Bijstand voor grote groep eindstation Aantal misdrijven stijgt 3,5 procent Blijvers in de bijstand vergeten groep Binnenland Eis van vier jaar voor seks met Dreef-püpillen 'Geen hulp, maar investeringen' Aanwinst Madurodam Akkerbouw wil 10 procent land braak laten liggen Teergehalte sigaretten aan banden Afspraken met besturen en vakbonden Meer vrouwen in leiding van de basisscholen VRIJDAG 28 ME11993 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst Vijf miljoen voor bewoners gifwijk Dordrecht Oud-bewoners van de Dordtse gifwijk Merwedepol- der gaan akkoord met een schaderegeling waarbij de ongeveer driehonderd gedupeerden gezamenlijk ongeveer vijf miljoen gulden krijgen. Het is voor het eeïst dat zonder tussenkomst van de rechter een schadevergoeding op deze schaal tussen burgers en een gemeente is overeengekomen. Begin jaren tachtig kwam aan het licht dat de wijk Merwedepolder was gebouwd op che misch afval dat daar door de Chemische Industrie Rijnmond was gestort. In 1986 begon de sanering, waarvoor 106 woningen moeten worden onteigend en gesloopt. Die bewoners krijgen nu een vergoeding, vooral voor 'verminderd woongenot' in de jaren voorafgaand aan de sanering. Met deze schaderegeling erbij zijn de totale kosten van de sanering van de Merwedepolder uitge komen op 110 miljoen gulden. Politie rolt twee druglijnen op bladel» Met de aanhouding van twaalf verdachten uit Bladel heeft de politie twee druglijnen naar Duitsland opgerold. Het af gelopen half jaar zouden langs deze kanalen duizenden XTC-pil- len, enkele tientallen kilo's amfetamine, een paar kilo cocaïne en honderden kilo's hasj zijn verhandeld. De zaak kwam eind vorig jaar aan het rollen toen de politie in Berlijn ontdekte dat vanuit Bladel drugs werden geleverd. In Duitsland werden in totaal 25 verdachten aangehouden. Onder de in Bladel opgepakte man nen bevinden zich de vier hoofdverdachten, in leeftijd variërend van 27 tot 43 jaar. In de woning van een van hen was een com plete drugwinkel ingericht. Politie wil seksisme te lijf gaan den haag Bij de politie worden vertrouwenspersonen aange steld bij wie agentes terecht kunnen die door hun mannelijke collega's seksueel zijn geïntimideerd. Dat hebben de gezamen lijke politiechefs besloten na het schokkende rapport dat seksue le intimidatie van agentes schering en inslag is. Eén op de tien ondervraagde politievrouwen is ooit in haar kruis of aan haar borsten betast. Bijna alle ondervraagde politievrouwen (95 pro cent) waren op het werk verbaal onheus bejegend. Als de vrou wen klaagden bij de korpsleiding vonden zij nauwelijks gehoor. Verdachte moord predikant weer vrij zaanstad De politie van Zaanstad heeft gisteren één van de twee verdachten vrijgelaten die woensdag waren aangehouden in verband met de gewelddadige dood van een 43-jarige predi kant uit Assendelft. De 21-jarige man uit Amsterdam blijkt niets met het misdrijf te maken te hebben. De andere arrestant, een 18-jarige man uit Purmerend, wordt wel vastgehouden. De poli tie wil over het resultaat van zijn verhoor geen mededelingen doen. Uitzichtloze situatie voor kwart miljoen uitkeringsontvangers Bijna een kwart miljoen huishoudens leeft al drie jaar of langer van de bijstand. Een groot deel van deze groep, momenteel al bijna de helft van alle bijstandsontvangers, zal waarschijnlijk de rest van het leven op de bijstand zijn aangewezen. over blijvers in de bijstand. Het gaat vooral om gescheiden vrouwen met kinderen, mensen uit minderheidsgroepen en per sonen die in het begin van de den haag gpd-anp Dat heeft topman Hol van het ministerie van sociale zaken gisteren gezegd op een congres jaren tachtig werkloos zijn ge worden. Ze hebben vaak geen of een lage opleiding, geen bruikbare werkervaring en zijn meestal al wat ouder. Hol stelde dat deze groep er niet op hoeft te rekenen dat een echt per spectief ontstaat op werk en een hoger inkomen. Voor deze groep kunnen de sociale dien sten niet veel méér doen, zei Hol, dan te zorgen dat hun leefomstandigheden niet nog verderverslechteren. Hol wil er in het beleid vooral voor zorgen dat de 'harde kem' van de bijstand niet verder groeit. Het intensiever zoeken naar werk en kinderopvang zo dat bijstandsmoeders aan de slag kunnen, noemde hij daar voor twee belangrijke voorwaar den. Hol vroeg overigens ook aan dacht voor de groep mensen die buiten de bijstand toch langdu rig moet rondkomen van een sociaal minimum. Het betreft mensen die al jong gehandicapt raken, arbeidsongeschikte zelf standigen, bejaarden met alleen AOW en werkenden die niet meer dan het sociaal minimum verdienen. Daarnaast zijn er nog velen die door schulden in feite een inkomen onder het bijstandsni veau hebben. De topambtenaar stelde dat bij schulden wel een sanering moet plaatsvinden. Dat geldt echter niet voor het terugbetalen van ten onrechte verkregen uitkeringsgelden. Op die manier wordt fraude lonend en dat is niet de bedoeling, al dus Hol. 'Ik was in een web terechtgekomen zwolle anp Tegen een 50-jarige voormalige coördinator van het jongensin ternaat De Dreef in Wapenveld is gisteren vier jaar geëist we gens ontuchtige handelingen met twee pupillen. De man werkte daar vanaf 1971, achter eenvolgens als groepsleider, unitleider en coördinator. Na de aangifte van beide inmiddels ex-pupillen is de man in februa ri al ontslagen. Vanaf die tijd zit hij in voorarrest. De man heeft het seksueel misbruik bekend. „Hulpverleners moeten we ten dat ze wat seks betreft van hun pupillen moeten afblijven. Het gaat om gevoelsmatig ver waarloosde mensen enA het is veel erger als je met dit soort jongeren de liefde bedrijft", zo zei officier van justitie Veurink. De gebeurtenissen vonden volgens de officier plaats terwijl de jongens op De Dreef vertoef den, maar ook gedurende de ja ren dat zij onder de paraplu van de jeugdinrichting in het gezin van de verdachte woonden. Volgens de verdachte was het op schoot nemen van jongens en op de rand van hun bed zit ten als ze slapen gingen, ge woon in De Dreef. Van daaruit zou de seksuele verhouding zijn voortgekomen. Op vragen van de rechter ant woordde de man dat er nauwe lijks scheiding tussen zijn privé- leven en zijn beroep was ge weest. „Je moest je voor meer dan honderd procent voor de jongens inzetten. Ik was in een web terechtgekomen. Ik heb pas op het politiebureau inge zien dat het zo niet kon." De man moet nog met zes andere groepsleiders terecht staan voor mishandeling. In 1991 trok De Dreef juist de aan dacht vanwege de uit de hand gelopen zogenoemde pedagogi sche klappen. Die waren in het jongensinternaat verworden tot fikse aframmelingen, zo bleek uit klachten van (ex-)pupillen. Operatietafel vaak stofnest De operatiekamers in zieken huizen zijn lang niet zo schoon als vaak wordt gedacht. Inte gendeel, de operatietafel is een van de meest stoffige stukjes van de operatiekamer, zo blijkt uit een onderzoek van TNO. Volgens hoogleraar Luscuere van de afdeling Binnenklimaat en Klimaatsystemen schermen de lampen boven de operatie tafel de circulatie van lucht door het klimaatsysteem af. Daardoor hoopt stof zich bo ven de tafel op. Dit kan bij de patiënten infecties veroorza ken. Deze slechte situatie in de operatiekamer wijt Luscuere onder meer aan het ontbreken van geld bij ziekenhuisbeheer ders. Bovendien ontbreekt het in de ziekenhuizen aan goede planning en onderschat men de gevolgen van onvoldoende functionerende klimaatsyste men voor de hygiëne. Zusjes komen om bij brand op camping baarle-nassau gpd Twee zusjes van drie en vier jaar zijn gisteren in Baarle-Nassau om het leven gekomen bij een brand die ontstond na een ex plosie in een woonhuis annex bedrijfspand op een camping. De kinderen lagen te slapen toen hun vader, die beneden werkte, boven iets hoorde dat op een explosie leek. Hij pro beerde met een kennis de kin deren in veiligheid te brengen. Dat lukte maar met één kind. Een vierde kind uit het gezin was op het moment van de brand niet thuis. Het vuur was zo hevig dat ook medewerkers van de camping en later de brandweerkorpsen van Baarle-Nassau en Baarle- Hertog er niet in slaagden de twee zusjes nog te redden. De technische recherche doet nog onderzoek naar de oorzaak van de brand. den haag President Yoweri Museveni van Uganda wil geen hulp maar investeringen. Dat zei hij gisteren tijdens een rede bij het International Institute of So cial Studies (ISS) in Den Haag. Museveni is twee dagen in Ne derland voor een ontmoeting met vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven en le den van de Nederlandse rege ring. Tevoren is hij vooreenzelf de werkbezoek in Londen ge weest. Gistermiddag had hij een onderhoud met minister Kooij- mans van buitenlandse zaken en minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking. 's Avonds had Museveni een werkdiner met minister-president Lubbers. De economische missie is een vervolg op het oriëntatiebezoek dat enkele vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsle ven samen met het Nederlandse ministerie van landbouw en Fi- nancierings Maatschappij voor Ontwikkelingslanden (FMO) in oktober 1991 aan Uganda brachten. De Ugandese minister van landbouw Sekitoleko riep ondernemers op te investeren in de opslag, verwerking en distri butie van landbouwprodukten in Uganda. Op korte termijn is daar volgens haar goed geld mee te verdienen. Ook investeringen in melkfabrieken, veeveredeling, slachthuizen, textiel en groot- handel-produktie van veterinaire medicijnen bieden volgens haar veel perspectief. Tijdens alle bij eenkomsten, zowel op kasteel De Wittenburg in Wassenaar als bij het ISS kwamen de politieke problemen van Uganda niet aan de orde. Museveni werd in 1986 president als opvolger van dicta tor Idi Amin. foto anp ed oudenaarden den haag anp De politie heeft vorig jaar 1,26 miljoen misdrijven geregi streerd. Dat waren er 83.000 (zeven procent) meer dan in 1991. Er werden twee procent meer misdrijven opgehelderd. Daarmee blijft het aantal opge loste zaken achter bij de stij ging, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau van de Statis tiek. De stijging komt volgens het CBS voor de helft uit de grote steden, waar een kwart van alle misdrijven wordt gepleegd. Het CBS tekent bij de stijging wel aan dat de helft van de stijging valt toe te schrijven aan de door automatisering verbeterde regi stratie bij de politiekorpsen. Vooral in Rotterdam werden aangegeven misdrijven door een nieuw registratiesysteem beter bijgehouden. In werkelijk heid steeg het aantal geregi streerde misdrijven dus met 'slechts' 3,5 procent. In drie van de vier gevallen gaat het om diefstal, verduiste ring, bedrog en heling. Deze vorm van criminaliteit is vol gens het CBS met acht procent het meest gestegen: van 866.000 in 1991 naar 935.000 in 1992. Het aantal geweldsmisdrijven steeg vorig jaar met 1,5 procent. Die toename was toe te schrij ven aan meer mishandelingen en diefstallen met geweld. De politie verhoorde vorig jaar twee procent meer ver dachten. Het aandeel vrouwelij ke verdachten blijft volgens het CBS vrij constant op 30.000. Het aantal mannelijke verdachten steeg met 5.000 naar 220.000. Het aandeel verdachten onder de achttien jaar is toegenomen van zestien procent in 1991 naar zeventien procent in 1992. 'Graanteelt moet weer reridabel worden alkmaar Burgemeester Pop van Alkmaar heeft gistermiddag een maquette van de Waag, bekend van de Alkmaarse kaasmarkt, overgedragen aan burgemeester Ellen van der Spek van Madurodam. Net als het ka rakteristieke gebouw in Alkmaar is het miniatuur-gebouw voorzien van een ridderspel en een carillon, foto nationaal foto persburo leeuwarden gpd De Nederlandse landbouw stuurt aan op een verplichte braaklegging van tien procent van het akkerland. Daarover is overeenstemming bereikt tus sen de drie landelijke land bouworganisaties en de volgen de week op te richten Neder landse Akkerbouw Vakbond. Volgens voorzitter Maarsingh van de christelijke NCBT hopen de opstellers van het plan dat op deze manier een rendabele teelt van graan mogelijk zal zijn. Zij gaan ervan uit dat het graan straks een rendement van vijftig cent per kilo zal brengen. Het plan gaat er ook van uit dat de export van graan naar niet-EG- landen nu achterwege zal blij ven. Maarsingh: „Dat levert niks op. Bovendien voorkom je op deze manier dat je ruzie krijgt met een grote exporteur als de Verenigde Staten." Hij rekent er vooral daarom een beetje op dat het plan gunstig zal worden ontvangen. De VS en de EG lig gen al jaren in de clinch over de zwaar gesubsidieerde EG-land- bouwexport. Maarsingh wijst er met na druk op dat het verplicht onbe nut laten van een groot deel van het akkerland een tijdelijk ka rakter moet hebben. Daarom werken de opstellers van het plan nog aan een omvangrijk programma voor agrificatie: het verbouwen van gewassen, voor industriële toepassingen. Een voorbeeld daarvan is de ver bouw van suikerbieten om daar via vergisting brandstof van te maken. utrecht anp In sigaretten mag na 1 januari niet meer teer zitten dan vijftien milligram en vanaf 31 decem ber 1997 niet meer dan twaalf. Dat staat in een ontwerp-besluit waarmee staatssecretaris Si mons van volksgezondheid en minister Andriessen van econo mische zaken inspelen op de nieuwe Europese richtlijn. Het ontwerp heeft bijna twee jaar vertraging opgelopen. Vol gens directeur De Jong van de stichting Volksgezondheid en Roken is het tegengehouden door Andriessen. De stichting zal de vaste kamercommissie voor volksgezondheid laten we ten dat ze het „absurd" vindt dat alleen zware sigaretten wor den verboden. Door de trend naar „licht" zijn er nog maar weinig sigarettenmerken met een teergehalte boven de nieu we normen op de markt. In 95 procent van de shag zit volgens de stichting echter meer dan vijftien milligram teer, vaak zelfs dertig milligram per 'sjekkie'. De normen zou den daarom ook voor shag moeten gelden. De helft van de Nederlandse rokers bestaat uit shagrokers, veel meer dan in de andere EG-landen. De Jong herhaalde nog eens dat het overstappen van zware op lichte sigaretten doorgaans leidt tot meer roken. Lichte si garetten vormen dus geen „ge zond alternatief', zoals fabri kanten wel willen doen voorko men, zei hij. den haag anp Staatssecretaris Wallage van on derwijs heeft met de organisa ties van schoolbesturen en de vakbonden afspraken gemaakt om het aantal vrouwelijke ba sisschooldirecteuren te vergro ten. Dat heeft hij gisteren laten leiden ans bouwmans „Er zijn mensen die de bijstand echt nodig hebben. Mensen die buiten hun schuld langdurig in de bijstand zitten, niet fraude ren en geen werk kunnen vinden. We moe ten ons verdiepen in die groep. We moeten het grote geheim - moeten die mensen wei naar de arbeidsmarkt - bespreekbaar ma ken." Dat zegt Paulien Assink, directeur alge meen welzijn van de gemeente Helmond. Assink is voorzitter van het jaarlijkse Divo- sa-congres, dat tot en met vandaag in Den Bosch plaatsvindt. Inzet van het congres van de Vereniging van Directeuren van So ciale Diensten is de groep 'blijvers in de bij stand' weer op de landkaart te krijgen. Vier, vijf jaar geleden zijn de sociale dien sten zich vooral gaan richten op herintre ding. De bijstandsontvangers moesten weer aan het werk worden geholpen. Door deze 'vertaalslag' - maar ook door de grote aan dacht voor fraudebestrijding - is de zorg taak van de sociale diensten de afgelopen jaren wat ondergesneeuwd. Een risico waarvoor Saskia Noorman, di recteur economische en sociale zaken van de gemeente Leiden „al wat langer dan vandaag waarschuwt. Het is een feit dat een groep bijstandsontvangers onbemiddelbaar is, blijft en zal zijn. Dat is een maatschappe lijke realiteit. Dat is overigens geen pretje, want het is een arm bestaan". Er zitten in Nederland ongeveer 540.000 mensen in de bijstand. De categorie blijvers neemt verhoudingsgewijs toe, signaleert Di- vosa. Het streven van sociale diensten om bijstandsontvangers weer aan het werk te helpen, heeft zoveel succes gehad, dat het overblijvende klantenbestand steeds meer weg heeft van een harde kern. „Het is be langrijk dat we ons realiseren dat we erg weinig over hen weten", zegt Assink. „We moeten proberen duidelijkheid te verschaf fen. Zonder gegevens wordt het moeilijk een gerichte strategie uit te stippelen." Het onderzoeksinstituut IVA uit Tilburg heeft in opdracht van Divosa een studie ge maakt van de blijvers. In het rapport geen harde cijfers, maar wel een inventarisatie van de blijvers, hun problemen en zorgbe hoefte en mogelijkheden om de groep in kaart te brengen. Ook wordt in het rapport een aantal deskundigen uit het veld aan het woord gelaten. Hun conclusie: de bijstand kan niet uitsluitend worden gezien als een tijdelijke voorziening op weg naar betaald werk. Zelfs met de banenpool - het sluitstuk van het plaatsingsbeleid - kan de harde kem van werklozen niet worden geplaatst. Dan gaat het onder anderen om oudere langdurig werklozen, (gedeeltelijk) arbeids ongeschikten, verslaafden en oudere al lochtonen die slecht Nederlands spreken. Volgens het IVA blijkt dat 'blijvers' duide lijk negatiever zijn over de dienstverlening van gemeentelijke sociale diensten dan mensen die pas kort een uitkering ontvan gen. Ze vinden dat de dienst alleen maar zorgt voor het overmaken van de uitkering en verder niets heeft te bieden en vinden gesprekken met medewerkers van de socia le dienst niet zo nuttig. Dus rijst de vraag, wat een sociale dienst dan voor de blijvers kan doen. Noorman signaleert dat de sociale diensten zich moe ten concentreren op 'zakelijke zorg' en een 'warme overdracht' naar echte zorginstel lingen. Te denken valt aan schuldhulpverle ning, sollicitatietraining, stimulering van scholing en begeleiding en verwijzing bij psycho-sociale problemen (vereenzaming, verslaving, verlies van zelfvertrouwen). Noorman: „Sociale diensten moeten ervoor zorgen dat mensen een menswaardig be staan hebben." Noorman en Assink voelen zich geen roe penden in de woestijn. Dat iets moet wor den gedaan, wordt breed gevoeld. Maar het zal moeilijk worden de aandacht voor de blijvers vast te houden, realiseert Assink zich. „Want op de sociale diensten vraagt men zich af hoe dat dan moet en wie het moet doen. En dan praat ik uit eigen erva ring." weten tijdens een bijeenkomst van de initiatiefgroep 'Vrouwen in de schoolleiding nu'. Op dit moment is 63 procent van de leerkrachten vrouw en maar twaalf procent van de directeu ren. Om de situatie te veranderen heeft Wallage extra geld uitge trokken. Daarmee stelt hij scho len onder meer in staat hulp in te schakelen bij sollicitatiepro cedures als de school ernst wil maken met het zoeken naar een vrouw als directeur. Ook wil hij de doorstroming in de school leiding bevorderen, zodat meer vrouwen een kans krijgen. Als de school een vrouw als opvol ger benoemt, mogen directeu ren van 55 jaar en ouder zich te rugtrekken en weer gewoon les gaan geven. Ze behouden dan hun directeurssalaris. Wallage toonde zich minder bereid om zijn wetsvoorstel over emancipatie in het onder wijs aan te scherpen. Dat wil de initiatiefgroep, waarbij honderd vrouwenorganisaties zijn aan gesloten, weL Zij vindt oat ho len verplicht moeten worden streefcijfers te publiceren. Wal lage vindt dat de scholen kun nen volstaan met verslag te doen van hun inspanningen. Een meerderheid van de Tweede Kamer (alle grote partij en met uitzondering van het CDA) vindt ook dat Wallage de schoolbesturen zwaarder onder druk mag zetten, maar Wallage lijkt daar niet erg voor te voelen. Zijn definitieve wetsvoorstel wordt in juni in het kabinet be sproken.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5