Studenten willen eigen inkomen 'Zelfmoord niet gevolg van racisme' Bond wil meldpunt Binnenland Gemeenten eisen van VNG soepelere houding Straffen tot twee jaar voor ontvoering man Broodoorlog dreigt dubieuze transacties 'Uitkeringsgerechtigde belangrijker dan onuitvoerbare WAO' VRIJDAG 28 MEI 1993 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdiens Nederlanders in Duitsland veroordeeld Neurenberg» Een rechtbank in het Zuidduitse Neurenberg heeft gisteren twee Nederlanders tot 12,5 jaar celstraf veroordeeld we gens het smokkelen van 24,2 kilo heroïne. Hun eveneens in Ne derland woonachtige handlanger kreeg 7,5 jaar gevangenis. De drie waren ingegaan op een aanbod van een undercover-agent van de Duitse narcoticabrigade. De politie hield het heroïne- transport al vanaf Nederland in de gaten, maar greep pas in in de buurt van Neurenberg. De aanklager en de rechter probeer den tijdens het proces tevergeefs de namen te achterhalen van de mannen achter de drugskoeriers. Een van de verdachten ver klaarde zijn hardnekkig zwijgen met de zin: „Als ik hier ook maar iets zeg, hakken ze mijn kop eraf'. Wethouder Almere dient ontslag in almere» Wethouder A. Gundersen van Almere heeft gisteren zijn ontslag ingediend. Burgemeester C. Roozemond heeft dat gister avond meegedeeld aan de Almeerse gemeenteraad. Tegen de 72-jarige Gundersen, die wordt verdacht van verkrachting en ambtsmisbruik, was vorige week een motie van wantrouwen in gediend. Eerder had de wethouder, die inmiddels ook uit de Al mere Partij is gezet, laten weten dat hij zich zou verzetten tegen de beschuldigingen. Jongerenorganisaties willen rust aan front studiefinanciering den haag anp De Vereniging van Nederlandse j Gemeenten (VNG) moet zich soepeler opstellen bij de CAO- onderhandelingen. Die eis heb ben vijftien gemeenten, leden van diezelfde VNG, schriftelijk bij hun vereniging neergelegd. De VNG onderhandelt na mens de gemeenten met de bonden. De vijftien gemeente besturen zeggen begrip te heb ben voor het standpunt van de bonden. Die weigeren verder te onderhandelen omdat het loon- bod (twee maal een half pro cent) in hun ogen te mager is. De bonden spreken van een scheuring in het front van de werkgevers. VNG-onderhande- laar H. van de Walle, die ook wethouder van Enschedé is, is het daarmee niet eens. „Vijftien groningen «anp De rechtbank in Groningen heeft gisteren straffen tot twee jaar opgelegd voor het ontvoe ren en mishandelen van een man uit Den Bosch. Een van de verdachten, een 35-jarige man, kreeg achttien maanden opge legd wegens afpersing en mede plichtigheid aan vrijheidsbero ving. Een 22-jarige man kreeg voor dezelfde feiten twee jaar opgelegd. De officier had eerder respectievelijke vier jaar waar van een jaar voorwaardelijk en drie jaar tegen de twee mannen geëist. Twee vrouwen kregen voor dezelfde feiten elk negen maanden celstraf. Tegen hen was twee en anderhalf jaar ge- Geen minimumprijs meer per 1 juli den haag «geert dekker Er dreigt een nieuwe broo doorlog. Ook al doen de Ne derlandse bakkerijen en super markten een massaal beroep op eikaars gezond verstand, het wegvallen van de mini mumbroodprijs per 1 juli heeft Edah al verleid tot de uit spraak dat 99 cent 'een mooie prijs' is voor een heel tarwe. Als het zover komt, moet de markt volgen, zo constateren anderen. „Maar het zal een zinloze actie zijn". De minimumprijs voor brood is een van de laatste overblijfselen uit Nederlands rijke kartelverle den. Als in oktober ook de mini mum-melkprijs eraan gaat, is het bijna gedaan met de regels in het mededingingsbeleid die strijdig zijn met de EG-bepalin- gen. De organisaties van brood verkopers zouden echter het liefst toch nog afspraken met el kaar maken om de broodmarkt niet te gronde te richten met ongebreidelde concurrentie. Feit blijft immers dat er altijd eentje de goedkoopste wil zijn. Men vreest 'Engelse toestan den'. In Groot-Brittann'ië is al leen nog klef brood te koop, omdat de bakker op de hoek is weggeconcurreerd. „Onzin", zegt een woordvoerder van de Consumentenbond, „deze mi nimumprijs was nog slechts een formaliteit, er waren al genoeg manieren om die te ontduiken". De warme bakkers zijn niet zo vol vertrouwen. In een prijzen slag zullen ze het onderspit moeten delven: in de super markten zien ze de grote con current die over hun lot beslist. „De supermarkten snijden zich zelf in de vingers", houdt J. Da- niëls van de Nedeflandse Bak kerij Stichting de moed erin. Er moet rust komen aan het front van de studiebeurzen. Desnoods door een akkoord te sluiten met minister Rit- zen van onderwijs. Bovendien moeten studenten een in komen krijgen. Daarvoor zou een fonds moeten worden opgericht dat wordt gefinancierd door ouders extra be lasting te laten betalen. ten. De zeven organisaties dis cussieerden gisteren tijdens de 'Dag van de inhoud' in Den Haag over het snel afbrokkelen de stelsel van de studiefinancie- den haag»anp Dat zijn de grootste wensen van de jongerenorganisaties van CDA, PvdA, D66 en WD en van de studentenverenigingen, het interuniversitair studentenover leg ISO en de Jonge Humanis- ring. De groeperingen willen met Ritzen tot afspraken komen over de toekomst van de studie financiering. Ze zijn de jaarlijk se bezuinigingen op het stelsel meer dan beu. Gisteren presen teerden ze ook enkele zelfbe dachte alternatieven voor het huidige stelsel. Het ISO bijvoorbeeld pleit voor een hoofdlijnenakkoord met de minister, net zoals de universiteiten dat in 1990 heb ben gesloten. In zo'n akkoord moet de minister vastleggen dat hij tussendoor niet extra bezui nigt. In ruil daarvoor moeten de studenten zo veel mogelijk op tijd afstuderen. Het principe van de 'tempobeurs' (studiefi nanciering afhankelijk van gele verde prestatie) blijken alle or- ganistaties heel redelijk te vin den. Naast het verlangen naar rust speelt de individualisering bij alle organisaties een grote rol. Geld vragen aan je ouders is studenten kennelijk een gruwel. Omdat de meeste organisaties wel vinden dat ouders, vooral de rijkere, moeten bijdragen aan de studiekosten van hun kinderen pleiten zij voor instel ling van een studiefonds. Ou ders van studerende kinderen moeten daarin een bedrag stor ten (via een belastingverho ging). Iedere student krijgt maandelijks evenveel geld uit dat fonds. De Jonge Socialisten CJS) wil len daarnaast een 'HO-tax' in voeren, een academicusbelas ting. Iedereen die heeft gestu deerd, moet jaarlijks één pro cent van zijn salaris afdragen. Dat levert, samen met het ou- der-fonds, zo veel geld op dat studenten in de visie van de JS geen geld meer hoeven te le nen. De Jonge Humanisten lan ceerden op de Dag van de In houd ook nog hun plan voor in voering van Vergrijzingsbelas ting voor iedereen die géén stu derende kinderen heeft. Het ex tra geld dat die belasting ople vert, is bedoeld om bezuinigin gen op Onderwijs voor eens en altijd uit te bannen èn om de AOW in de toekomst te kunnen blijven betalen. Burgemeester van Oss wijst beschuldiging van de hand Vanwege witwaspraktijk RABO-bank brieven op een aantal van 650 gemeenten is geen reden het beleid waarvoor diezelfde ge meenten hebben gekozen nu te veranderen," zegt hij. Ondertussen hebben de bon den van de 120.000 rijksambte naren minister Dales van bin nenlandse zaken een ultimatum gesteld. De minister krijgt tot maandag 12.00 uur de tijd om de CAO-eisen (2,5 procent loonsverhoging) in te willigen. Als zij dat niet doet, volgen ac ties in de tweede week van juni. Volgens woordvoerder De Geus van de ambtenarenbond CFO gaat het vooralsnog niet om stakingen, maar wel om werkonderbrekingen, stipt heidsacties en protestbijeen komsten. Vandaag wordt in Amersfoort een grote manifes tatie gehouden. eist. De vier verdachten, allen van Joegoslavische afkomst, hebben de Bossenaar ontvoerd en mishandeld omdat die zou hebben geweigerd de overeen gekomen prijs te betalen van achtduizend gulden voor een weekeindje met de twee vrou wen. Ze dwongen hem zijn bankpas en pincode af te geven. Daarna haalden zij geld van zijn rekening. De zaak tegen een vijfde ver dachte, een 37-jarige man die tot dezelfde groep behoort, is uitgesteld tot 16 juni. Justitie beschouwt hem als de hoofd verdachte van een omvangrijke handel in vrouwen uit Rusland en uit het voormalige Joegosla vië. De verdachte ontkent. Oud-kassier De Nijs werd 'weggepest' na melding transacties „Het verleden heeft geleerd dat voor de prijspiraten het effect óp de langere termijn nul is. Misschien dat er een paar we ken meer wordt verkocht, maar dan is het over." De bakkers blijven vooral te gen stuntprijzen, omdat de con sument dan dreigt te wennen aan goedkoop brood. En als dat niet veel slechter smaakt dan het warme-bakkerbrood, ver mindert het zogenoemde kwali teitsbewustzijn. Daniëls: „En el ke actie betekent natuurlijk toch omzetverlies voor de kleintjes". De supermarkten zien een prijzenslag over het algemeen ook niet zitten. Albert Heijn zégt in ieder geval niet het initiatief te zullen nemen en ook de klei nere ketens hebben er geen zin in. Voorzitter H. van der Geest van het Vakcentrum Levens middelen noemt een eventuele prijzenoorlog een 'onverstandi ge zaak'. Van der Geest: „Zo'n slag kan niet gewonnen wor den. De situatie op dit moment iedereen wacht op de eerste die vergeet zijn gezond verstand te gebruiken is in wezen zin loos". Edah is dus niet goed bij zijn hoofd, moet de conclusie lui den. „We hebben slechts ge steld dat we die 99 cent een mooie prijs vinden", licht een woordvoerder toe. „We moeten nu nog bekijken of dat ook kan." Edah verkoopt nu al brood voor 1,29 gulden, ruim onder de minimumprijs van 1,77 gulden. Dat brood wordt in België gebakken en valt daarom niet onder de Nederlandse re gels. De Economische Controlé Dienst wilde die gang van zaken wel verbieden, maar werd in 1987, het jaar van de laatste broodoorlog, op de vingers ge tikt door het Europese Hof van Justitie. In Oss is gisteren de man begra- vpn die dinsdag overleed nadat hij zichzelf in brand had gesto ken. De zelfverbranding van de uit Turkije afkomstige Ossenaar mag op geen enkele manier in verband worden gebracht met racisme. Het college van burge meester en wethouders van Oss wijzen die suggestie met ver ontwaardiging van de hand, al dus burgemeester E. van Veld huizen in een verklaring. Volgens de federatie van Demokratische Verenigingen van Arbeiders uit Turkije in Ne derland (DIDF) pleegde de man, die zichzelf bij de Bouw vereniging Sint Williebrordus met benzine had overgoten, zelfmoord uit protest tegen het huisvestingbeleid van de wo ningbouwvereniging en de ge meente. De man had een ande re woning geëist nadat een buurtbewoner de huisraad van de Turk met een bijl kort en klein had geslagen. Een dag la ter werd er ook nog brand in zijn woning gesticht. Van Veldhuizen zegt dat zo wel de politie als de bouwvere niging op de problemen van het slachtoffer hebben gereageerd zoals zij dat ook bij andere in woners van Oss doen. „De bouwvereniging zet zich, met de gemeente, sinds lang in voor een goede huisvesting en op vang van onze inwoners van buitenlandse herkomst", aldus Van Veldhuizen. Naar aanleiding van de ge voelens van onveiligheid in de hele buurt na de brandstichting, was al voor het overlijden van de Turk besloten de zaak met de politie, het maatschappelijk werk, het opbouwwerk, de ge meente en het buurtbeheer te bespreken, aldus de verklaring van de burgemeester. De Turk was wel een tijdelijke woning aangeboden totdat zijn eigen huis weer bewoonbaar was. Binnenkort is er een gesprek tussen de gemeente en de Turk se gemeenschap in Oss. terneuzen conny v. gremberghen De Unie BLHP, de vakbond voor administratief, technisch en commercieel personeel, wil dat er een neutraal meldpunt komt waar bankmedewerkers transacties 'met een luchtje er aan' kunnen melden. De bond wil daarover op korte termijn overleg met de hoofddirectie van RABO-bank Nederland. Al leen op die manier kan het per soneel van de bankinstellingen worden gevrijwaard van represailles van de zijde van de werkgever, zo stelt de bond. De Unie heeft om het spoedoverleg gevraagd naar aan leidingvan publika- ties in weekblad El sevier, waarin uit de doeken wordt gedaan hoe het RA- BO-filiaal in Hulst jarenlang zwart geld, afkomstig uit misdaad en sekshandel, wit waste zonder dat de RABO-top ingreep. Het verhaal over het witwas sen is afkomstig van oud-kas sier Frank de Nijs, tegenwoordig eigenaar van een adviesbureau in Antwerpen. In de jaren '80 werkte hij als bankbediende in Hulst. Op een gegeven moment plaatste De Nijs vraagtekens bij de behandeling van bepaalde cliënten. Bijna wekelijks sjouwden bankmedewerkers plastic bood schappentassen vol baar geld aan. Dat moest worden gestort op diverse rekeningen van een besloten vennootschap waar achter een keten van sekswin kels en -bioscopen schuilging. Bij die contante stortingen bleef het niet. Het viel De Nijs op dat enkele nieuwe cliënten onder wie mr. J. Engelsma, de omstre den advocaat van de vorig jaar vermoorde crimineel Klaas Bruinsma hypotheken ver beneden het tarief kregen. De Nijs maakte plaatselijk di recteur I. Hoekstra en regionaal directeur drs. K. Merk attent op zijn bevindingen, maar maatre gelen bleven uit. Volgens De Nijs' raadsman, mr. Van Oijen, ging men gewoon door en werd zijn cliënt zelfs zo onder druk gezet dat hij uiteindelijk het veld moest ruimen. De Nijs, die na de recente pu- blikaties tijdelijk is ondergedo ken, werd gewoon 'weggepest', aldus Van Oijen. Hij kreeg rot- karweitjes te doen, werd voor futiliteiten op het matje geroe pen en kreeg uitein delijk het advies op te stappen. De bank gaf hem tien mille mee voor een nieu we start. De Nijs wist niet dat hij daarmee het recht op een WW-uitkering ver speelde. Uit rancune ging De Nijs naar RABO- bank Nederland, waar hij opnieuw zijn verhaal deed. Hoewel hij geen genoeg doening kreeg, startte de Juridi sche en Fiscale Dienst van de RABO enkele maanden na het onderhoud toch een antecen- dentenonderzoek naar de cliën- tèle van de vestiging in Hulst. Bij dat onderzoek stuitte de interne accountantsdienst tel kens op namen die in de media regelmatig in verband werden gebracht met kwalijke praktij ken. Ook bleek dat de Hulster bankbeheerders er een twijfel achtige boekhouding op nahiel den. Twee jaar geleden volgde uiteindelijk actie: het cliënten en personeelsbestand werden geschoond en directeur Hoek stra ruimde het veld. Bondsbe- stuurder P. van den Ban heeft de RABO-hoofddirectie ver zocht tekst en uitleg te verschaf fen over deze „ernstige zaak". Het is Van den Ban erom te doen procedures op te zetten waardoor situaties zoals in Hulst niet meer kunnen voorko men. den haag marc peeperkorn Dat onderdelen van de nieuwe Werk loosheidswet (WW) onuitvoerbaar waren, stond van meet af aan vast. Desondanks werd de wet in 1987 aan genomen. De Tweede Kamer liet de problemen bewust over aan de be drijfsverenigingen en de rechterlijke macht. „Het is een illusie dat de wet gever in staat is honderd procent slui tende wetgeving te maken", verklaar de WD-kamerlid R. Linschoten giste ren op de zesde dag van de openbare verhoren van de parlementaire en quête. Richtten de verhoren zich de afge lopen weken vooral op de rol van de uitvoerders van de sociale wetten en de sociale partners, nu was het de beurt aan de politiek zelf. Vier (oud- )politici werden door de enquête commissie ondervraagd over het tot standkomen van de stelselherziening in de sociale zekerheid tussen 1985- 1987. Het ging om een grootscheepse wetswijziging, wijzigingen in de WAO en een bezuiniging van circa drie mil jard gulden. Niet alleen Linschoten, destijds woordvoerder voor zijn partij inzake de nieuwe Werkloosheidswet, erken de gisteren dat Kamer en kabinet niet bij machte waren goede en uitvoerba re sociale wetten te produceren. Ook staatssecretaris Ter Veld, van 1981 tot 1989 woordvoerster stelselherziening voor de PvdA, verklaarde dat sociale wetgeving niet in staat is de werkelijk heid te omvatten. Altijd vallen groepen buiten de boot, waar de Kamer dan weer wijzi gingsvoorstellen voor indient. Teza men met rechterlijke uitspraken krijgt SCALE ZEKI^EID DeWgjjkmentaimMmuête de oorspronkelijke wetgeving uitein delijk een omvang die haar onuit voerbaar maakt waardoor zij aan het doel voorbijschiet. De verhoren over de stelselherziening illustreren dit proces op pijnlijke wijze. Volgens Ter Veld was het wetvoorstel van de toen malige CDA-staatssecretaris De Graaf 'kwalitatief onvoldoende en gigan tisch ingewikkeld'. Als oppositiepartij zocht de PvdA contact met de vakbeweging en be drijfsverenigingen over wijzigings voorstellen. Volgens Ter Veld ging het erom de wet 'beter uitvoerbaar te ma ken'. Zij erkende echter dat sommige wijzigingsvoorstellen het tegenover gestelde effect hadden: het belang van de uitkeringsgerechtigde ging im mers boven dat van de uitvoerbaar heid van de wet. Niet alleen de PvdA spande zich in om de wet te veranderen. S. Weijers, woordvoerder stelselherziening voor het CDA in de jaren tachtig, onder handelde menigmaal met zijn partij genoot De Graaf. „Een aantal keren bij de Chinees. Dan zaten we met ro de koppen aan tafel, en dat kwam ze ker niet door de sambal." Ook het CDA pleitte, onder druk van de christelijke vakbeweging, voor een rechtmatige behandeling voor al le groepen. „Geen mier kwam onge schonden voorbij", aldus Weijers, die beaamde dat de uitvoerbaarheid van de wet op het tweede plan stond. Van de beoogde vereenvoudiging door de stelselherziening kwam dan ook weinig terecht. Volgens De Graaf was Ter Veld er in geslaagd de wetten vijfhonderd miljoen gulden duurder te maken door haar wijzigingsvoor stellen. Een feit waar de PvdA destijds trots op was, aldus Ter Veld. „Daar door heb ik nu nog wat om weg te be zuinigen", voegde de staatssecretaris er met gepast cynisme aan toe. Mede dankzij de talrijke wijzigin gen stonden de bedrijfsverenigingen soms voor onoverkomelijke proble men bij de uitvoering. Om 'evidente absurditeiten' (Ter Veld) te vermijden pasten zij de wet anders toe dan was voorgeschreven. De politiek was hier van op de hoogte en prees dit 'ge zond-verstand-handelen' van de be drijfsverenigingen. Bijna daags na de invoering van de wetten publiceerde de Federatie van Bedrijfsverenigingen (FBV) een nota waarin de meest schrijnende fouten in de nieuwe Werkloosheidswet op een rijtje werden gezet. Ter Veld liet deze nota aan de pers uitlekken, op dat zij kamervragen kon stellen. De wet werd uiteindelijk vele malen bij gesteld. Tijdens de discussie over de stelsel herziening .stelden zowel de rege ringspartijen CDA en WD als de PvdA voor geen sancties in de wet op te nemen bij uitkeringsfraude. De partijen achtten dat een taak voor de bedrijfsverenigingen zelf. Uit de ver horen afgelopen weken bleek dat fraudebestrijding bij de uitvoerders nauwelijks aandacht kreeg. Ter Veld en Linschoten stelden achteraf spijt te hebben van de voorstellen die zij toen hebben gedaan. De politici beaamden dat begin ja ren tachtig de sterk oplopende werk loosheid meer aandacht kreeg dan het stijgende aantal WAO'ers. Weijers bestreed de bewering van verschillen de oud-topambtenaren vorige week, dat zij de politiek hebben gewaar schuwd voor de explosieve groei in de WAO. Volgens Weijers waren de feite lijke groeicijfers bekend, maar was hier niets alarmerends aan. Volgens Linschoten en Ter Veld was de poli tiek wel op de hoogte van de ernst van het probleem. Dat de bedrijfsvereniging werklo zen te gemakkelijk de WAO in stuur de, was bij de politiek bekend. Ter Veld noemde dit 'uitermate verant woord' omdat gedeeltelijk arbeidson geschikten anders een lagere WW-uit kering zouden ontvangen zonder eni ge kans op werk. Volgens de WD'er A. Nijhuis, die de stelselherziening samen met Lin schoten voor zijn rekening nam, heeft zijn partij herhaaldelijk plannen inge diend om de WAO-groei in te dam men. De WD kreeg hier echter geen steun voor van coalitiepartner CDA. Nijhuis suggereerde dat het CDA te veel werd beïnvloed door de sociale partners, die ingrepen in WAO en Ziektewet niet accepteerden. Voordat zij werd verhoord, voerde Elske ter Veld onder het wakend oog van Joop den Uyl een telefoongesprek. FOTO ANP HERMAN PIETERSE

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3