Haarhuis even geen grijze muis Heerenveen pakt tegen NEC de draad weer op Sport Trompetgeschal over beste clubteam9 is spontaan verstomd Ajax gaat knallend 't seizoen uit i VRIJDAG 28 MEI 1993 Konisjev wint vijfde etappe in Giro TERME njir.iANFDimilri Konisjev heeft de vijfde etappe van de Ronde van Italië gewonnen. De 27 jange Russische renner, pro fessional sinds 1989, ging zeven kilometer voor de finish in Ter me Luigiane in de aanvaten versloeg z»n Italiaanse medevluch ters Stefano della Santa en Flavio Giupponi met een aantal leng tes. Een eerste peloton, gecontroleerd door Maurizlo Fondnest, had een geringe achterstand op de drie In het algemeen klasse ment veranderde weinig. De rose trui bleef in bezit van Moreno Argentin. Videoscherm in De Kuip Rotterdam De voor Feyenoord zo belangrijke uitwedstrijd te gen FC Groningen is maandag in De Kuip via een reusachtig vi deoscherm voor de liefhebbers te volgen. Voor tien gulden kun nen 35.000 belangstellenden een plaats in het Rotterdamse sta dion krijgen. Stunt jeugdtennisser Eric Maassen leiden Bij de districtsjeugdkampioenschappen tennis heeft Eric Maassen gisteren voor een verrassing gezorgd. De speler van OLTC versloeg in de kwartfinales bij de jongens tot en met 14 jaar de als tweede geplaatste Arthur Hertzberger van Nieuwe Sloot, 1-6,6-2,6-4. Bij de andere categorieën bleven alle ge plaatsten overeind en deden zich geen verrassingen voor. Zater dag en zondag worden in Hillegom de Finales gespeeld. Van der Laan: nog twee jaar Sparta alphen aan den rijn» Arjan van der Laan blijft de komende twee seizoenen voetballen voor Sparta. De in Nieuwkoop wonende voetballer verlengde gisteren zijn contract voor de ploeg van de huidige trainer Rob Jacobs met twee jaar. Van der Laan maakt deel uit van de A-selectie. De 23-jarige profvoetballer kwam eer der uit voor Nieuwkoop en ARC. Vertogen in Abu Dahbi uitgeschakeld alphen aan den run Michael Vertogen is er niet in geslaagd de halve finale van de Abu Dahbi Open te bereiken. De Alphense squasher verloor gisteren met 5-15,6-15,15-17 van de als num mer één geplaatste Nieuwzeelander Ross Martin. DAC ingedeeld in tweede divisie B leiden Van de zes volleybalteams uit de Leidse regio die vol gend seizoen op landelijk niveau uitkomen, zijn de mannen van het Alphense DAC in de tweede divisie B ingedeeld. De overige ploegen spelen een afdeling lager. Bij de mannen is NOVO uit Noordwijk ingedeeld in de derde divisie D. Gemini/K (Voor schoten) en Leython (Leiderdorp) komen net als de vrouwen van het Sassenheimse VCS en Gemini uit in de derde divisie E. SI KAAM. PLV.-CHEF ROB ONDERWATER. 071-161446 Hollandse inbreng bij AC Milan nadert eindpunt Milaan «gpd zijn Latijn. Sinds de eerste lentezon tief symbool zijn'. Een deel van dat een ploeg, die volgens de voorzitter ze- weer aan de orde. Om di milaan gpd De val van het 'Dream Team' betekent tevens het einde van het Hollandse Milan. De gelaatsuitdrukking van voor zitter Silvio Berlusconi in de slotfase van de verloren Finale tekent de stem ming binnen de club. Zondag prolon geert AC Milan de Italiaanse titel, maar dit succes kan geen pleister zijn op de diepe wonden. Daarvoor waren de pre tenties en de investeringen voor de start van dit seizoen te groot. Het systeem der wisseldiensten heeft gefaald. De spelers zouden op alle (drie) fronten zegevieren, omdat ze om toerbeurt in actie kwamen. In werke lijkheid was AC Milan in maart (na een formidabele reeks) al aan het eind van zijn Latijn. Sinds de eerste lentezon won het 'Dream Team' maar één com petitieduel en verspeelde het bijna een voorsprong van elf punten aan stadge noot Inter. Het trompetgeschal van de door de voorzitter geregisseerde media over 'het beste clubteam aller tijden' is spontaan verstomd. De oogst van de extra-investering van negentig miljoen gulden (voor Lentini, Eranio, Papin, Savicevic en De Napoli) is teleurstel lend en in een tijd van economische crisis bijna beledigend voor de rest van het land. Berlusconi kondigde voor de wedstrijd in München aan dat hij de overwinning zou opdragen 'aan het Italiaanse volk, waarvan wij een posi tief symbool zijn'. Een deel van dat volk ging woensdag juichend de straat op om 'Marsiglia' te bedanken, want Milan is na enkele onsportieve daden niet meer geliefd. „Laat Milan weer gaan voetballen en dat poenerige gedoe laten. Dit is een pracntploeg, maar alles eromheen heeft haar een verkeerd imago gege ven. Hopelijk begrijpt Berlusconi deze les", luidt het commentaar van Corrie- re dello Sport. „Het voetbal houdt niet van reuzen", stelt de hoofdredacteur van La Gazzetta dello Sport. „Berlusco ni wilde te veel tegelijk bereiken en oogste het tegenovergestelde. In Mün chen zag de hele wereld een saaie en vermoeide ploeg. Milan kan vanaf zondag werken aan een ploeg, die volgens de voorzitter ze ker niet zal ontbreken in de volgende finale. „Dit is niet het einde van onze cyclus", houdt hij vol. „Op een paar plaatsen zal de ploeg veranderen", meent Capello. De coach moet vol gend jaar de ploeg ombouwen en ver jongen en ondertussen blijven winnen. De dertigers Tassotti, Baresi, Evani en Massaro zijn aan vervanging toe. Het Nederlandse aandeel zal slinken. Het vertrek van Rijkaard stond intem al vast, hoewel het moment waarop het nieuws uitlekte de clubleiding irriteer de. Berlusconi was duidelijk gepikeerd: „We hadden afgesproken dat er deze week niet over contracten werd ge sproken. Pas volgende week komt dat weer aan de orde. Om de veertien da gen verandert Frank van mening. Ik heb het idee dat hij zelf niet weet wat hij wil." Rijkaard mag in principe voor een transfersom van vijf miljoen gul den weg. Na Ajax, PSV, Monaco blijkt ook Tenerife (volgend jaar UEFA-Cup) in de markt. De toekomst van Ruud Gullit is alles behalve zeker. De onderhandelingen met Milan zijn vast gelopen. Van Bas ten blijft in ieder geval, hoewel zijn en kelblessure de leiding zorgen baart. Boban en Papin zullen de andere vreemdelingen worden in de basis. Het zal even wennen zijn, maar straks is In- ter de meest Hollandse ploeg van Ita lië. Duitse talenten houden huis op Paul Haarhuis bereikte met een verrassende overwinning op Wayne Ferreira de derde ronde van de open Franse kampioenschappen. foto epa heerenveen «anp Heerenveen heeft de draad van het winnen weer opgepakt. Een week na de met 2-6 verloren be kerfinale tegen Ajax stelden de Friezen gisteren hun kandida tuur voor terugkeer in de eredi visie. In het openingsduel van poule A van de nacompetitie werd NEC voor 10.700 toe- j schouwers met 3-1 verslagen. Het was de derde .overwin- I ning (thuis 4-1, uit 3-2) die Heerenveen dit seizoen op NEC behaalde. In het Abe Lenstra- I stadion is Heerenveen al bijna het hele seizoen heer en mees ter, inclusief bekertriomfen op Den Bosch en PSV. De enige ne derlaag kwam op 17 oktober tot stand tegen Zwolle. Heerenveen had tegen NEC een bliksemstart. Al na 13 mi nuten tikte Schaap de bal bin- nen nadat hij Stock, Lok en j amsterdam ype minkema gpd-verslaggever Dennis Bergkamp heeft lang moeten nadenken over zijn ca deau aan Ajax en de Ajacieden. Toen, na 38 minuten en 48 se conden, wist de man van mil- joenen het weer. De lob, na tuurlijk. Bergkamp haalde her inneringen op bij zijn laatste optreden voor het Amsterdam- i se publiek. Zijn maatje Wim j Jonk deed ook zijn best, wilde net als Bergkamp op een pas sende manier afscheid nemen van Ajax. Dat lukte de Volen- j dammer in de laatste thuiswed strijd tegen Fortuna Sittard (5-1) niet. Met vijftien meter vuur werk, bloemen, een halve avond hulde en een traan trokken de twee vedetten gisteravond de poort van De Meer. achter zich dicht. Ze liepen hun ereronde, beju- beid en bezongen. Dennis Berg kamp (12 jaar, 234 wedstrijden in Ajax 1 en 120 doelpunten), en Wim Jonk (4 jaar, 125 duels en 26 goals), de twee laatste Ajax- zonen die het nest verlaten. Een mooi afscheid kon het niet wor den. Daarvoor had Ajax te hard geknoeid met de kansen op het kampioenschap. Dennis Berg kamp en Wim Jonk horen te worden uitgeluid in een fantas tische atmosfeer. Het belange loze niemendalletje tegen een degradatiekandidaat was bijna godslastering. doelman Brookhuis in de luren had gelegd. Een passend ver volg bleef echter uit. Heeren veen zette weliswaar de toon, maar het counterende NEC was even gevaarlijk. Het spelbeeld veranderde na de rust drastisch. Heerenveen zette NEC onder zware druk en kreeg kans op kans. Nadat Reg- top in vrije positie had gemist, verdubbelde Tammer korte tijd later het verschil op aangeven van De Visser. NEC was rijp voor de sloop. Regtop promo veerde zijn derde kans tot doel punt. In de slotminuut scoorde Crüden voor NEC. Heerenveen: Swager; Doesburg, Terw Voorde, De Jong en Verbeek (73. Kuil); Roelofsen, Echteld en De Visser; Schaap, Tammer (84. Camataru) en Regtop. NEC: Brookhuis; Wijnhoven (81. Pay- mans), Lok, Van der Linden en Stock; Aalbers, Van de Weerden en Van Wan rooi); Dekker (46. Neijenhuis), Crüden en De Romijn Bergkamp, Jonk en zeventien duizend fans maakten er gister avond toch nog een sfeervolle avond van. Door de opmerkelij ke trouw van de supporters, door de twee mooie goals van Bergkamp en de ijver van Jonk. Wat de laatste maanden maar niet wilde lukken, kon gister avond ineens wel. Lint Bergkamp en lonk moesten bij het vaarwel wel zelf de cadeau- verpakking èn het bijbehorende lint meebrengen, want de rest had aanvankelijk maar weinig trek om deze twee helden op een passende manier uit te lui den. Dat kwam pas na de be kende lob van Bergkamp. Ruud Columnist en semi-komiek Henk Spaan schreef eens over tennisser Paul Haar huis dat hij het imago van een natte zandbak in no vember heeft. Zo erg is het niet gesteld met de 27-jari ge Brabander, maar dat enig charisme hem vreemd is, moge duidelijk zijn. Haarhuis kabbelt al vijf jaar lekker mee met de beste vijftig van de wereld. Af en toe stijgt hij boven zijn kleurloosheid uit. Zoals gisteren op Roland Garros, waar hij de als veertiende geplaatste Zuidafrikaan Wayne Ferreira met 4-6, 6- 3, 6-0 en 7-6 (7-0) versloeg en weer eens de derde ron de binnenstapte. parus eric de bie gpd-verslaggever Paul Haarhuis, die zeges op on der anderen John McEnroe, Bo ns Becker en Goran Ivanisevic achter zijn naam heeft staan, staat nu voor de vierde maal in vijf jaar in de derde ronde van de open Franse kampioen schappen. Alleen tijdens de vo rige editie sneuvelde hij in de openingsronde. Michael Chang was toen te sterk. Drie achter eenvolgende overwinningen op het Parijse gravel is hem echter nog nooit gelukt. Geen obsessies Desondanks kent Haarhuis vol gens eigen zeggen geen obses sies. In elk geval niet in het ten nis, zo liet hij eerder deze week weten. Het feit dat hij als enige van de huidige vaderlandse ten- nisgeneratie bij de mannen nog geen titel heeft weten te verove ren, moet echter knagen. De te genwoordig in Rotterdam wo nende speler ontkent het. Zoals hij er ook geen halszaak van zal maken als hij zaterdag van de Hesp, waarschijnlijk de enige doelman in de eredivisie die de truc nog niet kent, ging braaf liggen, waarna de boogbal werd verstuurd. Zoals vroeger. Alleen klopte de aangever niet. Daar hoorde de naam van Wim Jonk achter en niet die van Dan Pe tersen. Door doelpunten van Ronald de Boer, Petersen, Pettersson, de tegentreffer van Nysather en de tweede van Bergkamp werd het zelfs nog een mooie avond in De Meer. Sterker, een slinger van vijftien meter vuurwerk zorgde zowaar voor een knal lend slot van een kwartier. Je zou op deze avond bijna verge ten dat Ajax het seizoen zelf al veel eerder had verknald. linkshandige Duitser Carl-Uwe Steeb verliest. Haarhuis heeft zich namelijk al lang neergelegd bij het feit dat hij een niet meer dan een modale speler is, die het vooral van hard werken moet hebben. De extra's die hij daardoor af en toe kan opstrij ken, zijn mooi meegenomen. „Eigenlijk ben ik al blij dat ik weer in de derde ronde sta", was gisteren een typerende uit spraak van Haarhuis, die de laatste maanden behoorlijk suk kelde en daardoor naar de tach tigste plaats van de wereldrang lijst duikelde. „De afgelopen ja ren heb ik in het begin van het seizoen altijd goed gepresteerd. Vooral tijdens de indoortoer- Maar waar het heden verle den wordt, passen zorgen voor de toekomst. Want Ajax zal meer moeten doen dan het ver lies van twee toppers compen seren. Ajax zal volgend seizoen toch écht kampioen van Neder land moeten worden. Daarom piekert Louis van Gaal, tech nisch directeur, zich suf over de dag van morgen. Al maanden. De fans hadden het antwoord, binnen een dag. 'We willen Rijkaard tenig'. Ajax: Van der Sar; Hansen, Blind (64. Kreek) en Frank de Boer; Pettersson, Bergkamp, Jonk en Davids, Petersen, Ronald de Boer en Overmars. Fortuna: Hesp, Maessen, Veraoossen, Samuel en Paul Janssen, Usta (64. Mordang), Barmentloo, Sneekes en Deckers, Nysather en Anton Janssen nooien in de Verenigde Staten. Maar ditmaal vielen de resulta ten tegen. Daardoor heb ik wat punten verloren", gaf het lid van het in Barcelona zo succes volle Daviscup-team als oor zaak van zijn terugval. Dit seizoen begon de pupil van Henk van Hulst sterk door zich zowel in Koeala Loempoer als in Jakarta bij de laatste vier te voegen. Vervolgens liep het allemaal wat minder. Een echte reden voor de slechtere resulta ten, kan Haarhuis ook niet aan wijzen. „Ik heb veel gedubbeld, maar daardoor ben ik niet slechter gaan tennissen. Ik moet het juist hebben van veel wed strijden spelen", aldus Haar- zaltbommel fred segaar gpd-verslaggever Als junior gold hij als een ver wend ventje. Marcel van der Vliet werd gezien als de expo nent van de patatgeneratie. 'Meneer' werd gebracht naér en gehaald van de koers. Door pappie. Was er een nieuw type, nög flitsender, raceschoentje op de markt gebracht? Marcel van der Vliet had ze als eerste. Drie-, vierhonderd gulden. Het maak te niet uit. Wielrennen? Vond-ie best leuk. Maar er waren be langrijker zaken. Die tijd is nu geweest. Voor goed. Marcel van der Vliet (24), nog steeds fier klassementsleider in Olympia's Ronde door Neder land, bezwijkt niet meer voor de verleidingen van het leven. Al wordt het hem soms moeilijk gemaakt. Toen de karavaan woensdag in Ossendrecht was neergestreken, het broeierig heet en dorstig was en boven dien vlak voor zijn hotel de mu ziek klonk, dacht hij slechts aan één ding: hoe kom ik zo snel mogelijk in slaap. „Ik ben op een gegeven moment maar naar buiten gelopen om te vra gen of het wat zachter kon." In derdaad, een paar jaar geleden had hij zich bij het feestende gezelschap aangesloten. Sinds de vroegere glazenwas ser de drukte van Den Haag ver ruild heeft voor de rust van een boerderij in Oost-Graftdijk, Noord-Holland, krijgen ze hem met nog geen tien paarden naar de kroeg. „Ik leef er nu écht voor. Lig 's avonds nooit na tienen in bed." Het proces dat een volwassen huis, die in februari tijdens het toernooi van Philadelphia wel behoorlijk door zijn linkerenkel zwikte. Hinder ondervindt hij daarvan echter niet. Dat bleek tegen Ferreira, die in de eerste ronde lan Sieme- rink had uitgeschakeld. De Zuidafrikaan, nummer vijftien van de wereld, werd af en toe gek van de ballen die Haarhuis terugbracht en reageerde zich regelmatig af op de gele stuiters. Daarmee scoorde' hij echter al leen een waarschuwing. „Maar je moet bij hem uitkijken als hij zo doet. Dan heeft hij de moed nog niet opgegevenwist Haar huis, die de rest van de partij dan ook goed bij de les bleef. coureur van hem maakte, was al eerder ingezet. Het begon zo ongeveer toen zijn ouders uit el kaar gingen. Vanaf dat moment, hij was eerste jaars amateur, kreeg de blonde renner niet meer alles op een presenteer blaadje aangeboden. „Ik ging bij m'n moeder wonen. We hadden het een stuk minder breed dan daarvoor. In die pe riode reed ik slecht, ik kwam een beetje in de put te zitten. Eerder als junior won ik veel wedstrijden. Ik was gaan den ken dat ik héél wat voorstelde. Maar toen ik als amateur aan vankelijk niks presteerde, ken den ze me niet meer. Zo snel Bij de vrouwen plaatste Brenda Schultz zich eveneens bij de laatste 32. De struise Heem- steedse was in een Nederlands onderonsje te sterk voor Miriam Oremans uit Berlicum: 6-4, 6-3. Kristie Boogert en Nicole Muns- Jagerman werden uitgeschakeld door Fran<;aises. Eerstgenoem de leek tegen Nathalie Tauziat, nummer dertien van de plaat singslijst, even voor een sensa tie te gaan zorgen. De negen tienjarige Zuidbeijerlandse kwam in de derde set echter net iets te kort: 3-6, 6-1, 4-6. Muns- Jagerman viel tegen Pascale Pa- radis-Mangon na een goede be ginfase ver terug: 7-5,1-6,3-6. gaat dat. Ik had er de balen van. Ging liever 's avonds op stap. Dat had veel te maken met die scheiding. M'n vader was altijd de man geweest die me stimu leerde." Sinds hij is 'bekeerd', vindt hij meer bevrediging in wielrennen dan in 'het versieren van drie vrouwen op één avond'. „Die tijd is geweest. Dit is toch veel mooier? Ik ben lei der in Olympia's Tour." Wie had dat gedacht? Niemand, vooral Leo van Et- ten niet. De ploegleider van Vo- lendam/Dextro liet hem ander halve maand geleden vertrek ken naar Swift/Casba in Leiden. Van der Vliet: „Ik ben wegge- Roland Garros parus gpd Op geen enkel tennistoernooi gaan triomf en treurnis zo broe derlijk hand in hand als tijdens de open Franse kampioenschap pen. Mede een gevolg van het Parijse gravel, waarop alle slagen optimaal tot hun recht komen en niemand zich kan verschuilen achter zijn of haar sterkste wa pen. Petr Korda en Michael Chang kregen dat gisteren in de tweede ronde onder hun neus gewreven. Beide spelers, dit jaar respectievelijk als zesde en acht ste geplaatst, werden door een veelbelovende Duitser uitgescha keld. Korda, die vorig jaar in de eindstrijd van Jim Courier ver loor, werd met 3-6, 6-7 (4-7) en 6-7 (8-10) pootje gelicht door di- plomatenzoon Mare Goellner. Chang, die al weer vier jaar gele den verrassend het Grand-Slam- toemooi in de Franse hoofdstad op zijn naam schreef, verloor in twee delen van Bernd Karbacher. De partij was woensdagavond bij een 2-1-voorsprong in sets voor de Duitser vanwege de regen af gebroken. Karbacher maakte het karwei gisteren beheerst af: 1-6, 6-3, 6-4, 6-2. Met de uitschake lingen van Wayne Ferreira, Ivan Lendl en Boris Becker, zijn er bij de mannen nu vijf namen van de plaatsingslijst geschrapt. Bij de vrouwen zijn dat er pas twee: de Japanse Kimiko Date en de Zuid- afrikaanse Amanda Coetzer. Petr Korda treurde gisteren niet om zijn nederlaag. De 25-jarige Tsjech was er vanuit gegaan dat hij zijn prestatie van vorig jaar in Parijs toch niet zou kunnen evenaren. Sinds eind 1992 sukkelt hij namelijk al met zijn gezondheid. Korda behoorde tot spelers die tijdens het toer nooi in Stuttgart een virus onder de leden kreeg. Ook Chang deed niet al te dramatisch om zijn ver lies. „Ik sta er dan wel bekend om dat ik vaak terugkom van een achterstand, maar het lukt ook wel eens niet. Vandaag was Bemd beter." gaan omdat ik nauwelijks werd opgesteld. Ik had het seizoen daarvoor nota bene de Ronde van Limburg gewonnen. Door een knieblessure moest ik begin van dit jaar een tijdje rust ne men. Als ik bij Volendam was gebleven, had ik waarschijnlijk niet eens mee gedaan aan Olympia'sTour." Nu is hij de gevierde held in het peloton. „Dat merk je aan alles. Normaal kost het je veel moeite om aan kop van het pe loton te komen. Maar als de Casba's in aantocht zijn, maken ze snel een plaatsje vrij. 'Nor maal' gesproken geniet hij tot en met zaterdag van die VlP-be- handeling. Verwacht wordt dat Koga-kopman Servais Knaven hem zaterdagavond in de tijdrit over 34 kilometer in Gieten uit de trui stoot. „Hij is de betere tijdrijder, toegegeven. Maar let op, hè. Die Knaven moet toch bijna ander halve minuut goed maken. En die paarse trui geeft me extra motivatie. Aan de andere kant maakt het me ook weer niet zo veel uit wat er gebeurt. Ik heb immers al een ritzege op zak en sta al vier dagen eerste in het klassement." John den Braber was het be langrijkste slachtoffer in de ze vende etappe van Olympia's Tour. De Rotterdammer, tot voor gisteren derde, verloor door onoplettendheid ruim een minuut en zakte daardoor naar de achtste plaats in de aigeme ne rangschikking. De Fries Wiet se Veenstra won de etappe, Marcel van der Vliet blijft eerste in het klassement. Wietse Veenstra wint met ruime voorsprong de zevende etappe van Olympia's Ronde van Nederland. foto anp

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25