Bentwoud als oerbos Zeehonden kijken op Ameland Over leven ANWB-topman: meer groen dicht bij huis Vogels vooral gebaat bij grote moerassen R0EN VRIJDAG 28 ME11993 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-161440, PLV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ, 071-161352 Wandelaars wijken af van het gebruikelijke pad Als de voortekenen niet bedriegen, wordt het Bentwoud het eerste bos in Nederland waar de bezoekers zelf hun weg moeten zoeken. In het hart van het nog aan te leg gen woud zal althans niet worden gekozen voor de tradi tionele indeling met paadjes, banken en verwijsborden. Eerder moet worden gedacht aan het idee van een 'Hol lands oerwoud' in zijn meest oorspronkelijke vorm. LEIDEN ADRIAAN BRANDENBURG De werkgroep Energie en Milieu van de faculteit Sociale Weten schappen van de Rijksuniversi teit van Leiden heeft het plan voor het 'oerwoud' inmiddels voorgelegd aan het provincie bestuur van Zuid-Holland. „En voor zover ik het kan inschat ten, voelt men wel wat voor ons idee", zegt Henk Staats die sa men met Jasper Kips en Birgitta Gatersleben onderzoek heeft gedaan naar 'het meest ge wenste bostype'. Het Bentwoud is gepland in Het Groen Hart van Zuid-Hol land, ten oosten van Zoeter- meer. De exacte locatie staat mede vanwege protesten van een aantal agrariërs nog ter dis cussie. De grootte van het bos is wel bekend; de provincie streeft naar een totale oppervlakte van 2100 hectare. Opgewonden Om tot een afgerond oordeel te komen, hebben Staats, Kips en Gatersleben de afgelopen maanden zo'n 200 boswande- laars ondervraagd. Het ging daarbij niet om de meeste idea le plek of gewenste vegetatie maar 'puur om de beleving'. ARNHEM ANP Om de nadelen van te veel au tomobiliteit te verminderen, is het voor de toekomst noodza kelijk om bos- en natuurgebie den naar de mensen toe te brengen. De behoefte aan re creatie in een groene ruimte dicht bij huis groeit en daar moet beter op worden inge speeld. Dat zei mr. P. Nouwen, hoofddirecteur van de ANWB gisteren in Arnhem op het sd- men met het Wereld Natuur- fonds (WNF) georganiseerde congres 'Natuur en recreatie in 2000'. Beide instellingen willen zich sterk maken voor de ontwikkeling van 2.000 vierkante kilometer nieuwe natuur in Nederland. Om dit te bereiken, zouden door over- produktie afgestoten land bouwgronden in gebruik kun nen worden genomen. Uitbreiding van recreatiege bieden is volgens ANWB-di- recteur hard nodig omdat tra ditionele gebieden die door gaans heel intensief worden gebruikt, steeds minder aan spreken. Ook gaan bestaande voorzieningen verloren door onder meer woningbouw en nieuwe infrastructuur. Nou wen zette ook een*kantteke ning bij de kwaliteit van het groen met name in de Rand stad: „Een groot deel van het recent aangelegde groen ligt in de 500 meter geluidszone van snelwegen. Hoezo kwaliteit?" Volgens Nouwen is de tot nu toe uitgevoerde Randstad groenstructuur slechts een druppel op de gloeiende plaat. „In de Randstad wonen 6 mil joen mensen. Dat die daar moeten wonen, vinden we heel normaal. Wij willen dat de politici en overheden de vraag -naar extra ruimte voor natuur en recreatie ook nor maal gaan vinden." Hij bere kende dat voor de randstede lingen 3000 vierkante kilome ter nieuwe natuur nodig is, „ongeveer het complete niet- verstedelijkte deel van de Randstad." De ANWB-directeur zei in het WNF een goede bondge noot gevonden te hebben in het streven naar meer inter gratie tussen recreatie en na tuur. „Bij velen is de ANWB bekend door de Wegenwacht en de Alarmcentrale. Dat moet vooral zo blijven, maar daar naast zien we het als een grote uitdaging om samen met het WNF te zoeken naar nieuwe oplossingen voor de dreigende problemen ten aanzien van natuur, recreatie en mobiliteit. Het streven naar een duurza me samenleving staat daarbij voorop." Aan de hand van vele tientallen dia's werden in het universi teitsgebouw denkbeeldige bos wandelingen voorgeschoteld. Na elke serie dia's moesten de 'wandelaars' op vragenformu lieren hun gemoedstoestand omschrijven, variërend van ple zierig tot opgewonden en van kalm tot uitgelaten. De werkgroep heeft in het on derzoek mensen werden simpelweg in het telefoonboek geprikt met alle mogelijke er varingen die tijdens een wande ling worden opgedaan, rekening willen houden. Gatensleben verduidelijkt: „Je kunt tijdens een boswandeling verdwalen en je dan minder prettig voelen. Maar na afloop was het mis schien wel de dag van je leven." Ofschoon de studie nog niet geheel is afgerond, trekken de drie onderzoekers de voorlopige conclusie dat het merendeel van de ondervraagden kiest voor een min of meer moeilijk doordringbaar woud in plaats van een parkachtig bos. Kips: „Eigenlijk hadden we dat ook wel en beetje verwacht. Maar toch was het heel mooi om te zien hoe dat verwachtingspa troon werd bevestigd". Ontwerp Het onderzoek wordt binnen kort nog gevolgd door een zoge heten veldstudie. De reeds ver zamelde gegevens worden dan getoetst aan de hand van een wandeling door een aantal al eerder geënquêteerden door het natuurgebied De Horsten bij Wassenaar. Of de provincie daadwerkelijk met de voorstellen van de werk groep aan de slag gaat, moet de komende maanden blijken wanneer voor een definitief ont werp wordt gekozen. Verwacht wordt nog altijd dat de eerste boom in 1995 wordt geplant. Roerdomp en woudaapje hebben het moeilijk Nieuwe moerassen moeten omvangrijk zijn. Alleen grote moerasgebieden herbergen genoeg ruimte voor een le vensvatbare populatie vogels. Dat is een van de conclusies in het onderzoeksrapport 'Nieuwe kansen voor moeras vogels in Noord-Holland' van de provinciale dienst Ruimte en Groen. Volgens de studie hebben de bedreigde moeras vogels alleen wat aan natte ge bieden, en niet aan droge moerasvormen en moerasbos sen. IJsselmeer Uitgestrekte moerasgebieden kunnen het beste buitendijks worden aangelegd, zoals langs het IJsselmeer en de randme ren. Ook zouden er middel grote moerassen kunnen ko men in veenweidegebieden, mits de weidevogelstand daar niet te zeer onder lijdt. Het mi nisterie van landbouw wil juist dat er een nieuw moerasge bied komt in het weidevogel- rijke Zaanse veenweidegebied. Van de twintig soorten moe rasvogels nemen er tien in aantal af, waaronder roer domp, woudaapje en rietzan ger. Dertien soorten staan op de rode lijst van bedreigde en karaksteristieke vogels in Ne derland. De recreatiedruk is de laatste decennia ernorm toe genomen, maar de invloed daarvan op moerasvogels is niet duidelijk. Wel is er in indi viduele gevallen duidelijk sprake van een negatieve in vloed op het broedsucces. Vooral de zwarte stern en de grote karekiet lijken kwetsbaar door de recreatievaart. Rietvelden Andere negatieve invloeden op de moerasvogelstand zijn het verruigen van rietvelden, waardoor uiteindelijk moeras bos ontstaat. Ook de omstan digheden tijdens de trek en in de overwinteringsgebieden spelen mee. Zo heeft de grote droogte in de Sahel vogels als rietzanger en puiperreiger flink parten gespeeld. Het is niet alleen kommer en kwel bij de moerasvogels. Zes soorten nemen in aantal toe, waaronder grauwe gans, bruine kiekendief en blauw- borst. Dit komt voornamelijk door de overloop uit andere grote moerasgebieden, zoals Oostvaardersplassen en de Biesbosch. Ook zijn er nieuw komers. Zo is de buidelmees vanuit Oost-Europa de Neder landse moerassen aan het ko loniseren. De zeehonden zijn gegarandeerd in de buurt van Ameland. foto martijn de jonge Natuur-excursie voor de lezers van deze krant AMELAND LEON KLEIN SCHIPHORST Het gaat goed met de zeehon den in het waddengebied. Wie zich daar persoonlijk van wil overtuigen, meldt zich aan voor de natuur-excursie naar de rob benplaten bij Ameland, die de redactie van Over Leven de le zers van deze krant kan aanbie den. Wie meedoet, blijft drie dagen op het Waddenzee-eiland en lo geert twee nachten in het hotel d'Amelander Kaap bij Hollum. Het arrangement geldt de hele maand juni en de eerste week van juli. Ameland is dan op z'n mooist en de zeehonden heb ben jongen. De prijs voor deel name bedraagt 158,- gulden per persoon. De zeehonden zijn gegaran deerd, zegt schipper Hans Bo ven. Hij kent de Waddenzee als z'n broekzak. Zijn grootvader was beurtschipper op Amster dam en z'n vader vervoerde goederen tussen de vaste wal en het eiland. Met de komst van de grote veerponten konden de vrachtwagens zelf Ameland be reiken en in 1979 heeft Hans de boot laten ombouwen voor ex cursies met natuurliefhebbers. „Er is hier veel te zien en het is altijd anders," vertelt hij opge wekt. ,,'t Verveelt nooit. De wadden blijven in beweging". Die veranderingen in het landschap zorgden al aan het begin van de jaartelling voor verwarring. Waar begint hier de zee en eindigt het land, vroeg de Romeinse geschiedschrijver Plinius zich vertwijfeld af, toen hij op doortocht in Friesland op het wad stuitte. Ameland verschuift onder in vloed van de getijden langzaam naar het oosten. Rijkswaterstaat heeft in 1980, met meer dan een miljoen kubieke zand, de na tuur naar haar hand willen zet ten, maar met de afgelopen stormjaren is de laatste kunst matige aanvulling weggespoeld. Een nieuwe suppletie wordt overwogen. Bij invallende eb is het wad bij Ameland het mooist. De boottochten naar de zeehonden worden gemaakt met laag wa ter. Een belevenis op zich. In enkele uren tijd persen miljoe nen kubieke meters zeewater zich naar de Noordzee. Tachtig procent van de zeebodem tus sen Friesland valt droog. Het verval bedraagt meer dan twee en halve meter. Hoe snel en met welke kracht het water een uit weg zoekt, is goed te zien aan de scheef trekkende boeien. Voor je ogen ontstaat een schitterend landschap van slik ken en schorren. Met grillige geulen en scherp uitgeslepen ri chels. Eidereenden, scholeksters en verschillende soorten steltlo pers zijn er als de kippen bij om de kokkels en mosselen, die op de drooggevallen zandplaten achterblijven, te verschalken. De vogels laten zich goed bekij ken. Laag over het water scheert een koppel bergeenden. Hans signaleert als eerste zee honden. Op een plaat bij Hoge- wier liggen er een stuk of vijf tien. Ze hadden de boot allang zien aankomen. Een stuk of vier kunnen hun nieuwsgierigheid niet bedwingen, zijn ons tege moet gekomen en zwemmen een tijdje mee op. De anderen hebben het te druk met elkaar of met zichzelf. „Ze zijn er altijd", zegt Hans. Hij gaat voor anker, zet de mo tor uit en schenkt zijn gasten een Amelander Nobeltje. „Zo'n driehonderd zeehonden over leefden die verschrikkelijke vi rusziekte, een paar jaar geleden. De zeehondenstand heeft zich snel hersteld. Er zijn er alweer meer dan dertienhonderd ge teld. Het gaat goed met de zee honden." De excursie met de lezers van de krant heeft als bestemming de Blauwe Balg, een beschermd natuurgebied ten westen van Ameland waar niemand anders mag komen. Onderweg laat Hans de boot nog stranden op een grote schelpenbank. Lief hebbers mogen vanaf de boeg via een trappetje het schip af en een wandelingetje maken op deze keiharde plaat vol kalkrijke schalen en schelpen. De boot tocht duurt bij elkaar zo'n twee ënhalf uur. De rest van de tijd kunnen de deelnemers aan het arrange ment naar eigen inzicht beste den. In Nes is een educatief na- tuurcentrum ingericht. De VW regelt rondleidingen in het na tuurgebied het Oerd, een be schermd natuurgebied van in ternationale betekenis. Er broe den meer dan zestig vogelsoor ten. Ameland, 25 kilometer lang en op z'n breedste punt net drieduizend meter, herbergt en kele historische dorpjes met bij elkaar zo'n 3200 inwoners. De eilanders zijn trots op hun zee mansverleden en kunnen daar beeldend over verhalen. Hotel directeur Anton de Heus neemt zijn gasten persoonlijk mee naar het Nederlands Hervorm de kerkje te Hollum, waar onder een simpele grafzerk Hidde Kat ligt begraven, in leven de schrij ver van 'Dagboek Eener Reize Ter Walvisch en Robbenvangst in de jaren 1777 en 1778'. Heeft meer meegemaakt dan Willem Barendz, weet De Heus. Een maal binnen, beklimt de hotel directeur zelf het orgel. In de kerk galmt Psalm 42: Het Hij gend Hert Der Jacht Ontkomen. Waarmee de link met de natuur weer is gelegd. Meer informatie en boekin gen: telefoon 05191 - 54646. Brandweercommandant Van Oosten in Meijendel: duinen, bos en dicht bij zee. foto wim Dijkman Elke dag worden we er weer mee geconfronteerd. Of het nu om het gescheiden inzamelen van afval, het gebruik van bestrijdingsmid delen of het aanwijzen van be schermde gebieden gaat, het milieu vraagt voortdurend de aan dacht. In de rubriek '10 over Groen' worden wekelijks tien wil lekeurige vragen over het milieu gesteld aan min of meer bekende regiogenoten. Deze week het woord aan F. van Oosten, brand weercommandant in Leiden. Is een brandweerman milieube wuster dan de gemiddelde Ne derlander? Ja, ik denk het wel. Hoewel de Nederlandse burger redelijk milieubewust is, is de brand weerman alerter. Hij is opgeleid om goed op te letten bij het vrij komen van ongewenste stoffen en dat te voorkomen. Hoe schadelijk zijn schuimblus- middelen voor het milieu? Die zijn tegenwoordig minder schadelijk, ze zijn biologisch af breekbaar. De fabrikanten zijn volledig ingesteld op de vraag naar onschadelijke blusmidde len. Wat zijn de grootste problemen voor het milieu bij het blussen van een brand? Het ongecontroleerd vrijkomen van allerlei zaken. De inzet en de tactiek van de brandweer moeten daarop zijn afgestemd. De persoonlijke veiligheid is na tuurlijk ook in het geding bij de manier hoe de brand aan te pakken. Bij een grote brand waarschuwen we het hoog heemraadschap en de plaatse lijke milieudienst. Schenkt de overheid voldoende aandacht aan het milieu? Ja, ik vind van wel als je ziet wat een enorm aantal maatregelen wordt genomen. Al gaat dat idee van minister Alders om twee gezinnen met één wasma chine te laten doen natuurlijk wel erg ver. Op welk gebied vindt u dat u persoonlijk nog in gebreke blijft? Ik blijf niet in gebreke. Ik verza mel oud papier, metaal en glas om gescheiden in te leveren net als het groente- en tuinafval. Wat is uw favoriete natuurge bied in de directe omgeving? Meijendel. Omdat het gebied zowel duinen en bos herbergt en dicht bij zee ligt. Je kunt daar je kinderen prima gevoel voor de natuur bijbrengen en is goed op de fiets te bereiken. Het is dichtbij Leiden, naar mijn ge voel ligt het om de hoek. Hoe denkt u over kernenergie? Als je voortdurend goed contro leert, ben ik er geen tegenstan der van. Tsjernobyl heeft echter laten zien dat de risico's enorm zijn. Ik denk overigens als je kernenergie uitbant in Neder land, je ook de kennis daarover aan het buitenland verliest. Wat is uw grootste zorg? Dat we met z'n allen zoveel rommel produceren dat we er eigenlijk geen raad meer mee weten. Valt het autoverkeer terug te dringen? Ik denk het niet want de mobili teit is de economische motor waarop we draaien. Als het even kan, maak ik gebruik van het openbaar vervoer. Als ik de trein kan pakken zal ik het niet laten. Wat wilt u verder nog kwijt? Ik vind dat het gemeentebe stuur van Leiden nóg meer zorg aan het uiterlijk van de stad moet besteden. Leiden moet als oude stad aantrekkelijker wor den gemaakt voor de toeristen. Om de auto's te weren uit de binnenstad moet je aan de rand van de stad goede parkeergele- genheden maken en wat pen delbussen naar het centrum la ten rijden. LEIDEN/WAGENINGEN MONICA WESSEUNG Wegbermen zijn rijk aan padde stoelen. De berm van met bo men beplante wegen zijn zelfs rijker aan paddestoelen dan het gemiddelde bos. Dat blijkt uit een promotie-onderzoek van de bioloog P.J. Keizer. Keizer on derzocht bermen in Drenthe en bekeek daar in drie jaar tijd 225.000 paddestoelen. De situa tie in Drenthe is kenmerkend voor Nederland. Keizer heeft in de bermen ook heel wat bijzondere paddestoe len aangetroffen. Van de 439 soorten die hij in Drenthe ge zien heeft, stonden er 57 op de lijst van bedreigde soorten. Zo blijken de bermen de zeldzame hanekam en cantharel te her bergen. Opvallend genoeg blijken in bermen waarlangs bomen staan, paddestoelen voor te ko- LEIDEN Natuurmonumenten heeft drie folders uitgegeven over gebie den in eigendom van de vereni ging waar excursies kunnen worden gemaakt. De folders zijn voor leden en niet-leden en verkrijgbaar bij de VW's in plaatsen in de nabije omgeving van de excursiegebieden. Met de folders tracht Natuurmonu menten duidelijk te maken hoe waardevol de natuurgebieden zijn en waarom deze de be schermde status verdienen. De drie 'befolderde' gebieden zijn de Nieuwkoopse Plassen, het Voornes Duin en de Kwade Hoek bij Goedereede. De excur sie in Nieuwkoop is per boot, de men die in bossen met dezelfde soorten bomen, niet meer zijn te zien. De wegbermen in Ne derland beslaan in totaal 35.000 hectare, zo'n twee procent van het totale landoppervlakte. Het onderzoek van de Wage- ningse bioloog heeft uitgewezen dat bijzondere paddestoelen vooral te vinden zijn in bermen die niet erg rijk zijn aan voedsel. Laat maaien van het gras en daarna het gras afvoeren, zorgt ervoor dat de berm arm blijft. In Zuid-Holland wordt dergelijk bermbeheer al op veel plaatsen toegepast. Door de bermen niet te bemesten, krijgen ook allerlei bijzondere plantesoorten een kans. Een mogelijke verklaring voor het gunstige leefklimaat van de berm voor paddestoelen is het Open karakter ervan. De gevallen bladeren waaien weg waardoor de grond schraal kan blijven. andere twee gebieden worden wandelend bezocht. Moerasge bieden zoals de Nieuwkoopse Plassen zijn moeilijk te voet toe gankelijk. Bovendien zou een groep wandelaars te veel ver trappen. Ook in de Vlietlanden kan met de natuurvereniging worden gevaren. Dat gebeurt nu nog met een kleine boot, maar het is de bedoeling op korte termijn een speciaal nier voor geschikte boot aan te schaffen. De folder geeft sum mier informatie over net gebied. Belangrijker is de praktische in- fbimatle over de eoctmles, zoals op welke dagen de excur sies worden gehouden, hoeveel het kost en welke kleding moet worden gedragen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21