Angst WAO-boete Ni Lange dagen lonen voor gebroeders Verkuylen 'I Gedwongen ontslagen bij Faxion Stand van Zaken IGEN BAAS 'Kick als het vlekkeloos gaat' VRIJDAG 28 ME11993 Bedrijven verzekeren zich massaal Niet alleen werknemers proberen via aanvullende verze keringen de gevolgen van de WAO-maatregelen te ver zachten. Ondernemers willen ook massaal polissen af sluiten om te voorkomen dat ze boetes moeten betalen als personeel arbeidsongeschikt wordt verklaard. Het mi nisterie van sociale zaken verwacht dit jaar ongeveer 500 miljoen gulden aan dergelijke boetes binnen te halen. ta s verstuurd van gemiddeld 13.000 gulden. In totaal goed voor 26 miljoen gulden. Op jaarbasis is dat meer dan 200 miljoen. De boetes worden op gelegd als personeelsleden na een jaar nog onder de WAO val len. Alleen als ze tussentijds overlijden, met pensioen gaan of weer aan de slag raken, wordt geen boete opgelegd. Het to taalbedrag van de boetes valt volgens het ministerie van soci ale zaken overigens lager uit dan geraamd. Oorspronkelijk was dat geschat op 700 miljoen gulden voor 1993. Volgens een woordvoerster zal het in de praktijk uitdraaien op een half miljard gulden. Volgens haar is echter niet te zeggen of de drei ging van de boetes tot minder WAO-gevallen heeft geleid. „Er zijn meer maatregelen geno- Goudsche Verzekeringen is een van de maatschappijen die een polis aanbiedt waarmee onder nemers zich tegen de boete-op- legging kunnen verzekeren. Vol gens woordvoerder B. ten Arve is daar heel veel belangstelling voor. „We worden overspoeld met aanvragen. Dat is op gang gekomen in februari, ten tijde van de Kamerbehandeling van de WAO-maatregelen." De ver zekering is gekoppeld aan de aanvullende WAO-verzekering voor werknemers. Hoewel Ten Arve geen bedrag noemt, zijn volgens hem de kosten relatief laag. Voor de werkgevers res teert dan wel een verhoudings gewijs klein eigen risico. Sinds vorig jaar kent de WAO een bonus-malus regeling. Die houdt in dat bedrijven waarvan het personeel niet in de WAO belandt worden beloond met een uitkering. Andersom moe ten ondernemingen waarvan het personeel arbeidsonge schikt wordt boetes betalen. Die kunnen oplopen tot een half jaarloon en later mogelijk zelfs tot een vol jaarloon. De afgelo pen twee maanden is de inning van de eerste boetes begonnen. Tot nu toe heeft het GAK, na mens dertien van de negentien bedrijfsverenigingen 2.000 no- De over het afgelopen jaar opgelegde boetes zijn overigens nog niet verzekerd zegt Ten Ar ve van Goudsche Verzekerin gen. „We verzekeren niet met terugwerkende kracht. De polis sen die worden gesloten, zijn overigens pas van kracht als de WAO-maatregelen doorgaan, want die moeten nog door de Eerste Kamer." De bonus-malus-regeling was de afgelopen maanden mikpunt van kritiek van met name het midden- en kleinbedrijf. Het KNOV, dat de kleinere onderne mers verenigt, stelde er een zwartboek over samen. H. Ge net, secretaris sociale zaken van het KNOV zegt dat bij hem nog altijd een gestage stroom van klachten binnenkomt. „Ik zou een dagtaak van de verwerking kunnen maken. Het is toch te gek dat ondernemers boetes krijgen als ze er niets aan kun nen doen dat mensen arbeids ongeschikt worden." Hij noemt het voorbeeld van sportblessu res en van mensen die aan on geneeslijke kwalen lijden zoals reuma. „Ik ken een geval van een bedrijf waar iemand één dag werkte en daarna nooit meer is gezien. Dat heeft een boete gelaegen." Volgens Genet laten veel bedrijven sollicitan ten extra streng keuren om te voorkomen dat ze een 'kat in de zak' kopen. Ongenuanceerd De klachtenstroom neemt ove rigens niet weg dat volgens Luc Palm van de ondernemersvere niging Leiden Leeft de bonus malus problemen binnen die vereniging nauwelijks spelen. „Ik heb er nog niet over ge hoord. Maar wij vinden de maatregel ook erg ongenuan ceerd. We hadden liever gezien dat het van geval tot geval werd bekeken." Een woordvoerder van Heineken in Zoeterwoude laat zich in positieve noch nega tieve zin uit over de maatregel. „We voeren een beleid dat ge richt is op het voorkómen van arbeidsongeschiktheid. En als er onverhoopt wel wat gebeurt doen we er alles aan om men sen te herplaatsen." FOTO LOEK ZUYDERDUIN Gebroeders Verkuylen: de een praktisch, de ander administratief. Installatiebedrijf viert zilveren jubileum LEIDEN. LINDA WELTHER De gebroeders 'Verkuylen uit Leiden en Leiderdorp maken lange dagen in hun eigen instal latiebedrijf. Jacques Verkuylen: De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden. Vandaag: Marlies Haazebroek-Buysen van Sport Media Travel uit Leiden. m c We begonnen met voetbalwedstrijden, la- r Barcelona. Heel bijzonder is dat we nu k heb een gat in de markt gevon den. Dat het er was, daar ben ik - op gewezen door de Nederland se Sport Pers. Die organisatie regelt centraal de accreditatie van sportjournalisten bij grote evenementen, zoals voetbalwedstrij den en internationale toernooien, tennis toernooien, de Olympische Spelen, noem maar op. Het idee was ook de reizen daar naar toe centraal te regelen. De redacties van kranten, het ANP en Studio Sport de den dat altijd ieder voor zich. Aan de hand van de sportkalender bieden we journalis ten complete reizen aan, toegesneden op hun wensen. Dat werkt voor hen prettiger, bovendien is het goedkoper. Bij grote evenementen reis ik vooruit om ter plaatse een kijkje te nemen, zodat ik weet welke hotels ik voor de verschillende groepen moet boeken. Dagbladjournalisten maken hun verslag na een voetbalwedstrijd meestal in het stadion en vertrekken daar als iedereen weg is. Die zijn dus gebaat bij een hotel in de buurt. Weekbladjournalisten willen juist dicht bij het hotel van de spelers zitten om een team goed te kunnen volgen. ter volgde ook tennistoernooien. Het eerste een reis voorbereiden naar de eerste wed- was de Australian Open, waar Richard Kra- jicek meedeed. Dat trok veel Nederlandse pers en nu steeds meer Nederlanders mee doen, worden de grand slamtoemooien ook steeds belangrijker voor de Nederlandse pers. Het eerste grote evenement wat ik deed was het Europees kampioenschap voetbal. Dat was spannend, want je moet direct op alle mogelijkheden inspelen. Uit eindelijk verloren we dus van de Denen en moest ik dezelfde dag nog de terugreis rege len. Als dat vlekkeloos gaat, is dat toch een kick. Dit werk kun je echt alleen doen als je van improviseren houdt en tegen spanning kunt. Wat wij doen slaat aan bij de journalisten. Ik krijg van hen dan ook tips om reizen te organiseren. Zo vroeg een producer van Studio Sport of ik al plannen had voor de Olympische Spelen volgend jaar in Lille- hammer. Daar heb ik voor de pers nu een aantal huizen kunnen huren,. Via mond- tot-mondreclame komen er bovendien klanten bij. Zo heeft ook het Duitse RTL- Plus geboekt voor Lillehammer. Volgend jaar staat ook het WK-voetbal in Amerika lk ben voor mezelf begonnen nadat ik op het programma. Als Nederland zich eind 1991 afscheid nam van het reisbureau in Amstelveen dat van oudsher reizen orga niseert voor Ajax, Daardoor had ik al veel contacten in de sportwereld, zo kwam de NSP bij mij terecht. Ik ben er in gerold, want Ik heb nooit de drang gehad zelf een bedrijf te beginnen. plaatst ga ik naar de loting om direct de fa ciliteiten te kunnen bekijken. Behalve reizen voor journalisten organi seren we nu ook andere sportreizen, dat geeft een verbreding van de basis. Voor bij voorbeeld lezers van Voetbal International tekst: rudolf kleun naar AC en Inter Milan, naar Manchester en foto: hielco kuipers strijd van Inter waar Bergkamp en jonker meespelen. De kaarten hebben we inmid dels al. Door de ervaring die we met pers reizen hebben opgedaan, weten we hoe we daar aan moeten komen. Sinds maart, sinds we een eigen kantoor hebben, heb ik het gevoel dat we een echt bedrijf zijn. Het is een weelde om iemand in dienst te hebben en af en toe vrij te kun nen nemen. Daarvoor kon ik nooit weg, bo vendien ben je geneigd mej kantoor aan huis, daar 's avonds ook weer naar toe te gaan. Een eigen bedrijf moet je niet beginnen met het idee snel veel geld te verdienen. Ze ker in het begin is het hard werken en wei nig verdienen. Heel belangrijk is je liquidi teit, je kasstroom. Veel jonge bedrijven ma ken de fout geld te steken in snelle lease auto's of dure Armani-pakken. Dat geld kun je beter in de zaak stoppen. Zorg dat geld binnenkomt van je klanten, zodat je ande ren kunt betalen, boekingen moeten voor uit worden betaald. Dat kan spannend zijn als je zelf eigenlijk geen geld hebt. Ik heb weliswaar geen grote investeringen hoeven doen, maar ik heb ook nooit hoeven lenen. Dat is een prettig gevoel." „We zijn hier altijd om zeven uur, we beginnen gelijk met de andere jongens. En we gaan door tot ongeveer half zeven 's avonds. Toen we pas begonnen maakten we op zondag de offer tes en gingen we doordeweeks nog 's avonds tot laat door. Ik werkte toen wel van 's morgens vijf tot 's nachts één uur." La chend zegt zijn broer Jan dat hij niet zo moet overdrijven. Installatieburo Fa. Verkuylen aan de Karei Doormanweg op het industrieterrein De Waard viert op 28 mei zijn 25-jarig ju bileum. De firma begon als loodgietersbedrijf, maar breidde in de loop van de jaren zijn ta ken steeds meer uit. Ze namen de elektro-installatietechniek erbij, de dakbedekking, en later kwam er een dochteronderne ming in de automatiserings branche. De broers werken nu over een gebied van Amsterdam tot Rotterdam, en een stuk rich ting Utrecht. Veel verder gaan ze liever niet. Er werken 47 mensen in het bedrijf. De broers zijn beiden directeur. Ze lijken uiterlijk veel op elkaar. Jan Verkuylen is het meest aan het woord. Jacques, die speciaal voor de foto een stropdas heeft omgedaan, is wat bedachtzamer. Jan Verkuylen: „We waren al tijd al van plan om samen ooit een bedrijf op te zetten. In 1968 kwam de gelegenheid. Mijn broer was toen voorman bij een loodgietersbedrijf. Daar kreeg hij wat problemen met z'n baas. Hij dacht toeh: 'als ik voor een ander hard kan werken, kan ik dat voor mezelf ook doen'. Zo zijn we samen begonnen. Hij doet het praktische werk, ik de administratie." Ze begonnen destijds met een paar mensen in Hazerswoude, maar ze hadden in Leiden de meeste klanten. Jacques: „in het begin had ik nog geen eigen vervoer, toen leende ik een Volkswagen met open dak. Die stouwde ik vanaf boven hele maal vol met materialen, zodat ik er zelf nog net naast kon zit ten. Later verhuisden we naar de Nieuwe Rijn in Leiden, en in 1980 kwamen we op de Karei Doormanweg terecht. We heb ben reuze met dit pand geboft. Het is hier ruim genoeg voor ons." Jan Verkuylen laat het pand zien. Beneden is het kantoorge deelte, met erachter een grote meindertvand opslagruimte voor materialen. Boven is een rommelig archief- hok waar Verkuylen snel voor bijloopt („dat is in elk bedrijf zo") en de kantine waar de me dewerkers elke vrijdag hun weekloon ontvangen: „Dat heb ben we uit nostalgie zo gehou den." Ondanks hun lange werkwe ken vinden ze ook wel tijd voor hun gemeenschappelijke hob by, de voetbalclub UVS. „We voetballen zelf niet, maar we sponsoren ze al tien jaar. We kijken er vaak en drinken dan een biertje. Doordeweeks zijn we 's avonds meestal thuis, bij onze vrouwen." Het bedrijf loopt ondanks de recessie nog steeds goed. „We hebben een jaar of elf geleden wel een flinke opdoffer gekre gen", zegt Jan. „Toen ging Aan nemersbedrijf J. de Water fail liet. We leden toen een strop van twee-en-een-halve ton. Tien mannen van ons kregen werk van dat bedrijf en die had den ineens niets meer te doen. Ze moesten dus weg. En later hadden we ook nog wel tegen vallers", fluistert hij. „Bijvoor beeld toen Arbouw hier failliet Met tegenzin geven de broers toe dat ze al 59 en 61 zijn. „Maar dat ziet niemand aan ons", verdedigt Jacques. Het is de bedoeling dat later de zoon en schoonzoon van Jan Verkuy len de zaak overnemen. „Want je kunt natuurlijk niet tot in de eeuwigheid doorgaan."- Ooit waren ze van plan om op hun 55e op te houden met werken, aldus Jan. „Maar de tijd is nu slecht, dus we gaan eigenlijk al leen maar harder werken." Er rolt een paar meter fax bin nen. „Als er nog maar genoeg faxpapier is." Gelukkig is dat het geval. Jacques: „Dat is vast weer zo iemand die de opdracht morgen klaar wil hebben. Dat is wel het vervelende van deze tijd. Je krijgt minder opdrach ten, je moet overal achterheen zitten en de opdrachten die je krijgt, moeten heel snel af zijn." Maar de beide directeuren ma ken zich geen zorgen over de toekomst. Jan Verkuylen: „Je hebt nu eenmaal vette en ma gere jaren. En we hebben ge noeg reserves. Als je maar be hoorlijke kwaliteit aflevert en goed in de prijs zit, dan zoeken de klanten je zelf wel op." M Verstand van verzekeringen og enkele weken en dan breekt de vakantiepe riode weer aan. Voor veel mensen betekent dat dat het werk een tijdje wordt vergeten en komt het gevoel boven van een welverdiende vakantie. Ook als je binnen de vakbeweging werkt betekenen de zomermaan den minder druk op de ketel en ruimte voor vakantie: even stoom afblazen na de vaak overvolle CAO-periode en tijd om de accu weer op te laden voor het nieuwe seizoen. Ik heb de gewoonte, alvorens de touwtjes een paar weken te laten vieren, altijd even terug te blikken op de achterliggen de periode. Wat is er terecht gekomen van de plannen die je had als vakbondsbestuurder aan het begin van de CAO-pe riode; welke zaken zijn bereikt en welke niet. Afgelopen jaren heb ik steeds nog het gevoel gehad, ook al klinkt dat wat zelfingenomen, dat er 'verdiend' was door de bond en dat afspraken in nieuwe CAO's een zinvolle bijdra ge leverden aan de bekende zaken waar de vakbeweging voor staat: werkgelegenheid voor zo veel mogelijk mensen, een behoorlijke koopkracht en een goed pakket aan sociale voorzieningen. Dit jaar eigenlijk voor het eerst heb ik het gevoel, net als waarschijnlijk veel anderen binnen de vakbeweging, dat ik me bezig heb gehouden met zaken die compleet onnodig zouden moeten zijn en waar niemand ook echt om ge vraagd heeft. Ik heb het natuurlijk over de reparatie van de WAO. Momenteel wordt door de media weer volop aan dacht besteed aan de WAO in verband met de Parlementai re Enquête-commissie. Uiteraard is het goed dat nauwkeu rig wordt bekeken of de wet destijds wel goed in elkaar is gestoken en wat er bij de uitvoering ervan is misgegaan en/of verbeterd kan worden. Waar ik echter nauwelijks vanuit de politiek nog iemand over hoor praten, zijn de enorme financiële concequenties voor mensen die de komende jaren arbeidsongeschikt wor den, veroorzaakt door een flinke verlaging van de uitkerin gen. Van het besluit om tot deze uitholling van een belang rijk onderdeel van ons sociale zekerheidsstelsel over te gaan begrijp ik nog steeds niets. Als er behoefte is te onderzoeken of het huidige aantal WAO-ers wel terecht is, en die be hoefte is er, zie de enquêtecommisie Buurmeijer dan moet je je daartoe beperken. Maar om vooruitlopend op dit onderzoek al te snijden in de uitkeringen kan ik niet rijmen. Tenzij men er van uitgaat dat een van de conclusies van de commissie zal zijn dat alle huidige WAO-ers ten onrechte een uitkering (hebben) ontvangen!? Een mogelijke andere reden voor de financiële ingreep in de WAO-uitkeringen kan zijn dat onze wetgevers denken dat de gemiddelde Nederlander niet echt veel waarde meer hecht aan een redelijk inkomen bij blijvende arbeidonge schiktheid. Ook dat is een duidelijk misvatting! In de afgelo pen maanden is wel gebleken dat reparatie van de WAO prioriteit was voor werknemers in welke sector dan ook. Vrijwel overal is er bij pensioenfondsen of verzekerings maatschappijen een aanvullende verzekering afgesloten om de verlaging van de WAO ongedaan te maken. Hetgeen veel tijd en inspanning heeft gekost. Dat is wel ten koste gegaan van andere onderwerpen waar ook iedereen bij gebaat is en waar veel behoefte aan be staat. Bij de CAO-onderhandelingen konden werkgelegen- heidsafspraken, die doorgaans ook loonruimte vragen, niet of nauwelijks worden gemaakt. Van de toch al geringere loonruimte dit jaar werd vervolgens een belangrijk deel be steed aan premie voor de aanvullende v Met uitzondering van de verzeke ringswereld, waar men natuurlijk gouden tijden doormaakt door al deze nieuwe verzekeringen, vraag ik me af of met een hogere koop kracht, in plaats van deze nieuwe lastenverzwaring, onze economie niet beter af was geweest. Die heeft namelijk een positieve invloed op de werkgelegenheid en daarmee ook een betere betaalbaarheid van ons sociale stelsel. Jammer dat het )-verzekering. Inmiddels 'heb ik veel meer ver stand van verzekeringen' gekre gen... Misschien kan het nog meer van pas komen en dan niet alleen voor het afsluiten van een reisver zekering voor de komende vakan tie. We hebben tenslotte nog meer sociale verzekeringswetten! ~ïJ Jos Duynhoven is be stuurder bij de Indus triebond FNV Helft winst Flora naar leden Bloemenveling Flora in Rijns burg is van plan bijna de helft van de in 1992 geboekte winst terug te laten vloeien naar de le den. Het bestuur stelt de alge mene ledenvergadering voor 2,04 miljoen uit te keren in de vorm van een bijschrijving op de rentedragende ledenlening. Het resultaat na belastingen bedroeg vorig jaar 4,25 miljoen gulden. Dergelijke bijschrijvin gen worden na tien jaar uitge keerd. Het restant van de winst wordt aan de reserves toege voegd. De uitkering aan de leden be draagt een half procent van de door hen in 1992 gemaakte om zet. Het netto-veilpercentage voor dé leden komt daarmee op 5,32 procent. Het veilingbestuur ziet de uitkering over 1992 als een handreiking aan de leden van wie velen een moeilijk jaar achter de rug hebben. Tevreden constateert dat bestuur dat het afgelopen, tegenvallende jaar, de doelstelling is bereikt dat het eigen vermogen dertig procent t van het balanstotaal. Seizoenpieken spelen modetransporteur parten Bij kledingtransporteur Faxion- J.P. Janssen zullen op korte ter mijn 75 van de 380 banen ver dwijnen. De directie gaat er vanuit dat ook bij de Alphense vestiging, waar zeventig men sen werken, gedwongen ontsla gen zullen vallen. Hoeveel dat er zullen zijn is formeel nog niet bepaald. Met de bonden en de ondernemingsraad is nog over leg gaande over een sociaal plan. Faxion, dat zijn hoofdvesti ging in Venlo heeft, is volgens directeur A. Sloot nu gedwon gen te reorganiseren door te ruglopende omzetten. „Maar we hadden hoe dan ook iets moeten doen. Er zit een grote sanering aan te komen in de Europese textielindustrie, die een grote klap gaat geven. Bo vendien is de modebranche steeds sterker a< onderhevig. Dat met zeer hoge pieken, waarin het extreem druk is afgewisseld door stille perioden. We hebben van alles geprobeerd om die stille perioden op te vullen, maar dat lukt gewoon niet in voldoende mate." Volgens Sloot moet Faxion flexibeler kunnen werken om op de veranderende marktomstandigheden in te spelen. Vooral de loonkosten in de stille perioden spelen het be drijf parten. De reorganisatie heeft betrek king op net hele bedrijf. De klappen zullen dan ook niet al leen onder de chauffeurs vallen, maar ook op kantoor en bij de magazijnen. Het sociaal plan waarover wordt onderhandeld met de bonden voorziet onder andere in aanvulling van uitke ringen. Ook zou Faxion zich in een aantal gevallen verplichten zich in te spannen andere werk gelegenheid te vinden, met na me elders in het Nedlloyd con cern. Faxion-J.P. Janssen is een honderd procentsdochter van Nedlloyd. Behalve in Venlo en Alphen heeft het bedrijf ook vestigingen in Meppel, Amster dam en Nettetal in Duitsland.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20