7 Liefdesbriefjes dwarrelen uit bibliotheekboeken 'Typetje moet produkt niet wegdringen' y Eeuwige strijd tegen de mug n Het Gesprek van de Dag 'Mijn naam is Theo, en dat is Rie' rZO DICHTBIJ VRIJDAG 28 ME11993 CHEF WILLEM SPIERDIJK, O MEINDERTVANDERK, O smeerpijperige boekenwurm, waarom verstopt u condooms, gerookte haringen en boter- hammen met jam in biblio theekboeken? De bibliotheca ressen zitten er maar mee, zo blijkt uit een onderzoek in En geland. Ook hun Nederlandse f collega's kijken regelmatig op 1 van de dingen die tussen de pa gina's verzeild raken. In Katwijk heeft men het vooral over de ladingen zand die in de zomertijd tussen de boeken ver zeild raken. Of die zonnebrand, waar de medewerkers zich suf op poetsen. En verder de nodige boodschappenbriefjes, ansicht kaarten, ijsstokjes, haarspeldjes, bierviltjes en foto's. De vakantiekiekjes vullen in de ze maanden de bakken van me nig bibliotheek: „En via, via ko men ze meestal wel weer bij de eigenaar terug. O, die ken ik wel, hoor je hier dan in Noord- wijkerhout". Ook liefdesbriefjes dwarrelen geregeld uit de boe ken. Dinsdag nog, in Lisse. De namen hebben we maar even gewijzigd, verder is er geen woord aan veranderd. Lieve Kees, Je bent de leukste jongen die ik kan (van de Bataaf). Ik wou even zeggen dat ik op je bent. Als je op me bent, roep dan bij de deur van de meisjeskleedkamer. Ab het misschien b ook roepen. Ab het nee b nee roepen. Leg je ook brieven neer in de kantine. EenD-mebje. De Kees in kwestie zal het oran- jegekleurde briefje wel nooit onder ogen krijgen. Alleen bij waardevolle spullen, onderne men bibliothecaressen speur tochten. Bij die Noordwijker- houtse bijvoorbeeld, die een briefje van honderd in een boek liet zitten: „Ze had nooit meer gedacht dat ze het terug zou krijgen". Ook paspoorten, kaarten van de ziektekostenverzekering, pasjes en hele stapels betaalcheques worden niet altijd tijdig uit de boeken gehaald. En dan die vlekken: koffievlekken, jamvlek- ken en vieze kindervingers in kleuterboeken. Sommige biblio theken keren de teruggebrachte boeken direct om en kunnen de dader dus zo'n beetje op heter daad betrappen. Andere beper ken zich tot de kaften. Ze zien het dan alleen als een boek in een emmer sop is gevallen of het slachtoffer werd van een wel erg grote kop koffie. Als de volgende lezer dan klaagt over ontbrekende of vieze pagi na's, wordt het moeilijk. „Dan is het ons ja tegen hun nee", klaagt een medewerkster van de Noord wijkerhoutse bibliotheek. „Dan heeft natuurlijk altijd een ander de boeken vies gemaakt of pagina's eruit gescheurd". Op andere fronten lopen de bi bliotheken juist binnen. Hele la dingen handschoenen, tassen, sjawls, brillen worden achterge laten in onze openbare leesza len. Een paar jaar geleden lag er tus sen de schappen in Noordwij- kerhout zelfs een damesslipje. De medewerkers hebben het er nóg over, zonder er ooit een passend verhaal bij te kunnen verzinnen. Omdat niemand het kleinood opeiste, verdween het roemloos in de vuilnisbak. Vraag blijft hoe vies de Neder landse boekenlener nu eigenlijk is? „Niet bijzonder netjes en niet bijzonder vies", zegt de Al- phense bibliothecaresse H. Puister-Idenburg. Netter dan de Engelsen? „Ach, ik denk dat dat een beetje indianenverhalen zijn", klinkt het vanuit Lisse. Terwijl de Katwijkse C. Lekker- kerk ronduit meldt dat het hier 'een beetje tegenvalt'. Leidse reclamemakers over de uitreikingen van Effies De Effies zijn weer uitgereikt, de onderscheidingen die door de reclamewereld worden gegeven aan de meest effectieve recla me-uitingen. Albert Heijn viel met de spreuk 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten in de prijzen. De groot grutter kreeg de Grand Effie. Ook de reclames voor het fris drankmerk Taksi en voor de conserven van HAK (U moet de groenten van HAK hebben) werden bekroond. Th. Luijpen, directeur van het Leidse reclamebureau Akron, kan zich de waardering voor de reclame van Albert Heijn goed indenken. „De visie dat Albert Heijn iets kan betekenen voor de mens met een klein budget wordt hier consistent uitgedra gen. Terwijl er eigenlijk nog niet eens een prijsverhaal aan de or de is. Iedere keer wordt er met zo'n advertentie gebouwd aan de beeldvorming. Het is'een he le slimme campagnestrategie. Zo'n kreet blijft toch hangen bij moeders of vaders die bood schappen gaan doen. En dan moet je weten dat Albert Heijn wat supermarkten betreft zeker niet de goedkoopste is." „Martine Bijl zet in die HAK-re- clame een aardig typetje neer. Maar bij die reclame vraag ik me wel eens af wat ze nou we zenlijk heeft bijgedragen aan de vergroting van het marktaan deel van HAK. Bij dit soort re clames bestaat het gevaar dat het typetje het produkt weg dringt. Zo'n commercial amu seert de mensen, maar het pro dukt wordt een beetje bijzaak. Een goed voorbeeld is André van Duijn. Hij is meermalen te zien geweest in reclamespotjes. Hartstikke leule. Maar als je me nu vraagt waarvoor hij reclame maakte, weet ik het echt niet meer. Kijk naar 'Foutje bedankt' van Rijk de Gooyer. Een leuke reclame. Maar Reaal is nog steeds maar een bescheiden verzekeringsmaatschappij. De Gooyer is een sterke persoon lijkheid en de reclame scoort in vakkringen goed. Maar of de omzet er ook door wordt ver Th. Luijpen, directeur van het Leidse reclamebureau Akron: via advertentie bouwen aan beeldvorming. hoogd is de vraag." „Ik vind overigens dat je met een commercial voor een verze keringsmaatschappij niet al te veel de jolige kant op moet gaan. Je huis zal inderdaad maar afgebrand zijn of een fa milielid van je zal inderdaad maar dodelijk verongelukt zijn - dan komt zo'n reclame toch we wrang over. Ik heb het idee dat die verzekeringsmaatschappijen een beetje zijn uitgekeken op de kunstjes van de reclamebu reaus. Nationale Nederlanden heeft het contract met haar re clamebureau opgezegd en be sloten de reclame in eigen huis te gaan doen. Ze hebben daar de nodige mannetjes voor." „Voor een deel is de reclamewe reld natuurlijk nog steeds af hankelijk van kiene copywriters. Maar ik heb toch het idee dat het coryfeëendom een beetje aan het verdwijnen is. Er wordt nog steeds gedacht dat Amster dam het Mekka van de reclame wereld is en dat is jammer, want daarmee komt er een soort doem over de bureaus in de rest van het land te liggen. Wij hebben ook best goede ac counts. We maken bijvoorbeeld de reclame voor de LOI (Leidse Onderwijs Instellingen). Kijk, dat zijn de zogenaamde res- ponsadverteerders. Als zo'n campagne niet werk en nie mand stuurt een bon in, dan weet je meteen dat je het niet goed hebt gedaan. Maar dat is nog nooit gebeurd." „Effectiviteit is bij de reclame zeer belangrijk. Zo'n Mazda-re- clame mist dat effectieve, vind ik. Iedereen heeft het over die reclame, iedereen is vol lof. Maar als die reclame inderdaad zo goed is, hoe komt het dan dat Mazda nog steeds geen marktleider is geworden? Ik her inner me een billboard waarop een Mazda volledig in de kreu kels zat en daaronder stond de tekst: 'Toch een leuk weekje achter de rug'. Een beetje cryp tisch, vind ik. En je wekt bij de kijkers de gedachte op: 'Zo, zo, die Mazda schijnt toch behoor- foto loek zuyderduin lijk in de kreukels te kunnen ra ken.'" Krop sla D.C. Vos is directeur van het Leidse reclamebureau Vos partners, dat 35 werknemers in dienst heeft en goed is voor een omzet van 50 miljoen per jaar. Ook hij vindt het een juiste keu ze van de jury om de Grand Ef fie aan Albert Heijn te geven. Vos: „Veel kruideniers zijn geen baas over hun eigen adverten tiecampagne. De organisaties in de detailhandel hebben daar vaak veel invloed op. Albert Heijn heeft het al een heel lange tijd in eigen hand weten te hou den. Ze hebben het bestaan om in een paginagrote advertentie één krop sla te laten zien. Een andere kruidenier zou zeggen: je kunt in al dat wit nog veel meer produkten zetten, maar Albert Heijn heeft dat niet ge daan. Daarmee laten ze zien dat ze karakter hebben en smaak. Ze hebben zich niet als een kruidenier gedragen." „Ook de beslissing om de HAK- reclame een Effie te geven vind ik juist. Martine Bijl zit daar ge woon als zichzelf, ze speelt geen rol. En dat is goed. Want het ge vaar bestaat dan dat het pro dukt een beetje kan wegvallen. André van Duyn heeft ook wel reclame gemaakt. Voor wasma chines, geloof ik. Maar zo'n pro dukt kan het dan bijna nooit meer winnen van zo'n lollige man. Ton van Duinhoven heeft voor Jamin wel goed werk kun nen doen. Hij heeft de deftige meneer Jamin naar de mensen toe gebracht en hem sympa thiek gemaakt. Hij vroeg aan de klanten of ze het goed vonden dat meneer Jamin meer room in het ijs zou doen. Als ze dat goed vonden, zou hij het tegen me neer Jamin gaan zeggen. Su bliem toch. Hij heeftdaarmee een brug geslagen tussen de consument en de fabrikant." Had meneer Vos niet zelf graag een Effie willen verdienen? Vos: „Wij werken veel voor de detail handel en daar ligt het toch wat anders. Het gaat er daar nog steeds een beetje conservatief aan toe. Het is vaak zo dat me neer Jansen, die al dertig jaar te genover meneer Pietersen aan het bureau zit, 's morgens nog altijd vraagt: 'En meneer Pieter sen, wat zou u denken van een kopje koffie?' En daarbij komt dat de een voor de ander niet wil weten hoeveel zijn omzet is gestegen. Als je wilt meedingen naar die Effies moet je de mede werking hebben van de klant. Maar ik denk dat wij in het ver leden al wel tien Effies hadden kunnen verdienen. CEES VAN HOORE Het theorie-examen De enige wagen waar ik vrij willig in ga is de lijkwagen. Dat heb ik tenminste lange tijd gedacht. Kroeggesprekken over de nieuwste Volkswagen Golf of de Mazda met het ho ge kontje hebben het drank gebruik zeker bij me aange wakkerd. Wat een gezwets! Pas wanneer ik de auto als wrak langs de weg zag staan, kreeg ik enige belangstelling. Vooral als er mooi onkruid uit de voorruit groeide. Maar je moet soms mee met de vooruitgang. Je wilt net als je buurman op vakantie naar verre oorden, je wilt snel naar het ziekenhuis als dat nodig is, je hebt geen zin meer om de maagmozaïekjes van dron ken voetbalsupporters over je goeie pak te krijgen, kortom: je gaat je rijbewijs halen. En als je dat hebt, dan moet er maar meteen een enorme Amerikaanse bak komen, een rose Chevrolet bij voorkeur, zo'n auto waarmee je rustig de bumper van degeen die voor je rijdt kunt zoenen. Al les beter dan zo n koekblik, dat bij de eerste aanrijding in een brandende accordeon verandert. Omdat ik nu ongeveer zo'n veertig rijlessen heb gehad en nog steeds niet alle verkeers borden en tekens ken, leek het me niet onaardig eens voor mijn theorie 'op te gaan'. Zo heet dat, geloof ik, in het vakjargon. Eergisteren heb ik mij voor het eerst onderwor pen aan het theorie-examen. De avond ervoor - Feyenoord speelde nota bene tegen MVV - heb ik die theorie erin zitten stampen. Om een uur of twee 's nachts hield ik ermee op. Door mijn droom galoppeer den ruiters vanaf onverharde wegen zomaar de snelweg op, mensen zaten rustig een per- zikje te eten op de invoeg- strook, vrachtwagens keerden op de snelweg plotseling om en telkens zag ik een dame en een heer opdoemen en die heer hoorde ik zeggen: 'Mijn naam is Theo. En dat is Rie. Wij geven samen TheoRieles. Vandaar de naam. De eerste vraag: heeft een kameel een claxon?' Maar de volgende morgen toog ik monter naar het exa mencentrum aan de Sma ragdlaan in Leiden. Ik had het gevoel dat ik daar met mijn vierenveertig jaren als een opa tussen zijn kleinkinderen liep. Ja, ik was wel erg laat be gonnen. Na wat formaliteiten betrad ik met nog zo'n negen endertig andere kandidaten de examenzaal. We moesten plaats nemen aan een tafeltje waarin een bakje was gemon teerd met twee knoppen, waarmee je de vragen met 'ja' of'nee' kon beantwoorden. Een dame dat afkijkers er onherroepelijk zouden worden uitgestuurd en toen volgden er zeventig dia's van verkeerssituaties. Het ging naar mijn gevoel erg lekker. De ja-knop moest je bedienen met je linkerhand en de nee-knop met de rech ter. Omdat mensen in een examensituatie nogal zenuw achtig zijn en misschien on nodig veel kracht bij het in drukken van de knoppen zou den gebruiken, leek het me niet onwaarschijnlijk dat er bij mijn voorbuurvrouw spiertrekkingen in linker- of rechterschouder te zien zou den zijn. Ik overwoog nog even om daarop te letten om dat uit die bewegingen mis schien wel het goede ant woord af te leiden zou zijn, maar dat deed ik toch maar niet. Mijn voorbuurvrouw zag er niet al te snugger uit. Ik vertrouwde maar op eigen kracht. Toen het examen er op zat, moesten we even wachten op de uitslag. In de tussentijd werd er een promotiefilmpje van het CBR gedraaid. Daarin werd ons duidelijk gemaakt dat we geen angst hoefden te hebben voor de examinator die in de toekomst het prakti sche examen zou gaan afne men. De teneur van het film pje: de examinator is ook maar een gewone man. En die gewoonheid werd ons ge demonstreerd door hem te la ten zien terwijl hij als een pantoffelheld stond af te was sen. Ook zagen we hem nog even samen met zijn vrouw winkelen in de een of andere supermarkt. 'Zullen we deze week eens Mariakaakjes ne men. schat? Die soppen zo lekker weg in de thee.' En we moesten ook niet den ken dat de examinator er was om ons erin te luizen. Dat werd getoond in een scène in een steegje dat nauwelijks ruimte liet om de portieren te openen. Het beeld werd bege leid door een stem die zei: 'De examinator zal u heus niet vragen hier te keren'. Een pauzefilmpje van het erg ste soort dus. Maar goed, de uitslag liet niet lang op zich wachten. Je mag maar zeven van de zeventig vragen fout hebben en ik had er negen fout. Gelooft u mij, ik heb niet gehuild. Maar wel vond ik het heel vervelend dat men voor het front van de klas bekend maakte wie er voor dit een voudige examen was gezakt- Mijn zwakke punt, zo zei de examinator, was stilstaan en parkeren. Jammer. Maar mis schien ook niet zo gek. Ik hou de laatste tijd nogal van voór- uitgang. CEES VAN HOORE Pechvogel van de week Je hebt mensen die niet voor het geluk in de wieg zijn gelegd en soms de raarste dingen mee maken: pechvogels dus. Het Gesprek van de Dag roept elke week een regiogenoot uit tot 'Pech vogel van de week'. Het Leidsch Dagblad verrast de uitverkorene met een mooie slagroomtaart van banketbakkerij Van Dam. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aanmerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u familieleden, vrienden of buren voor deze prijs nomineren. U kunt bellen tijdens de werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur op het nummer 071- 161352. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54, 2300 AB Leiden. ALPHEN AD RIJN Projector!- ouderen ten behoeve van Over legorgaan Samenwerkende Oude renbonden. 5.000,- ALPHEN AD RIJN Aanschaf van biljarttafel voor Stichting Jon-' gerencentrum Madonna. 10.000,- BODEGRAVEN Bedrage Stiet Bodegraven De Zon. BOSKOOP Aanscha DRAGEN WE BIJ Het Juliana Welzijn Fonds steunt tal van organisaties en groepen van mensen In heel Nederland. In totaal meer dan 1.000 pro- jetten per jaar. Goed voor ruim 20 miljoen gulden. Dichtbij. Ook bij u in de buurt Da's mooi werk. Steun 't óók: Bank- èn ^Gironummer 888.444. Meer informatie: 03405-64524. LEIDSCHENDAM Bijdrage produktie solidariteitscampagn Werkgroep De Arme Kant vai derland. 5.' NIEUWKOOP Bijdrage in Stichting Open Huis. 5. RIJNSATERWOUDE Biji Stichting Bejaardensocieieit F VOORSCHOTEN Bouw e ZIJN DE KLEINE ■N^g EN DIE WE DOEN 0.3980 CB Bunnik. Telefoon: 03405-64 524 Een klamboe helpt natuurlijk uitstekend tegen muggen. De vliegenmepper bewijst ook goe de diensten, mits de beestjes zich niet verroeren. Voor het overige verschillen de menin gen behoorlijk over hoe men het best muggen kan bestrijden. Je moet de ramen tegen elkaar open zetten, zegt de een. Wel nee, je moet roken, zegt de an der. Of je moet je insmeren met citronella. Als je tenminste bang bent om gestoken te worden, want er zijn ook mensen die be weren dat ze altijd door de stekebeestjes worden overgesla gen. Fabeltjes, halve of hele waarheden? Bij de afdeling biologie van de universtiteit in Leiden weten ze het niet precies. „Wend je maar tot het Nederlands Natuurhisto risch Museum." Daar zou zich een muggenexpert bevinden. Dat klopt, maar blijkbaar heeft hij het niet zo op persmuskie ten. Zijn naam mag beslist niet in de krant, al wil hij wel wat commentaar geven. „Wat ik zelf ervaar is dat de lichamelijke re acties van mensen op een mug- gebeet verschillen. Als ik zelf in een vochtig bos loop word ik even hard geprikt als ieder an der. Maar ik heb er niet veel last van. ik krijg geen rode plekken. Andere mensen krijgen bloed ende wondjes die gaan jeuken. Dat lijkt me een kwestie van ge voeligheid." En hoe zit het met de verschil lende middeltjes? „De ramen tegen elkaar open zetten, dat is een zeer effectief middel. Ze houden niet van tocht en krui pen dan altijd in een hoekje. Rook? Dat weet ik niet, dat zou kunnen. Nicotine, dat lijkt me vrij vervelend voor de beestjes. Citronella, dat gebruikten mijn ouders altijd om ons uit de slaap te houden. Tenminste, dat was het effect ervan. Ze zetten een schoteltje met dat spul naast ons bed. Door de stank konden we niet slapen. Dat fa brikanten van sommige middel tjes beweren dat die zes tot acht uur te werken, geloof ik niet, maar het fijne weet ik er niet Een woordvoerder van de Ne derlandse Entomologische Ver eniging (een entomoloog is een insektenkenner) kan het ons ook niet precies vertellen. Hij verwijst ons door naar Willem Takken, een bioloog van de landbouwuniversiteit in Wage- ningen die onderzoek doet naar het steekgedrag van muggen. Eindelijk hebben we beet, hij blijkt een échte deskundige te zijn. „Het is al een paar jaar be kend dat insekten worden aan- De mug is een plaag voor de meeste getrokken door bepaalde geur- stoffen van planten, dieren en mensen. We weten ook dat een groot aantal soorten muggen een voorkeur heeft voor bepaal de mensen en dieren. Dat die voorkeur wordt bepaald door een verschil in geuren. Alleen weten we nog niet om welke geuren het gaat." „Pas op een afstand van een meter of minder speelt onze li chaamstemperatuureen rol, maar muggen vinden ons in eerste instantie door onze geur. Stoffen in ons zweet en onze adem. Als we ontdekken welke stoffen dat zijn, is dat natuurlijk het begin van een geheel nieu we muggenbestrijding. Dat is al blijft de schade meestal ook de centrale doelstelling van ons onderzoek. Je kunt dan bij voorbeeld lokdoosjes ontwer pen met die stoffen, waar de muggen wel in maar niet meer uitkunnen." En de huidige middeltjes en tactieken, zit daar nog iets nut tigs tussen? „Er zijn vluchtige verbindingen die muggen on aangenaam vinden. De stof bij uitstek is DEET. Dat is het enige werkelijk aftstotende middel. Dat zit onder andere in Autan. Citronella is een natuurprodukt uit tropisch gras, maar dat werkt lang niet zo goed." „Het tegen elkaar open zetten van ramen? Dat lokt ze juist maar binnen. Ze komen im- bepertd tot wat jeuk. foto archief mers op geurstoffen af. Het tocht dan wel een beetje, maar dat houdt ze echt niet tegen. Ze wachten dan gewoon in een hoekje af. Rook zal ze wel ver drijven. Er is geen insekt dat te gen rook kan. Het lijkt me al leen niet zo gezond om in de rook te slapen. Wat wel helpt, zijn van die cirkelvormige bran- dertjes die je in campingzaken kunt kopen. Je laat een natuur lijk insecticide verdampen. Op dezelfde manier werken die elektrische apparaatjes, ook via verdamping." Nog even cn de mug prijkt bo venaan de lijst van bedreigde diersoorten. HERMANJOQSTRA»

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19