Groen Links komt op voor Rijnoord Alphense raad ruziet vrolijk verder 'Doe het raam maar dicht mam, want het stinkt hier zo' Rijn- en Veenstreek CDA stapt uit college B en W Landbouwwerktuigen in plaats van volkshuisvesters In volle glorie VRIJDAG 28 ME11993 De fractie van Groen Links in de Tweede Kamer heeft staatssecretaris Simons van volksgezondheid gewaagd een oplossing te zoeken voor de financiële problemen van het Rijnoord-ziekenhuis in Alphen aan den Rijn. Groen Links vindt het onaanvaardbaar dat deze zieken huisvoorziening voor de regio verloren dreigt te gaan. men. Destijds bleek Simons het daar niet mee eens. Hij ontken de toen dat een omvang van 100 bedden te weinig zou zijn voor het behoud van een aantal specialismen in het ziekenhuis. Nu wellicht blijkt dat het zie kenhuis in deze omvang weinig aantrekkelijk is voor het uitoefe nen van specialismen, wil Wil- lems van Simons weten of hij nog steeds vindt dat er van een neerwaartse spiraal geen sprake Gezondheidsspecialist W. Wil- lems heeft over de kwestie in middels schriftelijke vragen ge steld aan de bewindsman. Op heldering wenst Willems over een uitspraak van directeur F. Hof van het Rijnland Zieken huis, dat is ontstaan uit een fu sie van het St. Elisabethzieken- huis in Leiderdorp en het Rij noordziekenhuis in Alphen. Hof heeft verklaard dat het Eli sabeth niet mag lijden onder de tekorten van Rijnoord. Volgens Hof moet Rijnoord sluiten als de negatieve financiële gevol gen gaan doorwerken naar het Elisabeth. Willems vraagt een reactie van Simons op deze uit spraken. Eerder al heeft partijgenote Ria Beckers in de kamer haar vrees uitgesproken voor een 'neerwaartse spiraal', waarin Rijnoord dreigde terecht te ko- Demonstratie voor behoud van Rijnoord Ook wijst het kamerlid de staatssecretaris op een eerder advies van het College van Zie kenhuisvoorzieningen. Daarin staat dat Rijnoord een capaci teit van 142 bedden moet heb ben. Simons beloofde destijds dit advies in zijn overwegingen te betrekken, maar Willems heeft daar weinig van gemerkt. Hij vraagt daarom op welke wij ze Simons het advies heeft be handeld. De Socialistiese Partij in Al phen organiseert woensdag 2 juni een demonstratie voor behoud van het ziekenhuis Rijnoord. Die dag opent staatssecretaris Simons een nieuwe vleugel met polikli nieken in Rijnoord. De de monstratie is bedoeld voor inwoners van de regio Al phen en het personeel van Rijnoord. „We kunnen het toch niet toelaten dat de Al- phense regio met z'n 120.000 inwoners zich deze voorzie ning laat afnemen", aldus de SP in een verklaring. Het zie kenhuis wordt met sluiting bedreigd vanwege grote fi nanciële tekorten. De organi satie roept demonstranten op zich 'creatief uit te dos sen met kleding, borden en spandoeken. De demonstra tie bij het ziekenhuis begint woensdag om 16.00 uur. Tumultueuze raadsvergadering in Ter Aar Het CDA is in Ter Aar oppositiepartij geworden. Gisteravond werd een motie van wantrouwen te gen wethouder P. van Rijn ingediend en vervol gens diende zijn partijgenoot wethouder A. Otto zijn ontslag in. Op dat moment zat Ter Aar even helemaal zonder wethouders. Gisteravond werd een van de twee vacatures vervuld: PAK-raadslid E. Kraak werd benoemd als opvolger van Van Rijn. Wie de plaats van Otto inneemt in het colle ge is nog niet bekend. De raadsvergadering van gisteravond werd geschorst tot dinsdagmiddag. Keus Geen van de CDA-raadsleden wil in een college met Kraak. De andere fracties, Gemeentebelan gen, WD en PAK konden gisteravond ook geen kandidaat leveren. Kraak was immers, aldus GB- fractievoorzitter J. Born, ook al niet hun eerste keus geweest, maar wel de enige. De overvolle publieke tribune woonde een cha otische raadsvergadering bij, met veel schorsin gen en herhalingen van verwijten en verklaringen over en weer tussen het CDA enerzijds en het Progressief Akkoord, de WD en Gemeentebelan gen anderzijds. Tegen Van Rijn werd vorige maand door de op positiepartijen een motie van wantrouwen inge diend. Hij zou 263.000 gulden hebben uitgegeven aan de inrichting van een nieuwe woonwijk in Langeraar-west zonder dat de raad daarvoor al toestemming had gegeven. Twee keer eerder had hij al een motie van afkeuring gehad. Het CDA vindt de straf veel te hoog. De partij deed nog een laatste poging om alles bij het oude te laten. ,,We zijn druk bezig met het reorganise ren van het gemeentelijk apparaat", sprak fractie voorzitter H. Schouten. „Dat was hard nodig von den alle fracties. Onder andere om in het vervolg procedure-fouten te voorkomen. Uitgerekend op een procedurefout wordt Van Rijn weggestuurd. Wie het begrijpt, mag 't zeggen." Inspreker Het vurige pleidooi van Schouten hielp niet. Evenmin kon de toespraak van inspreker J. van Uffelen de raadsleden van de drie oppositiepartij en tot andere gedachten brengen. Van Uffelen, ingefluisterd door oud-burgemeester P, Verhoef, verweet de indieners van de motie dat Van Rijn weliswaar is weggestuurd omdat hij geld aan de woonwijk zou hebben uitgegeven, maar dat niemand die cijfers heeft geverifieerd. Het gaat volgens Van Uffelen niet om een bedrag van 263.000 gulden, maar uiteindelijk slechts om 29.000 gulden. Van Rijn was behalve wethouder ook waarne mend burgemeester. Toen het doek gisteravond definitief voor hem viel, overhandigde hij de ambtsketting aan Otto en ruilden de twee CDA'ers van plaats. Otto maakte daarop bekend ook met onmiddellijke ingang te vertrekken uit het college. Van Rijn maakte hij na afloop een verslaeen in druk. Hij weet nog niet of hij wel raadslid blijft. De ene beschuldiging na de an dere vloog over de tafel. Er werd gesproken van een politieke wanvertoning, van noodverban den, van opportunisme. De frustratie over de verziekte ver houdingen binnen het oude Al phense college mondde uit in talloze verwijten. Maar Alphen heeft weer een compleet dage lijks bestuur: sinds gisteravond na elven is er een coalitie van CDA, PvdA en RPF/GPV. Zoals te verwachten was, werden T. Viezee (RPF/GPV) en PvdA'er J. van der Vlies gekozen als nieu- we wethouders. Zij volgen de WD'ers G. van As en A. Hommes op, die enkele weken geleden uit het college stapten. De WD trok zich terug uit de coalitie, toen bleek dat Van As niet meer voldoende vertrouwen had in de gemeen teraad. De sfeer was toen grim mig, maar ook gisteravond spaarden de partijen elkaar ab soluut niet. Ook op burgemees ter M. Paats werd kritiek gele verd. Het nieuwe Alphense college is niet meer dan 'een noodver band' en verdient 'absoluut geen schoonheidsprijs', oor deelde PvdA-fractieleider N. te Bos. „Het is diep en diep triest", zei de nieuwe wethouder T. Vie zee (RPF/GPV) zelfs. De WD'er Th. den Daas omschreef het nieuwe college als 'uiterst wan kel, balancerend op de rand van de afgrond, dat in paniek nog de steun wist te verwerven van de heer Viezee'. Ook A. van Geest (D66) bleek de nodige gifpijlen op zak te hebben. Hij verweet de burge meester dat hij zich tijdens de oplopende spanningen in het college veel te passief heeft op gesteld. De PvdA-fractie kreeg van Van Geest te horen 'zo zeer vastgebonden te zijn aan het CDA, dat ze zelfs met de RP F/GPV in zee gaan'. Viezee was volgens Van Geest 'opportunis tisch' bezig, en ook de voorma lige WD-wethouder G. van As werd niet gespaard. „D66 is van mening dat Van As niet meer in dit college kan terugkeren", al dus Van Geest. Wet De CDA'er H. Habermehl legde op zijn beurt de zwarte piet vol ledig bij de WD neer. De libera len hebben volgens Habermehl de ongeschreven wet overtre den dat een partij een wethou der terugtrekt wanneer die niet meer kan rekenen op het ver trouwen van een raadsmeerder- heid. „In plaats van één wet houder te vervangen hebben ze zich volledig teruggetrokken uit het college." J. Bosman (Groen Links) be stempelde het hele debat over de teruggetrokken wethouders als de grootste 'politieke wan vertoning' die hij ooit had ge zien. De nieuwe PvdA-wethou- der kreeg er van hem bijzonder stevig van langs. Bosman: „Van der Vlies zit al meer dan 25 jaar in de raad, en wilde steeds wet houder worden. Maar zijn eigen partij heeft hem al die tijd niet geschikt geacht voor een wet- houderspost." En over de bur gemeester: „Wij zijn van me ning dat uw CDA-gevoelens uw onpartijdig voorzitterschap in de weg heeft gestaan", aldus Bosman. De PvdA'er Te Bos had vooral kritiek aan het adres van D66. Dat deze partij ondanks her haalde verzoeken niet mee wil doen in het college staat vol gens Te Bos in schril contrast met 'het beleid van breekijzers en koevoeten waarmee D66 de afgelopen jaren heeft gepro beerd het college open te bre ken'. De enige die een verzoenende toon aansloeg was Viezee. Hij verdedigde zijn toetreden tot het college en verzekerde dat hij als wethouder van onderwijs de openbare scholen niet zal uit kleden. Alleen in de richting van de WD viel de nieuwe wethou der enigszins uit: „Ik zit met on der andere ook uw gebakken peren." Nekletsel voor Hagenaar hazerswoude-runduk Een 35-jarige Hagenaar is gistermiddag rond 13.00 uur met nek- en rugletsel overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. Het slachtoffer was betrokken bij een zogenoemde kop-staartbotsing op de Rijndijk in Hazers- woude. De man zat in een personenauto die, evenals twee ande re auto's, stil stond op de Rijndijk. Een 23-jarige Utrechter had de stilstaande auto's te laat in de gaten en reed er met volle snel heid op in. Bij de botsing raakten vier auto's zwaar beschadigd. Aanrijding op oversteekplaats alphen aan den run» Een 6-jarige meisje uit Alphen is gistermid dag op de Binkhorst in Alphen aangereden door een auto en licht gewond geraakt. De bestuurder van de auto, een 65-jarige Alphenaar, had het meisje wel zien staan aan de rand van de oversteekplaats. Hij trapte echter niet op de rem, want, zo ver klaarde hij later tegenover de politie, hij wist niet dat automobi listen moeten stoppen voor mensen die op een zebrapad willen oversteken. Het meisje kwam met haar rechterbeen tegen de au to. Zij liep hierbij een lichte kneuzing aan haar enkel op. Gereedschap uit containers gestolen alphen aan den run» Een Alphens bouwbedrijf is gisternacht be stolen van een nog onbekende hoeveelheid gereedschap. Het materiaal werd meegenomen uit twee containers die staan op een afgesloten bouwplaats in de Venezuelastraat in de nieuw bouwwijk Kerk en Zanen. Raadhuis Woubrugge wordt verkocht jacobswoude» Het voormalige raadhuis aan de Woudwetering in Woubrugge wordt door de gemeente verkocht. Na een uitvoeri ge discussie steunde een grote meerderheid van de raad het voorstel van burgemeester en wethouders om het markante pand van de hand te doen. Alleen de PvdA/Gemeentebelangen was tegen. Ook was er een meerderheid voor het uittrekken van een zogenoemd werkkrediet ten behoeve van de bouw van een nieuw gemeentehuis. De WD wees dat voorstel af. runwoude» 'Schrepel' in plaats van 'Willem van Tijenstraat'. De nieuwe bewo ners van Plan Voets zullen in hun wijk worden geconfronteerd met oude landbouwwerktuigen op de straatnaamborden. Het oor spronkelijke voorstel, het kwintet straten in de nieuwe wijk vernoe men naar volkshuisvesters, werd gisteravond door de gemeente raad weggestemd. Deze mensen zijn niet bekend genoeg bij het grote publiek. hoogmadeIn volle glorie staat de Hoogmadesche Molen weer in het landschap te pronken. De molen heeft een ingrijpende restauratie achter de rug, waarbij zelfs de wieken er af werden gehaald. Het opknap pen van de watermolen heeft zo'n kwart miljoen gulden gekost. De restauratie is uitgevoerd door molen maker Verbij uit Hoogmade in opdracht van de Rijnlandse Molenstichting. Het is de bedoeling van de stichting dat er de komende tijd nog meer molens in de regio op te knappen. foto wim dijkman Ter Aar boos op CN ter aar Ter Aar gaat bij de vervoers maatschappij Centraal Neder land protesteren omdat er sinds kort 's avonds geen bussen meer door Langeraar rijden. De gemeenteraad nam gisteravond unaniem een motie van afkeu ring aan die naar CN gaat. Het gebruik van het openbaar vervoer zal op deze manier al leen maar afnemen, aldus de raad. Het stoort de gemeente ook dat CN niet heeft overlegt voor dat de busdiensten werden geschrapt. Ter Aar gaat buurge meente Nieuwveen vragen om de motie te steunen. Want voor deze gemeente geldt hetzelfde probleem. VRUETIJD Bloeimaandbingo In wooncentrum Noorderbrink aan de Klompenmaker in Al phen wordt vanavond een Bloeimaandbingo' gehouden. Er worden vijf bingorondes ge speeld en er is een loterij. Aan vang 19.30 uur- Kraamverhuur Winkeliersvereniging WIKO uit Woubrugge organiseert deze zomer weer de jaarlijkse brade rie (woensdag 11 augustus) aan de Comriekade en rond de kerk. Er is plaats voor 70 tot 80 kra men met antiek en curiosa, bloemen en planten. Tevens staan er enkele kramen van lief dadigheidsinstellingen. Dege nen die voor de braderie een kraam willen huren, moeten vóór 15 juni reserveren bij A. Lubbe, tel: 01729-8227. Stank van lijm bezorgt Groenendijkbewoners hoofdpijn hazerswoude-runduk evelyne lammerding Een mooie, warme lentemid dag. Iedereen zit in de zon. Be halve in de wijk Groenendijk in Hazerswoude, daar zijn opmer kelijk weinig mensen buiten. Een paar straatmakers hangen langs de kant van de weg, maar verder lijkt de wijk uitgestorven. En die frisse lucht is ook opeens verdwenen. Bij vlagen komt er een ondefinieerbare geur mee. Een flauwe lucht, die misselijk maakt. „Tijdens een wijkvergadering zei de wethouder: geef iedereen maar een wasknijper", vertelt bewoonster A. Wanders. Zij kan er niet om lachen. Onder het genot van een kop thee in de tuin, met af en toe een vlaag Fassonlucht, vervolgt Wanders haar relaas: „Ik woon hier nu veertien jaar en al die tijd heb ik die fabriek geroken. Het lijkt wel of het de laatste jaren, erger is geworden. Vandaag heb ik ook weer mensen over hoofdpijn horen klagen. Ik word er wel eens misselijk van. Als het lek ker weer is, kan ik niet buiten eten met de kinderen als die van school komen. Zij vinden ook dat het zo stinkt." Paultje Wanders van drie rent vrolijk heen en weer door de tuin en speelt met de step. „Een poosje geleden was hij ziek. Hij lag op zijn kamer en ik deed het raam open voor wat frisse lucht. Toen zei hij: doe maar weer dicht mam. Het stinkt zo. Zo'n kind van drie verzipt zoiets niet. Daaraan kun je zien dat wij geen verhalen verzinnen over die fabriek." Huisgeur A. Leenaards, directeur van de fabriek, ontkent dat ook niet. „Wij zijn een industrieel bedrijf. Dat brengt altijd geuren met zich mee. Helemaal zal dat nooit verdwijnen. Sommigen noemen het de huisgeur", zo verklaarde hij onlangs, toen bleek dat veel klachten die via de milieutelefoon binnenko men over zijn bedrijf gaan. Het klinkt zo vertrouwd, 'huisgeur'. Kunnen de bewo ners van Groenendijk dan niet wennen aan die huisgeur? „Ik woon mijn hele leven al in deze wijk, maar het went niet", zegt mevrouw Y. van den Berg.Aan de ene kant is het heel mooi wonen hier. We zitten midden in de polder, een prachtig land schap. Aan de andere kant heb je die stinkfabriek, die alles ver pest. Want wij kunnen niet bui ten zitten. Mijn man klaagt over hoofdpijn en de buurvrouw ook. Ik heb net de milieutele foon weer gebeld en tegen de buurvrouw gezegd dat zij dat ook moest doen. Want ze klaagt heel vaak, maar bellen doet ze niet." Verkouden H. Stokhem maakt zich niet zo druk om de stankoverlast van Fasson als zijn buurtbewoners. „Dertien jaar geleden heb ik er zelf een jaar gewerkt. We kregen toen al veel telefoontjes van mensen die klachten hadden. Het is een fabriek, zij moeten produceren en er zijn mensen aan het werk. Als die fabriek dicht gaat, staan er meteen veel mensen werkloos op straat. Dat •is ook niet de bedoeling." Wel vindt hij dat 'het' de laatste drie jaar erger is geworden. Technisch manager W. Laar mans van Fasson spreekt dat te gen. Hij houdt zich onder meer bezig met milieuzaken. „De na- verbrandingsinstallatie is van het dak gehaald. En die veroor zaakte veel uitstoot. Dus het kan niet zo zijn dat het de laatste jaren juist erger is ge worden." Hij zegt alle klachten via de gemeente binnen te krij gen en dat elke klacht apart wordt behandeld. Hoop Sinds een half jaar worden de gassen die vrij komen bij het drogingsproces van de zelfkle vende materialen in een nieuwe installatie gewassen. Op die ma nier bereiken de stankveroorza- kende deeltjes de buitenlucht niet. Deze installatie beschermt de omwonenden van stank overlast. „Maar niet voor 100 procent", geeft Laarmans toe. Hij kan de omwonenden wel hoop geven. Fasson is bezig met de ontwikkeling van een nieuw produkt. Bij de produktie daar van zou geen stank vrijkomen. „De markt moet eerst wennen aan dat produkt, maar als dat eenmaal is geïntroduceerd, kunnen we de stankoverlast af bouwen door ons alleen met dat nieuwe produkt bezig te houden", aldus Laarmans. Van den Berg raakt later in Groehendijk ligt, bij een noordelijke wind, precies onder de stank van de nabijgelegen fabriek Fasson die zelfklevende materialen produceert. Vol gens de technical-manager van het bedrijf zijn de stankvlagen over enkele jaren zo goed als verdwenen. f to ben de bruyn gesprek met een buurtbewoon- leuk. Toen we op de lagere Dan pakten we een handvol we hingen boven die tonnen ster. Ze zijn het roerend met el- school zaten. Stonden er nog lijm waarmee je kon kneden, om die lijmlucht op te snuiven, kaar eens: „Vroeger was het nog lijmtonnen naast de fabriek. We maakten er ballen van en Lekker. Ja, wisten wij veel?"

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17