VVD wil excuus voor nep-krant EIND Slapendat doe ik heel graag' Leiden Regio Bouwkundig spreekuur trekt nauwelijks publiek VRIJDAG 28 MEI 1993 chef gert visser. f 'De Invalshoek moet boetekleed aantrekken Ruud van der Voort maakt zich niet druk leiden «hans De Leidse WD vindt een politieke veroordeling van de 'nep-Stadskrant' door het gemeentebestuur niet vol doende. Ook de maker van de krant, het politiek infor matiecentrum De Invalshoek, moet van de liberalen het boetekleed aantrekken. Betuigt de links-radicale groepe ring geen spijt, dan moet de gemeente Leiden alle vorm van samenwerking met De Invalshoek verbreken en ook de subsidie stopzetten. a's'. Van het gemeentebestuur verwacht de WD een scherpe veroordeling van het misbruik van het vignet. En De Invals hoek moet ook de hand in eigen boezem steken. „Als de reacties van gemeente en De Invalshoek voor ons niet bevredigend zijn, willen wij dat er sancties wor den genomen", zegt Kradolfer. Allereerst moet de gemeente dan De Invalshoek weren uit het comité 'Leiden, stad van vluchtelingen'. „Wij vinden het niet passend dat de gemeente samenwerkt met dit centrum. Een luchthartige reactie van het college stellen wij dan ook niet op prijs." Voorts wil de WD dat de gemeente Leiden geen finan ciële steun meer geeft aan De Invalshoek. „We zullen daar over zeker een amendement in dienen bij de komende begro tingsbehandeling." Vergissing Wethouder Walenkamp, verant woordelijk voor de echte Stads- In de gemeenteraad sprak WD- raadsüd J.W. Kradolfer eerder deze maand zijn afschuw uit over de nep-krant, waarin het vluchtelingenbeleid van Leiden werd bespot, onder meer in nep-interviews met de wethou ders De la Mar (sociale zaken) en Walenkamp (economie). De Invalshoek had de krant in het zelfde jasje gestoken als de ech te Stadskrant. In de raadscommissie be stuurszaken ging Kradolfer deze week nog een stapje verder. Het WD-raadslid kon nog waarde ring opbrengen voor de techni sche kant van de krant, maar het vertekenen van het bekende vignet van Opland is de liberaal in het verkeerde keelgat gescho ten. In de nep-Stadskrant was de vriendelijke geus met bij schrift 'Leiden, stad van vluch telingen' veranderd in een vij andige geus met de tekst 'Lei den, stad van racisme en razzi- krant, beweert dat hij namens het college een 'brief op poten' heeft geschreven aan de Invals hoek. „En dat moet voldoende zijn. Ik denk niet dat wij meteen alle relaties moeten verbreken. Iedereen mag een vergissing maken." Bij De Invalshoek peinzen ze er niet over om spijt te betuigen. „Daar beginnen we niet aan. Onze krant was be doeld om de politiek uit de tent te lokken en een discussie op gang te brengen over het vluch telingenbeleid in Leiden. Dat is naar onze mening helemaal niet beter dan in andere steden. Maar de politiek wil er niet over praten. Het enige dat ze doet is hekelen", zegt woordvoerder Iwan. De afkeurende brief van Walenkamp is nog niet binnen bij het informatiecentrum, zegt hij. En over sancties maakt De Invalshoek zich nog minder druk. „Subsidie hebben we in het verleden wel gekregen, maar dit jaar stelt het niet veel voor. En voor onze activiteiten zijn we niet afhankelijk van het comité 'Leiden, stad van vluch telingen'. Onze kracht ligt juist in samenwerking met groepe ringen van buitenlanders, niet met de gemeente." leiden herman joustra Van stress lijkt hij geen enkele last te hebben. Ruud van der Voort zit rustig in het zonnetje, op een grasveldje voor het Ag nes College in Leiden. De 18-ja- rige HAVO-scholier uit Hazers- woude kletst daar kalmpjes met wat klasgenoten over koetjes en kalfjes. Die eerste indruk blijkt te kloppen. Ruud maakt zich niet echt druk om de examens. Zijn toekomst is weliswaar nog een en al onduidelijkheid, maar al te veel problemen heeft hij daar niet mee. zo blijkt uit zijn op merkingen. Hij denkt er simpel weg niet over na. „Waarom ik op de ILAVO zit? Ik ben daar ge woon op terechtgekomen. Het is geen bewuste keus van mij geweest. Ik heb mij wel opgege ven voor VWO 5, maar wat ik la ter wil worden weet ik nog niet. Ik heb écht geen idee. Ik heb nog twee jaartjes bedenktijd." Vormen zijn prestaties op school dan geen indicatie voor de richting die hij gaat kiezen? „Nou, mijn talen zijn zwak. Boeken lezen, woordjes leren, ...dat vind ik maar niks. Neder lands is nog wel te doen, maar mijn exacte vakken zijn beter. Die vakken vind ik ook iets inte ressanter. Het zal dus wel iets technisch worden." Put hij dan misschien inspira tie uit zijn hobby's? Zit daar niets tussen wat hij tot in lengte van dagen zou willen doen? „Slapen, ...dat doe ik graag, 's Zondags vooral. En overdag val ik ook wel eens in slaap bij het tv kijken. Verder heb ik nog een oude fiets die ik in orde moet maken. Ik moet verlichting zien te vinden. En ik moet de mand omdraaien die voorop zit. De klep zit aan de verkeerde kant." Slapen, een fiets opknappen, daar kan de schoorsteen na tuurlijk niet van roken! Is er niet iets anders wat hij graag doet waar misschien méér toekomst in zit? „Eèh, „.bier brouwen. Ie kunt van die pakketten kopen. Je neemt wat water, doet daar de inhoud van het pakket bij, en wat suiker en gist. Dan bottel je het en doet er nog wat suiker bij. Je krijgt dan een tweede gis ting. Het koolzuur blijft nu in de fles omdat er een kurk op zit. Na een tijdje heb je bier. Ik brouw Engels bier, wit bier, ab dijbier...Ik ben van plan dat uit te breiden na het examen. Ik wil zelf hop gaan toevoegen." Ruud van der Voort; „Ik brouw Engels bier, wit bier, abdijbier." FOTO HOLVAST Een bierhandelaar in spe dus. „Nou nee, ik mag het bier niet verkopen. Als ik dat zou willen doen moet het eerst gekeurd worden. Thuis brouwen mag trouwens ook niet, maar ja, ...Ik drink niet alles zelf op. Ik kan het bier ook door anderen laten proeven. Als ze het lekker vin den raak ik het spul kwijt. Als het mislukt dan gaat het bier door de gootsteen." Gewoon een hobby dus en geen passie, zo blijkt. „Ik ben bijvoorbeeld nog nooit op bezoek geweest in een bierbrouwerij. Misschien ga ik daarvoor wel eens keer keer naar België. Een vriend van mij is daar wel eens geweest. Bij de brouwerij van Maes en Grim bergen, meen ik." leiden monique lange Aan elk huis mankeert wel iets. Een lekkend dak, dunne muren of een kapotte riolering. De huisbaas is meestal verantwoor delijk voor de reparatie. Maar wat als hij weigert? De stichting Welzijn Leiden geeft wekelijks op dit soort vragen antwoord tijdens een bouwkundig spreek uur in de Raad en Daad winkels. Maar slechts weinig Leidenaars weten van het bestaan van het spreekuur. „Ik denk dat wij niet bekend zijn bij de Leidenaars", zegt Pie- ter Jansen. Hij werkt bij de stichting Welzijn Leiden en ad viseert bewoners die problemen hebben met hun woning, straat of buurt. Op donderdagochtend van half tien tot twaalf uur houdt hij spreekuur in de Raad en Daadwinkel in de Haviks horst in de Slaaghwijk. Ook gis teren kwam er niemand opda gen. Jansen vindt het vreemd dat zo weinig Leide naars het bouwkundig spreek uur bezoeken. „Vorig jaar kwa men op ons centraal adres aan de Breestraat 200 aanvragen binnen. Wij zijn sinds twee maanden gestart met het expe riment van een spreekuur in de drie Raad en Daadwinkels die Leiden telt, maar het valt een beetje tegen", zegt Jansen. Bewoners hoeven niet te be talen voor het advies. En door tussenkomst van de adviseur kan vaak sneller een oplossing worden gevonden, want een huisbaas.is eerder geneigd iets aan het probleem te doen als een derde zich ermee bemoeit. Het experiment van het bouwkundig spreekuur loopt een half jaar. Daarna wordt de balans opgemaakt en kijkt de stichting of het spreekuur ren dabel is. „Net als iedereen moe ten wij bezuinigen. Het kan best zijn, dat we in de toekomst aan bewoners die boven de sociale huurgrens zitten, een bijdrage moeten vragen", aldus Pieter Jansen. noordwijk Michael Gorbatsjov deed gisteren, tijdens zijn rondreis door Nederland, Noordwijk aan. De voormalige Sovjet-president hield in hotel Huis ter Duin een lezing over de Russische economische problemen, de politieke toekomst van dat land en de kansen voor westerse on dernemers. Zijn gehoor bestond uit zo'n 300 zakenlieden, die voor de lezing een bedrag van 975 gulden exclusief btw moesten neertellen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Parkeren rond winkelcentrum de Kopermolen is door alle bouwwerkzaamheden een hel. Maar op vrijdag is het voor automobilisten zo mogelijk nog een graadje erger. HflUB De winkeliers klaagden begin deze maand in deze krant al steen en gj^ been over de ^>1 situatie. Sinds de J bouw van de omstreden torenflat aan de Kopermolen is begonnen, is het rond het winkelcentrum een chaos van opengebrokenparkeerplaatsen, dranghekken, paaltjes en geïrriteerde autobezitters die hun ongenoegen niet onder stoelen of banken steken. Nee, men toetert naar elkaar, steekt door het raampje de middelvinger op en ramt bordjes met stopverboden gewoon uit de grond. Onverkwikkelijke zaken. Maar op vrijdag, dan is het helemaal bal. Dan wordt ook nog eens een deel van het terrein voor de markt gebruikt. En de marktkooplui hebben niet alleen ruimte nodig voor hun stalletjes, maar ook voor hun vrachtwagens en bestelbusjes. Dan is de chaos, vooral voor de bewoners van de 'tuinen' en 'banken' compleet. „Nemen jullie als krant nou eens een foto op vrijdagmorgen. Dan kun je zien wat een puinhoop het hier is. Echt, en de politie doet niets, de wijkagent staat erbij te lachen. Maar als je in de binnenstad je wagen verkeerd neerzet slepen ze hem zo weg", aldus een ooze tuinbank bewoner. Dus snelde een onzer fotografen richting Merenwijk om een plaatje te schieten van het verkeersprobleem. Maar niet voordat hij zijn eigen auto op gepaste afstand zette. Het resultaat (zie foto) lijkt mee te vallen. Maar let ook even op het verkeersbord. Parkeerellende Politiewoordvoerder D. Grave- land geeft toe dat het er een bende is: „Toen de gemeente toch toestemming gaf voor de bouw van die flat is een groot deel van de parkeerplaats weg gevallen. Maar de ellende is dat er geen alternatieven voorhan den zijn. Het aantal plaatsen is gewoon te klein. En op vrijdag wordt dat inderdaad nog erger door de komst van de markt kooplui die hun wagens bij de tuinen neerzetten waardoor de bewoners er niet meer uit kun nen." Maar Graveland weerspreekt de aantijging dat de politie niets doet. „Er zijn betonnen palen neergezet en door het nieuwe bureau Merenwijk wordt er tel kens op vrijdagmorgen hard aan gewerkt om het verkeer in goede banen te leiden. In de ergste gevallen zijn er al bonnen uitgedeeld", aldus Graveland. Het zal een jaartje of anderhalf geleden geweest zijn, tijdens een info-avond voor omwonen den over het omstreden bouw plan. Daar zwoeren de aanwezi ge ambtenaren van de gemeen te en architect en projectont wikkelaar van de flat dat er geen verkeersproblemen zouden ont- Een 'gewone' vrijdagmorgen bij de Kopermolen. Let op het bord. staan. Maar ja, ze vertelden ook dat de bouw van die torenflat absoluut noodzakelijk was. In naam van de volkshuisvesting en als opknapbeurt voor het he le gebied. Wereldreis Een bekend sigarettenmerk (Caballero, we noemen het maar een keer) organiseert jaar lijks een aardige reclamestunt. Op kosten van de tabaksgigant mogen na een voorronde tien jonge Nederlanders een wereld reis maken. Niet zomaar de glo be rond, maar doelgericht, met een thema, binnen dertig dagen en met 'maar' 16.000 gulden op zak. Het gaat volgens de organi satoren om mensen met team geest, avontuurlijke aanleg, ge drevenheid, originaliteit en het ware reisgevoel. De vijf teams moeten ook on derweg een paar opdrachten doen en bij terugkomst wordt een winnend duo bekendge maakt dat nog eens 10.000 gul den krijgt. Dit jaar doet er een Leidse mee aan het evenement. De 22-jarige Saar de Beaufort. Zij koos met haar Rotterdamse partner Joep d'Arcais als thema volkssporten. Want niets is we reldomvattender dan sport, vin den zij. Ze gaan op zoek naar oude en onbekende sporten. Zo gaan ze botterzeilen in Nederland, su mo worstelen in Japan, 'bungy FOTO JAN HOLVAST jumpen' in Nieuw Zeeland en pelota spelen in Mexico (wat volgens onze informatie een Baskische sport is). Een prachti ge kans voor het duo. Zou ie dereen wel willen. De meest exotische sporten over de hele wereld doen en gesponsord worden dooreen sigaretten merk. Dat is pas de wereld op z'n kop. (LD i der Voort. Opleiding: HAVO. Examen: wis- VOORAF „De cijfers van mijn schoolonderzoek? Ik sta op slagen. Voor de exacte vakken sta ik ruim voldoende. Voor Nederlands 6.2 en voor Engels 4.6. Met een beetje oefenen moet het examen wiskunde b lukken. Meestal gaan de opgaven me wel aardig af. Als ik er rustig de tijd voor neem, kan ik vrij logisch denken." ACHTERAF „Het was vrij pittig, maar dat is het natuurlijk al gauw. Echt héél erg moeilijk was het toch niet, behalve de allereerste som. We moesten het hoogteverschil tussen twee grafiekjes uitreke nen. Al met al hoop ik in de buurt van een voldoende te zitten." AGENDA VRIJDAG 28 MEI Alphen Bloeimaandbingo in wooncentrum Noorderbrink, Klompenmaker, aanvang 19.30 uur. ZATERDAG 29 MEI Karperwedstrijd, org. Hengelaars- bond Leiden e.o., in de Zijl aan de kant van de Merenwijk, verzamelen in het clubgebouw aan de Voor- schoterweg 8a, om 9.00 uur, start 12.00 uur, einde vistijd: 30 mei 12.00 uur. Noordwijk Bos- en duinwandeltocht over 5- 10-15-25 en 40 km. start vanaf De Duinpoort. Langevelderlaan 22, vanaf 9.00 uur. Warmond Natuurwandeling olv gidsen over landgoed 't Huys te Warmont, ver trek vanaf het toegangshek aan de Herenweg om 14.00 uur. Reünie t.g.v. het 75-jarig bestaan van Muziek- en Toneelvereniging Sint Matthias in een feesttent in de Veerpolder, van 15.00 tot 18.00 ZONDAG 30 MEI Noordwijk Winkels geopend in Hoofdstraat Koopcentrum, van 10.00 tot 17.00 uur. Toeristische Zomermarkt. Vuurto renplein, van 10.00 tot 18.00 uur MAANDAG 31 MEI Noordwijk Vogel- en plantenexcursie in Coe- pelduynen, org. Ver. Natuur- en Vo gelbescherming, verzamelen fiets pad naar Coepelduynen, Boer- haaveweg, start om 07.00 uur. Bos- en duinwandeltocht over 5- 10-15-25 en 40 km. start vanaf De Duinpoort, Langevelderlaan 22. Warmond Jeu de boules-toernooi (boules aanwezig) in Park Groot Leerust, Burg. Ketelaarstraat, van 11.00 tot BURGERLUKE STAND LEIDEN Geboren Wieteke Arianne, dv. A.L. Smit en M.J.C. Baardse Lucia Carolina Maria. dv. S.P.C.M. Penningsen H.A.M. van Haaster Jaymie Catharina Corne lia. dv E.E.J. Bakker en C.C A.P. Kle verlaan Dyan Lauren, dv. W. Klooster boer en YBvan Bod i nckhuysen Yas- per Bertwin Gerhard, zv. G.M.J. Bos en P.J.H.M Stouthart «Celine, dv. C.J. Ha- merlingen Ph. Verwoerd Bas, zv. R.P. Ruijter en S. ten Hoopen Lucille Elisa beth, dv. J.K.W de Roos en M.M.L. de Mots Fleur Annebel, dv. P.J. Klein en T.C.M. Hauwert Dirk Jan, zv. G.J. Kloos en A. Parlevliet Christiaan Colin, zv. J. Hartevelt en I. den Os Jelke, zv. D.P. den Os en M. van Spronsen Ramon Hendricus, zv, H.P.M.vander Zalm en C.A. Scholten Ruby Lucia. dv. H.P.M. van der Zalm en C.A. Scholten Rabia, dv. M. Tozlu en H. Tozlu Janti- ne Clarissa, dv. M.J.J. Does en A. den Heijer Matthijs Maximiliaan, zv. T.F. de Weerd en I. Vergunst Tessa Sione. dv. H. Bulthuis en M.C.M. Geurts* Koen.zv. P.H. Onderwateren A. Kruijt* Inci, dv. M. Tozlu en A. Tozlu Anna Theresa, dv. A.L. de Jager en M.P. Otta- viani Dennis. zv. R.J. van Winkel en J. Millenaar Nienke Hieke Johanna, dv. E. Posthumus en B.H. Lutke Willink» Bart Mare Monique, zv. R.M.H. Braem en M A.G. de Block Kelly. dv. G.C.P.M. van Houten en C. Holster Ju lia Catharina. dv. R.H.A. Hageman en S.P. BoekeeJan, zv. H. Steenbergen en G. Waaijenborg* Man Li. dv. Y.C Lau en F. Wu Killian Henry, zv. T.G.H. de Leeuwen Y.E.G. Schipaanboord Maartje Adriana, dv. J.J.M. Ouddeken en A.A. Jongbloed Joey, zv. M. Gijv bers en C.M. lp Vai Ching Wendy Bir- git. dv. M. Lenz Glenn Albertus. zv. A. Kwestroo en L.M. van der Hoeven Brenda Harmanna Jacoba. dv. J. Zand bergen en R.H. Duindam Andrea An na. dv. A.J. Elshof en R.E. van Zonne veld Kevin, zv. R. Meijersen S. Velt- huijzen Yvonne Melanie. dv. A.J. van Klaveren en M.T. Kleinjan Mina Kirol- los. zv. E.S. Abadieren S.H. Nached Marritje Cecilia Adriana, dv. R.C.P. Bak keren M.G. Liebeton Dorien Henrietta Johanneke Aylin. dv. M.D. de la Rie en J M. Taal Simon Daniel Jimmy, zv. H M. Kamphuesen M.J. Arnoldus Vera Irene. dv. H.W.F. van der Steen en H M. Zijlstra Elise, dv. J. van der Mei) en C.P. Franke Robin Christiaan, zv. W.A.C. Fok en G.E.J.M. Kersten Mela- Tiie. dv. K.A.J. Maeneen A.Y.F. Vanbe- sien Melissa Petra. dv. R.D. de Jong en P.A.H.M. de Goeij Karei Jaco, zv R.J. Holverdaen J.A.M. Masuger* Floor, dv. K. Verweij en C M. Wildenberg Arie Pieter, zv. W. Vooijs en A.C. van Delft Sander Gjalt. zv. G. Klaver en J.A. Bijker Gaby. dv. R.J. Dekker en M Wervelman Dylan, zv. Th H. Bezuijen en E.M. Straver Rebecca Judith, dv. Th. Smaak en H.J. Wilten Daniel Jozua Samuel, zv. Th SMaaken H.J Wilten. 'Michel Andries Peter. zv. M L. Timmer mans en M A van Leeuwen. Overleden Ph.A. Jansen, geb. 12 april 1936, man C.J. van Bakkum, geb. 22 nov. 1932, man H.J. Nieuwenkamp, geb. 18 okt 1903, man B C.W. Keyte, ggb. 5 okt. 1946. man H. Ramak. geb. 5 april 1944. man E.J Vertind, geb 17 nov 1905, geh. gew. met Th Piket H. Kuipers, geb. 24 april 1918, man A.J. Salman, geb. 15feb. 1921, man* A. de Vet, geb. 18 sept. 1929, man W. van der Plas, geb. 26 okt. 1992, zoon J.F.C. Smit. geb 10 nov 1907, geh gew. met W.P.E. Broers J. Smit, geb. 23dec. 1929, vrouw* A C van West broek. geb. 28 nov. 1929, man J Tes- ke. geb. 28 dec. 1896, man J.M. van Leeuwen, geb. 19 april 1905, geh. gew met P.A. Warmerdam C.M. Vollering, geb. 19dec. 1904. vrouw*A P. Klok. geb. 12 mei 1907. man F A. van der Hilst, geb. 7 nov. 1927, man C.H. Veerman, geb. 6 jan. 1916, echtg van B. Roeleveld A.D. Morris, geb. 5 maart 1937, man A.J. van Munsteren, geb. 25 okt. 1937, man I.M.H.O. Kamer- lingh Onnes, geb. 17 maart 1917, geh. gew. met H.E. Gravemeijer J. Amers foort. geb. 8 nov. 1915, man F.K. Wa- gino, geb. 29 mei 1987, dochter. Gehuwd* R. Mokhtafaen M.M.J. van Tol H. Mahic en V. Serdarevió H.J. van der Veer en J.M. Raaphorst G A. Arnold en M.C. Segaar M.J. Honsbeek en M.A.W. Rijlaarsdam M Veenstra en G. Dijkstra R A Hendriksen en M C J van der Geest A.J. van Weeren en W. Rijsdam P.G.J. Knopjes en E. van Loon R Groeneveld en I K Jepsen C.M. Cillis en S. van Poelje W.N.A Joosten en R A M. de Lange

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16