Priesterraad wil overleg met Bomers Bisschop bleef missionaris VRIJDAG 28 ME11993 14 Schijn bedriegd Eergisternacht kwam het speciaal boven het zuidwesten van Neder land tot een pittig onweer. Aan zienlijk koelere lucht, die via een omweg van over de Atlantische Oceaan het Franse vasteland was binnengedrongen, botste tegen de klamme vochtige lucht boven Bel gië en Nederland aan. Hierbij vormden zich actieve onweersbui en, die vooral in de omgeving van Vlaanderen flink hebben huisge houden. Verder heeft het tot gis terochtend in grote delen van het land geonweerd. Na het onweer bleef er een actief front liggen van Groningen over het IJsselmeer naar de IJmond. Onder dit front was het met volop regen, krachtige winden en 11-14 graden ronduit onaangenaam. In het noorden van Groningen daalde de temperatuur aan het begin van de middag zelfs even onder de 10 graden. Op hetzelfde moment scheen de zon in Zuid-Limburg bij een schaduwtemperatuur van 21 graden. Verder was opvallend de doorstaande krachtige oostenwin den in het noorden van het land en de sterke west tot zuidwestenwin den in de rest van het land. Deze verschillende winden maakten deel uit van het circulatiepatroon van een apart depressie-centrum dat van IJmuiden via het IJsselmeer naar de achterhoek is getrokken. In het winterseizoen zou een dergelij ke depressiebaan voor een dik pak sneeuw hebben gezorgd, althans in het noorden van het land. In de loop van vandaag moet het front weer ietsje teruggeduwd wor den in zuidoostelijke richting. Mis schien dat onze regio tegen of in de avond aan de noordzijde van het front komt te liggen en er koele zeelucht instroomt. Het blijft dan droog bij enkele opklaringen en misschien een mooie zonsonder gang. De zaterdag lijkt een hele re delijke dag te gaan worden, als een rugje van hogedruk boven Duits grondgebied wordt opgebouwd. Ons gebied krijgt aan de westflank van dit druksysteem een zuid tot zuidwestenwind, die geleidelijk weer wat drogere en minder koude lucht laat binnenstromen. Met middagmaxima van 16-18 graden en vrij veel zon lijkt het pinkster- weekeinde vol goede beloften te zitten. Echter schijn bedriegd, want boven de Golf van Biscaye ar riveert morgenmiddag al een actief lagedrukgebied, dat plannen heeft snel door te stomen in noordooste lijke richting. De eerste warmte- frontbewolking sijpelt vermoedelijk op zondagochtend de regio binnen, waarna het 's middags gaat rege nen. In de nacht van zondag op maandag wordt de koufrontpassa ge verwacht, waarna het maandag overdag weer opklaart bij westen winden. HET WEER IN EUROPA UIT DE KERKBLADEN Tuinieren (1) Met enige zorg hebben de leden van de hervormde ge meente Leimuiden de afge lopen weken de verrichtin gen gevolgd van dominee M.W. de Mik-van der Waal. Samen met haar echtge noot ('tuinieren is een hob by van ons') sloeg zij en thousiast aan het snoeien in de pastorietuin. ,,Wij zijn hierbij behoorlijk voortva rend te werk gegaan. Zo mist u aan de voorkant een aantal coniferen, achter de pastorie werd vorig jaar een oude pereboom (aangetast door perevuur) omgezaagd. Tegelijkertijd werden twee wilgen meters ingesnoeid. Dit voorjaar werd het rijtje bomen aan de sloot uitge dund en er werd nog een es omgezaagd", zo vermeldt ze in het 'Kerkblad voor de gemeenten van de ring Ter Aar der Nederlandse Her vormde kerk'. Dat viel niet bij iedereen in even goede aarde. Domi nee De Mik: „Ik heb inmid dels begrepen dat het om zagen en drastisch insnoei- en van bomen en struiken bij veel mensen een teer en gevoelig punt is. Het ligt bijna net zo gevoelig als jonge zeehondjes en pan daberen!" Tuinieren (2) Daarom wil de dominee weieens vertellen wat er na het omzagen en snoeien is geschied. „Als pastoriebe woners beijveren wij ons voor het instandhouden van het eigen karakter van de pastorietuin. Een echte pastorietuin heeft, zo heb ik me laten vertellen, een sier- tuin, een moestuin en een boomgaard. Vol enthou siasme zijn wij begonnen met de boomgaard. Vorig jaar heeft mijn man twee appelbomen geplant: een dubbele bellefleur en een sterappel. Wij hebben een voorkeur voor die oude ras sen. Die oude rassep met hun welluidende namen spreken tot onze verbeel ding. Met de catalogus op tafel hebben we dit jaar uit gezocht en inmiddels ge plant: de Groninger kroon cn een IJsdener klumpjes. De voortuin is ook onder handen genomen. De ont werper, dhr. Van Klaveren, heeft er naar gekeken. Hij heeft de aanwezige gapen de gaten schitterend opge vuld en hersteld." De dominee besluit met: „Ik hoop dat ik met dit ver slag de gemoedstoestand van vele gemeenteleden tot bedaren heb gebracht." Stof Dominee H. Ommering van de wijkgemeente West in Alphen aan den Rijn komt in 'Het kerkblad voor de ring Alphen der Hervormde Kerk' tot een verrassend in zicht. En geeft tegelijkertijd blijk van het feit dat hij van huishoudelijk werk weinig kaas heeft gegeten. Of zich er althans weinig mee be zighoudt. „Vorige week werden mijn studeerkamer en de consistorie voorzien van nieuwe vloerbedekking. Voor wat mijn kamer be treft namen twee dames meteen de gelegenheid waar om het één en ander af te stoffen. Want wat is een dominee aanhankelijk voor stof1. Het ware te wen sen dat alle geestelijken dat eens beseften." COLOFON Schotse Hooglanden iets lager. België en Luxemburg: Vandaag tamelijk bewolkt i enkele buien. Morgen perioden met zon, eerst plaatselijk mist en vrijwel overal droog. Mid- dagtemperaturen vandaag rond 16 graden, morgen in de Ardennen iets onder de 20 graden. Noord- en Midden-Frank rijk: Vandaag meest bewolkt en nog enkele buien. Morgen perioden met zon, mogelijk eerst ook en op de meeste plaatsen droog. Maxima langs de Kanaalkust ongeveer 16 graden. Elders vandaag iets onder de 20 graden, morgen er iets boven. Portugal en Madeira: Portugal: vandaag perioden met zon en droog. Morgen vooral ten noorden van Lissabon meer wolkenvelden en toene mende kans op regen. Middagtempera- turen vandaag van 20 graden aan de Costa Verde tot 23 graden in de Algarve; morgen langs de westkust iets frisser. Madeira: Af en toe zon, ook enkele wol kenvelden, en morgen kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 21 gra den. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Flinke perioden met zon en droog. Maar in het noordwesten ook re gelmatig wolkenvelden en in de loop van morgen toenemende neerslagkansen. Middagtemperatuur in het noordwesten rond 18 graden, elders tussen de 24 en 27 graden, in het Spaanse binnenland morgen lokaal hoger. Canarische Eilan den: Perioden met zon, aan de noordzij de enkele wolkenvelden. Droog. Maxima d 25 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Perioden met zon, in het noor den ook enkele wolkenvelden. Droog. Maximumtemperaturen aan zee rond 23 graden, in het zuiden enkele graden ho- Tunesië: Vrij zonnig en warm. Mid- dagtemperaturen rond 30 graden, vlak :ee koeler. Zuid-Frankrijk: Vandaag perioden met zon. Morgen vanuit het westen geleidelijk toenemen de sluierbewolking maar tot de avond droog. Aan de Cöte d'Azur op beide da- 1 vrij zonnig. Maxima van 20 graden i de westkust tot 26 graden aan de Riviëra; morgen langs de westkust iets Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog. Aanhou dend warm met middagtemperaturen d 26 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Flinke perioden met zon, vooral in het noorden ook regelmatig wolkenvel den en vandaag nog kans op een on weersbui. Maxima tussen de 25 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Flinke pe- Jen met zon en droog. Maxima onge- •r 28 graden, vlak aan zee koeler. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en droog. Maxima aan zee ongeveer 25 graden, in het Griekse bin nenland plaatselijk ruim boven de 30 Turkije en Cyprus: Overwegend zonnig. Droog, in het bin- and van Turkije een lokale onweers bui. Maxima langs de kusten en op Cy prus ongeveer 25 graden, in het binnen land rond 30 graden. Duitsland: Tamelijk veel bewolking en vooral van daag nog enkele regenbuien. Morgen uit het zuidwesten geleidelijk meer Maxima in het midden en zuiden J 20 graden, in het noorden enkele graden lager. £3 °Pkla tfHoged VR ZA ZO MA 10 40 20 30 Neerslagkans 60 30 60 50 Minimumtemp. 9 10 10 Middagtemp. 14 18 18 1/ Wind nw4 zw4 z4 zwb Las Palmas Luxemburg Malaga Mallorca Buenos Aires licht bew. zw3 10 -1 Casablanca half bew. nw3 22 16 Johannesburg onbew. wmdst 24 12 LosAngeies lichtbew. wzw6 24 15 'Ernstige situatie in bisdom Haarlem Een aantal leden van de priesterraad heeft bisschop H.J.A. Bomers gevraagd 'zo spoedig mogelijk' een verga dering van de raad van het bisdom bijeen te roepen. De leden besloten daar gisteren toe tijdens een informeel overleg in Haarlem. Onderwerp van gesprek moet de 'érnstige situatie' zijn die de laatste dagen in het bisdom Haarlem is ontstaan. Woord voerder H. Baars hoopt dat de priesterraad begin volgende maand bijeenkomt. Vorige week hebben drie de kens van het bisdom bij de pau selijke nuntius geklaagd over het beleid van Bomers dat, zoals deken J.C. Suidgeest van Am sterdam het zei, volledig is vast gelopen. De directe aanleiding was het besluit van vicaris H.A.J. Dürr om eerder met emeritaat te gaan wegens onoverkomelij ke meningsverschillen met de bisschop over het te voeren be leid. Maandag riep de Vereniging van Pastoraal Werkenden (VPW), waarbij de meeste pries ters, bijna alle pastoraal werk (st)ers en enkele diakens van het bisdom zijn aangesloten, Bomers op af te treden. De ver eniging zei zich te schamen voor de wijze waarop Bomers bijna tien jaar lang het bisdom frustreert en ontmoedigt. Vier stafleden van het Willi- brordhuis, de priesteropleiding van het bisdom, boden gisteren de bisschop hun ontslag aan. Zij zijn het niet eens met de steun van de bisschop aan de oprich ting van een gemeenschap van priesterstudenten van de be houdende beweging van het neocatechumenaat in Nieuwe Niedorp. In tegenstelling tot de VPW is de priesterraad een officieel or gaan van het bisdom. Hij wordt in het kerkelijk wetboek om schreven als de 'senaat' van de bisschop, die voorzitter is. De raad heeft tot taak de bisschop te helpen 'om het pastorale wel zijn van het hem toevertrouwde deel van het volk Gods zo goed mogelijk te bevorderen'. Ritzen: fusie van faculteiten theologie niet voor '96 LEIDEN/ZOETE RMEER ANP Fusie of opheffing van 'één of meer' theologische faculteiten zal volgens minister Ritzen niet voor 1996 plaatsvinden. Wel moeten de faculteiten van de openbare universiteiten (Am sterdam, Groningen, Leiden en Utrecht) hun onderwijs en on derzoek beter op elkaar afstem men. De minister is teleurge steld over de te kleine stappen op weg naar kwaliteitsverbete ring. Dit schrijft de minister aan de besturen van de vier betrokken universiteiten. In januari lieten de faculteiten aan Ritzen weten dat ze voorlopig weigeren aan een concentratie van de weten schappelijke theologische oplei dingen mee te werken. Daar voor bestaat naar hun mening te weinig aanleiding. Zij moes ten voor 1 januari dit jaar een voorstel voor concentratie van het aantal faculteiten indienen, hetgeen ze niet hebben gedaan. Gezien de lage aantallen stu denten en de kleinschaligheid is het volgens Ritzend 'dringend noodzakelijk' dat er opnieuw wordt onderzocht in hoeverre de theologische faculteiten on derwijs en onderzoek op elkaar hebben afgestemd. Volgens een recent advies van prof. dr. A.H. Smits en mevrouw mr. J.G.B.E. de Ruiter-Been aan Ritzen laat die afstemming nog te wensen over. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Wapenveld (deelgem. De Kandelaar): J. Hiemstra te De GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Hilversum: drs. K.E. Bras te Sassenheim. Vrijgemaakten in Rijnsburg in ruimer jasje Bisschop H.J.A. Bomers is in het bisdom Haarlem missio naris gebleven. Hij hoeft niet meer zoals vroeger in Etiopië allerlei handwerk te doen, maar hij lijkt zijn taak vooral te zien als geloofsverkondiging. Dat hij door zijn eigenmachtig optreden voortdurend de staf en de pastores van het bisdom voor het hoofd stoot, lijkt hij minder belangrijk te vinden dan zijn opdracht tot evangeli- Het is voor het eerst in de geschiedenis van de Rooms- Katholieke Kerk in Nederland dat priesters openlijk het aftre den van hun eigen bisschop bepleiten. De Vereniging van Pastoraal Werkenden in Haarlem schaamt zich voor de wijze waarop Bomers bisschop is. De priesters ergeren zich aan het simplisme waar mee hij zijn 'eenzijdige' visie op kerk en traditie gelijkstelt met de werkzaamheid van Geest. Bo vendien is volgens hen samenwerking met hem onmogelijk. Tegen het advies van zijn naaste medewerkers benoemt hij onbekwame pasto res, wijdt hij ongeschikte priesterkandidaten en steunt hij initiatieven als de oprichting van een convict (leefgemeenschap van priesterstuden ten) van het behoudende neo-catechumenaat, medegefinancierd door Piet Derksen van de Stichting Getuigenis van Gods Liefde. Verder joeg hij de joodse gemeenschap tegen zich in het harnas door begrip te tonen voor de aanwezigheid van de karmelietessen in het om streden klooster in Auschwitz. In dit verband vroeg hij zich af of hij zich ook zo door het klooster gegriefd zou voelen 'als ik jood zou zijn geweest'. Rooms-katholieken riep hij op niet langer op het CDA te stemmen, omdat die partij medeverantwoordelijk was voor de abortuswet. Bomers is het nooit gelukt een man van het bisdom te worden, iets waarop vicaris-generaal H. Kuipers bij de installatie begin 1984 had aangedrongen. Hij ontpopte zich al snel als man met be houdende opvattingen en stel de zich vaak op achter bis schop Gijsen van Roermond, die ongehuwd samenwonen den en gescheidenen de com munie ontzegde. Hij meende dat de kerk met haar afwijzing van homoseksueel gedrag het geluk van de mens diende. Echtparen riep hij op hun kin deren een broertje of zusje te geven in plaats van een duur kerstcadeau. Hij keerde zich tegen oecumenische eucharis tie- en avondmaalsvieringen, die in sommige plaatselijke kerken werden gepraktiseerd. In 1986 verweten de dekens hem al polarise rend optreden, nadat hij een bijeenkomst van het behoudende Contact Rooms-Katholieken had bezocht en de manifestatie van de progres sieve Acht Mei Beweging had gemeden. Twee jaar later repte de priesterraad van het bisdom in een verklaring van 'diepgaande meningsver schillen' met de bisschop. De spanningen namen de laatste maanden toe door de steun die Bomers gaf aan de pries teropleiding van het neo-catechumenaat. Voor vicaris H.A.J. Dürr was dit een belangrijke reden zijn emeritaat enkele maanden te vervroegen. Uit de reactie van Bomers op het vertrek van Dürr blijkt waar een belangrijk deel van de pro blemen ligt. Bomers zei het eens te zijn met de 'wet van de geleidelijkheid': de mens is beperkt en groeit slechts langzaam naar het geloof. Maar in tegenstelling tot Dürr weigert de bisschop toe te geven aan de 'geleidelijkheid van de wet': aan de kerkelijke wetten mag niet worden getornd, want dat leidt tot vervaging van de normen en waarden die de kerk stelt. En dat is het laatste wat Bomers wil. Bisschop Bomers. foto cpd De Gereformeerde Kerk Vrijge maakt in Rijnsburg heeft gister avond een nieuw zalencomplex in gebruik genomen. Het ge bouw ligt direct achter de be staande kerk aan de Katwijker- weg. Aan het opstellen en uit voeren van de plannen voor het onderkomen is ongeveer tien jaar gewerkt. In de nieuwbouw beschikt de kerkgemeenschap over een gro te zaal waarin mogelijk een tweede kerkdienst kan worden gehouden, vijf vergaderzalen, een consistorie en ruimten voor het kerkelijk bureau en het se cretariaat van de zendingscom missie. De kelder is ingericht als soosruimte voor de jeugd. Ook is er een volledig ingerichte keuken in het complex. De verschillende ruimten zijn gebouwd rondom een foyer, waar de gemeenteleden elkaar in de pauze van bijeenkomsten of na afloop van de kerkdien sten kunnen ontmoeten. Het onderkomen is volledig toegan kelijk voor rolstoelgebruikers en mensen die slecht ter been zijn. Het oude onderkomen van de Gereformeerde Kerk Vrijge maakt werd al aan het begin van de jaren tachtig als te klein beoordeeld. Door de groei van de gemeente was er behoefte aan meer ruimte. De benodigde grond voor de uitbreiding werd in juni 1986 aangekocht, waar na een lange periode van plan nen maken aanbrak. Met de fei telijk bouw werd in de eerste maanden van 1992 begonnen. Ook toen liep het project nog vertraging op omdat bleek dat de grond waarop het complex moest komen, behoorlijk was vervuild. Er is een groot contrast tussen het karakteristieke kerkje aan de Katwijkerweg in Rijnsburg en de zakelijke nieuwbouw aan de achterzijde. fotos wim dijkman

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14