Leiden Atletiekbaan weer dicht Atletiekbaan Auto Peter 'Geen erebaantje, wel hele eer' Bewoners van Rijndijk willen fabriek kwijt LVC: zonder geld geen poppodium Leiden Auto Peter 07H34700 Gastvrije kwaliteit in Wassenaar Universiteit wil grond LD kopen 07H34700. VRYDAG 28 MEI 1993 chef cert visser. plv -chef aad rietveld. 071-161417 Handtekening A r Een zorgelijke brief I 3 over de verplaatsing van de ambulancepost in Oegstgeest blijkt vals on dertekend Slapen A HAVO-scholier I O Ruud van der Voort uit Hazerswoude heeft nog geen duidelijk toe komstbeeld. Slapen, dat doet hij wel erg graag Hoofdpijn A "7 Lijmfabrikant Fas- I son bezorgt de be woners van de Hazers- woudse wijk Croenendi|k hoofdpijn en misselijkheid Van Sterkenburg nieuwe voorzitter van 3 October Vereeniging Voor derde keer in vijfjaar reparatie leiden loman leefmans De bestuurderen van de 3 Octo ber Vereeniging staan niet be kend als 'revolutionair'. En ook de beoogde nieuwe voorzitter is niet van plan de huidige opzet van de viering van Leidens Ont zet drastisch te wijzigen. Piet van Sterkenburg, lexicoloog bij de Leidse universiteit, is die nieuwe man. Hij volgt in 1994 P. den Os op. „Ik zal mijn ogen niet sluiten voor eigentijdse veranderingen, en discussies zoals over de rou te van de optocht niet uit de weg gaan. Maar pas over een aantal jaren zal het 'bestuur Van Sterkenburg' een eigen gezicht krijgen." Den Os vertrekt samen met enkele ander bestuurders na de komende viering van Leidens Ontzet. Dit jaar viert de 3 Octo- bervereeniging haar honderdja rig jubileum. Het bereiken van deze mijpaal is voor een aantal bestuursleden een geschikt mo ment om plaats te maken voor 'nieuw bloed'. Uit de keuze voor een 'im- port'-Leidenaar kan worden af geleid dat er binnen het huidige bestuur geen kandidaten zijn om na de komende jubileum viering de 3 oktoberclub te lei den. „Toch is het een hele eer om gevraagd te worden. Als mensen dat vertrouwen aan je geven, moet je wel sterk in je schoenen staan om nee te zeg gen. Maar als een erebaantje zie ik het niet. Ik heb hier en daar al geïnformeerd en gezien dat het voor een klein clubje mensen hard bikkelen wordt", aldus Van Sterkenburg. Woordenboek Professor dr. P.G.J van Sterken burg was de laatste maanden regelmatig in het landelijke nieuws. Zijn instituut voor Lexi cologie is bijna klaar met het 42.000 pagina's en 37 banden tellende Woordenboek der Ne derlandse Taal. Ondanks zijn 'moorddadige' werkprogramma heeft Van Sterkenburg sterk het gevoel dat hij in zijn vrije uur tjes een 'verplichting ten op zichte van de maatschappij' heeft. Dat gevoel vertaalde hij door onder meer bestuursfunc ties bij de tennisbond te bekle den. De hoogleraar woont 17 jaar in Leiden; zijn kinderen zijn volledig 'verleidst'. „Vanaf het moment dat we hier kwamen wonen, gingen we jaarlijks naar de uitreiking van haring en wit tebrood en natuurlijk naar de optocht. Mijn oudste is 22 en hij en zijn vrienden zijn idolaat van 3 oktober. Zo heb ik geleerd hoe Leidens Ontzet leeft in de stad." Hoe kwam het huidige be stuur erbij om Van Sterkenburg te vragen? „Het kwam voor mij ook als een volslagen verrassing. De meeste bestuursleden zijn lid van de Rotary en daar zit ik ook bij. En via dat netwerk ben ik benaderd", zegt Van Sterken- buig. Grijs gezicht Van Sterkenburg ziet het niet als bezwaar dat er uit het net werk van 'ouwe jongens' een nieuwe voorzitter is gekozen. „Zo'n 'netwerk' hoeft geen be zwaar te zijn. Ook via tennisver eniging Unicum kende ik de meesten al, maar als je op zo'n jaarvergadering zit is het inder daad wel een beetje een 'grijs' gezicht. Maar de beoogde nieu we penningmeester is begin dertig en bij de tennisbond is het me ook gelukt twintigers in het bestuur te krijgen, dus wie weet." Andere veranderingen die Van Sterkenburg eventueel zou willen doorvoeren, daarvoor is het volgens de aanstaande voorzitter nog veel te vroeg. „Ik hoef het bestuur Den Os niet in alles na te volgen of te overtref fen. Primair wil ik leiding geven aan een team. Maar eerst even de kat uit de boom kijken." leiden «wim koevoet Alleen als de gemeente er geld bij legt, kan het Leids Vrijetijds centrum (LVC) zich volledig wij den aan zijn poppodiumfunc tie. Dat is de kern van de reactie van LVC-directeur R. Visser op de opvattingen van wethouder H. Koek (PvdA) over de toe komst van het cultureel cen trum aan de Breestraat. Volgens Koek zou het LVC er goed aan doen zich te beraden op zijn 'brede culturele functie'. Het LVC helpt Leiden en de wijde omgeving aan optredens van voornamelijk Nederlandse popgroepen, biedt uiteenlopen de cursussen aan, exposities en filmvoorstellingen. Koek: „Al die functies verdra gen elkaar wel. Maar ik stel vast dat cursisten ook bij K O te recht kunnen, elders in Leiden nóg een filmhuis staat en Lei den aan expositieruimte niet te kort komt. We hebben echter maar één poppodium. Het is belangrijk dat men een duide lijk beeld van instellingen heeft en het LVC manifesteert zich als een cultureel centrum, een omtmoetingsplaats voor jonge ren en als popcentrum." Koek maakt haar visie ken baar aan de vooravond van het verschijnen van een beleidsno titie van Visser. Ze is blij dat de directeur zo'n stuk schrijft. „Ook als het lekker loopt moet je je op de toekomst voorberei den", aldus de wethouder. Vorig jaar deed zij harde toezeggin gen: het LVC hoeft alleen te wij ken voor de nieuwe winkelpas sage Sleutelhof, als het terecht kan in een gebouw dat het jon gerencentrum zelf geschikt vindt. Koek zegt het LVC hard nodig te hebben bij haar plannen om baan en de toplaag liet geleide lijk los. Het euvel werd in 1991 verholpen met opnieuw een volledig nieuwe toplaag. Maar ook nu bleek de ingreep niet succesvol en deed zich het zelfde mankement voor. Vorig jaar zijn de slechtste plekken weggesneden en opgevuld met nieuwe kunststof, maar met dat lapmiddel is Leiden niet gehol pen. Op de huidige toegetakel de baan zijn officiële wedstrij den niet toegestaan. Vorige week heeft aannemer NBM even snel de ergste gaten ge vuld. zodat in elk geval de na tionale topwedstrijd om de Gouden Spike in juni kan door gaan. Verbaasd Maar vanaf 1 juli sluiten de hek ken van het complex weer voor naar verwachting vijf weken. „De atleten beseffen dat de ver enigingen er niets aan kunnen doen. Ze zijn gelukkig bereid tij delijk op atletiekbanen buiten Leiden of gewoon in het park Leidse Hout te trainen. Toch is van de Stadsgehoorzaal hét mu ziekcentrum van Leiden te ma ken. Alle stijlen moeten daar aan bod komen. Het LVC zou behalve de programmering van z'n eigen poppodium ook die van de Stadsgehoorzaal voor zijn rekening moeten nemen voor zover het popmuziek be treft. Leiden kan daardoor op tredens binnenhalen die nu nog aan de stad voorbijgaan, om de doodeenvoudige reden dat de zaal van het LVC daarvoor te klein is. LVC-directeur Visser, die ove rigens wel geïnteresseerd is in Koeks plannen, twijfelt aan de behoefte van het publiek. „Er zijn weken waarin het LVC zo wel op donderdag- als op zater dagavond groepen van naam op het podium heeft staan. Het ge beurt zelden dat beide avonden zijn uitverkocht. De markt lijkt juist verzadigd." onze club wel verbaasd over dit terugkerende euvel. Naar ver luidt is de toplaag nooit dik ge- noeggeweest en heeft het losla ten niets met luchtvochtigheid te maken. Als dat zo is. voelen wij ons toch behoorlijk geno men", zegt Van Haasteren. Maar sportambtenaar T. Ed zes gelooft daar niet in. „De laag is wel dunner dan de aannemer altijd heeft gesuggereerd, maar zij is nergens doorgesleten. Het loslaten heeft vermoedelijk toch een chemische oorzaak. Tem peratuur en luchtvochtigheid spelen een zeer belangrijke rol bij dit werk." Volgens waarnemend voorzit ter T. Visser van AV. Holland is de onvrede van de leden nog niet zo groot, dat zij opzeggen. „Dat is mij tenminste niet ter ore gekomen, hoewel er wel een ongemakkelijk gevoel heerst Het zal de aanwas van leden in de zomermaanden zeker niet ten goede komen. Wij houden ons nu vast aan de toezegging van de gemeente dat het dit keer wel in orde komt." Aan de hand van wat reken sommetjes laat hij zien dat, ook al zou het LVC vaker nog be kendere groepen contracteren, het financiële probleem blijft. Zeker als het LVC vasthoudt aan de doelstelling van prijzen van maximaal vijftien gulden. „Ons publiek hoort nu eenmaal niet tot de hoge inkomensgroepen.' Bovendien loopt het LVC bij concerten in de Stadsgehoor zaal de baromzet mis. omdat het horecagedeelte is uitbesteed aan een pachter. Vissers conclusie is dat Koeks plannen alleen maar kans van slagen hebben als de gemeente het LVC-programma subsidi eert. „Dat zou trouwens hele maal niet zo gek zijn. Rotter dam helpt Nighttown ook. In die stad is een echt popbeleid." „Nu betalen wij alle groepen uit eigen middelen en lopen we als enige financiële risico's." Voor derde keer in vijfjaar reparatie Leidse atleten maken bijna moedeloos hun gang naar de kunststofbaan in de Leidse Hout. Voor de derde keer in vijf jaar gaat het complex in het hoogseizoen voor een dikke maand dicht. Aannemer NBM uit Den Haag moet wederom een nieuwe toplaag op de 400 meter lange baan aanbrengen. Er is iets goed mis met de constructie van de baan, maar zelfs de deskundigen verschillen van mening over de oorzaak. leiden hans koenekoop In een Duits laboratorium wor den momenteel zelfs proeven genomen om uit te vinden waarom de bovenste laag tel kens loslaat van de ondergrond. Daardoor rennen atleten soms over grote luchtbellen. „Het is een ingewikkeld probleem. Ver moedelijk speelt de luchtvoch tigheid een belangrijke rol. Maar men bekijkt nu ook of het grondwaterpeil van invloed is", zegt bedrijfsleider B. Post van NBM. Wat de baan ook mankeert, de kosten van renovatie komen in elk geval niet voor rekening van de gemeente Leiden, die ei genaar van de atletiekbaan is. De reparatie valt nog steeds binnen de garantietermijn van de NBM. Maar lastig is het wel. De beide atletiekverenigingen die gebruik maken van de baan. AV Holland en De Bataven, moeten zelfs een aantal wed strijden afgelasten. „En dat be tekent toch derving van inkom sten. Het is heel vervelend alle maal", zegt voorzitter J. van Haasteren van De Bataven. Leiden kreeg in 1979 als een van de eerste gemeenten in Ne derland een kunststof attetiek- baan. Door het intensieve ge bruik moest na 10 jaar de weg gesleten bovenlaag worden ver vangen. Het grapje kostte Lei den twee ton. Het jaar daarop ontstonden er blaasjes op de 'Import-Leidenaar' Piet van Sterkenburg: „Mijn oudste is 22 en hij en zijn vrienden zijn idolaat van 3 oktober. Zo heb ik geleerd hoe Leidens Ontzet leeft in de stad." foto hielco kuipers Stille Mare voortaan afgesloten op zaterdagen Met ingang van 29 mei a.s. zullen de Stille Mare en de kruising van de Stille en Lange Mare met de Haarlemmerstraat voortaan iedere zaterdag tussen 11.00 's ochtends en 17.00 uur 's middags worden afgesloten voor het autoverkeer. Met borden zal duidelijk worden aangegeven dat de Stille Rijn en de Lange Mare (tussen de Clarensteeg en de Haarlemmerstraat) op zaterdag dus 'doodlopen'. Voor 11.00 uur 's ochtends blijft laden en lossen toegestaan. Politie houdt drugsdealers aan leiden De Leidse politie heeft gisteravond twee Leidenaars ge arresteerd die worden verdacht van handel in verdovende mid delen. De mannen, 39 en 32 jaar oud, zijn opgepakt bij een inval in een koffieshop aan de Zoeterwoudsesingel. Een derde ver dachte van 35 jaar oud is na verhoor weer vrijgelaten. Er werden tevens enkele grammen cocaïne in beslag genomen. De 39-jari- ge man bleek een geladen pistool in zijn auto te hebben en ver der werden in zijn woning gestolen goederen aangetroffen. Bekladders trein betrapt leiden Twee Leidse graffiti-spuiters van 17 en 19 jaar oud, zijn vannacht op heterdaad betrapt bij het bekladden van treinen op het spoorwegemplacement nabij het Van Gend en Loos-terrein aan de Haagweg. Het tweetal sloeg op de vlucht, maar kon na een achtervolging worden aangehouden. Het duo had 51 verf spuitbussen bij zich. leiden aad rietveld Bewoners van Rijndijk en om geving zijn de al jaren durende hinder van het bedrijf Diastati- sche Produkten bv meer dan beu. A. Verboon, een 'buurman' van het bedrijf, verzamelde in de buurt 16 handtekeningen onder een protestbrief aan de burgemeester en aan de directie milieu van de gemeente. De gemeente moet ervoor zorgen dat de fabriek 'zich houdt aan de normen voor ge luidhinder, stank- en stofover- last die wettelijk zijn vastge legd', staat in de brief. Een over bodige eis, vindt directeur J.E. Mooij. Zijn bedrijf aan de Rijn dijk voldoet aan alle normen. „Wat denkt u? Als wij de wetten overtraden hadden de bewo ners daar toch allang iets aan gedaan?" De gemeente werkt al maan den aan een herziene milieu vergunning voor de fabriek, waar uit mout grondstoffen voor de voedingsindustrie wor den gemaakt. „Een vrij ingewik keld probleem", zegt G. in 't Veld van de directie milieu. „Een oud probleem ook. De omwonenden klagen al jaren. Het is niet zo dat wij het bedrijf zomaar kunnen sluiten of weg- bestemmen, want er is natuur lijk sprake van verkregen rech ten. Maar het zou wel kunnen dat de normen in de nieuwe vergunning wat strenger uitpak - Een 23-jarige Leidenaar is van nacht in zijn woning aan de Condorhorst mishandeld door twee mannen. Het slachtoffer was in gezelschap van twee vrouwen, 22 en 19 jaar oud, die eerder op de avond ruzie had den gekregen met de twee da ders, bekenden van het tweetal. Daarbij kreeg het slachtoffer al een klap in het gezicht. De man en de twee vrouwen trokken BEZOEK DE NEDERLANDSE DAYTONA PINKSTEREN OP TERSCHELLING St. Aagtenstraat 18 leiden ken dan in de oude." Niet slapen Volgens Verboon en andere buurtbewoners is het hard no dig, dat de hinder van het be drijf aan banden wordt gelegd. „Als er niets verandert", zegt hij, „ga ik er onderdoor." Ver boon kan van het lawaai niet meer slapen. Dubbel glas in alle ramen heeft niet geholpen. „Je hoort dat gebrom er dwars doorheen." Zijn echtgenote had graag eens rustig in de mooi op geknapte tuin gezeten, maar ook dat is er niet meer bij. „Er is altijd dat lawaai." Mevrouw I. Ketelaar van de Rijndijk klaagt over die weeë geur en over de laag geel stof die keer op keer Man in eigen woning mishandeld zich terug in de woning, waarna de 22-jarige vrouw een van de mannen opbelde om hem te vertellen dat ze maatregelen zou nemen. Daarop bestormde het tweetal de woning, forceer de de voordeur en sloeg op de Leidenaar in met een houten knuppel. De man moest met een hoofdwond en kneuzingen worden overgebracht naar het AZL. De daders zijn nog niet aangehouden. AFGEBEELD OE HONDA VT 600 F. 110 00 PER DAG AFGEBEELD DE HONDA HAWK F. 95.00 PER DAG Karperwedstrijd De Hengelaarsbond voor Lei den en omstreken houdt ko mend weekeinde een karper- wedstrijd in De Zijl aan de kant van de Merenwijk. Er hebben zich 36 koppels ingeschreven, maar er is plaats voor meer vis- liefhebbers. Deelnemers wordt verzocht zich morgen te verza melen om 09.00 uur in het club gebouw van de Hengelaarsbond aan de Voorschoterweg 8A in Leiden. Het startsignaal wordt om 12.00 uur gegeven. Midden in de Wassenaarse duinen vindt u het la carte restaurant van Hotel Duinoord. U smaakt hier het genoegen van culinair genieten. Ook voor recepties en parties bent u van harte welkom bij: HOTEL-RESTAURANT DUINOORD Wassenaarseslag 26 2242 P) Wassenaar Tel. 01751-19332 Fa* 01751-12210 haar tuinmeubelen bedekt. De omwonenden menen dat de overlast vooral de laatste drie jaar alleen maar erger is gewor den. „Het wordt niet meer stil", zegt Verboon. „Er wonen hier mensen die alleen nog kunnen slapen met zware medicijnen." Verboon voelt zich in zijn be zwaren gesteund door de agent, die onlangs na een klacht rond half twee 's nachts poolshoogte kwam nemen. „Die man kwam binnen en zei: Wat een pokke- herrie is het hier." Waakhond Volgens directeur Mooij is er geen sprake van. dat Diastati- sche Producten de normen in de vergunning overschrijdt. Sterker, hij ontkent dat zijn be drijf overlast veroorzaakt. „Het hele probleem is terug te voeren op een aantal bewoners van de Rijndijk die geïrriteerd zijn en overal last van hebben. Het gaat zo ver, dat mensen 's morgens vroeg al als een waakhond op de Rijndijk staan om te kijken of er voor zeven uur al vrachtwa gens naar het bedrijf gaan. Er wordt gezocht naar argumenten om het ons moeilijk te maken." Mooij voorspelt echter, dat het de omwonenden niet zal lukken het bedrijf weg te krij gen. „Wij zullen ons hier hand haven. We zitten hier al van voor de oorlog. Dat er een nieu we milieuvergunning moet ko men is voor die omwonenden een uitgelezen kans om zich te verzetten. Maar als er wetten op ons van toepassing zijn zullen wij die naleven. Ik ben er zon der meer van overtuigd dat wij de nieuwe vergunning krijgen." Mocht de gemeente het be drijf willen verplaatsen, stéil Mooij, „dan moet er een dikke portemonnee met geld open gaan. En die portemonnee heeft zelfs nog nooit op een kier ge staan." De omwonenden vin den dat het moutbedrijf, dat bij na continu draait, niet in een woonwijk past. „Het is toch te gek dat wij ons in ons eigen huis moeten opsluiten om aan die hinder te ontkomen", vindt Ketelaar. leiden loman leefmans De Leidse universiteit heeft haar oog laten vallen op het ter rein van het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel. Het Leidsch Dagblad verhuist half juni naar de Rooseveltstraat. De universi teit zou het terrein van haar 'buurman' graag overnemen om er onder meer een nieuw bestuursgebouw te vestigen. Op het huidige terrein zal in ieder geval het gebouwtje van architect Dudok blijven staan. Dit is het voorste gedeelte van de LD-gebouwen, bekend van de draaiende wereldbol. Het Dudok-gedeelte mag niet ge sloopt worden omdat het een monument is. De rest van de LD-gebouwen wordt vermoedelijk gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw. De gemeente heeft laten weten dat op het terrein woningen moeten komen. Ben bouwplan van het Leidsch Dagblad, dat voorzag in woningen en kantoren, is door de gemeente afgewezen. Daar na heeft de directie van de krant besloten het terrein te vrrko pen. DAGJE BURGERS DIERENPARK ARNHEM St. Aogtenstroot 18 leiden AFCE1EC10 SUIAIU MINI JUMtO SO* VJL 113 KI OAG EXCl

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13