Leidsch Dagblad Abortus in met Duitse strijd wet r Oegstgeest loopt ton subsidie mis Wethouder op de wip in Den Haag Midden- en kleinbedrijf moet meer WAO'ers werven Vlaggen voor Memorial Day X Man-Ape Ape-Man 11 Een moderne staat of romantisch fabeltjesland BEL: g GOED NIEUWS imSJ X VRIJDAG 28 ME11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40168 LOSSE NUMMERS ƒ1.60 Feyenoord bezorgt politie veel overwerk groningen «anp Feyenoord bezorgt de politie tweede pinksterdag veel extra werk. De politie van Groningen zet maandag tweehonderd mensen in rond de wedstrijd FC Groningen-Feyenoord. Voor het geval Feyenoord in Groningen de landstitel verovert, heeft de Rotterdamse politie 275 men sen paraat om 's avonds het kampioensfeest op de Coolsin- gel in goede banen te leiden. In Groningen heeft de politie het draaiboek uit de kast ge haald dat twee jaar geleden werd gebruikt toen PSV in het Oosterpark-stadion kampioen Binnen anderhalf uur waren de 4.000 extra kaartjes die FC Groningen naar Rotterdam had gestuurd, uitver kocht. FOTO ANP PAUL STOLK werd. „We zetten iets meer poli- met die van twee jaar geleden", tie in, maar verder verschilt on- zei woorvoerder Pieter Boons- ze aanpak maandag niet veel ma gisteren. De extra man schappen moeten voorkomen dat het Feyenoord-legioen de binnenstad intrekt. Huurbelasting Q Leidse onderzoeker: I O „Mensen meteen hoog inkomen zullen ge neigd zijn de huurbelasting gewoon te betalen." Vandross q De Amerikaanse J megaster Luther Vandross is in Europa op zoek naar frisse lucht. Haarhuis r Haarhuis, vaak af- 2 J geschilderd als een grijze muis, stond in Parijs met een zege op Ferreira weer in de schijnwerpers. Een fout is er de oorzaak van dat de gemeente Oegstgeest 110.000 gulden subsidie misloopt voor de renovatie van 36 appartementen aan de M. Harpertsz Tromplaan. Omdat niet op tijd werd gemeld dat de renovatie klaar was, wil het rijk de beloofde subsidie niet geven. De gemeente had het bedrag al voorgeschoten bij de renovatie. Het Algemeen Burgelijk Pen sioenfonds (ABP), de eigenaar van de appartementen, beheer der Schippers Vastgoed en de gemeente onderhandelen nu over wie de fout heeft gemaakt. Bovendien proberen zij een op lossing te vinden voor de gemis te subsidie. Volgens een woordvoerder van het ministerie van volks huisvesting is de gemeente ver antwoordelijk voor de afmel- Uitspraak Constitutioneel Duits Hof berlijn hans hoogenduk correspondent In de nieuwe wet, dié de abor tuspraktijken van Oost- en West-Duitsland op elkaar af stemde, staat dat onderbreking De nieuwe Duitse arbortuswet is in strijd met de Grond wet. Dat heeft de Duitse Constitutionele Hof vanmorgen bepaald. De hoogste rechters besloten echter dat abortus niet strafrechtelijk zal worden vervolgd indien aan een aantal voorwaarden is voldaan. Maar ziekenfondsen mo gen een abortus alleen in uitzonderingsgevallen vergoe den. van de zwangerschap in de eer ste drie"maanden niet strafbaar is. Als gevolg van de uitspraak van het Hof moet het Duitse parlement de geëmotioneerde debatten van juni vorig jaar ge deeltelijk overdoen. Behalve de oppositionele SPD stemden toen de regeringspartij FDP en veertig CDU-afgevaar- digden voor de nieuwe wet. Di rect daarna dienden 249 chris ten-democratische parlementa riërs en de deelstaat Beieren een klacht in bij het Constitu tionele Hof. Zij stelden dat de nieuwe regeling, waarin ook een verplichte consultatie van een arts is voorzien, in strijd is met de Grondwet. De klagers beriepen zich op een besluit van het Hof van 1975. Toen hadden de hoogste rechters bepaald dat de staat de DEN HAAG «ANP De positie van de Haagse wethouder C. Martini (PvdA) staat onder druk. Hij moet binnen een maand ophelde ring verschaffen over miljoe nenoverschrijdingen bij de gemeentelijke dienst ar beidsvoorzieningen (GDA). Een meerderheid van de ge meenteraad vermoedt nu dat de raad daarover niet tijdig en volledig is geïnformeerd. CDA. PvdA, D66 en WD steunden gisteravond tijdens de behandeling van de voor jaarsnota een motie van die strekking. Nog voor de zomer moet Martini inzicht ver schaffen of de raad tijdig is ingelicht over de overschrij dingen en de risico's van het uitbreiden van het aantal werknemers bij de sociale werkplaatsen. Het gaat volgens WD-frac tievoorzitter R. van der Laar om 8,5 miljoen voor een kre diet voor nieuwbouw van het GDA en zeven miljoen door toename van het aantal werknemers bij de sociale werkplaatsen. Als de raad niet tijdig en volledig is geïn formeerd, zou het recht van de raad om budgetten vast te stellen zijn aangetast. Wethouder L. Engering van financiën kondigde tij dens de behandeling van de Voorjaarsnota aan dat er acht tot tien miljoen gulden extra bezuinigd moet wor den, wil E)en Haag in 1994 een sluitende begroting heb ben. De stad verkeert al jaren in een problematische finan ciële positie en kampt met tekorten. plicht heeft het ongeboren le ven te beschermen. De rechters zijn daar nu in hun oordeel in zoverre van afgeweken dat ze abortus in de eerste twaalf we ken willen dulden. Voorwaar den zijn dat de abortus door een arts wordt uitgevoerd en de vrouw minimaal drie dagen te voren advies heeft ingewonnen bij een expert. Dat advies moet erop zijn gericht de vrouw ervan te overtuigen het kind ter we reld te brengen. De staat is ver plicht haar dit materieel en im materieel mogelijk te maken, al dus de rechters. Totdat een nieuwe wet is ge vonden, zal een overgangsrege ling gelden. Op dit moment be staan er in Duitsland twee abor tuswetten. In ex-DDR is de vroegere Oostduitse wet van kracht die abortus in de eerste drie maanden op kosten van het ziekenfonds toestaat. In West-Duitsland geldt de zoge naamde 'indicatieregeling', die inhoudt dat abortus alleen le gaal is bij verkrachting, indien er een sociale noodsituatie be staat of als het leven van de aanstaande moeder en haar kind in groot gevaar zijn. den haag. anp Het midden- en kleinbedrijf (MKB) zal tot 1996 jaarlijks ze ker 445.000 vacatures moeten vervullen. Om aan die vraag te kunnen voldoen, zal behalve op baanveranderaars en schoolver laters een toenemend beroep moeten worden gedaan op werklozen, (her) intredende vrouwen en WAO'ers. Dat blijkt uit een onderzoek van het Eco nomisch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf (EIM) in Zoetermeer, dat donderdag is verschenen. Het onderzoeksinstituut vraagt zich af of ondernemers zich voldoende bewust zijn van deze ontwikkeling. Vooral de af name van het aantal schoolver laters, nu nog de voornaamste bron van het MKB, zal een knel lende rol gaan spelen in de va cature-voorziening, voorzien de onderzoekers. Het MKB heeft jaarlijks meer dan 400.000 vaca tures te vergeven op een totaal van 1,1 miljoen in Nederland. Volgens het instituut zullen werkgevers de komende jaren hun ftinctie-eisen moeten aan passen en zo de kansen van werklozen, vrouwen en WAO'ers werkelijk te kunnen benutten om de problemen in de personeelsvoorziening op te lossen. Werkgevers zullen voor al minder strak moeten vast houden aan zaken als leeftijd, geslacht en nationaliteit. Verder zal het belang van scholing toe nemen, vooral in de richting van technisch-industriële be roepen. Washington Tweede pinksterdag herdenken de Verenigde Staten hun gevallen soldaten. Ter gelegen heid van Memorial Day plaatsen soldaten van het Derde Korps Infanterie (De Oude Garde) vlaggen op de meer dan 200.000 graven in Arlington in de staat Indiana. Het is de enige gelegenheid waarbij dat is toe gestaan. foto reuter Nat,. ATIONAAL HISTORISCH 1JSFIJM De AAPMENS van Java De evolutie van de mens opnieuw verteld. Pesthuis, Pesthuislaan 7, Leiden 071 -140143 di t/m zo (ook 2e Pinsterdag!) van 10 - 17 uur Britse professor pleit voor afschaffing monarchie den haag barenda grutterink/anp De afschaffing van de Britse monarchie lijkt niet alleen onafwendbaar, zij is bovenal noodzakelijk. Dat stelt Stephen Haseler, po liticoloog en hoogleraar aan de Londense Guildhall University, in zijn boek 'Het einde van de Britse monarchie'. Het verschijnt in Groot-Brittannië op 2 juni, de dag waarop koningin Elizabeth haar 40-jarig ambtsjubi leum viert. Over een paar weken ligt de Ne derlandse versie in de winkel. De monarchie remt de ontwikkeling van de Britse samenleving af, zo schrijft Haseler. Daarom moet er volgens hem zo snel mo gelijk worden begonnen met de voorberei dingen voor een republiek. Voor een tus senoplossing een moderner, eenvoudi ger en minder machtig vorstenhuis is het in Groot-Brittannië te laat. Haseler is niet de eerste de beste. Behalve hoogleraar Government Studies in Londen is hij eredoctor aan de universiteit van Maryland in de Verenigde Staten. Hij heeft boeken als 'The tragedy of Labour' en 'The battle for Britain: Thatcher and the New Li berals' op zijn naam staan en schrijft voor The Sunday Times en The Indeperident on Sunday. Volgens Haseler zijn de familieperikelen van de Windsors slechts de druppel die de emmer doen overlopen. „Los van de ge zinsproblemen stond Groot-Brittannië al voor de keus tussen streven naar een mo- Koningin Elizabeth, foto reuter deme staat of verworden tot een afgelegen, romantischfabeltjesland." „Het Britse koninkrijk is, met zijn onge schreven Grondwet en zijn nauw verweven netwerk van koningshuis, staatskerk en adel, niet alleen staatsrechtelijk volledig uit de tijd. Het weerspiegelt en versterkt ook een geesteshouding die het land remt in zijn economische ontwikkeling", aldus Haseler. De monarchie vergroot het Britse onver mogen om een streep onder het verleden te zetten en „houdt een stagnerende mentali teit in stand in een land dat zich wanhopig tracht te vernieuwen". Ze is daardoor van negatieve invloed op de toekomstige wel vaart en geborgenheid van de Britten. Volgens Haseler moeten de Britten „de verleiding weerstaan om een staatsbestel dat wezenlijk in duigen ligt, alleen maar weer wat op te lappen. Want juist dat op lappen, een politiek van doekjes voor het bloeden, heeft onze huidige problemen ver oorzaakt". Voorstanders van een koninkrijk komen natuurlijk met de 'Scandinavische variant' of met een 'vorst-op-de-fiets' zoals in Ne derland, voorspelt Haseler. Maar de vor stenhuizen in Noorwegen, Zweden, Dene marken en Nederland „stralen een weldadi ge eenvoud uit die sterk afsteekt tegen de hooghartigheid, het plechtstatige, de betut teling en het klasseverschil dat zo karakte ristiek is voor het Britse model zegt Hase ler. Genoemde landen zijn ook al veel ver der. Ze hebben een geschreven Grondwet, een hogerhuis dat ook toegankelijk is voor mensen die niet van adel zijn en een schei ding tussen kerk en staat. Het Scandinavische model kan echter volgens Haseler niet voldoen in Groot-Brit tannië, waar „het wat de monarchie betreft nu alles of niets is. Óf de huidige overdadige en opdringerige kermis met zijn wereldwij de soap-appeal. óf helemaal niets". ding van renovatieprojecten. Het is wel mogelijk dat Oegst geest die taak heeft gedelegeerd aan de eigenaar of de beheerder van de appartementen. De bewoners van de apparte menten zullen geen gevolgen ondervinden van de financiële strop. „Zij zullen daar niets van merken", zegt een ABP-woord- voerder toe. Vermindering herrie Schiphol loopt spaak schiphol hennv van egmond Schiphol rookvrij Geen krant ontvangen 071-143241 het woord is aan Rilke De angst om te verliezen is fnuikender dan het verlies zelf, wanneer het eindelijk komt vandaag Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen Gesprek van de dag Info Programma's11 Randstad18 Regio13,15,16,17 Meer dan tienduizend wonin gen blijven in de toekomst ern stig geluidhinder ondervinden van het vliegverkeer van en naar Schiphol. Dat blijkt uit nog ver trouwelijke berekeningen die zijn besproken tijdens een ver gadering van de Stuurgroep Project Mainport en Milieu Schiphol (PMMS). Haarlem mermeer en de provincie Noord-Holland hebben veel moeite met de grotere geluids overlast dan in de uitbreidings plannen over Schiphol was af gesproken. In het kader van het Plan van Aanpak, het uitbreidingsplan voor de luchthaven, is afgespro ken dat Schiphol de komende twintig jaar fors mag groeien op voorwaarde dat het leefmilieu in de directe omgeving verbe terd. Een 'keiharde' voorwaarde was dat het aantal woningen waar van ernstige geluidhinder sprake is, moet dalen tot 10.000. Die voorwaarde wordt niet ge haald. De geluidhinder is berekend op basis van een Amerikaans computermodel. Toen de eerste keer uit de berekeningen kwam dat de overlast te weinig werd teruggedrongen, besloot de stuurgroep een en ander te la ten herberekenen. Ditmaal werd geen gebruik gemaakt van een gemiddelde Amerikaanse luchtvloot, maar de vlootsa- menstelling die Schiphol nor maliter aandoet. Maar ook nu bleef het aantal geluidgehinder- de woningen meer dan 10.000, zo gaf president-directeur H.J. Smits van de luchthaven giste ren desgevraagd toe. In de stuurgroep ligt nu het voorstel om het besluit over het terugdringen van de geluids overlast vooruit te schuiven. Smits: „In de stuurgroep is ge constateerd dat het vrijwel on mogelijk is om nu al te zeggen dat het aantal geluidgehinderde woningen over twintig jaar niet meer dan 10.000 bedraagt. Ie hebt te maken met veel te veel onzekere factoren: hoe ontwik kelt de luchtvaart zich, wat voor banenstelsel heeft Schiphol en hoe is de vlootsamenstelling? Daarom is het onverstandig om je nu al op die 10.000 vast te leggen. Maar het streven blijft voor ons recht overeind." Schrijvende Lezers Sport- Stand van zaken vandaag ook denksport PAGINA 9 het weer Verwachting van het KNMI tot morgenavond Af en toe zon Droog en af en toe zon Mini mumtemperatuur omstreeks 8, middagtemperatuur ongeveer 18 graden Zwakke tot matige wind, draaiend van west naar zuid, rond kracht 3 IBM Pro Printer X24E Nu voor fl. 399,- Notebook PC 186. 60MB Nu voor fl. 1795,- (RESTART COMPUTERS) Overrijn 18 - lelden Tel:071-2245S1 Ook op zaterdag geopend Prijzen excl. BTW. Geldig zolang de voorraad strekt. 1 «d.wh *X Dagblad 38L£ z Sta* acy» «fa, 1 NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Adres: i Portrodr i PUatv Schiphol heeft plannen om de luchthaven in de loop van 1994 rookvrij te maken. Gedoogzo nes zullen er vermoedelijk al leen komen nabij horecapunten en wachtruimtes bij uitgangen naar de vliegtuigen. Roken op het vliegveld is nu nog overal toegestaan, tenzij anders is aan gegeven. „En dat wordt straks precies omgekeerd", aldus een woordvoerster van de luchtha ven. Het rookverbod zal gelden voor de drie vertrek- en aan komsthallen alsmede de vijf pieren. Als de plannen door gaan, moeten circa drieduizend asbakken worden verwijderd en vervangen door prullenbakken. Voorts moeten er vele bordjes met het opschrift 'niet roken' komen. Niet duidelijk is nog wat de operatie gaat kosten. „Voorlopig zijn het nog plan nen", aldus de woordvoerster. TH.: Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: |f~|Per maand, autnmaiixc li i 28,73) Per kwartaal i via ac ceptgiro f 8*2.85) automatin< li 8*2.8*») I \r. twnk giro Handtekening Of bel 071-128030 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1