Leidsch Dagblad EC: Europa verliest economische strijd Schiphol meldt incidenten met radio-actief materiaal i Doden bij zware explosie in Florence Schiphol: meer winst, vracht en passagiers Eindelijk een Europa Cup Vestiging voor blinden/slechtzienden in Leiden GOED NIEUWS DONDERDAG 27 ME11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40167 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Florence In het historische centrum van de Itali aanse stad Florence heeft zich vannacht een zware explosie voorgedaan. Zeker zes mensen zijn om het leven gekomen en ongeveer 30 personen liepen verwondingen op. Aanvankelijk nam men aan dat de explosie was veroorzaakt door een gaslek, later verklaarden functionarissen de mogelijkheid van een aanslag met een autobom niet uit te sluiten. Onder de doden zijn twee kinderen. Verscheidene gebouwen zijn ingestort. Reddingsteams zijn op zoek naar slachtoffers die onder het puin zijn be dolven. Hoeveel mensen onder het puin liggen is niet bekend. Men gaat er van uit dat in de getroffen gebouwen 56 mensen woonden. Dertig van hen zijn opgespoord. Door de explosie werden de ra men van het beroemde Uffizi-museum ingedrukt. Een aantal schilderijen is door rondvliegende glas scherven beschadigd. „De schade bedraagt miljar den lires. Het museum zal zeker weken, misschien wel maanden lang gesloten moeten blijven", luidde de eerste reactie van Uffizi-directeur Anna Maria Petrioli Tofa. foto reuter Srebrenica 2 De omstandigheden in Srebrenica zijn afschu welijk. De rivier is een open riool. Eten en drinken is er nauwelijks. Medicijn per post 3 Zilveren Kruis begint met postorderfarmacie, het per post thuis bezor gen van medicijnen. Barricaden yt Q Leidse ambtenaren I O in actie: ,,Een amb tenaar is van nature ge woon geen figuur die snel de barricaden opgaat." Directeur yy q Ella van Zanten is 1«7 de nieuwe directeur van het Centrum Beelden de Kunst. Ze verwacht een spannend avontuur. Eind aan ongekend sterke banengroei in Nederland Het bedrijfsleven in de EG is de concurrentie met Ameri ka en Japan aan het verliezen door te hoge loonkosten en een ongecoördineerd economisch beleid. De regeringen van de twaalf EG-landen moeten bovendien snel onder ling afspraken maken over een gezamenlijke bestrijding van de massale werkloosheid. brussel •peter de vries correspondent/anp Die waarschuwing uitte de Eu ropese Commissie (EC), het da gelijks bestuur van de EG, giste ren in een weinig optimistisch stuk over de economie in Euro pa. De regeringsleiders praten eind juni over de aanbevelingen van de EC. Volgens de Commissie moe ten de EG-landen met name de druk van belastingen en pre mies voor werkgevers vermin deren, en moeten de werktijden veel flexibeler worden. Alleen daardoor kunnen er voldoende banen bijkomen en kan de werkloosheid enigszins dalen. De werkloosheid in de EG be draagt nu 17 miljoen mensen, tien procent van de beroepsbe volking. De aanbevelingen van de EC zijn, hoewel bewust vaag, op merkelijk. Brussel vermeed tot voor kort angstvallig zich te be moeien met de sociale zeker heid in de afzonderlijke landen. Maar studiecommissies van de EG zijn de afgelopen maanden tot de conclusie gekomen dat de stelsels van sociale zekerheid onder de hoge kosten dreigen te bezwijken. In Europa heeft slechts 60 procent van de be roepsbevolking een baan,tegen 75 procent in Amerika en Japan. EC-voorzitter Jacques Delors waarschuwde gisteren in het Europees Parlement dat het concurrentievermogen van de EG-landen achteruit holt. In tien jaar tijds is het EG-aandeel in de werelduitvoer gedaald van 21 naar 16 procent. De Ameri kanen zijn er daarnaast de afge lopen jaren bij een gelijke eco nomische groei in geslaagd drie keer zoveel banen te scheppen. Delors zei dat de economie, de oliecrisis van 1974 buiten be schouwing gelaten, momenteel „de somberste periode na de oorlog meemaakt". Het Centraal Bureau voor de Statistiek maakte gisteren be kend dat er een eind lijkt te zijn gekomen aan een periode van ongekend sterke banengroei in Nederland. In de acht jaar van 1985 tot en met 1992 is de werk gelegenheid met 660.000 ar beidsjaren toegenomen. Elk jaar kwamen er zonder inzinkingen forse hoeveelheden banen bij. In 1992 zakte de groei al terug tot 48.000 arbeidsjaren, het laagste jaarcijfer sedert 1985. Na de Tweede Wereldoorlog is het uitsluitend in de periode 1959- 1966 gebeurd dat de werkgele genheid gestadig acht jaar ach ter elkaar toenam. In die jaren kwamen er 475.000 arbeidsja ren aan werk bij. Netto winst in 1992 met 55 procent gestegen schiphol hennv van egmond De NV Luchthaven Schiphol heeft uitstekend geboerd in 1992. Een stijging van de netto- -winst van 55 procent, een toe name van het aantal passagiers met 15,7 procent en hoger Leidse uitgever in moeilijkheden Uitgeverij SDU heeft beslag laten leggen op het huis en de persoonlijke bankreke ning van H. van Brussel. De ze Leidenaar is grootaan deelhoudervan de Hollandse Pers Unie (HPU), die onder meer het weekblad HP/De Tijd uitgeeft. Van Brussel zou een schuld aan de SDU heb ben van ongeveer 600.000 gulden. De voormalige staatsuitgeverij weigert haar vordering toe te lichten. De schuld zou bestaan sinds Van Brussel medio 1992 de SDU had uitgekocht bij HPU. Bij die transactie kreeg de Leidenaar 67 pro cent van de aandelen in han den, die hij gespreid mocht betalen. De SDU zou echter nimmer een cent hebben ontvangen, waarna zij in fe bruari maatregelen nam. Twee maanden geleden kwam Van Brussel in conflict met zijn mede-aandeelhou ders R. Glasbeek en voorma lig praatshowpresentator J. Lenferink. Zij eisten zijn af treden, omdat Van Brussels wanbeleid de onderneming in gevaar zou brengen. Voor al het avontuur met HP/De Tijd op Zondag zou schep pen geld hebben gekost. Van Brussel was vanmorgen niet bereikbaar voor cofnmen- taar. vrachtvervoer (plus 10,3 pro cent), zo blijkt uit het jaarver slag dat vanmorgen werd gepre senteerd. De goede resultaten van 1992 worden echter over schaduwd door de ramp in de Bijlmer met de El Al-Boeing en het verongelukken van de DC-10 van Martinair in het Por tugese Faro, schrijft de directie. Schiphol houdt voor dit jaar rekening met een verdere stij ging van het aantal vliegbewe gingen met tien procent. Het passagiersvervoer zal naar ver wachting tussen de vijf en zeven procent toenemen, de vracht tussen de vijf en zes procent. De luchthaven denkt niet dat de re sultaten met een dergelijk per centage verbeteren. Oorzaken daarvoor zijn de crises in de in ternationale luchtvaart en de te genvallende economische ont wikkelingen in de Europese lan den. De diepe crisis in de mondia le luchtvaart, die leidt tot enor me verliezen bij de luchtvaart maatschappijen, heeft tot nu toe nauwelijks effect gehad op de luchthaven. De netto- -winsten namen fors toe. Werd er in 1991 het jaar waarin de Golfoorlog negatief drukte op de resultaten van de luchtvaart en -havens nog een winstge- maakt van 58,3 miljoen gulden, in 1992 liep die winst op tot 90,3 miljoen. Voor een belangrijk deel werd de winststijging ver oorzaakt door het verlagen van de uitgaven met tien procent. Maar ook de inkomsten ste gen fors. Het aantal landingen en starts (waarvoor havengel den moeten worden betaald) van lijn- en chartervluchten nam toe tot 238.812, een stij gingvan 15,8 procent. De ande re vliegbewegingen, waaronder de veel herrie veroorzakende lesvluchten, namen af met 11,2 procent tot 35.796. Pagina 18: Schiphol op vierde plaats comPAa COMPUTERS advisering, levering cn begeleiding door gekwalificeerde medewerkers. Heemskerk <6 De Jager Administratieve Automatisering. Noordwijk tel. 01719 - 46566 fax. 01719 48547 Bestedingen van gezinnen gaan omlaag den haag cpd Voor het eerst sinds 1982 dalen de bestedingen van huishou dens in Nederland. Volgens het Centraal Bureau voor de Statis tiek zijn de bestedingen in het eerste kwartaal van 1993 met 1 procent gedaald ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Gezinnen gaven maar liefst 8,7 procent minder uit aan duurza me goederen, zoals auto's, kle ding en meubelen. Aan voe- dings- en genotmidelen werd 1 procent minder besteed. In het eerste kwartaal zijn uit zonderlijk weinig auto's ver kocht. Deels werd dat veroor zaakt door de belastingverho ging die per 1 januari van kracht werd. Alleen aan 'overige goe deren en diensten' gaf men 1,4 procent meer uit. Die stijging betrof vooral motorbrandstof fen en (vlieg-)reizen. den haag/leiden jan kuys Visio, de landelijke stichting voor slecht zienden en blinden, vestigt een dependan ce in Leiden. Onlangs heeft het ministerie van WVC zijn goedkeuring gegeven aan de nevenvestiging, waar blinden en slechtzien den kunnen revalideren en deelnemen aan allerlei hulpprogramma's. Het is nog niet bekend waar de dependance een plaats krijgt. Over het land verspreid heeft Visio zeven hoofdvestigingen. De hoofdvestiging voor de regio 'zuid-west' is gevestigd in Rotter dam. Daar kunnen ook blinden en slecht zienden uit deze regio terecht. Visio wil de voorzieningen voor blinden en slechtzien den dichter bij huis brengen en liet het oog op Leiden vallen. In het instituut krijgen blinden en slecht zienden braillelessen, leren ze zelfstandig een huishouding te voeren, komen ze in aanraking met werksituaties en oefenen ze met computers en andere hulpmiddelen. De mewerkers van het instituut doen daar naast onderzoek. Dit laatste was een van de redenen om voor Leiden te kiezen: het in stituut kan dan profiteren van de nabijheid van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL). Bejaarden maken in de praktijk het meest gebruik van de instelling. Ze ondervinden bij het reizen veel problemen. Ook om die reden streeft Visio naar een spreiding van zoveel mogelijk instellingen over het land. De kosten van begeleiding en hulp worden in het algemeen vergoed via de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Het ministe rie van WVC subsidiëert de huisvestings kosten. Visio werkt samen met drie andere instel lingen die zich inzetten voor blinden en slechtzienden. Naar verwachting zullen in het nieuwe instituut zo'n tien tot vijftien mensen werken, afkomstig van de hoofd vestiging in Rotterdam. Volgens een woordvoerder van het AZL is het niet waarschijnlijk dat de dependance op het ziekenhuisterrein wordt gevestigd. „Daarvoor is geen plaats." In het Medipark, een cluster van bedrijven die zich op ge zondheidszorg richten, is nog wel plaats, volgens een woordvoerster. ..Maar Visio heeft zich nog niet bij ons gemeld." Wet belastingvrij belonen moet aantrekkelijker den haag cpd Elke werknemer moet jaarlijks 2800 gulden belastingvrij van de werkgever kunnen ontvangen. Dit hebben de kamerleden Ver meend (PvdA) en Vreugdenhil (CDA) voorgesteld in een eigen wetsvoorstel. Nu mag een werk nemer jaarlijks maar 1300 gul den per jaar belastingvrij ont vangen. - Van de 2800 gulden mag 2500 gulden bestaan uit zogenoemd spaarloon: loon dat tenminste vier jaar wordt vastgezet op een bankrekening. Nog eens 300 gulden mag de werkgever de werknemer belastingvrij geven bij feestdagen of jubilea. schiphol henny van egmond Er hebben zich in 1992 incidenten voorgedaan met licht radio-actief materiaal op de luchthaven Schiphol. In het eerste milieu-jaarverslag van de luchthaven staat, dat een aantal malen pakketjes met licht radio-actief materiaal op het wegdek zijn gevallen, waardoor de verpakkingen werden beschadigd. De pakketjes zijn afgevoerd door deskundigen. Desgevraagd laat een woordvoerster van de luchthaven weten dat er twee incidenten bekend zijn. In het ene geval gaat het om een pakket jodi umpillen dat werd beschadigd. Bij het tweede in cident ging het om een pakket met onbekende inhoud, dat beschadigd raakte. Daarbij kwam volgens de woordvoerster straling vrij. Gemeten werd de geringe dosis van 8 millirem. Deskundi- Het incident is gemeld bij het ministerie van WVC. Alle bagage-afhandelaars op Schiphol hebben overigens speciale kluizen voor de opslag van ra dio-actief materiaal. Inmiddels volgen brand weerlieden van de luchthaven cursussen op het gebied van vervoer en opslag van radio-actieve materialen. In totaal deden zich vorig jaar op Schiphol 137 milieu-incidenten voor. In de meeste gevallen ging het om brandstoflekkages bij het tanken van vliegtuigen. Oorzaak was meestal een niet goed werkend vulsysteem. De brandweer was steeds in staat de gemorste kerosine op te mimen, voordat die in het hemelwaterriool terecht kwam. Met de oliemaatschappijen wordt overlegd over een aan passingvan de vulsystemen. BRUIDSJURKJES ultfs- uijiiig^ IjfflffSt HET WOORD IS AAN Sinus Mensenkennis bestaat niet uit het vinden van fouten bij anderen, doch uit het rechtvaardig beoordelen van die fouten. VANDAAG 19 t/m 23 Economie/Beurs 7 Familieberichten Feiten en meningen Info Programma's11 Randstad18 Regio13,15,16,17 Religie - Sport VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 9 HET WEER MARSEiLLENa 37 jaar Europa-Cupvoetbal heeft Olympique Marseille als eerste Franse club een Europese beker gewonnen. AC Milan werd met 1-0 verslagen en de supporters in de Franse havenstad waren dan ook uitzin nig van vreugde. Pagina 25: Olympique raakt in extase. foto reuter Ruimtesondes ontdekken rand zonnestelsel pasadena ap De ruimtesondes Voyager-1 en Voyager-2 hebben de rand van het zonnestelsel ontdekt, zo heeft de Amerikaanse ruimte vaartorganisatie NASA gisteren gezegd. Waar de meeste mensen ten onrechte denken dat het zon nestelsel ophoudt bij de verste planeet, is het werkelijke uitein de de zogenaamde 'heliopauze'. een gebied waar de zonnewind elektrisch geladen deeltjes die door de zon worden uitge spuwd botsen met soortgelij ke deeltjes in het heelal. Die botsingen produceren intense, laagfrequente radiosignalen, die vanaf augustus door de anten nes van de twee ruimtesondes worden opgepikt. De radiosignalen zijn moge lijk de sterksfe in ons zonnestel sel. maar de frequenties zijn dermate laag dat ze vanaf de aarde niet geregistreerd kunnen worden. De precieze lokatie van de rand van het zonnestelsel blijft 'een van de grote onbeantwoor de vragen' in de ruimtefysica, maar de pas gedane ontdekking verkleint het gebied waar de rand mogelijk ligt. De beide Voyagers werden in 1977 gelanceerd. Beide sondes passeerden Jupiter en Saturnus en de Voyager-2 vloog in 1986 langs Uranus en in 1989 langs Neptunus. Voyager-1 bevindt zich nu ongeveer 7.8 miljard ki lometer van de zon. Voyager-2 ongeveer 5,9 miljard kilometer. Vrij koel Veel bewolking en plaatselijk re gen. Minimumtemperatuur om streeks 10, middagtemperatuur ongeveer 15 graden Zwakke tot matige noordwestenwind Twee arrestaties in moordzaak van predikant ZAANSTAD «ANP Het Zaanse rechercheteam dat de gewelddadige dood van een 43-jarige predikant uit Assen delft onderzoekt, heeft gisteren twee verdachten aangehouden. Dat heeft de woordvoerder van het team vandaag bekendge maakt. De arrestanten zijn een 21-jarige man uit Amsterdam en een 18-jarige man uit Pur- merend. Zij worden verhoord in het politiebureau van Zaandijk. De aominee werd zondag dood in zijn huis aangetroffen. Men was hem gaan zoeken toen hij niet was komen opdagen bij de kerkdienst. Ladidi ®DtgW»<l MM NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletter*: - Adrrv Plaats.:. Tcl:_ J (I m. <«Hrotr hrrorpngl Na de ecnte 2 weken betaal ik mijn abonnement: 0 Per maand, automatisch j 28,75) j O Per kwartaal Q via acceptgiro 82.H5) Q automatic h 82.H5) Nr. bank/giro: Handtekening: I Itrie hnn in rrn rmrtop ruixttt praM/rfrl uiirrn nur Lndah Dagtibri I .«.«wMrrwf. Anl-wdnr IOO*> I J HOOVRUMlrn Of bd 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1