E«Uk IS B Omroep Rijnland weg na tweedeling iP Hl Leiden Regio 'Ikheb nog nooit zo hard gewerkt 'Oma is helemaal niet bang voor honden' WOENSDAG 26 ME11993 CHEF GERT VISSER. PLV.-CHEF»AAD RIETVELD. 071-161417 Carl Jillissen wil hovenier worden ALPHEN AAN DEN RUN RUDOLF KLEUN De zeventienjarige Carl Jillissen uit Ter Aar doet deze dagen eindexamen aan het Groencol- lege in Alphen, de christelijke agrarische school. Carl hoort niet tot degenen die al fliereflui- tend op het examen af gaan. Hij EXAMENUITSLAGEN Voorlopige uitslagen biologie VWO. HA VO EN MAVO C EN MAVO D 25 mei. VWO: 1 A; 2 A; 3 C; 4 A; 5 B; 6 C; 7 D; 8 B; 9 D; 10 A; 1 1 A; 12C; 13A; 14A; 15 B; 16 B; 1 7 C; 18 B; 19 D; 20B;21 C; 22 C; 23 B; 24 B; 25 D; 26 A; 27 B; 28 C; 29 B; 30 A; 31 A; 32 C; 33 A; 34 C; 35 B; 36 A; 37 A; 38 C; 39 B; 40 C; 41 A; 42 C; 43 B; 44 A; 45 A; 46 A; 47 C; 48 C; 49 C; 50 A. HAVO: 1 A; 2 A; 3 C; 4 D; 5 D; 6 B; 7 A; 8 C; 9 A; 10B: 11 B; 12C; 13 0; 14A; 15 A; 16 C; 1 7 C; 18 B; 19C; 20D;21 B; 22 B; 23 D; 24 B; 25 B; 26 B; 27 C; 28 A; 29 C; 30 C; 31 B; 32 A; 33 C; 34 C; 35 C; 36 A; 37 C; 38 B; 39 C; 40 C; 41 A; 42 C; 43 C; 44 B;45C;46B;47 3 C; 4 A; 5C; 6 C; 7 B; 8C; 10 B; 12 C; 13 A; 14 A; 15 C; 16 A; 1 7 A; 18B; 19 C; 21 C; 24 D; 26 B; 27 B; 30 B; 31 C; 32 C; 33 B; 34 B; 35 A; 36 A; 37 A; 38 3 A; 4 C; 6 D; 7 C; 13 B; 16 B; 18 D; 20 C; 21 C; 22 A; 23 C; 24 B; 25 A; 26 B; 27 B; 28 A: 29 0; 30C;31 B;32A;33 B; 34 A; 35 C; 38 B; 41 A; 42 D; 43 B; 45 C; 46 B; 47 B. moet er hard voor werken. „Ie dereen denkt dat je nu lekker veel vrij hebt, maar ik heb nog nooit zo hard gewerkt." En hoe wel hij nog geen onvoldoendes heeft gehaald, is hij voor ieder examen behoorlijk zenuwach tig. Gisteren stonden biologie en Nederlands op het program ma. Vandaag volgt het laatste (praktijk-) vak: plantenteelt. Zijn keus voor de agrarische school stond al vroeg vast. Hij heeft geen agrarische achter grond, hij woont met zijn ou ders niet op een boerderij maar in een 'gewoon rijtjeshuis'. „Op de basisschool wist ik al dat ik in het bos wilde werken. Dat leek me het einde. Ik ging altijd graag in het bos lopen. Bos wachter leek me een mooi be roep. Toch heb ik uiteindelijk niet voor de richting bosbouw gekozen, maar voor de hove niersopleiding. Voor de middel bare bosbouwopleiding moet je naar Velp. Op kamers wonen. Nu is dat wel te doen als het echt moet, maar ik zou toch veel moeite hebben met mijn Examenopdracht Nederlands brengt leerlingen in verwarring De examenopdracht Nederlands voor VBO en MAVO heeft dinsdag voor veel verwarring gezorgd. Niet duidelijk was of de kandidaten allebei de beschreven taken moesten uitvoeren of een van beide. Bij de examenlijn van het Landelijk Actie Komité Scholieren (LAKS) regende het klachten over deze onduidelijkheid. Volgens een woordvoerster van het LAKS bleek uit de begeleidende tekst onvoldoende, dat de kandidaten mochten kiezen uit een op stel of een opdracht functioneel schrijven. Er waren kandidaten die dachten dat beide opdrachten verplicht waren en op sommige scholen heeft de leraar ten onrechte een van beide verplicht ge steld. Het actiecomité heeft over dit probleem de Onderwijsinspec tie ingeschakeld. Bij een school in Beneden-Leeuwen had de directie de examen opgave voor de veiligheid opgeslagen in een kluis van de plaatselij ke bank. Die kluis was echter uitgerust met een tijdslot, en dat ging pas open nadat het examen al had moeten beginnen. Het pro bleem heeft de kandidaten een half uur vertraging gekost, maar zij hebben die tijd er aan het eind van het examen bijgekregen. Carl Jillissen in de kasv huiswerk. Met wiskunde helpt mijn vader me nu, dat zou dan niet meer kunnen. Bovendien bleek dat er helemaal geen werk is in de bosbouw. Van de hon derd leerlingen van die school komen er uiteindelijk maar 25 in het bos terecht." Die praktische overwegingen waren voor Carl reden van keus te veranderen. Het hoveniers vak, zeg maar tuinman, leek hem een goed alternatief. Ook dat werk speelt zich grotendeels buiten af. Bovendien is het af wisselend en is creativiteit bij de aanleg van tuinen belangrijk. Om zich het hoveniersvak ei gen te maken gaat hij na zijn examen naar de middelbare tuinbouwschool in Boskoop. Die maakt ook deel uit van het Groencollege. „Met alleen een voorbereidende beroepsoplei ding die ik nu heb, kun je nog niet zoveel." Het hovenierswerk trekt hem inmiddels. Klussen waar hij een hekel aan heeft, komen er nauwelijks aan te pas. Zelfs over toch eentonig werk als onkruid wieden komt bij hem geen onvertogen woord over de lippen. „Ach ieder werk heeft zijn leuke en minder leuke kanten", relativeert hij. Uitge sprokener is hij over wat hij wel leuk vindt. „Het planten van bomen en struiken." Als hove nier vermoedt hij in loondienst te gaan werken. Een eigen be drijf hoort niet tot zijn dromen. Het praktijkgedeelte van het i heeft hij inmiddels gro- Naam: Carl Jillissen. Hoveniersopleiding aan het Groencollege in Alphen aan den Rijn. VOORAF „Bij Nederlands gaat het om praktijkopdrachten. Het schrij ven van sollicitatiebrieven, invullen van formulieren, dat soort dingen. Dat goed doen is een kwestie van veel oefenen en dan lukt het wel. Biologie is een stuk moeilijker dan Nederlands, maar ik denk dat ik het wel red. Meestal is het voor mij meer een kwestie van de tijd dan dat het nu zo moeilijk is. Het gaat om algemene bio logie, planten, dieren, mensen, allerlei organismen. Het vak is niet speciaal toegespitst op de praktijkkant van de opleiding." ACHTERAF „Het is me meegevallen. Nederlands was vooral veel werk. Ik was in de laatste minuut klaar. We moesten een inschrijvingsfor mulier invullen en brieven schrijven. Op een vriendelijke manier een klacht afhandelen. Bovendien moesten we namens een tele visie-persoonlijkheid een lastige bewonderaar duidelijk maken dat hij niet meer moest schrijven. Biologie had ik ruim op tijd klaar, in anderhalf uur. Dat gold eigenlijk voor iedereen. Ik zat het als een van de laatsten na te kijken. Wat ik had geleerd kwam ook terug in de vragen. Erfelijk heid, celdeling, zintuigen, het bloedvatenstelsel, maar ook milieuvervuiling en de kringloop van gif in de natuur. Ik denk dat ik voor allebei de vakken wel een voldoende heb." Omroep Rijnland (OR) wordt vanaf volgend jaar opge splitst in twee omroepen en heft zichzelf vervolgens op. Dat gaat het dagelijks bestuur van OR vanavond op de le denvergadering voorstellen. Rijnland is nu nog de lokale radiozender voor Leiden, haar zes randgemeenten en de Duin- en de Bollenstreek. Na de tweedeling blijven Stu dio Bollenstreek en een omroep voor 'groot Leiden' over. De naam Rijnland verdwijnt. Leiderdorp en Katwijk gingen in zee met een eigen omroep. Ook in Leiden waren er twee kapers op de kust om Omroep Rijnland te verdringen. Dat waren ex-pi raat Freewave en de stichting Overkoepelende Omroep Lei den (SOL), een rechtstreeks uit de Leidse politiek geïnitieerde club. Freewave koos uiteindelijk voor samenwerking met Rijn land, SOL niet. Maar het is vol gens Van der Burg bij de nieuwe omroep voor Leiden en omstre ken wel de bedoeling dat alle drie meedoen. LEIDEN LOMAN LEEFMANS „Door een splitsing krijgen we niet opnieuw in verschillende gemeenten die discussies van een paar jaar geleden of Om roep Rijnland niet een te groot gebied bestrijkt. Voor een deel blijven de twee nieuwe omroe pen wel samenwerken, bijvoor beeld op sportgebied, maar voor de rest worden ze onaf hankelijk", aldus voorzitter P. van der Burg van OR. De meeste gemeenten bleven Rijnland indertijd trouw maar In de Bollenstreek is al een stichting van Rijnland-mede werkers die ijvert voor de op richting van Studio Bollen streek. Zij zijn niet uit onvrede weggegaan, maar vinden ook dat OR door de vele gemeenten die ze moet dienen, niet genoeg tijd aan de Bollenstreek kan be steden. Bij OR werken 130 vrijwilli gers, die vrijwel allemaal bij de radio-afdeling betrokken zijn. Televisie zal in de toekomst al leen incidenteel worden ge bruikt en ook de dagelijkse ka belkrant blijft bestaan. Nieuw voor Rijnland is dat er waar schijnlijk binnen enkele maan den reclame gemaakt mag wor den op de radio. Ook na de splitsing kan dit volgens Van der Burg een punt van samen werking tussen de nieuwe zen ders in groot Leiden en de Bol lenstreekzijn. tendeels achter de rug. Voor het vak aanleg en onderhoud kreeg hij als opdracht aan de hand van een tekening een tuintje aan te leggen. Een vreemd tuin tje, want op een oppervlak van luttele vierkante meters kwa men vrijwel alle technieken aan bod. Een stukje bestraten, een heggetje planten, een border aanleggen en een afscheiding met biels neerzetten. Carl kreeg er een 7,8 voor. Het grootste probleem vond hij de tijd. „Ik was maar net op tijd klaar." Veel moeite heeft hij met wis kunde. De andere vakken gaan hem makkelijker af. „Dat is toch een kwestie van hard leren, dan red ik het wel." AGENDA WOENSDAG 26 MEI Leiden Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal De Brug, Wassenaarseweg, van 16.00 Leiderdorp Bazaar in verpleeghuis Leythenrode, Hoogmadeseweg, tot 21.00 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. Voorschoten Circus Bavaria, Burg. v.d. Haarplein Brandweerkazerne, voorstel ling om 19.00 uur. DONDERDAG 27 MEI Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in Zwembad Poelmeer, Lange Voort 273, van Sporten vóór mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de Vlietzaal, Raadhuislaan 43, van 16.00 tot 17.00 uur. Circus Bavaria, Burg. v.d. Haarplein Brandweerkazerne, voorstel ling om 16.15 uur. VRIJDAG 28 MEI Leiden Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof. C. van Bruggepad 2, aanvang 20.15 Voorschoten Circus Bavaria, Burg. v.d. Haarplein/ Brandweerkazerne, voorstelling om Celstraf voor Katwijker na moordpoging DEN HAAG/KATWIJK PAUL DE VLIEGER De 35-jarige Katwijker die op 2 november van het vorig jaar een Katwijkse hotelier probeerde te wurgen, moet 28 maanden de cel in. In hoger beroep is de man een gevangenisstraf van drie jaar opgelegd. Acht maan den daarvan zijn voorwaarde lijk. De uitspraak is gelijk aan de eis. Door de rechtbank was de man eerder veroordeeld tot vier jaar cel. De Katwijker viel de eigenaar van het hotel waar hij verbleef aan, nadat hij een aantal 'kop stoten' en een krat bier had ge dronken. Op weg naar het hotel had de man, zoals hij zelf ver klaarde, een waas voor zijn ogen gekregen. In het hotel greep hij de hotelbaas een oude man met een hartkwaal bij de keel en riep hem toe: „Ik ga je vermoorden." Doordat de hotelier zich hevig verzette, slaagde de Katwijker er niet in de daad bij het woord te voe gen. Behalve dronkenschap kon de de 35-jarige man bij de rechts zaak nauwelijks motieven aan voeren voor zijn daad. De hotel eigenaar zou wat al te veel heb ben gezeurd over een huur schuld van 1600 gulden en te weinig dankbaarheid hebben getoond voor alle keren dat de Katwijker hem had geholpen. Een vossejacht per 27MC- zender/ontvanger, oftewel het populaire 'bakkie', kan soms een vervelend staartje krijgen. Dat ondervonden Koos en Connie van Hecke onlangs, toen zij door de Amsterdamse rijkspolitie na een wilde achtervolging werden omsingeld en als zware misdadigers werden opgebracht. Foutje, bedankt Dc Amsterdamse tfl politie is wat overspannen. Na diverse afrekeningen van de onderwereld op de snelweg waar het hoofstedelijke politiekorps geen vinger tussen wist te krijgen wordt nu 'triggerhappy' toegeslagen als een crimineel wordt vermoed. Het jachtseizoen is geopend, maar helaas worden er meer bokken dan maffiabazen geschoten. Koos en Connie van Hecke houden van vossejachten. Sinds 1975 trekken zij er op uit om in verenigingsverband de vos te zoeken. De vos is iemand met een 27MC-zender, die zich op een bepaalde plaats verbergt en een signaal uitzendt. De jagers peilen de vos uit met hun 27MC-ontvanger, op de manier waarop de PTT illegale zenders opspoort; kruis met een signaal Antenne „We waren vrijdagavond bezig op de A44 nabij Nieuw-Vennep. Op een gegeven moment draai den we een rondje op de afslag Alphen aan den Rijn. Toen za gen we die andere auto. We dachten even dat het ook een vossejager was, maar hij had geen antenne", vertelt Koos. Een kat- en muisspel begon. De andere automobilist begon de Van Heckes hardnekkig te vol gen. Als Koos stopte, dan stopte zijn tegenstander ook, en ver volgens begon de achtervolging weer opnieuw. Ter hoogte van het Tulip-hotel kreeg Koos er schoon genoeg van. „Ik stopte, heb hem vervolgens klemgere den en ben uitgestapt om te vragen wat hij nou eigenlijk wil de. Maar op dat moment stapte hij uit en richtte een pistool." De Van Heckes kregen de schrik van hun leven. Ze vluchtten te rug naar hun auto en gingen er vandoor, op de hielen gezeten door de maniak in zijn grijze automobiel. Richting Schiphol ging het, met 160 kilometer per uur, in een achtervolging in Amerikaanse stijl die de Blues Brothers jaloers zou hebben ge maakt. „Ik geloof niet dat ik van mijn leven zo bang ben geweest. Ik werd helemaal hysterisch, stond doodsangsten uit. Het is een psychopaat, dacht ik, die achte loos mensen vermoordt. Er schoot van alles door me heen. Straks komt mijn dochter thuis en dan zijn haar ouders er niet meer", zegt Connie van Hecke. Bij de entree van Schiphol stop te Koos en vroeg het echtpaar de hulp van enkele taxichauf feurs. „Ik had het nummer van Het valt niet mee om voor een crimineel te worden aangezien. Koos en Connie van Hecke hebben na een on schuldige vossenjacht nog steeds de schrik in hun benen. foto jan holvast de grijze auto genoteerd. Dat werd door een taxichauffeur aan de politie doorgegeven. Eindelijk waren we veilig dacht ik", vertelt Connie. Binnen vijf minuten waren diverse politie wagens ter plaatse. De politie agenten stormden echter niet af op de geheimzinnige snelweg desperado, maar stortten zich massaal op Koos, die hardhan dig op de motorkap werd ge duwd en geboeid. De man in de grijze auto ontpopte zich als een vooraanstaand lid van het arrestatieteam van de rijkspoli tie. „Vuile zuiplap, ik heb je te pakken. Voer hem af', voegde hij zijn ondergeschikten toe. Voor Connie van Hecke had de politie weinig belangstelling. „Jij moet je bek houden, viswijf', werd haar verteld, toen ze het voor haar echtgenoot opnam. „Ik heb veel meegemaakt in mijn leven, maar ik ben nog nooit zo vernederd. Ze behan delden me alsof ik een temeier Spookrijden Op het politiebureau, waar Koos vier uur moest doorbren gen, bleek alras dat de Leide- naar niet de Al Capone was die de politie zo graag in de kraag had willen vatten. „De officier van justitie was heel boos dat ze hem uit zijn bed hadden gebeld voor deze zaak. Ze konden niet aantonen dat ik dronken was. Ik had ook maar een enkel biertje op. Dus gingen ze naar aanlei dingen zoeken. Ik zou hebben spookgereden bij het draaien op de afrit. Ja, een paar meter mis schien. Dat hield dus geen steek. Derhalve hebben ze het maar op het bakkie gegooid. Dat was niet geheel legaal, er zaten teveel kanalen op, en een microfoon. Die microfoon, die eigenlijk nooit wordt gebruikt, mocht niet. Dus hebben ze de hele handel, ter waarde van 1000gulden.ini men", zegt Koos. Het echtpaar Van Hecke werd, een 'Superstar' bakkie armer, weer richting Stevenshof ge stuurd. „Ze werden ineens heel beleefd. Maar een excuus kon er niet van af, meldt Connie ver ontwaardigd. De Van Heckes laten het er niet bij zitten. „Ik heb er nog steeds nachtmerries van. Ik schrik me nu wild als ik op straat een agent zie aankomen, ik heb er echt een trauma aan overge houden", zegt Connie van Hec ke. Koos heeft inmiddels een advocaat ingeschakeld. Hij dient een klacht in en eist scha devergoeding. „Bij de achtervol ging heeft mijn auto schade op gelopen. En ik wil smartegeld. Ze hebben me de stuipen op het lijf gejaagd, ik had wel ie mand dood kunnen rijden. Ze hebben me ook mishandeld", stelt hij. De vossenjagers zijn gewaar schuwd. De arrestatieteams wil len bloed zien ter hoogte van Schiphol, en een vrolijke jacht kan dus veranderen in een om gekeerde drijfjacht, waarbij speelse autorijdende burgers zelf de prooi worden. Briefkaart Wie Leiden een warm hart toe draagt en de stad graag in prentbriefkaarten vereeuwigd ziet kan zijn hart ophalen met serie 'Aanzichten' (vertaald ger manisme) van uitgeverij Vice Versa Distributie. Vice Versa, te vinden aan de Evertsenstraat 99 had al 12 kaarten in het assorti ment, maar er zijn er recentelijk 8 bijgekomen. Naast de gebrui kelijke afbeeldingen van stad huis en de stadstimmerwerf is het nu ook mogelijk om bijvoor beeld het kruithuis aan de Jan van Houtkade en molen De Put richting familie en vrienden te sturen. En laten we wel wezen, wie zou er niet verrukt zijn als de gezellige zaterdagmarkt op Nieuwe Rijn en Koornbeurs- brug in de bus viel. Weer eens wat anders dan die eeuwige Eif- feltoren of die afgezaagde Ve nus van Milo (FB). Cadeau en demonstratie voor bejaarden LEIDEN MONIQUE LANGE Het leek gisteren wel of er een overval was gepleegd in bejaar dencentrum De Lorentzhof. De ME was uitgerukt en op het par keerterrein blaften de politie honden, Maar het was slechts een demonstratie van politie en ME. Ieder jaar gaat de opbrengst van de Singelloop, georgani seerd door de politie en het Leidsch Dagblad, naar een goed - doel. Ditmaal werd het geld be steed aan bejaardencentrum De Lorentzhof. Gistermiddag over handigde voorzitter Rozeboom van de Leidse Politie Sportver eniging (LPSV) het geschenk: een stereo-installatie. Maar eerst kregen de bewoners van het bejaardencentrum de de monstratie te zien. Op de binnenplaats hadden alle bejaarden op veilige afstand plaatsgenomen. De mensen die niet naar buiten waren geko men, keken vanaf hun balkon of van achter hun raam naar het spektakel. Met een kopje thee in de hand wachtten zij op wat ko men ging. Twee agenten met de hoofd rolspelers van de middag, de fiolitiehonden Doerak en Rex, ieten de bewoners hun kunstjes zien. De honden spoorden ver borgen voorwerpen op en be waakten hun gevonden buit. Vervolgens mocht een van de bewoners van het bejaardente huis de honden voeren. Een moedige dame liep naar voren en gaf de viervoeter het stukje worst. „Oma is helemaal niet bang voor honden", schalde het uit de speaker van de ME-wa- gen en Doerak en de dame kre gen een luid applaus. Het laatste onderdeel van de hondendemonstratie was het aanvallen van een indringer. Een politie-agent, in een dik be schermend pak gestoken, deed zich voor als de boef. De bege leider van de hond gaf het sein, waarop het dier zijn tanden in de mouw van de boef zette en niet meer los liet. Zelfs niet toen de nep-schurk een revolver te voorschijn haalde en met losse flodders in de lucht schoot. Na de demonstratie werd het cadeau overhandigd aan direc teur Buiterman van het bejaar dencentrum. Voorzitter Roze boom van de LPSV deed het woord: „Als de politie komt, ziet men ons liever weer weggaan. We wilden ons vandaag eens van de andere kant laten zien en bieden u daarom een cadeau aan." De meeste bejaarden wis ten niet wat het apparaat met al die knopjes moest voorstellen. Maar zeer tevreden over de hondenshow klapten zij aan het eind van de middag voor de po litie en natuurlijk voor Rex en Doerak. Jongeren heten toeristen welkom NOORDWUK tel: 071-161418 De proef met de 'parking-watchers' in Noordwijk gaat door. De ge meenteraad stemde er gisteren unaniem mee in. Alleen met de naam die de jongelui krijgen, was niet iedereen het eens. De 'parking-watchers' zijn jongeren tussen de 16 en 20 jaar die gekleed in een opvallende outfit en uitgerust met mountain bike en portofoon toezicht houden, hulp bieden en gasten welkom he ten op de populairste toeristische parkeerplaatsen van Noordwijk. Alleen op de top-stranddagen in het hoogseizoen worden de jonge ren ingezet.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16