Ook Rode Khmer stuurt aanhang naar stembus Debat wijziging Duitse asielwet op scherp van de snede Buitenland Massagraf ontdekt in oost-Suriname Gééf om lepra Giro 50500' Chinezen illegaal aan land Campion en Kaige delen Gouden Palm Israëlische soldaten openen vuur op elkaar Nieuw Servisch offensief tegen moslimstad Maglaj Levendig debat Spaanse lijsttrekkers DINSDAG 25 MEI 1993 Jgemeen Nederlands Persbureau A Presse Agentur GPD Gemeenschappeli|k< ie Independent IPS Inter Press Service RT Ruim 17 miljoen mensen op de vlucht washingt n» In de wereld zijn 17,6 miljoen mensen op de vlucht, onder wie 1,8 miljoen uit het voormalige Joegoslavië. Dat staat in een gisteren in Washington verschenen rapport van het Amerikaanse Comité voor de Vluchtelingen. Afrika staat met 5,7 miljoen vluchtelingen bovenaan. VS en Noord-Korea gaan 2 juni praten Washington De Verenigde Staten en Noord-Korea hebben afge sproken op 2 juni met elkaar te praten naar aanleiding van het besluit van Pyongyang om het verdrag tegen verspreiding van kernwapens op te zeggen. De twee landen onderhouden formeel geen diplomatieke betrekkingen. Reclame voor condooms op Ierse TV dublin» De Ierse regering mag in een reclamecampagne op de televisie aandringen op het gebruik van condooms om AIDS te voorkomen. Dat heeft een rechtbank in Dublin gisteren bepaald. Een gemeenteraadslid uit Dublin had juridische stappen onder nomen tegen de campagne. Hij beweert dat het gebruik van condooms AIDS niet voorkomt, maar juist verspreidt. Traangas ingezet tegen Tibetanen peking» Chinese politie-agenten hebben vandaag voor de twee de opeenvolgende dag traangas afgevuurd op demonstranten in Lhasa, de hoofdstad van het door China geannexeerde Tibet. Bij een betoging voor onafhankelijkheid raakten gisteren acht poli tie-agenten gewond toen ze met stenen werden bekogeld. Geen papieren van Mussolini in kistjes brescia De kistjes die zondag uit het Italiaanse Gardameer zijn gevist, bevatten geen documenten van oud-dictator Mussolini. De metalen kistjes bevatten slechts kruit. Aangenomen wordt dat ze door zich terugtrekkende Duitse soldaten in het meer zijn Bomexplosie Kashmir: 18 doden new delhi Een bomexplosie op een exercitieterrein in de Indiase deelstaat Jammu-Kashmir heeft gisteren achttien militairen het leven gekost. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie was de bom waarschijnlijk maanden geleden per onge luk na een oefening achtergelaten. Unita verovert oliestad Soyo lissabon De Angolese guerrillabeweging Unita heeft gisteren de noordelijke oliestad Soyo heroverd. Dat heeft het radiostation van Unita bekendgemaakt. De stad was tussen januari en half maart ook al in handen van het Angolese verzet. De vredeson derhandelingen tussen Unita en de regering in Luanda zijn vori ge week mislukt. paramaribo anp Het openbaar ministerie in Su riname moet zo snel mogelijk onderzoeken of het leger zich schuldig heeft gemaakt aan massamoord. Dat heeft men senrechtenactivist Stanley Rensch gisteren gezegd. Hij stuitte zaterdag bij het bosne gerdorp Moiwana in oost-Suri name op graven van waar schijnlijk 25 mensen. Rensch wil niet alleen dat de zaak wordt onderzocht, hij eist ook dat de schuldigen worden vervolgd. Het dorp Moiwana werd in november 1986 uitge moord en platgebrand door een eenheid van het Surinaamse le ger. Het bloedbad werd aange richt ten tijde van de strijd tus sen het regeringsleger en de verzetsbeweging Junglecom- Twee Israëlische legereenheden die elkaar in het zuiden van Li banon voor de vijand aanzagen, hebben gisteren op elkaar ge schoten. Daarbij kwamen vier soldaten om en raakten er drie gewond. De beschieting had volgens een bekendmaking van het le ger gistermorgen vroeg plaats in Voor 50 gulden redt een leprapatiënt PAC stapt uit Guerrillabeweging probeert zoon Sihanoek in het zadel te krijgen Codesa-overleg johannesburg» gpd Het radicale Pan Africanist Con gress (PAC) heeft zich vanmor gen teruggetrokken uit de on derhandelingen voor een nieuw politiek bestel in Zuid-Afrika (Codesa). Deze verrassende stap kwam nadat de politie af gelopen nacht een aantal lei ders van deze organisatie had gearresteerd in verband met een serie moordaanslagen op blanken. Onder de arrestanten bevond zich de secretaris-generaal van het PAC, Benny Alexander. Alexander was ook de belang rijkste onderhandelaar voor het PAC. Hij is overigens vanmor gen na verhoor weer vrijgelaten. Het PAC nam sinds dit voor jaar deel aan de onderhandelin gen, maar zette tevens 'de ge wapende strijd' tegen het blan ke minderheidsregime voort. Het besluit van het PAC kan een ernstige tegenslag betekenen voor het vredesproces in Zuid- Afrika. Aartsbisschop Guadalajara doodgeschoten guadalajara. phnom penh De maoïstische guerrillabeweging Rode Khmer lijkt het zekere voor het onzekere te nemen. Nu blijkt dat de Cambodjanen massaal meedoen aan de verkiezingen, stuurt de Rode Khmer zijn soldaten en aanhang ook naar de stembus. staan voor hen wijd open", al dus VN-woordvoerder Eric Fait. Volgens hem hebben tweehon derd soldaten van de Rode Kh mer, ongewapend en voorzien van een kiezersregistratie, zich gisteren in Poi Pet bij het stem bureau gemeld. Dat de Rode- Khmerleden beschikken over een kiezersregistratie wijst er op dat er ondanks het dreigende taalgebruik vooraf, rekening werd gehouden met deelname. Een niet met name genoem- Nu blijkt dat de Rode Khmer er niet in slaagt de verkiezingen, die onder toezicht van de Vere nigde Naties worden gehouden, te laten mislukken, probeert de beweging te voorkomen dat de regerende CPP van premier Hun Sen de stembusstrijd wint. De VN zijn blij met de verkie zingsdeelname van de Rode Kh mer. ,,Zij zijn welkom en de deuren van de stemlokalen de zegsman van de guerrillabe weging zei dat de Rode Khmer haar tactiek heeft veranderd en nu streeft naar een overwinning van de royalistische partij Fun- cinpec, die wordt geleid door prins Norodom Ranariddh, een zoon van het voormalige Cam bodjaanse staatshoofd, Noro dom Sihanouk. Volgens een re geringsfunctionaris heeft de Ro de Khmer meer dan 10.000 mensen overgebracht van haar bolwerk in Pailin om te stem men in nabijgelegen kiesbu- De Cambodjanen zijn ook gisteren, op de tweede dag van de verkiezingen, massaal naar de kieslokalen gestroomd om hun stem uit te brengen. Vol gens de VN hebben op de eerste twee dagen meer dan drie mil joen van de in totaal 4,7 miljoen kiesgerechtigden hun stem uit gebracht. De kiezers kunnen tot en met donderdag hun stem uitbrengen. Politieke waarnemers vrezen dat als de regeringspartij CPP, die duizenden aanhangers met vrachtwagens naar de stemlo kalen vervoert, een absolute meerderheid behaalt, zij de oor log met de Rode Khmer zal her vatten. Funcinpec daarentegen pleit voor een regeringsrol voor de Rode Khmer na de verkiezin gen. Kardinaal Juan Jesus Posadas Ocampo, de aartsbisschop van het Mexicaanse Guadalajara (450 kilometer ten noordwesten van Mexico-Stad), is gisteren samen met zijn chauffeur en ze ker vijf anderen doodgeschoten. Op het moment dat de aartsbis schop het plaatselijke vliegveld bereikte, brak er een schietpartij uit tussen rivaliserende drug bendes. Posadas was in juni 1991 door paus Johannes Paulus II tot kar dinaal benoemd. Hij was op weg naar de luchthaven om naar Mexico-Stad te vliegen waar hij een ontmoeting zou hebben met de pauselijke nun tius. Onmiddellijk na de schietpar tij werd het vliegveld door de politie afgegrendeld en werd een klopjacht op de daders in gang gezet. De politie verrichtte twee arrestaties. mando van Ronnie Brunswijk. Wilfred Lionarons, redacteur van de weekkrant Suriname, die na de 'december-moorden' van '82 niet kon terugkeren naar zijn vaderland omdat hij voor zijn leven vreesde, toonde zich gisteren in een reactie niet ver baasd over de ontdekking van het massagraf. Als er systema tisch naar wordt gezocht, zullen er nog vele worden gevonden, zo zei hij. Volgens Lionarons heeft de lugubere vondst te maken met de wisseling van de wacht in de Surinaamse legertop. „Voor heen was het zelfs niet mogelijk om naar oost-Suriname te gaan. (Ex-legerleider) Bouterse en zijn opvolger Graanoogst waren doodsbang voor dit soort ont dekkingen", aldus Lionarons. Filmfestival zorgt voor verrassing san francisco Illegale Chinese immigranten wachten voor het Immigratiekantoor in San Francisco tot hun asielaanvraag wordt behandeld. De on geveer tweehonderd Chinezen waren gisteren door een Chinese vrachtvaarder aan land gezet. Ze werden opgepakt in de buurt van de Golden Ga- te-brug. FOTO AP cannes afp-dpa-gpd De jury van het 46e Filmfestival van Cannes heeft besloten de Nieuwzeelandse cineaste Jane Campion en haar Chinese colle ga Chen Kaige de eer van de Gouden Palm te laten delen. Ze krijgen deze prijs voor hun films De Piano en Farewell To The Concubine. Dat is een dubbele primeur: voor het eerst ging de Gouden Palm naar een vrouw en voor het eerst naar een Chi nese füm. De voorspelling dat het Verre Oosten zou gloriëren is daar mee uitgekomen en kreeg nog meer reliëf door het bekronen van de Taiwanese produktie The Puppetmaster (van Hou Hsiao Hsien) met de Jury-Prijs (te delen met Raining Stones, van de Brit Ken Loach). Boven dien werd de niet in officiële competitie vertoonde Vietna mese film De Geur van Groene Papaya's (door de aparte jury voor het beste regie-debuut) onderscheiden met de Gouden Camera. Regisseur van die film isTran Anh Hung. Holly Hunter, hoofdrolspeel ster in Jane Campions winnen de film, kreeg de prijs voor de beste actrice. Farewell To The Concubine kreeg tevens de prijs van de pers-jury voor de beste competitie-film. Een dubbele bekroning kwam eveneens te recht bij Naked van de Brit Mike l^eigh. Hij werd gelauwerd als beste regisseur, terwijl zijn hoofdrolspeler David Thewlis werd uitgeroepen tot beste ac teur van Cannes '93. De enige Nederlandse mede dinger in het geheel, de korte film De Vier Jaargetijden van Maarten Koopman, heeft het af gelegd tegen Coffee Cigarettes, van Jim Jarmusch die de Palme d'Or pakte in deze categorie. Wim Wenders kreeg de speciale jury-prijs voor In Weiter Feme, so Nah. Opmerkelijk is dat dit jaar in de hoofdcompetitie van Cannes geen enkele Amerikaan se, maar ook geen Franse of Ita liaanse film in de prijzen is ge vallen. Jeruzalem «ap-rtrde centrale sector van de door Israël ingestelde bufferzone in zuid-Libanon. Het leger zal naar de precieze toedracht een on derzoek instellen. De blunder van gisteren is de ernstigste sinds november vorig jaar, toen vijf Israëlische solda ten omkwamen toen zij tijdens een oefening in de Negev-woes- tijn door een raket werden ge troffen. Franse minister heeft begrip voor aanval op dealers De Franse minister Pasqua (binnenlandse zaken) heeft gis teren steun betuigd aan drie honderd boze jongeren die za terdagavond in de Noordfranse stad Lille een groep drugshan delaren molesteerden. „Ik heb veel begrip voor degenen die er genoeg van hebben dat hun buurt wordt omgevormd in een drugkermis", aldus Pasqua. Na enkele waarschuwingen trokken zaterdag de jonge in woners van de wijk Les Biscot- tes in Lille op naar een parkeer terrein en een treinstation waar zich drugshandelaars ophou den. De woedende menigte gooide met stenen en sloeg met honkbalknuppels en ijzeren sta ven in op de vermeende dea lers. De actie onderstreept de ernst van het groeiende drugpro bleem. Volgens veel Fransen wordt het probleem veroorzaakt door de open Europese grenzen en het gebrek aan politie in ar me wijken. steunde strategie van indam ming van de oorlog. De raad hoopt daarmee de strijd op de Balkan te beperken tot Bosnië en uitbreiding naar Macedonië en Kosovo of escala tie in Kroatië te voorkomen. Het is de bedoeling duizenden nieu we manschappen te sturen ter bescherming van zes veilige ge bieden voor Bosnische mos lims. De NAVO zal zijn lucht macht ter beschikking stellen ter de bescherming van de blauwhelmen. Een beslissing over het aantal manschappen is echter nog niet genomen en niemand weet precies welke landen soldaten willen leveren. De VS hebben veel commen taar gekregen op hun nieuwe strategie ten opzichte van Bos nië. Internationaal bemiddelaar Stoltenberg, de opvolger van Vance, houdt vol dat het Vance- Owenplan nog springlevend is. Zijn collega Owen wilde giste ren niet meer zeggen dan dat hij de nieuwe situatie zal be spreken met een aantal Europe se collega's SARAJEVO/NEW YORK Rtr-AP-AFP De Bosnische Serviërs zijn een groot offensief begonnen tegen Maglaj, een moslimstad in het noorden van Bosnië. In die stad zitten 32.000 burgers die geen kant uit kunnen. Dat heeft de Unhcr, het VN-orgaan voor vluchtelingen, gisteren gemeld. Alleen al afgelopen zaterdag vielen er 2.300 granaten op Maglaj. Zondag waren het er 1.300. De afgelopen vijf dagen zijn twaalf burgers gedood en zestig ernstig gewond geraakt. „De meeste inwoners hebben de afgelopen vijf dagen in schuilplaatsen doorgebracht", aldus een woordvoerder van de Unhcr. De situatie in de stad is slecht. Er is geen water, geen voedsel en geen elektriciteit. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren het vredesplan van Vance en Owen, dat de verdeling van Bosnië in tien half-autonome provincies beoogt, terzijde ge legd en zich geconcentreerd op de nieuwe door Washington barcelona ruud de wit correspondent Het TV-debat tussen de lijst trekkers van de twee belangrijk ste politieke partijen in Spanje, gisteravond laat, heeft een enor me belangstelling getrokken. Het debat tussen premier Gon zalez en de leider van de rechtse oppositie, Aznar, duurde veertig minuten langer dan gepland. Het treffen leverde weinig nieuwe gezichtspunten op, maar werd getekend door een enorme felheid. Gonzalez toon de zich vooral de ervaren staats man, gerijpt door tien jaar rege ringsverantwoordelijkheid. Aznar benadrukte het falen van de socialisten op economisch en sociaal terrein. Een van de belangrijkste pun ten waarop Aznar steeds weer terugkwam, was het falende economische beleid van de so cialistische regering en de cor ruptie, waartegen Gonzalez niet zou zijn opgetreden. Ongelukki gerwijs voor de socialisten pu bliceerde het Spaanse dagblad El Mundo juist gisteren op- materiaal, waaruit kan Gonzalez (links) en Aznar (rechts) betreden de TV-studio. worden opgemaakt dat de soci alistische partij zich de afgelo pen jaren op illegale wijze heeft laten financieren. Op 6 juni gaan de ruim 20 miljoen kiesgerechtigden in Spanje naar de stembus. Vol gens de laatste peilingen kun nen de PSOE van Gonzalez en de PP van Aznar op dit moment FOTO REUTER ENRIQUE SHORE rekenen op bijna evenveel ze tels. Maar zeker zes miljoen Spanjaarden weten nog altijd niet op wie ze gaan stemmen. Vandaar dat de campagnelei ders van de twee partijen veel belang hechten aan de TV-de- batten. Aanstaande maandag zullen Gonzalez en Aznar op nieuw de degens kruisen. Lepra stichting Amste ne wijken. de nieuwe door Washington ge- se collega s. nieuw materiaal, waaruit kan de PP van Aznar op dit moment nieuwdedegenskruise berlijn hans hoogendukf__ gesproken werd dat asielzoekers die gen, met Praag wordt nog onderhan- onder wie Willy Brandt, hun leven te Aan de andere kant zijn het correspondent via zogenaamde veilige derde landen deld. danken hadden aan het asiel dat ze el- humanitaire organisaties en dat ziin behalve alle EG-staten ook Het is echter de vraae of de wetswii- ders kreeen. naamde autonome eroenen die Duitse autonome groepen dreigen met geweld tegen SPD-parlementari- ers. Een blokkade van de Bondsdag wordt gevreesd. Bijna 5.000 man poli tie is in afwachting van de naar schat ting 10.000 demonstranten. En presi dent Richard von Weizsacker roept op tot bezinning. Dat is de situatie aan de vooravond van de stemming die het Duitse parlement morgen houdt over aanscherping van de asielwetgeving. In januari bereikten de regerings partijen CDU, CSU en FDP een com promis met de oppositionele SPD over een grondwetswijziging in ver band met het asielrecht. Dit om de oncontroleerbare stroom economi sche vluchtelingen in te dammen. Af gesproken werd dat asielzoekers die via zogenaamde veilige derde landen dat zijn behalve alle EG-staten ook de buurlanden Polen, de Tsjechische Republiek, Oostenrijk en Zwitserland direct kunnen worden terugge stuurd. Via die landen komt zo'n 35 procent van de ruim 160.000 vluchte lingen die de eerste vier maanden van dit jaar de Duitse grens overschreden. Op een tweede lijst staan landen van herkomst waar volgens de Duitse regering geen vervolging plaats vindt. Daartoe horen onder meer Roemenië en Bulgarije, waarvandaan meer dan de helft van de asielzoekers komt. Ook deze vluchtelingen kunnen, als de wetswijziging wordt aangenomen, prompt worden teruggestuurd. Met Warschau is al een akkoord bereikt over het terugnemen van vluchtelin gen, met Praag wordt nog onderhan deld. Het is echter de vraag of de wetswij ziging werkelijk de gehoopte ontspan ning brengt. Veruit de meeste vluchte lingen komen namelijk over de zoge naamde 'groene' grenzen in het oos ten en zuiden. Wie beweert zijn vluchtroute niet meer te kennen, kan niet worden teruggestuurd. De Duitse grensbewakers moeten hun Poolse of Tsjechische collega's namelijk bewij zen dat een asielzoeker via Pools of Tsjechisch grondgebied is gekomen. Maar er is meer aan de hand. Alle mogelijke tegenstanders van de wets wijziging stellen dat het recht op asiel in feite dreigt te worden afgeschaft. Een aantal SPDtrs deelt die mening. Zij zijn niet vergeten dat onder de na zi-dictatuur veel sociaal-democraten. onder wie Willy Brandt, hun leven te danken hadden aan het asiel dat ze el ders kregen. Ten minste 55 van de 239 SPD-afge- vaardigdcn in de Bondsdag moeten echter vóór de grondwetswijziging stemmen om de noodzakelijke twee derde meerderheid te bereiken. Het staat niet vast of dat aantal morgen wordt gehaald. In veel Duitse steden en dorpen is de toestand vrijwel onhoudbaar ge worden. Alle noodverblijven voor asielzoekers zitten propvol. De span ningen tussen de bevolking en de bij na één miljoen vluchtelingen die op dit moment in het land zijn, nemen snel toe. De SPD-afgevaardigden staan daarom niet alleen onder druk van de eigen regionale bestuurders, maar ook van de regeringspartijen. Aan de andere kant zijn het vooral humanitaire organisaties en zoge naamde autonome groepen dje de so ciaal-democraten ervoor waarschu wen niet overstag te gaan. Die waar schuwingen hebben soms de vorm van dreigementen aangenomen. Vori ge week kreeg de SPD-fractie een brief waarin stond: 'Denk na, willen jullie werkelijk de komende weken en maanden in permanente angst leven? Dat we jullie vinden, weten jullie. Wanneer, waar en hoe, bepalen wij'. Maar het alternatieve 'Bureau voor noodzakelijke inmenging' heeft ook ludieke acties gepland. Zo wil men asielzoekers per parachute laten lan den op het terrein rond de Bondsdag en zullen rockmuzikmanten tromme lend door Bonn trekken.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7