Oudere in zorgcomplex Geheim agent niet geheim voor onderwereld Binnenland 'Autonomie RABO-bank funest voor sociaal beleid' Nederland leverde wapens aan Suriname Inchecken in de trein Greenpeace blokkeert chloortrein 9Let's talk about sex9 Kok wast belastingdienst de oren over duur feestje DINSDAG 25 ME11993 Algemeen Nederland* Persbureau CPD Cemeenschappe'<jke Persdienst Vroege kersen zèèr vroeg zetten» Kersenteler Van Capel uit Kesteren heeft gisteren de eer ste Nederlandse kersen voor de veilingklok gebracht. Het kistje van vijf kilo ging weg voor duizend gulden, die overigens ten goede komt aan de kankerbestrijding. De eerste kersen zijn, van wege het mooie weer, een week vroeger dan normaal, zegt Van Capel. Politie pakt Joegoslavische autodieven Rotterdam Een speciaal rechercheteam van de Rotterdamse politie heeft een bende autodieven uit het voormalige Joegosla vië opgerold. De elf man sterke bende stal in Rotterdam en om geving zo'n honderdvijftig auto's en verkocht die in het voorma lige Joegoslavië. De autodieven gingen professioneel te werk. Als ze een auto hadden uitgezocht, verwijderden ze het portierslot en vijlden ter plekke een passende sleutel. Anderen typten ra zendsnel de vervalste kentekenbewijzen en groene kaarten. Daarna kon een chauffeur onmiddellijk met de buit naar het voormalige Joegoslavië. De dieven hadden alleen interesse in bijna nieuwe Audi's en VW's. Ethanolbus stopt even na brand Groningen» De Groningse streekvervoerder Gado heeft besloten tijdelijk een experiment te staken met bio-ethanol bussen. Het gaat om een experiment met drie bussen dat een jaar geleden van start is gegaan en waarbij de bussen bio-ethanol als brand stof gebruiken. Bio-ethanol is een alcoholsoort gemaakt uit sui ker. Bij twee van de drie bussen ontstond brand in de motor, uit voorzorg is nu ook de derde bus tijdelijk aan de kant gezet. Vol gens hoofd techniek De Bruin is de oorzaak van de brand niet precies bekend. „Wanneer we weten wat de brand heeft veroor zaakt, kunnen we dat verhelpen en zetten we de bussen weer Station ontruimd na lek wagon coevorden Het treinstation in Coevorden is gistermiddag van vier tot zeven ontruimd geweest nadat een lek was ontdekt in een goederenwagon met methanol. Het treinverkeer lag geruime tijd stil. De uiterst giftige en zeer brandbare stof kwam vrij via een afsluiter van de tank. Een rampenteam van de Nederlandse Spoorwegen verhielp het defect. De goederentrein met drie wa gons was afkomstig van de Akzo-lokatie in Emmen. Passagiers werden door de NS vervoerd met bussen. FNV-bond wil inperking zelfstandigheid De zelfstandigheid van de circa 750 RABO-banken moet wor den beperkt om de reorganisa tie sociaal verantwoord te kun nen uitvoeren. Dat heeft de FNV Dienstenbond gisteren ge steld aan de vooravond van het overleg met de leiding van de bank over de afslanking waarbij tegen de drieduizend arbeids plaatsen zullen vervallen. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de reorganistie zonder gedwongen ontslagen zou kun nen. Enkele weken geleden ech ter luidde de Dienstenbond van het CNV de noodklok. Uit een interne notitie bleek tot woede van de bonden dat RABO-bank Nederland op die toezegging te rug kwam. Volgens de FNV Diensten bond is de organisatie van de RABO-bank daar de belangrijk- Als ze in het café naar je lacht, bestaat ook altijd de mogelijk heid dat je echt iets geestigs hebt gezegd. Aldus een van de vijf spots uit de campagne 'Seks is natuurlijk, maar nooit vanzelfsprekend', die vanaf maandag in de vorm van Post bus 51-filmpjes op televisie worden uitgezonden. De cam pagne is vooral gericht op jon gens van veertien tot achttien jaar. Het uitgangspunt van de campagne is dat seksueel ge weld niet alleen een zaak van vrouwen is, maar juist ook van mannen. En als het gaat om het voorkómen van seksueel geweld, moeten in de eerste plaats de laatsten worden aan gesproken op hun gedrag en verantwoordelijkheid, aldus staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken gisteren bij de DEN HAAG GPD Minister Kok van financiën heeft de top van de belasting dienst, met name plaatsvervan gend directeur-generaal Van Lunteren, flink de oren gewas sen over het peperdure af scheidsfeest van directeur-ge neraal Boersma. De 'afscheids- toemee' van de op 1 juni ver trekkende topman van de fiscus kostte ruim een half miljoen gulden. „Gelet op mijn politieke ver antwoordelijkheid zijn afspra ken gemaakt om de door rtiij gewenste soberheid voortaan daardwerkelijk in acht te ne men", aldus Kok in antwoorden op kamervragen. Kok stelt dat er D'Ancona en Heerma stellen zelfstandigheid voorop Hulpbehoevende ouderen zullen in de toekomst vooral in woon-zorgcomplexen moeten wonen: een mix van zelfstandig wonen met wat extra zorg. De ouderen zullen daarbij voor de huisvesting moeten betalen. Wie dat niet kan, krijgt financiële steun van provincie of gemeente. De zorg op zich zal via de AWBZ vergoed worden. den haag» gpd-/! Dat stellen minister d'Ancona van WVC en staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting in een brief aan de Kamer. Naar schatting zullen in de toekomst zo'n 100.000 ouderen van de voorziening gebruik maken. Voor het overgrote deel gaat het om mensen die nu in bejaar denoorden zitten. D'Ancona en Heerma willen het nieuwe sys teem met ingang van 1995 in- De afgelopen jaren zijn overal in het land woon-zorgcom- plexen ontstaan, voor een deel in plaats van de klassieke be jaardenoorden. Ze worden uit verschillende bronnen gefinan cierd: geld voor bejaardenoor den, huursubisies en bijdragen van gemeenten en provincies. Over deze ontwikkeling zijn nauwelijks politieke besluiten genomen. Bovendien komen de subsidies niet altijd terecht bij de mensen voor wie ze zijn be doeld. Het kabinet wil het zo lang mogelijk zelfstandig wonen van ouderen bevorderen. Woon zorgcomplexen zijn in de visie van de bewindslieden bestemd voor mensen die niet meer (zo nodig met thuiszorg) zelfstandig kunnen wonen maar ook niet alle zorg van een bejaardenoord nodig hebben. Een woon-zorg- complex is een gebouw met een 'zorginfrastructuur'. Daarbij valt te denken aan brede overdekte gangen, een ruimte voor eerste hulp of een ziekenboeg, en dienstverlening door een huis meester. Om voor een woon-zorgcom- plex in aanmerking te komen, zullen ouderen een medische indicatie moeten kunnen over leggen. Hun partners kunnen er ook wonen. De zorg, inclusief het schoonmaken van de eigen kamers, wordt gefinancierd via de AWBZ, de algemene wet bij zondere ziektekosten. Maaltijd verstrekking en alarmering val len net als bij thuiswonende ou deren onder het gemeentelijk flankerendouderenbeleid. Hoe hoog de eigen bijdrage wordt, staat nog niet vast. De bewindslieden geven wel een indicatie. Nu betaalt iemand met een minimuminkomen in een bejaardenoord een eigen bijdrage van maximaal 950 gul den per maand. Voor iemand met een inkomen van 48.000 gulden bruto is dat 1650 gulden per maand. Iemand met 90.000 gulden of meer aan inkomen, legt per maand maximaal 2500 gulden aan eigen bijdrage neer. Voor mensen in aanleunwo ningen zijn de maximale eigen bijdragen nu in dezelfde inko mensgroepen 805,1045 en 1060 gulden per maand. Voor de woon-zorgcomplexen rekenen d'Ancona en Heerma op eigen bijdragen per maand van maxi maal respectievelijk 950, 1535 en 1585 gulden. Bewoners van aanleunwoningen (dat zijn er 25.000) zijn dus slechter af. Het idee daarachter is dat bewoners van aanleunwoningen nu vaak gebruik maken van de voorzie ningen in het bejaardenoord zonder daarvoor te betalen. 'Waardering voor vastbeslotenheid Venetiaan den haag anp ste oorzaak van. Anders dan bij de overige Nederlandse banken zijn alle RABO-vestigingen zelf standige banken die hun eigen beleid bepalen. Zij beschikken stuk voor stuk over een eigen directie, een eigen bestuur en een eigen Raad van Toezicht. RABO-bank Nederland heeft in de meeste zaken alleen een ad viserende rol. Dat leidt er volgens de bond toe dat elke vestiging zijn eigen oplossingen zoekt en niet kijkt naar het grote geheel. Die zelf standigheid moet derhalve wor den ingeperkt, aldus de bond, met name bij het personeelsbe leid, het sociale beleid en de Werving en selectie van nieuw personeel. Een woordvoerder van RABO-bank Nederland noemt het voorstel van de FNV- bond „nogal ingrijpend. Die zelfstandigheid ligt bij de lokale banken heel gevoelig". De ministers Ter Beek van de fensie en Kooijmans van bui tenlandse zaken hebben giste ren toegegeven dat Nederland ruim een week geleden wapens heeft geleverd aan het Suri naamse leger. De bewindslie den spreken in een brief aan de Kamer over „uitrustingsstuk ken, die noodzakelijk waren om de regering en de nieuwe bevel hebber Gorré te kunnen be schermen". Volgens de ministers was kort voor de levering „een politiek gevaarlijke" situatie ontstaan omdat een deel van het Suri naamse leger weigerde Gorré als bevelhebber te aanvaarden. De Surinaamse minister Gilds van defensie deed daarop met medeweten van president Ve netiaan een beroep op Neder land op zeer korte termijn de 'uitrustingsstukken' te leveren. Uit waardering voor de „vastbe radenheid en doortastendheid" van de regering in Paramaribo is dat vervolgens gebeurd. De hulp past volgens Ter Beek binnen het Raamverdrag dat Nederland en Suriname vo rig jaar hebben gesloten. Suri name dient zelf zijn problemen op te lossen maar Nederland kan wel een helpende hand bie den, zo vat Ter Beek de strek king van het verdrag samen. Volgens Ter Beek en Kooij mans is nu de weg vrij voor de „zo noodzakelijke herstructure ring van het leger" en wordt na gegaan hoe Nederland daaraan (verder) kan bijdragen. Ter Beek is van plan na de zomer een be zoek te brengen aan Suriname om de militaire samenwerking met Paramaribo verder inhoud te geven. Amersfoort Een NS-medewerksters kijkt even of de bagage van een treinreiziger op weg naar Schiphol niet te zwaar is. Sinds giste ren kunnen mensen uit Midden- en Oost-Nederland die per trein naar Schiphol gaan, al in de trein inchecken. NS hebben voor dit ex periment in samenwerking met KLM, de luchthaven Schiphol en het ministerie van verkeer en waterstaat een eerste-klascoupé gere serveerd. Opzet van de proef, die een half jaar duurt, is om meer mensen ertoe te bewegen per trein naar Schiphol te komen, foto anp koen suyk den haag «anppresentatie. Onderzoek toont aan dat een op de drie vrou wen in Nederland voor hun zestiende jaar ongewenste seksuele ervaringen heeft op gedaan. Tijdens de campagne wordt daarom benadrukt dat seksueel geweld al begint met handtastelijkheden. Dat on derscheid vindt het ministerie nodig, omdat zwaardere vor men van seksueel geweld (zoals aanranding en ver krachting) doorgaans de mees te aandacht opeisen. De nummer-1 hit "Let's talk about sex' (Laten we het eens over seks hebben) van de Ame rikaanse rap-groep Salt n' Pep- pa vormt de herkenningsmu- ziek van de Postbus 51-spots. De campagne besluit met de spot: 'Als ze vraagt of je haar naar huis brengt, zou het heel goed kunnen dat ze niet graag alleen over straat gaat'. delfzijl» Ongeveer dertig actie voerders van Greenpeace en Milieudefensie hebben gisteren de hoofdpoort van de chloorfa- briek van Akzo in Delfzijl geblok keerd. Ook de spoorrails naar het bedrijf en de lopende band naar de binnenvaartkade van de fabriek werden door de actievoerders ge stremd. De actievoerders wilden de eerste chloortrein tegenhou den, die volgens hen vannacht via de nieuwe spoorlijn rond Amster dam naar Rotterdam zou gaan rij den. Tegen die ritten is met name in het Gooi fel geprotesteerd. Volgens Akzo-directeur Schef- fers waren de actievoerders te vroeg: de eerste trein zal volgens hem pas donderdag uit Delfzijl vertrekken. Het gaat de beide milieu-organisaties overigens slechts ten dele om de nieuwe treinroute. Ze willen dat er een einde komt aan alle transporten door te stoppen met de produktie en het gebruik van chloor en chloorprodukten. Tijdens de actie in Delfzijl zette de politie de open bare weg langs het terrein af om publieke belangstelling te voorko men. Rond middernacht werd de blokkade opgeheven. foto anp marcel antonisse „met een soberder aanpak had moeten worden volstaan" en dat hij dat Van Lunteren ook te verstaan heeft gegeven. Voorts zijn er binnen het departement afspraken gemaakt om herha ling te voorkomen. Kok wijst er verder op dat Boersma lange tijd directeur- generaal was en leiding gaf over een organisatie van 30.000 mensen met honderd kantoren in het hele land. Bovendien was het afscheid van Boersma te vens bedoeld als afsluiting van een grootscheepse reorganisatie binnen de belastingdienst. Van Lunteren volgt Boersma op als directeur-generaal der belastingen. Boersma gaat dan met VUT. AMSTERDAM GPD In Amsterdam zijn lijsten opgedoken met de kentekens en andere bijzonder heden van 2.500 auto's van in het ge heim opererende eenheden van politie, Binnenlandse Veiligheids Dienst, Mare chaussee, Criminele Inlichtingendienst en de veiligheidsdienst van de Israëli sche luchtvaartmaatschappij El Al. Het traceren van dergelijke auto's door criminelen kan recherchewerk verlammen en kan levensgevaarlijk zijn voor bijvoorbeeld infiltranten in de on derwereld. De lijsten worden „uitzonderlijk uit gebreid" genoemd door de politie. Naast elk kenteken wordt vermeld via welke radiofrequentie de betreffende auto bereikbaar is. Ook eventuele ca mouflage wordt beschreven, zoals van een Mercedes bestelbus die in gebruik is bij een politie-observatieteam en is uitgemonsterd als bloemenwagen. Dergelijke informatie is zeer in trek in het criminele circuit. In theorie kunnen misdadigers die worden geschaduwd bij de minste argwaan simpelweg het kenteken van een auto intoetsen om vast te stellen of die van de politie is. Hetzelfde dreigt voor leden van pseu- dokoopteams die infiltreren in het drugmilieu. Ook auto's die voor infiltra- tiewerk worden gebruikt, zoals een bruine Porsche, staan op de lijst, even als twee bromfietsen, een Puch en een Peugeot, waarmee de BVD op onder zoek gaat. De Amsterdamse politie bracht zelf in 1990 als eerste het bestaan van dergelij ke kentekenlijsten in de publiciteit. Het korps voelde zich toen zeer gehinderd in haar werk door 'scannerfreaks' die bij wijze van hobby rechercheteams volgden, afluisterden en complete data banken verzamelden. De aanschaf van geavanceerdere communicatiemidde len heeft de grootste afluisterproble- men weggenomen. Volgens de politie is er geen aanleiding de scannerfreaks als criminele informanten te beschouwen. De Amsterdamse politie neemt de zaak „uitermate ernstig", maar maakt zich „niet al te grote zorgen", zegt woordvoerder Wilting. „De lijsten date ren al uit 1989 en zijn niet geheel actu eel. Juist de laatste jaren zijn strengere beschermende maatregelen genomen. Wat de Amsterdamse politie betreft hebben we maar een klein deel van on ze wagens op de lijst aangetroffen." De Amsterdamse politie houdt de mogelijkheid van een „lek" in kringen van politie of justitie open. Maar de herkomst van de lijsten 43 A4tjes met 60 kentekens per vel/is niet te achterhalen. Volgens de politie beschikt geen enkel korps over zo volledige in formatie, zelfs de landelijke Politie Ver bindingsdienst niet. Wilting: „Uitlekken van informatie is een potentieel gevaar. Maar aan de andere kant weten wij al lang dat dit gebeurt en zien het dan ook als een min of meer normaal onderdeel van het constante spel tussen crimine len en ons. Daarom worden kentekens veelvuldiggewisseld." Radio-activiteit Tsjernobyl weg 3Ü uit Nederland DEN HAAG GPD Nederland heeft sinds 1991 geen last meer van verhoogde radio-activiteit als gevolg van de kernramp bij Tsjernobyl (Rusland) in 1986. in 1991 is de radio-activiteit terugge keerd naar het niveau van voor de kernramp, zo blijkt uit het jaarrapport over 1991 van de Coördinatiecommisie voor de metingen van Radio-activiteit en Xenobiotische stofTen (CCRX). Wel is nog verhoogde straling gemeten in enkele voedingsmiddelen. Volgens de CCRX gaat het In het algeheel wat beter. De hoe veelheid giftige stoffen in het oppervlaktewater is verder ge daald, al blijft de kwaliteit van Maas- en Rijnwater achter bij de streefnormen. De daling van giftige PCB's in melk zet zich voort. Ook de doses lood en kwik in voedsel dalen ge staag. Eis vijftien jaar voor liquidatie AMSTERDAM ANP De Amsterdamse procureur-ge neraal Behling heeft gisteren in hoger beroep vijftien jaar cel ge- eist tegen een 39-jarige man die heeft bekend dat hij op 15 mei vorig jaar op klaarlichte dag na bij het Leidseplein een Arme niër met twee pistoolschoten om het leven heeft gebracht. „Een schoolvoorbeeld van moord," aldus Behling. De man werd eerder conform de eis veroordeeld tot negen jaar cel, maar hij ging in beroep. Behling vond die negen jaar veel te weinig. Volgens hem zijn drugsschulden de achtergrond voor de schietpartij en ging het gewoon om een executie. In zijn requisitoir verwees Be hling naar het aanzienlijke aan tal dodelijke schietpartijen dat zich de laatste MHO B Am sterdam heeft voorgedaan. De ze incidenten dragen allemaal de kenmerken van een crimine le afrekening. In de eis wilde Behling laten doorklinken dat daar strafrechtelijk hard op ge reageerd moet worden. De verdachte zelf houdt het op een uit de hand gelopen ru zie. Toen het slachtoffer tijdens de ruzie seksueel getinte be schuldigingen richtte aan zijn familie, was voor de schutter de maat vol. I urki|r-deskunilige Nauta heeft geconcludeerd dat de door het slachtofler geuite beledigingen voor de dader een rechtvaardiging vormden om te schieten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5