Aantal verslaafden groeit Onze Top 5 van deze week. WAO: Aan een boom zo vol geladen O Philips ontwikkelt standaard HDTV Binnenland 3.99 2.98 Eten bij Beatrix DINSDAG 25 ME11993 n Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdiei Auto omgekomen predikant gevonden zaanstad Het Zaanse rechercheteam dat de dood van een 43- jarige predikant uit Assendelft onderzoekt, heeft gisteren diens gestolen auto gevonden. Het voertuig stond op een parkeer plaats in recreatiegebied Het Twiske. Inwoners van Assendelft hebben verklaard dat zij de auto zaterdag door het dorp hebben zien rijden met een snelheid die niet paste bij de bedaarde rijstijl van het slachtoffer. Zwitserse verdachte in hongerstaking Amsterdam De Zwitser die in Amsterdam in hechtenis zit we gens vermeende kindermishandelingen seksueel misbruik van minderjarigen, eet sinds enkele weken niet meer. Hij protesteert tegen zijn behandeling. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van justitie is de man onder „medische behandeling" geplaatst. De 39-jarige man werd samen met zijn vriendin op 18 januari gearresteerd in Amsterdam. Ze worden ervan verdacht kinderen seksueel te hebben misbruikt en dit op videobanden te hebben vastgelegd. Ook bleken de twee in het bezit te zijn van vuurwapens. Weer bewaker De Schie aangehouden Rotterdam Het ministerie van justitie heeft onlangs een 41-jari ge bewaker van het Rotterdamse Huis van Bewaring geschorst en aangehouden, nadat was gebleken dat hij een vuurwapen in bezit had. Het wapen had hij gekregen van een collega die eer der deze maand werd aangehouden omdat hij gevangenen zou hebben geholpen bij twee gewelddadige ontsnappingen uit De Schie. Verzet tegen korting thuiszorg den haag De thuiszorgorganisaties in Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Groningen en Midden-Brabant gaan bij de Raad van State in beroep tegen de bezuinigingen van de Ziekenfondsraad. De organisaties moeten de komende jaren elk 16 miljoen gulden inleveren. Ze vinden dit onterecht, omdat ze lange wachtlijsten hebben met mensen die dringend behoefte hebben aan thuis zorg. Nederlanders gewond bij noodlanding sitten Bij een noodlanding op een gletsjer in de Zwitserse Al pen met een sportvliegtuigje zijn zondag drie Nederlanders licht gewond geraakt. Volgens de politie was de 52-jarige pilote niet bekend met de omgeving en vloog ze veel te laag over de glet sjer. Zij en twee andere Nederlanders van 51 en 57 jaar maakten een vliegtocht boven het kanton Wallis. Bij de noodlanding raak ten ze alle drie licht aan het hoofd gewond. Het vliegtuigje werd later met een helikopter afgevoerd. Cashewnoten, gezouten of ongezouten, cup 175 gram Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 29 mei a.s.. Nieuwe openingstijden: t/m vrijdag tot 18.30 uur. De koopavond blijft ongewijzigd. Informeer bij uw AH winkel. Jt88- TBC grote bron van zorg van Amsterdamse GG&GD Het aantal drugverslaafden in Amsterdam groeit onrust barend. Vorig jaar waren het er 3.719; het jaar daarvoor nog 3.538. De nieuwe gebruikers zijn niet zwaar ver slaafd, maar hun druggebruik gaat wel gepaard met ern stige (straat-)criminaliteit. Opvallend is dat de stijging zich niet voordoet onder Surinamers. Het aantal verslaaf den uit die bevolkingsgroep bleef gelijk. amsterdam-anp Bonne Maman extra jam, <m» diverse soorten, pot 450 gram Z99 Nieuw: CU Sinaasappel-ik79Tof grapefruit sap met vruchtvlees J245t i a n pak 1 liter L49 en Passato di pomodoro, gezeefde tomaten, pak 500 gram XX Ö1 Huzarenslaatje, 6 bakjes 150 gram 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Dat blijkt uit het over 1992 van de drugafdeling van de Amsterdamse GG&GD. Het eerste exemplaar is van morgen in het stadhuis uitge reikt aan wethouder Wildekamp van volksgezondheid. Marokkaanse verslaafden zijn een probleem apart. Hun aantal is in vier jaar tijd met 120 pro cent gestegen. De meesten van de 333 Marokkaanse junks waarmee de drugafdeling te 'Geen stoffen in vlees die er niet in thuis horen' In het rund- en varkensvlees dat in Nederland te koop is, komen nauwelijks stoffen voor die er niet in thuishoren. Dat blijkt uit onderzoek van de consumen tenbond. De bond onderzocht tweehonderd stukken runder en varkensvlees en trof drie ver dachte monsters aan. De resul taten van het onderzoek staan in de Consumentengids. De Consumentenbond on derzocht in totaal 43 runder- en kalfslevers op de aanwezigheid van het verboden groeihor moon Clenbuterol. Verder wer den zestig stukken rund- en kalfsvlees op verboden groei hormonen onderzocht en 97 stukken varkensvlees en -lever op de aanwezigheid van bepaal de antibiotica. In één runderlever troffen de onderzoekers zestien micro gram Clenbuterol aan, twee var kenslevers bevatten sporen van de groeibevorderaar Carbadox. Consumptie van dit vlees zou volgens de bond echter geen gevaar voor de volksgezondheid hebben opgeleverd. Ambtenaren Vianen verdacht van corruptie PTRECHT ANP Ambtenaren van de gemeente Vianen worden verdacht van het gunnen van werk aan be paalde bedrijven in ruil voor geld en bordeelbezoek. De di recteur van een in opspraak ge raakt bodemsaneringsbedrijf in Linschoten heeft hen daarvan beschuldigd. Het Openbaar Mi nisterie is momenteel bezig met een onderzoek, zo heeft justitie gisteren bevestigd. Het bodemsaneringsbedrijf heeft in opdracht van de ge meente Vianen oude opslag tanks uitgegraven. Vervuilde grond werd daarbij weggehaald. In de afgravingen moest nieuwe grond worden gestort. Die bleek echter ook vervuild. Een woord voerder van de gemeente Via nen verklaarde gisteren niet op de hoogte te zijn van het onder zoek van justitie. maken kreeg, zaten op het poli tiebureau in verband met een vergrijp. Bij de gewone me- thadonverstrekking laat deze groep zich nauwelijks zien. De GG&GD vreest dat het aantal Marokkaanse junks de komende jaren verder zal toe nemen. Die verwachting is aan merkelijk pessimistischer dan vorig jaar, toen de drugafdeling nog constateerde dat veel Marokkaanse jongeren welis waar met drugs experimenteer den, maar het gebruik aardig in de hand konden houden. In zicht in de sociale achtergrond van deze groep is er nauwelijks. Het blijkt ook moeilijk om hun vertrouwen te winnen. Tuberculose is een punt van grote zorg voor de GG&GD. De ziekte was nagenoeg uit Neder land verdwenen, maar daarin is verandering gekomen. Met na me druggebruikers, seropositie- ven, zwervers en mensen uit het Caribisch en Middellandse-Zee- gebied behoren tot de risico groepen. Onder druggebruikers is TBC met tachtig nieuwe gevallen in de laatste vier jaar een belang rijk gezondheidsprobleem ge worden, meldt de drugafdeling. Bijna de helft van de drugge bruikers in Amsterdam komt uit het Caribisch en Middellandse- Zeegebied, waar TBC veel voor komt. Daarnaast is er nog een grote groep van duizend met het AIDS-virus besmette ver slaafden die uit aangrenzende gebieden komen. Het uitbreken van een TBC- epidemie is voor de GG&GD „een potentiële nachtmerrie". In de Verenigde Staten zijn al veel mensen, met name AIDS- patiënten, het slachtoffer ge worden van een TBC-bacil die ongevoelig is voor tal van ge neesmiddelen. Omdat de af weer van de patiënt is wegge vallen, kan deze bacil uitslui tend worden bestreden met medicijnen. Maar als die niet volgens voorschrift worden gbruikt, worden de ziektekie men daar resistent tegen en is er niets meer tegen de ziekte te doen. Deze rampzalige ontwikke ling heeft zich in Nederland nog niet voorgedaan, maar dreigt wel degelijk, omdat druggebrui kers doorgaans slordig om springen met medicijnen. De GG&GD onderzoekt alle ver slaafden dan ook eens in de zes maanden op TBC. Binnen tien a twintig jaar wordt hepatitis C (een gevaarlij ke vorm van geelzucht) een be langrijke oorzaak van ziekte en sterfte onder spuitende drugge bruikers, voorspelt de drugafde ling. Naar schatting zeventig procent van de spuitende drug gebruikers in de hoofdstad is besmet met de ziekte. Het gaat om een verraderlijke aandoe ning die bij zeventig procent van de besmette patiënten na jaren een chronische, agressieve leverontsteking tot gevolg heeft. In totaal 135 druggebruikers overleden in 1992 in Amster dam. den haag De voormalige president van de inmiddels uiteengevallen Sovjetunie greep zijn driedaagse bezoek aan Nederland gisteren aan om met koningin Beatrix te luchen. De ontmoeting vond plaats op paleis Huis ten Bosch in Den Haag. foto nieuw anefo rob bogaerts eindhoven anp Samen met zeven andere bedrijven gaat Philips een standaard ontwikkelen voor Ho ge Definitie Televisie (HDTV) in de Verenig de Staten. Een overeenkomst daartoe is gis teren ondertekend, zo heeft een woordvoer ster van Philips meegedeeld. Daarmee komt een eind aan de ontwikkeling van concurrerende systemen. Er werkten in de VS tot nu toe drie con sortia van bedrijven aan een eigen stan daard. Philips deed dat met de Franse part ner Thomson, Sarnoff Laboratories en het Amerikaanse TV-station NBC, dat onder deel is van General Electric. Het telecom- municatieconcem AT&T werkte samen met de Amerikaanse TV-producent Zenith, ter wijl General Instrument Corporation een standaard ontwikkelde met het Massachu setts Institute of Technology (MIT). De beslissing over de vraag welke HDTV- standaard wordt ingevoerd, moet worden genomen door de Federal Communications Commission. Deze Amerikaanse overheids instelling had de drie groepen bedrijven ge vraagd met een gezamenlijk voorstel te ko men en dat gaat nu gebeuren. Volgens een woordvoerster van Philips is de overeen komst voor alle partijen interessant. „Het is leuk als Europees bedrijf betrokken te zijn bij de ontwikkeling van een standaard in de VS, en voor de Amerikaanse elektronica-in- dustrie zal het akkoord een flinke stimulans betekenen". Het zal overigens nog geruime tijd duren voor de gezamenlijke standaard er is. Het in elkaar schuiven van de afzonderlijke tech nologieën is geen eenvoudige zaak. „Dat is eerder een kwestie van jaren dan van maanden", aldus de woordvoerster van Philips. Bezetting Den Haag beëindigd De bezetting van het kantoor van de stichting Werkbij in Den Haag is voorbij. De twintig jon geren, die het kantoor sinds gis termorgen bezet hielden, bee- Aindigden hun actie rond acht uur gisteravond. De stichting Werkbij voert de Jeugdwerkga- rantiewet (JWG) uit. De jonge ren, verenigd in het Haags Axie Komitee, protesteerden tegen onder meer de dwang en de sanctiemaatregelen in de JWG. De actievoerders hadden aan gekondigd dat ze de nacht in het gebouw zouden doorbren gen. Volgens de directeur van Werkbij, R. van de Water, kon hiervan geen sprake zijn. „Eén dag bezetten is genoeg", vond hij. Gesprekken gistermiddag tus sen de jongeren en de voorzitter van het bestuur van Werkbij, S. van Driel, die tevens de Haagse sociale dienst leidt, leverden niets op. De jongeren vinden het onbegrijpelijk dat ze een be taalde baan moeten accepteren die ze niet leuk vinden, terwijl ze „zeer belangrijk vrijwilligers werk doen". „Hiervoor kunnen we toch ook betaald worden? Laat ons onze uitkering houden en geef anderen die wèl willen, een baan", aldus de actievoer ders. Van Driel moest bij binnen komst van het gebouw een paar bezetters en jongeren die graag een baan wilden, uit elkaar hou den. Deze laatste groep wilde graag naar binnen en vond de actie belachelijk. De activisten ontzegden hen de toegang tot het gebouw. De actie was een onderdeel van het landelijk protest tegen de bezuinigingsmaatregelen van staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) en minister Rit- zen (onderwijs). Vorige week maandag bezetten jongeren het JWG-kantoor in Amsterdam. Die actie werd uiteindelijk door de politie beëindigd. 'Deal crimineel tast integriteit van politie aan' den haag gpp De Amsterdamse procureur-ge neraal mr. R. van Randwijck is tegen 'deals' met criminelen. Van Randwijck meent dat straf vermindering in ruil voor een getuigenis slechts kort resultaat zal hebben bij de bestrijding van de misdaad. Bovendien tast het de integriteit van politie en justitie aan. „Zodra de rechter niet meer gelooft in de integri teit van politie en justitie ben je heel ver van huis", aldus de procureur-generaal. Naar aanleiding van de recen te liquidaties in het criminele milieu heeft PvdA-kamerlid Stoffelen gisteren gepleit voor invoering van het systeem van de 'beschermde kroongetuige'. Volgens hem kan de bestrijding van de internationale misdaad niet meer zonder een dergelijk systeem. Ook het CDA voelt hiervoor en heeft minister Hirsch-Ballin van justitie om een onderzoek gevraagd. Mr. Van Randwijck uitte gis teravond voor de NOS-televisie ook zijn twijfels over de effecti viteit van politie-infiltratie in misdaadbendes. „Dat is achter haald; men acepteert niet meer zo snel mensen vanuit een vreemd milieu", aldus Van Randwijck. ME-optreden bij studentenprotest 'zwarte bladzij' den haag gpp Vice-premier Kok wil dat het gewelddadige politie-optreden tijdens de studentendemonstra tie op 8 mei in Den Haag tot op de bodem wordt uitgezocht. Volgens Kok is 8 mei 1993 „een zwarte pagina" in de geschiede nis. „Het optreden van - de ME heeft veel losgemaakt. Ik heb de beelden gezien en de beschrij vingen gehoord van mensen die daar geweest zijn. Dat staat in je ziel gegrift", aldus Kok. Hij gaat er „zonder meer van uit" dat er in Den Haag tijdens de demon stratie ook mensen rondliepen die uit waren op rellen. „Maar dat was natuurlijk maar een kleine groep." Kok zei verdef onderzoek te willen afwachten. Los van het onderzoek van de Haagse politie zullen ook de mi nisters van binnenlandse zaken en justitie aan de Tweede Ka mer rapporteren. Geen controle op uitgekeerde 35 miljard DEN HAAG Mare Peeperkor Tot eind jaren tachtig was er geen controle op bedrijfsvereni gingen die ziektewet-, arbeids ongeschiktheids- en werkloos heidsuitkeringen verstrekten. Jaarlijks werd 35 miljard gulden uitgekeerd, maar aan fraudebe strijding werd niet gedacht. On dertussen bleef het aantal WAO'ers fors groeien. Aan een boom zo vol geladen, mist men één, twee pruimpjes niet. Dat was de opvatting. W. van Voorden, sinds 1982 voorzitter van het werkloos heidsfonds en de arbeidsonge schiktheidsfondsen, vond het ontbreken van controle niet vreemd. De sociale fondsen voeren blind op de minimale en zeer onvolledige informatie van de Sociale Verzekeringsraad (SVr). Eigen onderzoek naar de claraties van bedrijfsverenigin gen werd niet gedaan, zei Van Voorden tijdens de vijfde dag van de openbare verhoren van de parlementaire enquête. Ook over de uitvoeringskos ten van de bedrijfsverenigingen (zo'n twee miljard gulden per jaar) bestond bij de fondsen nauwelijks inzicht. De SVr rap porteerde daar niet over bij ge brek aan de medewerking van de Federatie van Bedrijfsvereni gingen. In de jaren tachtig trok het personeel van de Bedrijfsvereni ging voor de Gezondheidszorg (BVG) aan de bel bij de Svr. Dat gebeurde omdat de directeur van de BVG, die lid was van de Rotary, feestjes voor zijn mede leden organiseerde op kosten van de BVG. Verder was er een personeelslid dat een eigen uit- zendbureautje bestierde en per soneel uitleende aan de BVG. De BVG-directeur is naderhand ontslagen. Ook bij de bedrijfsverenigin gen voor de kledingindustrie, de bouwnijverheid, de bakkers en de grafici bleek de uitvoering van de sociale wetten minder vlekkeloos te gaan dan de socia le fondsen en de SVr dachten. Maar misstanden, waarmee tientallen miljoenen guldens waren gemoeid, werden door de inspectie van de SVr niet op gemerkt. P. Hermans, sinds 1982 on derzoeker bij de SVr, vertelde dat de bedrijfsverenigingen waar werknemers en werkge vers de dienst uitmaakten, niets zagen in fraudebestrijding. Ze moesten geen „pottekijkers". Onderzoek naar de sterke groei van het aantal WAO- en Ziekte wetuitkeringen, was volgens de SVr ook nergens voor nodig, verklaarde Hermans. Als de uit keringen maar op tijd kwamen. Zelfs in 1989 wisten de sociale partners in de SVr onderzoek naar het herplaatsen van ar beidsongeschikten nog tegen te houden. Dat onderzoek was niet nodig want alles was al be kend, was de opvatting. Sociaal-medisch onderzoek naar de oorzaken van het stij gende aantal arbeidsongeschik ten had evenmin de belangstel ling van de SVr, want ook dat blokkeerden werkgevers en werknemers. Dat bleek uit de verklaring van arts I. Streng, van 1978 tot 1993 medisch adviseur van de SVr. Werkgevers en werknemers beschuldigen elkaar van WAO- misbruik. Vorige week legden onafhankelijke kroonleden van de SVr de schuld bij de sociale partners. Gisteren mochten die zelf met modder gooien. Maar H. van Brussel, jarenlang na mens het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO) lid van de SVr, verklaarde dat het de „goudgerande" WAO zelf was die de groei van het aantal uitkeringen veroorzaakte. Alarmerende nota's van het VNO werden genegeerd. „Over harde maatregelen om het aan tal WAO'ers terug te dringen viel niet te praten, alleen infor meel", vertelde Van Brussel. De vakbonden wilden er volgens hem in de jaren tachtig niet aan dat de WAO explosief groeide. V. Domela Nieuwenhuis, sinds begin jaren tachtig lid van de SVr namens de vakcentrale FNV, ontkende dat. De vakbe weging was „niet verbaasd, maar wel bezorgd" over het groeiende aantal WAO'ers. Vol gens haar was het de schuld van de werkgevers, want die wilden gedeeltelijk arbeidsongeschik Voorzltter Buurmeiier van de parlementaire enquêtecommissie bood mevrouw V. Domela Nieuwenhuis van de FNV gisteren een drankje aan voordat zij werd verhoord. foto anp ruud hoff ten geen nieuw werk aanbie den. Alleen personeel dat 100 procent arbeidsgeschikt was, was gewenst. Van het ten on rechte afkeuren van werkne mers was haar niets bekend, zei ze gisteren. Een merkwaardige verklaring, want dat is wel het beeld dat is ontstaan na vijf da gen verhoor van tientallen ge tuigen. De openbare verhoren gaan over twee dagen verder. Dan is het de beurt aan de politiek. Voor de enquêtecommissie ver schijnen dan onder anderen de huidige minister van binnen landse zaken, 1.1 tales, en staats secretaris E. ter Veld van sociale zaken.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3