Dove kinderen in het kippenhok Stoiber, rechtse hardliner met sociale trekjes Feiten &Meningen Bedrijven zien weinig geld maar veel toekomst in Kazachstan DINSDAG 25 ME11993 KNO-artsen al tien jaar actief in Kenya met 'Operation Eardrop' correspondent Operatiezaal 3 van het Aga Khan-ziekenhuis in Nairobi. De Kenyaanse arts Irungu dept het bloed weg in het ge opereerde oor van een 13-jarig jongetje. De Nederlandse KNO-artsen Piet Hein Gerritsma en Mamix Bierens de Haan kijken over zijn schouder en via een monitor mee, geven aanwijzingen en assisteren. Nairobi Frans van den houdthebben hier een meisje van 17 jaar geopereerd met een zo gro te perforatie dat ze haar gehoor voor 100 procent kwijt was. Dat Nederland ondenkbaar, ze er op éénjari ge leeftijd al zijn uitgepikt." Goedaardige tumor „In sommige gevallen zijn ook de gehoorbeentjes aangetast of zelfs opgevreten door de ontste king. Dan treedt een gehoorver- lies van 40 tot 50 decibel op", aldus Gerritsma. „Bij een chro nische ontsteking groeit een huidweefsel in het oor, dat er niet thuishoort. Een goedaardi- die het bot opeet en Een perfecte demonstratie van doelstelling en werkwijze van d in Zutphen gevestigde stichting want daar 'Operation Eardrop', die voor het tiende jaar aan een reeks ooroperaties in Kenya is begon nen. „Wij kunnen natuurlijk wel tot in den treure ooroperaties blij ven uitvoeren in Kenya, maar het is minstens zo belangrijk er voor te zorgen dat ze het hier straks zelf kunnen. De opzet is daarom om onszelf over een x- aantal jaren overbodig te ma ken. Voor dat doel krijgen Keny- aanse KNO-artsen onder leiding verder naar binnen groeit i de Utrechtste professor zelfs de hersenen kan aantas- Hordijk nu een spoedcursus in oorchirurgie. Nu opereren ze nog onder toezicht van ons", legt Bierens de Haan uit. De KNO-arts is de initiatiefne mer van 'Operation Eardrop'en zal de komende weken samen met zijn collega Gerritsma en anaesthesist Wim van Pelt rond de 70 tot 90 oren van Kenyaan se kinderen onder handen ne ten. In Kenya kom je heel uitge breide vormen tegen. Iemand die te lang met zo'n ontsteking blijft rondlopen, kan er dood aangaan." Dat zo veel Kenyaanse kinderen met ernstige gehoorproblemen hebben te kampen, heeft diver se oorzaken. De belangrijkste hangt nauw samen met het op grote schaal voorkomen men in de speciaal voor dit doel mazelen. Gerritsma: „Die ziekte ingerichte operatiekamer van kan onder andere tot het Aga Khan-ziekenhuis in Nairobi. „Het merendeel van de pa tiëntjes kampt met een chro nische oorontsteking of heeft een gaatje in het trommelvliés", zegt Piet Hein Gerritsma. „In bepaalde gevallen is dat gat echter zo groot dat er helemaal geen trommelvlies meer is. We ontsteking leiden, die chro nische vormen aanneemt als er niks aan wordt gedaan. Ontste kingen aan het oor kunnen ook een familieprobleem zijn of te wijten aan onvoldoende me dische zorg in een gebied of in een gezin. Dove kinderen heb ben het vaak erg slecht. Ze wor den verstoten en in een kippen hok gestopt. Want ouders kun nen hen niet als bedelaars ge bruiken: ze zien er te goed uit omdat ze lichamelijk verder niks mankeren." Het idee om al die Kenyaanse verschoppelingen met operaties en gehoorapparaten te hulp te komen, ontstond begin jaren tachtig toen Mamix Bierens de Haan, na er in Kenya zelf achter te zijn gekomen hoe groot de gehoorproblemen aldaar waren, een artikel las over de Rotary Club Haarlem die een aantal Kenyaanse kinderen in Neder land had laten opereren. Dat kunnen wij ook, dacht hij en legde zijn plan voor aan de Round Table van Zutphen en de 'Operation Eardrop' was gebo- Dovenscholen Kenya's dertig dovenscholen werden aangeschreven en bin nen korte tijd werden vier kin deren naar Nederland gehaald voor ooroperaties. De conclusie dat het veel effectiever was een aantal artsen naar Kenya te stu ren, heeft ertoe geleid dat nu elk jaar twee of drie teams worden uitgezonden om te opereren en Kenyaanse artsen op te leiden. Een dokter in Kenya zorgt on dertussen voor de voorselectie en nazorg van de patiënten. De Nederlandse artsen en anaesthesisten zijn allemaal vrijwilligers die zelf hun vliegtic ket betalen en geen honorarium ontvangen voor hun werk. 'Operation Eardrop', dat hele maal draait op particuliere gif ten, betaalt de ziekenhuiskosten van de patiëntjes in Kenya en verschaft hoortoestellen en oor stukjes in samenwerking met Kenyaanse instanties. Gehoor apparaten worden in Nederland ingezameld, evenals spataderen Een lokale verpleegkundige controleert de oortjes van dit jonge Kenyaantje. die uitstekend geschikt zijn voor het dichten van gaten in trom melvliezen. Bierens de Haan: „Bij Nederlanders verwijderde spataderen worden door mij ge prepareerd en in stukjes gesne den om er in Kenya trommel vliezen mee te repareren." Op die manier dragen heel wat Nederlanders waarschijnlijk on bewust bij aan het herstellen van het gehoor van honderden Kenyaanse kinderen, maar 'Operation Eardrop' zou graag zien dat de Nederlandse over heid bewust een steentje bij draagt. Tot op heden heeft Den Haag nog geen cent betaald, terwijl hun project volgens de Nederlandse artsen toch aan de belangrijksteoverheidscriteria voldoet. „Het is kleinschalig en legt veel nadruk op onderwijs. Een flinke Financiële injectie zou zeer welkom zijn om het benodigde instrumentarium aan te schaffen voor Kenyaanse artsen, zodat zij in de toekomst alle opgedane kennis helemaal zonder buitenlandse hulp in praktijk kunnen brengen", al dus Bierens de Haan. WIM STEVENHAGEN Vrijstaat Beieren krijgt nieuwe eerste man Cg'MIHALrTEIT EeSTeWEM M£T /\fópRAKEN (ceiiyuNfclf) flfcTUIQfcAl- hé. ||C 0W IK HA? DlTéietfaCEN? IURJP/IMTI& UiT H£T CRWI»™ GU.W 7I6IKH&& APSTEHS TlEti JMP SreAFVeflWlMPBPlI^- rv\AA(Z m mT IK 20VEEL iïmmt fe/iEN pie«)ÉN,WS IK ML MOêi ÉVEN Ve &ENZIM6- fO/toP M Vb HOE OVeRlMllEN» berlun hans hoogenduk correspondent „Een neo-nazi en een racist", noemt de rechtsextremistische Republikaner-leider Franz Schönhuber hem. „Een extre mist in staatsdienst", scheldt de liberale parlementariër Burk- hard Hirsch. „De blonde valbijl" en „de pitbull van de CSU", roepen de sociaal-democraten. De tegenstanders van Edmund Stoiber schrikken niet terug voor harde woorden als het om een typering van de man gaat die morgen tot de nieuwe mi- nister-president van Beieren wordt gekozen. Maar zijn poli tieke vrienden en vijanden zijn het er ook over eens dat als er een politicus is die de schier on stuitbare opmars van de rechts extremistische Republikaner in Beieren kan stoppen, het de 51- jarige jurist Stoiber is. 'Rechts van de CSU kan en mag geen andere partij bestaan', zo luidt zijn devies. De „grote blonde met de zwarte geest" houdt de politieke ge moederen in Beieren al bezig sinds hij in de schaduw van Franz-Josef Strauss aan zijn po litieke carrière begon. Strauss maakte Stoiber in 1978 secreta ris-generaal van de CSU, belast te hem in 1980 met zijn der van de staatskanselarij en zorgde ervoor dat Stoiber mi nister van binnenlandse zaken in de Vrijstaat werd. Vooral in de verkiezingscam pagne van 1980, toen Strauss tegen Helmut Schmidt aantrad, deed Stoiber van zich spreken. Hij noemde de toenmalige SPD-voorzitter Willy Brandt een „geval voor de psychiater", een vakbondsvoorzitter was voor Stoiber „een rat en strontvlieg" en socialisme en nationaal-soci- alisme waren naar zijn mening „in wezen met elkaar verwant". Dat ging zelfs de christen-de mocraten te ver en het verbaas de dan ook niemand dat Strauss een vernietigende nederlaag leed. Stoibers carrière werd er niet door geschaad. Integendeel, achter de schermen en onder de beschermende paraplu van Strauss kreeg hij steeds meer greep op het CSU-partijappa raat. Zijn machthonger leek voorlopig gestild toen hij minis ter van binnenlandse zaken en vice-voorzitter van de partij werd. De law-and-order man kon zich uitleven met de bestrijding van de harde criminaliteit en met het volgens hem gigantische misbruik van het asielrecht. Maar hij realiseerde zich na de dood van Strauss ook dat hij als vertegenwoordiger van de rech Stoiber (links) en Waigel stonden beiden op de nominatie minister-pre sident van Beieren te worden. Stoiber won uiteindelijk de slag. FOTO REUTER WOLFGANG RATT AT tervleugel nooit de gehele CSU achter zich kon krijgen. Vanaf dat moment werkte hij aan een imago als sociaal denkend poli ticus. Zo noemde hij de FDP de „par tij van de sociale kou" en kwam hij onlangs met het voorstel een sociaal huurrecht in te voeren en buitenlanders als politieman aan te stellen. „In sommige op zichten is Stoiber eigenlijk links", concludeerde de SPD- politicus Verheugen. Anderzijds onderneemt hij niets om zijn reputatie als aartsconservatief af te zwakken. Edmund Stoiber, vader van drie kinderen, is een man die leeft voor zijn werk. In zijn ministerie is geen ambtenaar, ook niet in zijn vrije tijd, veilig voor de tele foontjes van de baas. Licht spot tend wordt gezegd dat als Stoi ber twee bedden ziet met in het ene een prachtige naakte vrouw en in het andere een dik dos sier, hij gegarandeerd voor het dossier kiest. Met zijn Pruisisch aandoend plichtsbesef heeft deze gepro moveerde jurist ook bij de mi nisters van binnenlandse zaken van de andere deelstaten res pect verworven. Hoewel hij zichzelf een oer-Beier noemt, ziet hij er zeker in de Beierse klederdracht eerder uit als een vermomde Pruis. Geen ronde, blozende kop en geen bierbuik, maar een smal en bleek gezicht met keiharde felle ogen. Stoiber is bezeten van macht en treedt keihard en zelfbewust op. Toen zijn voorganger Max Streibl in de problemen kwam door de vele reizen die hij op kosten van industriëlen had ge maakt, en daarbij ook Stoibers naam viel, koos hij voor het of fensief. Hij bekende zonder blikken of blozen ook vaak gra tis te hebben gevlogen en privé auto's van BMW en Mercedes te hebben gebruikt. „Dat was fout, maar wie meent dat ik vanwege zulke dingen in het stof ga krui pen, zit helemaal fout", zei Stoi ber. „Wie elf jaar met Strauss heeft gewerkt, die is niet zo snel van zijn stuk gebracht", zo voegde hij er fijntjes aan toe. Dat is Edmund Stoiber ten voe ten uit. Hij gaat geen confronta tie uit de weg en meestal wint hij. Zoals de slag om het minis ter-presidentschap van Beieren met CSU-voorzitter en minister van financiën Theo Waigel. Stoiber zei op het moment dat zijn kansen fifty-fifty waren: „De partijtop wil een optimale bezetting in München en in het kabinet van Kohl. En ik blijf in München." Stoiber gokte en won. alma ata henk van lierop/anp De omvang van de handelsmis sie neemt toe, naarmate het land van bestemming minder belangrijk is voor de economie. Deze gekscherende stelling uit het zakenleven lijkt dezer dagen te worden bewaarheid in Ka zachstan. Vergezeld van een de legatie van zo'n zestig Neder landse bedrijven brengt staats secretaris Van Rooy (buiten landse handel) een bezoek aan de voormalige Sovjet-republiek. Het CentraaJaziatische land heeft een oppervlakte van 56 keer Nederland, maar telt nau welijks meer inwoners: 17 mil joen. De export van Kazachstan wordt geschat op 1 tot 2 procent van de Nederlandse uitvoer. De handel tussen Kazachstan en Nederland is dan ook mondjes maat. Maar Kazachstan is druk bezig met het tot ontwikkeling brengen van de enorme voorra den aardolie en aardgas. Zaken lieden spreken dan ook over een nieuw Kuwayt. Maar wie tuk is op het snelle geld, komt bedrogen uit. Dat voorspelt althans J. Meyn van de gelijknamige machinefabriek in Oosterzaan. Hij heeft inmid dels vaste voet aan de grond in Kazachstan en hem valt tijdens de handelsmissie de eer te beurt andere bedrijven wegwijs te maken. Meyn, leverancier van slaglijnen en andere apparatuur voor landbouw en veeteelt, was al in 1975 actief in de Sovjetunie, maar het zou tot 1984 duren voordat de zaken echt op gang kwamen. In Kazachstan is hij al sinds 1980 actief. Vroeger deed hij vooral zaken met Moskou en kon hij veel meer dan nu op zijn geld rekenen. Sinds de omwen teling in de Sovjetunie moeten er veel meer verkopers worden ingezet, die bovendien zeer veel moeten reizen. De kans dat dat een order oplevert is veel klei ner geworden en die orders zijn overigens ook niet meer zo om vangrijk als vroeger. Het uiteenvallen van de Sov jetunie biedt echter ook volop perspectieven voor hel Neder landse bedrijfsleven, aldus W. Hieselaarvan landbouw-gi- gant Cebeco. Voorheen bepaal de het centrale gezag in Moskou dat Kazachstan graan en katoen moest leveren. Nu het land op eigen benen staat, stimuleert het ministerie van landbouw de teelt van aardappelen, groenten en suikerbieten. Cebeco stuurt Nederlandse boeren naar Ka zachstan om in collectieve boerderijen adviezen en leiding te geven bij de teelt. Inmiddels is op die manier al vierduizend hectare volgebouwd. AT&T uit Hilversum tekende vorig jaar een overeenkomst met Kazachstan voor de aanleg van één miljoen telefoonlijnen in een periode van tien jaar. De eerste digitale centrale van dit project is inmiddels geleverd. AT&T marketing-man A. van der Stroom heeft grote ver wachtingen. De telefoondicht heid ligt in Kazachstan op 6 tot 7 procent. Ter vergelijking: in Nederland lijkt een hoogtepunt bereikt met een dichtheid van 50 procent. Floewel Cebeco, Meyn en AT&T hun plaats in Kazachstan lijken te hebben ge vonden, sloten deze bedrijven zich toch graag aan bij de han delsmissie van Van Rooy. Voor Cebeco is de missie van belang, omdat „we niet alleen goede contacten willen met het minis terie van landbouw", aldus Hie- selaar. „Onze spullen worden per trein in containers aange voerd en die laten we niet graag leeg teruggaan." Ook Meyn en Van der Stroom benadrukken het belang van de aanwezigheid van staatssecretaris V an Rooy, die in het buitenland de status van minister heeft. Nederland heeft geen ambassade in Ka zachstan en dat maakt het be zoek des te belangrijker. De meegereisde zakenlieden handelen in uiteenlopende pro- dukten als schapedarmen en gordijnrails. Ze zeggen bereid te zijn veel tijd en moeite te steken in het land van president Nazerbajev. Ook voor de om wenteling was hij al de belang rijkste man in Kazachstan en hij streeft vooral een geleidelijke overgang naar een marktecono mie na. Goede internationale handelscontacten vindt hij voor Kazachstan, dat geheel is inge sloten door andere landen, van levensbelang. De zakenlieden uit de delegatie benadrukken dat ze concurren tie ondervinden van vooral Duitsers, Fransen, Italianen en Turken. Die zouden bovendien een steun in de rug krijgen in de vorm van staatsgaranties op de kredieten. De Nederlandse Credietverze- kering Maatschappij (NCM) geeft echter de Nederlandse za kenlieden bij monde van de meegereisde A. van 't Veer wei nig hoop. „De NCM is een com merciële onderneming. Zonder garantie van de overheid is ver zekeren van de kredieten niet haalbaar. En de Nederlandse overheid heeft al honderden miljoenen schade geleden door garant te staan bij zaken met de landen van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2