Leidsch Dagblad Gemeenten willen praten over CAO Priesters willen aftreden Bomers 'Ze kroop naar haar geliefde en stierf Academisch kwartiertje moet blijven in Leiden Vakbondsleider Steinkühler bereid functie neer te leggen r27,28,29 en 31 mei BEL: GOED NIEUWS h i DINSDAG 25 MEM 993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40165 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Beieren 2 De nieuwe eerste man van de Duitse vrijstaat Beieren Edmund Stoiber is een rechtse 'hardliner' met sociale trekjes. Recept intikken a Q Huisartsen in de I O Leidse regio zullen hun recepten in de nabije toekomst per computer naar de apotheker sturen. I Contrabas 3/1 Joris Teepe trok met I zijn contrabas naar New York. Deze week is j hij in Leiden te horen. Stakingen bij stadsvervoer Utrecht en Rotterdam De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) wil zo snel mogelijk de CAO-onderhandelingen met de ambte narenbonden hervatten, met als inzet koopkrachtbehoud voor zo veel mogelijk werknemers. Daarvoor is volgens de bonden een loonstijging van 2,5 procent nodig. Tot nog toe was elke loonsverhoging voor de werkgevers on bespreekbaar. De bonden blijven intussen actie voeren. Vandaag ligt het stadsvervoer in Rotterdam en Utrecht plat. den haag gpd-anpgen uit voor acties, nadat een nieuw CAO-bod van de ge meentelijke werkgevers uitbleef. De RET vervoert op gewone werkdagen ongeveer 600.000 reizigers, bij het GVU zijn dat er ongeveer 60.000. De deelname aan de stakingsactie in Utrecht is groot. Volgens een opgave van het bedrijf zelf staakt onge veer 70 procent van het rijdend en technisch personeel. Bij het administratief personeel ligt dat percentage iets lager. Het GVU telt 800 werknemers. Zowel de RET als het GVU hebben de indruk dat tijdige in formatie aan het publiek drukte op de stations en haltes heeft voorkomen. De streekbussen van en naar Rotterdam en Utrecht rijden wel, maar ver voeren geen reizigers tussen haltes binnen de stadsgrenzen. Rotterdam is vandaag speer punt van de acties. Ook de ambtenaren van veel andere ge meentelijke diensten legden vanmiddag het werk neer om een demonstratieve bijeen komst op de Coolsingel te be zoeken. In Haarlem hielden de bon den gistermiddag een actiebij eenkomst. Daar werd besloten dat een groot deel van de amb tenaren in deze gemeente op 10 juni 24 uur staakt, als er dan nog geen akkoord is. De ge meentereiniging zal het werk echter slechts enkele uren neer- Bisschop Bomers van Haarlem moet aftreden. Dat vin den de meeste priesters, diakens en pastoraal werk (st)ers in zijn bis dom. Een verklaring van die strekking is gisteren unaniem aanvaard door de jaarvergadering van de Vereniging van Pastoraal Werken den (VPW) in het bisdom Haarlem. Daarbij zijn 170 van de 251 priesters, bijna alle (66) pastorale werkers en VPW Haarlem werksters en enkele diakens aangesloten, Bisschop Bomers. schop Bomers bijna tien jaar ons bisdom frusteert en ont moedigt. Wij scha men ons voor zo'n bisschop. Hij heeft bewezen ongeschikt te zijn om als bis schop leiding te ge ven aan ons bis dom. Pastoraal ge zien beschouwen wij de bisschopsze tel van Haarlem als vacant", aldus de united photos de boer verklaring. Op de vraag of de bisschop moet aanblijven of aftreden kiest de aftreden, aldus voorzitter M. Frederiks. Zaterdag liet de vroegere vicaris-gene- In het bisdom is veel deining ontstaan over de raai van het bisdom, mgr. dr. H.W.J. Kuipers, i een KRO-uitzending al doorschemeren dat bis schop Bomers maar het beste kan aftreden. „Zijn bisschop-zijn in dit bisdom is vastgelopen." Een delegatie van de dekens in het bisdom heeft afgelopen week bij de pauselijk nuntius, gelie. Ieder geloofsgesprek met hem is bij voor- mgr. H. Lemaitre, geklaagd over het beleid van baat onmogelijk, aldus de VPW. Zijn opstelling Bomers. Alle dekens zijn het erover eens dat de schone schijn niet langer kon worden opgehou den. Wegens verblijf buitenshuis was bisschop Bo mers niet voor commentaar bereikbaar. komst van een nieuwe conservatieve priesterop leiding in Nieuwe Niedorp. De VPW Haarlem zegt zich te schamen voor het simplisme waarmee Bo mers zijn eenzijdige visie op kerk en traditie ge lijkstelt met de werkzaamheid van Geest en evan- isoleert Bomers volgens hen van allen in het bis dom: gelovigen, pastores, dekensvergadering, priesterraad en beleidsmedewerkers. „Wij schamen ons over de wijze waarop bis- Om de koopkracht komend jaar te kunnen behouden, is het vol gens de VNG wel noodzakelijk dat de arbeidsvoorwaarden worden aangepast. Er zou on der meer moeten worden ge sneden in het betaald ouder schapsverlof en het seniorenbe leid. Ook wil de VNG praten over de wachtgeldregelingen en de doorbetaling van loon bij ziekte. De vakcentrales van ge meente-ambtenaren konden vanmorgen nog geen commen taar geven op het nieuwe voor stel van de VNG. De 24-uursstaking bij de stadsvervoerbedrijven RET in Rotterdam en GVU in Utrecht leidde vanmorgen volgens de politie niet tot meer verkeers drukte in de ochtendspits. De meeste reizigers hadden waar schijnlijk rekening gehouden met de mogelijkheid van een staking en daarom een vrije dag opgenomen. Het personeel van de twee vervoersbedrijven sprak zich in nachtelijke vergaderin- leiden» teit gewoonte dat colleges kwartier later beginnen dan aangekondigd. Dit wordt het 'Leids kwartiertje' genoemd. Fa culteitsdirecteur M. Heezen roept zijn sociale vakgroepen in een brief tot de orde: 'Wij in de faculteit der sociale weten schappen zullen vasthouden aan het academisch kwartiertje. De interne verkeersregels moe ten duidelijk worden binnen de sociale faculteit', stelt Heezen. Docenten klagen over 'op stoppingen' en wachttijden voor collegezalen. De een houdt zich wèl aan het kwartiertje maar de ander lapt het aan zijn laars. De ene docent beëindigt zijn college op zijn gemak, om dat hij denkt dat zijn opvolger pas over een kwartier komt. Maar die staat al te trappelen voor de deur, op de voet ge volgd door een horde studen- Het 'academisch kwartiertje' moet door de docenten van de sociale faculteit van de Leidse Rijksuniversiteit weer in ere worden hersteld. Het kwartiertje tussen de verschillende colleges is onmisbaar voor een goede 'verkeersafwikkeling van inko mende en uitgaande docenten en studenten'. Houden docen ten zich niet aan die 'extra' vijf tien minuten en willen ze per se 'op tijd' beginnen, dan is wan orde het gevolg. Het is bij de Leidse universi- - j Verstrengeld liggen de lijken van Bosko Brckic en Admira Ismic in de warme middagzon. SARAJEVO »Rtf/AP Dagboek van Raspoetin aangetroffen Archivarissen hebben het dagboek gevonden van Gri- gori Jefimovitsj Novitsj, bij genaamd Raspoetin. Als geestelijk leidsman van de echtgenote van de laatste tsaar, Nicolaas II, oefende Raspoetin grote invloed uit op de politieke ontwikkelin gen die leidden tot de Russi sche revolutie. Het persbureau ITAR-Tass heeft de vondst gisteren ge meld. David Raskin, een medewerker van het Staats Historisch Archief in Sfc Pe tersburg, zei dat de tekst in een gewoon schoolschrift is gekrabbeld en dat het hand schrift iemand zonder veel opleiding, een ongeletterd man, verraadt. De boerenzoon en mon nik Raspoetin was uit Sibe rië afkomstig en beschikte over hypnotische gaven. Zijn faam van wonderdoe ner bracht hem in contact met het hof, waar hij de ver trouwensman werd van tsa rina Aleksandra. In 1916 werd hij door een groepje nationalistische sa menzweerders vermoord» ten. .Aldus lopen twee systemen door elkaar heen en ontstaan voortdurende fricties", schrijft de faculteitsdirecteur in zijn brief. Over de argumentatie kan Heezen kort zijn: 'Het is al sinds jaar en dag gewoonte'. Rebellen melden Iraanse aanval op bases in Irak De Iraanse rebellenbeweging Mujahedien Khalq heeft gemeld dat twee van zijn bases in Irak vanmorgen zijn aangevallen door Iraanse gevechtsvliegtui gen. Volgens het verzet is de spanning hoog opgelopen in het grensgebied tussen beide landen. In een verklaring liet de Muja hedien Khalq weten dat twee F- 4 toestellen van de Iraanse luchtmacht vanmorgen de aan val hadden geopend op een ba sis van de opstandelingen in het Iraakse Ashraf. Tegelijkertijd werd een Mujahedien-basis in de noordoostelijke Iraakse stad Jalula bestookt Een jaar lang weigerden ze op de vlucht te slaan. Ze hoorden in Sarajevo en nergens anders. Hij, Bosko Brckic, een Serviër; zij, Admira Ismic, een moslim. Allebei 25 jaar en 'tot over hun oren' vanaf hun kennismaking op de middelbare school. Ze be schouwden zichzelf als verte genwoordigers van het andere Bosnië, een land waar etnische groepen vreedzaam naast en mèt elkaar leven. Vorige week werd de grond echter ook hen te heet onder de voeten. Ze besloten de wijk te nemen naar Servië, weg van het dagelijkse artillerievuur dat het leven in Sarajevo tot een hel heeft gemaakt. De alles of niets poging strandde tussen de frontlinies van de moslims, die Sarajevo verdedigen, en de Serviërs, die haar belegeren. Nadat ze de Miljacka rivier waren overgesto ken opende een Servische sluip schutter het vuur. De 17-jarige Tanja Basagic zag het gebeuren. Ze woont te genover de brug over de rivier: „Ik hoorde een knal en rende dood, het am. De man was de vrouw leefde nog. Ze kroop naar haar geliefde en stierf." Hun lijken liggen sinds vorige week woensdag aan de andere kant van de brug in de warme middagzon. Niemand waagt het ze weg te halen, terwijl de strij dende partijen bekvechtten over de vraag, naar welke zijde van de frontlijn de twee doden moeten worden gebracht. Van middag zochten de blauwhel men van de Verenigde Naties met vertegenwoordigers van Serviërs en moslims naar een compromis. Bosko's moeder Radmila, die in Servië woont, staat erop dat jerome delay zij samen worden begraven. „Ze zijn acht jaar samen geweest, ik wil ze nu niet van elkaar schei den. De wereld moet op de hoogte gebracht worden van hun verhaal. Hun liefde is weg gevaagd door moordenaars in een waanzinnige oorlog. Het kan zo niet meer doorgaan tus sen de Serviërs en de moslims. Ze kunnen niet eeuwig blijven vechten." Pagina 7:Nieuw Servisch offen sief tegen moslimstad Maglaj MW-F eyenoord op de buis hilversum» anp De voetbalwedstrijd MW-Feye- noord wordt vanavond recht streeks op de televisie uitgezon den. Het duel in de PTT-Tele- competitie is voor beide clubs belangrijk. Feyenoord moet vanavond winnen om zijn kans op de landstitel te behouden, MW is nog in de race voor Eu ropeesvoetbal. Om een enorme toeloop van Rotterdamse fans naar het al uitverkochte voetbalstadion in Maastricht te voorkomen, heeft MW gisteren aangedrongen op de rechtstreekse tv-uitzending, die om 19.55 uur op Nederland 2 begint. Willem Alexander studeert af op Charles de Gaulle LEIDEN Kroonprins Willem Alexander gaat eind juni aan de Rijksuni versiteit Leiden afstuderen op president De Gaulle en diens besluit om in 1966 uit de NAVO te treden. De prins verklaarde dat gisteren tijdens ziin bezoek aan Potsdam aan de Duitse pers. Het bericht wordt beves tigd door de Rijks Voorlichtings Dienst. De heer Kamp, woordvoerder van de RVD: „Inderdaad is De Gaulle het onderwerp waarop de prins gaat afstuderen. Meer kan ik er echt niet over zeggen." De kroonprins zal afstuderen bij prof.dr. H.L. Wesseling, hoogle raar algemene geschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Wesseling wilde geen commen taar geven. Telefoonstoring legt Leiden lam Meer dan 50.000 telefoonabon- Leiden en omgeving hebben vanmorgen uren lang problemen gehad met bellen. Oorzaak was een flinke storing in de grote centrale aan de Wil lem de Zwijgerlaan in Leiden. Door de storing kwam slechts de helft van de telefoonverbin dingen tot stand. Zowel voor in komende als uitgaande ge sprekken was de kans op con tact tot de helft gereduceerd. De storing is 's morgens om acht uur ontstaan tijdens on derhoudswerkzaamheden aan de centrale. Volgens een voor lichter van PTT Telecom was om tien uur de storing verhol pen. Het heeft echter daama nog geruime tijd geduurd voor het telefoonverkeer weer nor maal was. „Iedereen belde snel achter elkaar om verbinding te krijgen. Daardoor raakte de centrale ook nog eens overbe last." De door speculatie in aandelen in opspraak gekomen Duitse vakbondsvoorzitter Franz Stein kühler heeft gisteren zijn aftre den aangeboden. De IG Metall- leider bevestigde ook te hebben gehandeld in aandelen Fokker. Overigens staan de 10.000 mark, waarvoor hij aandelen Fokker kocht, in geen enkele verhouding tot het miljoen dat hij voor Mercedesaandelen uit gaf. Steinkühler kocht de Fok kerstukken op het moment dat de onderhandelingen over de aankoop door de Daimler-Ben- zdochter DASA in de beslissen de fase waren. De koerswinst bedroeg 3000 mark. In een brief aan alle functio narissen van IG Metall geeft hij toe fout te hebben gehandeld door als vakbondscommissaris bij Mercedes transacties met aandelen van het bedrijf te heb ben uitgevoerd. „Zou mijn ge drag een te grote belasting voor IG Metall zijn, dan ben ik bereid mijn functie neer te leggen", schreef hij. Waarnemers gaan ervan uit dat de brief vooral be doeld is om er achter te komen of de kaderleden van IG Metall nog achter hem staan. Hij weet, dat de grootste vakbond ter we reld hem nog niet kan missen. Steinkühler schreef verder in zijn brief dat hij zijn aandelen Mercedes heeft verkocht en de koerswinst uit deze dubieuze handel'heeft overgemaakt op de rekening van het solidariteits fonds voor de Oostduitse me taalarbeiders. Hij kondigde aan zijn commissariaat bij Merce des voorlopig neer te leggen. Hij ging niet in op de be schuldigingen dat hij misbruik zou hebben gemaakt van voor kennis bij de aankoop van Fok ker- en Mercedes-aandelen ter waarde van bijna één miljoen mark. Steinkühler had het aan delenpakket in Mercedes tussen half maart en 1 april verworven. Op 2 april maakte Daimler- Benz bekend dat de aandelen Mercedes tegen een koers van één op één omgeruild konden worden in aandelen Daimler- Benz. De koers steeg daarop meer dan 80 mark. Misbruik maken van voor kennis is in Duitsland nog niet strafbaar. Minister van financi en Waigel zei dat er hard wordt gewerkt aan een wetsontwerp om dit te veranderen. Eerder had de vroegere president van de Duitse centrale bank, Karl- Otto Pöhl scherpe kritiek geuit op de handelswijze van Stein kühler. -in in11 Recessie ook in Nederland' amsterdam anp Een recessie ofte wel een krim pende economie is in Neder land binnen afzienbare tijd waarschijnlijk onvermijdelijk. Dat zei prof. dr. A. Wellink, di recteur van De Nederlandsche Bank, vanmiddag tijdens een toespraak voor bankeconomen in Amsterdam. Volgens Wellink vertoont de Nederland econo- Verrassend 3 3 Marcel van der Vliet 2 J van de ploeg Casba is de verrassende leider van Olympia's Ronde door Nederland. Geen krant ontvangen? 071-143241 nierdag 10 00-12.00 uor ABONNEÉL 'SERVICE^ HET WOORD IS AAN Cicero Wat is heerlijker dan een ouder dom, omgeven door jeugdige be langstelling? VANDAAG Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen - Gesprek van de dag - Info Programma's11 Randstad18 Regio13,15,16,17 Religie - Sport VANDAAG OOK WETENSCHAP PAGINA 9 HET WEER Later kans op onweer Vannacht in het noorden plaatse lijk mist. Overdag perioden met zon. In de avond vooral in het zui den kans op een regen- of on weersbui. Temperatuur van 17 tot 27 graden. Matige oostelijke wind. Kurden doden vele Turkse militairen Kurdische strijders hebben in de buurt van Bingol in het zuid oosten van Turkije zeker 29 Turkse militairen gedood. Het is de bloedigste aanval van de Kurdische Arbeiderspartij (PKK) sinds de beweging in maart eenzijdig een bestand uitriep. De gedode militairen zaten in een bus die door Kurdische strijders vanuit een hinderlaag was aangevallen. Dinsdagoch tend werden 31 lijken langs de kant van de weg gevonden. Op twee na waren alle doden mili tairen. De PKK zou 22 inzitten den van de bus ontvoerd heb ben. Lcidsdi Dagblad *j NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. I Dus neem ik i i nu een abonnement. Naam- Postcode Tel Na de ecrsl :c 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, ai itomatisch 28.75) 0 Per kwartaal i 0 via acceptgiro 82,85) j j 0automatisch (ƒ82.85) Nr. bank/giro Handtekening mie zoveel samenhang met de Duitse, dat Nederland ook on der de nullijn terecht gaat ko men. Tot nu toe werd aangenomen dat de groei in Nederland dit jaar 0,5 procent zou bedragen. Voor volgend jaar werd tot voor kort ruim twee procent groei verwacht. Daarnaast stijgen de prijzen in Nederland veel te snel, vindt Wellink. Of bel 071-128030 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1