BROM 'Arts moet automobilist aangeven' Merkenrecht is een heel blij onderwerp Randstad TNO onderzoekt stress bij grensbewaking Schiphol DIE ONS VOORDELIG BROOD NOG NIET KENNEN: OVENVERS ROGGE-TARWE Bloemenveiling Aalsmeer j klimt al weer uit dalletje Gemeenten regelen voortaan bijverdiensten van uitkeringstrekker DINSDAG 25 ME11993 Jonge zwanen met de trein lisse Zeven jonge zwanen zijn gistermorgen in een trein ver voerd door een machinist die op het baanvak bij Lisse twee gro te zwanen had aangereden. Het ouderpaar was door het ongeluk gedood maar de kleine zwaantjes wilden van geen wijken weten. De zeven jongen stonden piepend langs de spoorbaan, waarop de machinist de trein tot stilstand bracht. Vervolgens heeft hij de kleine vogels gevangen en in zijn cabine meegenomen naar Haarlem. Daar heeft hij de zwanejongen overgedragen aan de dierenambulance. De trein liep door het ongeluk ongeveer tien minuten vertraging op. Speciale taxikaart op komst Hilversum» Mensen die geregeld een taxi nemen vanaf Schiphol of in de grote steden, kunnen vanaf 1 juni gebruik maken van een speciale taxikaart. Die kaart, Cabcharge Card, is een genum merde creditcard waarmee men taxiritten kan afrekenen met een pincode; niet alleen in Nederland, maar ook in Australië, Amerika en Engeland en na 1 juni in een aantal andere grote Eu ropese steden. De kaart gaat ongeveer 25 gulden kosten. Taxi's waarin men op die manier kan betalen, zullen herkenbaar zijn aan een speciale sticker. Dat heeft de directie van het Haagse taxibedrijf Citytax zondag bekendgemaakt voor de AVRO-radio. chef willem spierdijk. c v -chef meindert van d Politie Hollands Midden: wij doen wat we kunnen De politie doet al alles om automobilisten met een du bieuze rijvaardigheid naar een psychiater te sturen voor een test van hun rijbekwaamheid. Als minister Maij- Weggen in 1994 10.000 mensen naar de psychiater voor een onderzoek wil laten sturen, moeten er meer instan ties komen, die probleemgevallen signaleren. Dat stelt lid van het stafbureau van politiekorps Hollands Midden, Hans Vergeer. leiden meindert van der kaau Vorig jaar werden in Nederland zo'n 2500 automobilisten voor een onderzoek naar een psychi ater gestuurd. Wanneer een po- litie-agent het vermoeden heeft dat iemand bijvoorbeeld alco holist is of om een andere reden onbekwaam is om op een veili- i het verkeer deel Te nemen, kan hij een rapport naar het Centraal Bureau Rijbe wijzen (CBR) sturen. Die nodigt de automobilist vervolgens uit voor een onderzoek bij psychia ter of arts. Daaruit kan volgen dat zijn rijbewijs wordt ingeno men. Dat kan overigens ook ge beuren wanneer zo'n persoon door de rechter al is gestraft en geen ontzegging van de rijbe voegdheid heeft gekregen. Zo wil Maij dat mensen die bijvoorbeeld met een aanhang wagen in de bebouwde kom meer dan 50 kilometer te hard rijdt, naar de psychiater worden gestuurd. Het streefaantal van 10.000 is volgens het ministerie statistisch afgeleid van de acht miljoen uitgegeven rijbewijzen. ,,Wij doen al wat wij kunnen", zegt Vergeer van het korps Hol lands Midden. „Wanneer ie mand van ons constateert dat een weggebruiker consequent fouten maakt, dan houden wij hem aan en maken rapport op. Daar verandert de oproep van Maij-Weggen niets aan. Maar ik erken dat wij er niet iedereen uit halen die eigenlijk niet in een auto zou mogen zitten." Als voorbeeld noemt Vergeer mensen die zware medicijnen gebruiken of een geestelijke stoornis hebben. „Wanneer een huisarts weet dat een patiënt zware medicijnen gebruikt waar hij zijn leven niet meer van af komt, dan moet dat eigenlijk worden doorgegeven aan het CBR, wanneer je dat tenminste vanuit verkeersveiligheid be kijkt. Maar ik weet dat huisart sen hun beroepsgeheim heb ben." Volgens Vergeer bestaan er voor de politie geen algemene i een automobilist bij het CBR aan te geven voor een onderzoek. „Dat besluit kan heel moeilijk zijn. Als iemand door rood rijdt, is dat natuurlijk geen reden. Wij weten ook wel dat je heel zorgvuldig moet om gaan met dit soort rapportages. Je maakt een enorme inbreuk op iemands zijn privacy en mo biliteit. En dus zouden mensen en instanties die over betere in formatie beschikken zo'n stap moeten nemen." Psychiaters die voor het CBR de onderzoeken verrichten, be schikken evenmin over duidelij ke normen om iemand af te keuren. De grootste groep die voor intrekking van het rijbewijs in aanmerking komt, zijn alco holisten, mensen die meer dan acht glazen per dag drinken. Wanneer zo'n iemand langer dan een jaar van de drank is, kan hij een herkeuring aanvra gen. Volgens woordvoerder S.D. Moes van het ministerie van verkeer en waterstaat zijn er 'duidelijke criteria' vastgesteld voor het intrekken van rijbewij zen. In een rapport uit 1971 staat volgens hem dat mensen die een uitgesproken neiging hebben tot agressiviteit, prikkel baarheid, fanatisme en gel dingsdrang, kans maken op in trekkingvan hun rijbewijs. Terwijl de komende maanden honderdduizenden mensen via Schiphol naar een zonnige be stemming reizen om van de spanning af te raken, neemt juist dan de stress toe bij de mensen van de paspoortcontro le op de luchthaven. Daarom stelt TNO daar de komende maanden een onderzoek in naar spanningen als gevolg van het werk. Vooral als er in de rij voor de controle veel mensen wachten die nog een geldboete moeten betalen, neemt de werkdruk toe. De computer van de grens bewaking van de marechaussee pikt die er feilloos uit. Het innen van geldboetes leidt nog al eens tot agressie bij de betrokken rei zigers en tot ongeduld bij dege nen die daardoor vertraging op lopen; iedereen wil immers voor het aan boord gaan nog even snel belastingvrij inkopen doen op Schiphol. Daarbij komt dat bij de Mare chaussee sprake is van enige ge ladenheid omdat zij de laatste tijd nogal negatief in de publici teit zijn geweest in verband mei het terugsturen van asielzoe kers. Een aantal marechaussees zal een tijdlang een klein kastje op het lichaam dragen waarin electronisch signalen kunnen worden opgeslagen zoals hart slag, bloeddruk en ademhaling. Leidse jurist Visser schrijft boek 'Een borrel met een zeep- smaak', zo heet het boekje van de Leidse jurist Dirk Visser. Het gaat over merkenrecht en daar over kan volgens Visser ie dereen over meepraten. „Het is niet echt een academisch on- - derwerp. Het gaat erom of lip- -fc!?oi™f ïes' potjes of flesjes op elkaar lij- oc,0 j(en De titel van het boekje is ont leend aan de bekende Claeryn- Klarein-zaak. Het jenevermerk Claeryn kon zich met succes verzetten tegen het gebruik ONZE VASTE LAGE PRIJSJLHT door een ander van de gelijklui dende naam Klarein voor een schoonmaakmiddel. De rechter meende dat minder mensen Claeryn-jenever zouden kopen, omdat ze die naam zouden gaan associëren met zeep. Vis ser: „In die zaak gaat het wat mij betreft al te ver. Wie komt er nou per ongeluk thuis met een schoonmaakmiddel in plaats van jenever? Die produkten lig gen zo ver uit elkaar, daar is niet snel verwarring te vrezen." Ondanks zijn relatief jeugdige leeftijd, geldt Dirk Visser (24) als een expert op het gebied van in dustriële eigendomsrecht, meestal merkenrecht genoemd. De afgestudeerd Leids jurist is inmiddels Assistent In Oplei ding (AIO) bij de rechtenfacul teit, waar hij een proefschrift over auteursrecht voorbereidt. Naar aanleiding van een aantal artikelen die Visser over het merkenrecht had gepubliceerd, vroeg uitgeverij Kwadraat hem een boekje over dit onderwerp samen te stellen. 'Een borrel met een zeepsmaak' is bedoeld als introductie tot het merken recht. „Het is een heel blij on derwerp om over te schrijven", meent Visser, „In tegenstelling tot andere rechtsgebieden is er nooit sprake van menselijk leed. Wel gaat het om hele grote fi nanciële belangen, maar de be trokkenen zijn vaak grote be drijven die wel een veer kunnen laten." Invloed Dagelijks komen we in aanra king met duizenden merken Een merk is een teken dat ver wijst naar een bepaalde onder neming. Dat kan een merk naam zijn of een bepaalde vormgeving van het produkt zelf (zoals de vorm van de wok kei) of de vorm van zijn verpak king (bv. het colaflesje). In de Verenigde Staten is onlangs voor het eerst een geur als merk gedeponeerd. Visser meent dat de bescherming van merken te genwoordig te ver gaat. „Ner gens ter wereld is de merkenbe- scherming zo groot als in de Be nelux. En de ontwikkeling ten deert naar nog meer bescher- Dirk Vissen „Duidelijk verschil tussen jenever en schoonmaakmiddel." ming. De rechthebbenden van merken zijn goed georgani seerd, hebben het meeste geld en de beste advocaten. Zij heb ben dan ook de meeste invloed op de totstandkoming van de regels", meent Visser. „Zowel de beschermingsomvang als wat er allemaal beschermd kan worden neemt alleen maar toe, dat vind ik zorgwekkend. Alles mag van mij door het merken recht beschermd worden, maar dan moet de omvang van die bescherming wel ingeperkt worden. Anders krijg je de situa tie dat bepaalde zaken in de sa menleving door bedrijven ge monopoliseerd worden. Dan kunnen alleen zij daarvan ex clusief gebruik maken. Dat is onwenselijk." Dansje Een spraakmakende merken recht-zaak was die van Coca- Cola tegen filmmakers Wim Verstappen en Pim de la Parra. In de film Alicia kwam een scè ne voor waarin een naakte vrouw duidelijk zichtbaar masturbeerde met een gezins- fles Coca-Cola. De frisfabrikant vond dat het merk Coca-Cola daardoor schade leed en eiste met succes een verbod van deze masturbatiescène, die het pu bliek dus nooit te zien kreeg. Visser: „Terwijl deze act in wer kelijkheid dagelijks in een sex- club werd opgevoerd. Je kunt je afvragen of de merken bescher ming zo ver gaat, dat je filmers kunt verbieden de werkelijkheid te laten zien." Paars Wie in het boekje de voorbeel den van rechtzaken over mer kenrecht leest, kan ziph niet aan de indruk onttrekken dat de uit komsten soms volstrekt wille keurig tot stand komen. „Oh, absoluut', beaamt Visser vol mondig. „Het merkenrecht biedt in principe genoeg rechts zekerheid. Maar veel bedrijven gaan tot het randje. Alle schoonmaakmiddelen willen op Jif of Dreft lijken. Als ze hun produkt in een neutrale ronde fles met een paarse kleur zou den stoppen, dan was er niets aan de hand geweest. Maar een eigen merk ontwikkelen is duur. Het is veel goedkoper om mee te profiteren van van een ander foto hielco kuipers merk. Misschien gokken som mige bedrijven ook wel een beetje op de verwarring van de consument, in de hoop dat mensen denken merk A te ko pen, maar in werkelijkheid het sterk gelijkende merk B mee naar huis nemen. Dat zie je bij voorbeeld bij de witbieren. Die leveren allemaal rechthoekige glazen om te profiteren van de merkbekendheid van marktlei der Hoegaarden, die ook zulke glazen heeft. Een bedrijf als Heineken heeft dan ook boter op het hoofd. Zelf treden ze hard op tegen nabootsers van de Heineken-merken, maar met het eigen witbier Wiekse Witte gaan ze zelf juist zo dicht moge lijk bij de marktleider zitten. Tegenvallend 1992 vermoedelijk uitzondering De Verenigde Bloemenveilin- gen Aalsmeer (VBA) rekent dit jaar op een batig saldo van 1 'meer dan 9 miljoen'. Dat heeft Roel Schutrups, directeur finan ciën en economische zaken, gisteren gezegd na afloop van de presentatie van het jaarver slag. Het batig saldo van 12,3 miljoen in 1991 verminderde het afgelopen jaar tot 6,5 mil joen. I Pasen De verwachtingen voor het lo pende jaar zijn voor een belang rijk deel gebaseerd op de resul taten in de eerste negentien we ken. Daarin constateerde de VBA dat de omzet van de pro dukten op de veiling met 7,7 procent is toegenomen. „De voorjaarsfeestdagen als Valen tijnsdag, Pasen en moederdag hebben zwaar doorgetikt," al dus Schutrups. Verder heeft de zachte winter een positieve in vloed op de omzetontwikkeling gehad. De exportmarkten lieten in de periode tot en met april een omzetgroei van vier procent zien. De belangrijkste toename signaleerde de bloemenveiling in de uitvoer naar Duitsland, dat veruit de grootste export markt van de VBA is. Deze ex- portomzet nam met acht pro cent toe. Ook de omzetgroei naar de Verenigde Staten van achttien procent werd door al gemeen directeur André Mulder „verheugend" genoemd. Groot ste uitschieter op de export markt was België met een om zetgroei van 58 procent. Een verklaring hiervoor is er niet, al dus Mulder. Italië Tegenover deze groeimarkten stonden opnieuw krimpende omzetten voor Groot-Brittannië (-13 procent), Italië (-10) en Spanje (-16). In deze landen voelt de VBA nog altijd de klap pen van de devaluaties van de nationale valuta's waardoor de Nederlandse bloemen daar duurder zijn geworden, wat zich duidelijk vertaalde in een lagere afzet. Mulder beschouwt ook de Oostbloklanden nog altijd als een groeimarkt. „Er is groei naar ƒ400 miljoen omzet op jaarbasis. Ik verwacht dit jaar een tijdelijke dip, omdat het harde geld op is. Toch blijken bloemen en planten in die lan- De omzet van de veiling moet dit jaar met 5 procent toene men tot ruim ƒ2,3 miljard, zo luidt de doelstelling. Het afgelo pen jaar liep de omzet voor het eerst sinds 1951 terug. Door de lagere omzet heeft de bloemen veiling begin dit jaar investerin gen voor de bouw van een nieu we loods, uitbreiding van het stapelwagenbestand en een nieuwe telefooncentrale moe ten schrappen. Omzet bloemenveiling Aalsmeer moet dit jaar met vijf procent toenemen. foto archief den hoge prioriteit te hebben op het boodschappenlijstje. De Oostbloklanden vormen zo'n groot afzetpotentieel. De afzet zal de komende jaren zeker op leven." Over de binnenlandse markt is Schutrups voor 1993 optimistisch. „Bij een slecht economisch klimaat ziet de consument direct af van de aanschaf van grote dingen zoals een televisie of een auto. Er is wel meer ruimte voor kleine uit gaven." Gemeenten mogen zelf gaan bepalen hoeveel iemand in de bijstand of met een uitkering mag bijverdienen, zonder dat de uitkering in gevaar komt. De nieuwe regeling moet met ingang van april volgend jaar ingaan. Nu bestaan er nog landelijke richtlijnen voor de bijverdiensten. Het kabinet heeft gisteren op voorstel van staatssecreta ris Ter Veld (sociale zaken) tot de nieuwe opzet besloten. Daarmee wordt tegemoet ge komen aan wensen van de gemeenten zelf. Zij willen meer maatwerk kunnen leve ren. De landelijke richtlijnen stonden dat in de weg. Voor de nieuwe opzet krijgen de gemeenten 150 miljoen gul den per jaar. Seizoenarbeid Hoeveel extra mensen uit de bijstand of met de genoemde uitkeringen nu aan de slag zullen gaan, is niet bekend. Ter Veld verwacht dat ge meenten de betrokkenen ook een financiële premie gaan geven om een baan te aan vaarden. Voorts zal het gemakkelij ker worden voor de groep uit keringstrekkers om bijvoor beeld seizoenarbeid in de tuinbouw aan te nemen. Ie mand in de bijstand mag per maand maximaal 257 gulden bijverdienen (echtpaar, een oudergezin). Voor een alleen staande is dat 180 gulden per maand. Het bijverdienen wordt ten hoogste voor twee jaar toegestaan. In de ioaw (wet inkomens voorziening oudere en ge deeltelijk arbeidsongeschikte werkloze werknemers) mag iemand 30 procent van de in komsten uit arbeid houden zonder dat korting op de uit kering volgt. Ook hier geldt een periode van maximaal 2 jaar. In de ioaz (een regeling gelijk aan de ioaw maar dan voor zelfstandigen) geldt het zelfde.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18