Nieuw college Alphen rond 'Het is een pracht van een rit' Rijn- en Veenstreek Ter Aar stevent af op bestuurscrisis 'Begraafplaats verdient stijlvolle entree' DINSDAG 25 MEI 1993 chef gert visser. 071 -161417. plv -chef janet v PvdA 'er Van der Vlies wethouder De PvdA'er Joop van der Vlies wordt aanstaande donder dag benoemd tot wethouder van grondzaken, ruimtelijke ordening, stadsontwikkeling en volkshuisvesting. De fractie van de PvdA heeft het 65-jarige, gepensioneerde raadslid gisteren officieel naar voren geschoven voor de ze wethouderspost. Alleen de ledenvergadering van de PvdA, die morgen wordt gehouden, zou nog roet in het eten kunnen gooien. alphen aan den run ruud sep De PvdA-fractie is gisteren te vens akkoord gegaan met de benoeming van Tom Viezee (RPF/GPV) als wethouder van onderwijs, volksgezondheid, personeel en organisatie. Het CDA had al eerder ingestemd met de toetreding van de RPF/SGP tot het college. De christen-democraten vonden verder dat de PvdA een tweede wethouder moest leveren om het college weer op volle sterkte te brengen. Het Alphense colle ge zit sinds de WD zich terug trok met twee vacatures. Van der Vlies kwam in sep tember 1966 in de Alphense ge meenteraad. Met bijna 27 jaar ervaring is hij het langst zitten de raadslid in Alphen en één van de langst zittende PvdA- raadsleden in Nederland. In heel het land zijn niet meer dan zes PvdA'ers die langer dan een kwart eeuw zitting hebben in een gemeenteraad. In de 27 jaar van zijn raadslid maatschap heeft Van der Vlies diverse keren een wethouders functie geambieerd. ,,Maar als partij kozen we in het verleden steeds voor een wethouderspost in de welzijnshoek. En dat is nou niet bepaald mijn speciali teit. In de vorige raadsperiode zou ik wel wethouder worden, maar toen moest ik me terug trekken na een hartinfarct", al dus de aanstaande wethouder. Van der Vlies neemt de stap naar het wethoudersambt nu na overleg met zijn huisarts. De PvdA'er is niet van plan om na de volgende verkiezin gen nog terug te keren in de Al phense gemeentepolitiek. ,,lk heb er dan ruim 27 jaar op zit ten en heb het dan wel gezien." Dat hij zijn lange carière in de Alphense politiek kan afsluiten met een wethouderspost, ziet Van der Vlies dan ook als een bekroning op zijn lange loop baan. „Hoewel het dan door sa menloop van omstandigheden is gegaan." Van der Vlies werkte tot janu ari van dit jaar gedurende 31 jaar in de buitendienst van een grote verzekeringsmaatschap pij. Verder was hij 23 jaar lang lid van het dagelijks bestuur van de Alphense sportstichting. „Dat die club vorig jaar is opge heven, is bij mij met pijn in het hart gegaan. Volgens mij func tioneerde de sportstichting uit stekend." De PvdA'er is niet van plan het beleid van zijn voorganger, de WD'er G. van As, radicaal om te gooien. „Daarvoor is de periode te kort en zijn we ook te veel gebonden aan allerlei re gels. Maar ik wil wel meer doen dan alleen maar op de winkel passen. De woningbouw heeft altijd mijn warme belangstelling gehad. Al zijn we dan strak ge bonden aan allerlei contingen ten, ik hoop toch wel iets te kunnen doen in de sfeer van de sociale woningbouw. Bezwaren tegen flatje Ter Aar Enkele bewoners van de Ha zelaarstraat in Ter Aar teke nen bezwaar aan tegen de ontwikkeling van de nieuwe wijk Middelland 3, omdat ze vinden dat het gebied niet geschikt is als woonwijk. Een goed alternatief is de ontwik keling van Aardam-west, waar de gemeente onlangs grond heeft aangekocht, al dus de protesterende bewo- Het is moeilijk om Middel land 3 goed toegankelijk te maken voor het verkeer, al dus de protesterende bewo ners. Zij verwijten de ge meente dat in het geheel geen onderzoek gedaan is naar de ontsluiting van de wijk. In Middelland 3 komen onder meer 19 woningen in een gebouw van negen me ter hoog. Twee bewoners van de Westkanaalweg dienden een bezwaarschrift in tegen dit onderdeel van het plan. Zij denken dat ze niet meer rustig in hun achtertuin kun nen zetten als de flat er staat. De bezwaarmakers willen daarom dat de flat meer naar het oosten wordt gebouwd. Direct achter hun tuinen kunnen dan eengezinswo ningen komen. ter aar marieta kroft Een bestuurscrisis in Ter Aar lijkt onontkoombaar. De oppo sitiepartijen en het CDA zijn de afgelopen dagen geen stap dichter bij elkaar gekomen. De oppositie handhaaft de motie van wantrouwen tegen CDA- wethouder P. van Rijn. Het CDA blijft dreigen ook wethouder A. Otto terug te trekken uit het col lege als Van Rijn weg moet en de oppositie E. Kraak van PAK benoemt als zijn opvolger. Als inderdaad een bestuurscrisis ontstaat, zal de provincie Zuid- Holland bemiddelen, verwacht CDA-fractievoorzitter H. Schou ten. De oppositie is niet bereid om weer met het CDA te overleg gen. Dat hebben zij zondag la ten weten in een brief aan Schouten. Deze brief is een re actie op de brief van het CDA, waarin de partij pleit om Van Rijn te laten zitten. Donderdag valt tijdens de raadsvergadering een beslissing. De brief van het CDA is met grote verbazing bij de raadsle den van GB, de WD en het PAK ontvangen. Het huidige college moet de resterende tien maan den van deze raadsperiode uit zitten, vindt het CDA. De partij stelde de andere fracties voor om daarover nog eens met el kaar van gedachten te wisselen. „Wij hadden enkele weken geleden al een afspraak ge maakt om met elkaar te over leggen. Het was het CDA dat daar plotseling geen behoefte meer aan had en de afspraak af zegde. Nu willen ze dan wel in eens", vragen J. Bom (GB). E. Heijers (WD) en E. Kraak (PAK) zich af. Ze zijn teleurgesteld over het niveau van de brief van het CDA dat ingaat op het persoonlijk leed dat Van Rijn en zijn familie door het ontslag ervaren en 'de inschattingsfout' die de opposi tiepartijen zouden hebben ge maakt. Volgens Bom is er echter een groot verschil tussen de persoon Van Rijn ('een aimabe le man') en de wethouder Van Rijn die zijn werk niet naar be horen deed. Heijers zegt dat de oppositie wel erg ongeloofwaardig zou overkomen als ze nu ineens de motie van wantrouwen gaan in trekken. Kraak wijst er op dat ze best willen overleggen met het CDA, maar dan over het colle geprogramma voor de rest van de raadsperiode waarin, zowel Kraak als Otto deel van uitma ken. „Het zijn geen steekjes die Van Rijn heeft laten vallen, zoals het CDA dat noemt", zegt Kraak. „Hij heeft ontzettend slechtgefunctioneerd." Fons van der Meer heeft om twaalf uur zijn eerste ritten met de buurtbus er op zitten. En de dames Marta Lek en El Jansen hebben hun toeristische rit ook achter de rug. Fons van den Boogaard neemt het stuur van Van der Meer over op de eerste dag dat de bus door Alkemade rijdt. FOTO» BEN DE BRUYN Buurtbus rijdt door Alketnade en de Bollenstreek alkemade marieta kroft De buurtbus wordt een toeris tenbus als de dames El Jansen en Marta Lek uit Roelofarends- veen instappen. Het is maandag 24 mei, de eerste dag dat het met bloemen versierde achtper- sonenbusje door diverse dorpen van Alkemade en de Bollen streek rijdt. „Vandaag gaan we mee om het uit te proberen", vertelt het op de achterbank zit tende tweetal. „We zijn om tien uur opgestapt bij de Digros in Oude Wetering. Het is voor de aardigheid. Het is nu overal zo mooi. Maar een andere keer kunnen we de bus ook eens ne men om naar de winkels in Lis- Het is half twaalf als de bus bij het pontje naar De Kaag stopt om weer een passagier in te laten. De zesde sinds de bus om zeven uur is gaan rijden. „Het is een pracht van een rit", zegt de enthousiaste buurtbus- chauffeur Fons van der Meer. Hij is één van de 47 vrijwilligers die zich hebben aangemeld om met de bus te rijden, en hij bijt de spits af. „Om half zeven vanochtend was hij al bij mij", wijst de uit Oude Wetering afkomstige Van der Meer naar de buurtbus-co- ordinator Jan Willem Dijker. Deze rijdt alle eerste ritten die de chauffeurs maken mee. „En dat is wel nodig ook", merkt Dijker op. „Al was het alleen maar om ze op de halteplaatsen te wijzen. Er staan nu nog geen borden. Er zat ook zo weinig tijd tussen de officiële goedkeuring zijn. Brag Van der Meer rijdt over de Meerbrug naar Nieuwe Wete ring. Hij lijkt geluk te hebben dat de brug niet openstaat, want enkele jachten wachten al. Zodra de bus over de brug is, gaat deze inderdaad open. „Ik heb vanochtend nog gevraagd aan de brugwachter of hij reke ning met de buurtbus wil hou den, zodat we op tijd kunnen blijven rijden", zegt Dijker. „Hij houdt zich daar keurig aan." Chauffeur Van der Meer vult hem aan: ,Ja, maar je weet niet dat ik iedere keer dat ik hier voorbij kom, een brieffie van tien uit het raam gooi hè?" De gepensioneerde buschauf feur houdt de stemming er in. Om het echt op een toeristenrit te laten lijken, geeft hij hier en daar uitleg aan de passagiers. „Dit is mooi voor als je naar het toilet moet", wijst Van der Meer naar de drempels in de Achter weg. De bus moet bijna stil staan om de flinke hobbels te kunnen nemen. Aan de kant van de weg zit een oudere man rustig van het zonnetje te genieten. Van der Meer stopt, draait zijn raam open en roept: „Ga je mee Piet? Voor 2 gulden 25 kun je een he le rit meemaken." „Nee, oude ren hoeven maar 1,25 te beta len", verbetert Dijker hem snel. Maar Piet is niet voor een ritje te verleiden. Ze zwaaien naar elkaar en Fons rijdt weer verder. Dijker kijkt op zijn horloge als de bus de Digros nadert. Het is vijf voor twaalf, „je rijdt precies op de minuut", geeft hij een complimentje aan Van der Meer. Wennen Bij de Meerkreuk zit het er weer op voor deze chauffeur. In Oude Wetering staat zijn aflosser, Fons van den Boogaard, hem al op te wachten. En ook de da mes lansen en Lek stappen, vol daan over hun trip. uit. Er stapt geen andere passagier in. Voor Van den Boogaard is het wel even wennen. Zijn leven lang heeft hij al heel wat kilo meters gereden, maar dat was in een personenauto en niet in een bus. Dijker, zelf sinds 1986 buurt buschauffeur in Haarlemmer meer-Zuid, zit achter Van den Boogaard om hem nog het een en ander bij te brengen. „Als je andere buschauffeurs tegen komt, zwaai je meestal even naar ze", probeert hij Van den Boogaard de regels van het vak bij te brengen. Deze heeft ech ter op dat moment wel even iets anders aan zijn hoofd dan om naar collega-chauffeurs te zwaaien. Het schakelen, het stu ren en de bocht nemen, het is wel even wat anders dan een personenauto, bekent hij. Door tijdgebrek was het ech ter niet mogelijk om de vrijwilli gers vooraf op te leiden, merkt Dijker op. „Ho, stop een klant", roept Dijker verschrikt naar de chauffeur op de hoek van het Westeinde en de Achterweg. Van den Boogaard trapt snel op Pontje centrale punt buurtbus Het centrale punt van de route van de buurtbus is het pontje naar De Kaag. Van daaruit wordt gereden in de richting Sassenheini, Lisse en richting Nieuwe Wetering, Roelofarendsveen en Oude Wetering. De reconstructie van het Noordeinde maakt een tijdelijke routewijziging noodzakelijk. Tot 1 juli rijdt de bus niet op het Noord- en Zuideinde. De bus rijdt van maandag tot en met vrijdag van zeven tot zeven uur en op zaterdag van negen tot drie uur. De bus kan maximaal acht per sonen vervoeren. De bus werkt niet met de strippen kaart. Bij de chauffeur kan een kaartje worden gekocht. Ongeacht de lengte VMIde ut kost een kaartje 2,25 gulden en een vier-rittenkaart zeven gulden. Kinderen tot twaalf jaar en personen ouder dan 65 jaar hoeven maar de helft te betalen. DeOV-jaarkaart is geldig in de buurtbus. zijn rem en staat nog net op tijd stil. Aan de kant van de weg staat echter geen passagier. Hel is buschauffeur Van der Meer. die ziin jasje in het busje heeft zjin jasje a hangen.' Geld weg uit groentewinkel alphen aan den run» Uit een groentewinkel aan de Herenhof in Alphen is vannacht voor ongeveer 740 gulden aan klein geld ge stolen. De inbrekers braken een deur aan de achterzijde open. Ook werd een bezoek gebracht aan een kruideniersbedrijf in hetzelfde winkelcentrum. Het is nog niet bekend of daar wat is meegenomen. Ook hier kwamen de inbrekers binnen door een achterdeur open te breken. Alphenaar beroofd alphen aan den run» Een Alphenaar is zondagavond rond elf uur beroofd van zijn horloge en een portemonnee. De man liep over de Ruysdaelstraat toen hij een klap kreeg van een onbekende man. De Alphenaar raakte buiten kennis. Nadat hij enige tijd la ter weer bij kwam, miste hij zijn uurwerk en zijn beurs met 400 gulden. Van Hooy triathlon-coördinator nieuwveen De Nieuwveense brandweerman Frits van Hooy is door de Nederlandse Brandweer Sport Bond (NBSB) aangesteld als triathlon-trainingscoördinator. Dat betekent dat Van Hooy contacten zal onderhouden met alle brandweer-tri-atleten en ze zal bijstaan met trainingen, conditietesten en schema's. In Ne derland beoefenen nu zo'n 20.000 tri-atleten de sport, onder wie een dikke duizend brandweermensen. De Nieuwvener werkt bij de Amsterdamse brandweer. Hij is ook actief bij de Triathlon Trainingsgroep Nieuwkoop, de grootste triathlongroep van Ne derland. Alkemadese op Europese lijst De WD in Alkemade heeft dr. P.C. Plooij-van Gorsel uit Oude We tering voorgedragen als kandidaat voor het Europese Parlement. De verkiezingen voor dit parlement worden op 16 juni 1994 gehou den. Elly Plooij is psycholoog en was tot 1987 als wetenschappelijk hoofdmedewerker verbonden aan de Rijksuniversiteit in Leiden. Nu is zij commercieel manager bij de Service One Group in Utrecht. Geen zwemles voor groep 5 gemeente bespaart daardoor zo'n 29.000 gulden. Op initiatief van het CDA wordt het aantal uren vakon derwijs - gymnastiek en han denarbeid - niet in één klap maar in gedeelten afgeschaft. Omdat het lesrooster voor het komende schooljaar al klaar is, wordt er nu nog niets veran derd. Na het schooljaar 1993- 1994 wordt de gemeentelijke vergoeding in vier jaar afge bouwd. Het basisonderwijs in Alkemade heeft gisteravond twee gevoeli ge aderlatingen ondergaan. De gemeenteraad besloot zowel te bezuinigen op het zwemonder wijs als op het vakonderwijs. De PvdA en Groen Links stemden tegen, CDA en WD waren voor. Door deze beslissing krijgen in het komende schooljaar alleen nog de groepen drie en vier zwemles. Groep vijf valt af. De Onvoldoende parkeerplaatsen bij kerkhof Aarlanderveen aarlanderveen kees van kuilenburg Zo op het oog is het een rustie ke ruimte, de algemene be graafplaats in Aarlanderveen. Toch is de plaatselijke bevolking niet tevreden over het aanzien van de ruim 75 jaar oude be graafplaats aan het Zuideinde in het tot de gemeente Alphen be horende dorp. Enige tijd geleden was het de dorpsraad die aan de bel trok bij het Alphense gemeentebe stuur over de situatie bij de do denakker. Nu zijn het de bestu ren van de Christelijk Gerefor meerde Kerk, de Gereformeerde Kerk en de Hervormde Kerk, die aandringen op maatregelen. „Vooral storen wij ons dat er prikkeldraad is gebruikt om de begraafplaats af te sluiten. Dat prikkeldraad loopt vanaf de bei de gebouwtjes naar de sloot. Dat is naar ons idee geen ge zicht. Niet alleen wij storen ons eraan, maar je hoort vaak in het dorp dat ook anderen er zich aan ergeren", vertelt scriba L. Rodenburg-Hartveld van de hervormde gemeente. „Wij ver wachten van de gemeente dat de entree naar de begraafplaats in stijl wordt afgewerkt en dat het prikkeldraad verdwijnt." Behalve over de entree, zijn de besturen van de drie Aarlan- derveense kerken ook ontevre den over de bereikbaarheid en de parkeergelegenheid bij de begraafplaats. „Het keren van de auto's is alleen mogelijk dankzij de welwillende mede werking van een landbouwer", vervolgt Rodenburg. „Daarnaast is er maar ruimte voor het par keren van drie of vier auto's. Dat is onvoldoende. „De begraafplaats is aange legd in een tijdperk dat er geen rekening met auto's behoefde te worden gehouden. Maar het is nu tijd om eindelijk eens reke ning te houden met de eisen van deze tijd. Door het ontbre ken van parkeerplaatsen, ont staat er bij een begrafenis voor het doorgaande verkeer vertra ging. Ook de politie en brand weer kunnen in die tijd het Zuideinde niet bereiken." De drie samenwerkende kerken dringen bij de gemeente aan op het aanleggen van een zoge noemde keerlus en voldoende parkeergelegenheid. „Dan zijn we al die vervelende toestanden bij de begraafplaats kwijt." De gemeente is nog maar net op de hoogte van de wensen van de drie kerkbesturen en het is nog niet bekend of ze worden ingewilligd: „Dat wordt nu door een ambtenaar bekeken." De rustieke begraafplaats aan het Zuideinde in Aarlanderveen. De besturen van de drie kerken storen zich a parkeerruimte en een keerlus.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17