D66 wil geen zwemparadijs Duitsers keren strand de rug toe 'Ik heb geen zin meer in Leiden Regio Stevenshof viert groot wijkfeest DINSDAG 25 MEI 1993 16 CHEF GERTVISSER. PLV -CHEF AAD RIETVELD. 071-161417 Democraten tegen overkapping van De Zijl De gouden tijden van kamerverhuur in de kuststreek lijken voorbij. Een 'Zimmer mit Frühstück' is weer volop te huur. foto dickhogewoning Pensions en goedkopere hotels lijden onder recessie Het buitenbad van zwembad De Zijl kan beter niet wor den overkapt. Dat stelt D66 in een nota over de Leidse sport. Volgens de democraten is het riskant om De Zijl te overkappen. In omliggende dorpen worden van buiten baden al 'zwemparadijzen' gemaakt. De concurrentieslag tussen gemeenten leidt tot financiële debacles, voorspelt D66. Ook het 5-Meibad zou nadelige gevolgen ondervin den van een sterk verbeterde De Zijl. leiden wim koevoet Volgens D66 levert de sluiting van zwembad De Vliet geld op. zeker als het complex wordt verkocht. De opbrengst moeten 'in elk geval' aan de Leidse sport ten goede komen. Er zou bij voorbeeld een onderzoek naar de haalbaarheid van de Zijl overkapping mee kunnen wor den betaald, oppert D66 in een reactie op de gemeentelijke sportnota Het spel en de knik kers. D66 meent dat burgemeester en wethouders te weinig heb ben nagedacht over het privati seren van zwembaden in Lei den. De fractie stelt voor Sport fondsen Nederland een offerte te laten uitbrengen. Ook wil ze dat de toekomst van zwemba den in regionaal verband veilig wordt gesteld. Hetzelfde moet van D66 gelden voor wielerba nen, ijshallen en golfbanen. D66 neemt zelf alvast een leiden Het grootste wijkfeest van Lei den, dat van de Stevenshof, wordt zaterdag 5 juni gevierd. Van 9.00 tot 18.00 uur staat de wijk bol van de activiteiten. De opening van het feest wordt verricht door 20 legervoertuigen van Keep them rolling. De oude jeeps, vrachtwagens en moto ren rijden over onder meer Dobbedreef, Heintje Davidsweg en Stevenshofdreef en parkeren op de Joke Smitstraat. Op de wagens rijden meisjes mee. Een van hen wordt gekozen tot feestprinses. In de tuin van de Dobbegaar- de wordt muziek gemaakt, een kleine Pasar Malam gehouden voorschot op de discussie over een verdergaande privatisering van sportaccommodaties in Leiden. De partij oppert de mo gelijkheid van verenigingen die bereid zijn om het onderhoud van hun eigen sportcomplexen voor hun rekening te nemen. De gemeente moet het daar voor benodigde geld naar de clubs overhevelen. Verder bepleit D66 meer aan dacht voor 'vergeten' sporten in Leiden. Genoemd worden denksporten. Ook zijn burge meester en wethouders volgens D66 individuele sporters (trim mers) vergeten, evenals sporters die geen gebruik maken van ge meentelijke sportzalen- of vel den. Tot slot vindt D66 dat er meer betonnen tafeltennistafels in parken moeten komen, meer jeu de boulesbanen, openbare tennisbanen, veilige trimroutes en stenen schaakspelen. en treedt een Spaanse dans groep op. Voor het gebouw van Centraal Wonen aan de Joke Smitstraat komt een pannekoe- kenterras voor de jeugd. Ook is daar poppentheater. In het wijkpark achter buurthuis Ste ven shof zijn optredens van volksdansgroepen, er wordt een modeshow gehouden en er is kindertheater. Presentator is George Julien. Ook wordt de kinderboerderij in het park ge opend. Rond het winkelcen trum aan het I.B. Bakkerplein wordt een braderie gehouden. Hier treedt ook muziekvereni ging K&G op met vier andere orkesten. Voor het buurthuis wordt de bekende kindervrij markt gehouden. Verder is er 'Maak apart fonds voor sporttalent' Leiden moet samen met ondernemers, de Leidse Sportfederatie en de uni versiteit een sportfonds op richten. Met dat sportfonds zouden stages bij specialis ten kunnen worden betaald voor Leidse sporttalenten. Ook zouden met zo'n sportfonds reizen van Leid se sporters naar topevene- menten kunnen worden betaald. Dit plan is afkomstig van D66. De fractie lanceert het in een nota over sport in Leiden. In hetzelfde stuk wijst de fractie de oprich ting van specifieke allochto- nenverenigingen af evenals de gemeentelijke bemoeie nissen met sportintroduc- tiecursussen zoals zweef vliegen. zeilen, tennis en paardrijden voor gevorder den. De gemeente kan zich beter druk maken om sport voor allochtonen en oude ren, aldus D66. een non-stop programma van zingende zigeuners, diverse ko ren, een playbackshow, show ballet, kindermodeshow, kin- dertheateren een dansavond. In de speeltuin van Stevens hof wordt een familieprogram ma afgewerkt met veel speelse activiteiten, jazzdans en muziek van de No Stress Band. De ijs- vereniging Rijndijk/Mors heeft een speciaal programa met hondendressuur, sportdemon- straties en boerenblaaskapel- muziek. Voetbalvereniging Lei den heeft haar strafschoppen- toernooi op het sportveld. Te vens wordt daar een demon stratie met modelvliegtuigen af gewerkt. Afsluitend is er een Oostenrijkse show. noordwuk/katwuk irene nieuwenhuuse Pensions en goedkopere hotels in Noordwijk en Katwijk heb ben dit jaar minder omzet. Sommige etablissementen heb ben zelfs tien tot twintig pro cent minder overnachtingen kunnen boeken. Belangrijkste reden hiervan is vermoedelijk de teruggang van de Duitse eco- „Bijna de helft van mijn ka mers staat leeg. Dat is in drie jaar niet voorgekomen", vertelt eigenaar M.E. van Kooten van pension De Duinkabouter in Noordwijk. Van Kooten heeft voornamelijk Duitsers in zijn pension aan de Golfbaan. Zo had hij verleden jaar 5000 oos terburen tegenover 100 Neder landers. Van Kooten maakt zich geen zorgen voor de toekomst. „We hebben drie vette jaren gehad en ik verwacht dat het wel weer goed komt. Het is normaal dat het in onze branche een beetje schommelt." Hij is ervan over tuigd dat de tekorten in de zo mer en het najaar wel weer wor den aangevuld, hoewel hij voor de zomer minder reserveringen heeft dan andere jaren. Ook zijn collega uit Katwijk, bedrijfsleider C. van der Linden van hotel Atlanta, zegt het één en ander te merken van de Duitse recessie. Van der Linden heeft een hotel met 45 bedden in de lagere prijsklasse. „Dit jaar waren er tot nu toe veel minder bussen uit Oost-Duitsland, en de bussen die kwamen zaten ook minder vol. Natuurlijk is dat te merken in je omzet Van der Linden zegt tot nu toe zeker tien tot twintig pro cent minder bezetting te heb ben. Behalve de economische recessie in Duitsland geeft hij de schuld aan de concurrentie van de Willem van den Bergh- Leefgemeenschap. De stichting, waar geestelijk verstandelijke mensen wonen, verhuurt sinds kort een deel van de personeel- flat als hotelaccommodatie. „Dat is para-commercie. Of je runt een hotel of je runt een gekkenhuis, maar er is natuur lijk geen vakantieganger die boekt voor een overnachting in een inrichting. Ik geloof ook niet dat die toeristen weten waar ze precies worden onder gebracht." Terughoudend M. Kornet van hotel Savoy, ei genaar van een middenklasse hotel in Katwijk, bespeurt tot nu toe weinig terugval. „Maar vol gend jaar zal ik voorzichtig zijn met prijsstijgingen, want je voelt aan dat mensen terughou dender worden. Die signalen moet je als hoteleigenaar op merken." De VW-directeuren in de twee badplaatsen stellen zich voorzichtig op. C. Verplancke van Katwijk: „Het is tot nu toe inderdaad wat rustiger dan an dere jaren, maar meestal komt de drukte na de pinksteren pas goed op gang." Collega J. Broekmeulen uit Noordwijk zegt nog geen klachten te heb.- ben gekregen. Het enige dat hij heeft gemerkt is dat de bussen met voormalige Oostduitsers minder vol waren. Arie Edelman van hotel Edel man aan de Astrid Boulevard in Noordwijk heeft een heel ande re verklaring voor de licht merk bare recessie. Edelman heeft 25 kamers in een goed midden klasse hotel. Volgens hem is de hausse van Oostduitsers nog niet over het hoogtepunt heen. Vooral in de maanden april en mei kwamen er volgens hem weer bussen vol naar de kust streek. Er zouden juist minder Westduitsers komen. Maar dat verlies wordt volgens Edelman goedgemaakt door Nederlan ders, die een korte vakantie in eigen land houden. Nieuwe regels boeien leden Ons Doel niet leiden erna straatsma Het bestuur van woningbouw vereniging Ons Doel was gister avond hoogstverbaasd over de uiterst geringe opkomst tijdens een hoorzitting over de nieuwe statuten. Na een aantal hoog oplopende ruzies hierover kwa men slechts tien van de in to taal 2000 leden bijeen om hun mening te geven over de nieu we 'verenigingsregels'. Voorzitter P. Stevens van Ons Doel had zeker 80 leden ver wacht op de hoorzitting in de Vredeskerk. Verbaasd keek hij de zaal rond en zei: „Ben ik nou gek, of niet." De ledenraad van Ons Doel stapte begin dit jaar op na een aantal aanvaringen met het be stuur. De meningsverschillen gingen onder meer over de sta tuten. De leden die gisteren wel hun zegje deden hadden vooral vra gen over de nieuwe wijze van 'bewonersparticipatie'. Het be stuur stelt voor de ledenraad op te heffen. Daarvoor in de plaats moet een 'raad van commissa rissen' komen. Dit orgaan gaat het bestuur controleren. Anders dan de vertegenwoor digers in de oude ledenraad die reeks van 'kwaliteitseisen' te voldoen. Stevens: „Kandidaten moeten een zekere basiskennis hebben, meer dan in het verle den het geval was in de leden raad. Door gebrek aan kennis onstaat er begripsverwarring met het bestuur en het bedrijf en dan kan er niet goed worden samengewerkt. Kandidaten voor de raad van commissaris sen moeten die basiskennis hebben of bereid zijn een aantal cursussen te volgen. Maar laten we in ieder geval niet beginnen met een toezichthoudend or gaan dat 'blanco' is." Een huurder vroeg zich of de gestelde kwaliteitseisen niet te hoog zijn voor deelname van 'gewone leden'. „Met een boe renverstand kom je er dus niet meer in. Zo wordt het voor huurders wel moeilijk om in die raad te komen." Het bestuur beaamde dat de kwaliteitseisen 'pittig' zijn, maar vond ze niet onredelijk. „De raad van commissarissen moet voor de woningbouwvereniging als onderneming kunnen na denken." Het bestuur stelt dat de problemen met de vroegere ledenraad onder meer zijn ont staan door de gebrekkige kennis van de leden. Naam: Nico van DelfL Opleiding: Groencollege Rijnsburg. Exa men bloemsierkunst VOORAF „Bloemsierkunst vond ik altijd wel een leuk vak. Een beetje spe len met die bloemen. Ik heb altijd een bloemstukje voor mijn moeder gemaakt. Die zei dan: 'Oh schat, wat prachtig'. Ja, ook als het niet zo mooi was. Ik heb altijd redelijke cijfers voor het vak gehaald. Ik denk dat dat nu ook niet zo'n probleem is. Ner veus ben ik zeker niet. Dat geldt voor het gehele examen. Dat heb ik tot nu toe redelijk gedaan, niet super, maar redelijk." ACHTERAF „Het ging heel erg goed. Ik heb een prachtig bloemstuk ge maakt, vind ik zelf. Het onderwerp was kunst of muziek en ik heb het laatste gekozen. In het bloemstuk heb ik lelies, gerbera's en rozen gebruikt. Als achtergrond had ik een gitaar en wat lang speelplaten. Het zag er goed uit. Ik denk dat ik daar een zeven of een acht voor krijg en daarmee ben ik dik tevreden." Toneel op Vlietland College leiden Een hoge ambtenaar uit Sint Petersburg komt het plaat selijk bestuur van een provinciestadje inspecteren. Hypocrisie, bedrog en pocherij vieren er hoogtij. Dat is in het kort het ver haal van het toneelstuk 'De Revisor', een komedie die leerlingen op 3,4 en 5 juni in het Vlietland College op de planken brengen. Het stuk van Nikolaj Gogol is na de première op 19 april 1836 in Petersburg niet meer van het toneel verdwenen. De voorstellin gen in het Vlietland College aan de Appollolaan 262 in Leiden beginnen om 20.15 uur. Plaatsen reserveren kan op werkdagen van 09.00 tot 16.00 uur (071-7692430). Op de avond van de voor stelling zijn kaarten te koop aan de kassa. Informatie-avond bij SOSA Leiden leiden De SOSA in Leiden (Sector Opleidingen Sociale Arbeid van de Hogescool Haarlem) houdt woensdag 2 juni een infor matieavond. Aanvang 19.00 uur in het SOSA-gebouw aan de Boerhaavelaan 345. Voor verdere informatie: tel. 071-171711 op dinsdag, woensdagen donderdag van 09.00 tot 17.00 uur. AGENDA DINSDAG 25 MEI Leiden Dialezing 'De vier reizen van Colum bus', org. Ver. van Postzegel Verza melaars, in het restaurant van zwem bad De Zijl, Paramaribostraat, aan vang 20.00 uur. Llsse Dialezing over de beklimming van de Mount Everest door cameraman Ed- mond öfrter (die in 1992 de top be reikte) in de bibliotheek, aanvang 20.00 uur. Noordwijk Passage Omloop van Rijnland, Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Leiderdorp Bazaar in verpleeghuis Leythenrode, Hoogmadeseweg, van 10.00 tot 21.00 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. Voorschoten Circus Bavaria, Burg. v.d. Haarpleinl Brandweerkazerne, voorstellingen om 15.00 en 19.00 uur. DONDERDAG 27 MEI Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de Vlietzaal, Raadhuislaan 43. van 16.00 tot 17.00 uur. Circus Bavaria, Burg. v.d. Haarplein/ Brandweerkazerne, voorstelling om 16.15 uur. PvdA-fractie op bezoek in Slaaghwijk leiden half uur later begint een wande ling door de wijk met leden van de werkgroep Slaaghwijk. Om 15.30 uur heoben de fractiele den een gesprek met de wijk- groep en bewonersorganisaties. Ten slotte is er in het wijkge- bouw van de SSL open huis vanaf 16.00 uur. Alle wijkbewo ners kunnen de fractieleden spreken over zaken die in de wijk spelen. De fractie van de Partij van de Arbeid, inclusief de wethouders H. Koek, T. van Rij en S. de Vreeze, brengt vrijdag 28 mei een bezoek aan Slaaghwijk. Om 14.00 uur wordt de fractie ont vangen door de wijkraad in het gebouw van de stichting Suri- namers Leiden (SSL) aan het Valkenpad 2A in Leiden. Een Nico van Delft heeft niets meer te leren Nog niet eens drie turven hoog wist Nico van Delft al heel zeker dat hij later de bloemenhandel in wilde. Die wens van de 15-ja rige Rijnsburger was overigens niet zo vreemd. Zijn vader heeft een bloemenexportbedrijf en een leliekwekerij. „Ik was vier of vijf jaar oud toen ik al met mijn vader mee naar Duitsland ging. Daar genoot ik zo van dat ik EXAMENUITSLAGEN Voorlopige uitslagen Frans VWO maan dag 24 mei (alleen meerkeuze vragen). 1 A. 2 A; 3 B; 4 B; 5 D; 6 D; 7 C; 8 A; 9 D; 10C; 11 C; 12D; 13C; 14 D; 15D; 1 6 D; 1 7 C; 18 A; 19 B; 20 B; 21 B;22 B; 23 C; 24 C; 25 B; 26 A; 27 D; 28 D; 29 A; 30 D; 31 C; 32 B; 33 C; 34 B; 35 D; 36 A; 37 B; 38 B; 39 D;40C;41 B; 42 B; 43 D; 44 B; 45 C; 46 B; 47 C; 48 B; 49 B; 50 C. Voorlopige uitslagen Wiskunde MAVOC D maandag 24 mei (alleen meerkeuze vragen). MAVOC: IC; 2 A; 3D; 4 C; 5 C; 6 E; 7 A; 8 B; 9 B; 10A; HA; 12 B; 13 D; 14 C; 15 E; 16 C; 17 B; 18 B; 19F;20B. 21 D; 22 C. MAVOD: 1 D; 2 C; 3 D; 4 E; 5 C; 6 B; 7 B; 8 C; 9 B; 10 F; 11 A; 12 B; 13 D; 14 C; 15 B; 16 A; 17 D; 18 B; 19 A; 20 C; 21 E; 22 E. Voorlopige uitslagen Frans MAVO C D maandag 24 mei (alleen meerkeuze-vra- gen). MAVOC: 1 C; 2 C; 3 A; 4 D; 5 A; 6 B; 7 B; 8 A; 9 0; 10 B; 11 B; 12 D; 13 C; 14 A, 15 B; 16 C; 17 C; 18A; 19A; 20 A; 21 C; 22 B; 23 A; 24 A; 25 D; 26 C; 27 C; 28 A; 29 C; 30 D; 31 A; 32 A; 33 C; 34 B; 35 B; 36 D; 37 B; 38 B; 39 D; 40 D: 41 B: 42 D; 43 A; 44 C; 45 D;*46 D; 47 A; 48 A; 49C; 50 A. MAVO D: 1 C; 2 B; 3 B; 4 A; 5 B; 6 A; 7 A; 8 B; 9 C; 1ÓA; 11 D; 12C; 13 B; 14 A; 15 A; 16 D; 17C; 18C; 19A; 20C; 21 D; 22 A; 23 B; 24 C; 25C; 26C27 C; 28 D; 29 A. 30 C; 31 D: 32 A; 33 C; 34 B. 35 B; 36 A; 37 B; 38 A; 39 A; 40 C, 4 1 A; 42 C; 43 D; 44 A. 45 D; 46 B; 47 B; 48 A; 49 B; 50 A. daarna nooit meer heb getwij feld", zegt de leerling van de Rijnsburgse tuinbouwschool Groencollege. School is voor de Rijnsburger dan ook slechts een hinderlijk tijdsverdrijf. Liever vandaag dan morgen wil hij zijn boeken met een fladderende boog het raam uitkieperen. Maar helaas staan er voor hem wetten in de weg. Nico is voorlopig nog leerplich tig en gaat na zijn examen ver der leren aan het KMAO (Kort Middelbaar Agrarisch Onder wijs), eveneens in Rijnsburg ge vestigd. Een tweejarige oplei ding waarbij leerlingen drie da gen naar school moeten en twee dagen stage lopen bij een agrarisch bedrijf. „Ik heb toch helemaal niets meer te leren", mokt Van Delft. „Zonder overdrijven. Ik weet nu eenmaal zeker dat ik in bloe men wil handelen. Op dat ge bied hoef ik niet zo veel meer te leren. Ik heb ook helemaal geen zin meer in die school. Het is el ke dag weer hetzelfde gezeur. Je leert er keurig de theorie, maar ik weet dat de praktijk onwijs anders is. Nee, dat ligt niet aan deze school, zij doen hier hun best voor de leerlingen." Bij de uitspraak 'genieten van je jeugd' trekt Van Delft zijn wenkbrauwen hoog op. „Dat zegt mij helemaal niets. Alsof het met je jeugd afgelopen is zodra je gaat werken. Nee. ik ga heus noe wel uit hoor. want in het weekeinde ben ik gewoon thuis." Wel wil hij later net zo hard werken als Van Delft senior. Diens dagelijks schema liegt er bepaald niet om. Om half vier rinkelt in huize Van Delft de wekker en dan gaat het rap op de bloemenveiling in Honseler- dijk aan. Inkopen en hup, op de wagen naar Duitsland waar de hele vracht aan de man wordt gebracht. Dat ritueel herhaalt zich twee keer in de week. „Dat is keihard werken, maar daar zie ik niet tegen op. Het is niet altijd een pretje, maar het ver dient heel erg goed." Het ligt in de lijn van de ver wachtingen dat zoonlief later het bedrijf Van Delft-Ravens- bergen overneemt, dat zijn va der samen met een oom heeft opgebouwd. „Het toeval wil dat zijn zoon, mijn neefje dus, later ook de bloemen in wil, dus de zaak blijft zeker in de familie." Dat hij ooit werkloos wordt sluit de Rijnsburger uit. „Mijn vader wil niet dat ik direct bij hem kom te werken. Dus ik moet eerst een andere baas vin den, maar dat lukt zeker wel. Daarnaast denk ik dat de toe komst in de bloemen vrij roos kleurig is. In voor- of tegen spoed, iedereen wil altijd een bloemmetje in huis. Mensen gaan ook dood, nou dan moet er weer een kransje komen. Die handel blijft gewoon bestaan." Nico van Delft „Bloemsierkunst vond ik altijd wel een leuk vak." foto jan holvast - - smtóu h tas miwjtmièfif:- J-"*! 'm l pi AUCH Wit QUSCH5/K

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16