College overleeft affaire-Willems' 'Die vrachtwagens zijn veel 'Hek is van de dam' op Wijngaardenlaan Leiderdorp houdt bijna zes ton over Honderd vrijwilligers in touw bij concert Normaal Regio Koe krijgt drieling Directielid weg bij EZL DINSDAG 25 ME11993 Ondanks niet en onvoldoende inlichten raad Leiderdorp Het college van Leiderdorp geeft toe fouten te hebben gemaakt in de afhandeling van de affaire rond gemeente secretaris Willems. Met name wat betreft openbaarheid had het, achteraf bezien, beter gekund. Hoewel verschei dene fracties menen dat het college de raad meerdere ke ren verkeerd heeft ingelicht, overleefde wethouder C. Kerner gisteravond een soms verhit debat. Er komt over leg over hoe het voortaan beter kan. leiderdorproy klopper Tijdelijk burgemeester J. de Bruin trok gisteravond namens het college een klein boete kleedje aan. Het kwam niet van een echt excuus, maar de er kenning dat 'alles anders was gegaan als B en W dingen tevo ren hadden geweten' bleek ge noeg om wethouder Kerner (personeel/CDA) te behoeden voor een motie van wantrou- De Leiderdorpse raad sprak gisteravond in het openbaar over de afhandeling van de af faire rond de voormalige ge meentesecretaris Willems. Deze kreeg onlangs een wachtgeldre geling, waarvan de kosten voor Leiderdorp over meerdere jaren kunnen oplopen tot maximaal 1,3 miljoen gulden. Vooraf hadden B en W ver klaard niet al te veel kwijt te wil len over de kwestie, vanwege de privacy van de betrokkene en de belangen van de gemeente. CDA ('Er zijn alleen verliezers') en WD ('Liefst geen openbaar debat gehad') liepen keurig mee aan het handje van B en W. Coalitie-genoot D66 dacht daar aanvankelijk heel anders over. Fractielid R. Jolly van de democraten eiste in een uitvoe rig betoog namelijk excuses van het college. „Ik wil dat u onom wonden toegeeft dat er fouten zijn gemaakt en dat u overleg belooft over hoe het voortaan beter kan." Jolly viel vooral over de zwijg plicht die de raadsleden is op gelegd tijdens de afhandeling van het ontslag. „Bij de burgers is het beeld van de raad ont staan van negentien stomme blinde vinken op een touwtje." Volgens D66 heeft het college zich laten leiden door angst voor de straat. „En een overheid in de verdediging is ongeloof- wekkend en meelijwekkend." Politiek gezien zijn volgens Jolly kapitale blunders gemaakt. Het college heeft een tijdlang al leen over de zaak overlegd met de fractievoorzitters. „Daarmee heeft ze de raad verdeeld in twee groepen, één die wel iets mocht weten en één die onwe tend moest blijven." C. Bos, fractieleider van Groen Links wist even later te melden dat maanden geleden zelfs een speciale raadscomissie is geformeerd die de kwestie heeft besproken. Andere raads leden mochten niets weten over hetgeen in dit clubje werd be kokstoofd. Bos werd onmiddel lijk fel bekritiseerd door met na me het CDA omdat dit geheime informatie is. De PvdA liet bij monde van fractievoorzitter V. Molkenboer Gehandicapte ten val in Meijendel wassenaar Een 30-jarige gehandicapte man uit Den Haag is gis teren met zijn aangepaste fiets gevallen in het Wassenaarse na tuurgebied Meijendel toen hij werd gepasseerd door een bestel busje. De 43-jarige Haagse bestuurder van het busje haalde de man in op een fietspad, dat voor die manoeuvre echter net te smal was. De man raakte met zijn driewieler in de berm en kan telde. Hij is met verwondingen aan zijn hoofd, rug en handen vervoerd naar het Haagse Westeinde Ziekenhuis. Man verdacht van diefstal voorschoten De Haagse politie heeft een 26-jarige man aange houden in verband met de inbraak in een modezaak aan de Schoolstraat in Voorschoten. Uit de winkel werd vrijdag voor tienduizenden guldens aan kleding gestolen. De politie in Den Haag handelt de zaak af. Snorfietser valt op verkeersdrempel wassenaar Een verkeersdrempel op de Wassenaarse Deylerweg zorgde er gisteren voor dat een 15-jarige Wassenaarse de macht over het stuur van haar snorfiets verloor. Het meisje reed met een 14-jarige vriendin achterop. Die liep slechts wat kleine ver wondingen op, maar de bestuurster moest met letsel aan haar elleboog naar het Haagse Bronovoziekenhuis. Advertentie in goedkoopste krant leiderdorp» Het Leiderdorps Weekblad raakt mogelijk haar ge meente-advertentie kwijt. Het college gaat onderzoeken of de advertentie mogelijk goedkoper kan worden geplaatst in één van de vijf andere huis-aan-huisbladen die verschijnen in Leider dorp. De gemeente plaatst wekelijks een advertentie met mede delingen aan burgers in de kolommen van het Leiderdorps Weekblad. Alle uitgevers wordt nu gevraagd prijsopgave te doen. Degene met de laagste vraagprijs krijgt de opdracht. leiderdorp roy klopper De gemeente Leiderdorp heeft vorig jaar vijf tot zes ton overge houden. Volgens wethouder C. Huigen (financiën/WD) is de meevaller toe te schrijven aan niet-structurele opbrengsten. Zo ontving de gemeente een kleine twee ton aan dividend op haar aandelen in de Bank van Nederlandse Gemeenten (BNG) en eenzelfde bedrag meer aan onroerend-goedbelasting dan geraamd. Verder vielen de per soneelslasten lager uit dan ver wacht. Het positieve resultaat, het eerste in jaren, staat in de nog niet gepresenteerde jaarreke ning over 1992. Huigen beloof de de zeer verbaasde raadsle den gisteravond dat ze gaat uit zoeken waar bijvoorbeeld die twee ton extra inkomsten van de onroerend- (ogb) vandaan komt. Overigens is deze twee ton een extra meevaller. In totaal heeft de gemeente al vier ton aan ogb meer binnengekregen dan geraamd. Twee weken gele den bleek namelijk de op- weten dat de raad naar haar mening tot twee maal toe on voldoende is geïnformeerd. „Ei genzinnig optreden, dat wij af keuren", zo kenschetste hij de handelwijze van college. Maar hoe D66 en oppositie ook aandrongen, wethouder Kemer kreeg zelfs geen klein ex cuus over de lippen. Integen deel, ze betitelde de handelwij ze van het college als 'zo zorvul- dig mogelijk'. Toen werd het nog even spannend in de raads zaal. D66 had immers geen be vredigend excuus gehoord, noch een toezegging dat derge lijke openbaarheids-problemen zich in de toekomst niet meer voordoen. Tijdens een schorsing van ruim een half uur was er uitvoe rig overleg tussen PvdA en D66. De vraag was wat de laatste par tij zou doen. Qua stemmen (tien) waren CDA en WD welis waar in de meerderheid, maar aan welke kant stond D66-wet- houder H. Veldstra? Koos ze voor het college of voor haar fractie? Of zou er toch nog een excuus komen? Na de adempauze bleek D66 intern verdeeld. Fractievoorzit ter E. Grootaarts probeerde het nog even door te stellen dat hij excuses eiste namens zijn vol tallige fractie, dus inclusief wet houder H. Veldstra. Dat bleek evenwel niet te kloppen. Veld stra steunde de college-uitleg. Hierop ondernam burge meester De Bruin een onder handelingspoging. „Ik zeg u toe dat we gaan praten over hoe in de toekomst met openbaarheid om te gaan." Toen hij ook nog met de enigszins verholen spijt betuiging kwam, ging de raad over tot de orde van de dag. Natuurwandeling in Warmond warmond Natuurliefhebbers kunnen zon dag 29 mei een wandeling ma ken over het landgoed 't Huys te Warmont. Natuurgidsen van het IVN begeleiden de ongeveer twee uur durende tocht. Het vertrek is om 14.00 uur bij het toegangshek aan de Herenweg in Warmond. •- j zoeterwoupeOp de boerderij van de fami lie Rijnsburger aan de Laan van Oud Raad wijk in Zoeterwoude is zondag een drieling geboren. Koe Tonnie werd moeder van drie kalfjes, wat zeldzaam voorkomt. Er zijn twee stierkalfjes en een koekalfje geboren. „Ze zijn alle drie kerngezond", meldt Peter Rijnsbur ger. „We hadden wel een vermoeden dat het er twee zouden zijn, naar drie, dat was een volslagen verrassing. Wij hebben dit nog nooit eerder meegemaakt." Moeder Tonnie is 7 jaar oud en had al 5 keer eerder gekalfd. De zwangerschap heeft 276 dagen geduurd en dat is vrij normaal. „Normaal wegen kalfjes rond de 40 kilo. Maar deze stierkalfjes wogen 33 en 35 kilogram en het koekalfje 31 kilo gram, dat is dus samen zo'n 98 kilo. Het is dus allemaal best bijzonder. En nu lopen ze al lekker in de wei en vannacht zijn zelfs al bui ten gebleven", vertelt de trotse Zoeterwoudse veehouder. foto jan holvast Kleiner politieteam onderzoekt moord Het rechercheteam dat de moord op de 60-jarige O. Troost onderzoekt, is teruggebracht van 24 naar 15 leden. Volgens een woordvoerder is het niet meer nodig met een groter team informatie in te winnen. Het gaat er nu om dat alle be schikbare gegevens worden on derzocht. „Om mevrouw Troost heen begaf zich een grote groep. Er waren heel veel ver zorgers, die in wisseldienst bij haar thuis kwamen. Daardoor is er een groot netwerk van men sen dat wij moeten onderzoe ken." Het uitloven van een beloning van 25.000 gulden voor de 'gou den tip' over de moord heeft één reactie opgeleverd. „Een tip die het onderzoeken waard is. Maar niet zo'n tip waardoor we nu direct de dader kunnen gaan arresteren", aldus de woord voerder. Adjunct-directeur beheer A. de Bont van het Elisabeth Zieken huis in Leiderdorp gaat met ver vroegd pensioen. De Bont werk te bijna 25 jaar bij het zieken huis. Op donderdag 17 juni is er van 16.30 tot 18.00 uur een af scheidsreceptie in het EZL. Omwonenden nemen 'stank' Heineken voor lief zoeterwoude gerrv repel Die 'stank' van Heineken ne men de meeste omwonenden nog wel voor lief, meer last heb ben de bewoners van de Wilhel- minastraat, Ommedijkseweg en omgeving van het zware verkeer vlak naast hun deur. Gister avond waren zo'n 70 'buren' van de Zoeterwoudse biergigant en enkele vertegenwoordigers van omliggende gemeenten bij een in de Hooiberg, het ont vangstgebouw op het Heine ken-terrein. Zij waren door Heineken uit genodigd om met elkaar te pra ten over de werkzaamheden van het bedrijf en wat er ge beurt om de overlast voor de omwonenden te beperken. Na een zeer technische uitleg van Heineken over allerlei maatre gelen om energie te besparen, het milieu te sparen en stank en herrie tegen te gaan, mochten de aanwezigen hun zegje doen. Toen bleek dat de meeste mensen eigenlijk geen bood schap hadden aan al die techni sche uiteenzettingen. „Dat is al lemaal wel mooi, maar dat is uw zaak", was een opmerking uit het publiek. „Het gaat ons om simpele dingen als stank en geluidsoverlast en wat daar aan te doen is en wat daaraan gedaan wordt." „Ach ik woon hier nu vijftien jaar en kijk vanuit mijn slaapka merraam recht naar Heineken, dus ik zit er bijna bovenop", zei een bewoonster van de Wilhel- minastraat. „Nee van die stank heb ik geen last, wel van die wa gens, dat is veel erger, daar wen je nooit aan. Je kunt beter een trein langs je raam hebben rij den dan die vrachtwagens. Remmen, optrekken, claxone ren en het elkaar luidkeels groe ten van de chauffeurs, dat is pas hinderlijk." Een andere Rijndijk-bewoon ster zou tegen die overlast graag een geluidswal geplaatst zien, bijvoorbeeld op de strook tus sen de Ommedijkseweg en de Burgemeester Smeetsweg. Ze vroeg zich ook af waarom de verkeerslichten dag en nacht in werking zijn. Dat veroorzaakt een hoop herrie in verband met afremmen en weer optrekken. „Want dat gaat meestal niet zo zachtjes, maar met gierende remmem." Volgens de Zoeterwoudse wethouder A. Ringersma kan over het afstellen van de ver keerslichten overlegd worden. Het plaatsen van een geluidswal is een zaak van de gemeente en Rijkswaterstaat. „Stel dat daar naar gekeken zou worden, dan gebeurt het toch pas gelijk met de reconstructie van het kruis punt Burgemeester Smeetsweg- /Hoge Rijndijk, over enkele ja ren", zei Ringersma. Koken De 'stank' van Heineken wordt voornamelijk veroorzaakt door de afvalwaterzuiverings-instal- latie, gelegen langs de Hoge Rijndijk. Er is alleen wat te rui ken in de zomer, wanneer er 'topproduktie' wordt gedraaid, en de capaciteit van de installa tie de verwerking niet aankan. Van deze stank hebben de di rect omwonenden last. Dit pro bleem moet voor de volgende zomer zijn verholpen, aldus Heineken. Ook het koken van de mout stinkt. Wie daar wat van merken is afhankelijk van de wind. Als er geen wind is, is er ook bijna geen stank. Waait het wel, dan ruik je Heineken soms in Lei derdorp (bij oostenwind), soms in Hazerswoude (bij westen wind). Toch wordt deze geur, zoals de medewerkers van het bedrijf het noemen, door de meeste aanwezigen niet eens echt als overlast bleek gisteravond. brengst van de huizenbelasting op onverklaarbare wijze twee ton meer opgebracht te hebben dan de gemeente had verwacht. Ofschoon het college de Leider dorpers heeft beloofd dat de be lasting op huizen dit jaar met maximaaJ vier procent stijgt, blijkt de opbrengst tien procent hoger te zijn dan was berekend. Een foutje, zo veronderstel den PvdA-raadslid en zijn CDA- college A. Roest gisteravond, dat maar snel moet worden rechtz- gezet door de te veel betaalde bedragen terug te storten naar de burgers. Daar wilde Huigen evenwel nog niet aan. Volgens de wet houder kan de stijging ook zijn veroorzaakt door de hertaxaties van woningen en het gegeven dat de woningen in de Oranje- wijk, ondanks de dreigende komst van TGV en bredere A4, toch in waarde zijn gestegen. Bij de ramingen was hiermee geen rekening gehouden. Ze beloofde de raad ook te laten onderzoe ken waar die tweede ogb-mee- valler in korte tijd vandaan komt. Bewoners voelen zich opgesloten door 'ijzeren plant' Het gewraakte gat in het hek op de Voorschotense Wijngaardenlaan. Een staaltje van burgerlijke ongehoor zaamheid. De bewoners voelen zich door de plotselinge aanleg van het hek afgesneden. Lang zal het gat ech ter niet gehandhaafd blijven. foto loek zuyderduin voorschoten miep de graaff Woon je in dezelfde straat, moet je ineens een kilometer omlo pen om een kopje suiker bij de overbuurman te gaan lenen. Tot hun grote verbijstering zijn de bewoners van de Voorschotense Wijngaardenlaan onlangs van het ene op het andere moment met een hek geconfronteerd, dat van de Oranjekade tot aan de Schoolstraat onafgebroken de weg verspert. De bewoners voelen zich nu 'opgesloten' en hebben het recht in eigen hand genomen: zo is er ter hoogte van de Cro- cusstraat ineens een gat in het hek gemaakt. Niemand weet natuurlijk wie de dader is. De gemeente zal het binnenkort re pareren. Inmiddels is 'het hek' een voortdurend terugkerend gespreksonderwerp in de buurt. Een bijnaam heeft het veertig centimeter hoge obstakel ook al. Men heeft het over de ijzeren plant. Het ijzeren gevaarte dat de Wijngaardenlaan in twee stuk ken verdeelt (dienweg en hoofdweg), is geplaatst om het groen in het plantsoen de kans te geven te groeien. Bewoners reden tot voor kort niet zelden dwars door het groen om via de hoofdweg op de ventweg te be landen. Of ze keerden via het plantsoen om een file te ontwij ken. Twee jaar lang werden pril le boompjes constant platgere- den en daar wilde de gemeente paal en perk aan stellen. Mevrouw Gietema is één van de vele verontwaardigde bewo ners die zich afgesneden voelt. Ze moet honderden meters om lopen om aan de overkant te komen. „Iedereen klaagt. Het is toch te gek dat de gemeente zo'n hek zo maar neerzet zon der ons om een mening te vra gen. Het is nu een heel smalle weg geworden. De gemeente heeft er heel wat geld tegenaan gegooid en dat was helemaal niet nodig geweest. We hebben niets tegen groen, graag zelfs, maar de bomen waar het hek voor is neergezet, zijn ook veel te ver in het voetpad geplaatst. Auto's kunnen we ook nauwe lijks meer kwijt: je zit zó tegen dat hek aan". Ze overweeet niet er stappen tegen te onderne men. „Dat helpt toch niet. Zo'n gemeente doet toch maar!" Een andere bewoner, Blom, heeft het ijzeren gevaarte in middels maar geaccepteerd. „Ik moet eerlijk zeggen dat er voor heen automobilisten waren die het presteerden door de be groeiing heen te rijden, met alle gevolgen van dien. Dat kan nu niet meer". Pikant detail in de hekken kwestie: er wonen maar liefst twee raadsleden en een wet houder op de Wijngaardenlaan. Geen van allen willen en mogen ze zich met het heikele punt be moeien. Vragen in de raad zijn er dus niet over het hek te ver wachten. warmond miep de graaff Even een concert van rock-popgroep Normaal or ganiseren: in het kleine Warmond zijn daar al we ken ruim 100 vrijwilligers voor in touw. De aan loop tot het spektakel dat komende zondagavond losbarst op het terrein van de ijsvereniging in de Veerpolder en waar 1500 bezoekers worden ver wacht, is zelfs al veel langer. Een half jaar geledep was de organiserende muziekvereniging St. Mat thias al mee bezig om de in Warmond uiterst po pulaire groep binnen de gemeentegrenzen te ha len. Matthias-voorzitter P. van der Kerkhof is dolblij dat de jubilerende, 75-jarige vereniging, over zo veel vrijwilligers beschikt, want ze zijn hard no dig. „Je staat er natuurlijk niet zo bij stil, maar bij dit concert komt gigantisch veel kijken. Je moet om te beginnen allerlei vergunningen aanvragen. Dan is er de tent van 55 bij 22 meter. En dat is geen gewone tent van een beetje zeildoek, maar één met stalen spanten en een houten vloer. Die moetje inrichten met barretjes, taps." „Er zijn", vervolgt Van der Kerkhof, „toiletwa gens nodig. Je moet zorgen voor elektrische aan sluitingen, voor koelwagens, een EHBO-post, voor goede kaartverkoop-punten, voor body-gu ards en bewaking. De groep zelf heeft ook een wensenpakket wat betreft haar natje en droogje. Er moeten mensen zijn die de toestroom aan honderden auto's in goede banen leidt en het ter rein bewaakt." Die honderd man zijn echt hard nodig, bena drukt de voorzitter. Ook al omdat de tent dit weekeinde niet alleen wordt gebruikt voor het op treden van Normaal, maar ook voor andere jubi leum-activiteiten zoals een reünie en een jubile umconcert, waar ook nog eens 800 mensen wor den verwacht. „Je moet de ruimte dus steeds aan passen." Moeilijkheden verwacht Van der Kerkhof niet. Wat dat betreft kan men ook op de ervaringen van vorig jaar terugvallen. Toen werd op dezelfde locatie ook een Normaal-concert georganiseerd. „Dat viel helaas een beetje in het water. Letterlijk, het goot van de regen. Maar ook omdat zanger Bennie Jolink toen net een ongeluk had gehad en uit de roulatie was. We kwamen toen krap aan 1000 bezoekers. Dit jaar moet het beter gaan: in de voorverkoop zijn al 1000 kaarten verkocht en het loopt elke dag storm." Geluidoverlast Op eén aspect zal men met geen 1000 vrijwilligers grip hebben, beseft Van der Kerkhof: de geluid- overlast. De herrie zal tot ver buiten de gemeen tegrenzen van Warmond doordenderen „Nee, daar doe je weinig aan. Anderzijds is het om klokslag twaalf uur afgelopen, daar houden de jongens zich altijd aan. En ze besluiten nog met het Wilhelmus ook!" Tot slot: waarom wordt voor zo'n dorpsevene ment niet een groep als BZN gevraagd? Deze band zou waarschijnlijk veel meer oudere Warm- onders de deur uit lokken? Het antwoord is kort en duidelijk. „Omdat de drankomzet dan een stuk minder groot zou zijn. Bij BZN zal ook best worden gedronken, maar van Normaal weet ie dereen dat er ook wordt gegooid - je komt er ook drijfnat vandaan. En dat scheelt qua inkomsten voor ons een flinke slok op een borrel."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15