Bezuiniging boven tafel Kerk Samenleving Classis Katwijk bespreekt nieuwe ontwerp-kerkorde Protestantse stichting moet drastisch korten op uitgaven DINSDAG 25 ME11993 KORTWEG Pinksterfeest De hervormde gemeente, de Gereformeerde Kerk en de rooms-katholieke parochie in Óegstgeest vieren ook dit jaar gezamenlijk het pink sterfeest. Dat gebeurt in en om de St. Willibrordkerk aan de Rhijngeesterstraatweg 35. De 'ontmoeting' staat hierbij voorop. De bijeenkomst be gint om 10.00 uur met een pinksterontbijt - bij goed weer in de pastorietuin - en om 11.00 uur volgt een fees telijke oecumenische dienst, met als voorgangers pastor G. Kester, dominee H.R. Plomp en pater F. Vervooren. Na de dienst is er koffie met cake en laten de kinderen ballormen op. Moker Het radio-programma van Moker, het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek, is morgenmid dag gewijd aan religieuze muziek. De liederen zijn uit gekozen door B. Warmer dam. De overdenking wordt uitgesproken door pastor P.F.G. van den Bos uit Lei derdorp. Het programma wordt uitgezonden van 16.30 tot 17.00 uur en komende zondag nog eens herhaald van 19.00 tot 19.30 uur. Mo ker zendt uit via de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1. Contactdag CRK De Stichting Bevordering Contact Rooms-Katholieken organiseert op zaterdag 19 juni in de Irenehallen van de jaarbeurs in Utrecht haar 8e jaarlijkse contactdag. De hal len gaan open om 9.00 uur. Tijdens het ochtendpro gramma houdt priester Hen ri Nouwen een lezing over het thema van de dag en van 12,15 tot 15.00 uur is er een gevarieerd aanbod aan acti viteiten. Zo wordt er een in formatiemarkt en een jonge renmarkt ingericht, worden er lezingen gehouden over actuele onderwerpen en zijn er speciale programma's voor kinderen en tieners. De dag wordt besloten met een gezamenlijke eucharistievie ring. Celebrant is kardinaal Simonis, in concelebratie met de aanwezige bisschop pen en priesters. Aandachtscentrum Het 10-jarig bestaan van het Aandachtscentrum in Den Haag, een initiatief van de gezamenlijke kerken, wordt gevierd met een open huis op zaterdag 5 juni. Van 11.00 tot 16.00 uur kunnen bezoe kers terecht in het gebouw aan de Schoolstraat 18. Er wordt onder meer een dia presentatie getoond over de doelstellingen van het Aan dachtscentrum, dat vooral een ontmoetingsplaats is voor iedereen die wil praten 'over alles wat een mens maar kan ervaren in zijn of haar leven'. Elly Rikkert Het praiseteam Katwijk aan den Rijn organiseert op 4 ju ni een 'praise-avond voor kinderen' met Elly Rikkert. Zij treden om 19.00 uur op met kinderrepertoire in de Ontmoetingskerk. Het pro gramma duurt tot ongeveer 20.30 uur en de toegangprijs bedraagt 3 gulden. Kaarten kunnen alleen op werkdagen tussen 19.00 en 20.00 uur worden besteld via de tele foonnummers 01718- 73012/14863. Paus naar Noord- en Midden-Amerika VATICAANSTAD CIC Paus Johannes Paulus II. Paus Johannes Paulus II brengt van 9 tot 16 augustus een bezoek aan Noord- en Midden-Amerika. Hij begint zijn reis met een tweedaags bezoek aan Jamaica, waarna hij een dag op het Mexicaanse schiereiland Yucatan vertoeft. Vanaf 12 augustus woont hij in Denver (Colorado) een inter nationale jongerenbijeen komst bij. Op de eerste avond in Den ver staat een ontmoeting met jongeren op het programma. De volgende dag maakt de paus een uitstapje naar het bezinningscentrum 'Saint Ma- lo' in de Rocky Mountains. Zondag 15 augustus gaat hij voor in de kerkdienst ter af sluiting van de ontmoeting in Denver, 's Middags keert hij terug naar Rome, waar hij de volgende ochtend verwacht wordt. Oorspronkelijk zou de paus Jamaica en Mexico bezoeken tijdens zijn laatste reis naar Latijns-Amerika in oktober 1992. De ontwerp-kerkorde van de toekomstige Verenigde Refor matorische Kerk staat centraal tijdens de vergadering van de classis Katwijk van de Neder landse Hervormde Kerk. Het stuk wordt besproken door dr. C. Vermeulen, predikant in Val kenburg en primus-afgevaarde naar de synode. Vermeulen gaat met name in op artikel I, dat handelt over het belijden van de kerk. In dit arti kel I zijn de artikelen VIII en X van de hervormde kerkorde sa mengevoegd en, wegens de deelname van de Evangelisch Lutherse Kerk aan het Samen op Weg-proces, aangevuld met andere belijdenisgeschriften. De vergadering wordt gehou den in het hervormd kerkelijk centrum Maranatha aan de Poolster 2 in Katwijk en begint om 19.30 uur. BEROEPINGSWERK tERVORMDEKERK i: te Herkingen: T. Wegman te Wijngaarden; te Ommen: W J J. Koelewijn te Krimpen aan den IJssel; door de generale synode als zendings predikant (t.b.v. de G.Z.B. voorde Reformed Church te Zimbabwe); C. van Dam, kand te Óegstgeest. Aangenomen: naar Avezaath (part-ti me). G.H J. Gerelings. wonende te Kesteren. die tevens pred voor bui- tengew werkzaamheden (gevange nispredikant te Overberg) blijft. Bedankt: voor Hendrik-ldo-Ambacht (toez A. van de Meer te Wierden. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Arnhem: mevr. drs, Th.C. Wolters te Wirdum (Fr). CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: te Barendrecht: G. Bouw te Urk (Eben-Haëzerkerk); te Purmer- end; G. Vos. kandidaat te Warnsveld. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Berkenwoude: A. Bac te Bodegraven. Dominee Schouten naar Leidse ekklesia De hervormde/gereformeerde kerkengemeenschap in Leiden heeft binnen opmerkelijk korte tijd de bezuini ging van bijna 20 procent op het aantal predikantsplaat sen gehaald. Na het vertrek van de hervormde dominee H.J. Dekker-Keiler, een maand geleden, levert nu zo goed als zeker ook de gereformeerde dominee H.E. Schouten van de Vredeskerk een belangrijk deel van zijn uren in. Hij heeft een beroep ontvangen van de Leidse Studenten Ekklesia en is van plan het aan te nemen. Rooze van de gereformeerde Kerkeraad Algemene Zaken (KAZ) weten. „Het besluit ver wacht ik zeker niet voor de zo mervakantie", zegt Rooze. „Bij het afstoten van gebouwen ko men heel veel gevoelens los." De overgang van Schouten naar de Leidse Studenten Ekkle sia is zo goed als rond. Maar ge let op het feit dat nog een aantal formaliteiten moet worden af gehandeld, drukt hij zich wat voorzichtig uit met de zinsnede dat hij 'van plan is het beroep aan te nemen'. Met zijn vertrek gaat het aantal predikanten voor de Vredeskerk van 2,75 naar twee. Tot nog toe deed Schouten het werk samen met ds. S.H. Bloemerd (die een baan voor 75 procent heeft) en ds. J. Nauta. Van zijn eigen volledige baan levert Schouten straks dus 75 procent in. Welke gevolgen dit heeft voor de taakverdeling binnen het team van Leidse predikanten is volgens Rooze nog niet geheel duidelijk. Beide vacatures worden niet opgevuld. Daardoor daalt het aantal predikantsplaatsen in Leiden structureel van tien naar acht. Of, specifieker gezegd, van de oorspronkelijke 9,75 (één van de predikanten binnen het team heeft een baan voor 75 procent) naar acht. De nieuwe baan van Schouten bij de ekkle sia slokt namelijk eveneens driekwart van zijn tijd op. Voor de overige 25 procent blijft hij aan de Vredeskerk verbonden. Dekker-Keiler liet wel een volle dige arbeidsplaats achter, waar door er per saldo 1,75 predikant minder is. De teruggang in het aantal predikantsplaatsen is noodza kelijk om de hervormde/gere formeerde kerkengemeenschap in Leiden in de toekomst finan cieel gezond te houden. Een an dere noodzakelijke maatregel die nog moet worden genomen betreft het sluiten van twee ker ken. De discussie daarover is nog gaande, laat voorzitter F.D. Kennismaking met pastoraat studenten hernieuwd LEIDEN DICK V Voor de gereformeerde predi kant H.E. Schouten betekent de overgang naar de Leidse Studenten Ekklesia een her nieuwde kennismaking met deze vorm van pastoraat. Ook in de periode van oktober 1984 tot september 1988 was hij namelijk al aan de oecume nische geloofsgemeenschap verbonden, als pastor speciaal belast met de buitenlandse studenten. „Dat is me destijds heel goed bevallen. Ik zie dit als een nieuwe uitdaging", al dus Schouten, die zijn werk bij de ekklesia ook toen al combi neerde met een 'normale' wijkgemeente. Destijds was hij echter slechts voor 25 procent in dienst van het studenten pastoraat en straks wordt die verhouding omgekeerd: 75 procent ekklesia en 25 procent wijkgemeente. Schouten (47) is geboren in Vreeswijk (thans gemeente Nieuwegein) en studeerde aan de VU in Amsterdam. Hij werd in juni 1978 als predikant be vestigd en zijn eerste stand plaats was de streekgemeente Midden-Betuwe (gerefor meerd), gecombineerd met de hervormde deelgemeente in Kesteren. „Ook toen was ik dus voor zowel gereformeer den als hervormden actief, een situatie zoals we die nu ook hier kennen." In 1984 verkaste de dominee naar Leiden. Na een periode van negen jaar kwam het beroep van de studentenekklesia voor Schou ten als een 'aangename ver- Dominee H.E. Schouten. rassing'. Bij het studentenpas toraat zijn momenteel, na het vertrek van JA Eekhof en N. Bouhuijs, twee vacatures. Eén daarvan wordt nu met de komst van Schouten opgevuld. Welke portefeuille hij straks krijgt is nog niet duidelijk. Zijn voorkeur gaat uit naar de dia loog met andere godsdiensten, een nieuw onderdeel binnen het takenpakket van de ekkle sia. Daar heeft Schouten al de nodig ervaring mee. Tijdens zijn studie godsdienstweten schap had hij als specialisme het boeddhisme. Verder was hij tien jaar secretaris van de FOTO WIM DIJKMAN Nederlandse afdeling van de 'World conference on religion and peace', een platform waar de verschillende godsdiensten spreken over de wereldvrede. Als voorzitter van de Leidse Raad van Kerken knoopte Schouten ook contacten aan met de plaatselijke moslimge meenschap. Het voorzitter schap van de raad houdt hij ook als ekklesia-predikant voorlopig nog aan. „Dat lijkt me ook goed voor de ekkle sia", zegt hij. Schouten begint zijn werk bij het studentenpastoraat na de zomervakantie. UTRECHT ANP De PSVG, de protestantse stichting die voorlichting geeft over relaties en seksu aliteit, moet drastisch bezuinigen. Het algemene werk van de stichting, het ge ven van voorlichting aan instellingen binnen de gezondheidszorg en het on derwijs, wordt opgeheven. Twee van de vier werknemers die hierbij betrokken waren, worden in dienst genomen door de Rutgers Stichting. De andere twee is ontslag aangezegd. Het kerkelijke vormingswerk van de PSVG verhuist begin juni naar Utrecht. De stichting gaat structureel samenwer ken met de KBSR, de rooms-katholieke equivalent van de PSVG. Zij zullen sa men een pand betrekken. De functies van twee van de vier werknemers die bij dit werk betrokken zijn, worden inge krompen, zo maakte coördinator Maaike Sikkel van de PSVG gisteren bekend. Begin 1992 dwong het ministerie van wvc, subsidiegever van de PSVG, de stichting om te bezuinigen. Het ministe rie gaf de PSVG bovendien de opdracht de algemene voorlichtingsfunctie te bundelen met de Rutgers Stichting, die hulp en voorlichting geeft op het gebied van seksualiteit en geboorteregeling. Tot eind 1994 blijft het ministerie het kerke lijk vormingswerk van de PSVG, opge richt in de jaren '50, financieren. De KBSR, die twee mensen in dienst heeft, en de PSVG werkten in het verle den al regelmatig inhoudelijk samen, bij voorbeeld in de interkerkelijke initiatief groep tegen seksueel misbruik in pasto rale relaties. Beide organisaties gaan nu ook in organisatorisch en zakelijk op zicht samenwerken, waarbij ze de eigen identiteit en zelfstandigheid behouden. HET WEER ROB GROENLAND Einde warmte in zicht Vrij onverwacht bouwde zich giste ren in Nederland een groot tempe ratuurverschil op. In het zuiden van het land was de stroming in de onderste 1000 meter van de tro posfeer oost tot zuidoost en hier mee werd warme en droge lucht aangevoerd. In het noorden van het land was de stroming iets gekrom pen en kwam uit oost tot noord oost. Hiermee werd aanzienlijk koelere en vochtigere lucht uit De nemarken en omgeving binnenge voerd. In de ochtenduren waren delen van Friesland en Groningen zelfs bedekt met stratusbewolking. Deze luchtsoort wist in de stroming via het IJsselmeer onze regio te be reiken. De stratus was weliswaar opgelost, maar toch kon de hele dag een sterk heiige laag worden onderscheiden aan het gewelf. De ze laag stelde een 'deksel' voor waaronder al het vocht zich kon op stapelen. Het gebied van de IJmond tot aan Haarlem haalde in deze relatief koelere luchtsoort met moeite 22 graden, terwijl verder zuidwaarts in Leiden en Rotterdam een maxi mum van 25 graden werd geno teerd, Dit is ook niet verwonderlijk als we bedenken dat met een grondstroming uit noordoost de lucht boven Leiden een weg over land heeft afgelegd, terwijl de lucht boven de IJmond en Haarlem een stukje IJsselmeer heeft mee gepakt. Óm 20.00 uur was de tem peratuur op Terschelling tot 13 graden gedaald, terwijl Vlissingen nog steeds een aangename waarde van 23 graden noteerde. Vandaag wordt ons weerbeeld voor het laatst in positieve zin beïnvloed dooreen IJslandsehogedrukuitlo- per. Aan de noordzijde van deze uitloper stroomt koude lucht uit het hoge noorden over Zweden en Finland naar het zuiden. Wij blij ven aan de zuidzijde van de uitlo per met vandaag en deels morgen nog de aanvoer van warme lucht. Echter over het westen van Spanje en de Golf van Biscaye heeft zich een grote hoeveelheid frisse Atlan tische lucht in de stroming van een lagedrukgebied getrokken. Het la- gedrukcentrum zelf ligt stationair ten zuidwesten van de Britse Eilan den (zie weerkaartje op deze pagi na). De voorste begrenzing van de ze minder warme lucht trekt als een koufront het Franse vasteland op. Deze middag en de komende avond komt aan de voorkant van dit front waarschijnlijk een aparte on weersstoring tot ontwikkeling. On weersbuien die boven België ont staan kunnen misschien later op de avond of pas in de nacht de Leidse regio bereiken. Achter deze eerste storing komt morgen over dag het koufront vanuit het zuid westen binnenwalsen en dit zou op wat meer plaatsen aanleiding tot onweer kunnen geven. Voordat de grondstroming na de passage van het front doorruimt naar het zuid westen, kan de temperatuur nog tot ruim boven de 20 graden oplo pen. Vanaf donderdag moeten we een aanzienlijke stap terug doen, als de Atlantische lucht over het hele land uitstroomt. HET WEER IN EUROPA Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het algemeen veel be wolking en nu en dan re gen of een bui. Morgen in Zuid-Engeland ook enkele opklaringen. Maxima mor gen ongeveer 12 graden in Schotland. 15 in Ierland en iets boven de 20 gra den bij Londen: België en Luxemburg: Vandaag perioden met zon wisselend bewolkt kele buien, mogelijk met onweer. Maxima vandaag tussen de 25 en 30 gra den. morgen tussen 20 en 25 graden. Noord- en Midden-Frank rijk: Perioden met zon. Van daag vooral in Bretagne en Normandië wolkenvelden en enkele fikse regen- of onweersbuien. Morgen ook elders be wolking en buien. Maxima vandaag langs de Kanaalkust rond 20 graden, el ders tussen de 27 en 32 graden. Mor gen langs de kust 17, in het uiterste oosten nog tegen de 30 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Veranderlijke bewolking en en kele fikse buien. Maxima langs de kust van 17 graden tussen Lissabon en Porto tot 22 graden in de Algarve. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe zon en een enkele bui. Middagtemperatuur onge veer 20 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje. Wolkenvelden, afgewisseld door nu en dan zon. Een enkele bui, mogelijk met onweer. Aan de zuidelijke en ooste lijke Costa's droog en wat meer zon. Middagtemperatuur aan de Costa's on geveer 23 graden. In het Spaanse bin nenland enkele graden hoger. In het noordwesten koel met maxima rond 17 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, aan de noordzijde enkele wol kenvelden. Droog. Maxima rond 24 gra- Marokko en Tunesië: Marokko: Perioden met zon. ook nu en dan wolkenvelden en in het noorden kans op een bui. Maximumtemperatu ren aan zee rond 22 graden, in het zui den enkele graden hoger. Tunesië: Zon nig en warm. Middagtemperaturen rond 30 graden, vlak aan zee koeler. Zuid-Frankrijk: Af en toe zon en vooral in de westelijke helft een enkele regen- of onweersbui. Naar het oosten toe meer zon en aan de Cóte d'Azur meest zonnig en droog. Maxima vandaag tussen 25 en 30 gra den. morgen van het westen uit afkoe- Frankfurt haifbt ling en ongeveer 22 graden. Geneve zwaar Mallorca en Ibiza: Helsinki zwaar Perioden met zon en kans op een bui. Innsbruck zwaar Middagtemperatuur ongeveer 28 gra- 'stanbui niet or den. K lagenf urt khtb Italië, Corsica en Sardinië: Kopenhagen ncmb Italië: Overwegend zonnig. Maxima tus- 1JJ* sen de 25 en 30 graden. Corsica en Sar- dmië; Perioden met zon en droog. Mid dagtemperaturen rond 27 graden, vlak WOENSDAG 26 ME11993 Zon- en maanstanden Zon op 05.29 Zon onder 21.40 Maan op 10.19 Maan onder00.53 Waterstanden Katwijk Hoogwater 7.03 en 19.34 Laag water 3.01 en 15.27 Weerrapporten 24 mei 20 uur: ono2 24 10 Budapest Bordeaux Brussel Cyprus

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14