Leiden 'Mes in buslijnen onaanvaardbaar' Entree bioscoop in ere hersteld LEIDEN Leiden roept hulp Tweede Kamer in Parkeervergunningen voor stationsgebied 'Ik wil niet terug naar Syrië, mijn dochters wel' Katwijker knalt op boom 'Leiden' kan voorbeeld Sleutels niet volgen ZATERDAG 22 ME11993 CHEF GERT VISSER, PLV.-CHEF AAD RIETVELD. 071-161417 111 jaar a Q Schoenhandel I J Raaphorst in Al phen sluit na 111 jaar. Vroegef kon je er ook voor een pet, een paraplu of een fiets terecht Tijdschriften yi j- Supermarktketen I J Hoogvliet is gestopt met de omstreden verhuur van tijdschriften in Bos koop 'Feestelijke' uitwisseling in Noorderkwartier LEIDEN LOMAN LEEFMANS Wat is de betekenis van het Islamitische offerfeest en ter gelegenheid waarvan wordt het gehouden? En wat wordt precies met Kerstmis herdacht? Turken en Marokkanen weten het antwoord op de eerste vraag. Nederlanders op de tweede. Het omgekeerde is meestal niet het geval. In de wijk Noorderkwartier begint dit jaar een actie om aan de relatieve onbekendheid van beide religieuze feesten een eind te maken. Het idee is afkomstig van de zogeheten sociale vemieuwingsploeg in Leiden Noord. Deze club van ambtenaren, bewoners en (welzijns)instan- ties houdt zich behalve met buurtbeheer ook met integratie van de verschillende bevolkinsgroepen bezig. „Het plan is om begin juni tijdens het of ferfeest in bepaalde stralen huis-aan-huis infor matie te geven over dit feest. Er gaan over het of ferfeest de wildste geruchten, bijvoorbeeld over het slachten van schapen op balkons", weet Ruud Amoldi van buurthuis 't Spoortje. Arnoldi denkt ook aan het aanbieden van stuk jes vlees. Hij heeft verschillende Turkse en Marokkaanse organisaties gevraagd deze actie te ondersteunen. En dan is het de bedoeling dal wijkbewoners rond de kerstdagen hetzelfde doen bij de Islamitische inwoners van de buurt. Aangezien het offerfeest al over een week of drie wordt gehouden (de juiste datum hangt af van de maanstand) is het nog onbekend of de ac tie dan al kan beginnen. „Zo niet, dan beginnen we met Kerstmis", aldus Arnoldi. Rover dient bezwaarschrift in Rover, de vereniging van reizigers openbaar vervoer, heeft ernstige bezwaren tegen de nieuwe dienstregeling van de busmaatschappijen NZH en Centraal Nederland (CN). Rover overweegt bezwaarschriften in te dienen en werkt zelf aan alternatieven voor de bezuinigingen. Zwaartepunt klassieke studies naar Leiden DEN HAAG» JAN KUYS De universiteiten van Leiden en Amsterdam (UVA) krijgen een bijzondere rol bij het versterken van de klassieke studies. Hun vestigingen moeten worden uit gebouwd tot zogeheten 'zwaar tepunten'. Onder die voorwaar de is minister Ritzen van onder wijs bereid de universiteiten een extra bedrag van twee mil joen gulden ter beschikking te stellen. Ritzen noemt extra geld voor versterking van de klassieke stu dies hard nodig. Het geld dient volgens de bewindsman in de eerste plaats door de universi teiten zelf te worden opge bracht. Maar als Leiden en Am sterdam bereid zijn de klassieke studies uit te breiden wil Ritzen daar een steentje aan bijdragen door vier jaar lang jaarlijks een half miljoen gulden extra te ver strekken. De 'zwaartepunten' moeten in deze opzet een breed geschakeerd aanbod van klas sieke studies garanderen. Ritzen stuurt ook aan op een landelijk netwerk voor klassieke studies met assistenten-in-op- leiding en post-docs. Een verde ling van specialismen en facili teiten past eveneens in de nieuw voorgestelde opzet. De minister van onderwijs heeft de universiteiten verder gevraagd zich te bezinnen op een moder nisering van de woordenboeken Latijn-Nederlands en (Oud) Grieks-Nederlands. DEN HAAG «JAN KUYS De gemeente Leiden heeft de Tweede Kamer ingeschakeld bij haar pogingen het Europees medicijnenbureau binnen te halen. Namens een uitgebreide delegatie heeft burgemeester Goekoop het zogeheten bidbobk overhandigd aan voorzitter Jur- gens van de vaste kamercom missie voor Europese zaken. In dat boek staan de voordelen van Leiden als plaats van vesti ging voor het medicijnenbu- Jurgens temperde ogenblik kelijk de hooggespannen ver wachtingen door er op te wij zen, dat de kamercommissie betrekkelijk weinig invloed heeft. „Wij zijn er slechts om de regering te controleren en het is de regering, die over vestigings- plaatsen onderhandelt", aldus LEIDEN Volkshuisvestingswethouder T. van Rij (PvdA) ziet weinig mo gelijkheden om de woning bouwvereniging Leiden net zo ver te krijgen als De Sleutels, die de verhoging van de huren in de sociale vernieuwingswijk Slaaghwijk beperkt tot drie pro cent. Van Rij antwoordde dit gisteravond op vragen van zijn fractiegenoot R. Hillebrand. Hillebrand zou graag zien dat 'Leiden' het voorbeeld van De Sleutels volgt en niet overgaat tot een verhoging van de maxi maal toegestane zes provent. Wethouder Van Rij wijst er ech-, ter op dat De Sleutels maar 400 woningen in de Slaaghwijk heeft en 'Leiden' 900. De in komstenderving zou bij 'Leiden' Jurgens. De kans op een vesti ging in Leiden van het Euro pean Agency for the Evaluation of Medicinal Products (EMA, het Europese Medicijnen Agent schap) is beperkt, omdat Neder land ook nog in de race is voor de vestiging van enkele andere Europese instellingen zoals een Europese Bank of het Merken- en Octrooibureau. Krijgt Neder land een van deze instellingen toegewezen, dan zal Europa voor het EMA onderdak zoeken in Kopenhagen, Dublin of Bar celona. Leiden is er zeer op gespitst het Europese bureau binnen te halen- De gemeente verwacht dat het zorgt voor extra werkge legenheid en een aantrekkings kracht uitoefent op nieuwe, vooral farmaceutische bedrij- daardoor ruim twee keer zo groot zijn. Bovendien heeft woning bouwvereniging Leiden volgens Van Rij veel minder mogelijkhe den dan De Sleutels om de be perkte huurverhoging in de Slaaghwijk te compenseren door verhoging van de huren van andere woningen uit het bestand. Kok accountancy services ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS Radtnuketpd 8 Otgstgeesl Tel: (071) 174127 werd eind 1991 gekraakt, nadat het een aantal maanden had leeggestaan. De rechter liet de krakers ongemoeid en zij begon nen met het verbouwen van de bioscoop tot alternatief cultureel centrum de X. Er worden exposi ties gehouden, films gedraaid en STAD VAM VLUCHTE.LINGE.M De geschiedenis van Leiden is een geschiedenis van vluchtelingen. De stad is door de eeuwen heen een uitwijkplaats voor ontheemden geweest. Vroeger waren net Franse Hugenoten, Vlaamse textielarbeiders en Portugese joden, nu zijn het onder anderen Somaliërs en Joegoslaven. jaarlijks biedt de gemeente onderdak aan 200 vluchtelingen. Tot en met 6 juni wordt voor de tweede keer een manifestatie gehouden onder de titel 'Leiden, stad van vluchtelingen'. In het Leidsch Dagblad de komende weken een serie verhalen van vluchtelingen. LEIDEN ERNA STRAATSMA Jarenlang zat hij vast in Syrische gevangenissen vanwege zijn lid maatschap van een communis tische partij. Zijn politieke voor keur maakte hem het leven in zijn geboorteland vrijwel onmo gelijk. Na bemiddeling door Amnesty International kreeg M.O. Chaker (43) onderdak in Nederland aangeboden. Het nieuwe begin was moeilijk. „Ik was gespannen, had moeilijkhe- toneelstukken opgevoerd. Hoe wel X nog niet zo lang bestaat, is het centrum al bijna niet meer weg te denken uit het culturele circuit van Leiden. Het verdiende geld wordt door de medewerkers voor een groot deel in het verder opknappen van het pand gestopt. den met mijn vrouw en kinde ren en een laag inkomen. Lang zaam ging het beter met mijn gezin." Drie keer zat hij langdurig vast in Syrië. Zijn gezondheid ging halverwege de jaren '80 hard achteruit. „Ik ben vier keer geopereerd aan mijn nieren. Omdat ik heel ziek was, ben ik na zes jaar vrijgelaten. Mijn ka meraden moesten veel langer zitten." In januari 1989 kreeg Chaker asiel aangeboden in Ne derland. „Ik kreeg hier een uit kering, maar daar kon ik heel weinig van kopen. Eén aubergi ne was al hartstikke duur. Daar moest ik erg aan wennen." Door zijn slechte gezondheid en gebrekkige kennis van de Nederlandse taal is het tot nu Zo werd de verpauperde entree met het oude kaartverkoophokje en vitrines geverfd en schoonge maakt. Daar staat het antieke hek nu voor. FOTO JAN HOLVAST toe niet gelukt passend werk te vinden. „Toen ik hier kwam, sprak ik Arabisch en Russisch, verder niets. Ook geen Engels. Ik moest dus beginnen met het leren van een nieuw alfabet. De eerste maanden heb ik Neder landse lessen gekregen bij Boer- haave, daarna bij het Studie huis. In Syrië was ik leraar Ara bisch. Hier heb ik nog steeds geen vast werk. Laatst had ik wel een tijdelijke baan in Den Haag, als leraar Arabisch. Er was op die school iemand ziek, die moest ik vervangen." Het gezin Chaker viel kort na de komst in Nederland uit el kaar. „De vier dochters die ik heb zijn van mijn eerste vrouw. Zij is tijdens mijn gevangen schap met een andere man ge- Timmerman Begonnen als tim merman schopte hij het tot adjunct gemeente werken in Zoeterwoude en nu vertrekt hij: de iepen redder LEIDEN FRANK BUURMAN In de nieuwe dienstregeling worden ritten op minder renda bele lijnen geschrapt. Daardoor zijn de wijken Meerburg en het Haagwegkwartier in Leiden in de avonduren moeilijk bereik baar. Ook een reis naar Oegst- geest wordt voor busreizigers een moeizame onderneming. In de avonduren vervallen alle rit ten van lijn 30 (Leiden-Oegst- geest) en bij lijn 60 valt het tra ject Leiden-Meerburg weg. Rover heeft uitgerekend dat bewoners en bezoekers van psychiatrisch ziekenhuis Ende geest in Oegstgeest en bejaar denhuis Roomburgh in Leiden straks 700 meter moeten lopen naar de bushalte. Volgens de vereniging is dat niet aanvaard baar. Rover werkt aan een alter natief om Endegeest en Room burgh toch bereikbaar te hou- trouwd. Toen ik vrij kwam ben ik opnieuw getrouwd. Maar mijn dochters en mijn nieuwe vrouw kunnen niet goed met el kaar opschieten. Dat was voort durend ruzie. Daarom zijn mijn vrouw en ik gescheiden van ta fel en bed. Nu we apart wonen, gaat het een stuk beter. De ene dag ben ik bij mijn dochters thuis, de volgende dag bij mijn vrouw en onze twee zonen. Die zijn in Nederland geboren." Chaker slaapt een stuk rusti ger nu hij in Nederland woont. Hij wil niet meer terug. Syrië was tijdens zijn jeugd een leuk, mooi land, maar is dat nu niet meer, zegt hij. „In Syrië was ik altijd bang dat ik weer naar de geva n gen i s moest Zijn twee oudste dochters den. Ook in het streekvervoer wordt de busreiziger geconfron teerd met slechtere verbindin gen. Centraal Nederland schrapt ritten van lijn 94 (Noordwijk.erhout-Lisse-Nieuw- Vennep), lijn 101 (Ter Aar- Nieuwkoop-Woerden) en lijn 104 (Alphen-Ter Aar-Nieuw koop). CN biedt als alternatief de Teletaxi, maar die is duurder dan de bus. De NZH schrapt al le avondritten van lijn 33 (Lei- den-Valkenburg-Katwijk) en al le zondagsritten op lijn 32 (Lei den-Katwijk Rijnsoever). Rover wil dat de NZH een alternatief biedt voor de vervallen ritten, bijvoorbeeld een belbus. De vereniging is uiterst te leurgesteld over de herziene op zet van de dienstregeling Lei- den-Katwijk. Op de lijnen 31 en 41 is het aantal ritten terugge bracht van zes naar vier per uur, om de invoering van lijn 35 FOTO HIELCO KUIPERS willen wel terug. „Daar discus siëren we vaak over. Ze leren goed, gaan naar het VWO en weten dat het leven hier beter is dan in Syrië, maar toch willen ze terug. Ze worden hier op school behandeld als buitenlan ders." „Ze zijn in de leeftijd dat ze veel over jongens denken. Mijn oudste dochter is 19, de ander 17. Eerst wilden ze per se met een Nederlandse man trouwen, nu absoluut niet meer. Bij ons is het niet de gewoonte om zo maar met een man te slapen of samen te wonen. Ie moet gelijk trouwen. Maar ja, hier zijn niet zo veel Arabische mannen." Dit is de eerste aflevering van een vijfdelige serie over vluch telingen in Leiden. (sneldienst Katwijk aan Zee-Lei den NS) mogelijk te maken. Ro ver is niet tegen deze maatregel, maar vindt de uitvoering uiterst ongelukkig. De lijnen 31 en 41 geven bij het Leidse station een slechte aansluiting op de trei nen. Bovendien heeft de snel dienst volgens het nieuwe bus boekje een langere rijtijd dan de stopdienst van lijn 41. En dat kan volgens Rover nooit de be doeling zijn. De vereniging overweegt een bezwaarschrift in te dienen tegen het hele pakket wijzigingen op de lijnen 31, 32, 33,35 en 41. Overigens heeft Rover ook verbeteringen ontdekt in de nieuwe dienstregeling. Zo geven bij de halte Voorschoten-cen trum de bussen van en naar Den Haag nu aansluiting op bussen van en naar Voorscho ten NS en Leidsenhage en om gekeerd. Rover verwacht dat bij ongewijzigd kabinetsbeleid in 1994 weer veel busritten wor den geschrapt. De afdeling Lei den van de vereniging heeft bij de NZH en de gemeente Leiden aangedrongen op meer overleg over bezuinigingen. Geen geld voor verbetering fietspadennet LEIDEN HANS KOENEKOOP Verbetering van Leidse fiets paden is nodig, maar de ge meente heeft er het geld niet voor. Dat beweren verkeers- ambtenaren van de gemeen te. Zij reageren hiermee op suggesties van PvdA-raadslid E. van der Veen, die eerder deze week wees op zwakke schakels in het fietspaden - net. Er is lof voor de opmer kingen v&n Van der Veen. Het doortrekken van enkele doodlopende fietspaden staat ook bij de gemeente al geruime tijd op de agenda. Het fietspad aan de Ples- manlaan houdt plotseling op. De gemeente Leiden kan het niet eens worden met Holiday Inn over de plaats waar het fietspad over het terrein van het motel mag lo- Ken. De andere mogelijk eid, het fietspad parallel aan de Plesmanlaan door trekken, is duur omdat de gemeente dan grond moet kopen en een sloot moet dempen. Hetzelfde probleem speelt bij een fietsverbinding over het spoor tussen Toussaint- kade en Groenhovenstraat. De gemeente wil dat al jaren, maar de Nederlandse Spoor wegen willen op die plek lie ver geen gelijkvloerse over gang. Een spoorbrug of -tun nel drijft de prijs op. De suggestie van Van der Veen om een fietsbrug over de Oude Rijn te leggen van het Waardeiland naar Leider dorp is ook in de ogen van de verkeersambtenaren een goede aanvulling. Maar ook hier geldt dat de kosten van een beweegbare bnag zeer hoog zijn. De gemeente be zint zich nog op maatregelen om de fietspaden op de Lage Rijndijk veiliger te maken. Weinig kans op Europees medicijnenbureau LEIDEN ERNA STRAATSMA Het parkeerrestrictiegebied wordt op 1 juli uitge breid. Automobilisten moeten dan ook voor de omgeving van het NS-station en de Maredijk- buurt een parkeervergunning hebben. Het is het eerste gebied buiten de singels waar het vergun ningensysteem wordt ingevoerd. Het nieuwe systeem wordt achtereenvolgens rondom het Stationsplein (parkeerterrein achter flat, rondom belastingkantoor), in de Maredijk- buurt en op het Schuttersveld ingevoerd. Op dit moment zijn alleen parkeervergunningen vereist in het centrum, tot aan de buitenste singels. Wie een parkeervergunning voor het stations gebied aanvraagt kan daarmee niet terecht in het parkeerrestrictiegebied binnen de singels. An dersom geldt hetzelfde. De gemeente wil daar mee onder meer voorkomen dat bewoners uit het centrum hun auto parkeren in de buurt van het station. „Er moet geen uitwisseling komen", al dus een woordvoerder van de afdeling verkeers zaken. M.O. Chaker uit Syrië, met twee dochters. LEIDEN Een 34-jarige Katwijker is gistermiddag op de Rhijnhofweg met zijn auto tegen een boom geknald. De man kende de weg in Lei den niet zo goed en was al zo lang aan het zoeken naar zijn plaats van bestemming, dat hij over zijn toeren raakte. Toen nij moest uitwijken voor een tegenligger verloor hij de macht over het stuur en raakte hij in de berm. Sporenonderzoek van de po litie wees uit dat de man te hard had gereden. De auto raakte flink beschadigd. De Katwijker en een inzittende kwamen er met lichte kwetsuren vanaf. Na behandeling in het AZL konden zij meteen naar huis.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9