Ex-minister Italië weg na aantijging over smeergeld Chaos verwacht bij verkiezingen Cambodja Buitenland Van moord verdachte tiener had dodenlijst Staking Polen afgeblazen Noodlanding op snelweg Commissie vermoedt moordkomplot tegen ANC Gorbatsjov omstreden als milieu-ambassadeur ZATERDAG 22 ME11993 Volk leeft mee met koningin-moeder Aberdeen» Het ziekenhuis in het Schotse Aberdeen, waar de Britse koningin-moeder wordt verpleegd, is overla den met bloemen en andere blijken van medeleven. Het Britse volk leeft op grote schaal mee met de 92-jarige moeder van Koningin Elisa beth II, die eergisteren werd opgenomen nadat een stukje visgraat in haar keel vast kwam te zitten. De bejaarde \touw is een van de popu lairste leden van de Britse koninklijke familie. Ze is in middels geopereerd en maakt het goed, aldus een woordvoerder van het zie kenhuis. De weduwe van ko ning George VI werd tien jaar geleden ook al eens ge opereerd nadat ze zich had verslikt in een stukje vis- Monaco en Eritrea willen bij VN new vork Het vorstendom Monaco heeft gisteren een verzoek ingediend om lid te mogen worden van de Verenigde Naties. Op dit moment is Monaco net als het Vaticaan en Zwitserland 'per manent waarnemer'. Monaco, met 1,5 vierkante kilometer grondoppervlak en 27.000 inwoners, is een van de kleinste staat jes ter wereld. Gisteren werd bekend dat ook Eritrea het VN-lid- maatschap heeft aangevraagd. Vorige maand stemde de bevol king van Eritrea massaal voor afscheiding van Etiopië. De VS, Frankrijk, Canada en Etiopië hebben Eritrea inmiddels als onaf hankelijke staat erkend. 'Koresh door plaatsvervanger gedood' Houston Sekteleider David Koresh van de Branch Davidians is tijdens de brand in Waco op 19 april doorgeschoten door zijn belangrijkste plaatsvervanger Steven Emil Schneider. Althans, dat meldt de Amerikaanse krant Houston Chronicle. Het is niet duidelijk of Schneider Koresh heeft vermoord of dat Koresh op eigen verzoek is gedood. Volgens de krant hebben medici ge zegd dat Schneider alvorens de hand aan zichzelf te slaan eerst Koresh heeft gedood. Zoals bekend zijn van het 51 dagen duren de beleg uiteindelijk 78 mensen in de vlammen opgekomen, on der wie 22 kinderen. Vier Egyptenaren dood na bom in Cairo cairo» Bij een bomaanslag in het centrum van de Egyptische hoofdstad Cairo zijn zeker vier doden gevallen, ongeveer zeven tien mensen raakten gewond. De bom zat volgens waarnemers verstopt in een personenauto. De politie vermoedt dat radicale moslims achter de aanslag zitten. Het afgelopen jaar ^ijn meer dan honderdtwintig mensen om het leven gekomen als gevolg van geweld tussen veiligheidtroepen en moslim-militanten. Zes doden na explosie Poolse fabriek katowice Bij een ontploffing in een granatenfabriek in Krupski Mlyn in het zuiden van Polen zijn donderdagavond zes perso neelsleden om het leven gekomen en drie gewond geraakt, aldus de officier van justitie in het nabijgelegen Katowice gistermid dag. Het ongeluk gebeurde kort na het begin van de avondploeg in een bunker waar granaten met kruit worden gevuld. Indiërs slachtoffer van giftig water new delhi Tenminste vijftien mensen zijn in de Indiaase stad Agra omgekomen na het drinken van door leerlooierijen vergif tigd water, zo heeft de krant Indian Express gisteren gemeld. De giftige afvalstoffen van het leerlooien kwamen door lekkende buizen terecht in de waterleiding van Agra. De stad, ongeveer tweehonderd kilometer ten zuidoosten van New Delhi, is een centrum van de schoenenindustrie. Volgens de Indian Express zijn zeker 62 mensen in ziekenhuizen opgenomen. Zij klaagden na de lekkage over duizeligheid en verlamming van de adem- functie. Hogere accijns op benzine in Italië milaan» De Italiaanse regering heeft gisteren een akkoord be reikt over een aanvullende begroting voor 1993. Afgesproken is het begrotingstekort te verminderen met twaalf a dertien biljoen lire (tegen de 16 miljard gulden) door middel van bezuinigingen en belastingverhogingen. Onder meer zal de accijns op benzine worden verhoogd. De prijs van loodvrije benzine stijgt met on geveer 50 lire tot 1550 lire (1,90 gulden) per liter. Superbenzine gaat omgerekend ongeveer 1,97 gulden kosten. Anti-corruptieteam wil nog acht parlementariërs ondervragen Het Milanese anti-corruptieteam 'Schone Handen' heeft gisteren de Republikeinse Partij (PRI) een zware slag toe gebracht. Een van haar meest prominente leden, Oscar Mammi, minister van posterijen in het een na laatste ka- binet-Andreotti, kreeg een dagvaarding vanwege heling en overtreding van de wet op de Partijfinanciering. Hij is onmiddelijk afgetreden als parlementslid. ROME EELCO VAN DER UNDEN-AP De rechters zijn uitgekomen bij Mammi dankzij de bekentenis sen van diens secretaris Giaco- lone. Tijdens zijn ministerschap zou Mammi 12 miljoen gulden hebben aangenomen van onder meer Olivetti, het computer- concern dat zich tot vorige week presenteerde als het enige bedrijf met schone handen. Oli- vetti-directeur De Benedetti heeft bekend dat hij tussen 1983 en 1992 in totaal 25 miljoen gul- President van Venezuela uit ambt ontheven CARACAS»AP De Venezolaanse Senaat heeft gisteren de beslissing van het Hooggerechtshof bevestigd om president Carlos Andres Perez te vervolgen wegens verduiste ring van overheidsgeld. Perez zal uit zijn ambt worden ont heven tijdens het justitieel on derzoek en zijn berechting. Hij zal worden vervangen door de voorzitter van het Congres, Oc- tavio Lapage, totdat een inte rim-president is benoemd. Donderdag maakte het Hooggerechtshof bekend dat er genoeg bewijzen zijn verza meld om de president aan te klagen wegens verduistering van zo'n 34 miljoen gulden. Dat kan de 70-jarige president, die alle beschuldigingen ont kent, op een celstraf van zes maanden tot drie jaar komen te staan. Naar aanleiding vein de aan klacht tegen de president stap te donderdag ook het voltallige Venezolaanse kabinet op, „om de weg vrij te maken voor een nieuwe regering", zoals de mi nister van informatie Angel Zambrano het uitdrukte. den heeft overgemaakt naar po litieke partijen. Hij had dat ge daan om 'te kunnen blijven werken in Italië'. Behalve Mammi, wiens PRI tot nog toe de schijn had opge houden een 'eerlijke' partij, ont vingen gisteren nog acht andere parlementariërs een dagvaar ding. Onder hen éën nieuw ge zicht: Bono Parrino, sociaal-de mocraat en voormalig minister van cultuur. Hij zou geld aange nomen hebben in verband met aanbestedingen in het kader van restauratieprojecten. Het openbaar ministerie in Rome, dat de aanbestedingen onderzoekt die vanaf 1988 zijn gegund, zal waarschijnlijk bin nenkort een groot aantal onder nemers laten arresteren. Het staatsbedrijf Iri-Italstat komt al voort op een 'zwarte lijst'. Het hoofd van het openbaar ministerie in Milaan, Borelli, liet gisteravond in een interview op de Italiaanse televisie weten het werk niet meer aan te kunnen. Hij vroeg om acht extra onder zoeksrechters voor zijn team 'Schone Handen'. Borelli zei verder bewijzen te hebben voor gevallen van corruptie in 1992 en in de eerste maanden van 1993. Hij verwierp de kritiek dat te makkelijk tot arrestatie wordt overgegaan. „In alle gevallen is er risico op ontsnapping of be- invloeding van de bewijslast", aldus de magistraat. Gisteren werd tevens bekend dat vier Napolitaanse rechters worden verdacht de plaatselijke maffia te hebben geholpen. Het Italiaanse openbaar ministerie is om die reden een gerechtelijk onderzoek begonnen, zo is be kendgemaakt. Het Milanese dagblad Corrie- re della Sera berichtte dat de overgelopen maffia-verdachte Pasquale Galasso enkele rech ters heeft beschuldigd. Het zou gaan om 'mysterieuze vrijspra ken' en de teruggave van door de politie in beslag genomen goederen ter waarde van mil joenen guldens. Volgens de krant liep er een onderzoek naar elf rechters. De hoofdofficier van justitie in Sa lerno stelt echter volgens het Italiaanse persbureau ANSA dat het er niet meer dan vier waren. moeder om het leven te heb ben gebracht. Hij staat mo menteel onder behandeling HOUSTON DPA Een Amerikaanse tiener, die in Houston (Texas) terecht staat op verdenking van moord op zijn moeder, wilde nog tien anderen van het leven bero ven. De 15-jarige Andrew Mer- ritt had met een vriend een dodenlijst opgesteld met daar op de namen van mensen die ze niet mochten en wilden do den, aldus de politie gisteren in een verklaring. Andrew wordt ervan verdacht met twee schoten in het hoofd zijn psychiater. De advocaat van Andrew ontkent de moord niet. Hij zegt dat zijn cliënt tot de daad is gekomen na het luisteren naar heavy metal-muziek. Tij dens het luisteren zou hij on der invloed zijn komen te staan van de 'duivel'. Die zon hem hebben opgedragen een leger te vormen en alle cliriste- nen inclusief zijn moeder te doden. WARSCHAU DPA-AFP Het Poolse vakverbond Solidari teit heeft gisteravond aange kondigde stakingsacties in War schau voorlopig opgeschort. Dit heeft een woordvoerder van de vakcentrale meegedeeld. Soli dariteit wil afwachten of de ei gen motie van wantrouwen te gen de regering van premier kent» Politiemensen en deskundigen van de luchthaven in de buurt onderzoeken de overblijfselen van een licht sportvliegtuigje. De piloot maakte gisteren een noodlanding op de A/12-snelweg in het Britse graafschap Kent. Hij werd zwaar gewond opgenomen in een ziekenhuis. foto epa Hanna Suchocka al dan niet wordt aangenomen. De motie wordt waarschijnlijk eind vol gende week in stemming ge bracht. Vakbondsleider Marian Kr zaklewski verklaarde gisteren tijdens een protestbijeenkomst dat Solidariteit een 'goed voor bereide algemene staking zal uitroepen, indien de motie van wantrouwen mislukt'. De woe de van het vakverbond richt zich vooral tegen h^t liberale economische beleid van de re gering, en de achterblijvende lo nen in de openbare sector. President Lech Walesa heeft verklaard pal achter het beleid van premier Suchocka te blijven staan, omdat er geen alternatief bestaat. Parlement tegen ontslag premier van Oekraïne KIEV AFP-Rtr-DPA Het Oekraïnse parlement wei gert het ontslag van premier Leonid Koetsjma te aanvaarden. Ook hebben de afgevaardigden gisteren het verzoek van presi dent Leonid Kravtsjoek voor uit gebreide bevoegdheden afge wezen. Wel mag de president voorlopig bij decreet beslissen over economische problemen. De hervormingsgezinde Koetsjma diende eergisteren zijn ontslag in nadat het parle ment had geweigerd zijn uitge breide bevoegdheden te verlen gen. Vervolgens zei president Kravtsjoek de regering zelf te willen leiden. Daar ging het par lement niet op in. Wel is beslo ten dat hij bepaalde besluiten mag nemen als de wet op een bepaald punt onduidelijk is. 'Agent militaire inlichtingendienst legt bekentenis af JOHANNESBURG «AP De commissie Goldstone, ingesteld om on derzoek te doen naar het geweld in Zuid- Afrika, vermoedt een moordkomplot van het Zuidafrikaanse leger tegen lagere func tionarissen van het ANC. Dat heeft de com missie gisteren bekendgemaakt naar aanlei ding van de getuigenis van een agent van de militaire inlichtingendienst. Die heeft eerder deze week bekend dat hem voor het plegen van dergelijke aanslagen 7.000 rand (zo'n 3.290 gulden) is aangeboden. De betrokken militair heeft bekend dat hij en elf andere agenten vanaf gisteren aansla gen zouden plegen op lage ANC-functiona- rissen. Een hoge agent van de militaire in lichtingendienst zou hem daarvoor een vuurwapen en een lijst hebben gegeven. De agent vertelde de commissie te zijn terug geschrokken voor de aanslagen omdat hij op de lijst een vriend van een familielid had aangetroffen. Er waren volgens de man lage ANC-functionarissen uitgekozen om de verontwaardiging te vermijden, die los barstte na de moord op de hoge ANC-func- tionaris Chris Hani. Het ANC zei gisteren dat het onderzoek van de commissie Goldstone bevestigt dat er een rechts komplot is tegen het ANC. Van het ministerie van defensie was niet onmiddellijk commentaar beschikbaar. Het ministerie heeft in het verleden steeds ont kend een campagne tegen het ANC te voe- Veel kritiek op levenslang leider Fretilin USSABON/DILIRtr-AFP-ANP Portugal heeft woedend gerea geerd op de levenslange gevan genisstraf waartoe de Oosttimo- rese opstandelingenleider José Alexandre Gusmao gisteren is veroordeeld door een Indonesi sche rechtbank. Ook mensen rechtenorganisatie Amnesty In ternational keurt het vonnis af. „Deze rechtszaak is een kari katuur", stelde de Portugese president Mario Soares gister avond. Oost-Timor was vroeger een Portugese kolonie. Amnesty liet in een verklaring weten dat het vonnis niet onverwacht komt. „Schuldig is een vanzelf sprekende uitspraak in Indone sië bij politieke rechtszaken", aldus de mensenrechtenorgani satie. Een Indonesisch hof in Dili, de hoofdstad van Oost-Timor, veroordeelde Gusmao gisteren tot levenslange gevangenisstraf. De 46-jarige Gusmao staat aan het hoofd van de verzetsbewe ging Fretilin, die strijdt tegen de Indonesische annexatie van Oost-Timor in 1976. Hij is schuldig bevonden aan 'het lei den van een afscheidingsbewe ging en illegaal- wapenbezit'. „De verdachte verstoorde de stabiliteit in Oost-Timor", aldus rechter Hieronymus Godang na het vonnis. Gevechten tussen regeringsleger en Rode Khmer phnom penh kees van dam In Cambodja heeft de spanning een dag voor de parlementsver kiezingen een kookpunt bereikt. Vanuit diverse gebieden worden gevechten gemeld tussen het regeringsleger en de Rode Kh mer. De guerrillagroepering heeft aangekondigd de verkie zingen met aanslagen te versto- De grootste moeilijkheden verwachten de Verenigde Na ties, die de verkiezingen organi seren, in het westen van het land. In dat gebied is het Neder landse bataljon mariniers gele gerd en bevinden zich ook de dertig Nederlandse vrijwilligers die namens de VN de verkiezin gen als waarnemer bijwonen. Het regeringsleger heeft stel lingen ingenomen langs de hoofdweg tussen de steden Sis- ophon. Daar bevindt zich ook het hoofdkwartier van de mari niers. Verder zijn soldaten gele gerd in de buurt van Poipet, aan de grens met Thailand. De afge lopen dagen ,is het daar ver scheidene keren tot schermut selingen gekomen. Overste Cammaart van de Nederlandse mariniers heeft tij dens een ontmoeting gisteren met drie generaals van de Rode Khmer zijn beklag gedaan over de aanslag van begin deze maand. Daarbij raakten vijf ma riniers gewond en kwam een Ja panse politie-agent om het le ven. „Wij willen u slechts hel pen. We bouwen scholen en slaan waterputten en als dank beschiet u ons", aldus Cam maart. De generaals van de Kil mer vroegen op hun beurt afge lasting van de verkiezingen. In een aan Cammaart overhan digd document eist de Rode Kh mer dat alle blauwhelmen on middellijk Cambodja verlaten. Honderden Cambodjanen proberen hun land tijdelijk te ontvluchten. Vliegtuigen naar Thailand en Malaysia zitten bomvol. Bij de Thais-Cam- bodjaanse grens melden zich de eerste vluchtelingen. De rege ring in Bangkok heeft toegezegd deze mensen tijdelijk onderdak te bieden als het tot een escala tie van geweld komt. De VN hebben de Cam bodjaanse facties toestemming gegeven offensieve acties uit te voeren om de stemlokalen te beschermen tegen aanvallen van de Rode Khmer. Wel moe ten de acties van te voeren bij de VN worden gemeld. Volgens het hoofd van VN-vredesopera- tie, de Japanner Akashi, is de Rode Khmer sterker dan ooit. Volgens de hoogste VN-militair in Cambodja, generaal Sanders on, loopt tachtig procent van het elektoraat geen enkel ge vaar. De VN zetten 10.000 militai ren in om de kiezers te bescher men. Het aantal stemlokalen is de afgelopen dagen óm veilig heidsredenen teruggebracht van 1800 naar 1500. De VN zul- i de Ro len op de laatste dag van de ver kiezingen, die tot en met 28 mei duren, bekendmaken of de ver kiezingen vrij en eerlijk zijn ver lopen. Volgende week gesprek met Greenpeace moskou hans geleunse correspondent Van Greenpeace Moskou mag het. Toch kijken ze nog wat onwennig naar de nieuwe rol van Michael Gorbatsjov; die van milieu-activist De voor malige Sovjet-president opent volgende week in Den Haag het hoofdkantoor van 'zijn' milieu-organisatie, het Inter nationale Groene Kruis. En op Gorbatsjovs verzoek, zo vertelt Dmitri Litvinov van Greenpea ce Moskou, zal er in Neder land een gesprek plaatsvinden tussen de nieuwe strijder voor het milieu en in acties geharde leden van Greenpeace Neder land. Litvinov is in ziin oordeel over de 'groene Gorbatsjov' aan zienlijk gematigder dan zijn Oekraïnse collega's. Tsjernobyl ligt nog altijd dichter bij Kiev dan Moskou en de Oekraïnse Groenen spraken er vorig jaar schande van dat Gorbatsjov zich als president van het Groene Kruis zou gaan inzet ten voor het milieu. „De man die mede-verantwoordelijk was voor het bagatelliseren van de grootste kernramp ter wereld mag zich niet aan zo'n nobele taak wijden", lieten ze verontwaardigd weten. Litvinov vindt dat te puriteins. „Natuurlijk is Gorbatsjov als milieu-beschermer omstre den. Hij moet betrokken zijn geweest bij de pogingen om de omvang van de Tsjernobyl- catastrofe geheim te houden. Maar wij vinden het toch be langrijker dat een autoriteit met zoveel gezag in de wereld zich aandient als milieu-am bassadeur. Hij kan er zeker toe bijdragen dat maatschappelij ke organisaties meer betrok ken worden bij regeringsbe sluiten die het milieu raken", zegt hij. De Russische Greenpeace-chef meent dat Gorbatsjovs milieu verleden niet al te zwart moet worden afgeschilderd. „Onder zijn bewind is de bouw van kerncentrales stopgezet. Hij heeft het maatschappelijke protest na Tsjernobyl niet ge negeerd en de kernramp als pressie-middel tegen de machtige atoomlobby ge bruikt". aldus Litvinov. Het is hem echter niet ont gaan dat Gorbatsjov in zijn ve le interviews meer over de po litieke situatie in Rusland en zijn afkeer van Jeltsins hervor* mingen spreekt, dan over 'we- reldbedreigende milieuram pen'. Hij is dan ook niet hele maal zeker van de motieven die Gorbatsjov heeft om zich nu voor een nieuwe groene wereldorde in te zetten. Zijn rol op het politieke toneel in Rusland is uitgespeeld, maar de ambities van deze Nobel prijswinnaarvoor de vrede ze ker niet. En Gorbatsjov zelf, vindt hij zich de aangewezen man om op wereldniveau het milieube wustzijn te bevorderen? Na veel aandringen bij de pers dienst van de Gorbatsjov- stichting is de ex-president be reid een via de fax gestelde vraag te beantwoorden. Giste ren kwam het antwoord. Na een uitvoerige uiteenzetting over de doelstellingen van het nieuwe Groene Kruis, schrijft Gorbatsjov: „Wat betreft uw vraag, in Rusland zeggen we: smaken verschillen. Om het nog duidelijker te zeggen, ik ben altijd voorstander geweest van vrije meningsuiting. En voor mijn vertrek naar Neder land breng ik de meest vriend schappelijke en warme groe ten aan de lezers van uw krant. Was getekend: M. Gor batsjov".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5