'Het voelt als een nieuw bandje' 'Werkwijze slordig en beetje amateuristisch' Cultuur&Kunst Berenfeest in Volkenkunde Duo-opera in sportpaleis Ahoy' River Phoenix in nieuwe film George Sluizer Ruimte in werk Perris 'Gedichten onpersoonlijk en te snel voorgedragen' ZATERDAG 22 ME11993 chef annemiek ruygrok.071 -161423, plv -chef Bezoek op Streekmuziekschool alphen aan den run* De streekmuziekschool Alphen aan de Rijn ontvangt dezer dagen 50 leerlingen van de muziekschool uit het Oostduitse Weimar. Onder begeleiding van docenten van beide scholen worden twee orkesten gevormd, die vanavond de eind uitvoering geven in De Bron. Op het programma staan werken van Bizet, Haydn, Gershwin en Bernstein. Aanvang 19.30 uur. Cliff Richard in Ahoy Rotterdam Cliff Richard komt op zondag 7 november voor een eenmalig optreden naar het Ahoy in Rotterdam. De Engelse zan ger brengt dan muziek waarmee hij meer dan 35 jaar geleden zijn carrière begon: popsongs en geen gospelrock. De kaartver koop begint op zaterdag 12 juni op de bekende voorverkoop adressen. Zoetermeer Bluesfestival met 12 bands zoetermeer De Stichting Zoetermeer Blues houdt op zaterdag 5 juni in de Zoetermeerse Dorpsstraat en op het Nicolaasplein een groot bluesfestival. Vanaf 's middags 12.00 uur treden 12 bands op. Om 20.00 staat de Nederlandse topper Flavium op het bui tenpodium. Avond rond Astor Piazzolla Amsterdam Op 6 juni wordt in de Amsterdamse Stadsschouw burg een avond rond Astor Piazzolla gehouden. Aanleiding is de eerste verjaardag van zijn sterfdag op 5 juli. Muzikanten uit La- tijnsamerika en Nederland onder wie Gustavo Toker, Juan Pablo Dobal, Alfredo Marcucci, Baltasar Benitez, Fabian Russo, Leo nardo Amuedo en Tango Cuatro zullen composities van Piazzol la vertolken. Daarnaast maakte Wim Broekx een speciaal ballet op muziek van Piazzolla dat door dansers van Het Nationale Ballet wordt uitgevoerd. Concerten van Bachvereniging utrecht» De Nederlandse Bachvereniging gaat de complete dubbelkorige motetten van Johann Sebastian Bach uitvoeren. Daarnaast staan de werken voor fluitsolo van vader en zoon Bach op het programma. De concerten zijn op 4 juni in de Geer- tekerk in Utrecht, 5 juni in de Beurs van Berlage in Amsterdam en 8 juni in de Grote Kerk in Naarden. Pastorale schilderkunst in Utrecht utrecht Onder de titel 'Het Gedroomde Land' is van 29 mei t/m 1 augustus in het Centraal Museum Utrecht pastorale schil derkunst te zien. De expositie geeft een overzicht van de ontwik keling van deze kunst in Nederland in de 17de eeuw. De getoon de werken zijn afkmstig uit museale en particuliere collecties in Europa en de Verenigde Staten. Jack of Hearts kiezen radicaal voor harde koers Een mooie zonnige lentemiddag in Arnhem en Fred Kienhuis en Kim Snelten hebben alle tijd. De zanger en de mondharmonicaspeler van Jack of Hearts moeten een paar uur wachten voordat ze live kunnen spelen tijdens een radio-uitzending. Het gesprek gaat uiteraard over de nieuwe, vierde cd van de groep, die 'Delilah' heet en lou ter strakke rock n' roll bevat. Niks geen melancholisch- romantische zieleroerselen van Kienhuis meer, deze keer gaat het er hard op. arnhem »gpd dere kant op gegaan en had je met de trend mee een unplug- ged-cd gemaakt. In stereo: „No way." Kim Snelten: „Dan waren wij net zo'n band als ondertussen tien duizend andere bands. We speelden al lang akoestisch voordat het een trend werd. Het leven van de oorspronkelij ke bewoners van Japan en hun jaarlijks terugkerende 'beren- feest' zijn onderwerp van een fototentoonstelling in het Rijks museum voor Volkenkunde. De foto's, gemaakt door de Itali aanse antropoloog Fosco Ma- raini, zijn in de jaren vijftig ge maakt op Hokkaidö waar deze 'Ainu' leefden. In Japan wonen twee groepen autochtone minderheden: de bewoners van de Ryukyu-eilan- den en de Ainu. Hoewel circa 25.000 mensen als Ainu zijn ge registreerd, leven er nu nog minder dan 200 pure Ainu. De taal wordt niet meer dagelijks gesproken, maar leeft voort in gedichten en liederen. Oor spronkelijk leefden deze vissers, jagers en voedselverzamelaars ook op de Sachalin, de Koerilen en het noorden van het Japanse eiland Honshü. Het berenfeest, nu terugge bracht tot een toeristische at tractie, was voor de Ainuge- meenschappen een grote ge beurtenis, waaraan de hele dorpsgemeenschap deelnam. De foto's van Maraini zijn van grote documentaire waarde, omdat zij niet alleen de voorbe reidingen en rituelen van het berenfeest, maar ook aspecten van het dagelijks leven van de Ainu laten zien, zoals de na tuurlijke omgeving, leefge meenschappen, woningen en de jacht. 'Het Berenfeest. De Ainu van Japan in foto's van Fosco Ma raini' is tot 30 augustus te zien in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde, Steenstraat 1, Lei den. Openingstijden: di t/m vr 10-17 uur, za, zo en feestdagen 12-17 uur. „Ik ben goddank nog jong ge noeg voor het jonge-hondenge- voel", vindt Kienhuis. Hij is blij dat zijn band radicaal een ande re koers is ingeslagen. Toetse nist Rob van Zandvoort verliet de groep, de akoestische gitaar werd in de hoek gezet en er Vanaf het begin hebben staan geen covers meer op de nieuwe cd, die bovendien bij een andere, grotere platenmaat schappij verscheen. „Het is eigenlijk heel tegen strijdig. Je zou verwachten dat je bij een kleine maatschappij je gang kon gaan en bij een grote maatschappij compromissen moet sluiten. Het is totaal an dersom. Dit is de eerste plaat die we gemaakt hebben zonder bemoeienissen van de platen maatschappij. We hebben een plaat kunnen maken zoals we die wilden maken. Bij de vorige maatschappij zijn er concessies geweest. Qua nummerkeuze. Er waren bij de vorige cd 'Favourite Pet' bepaal de nummers die er niet op mochten. We hebben nu lekker kunnen werken. Zonder gezeik, zonder concessies. We hebben gewoon een plaat gemaakt." Een harde plaat ook. Kim Snelten: „Ja, eindelijk. Toen Rob er uit ging, moesten we dat opvangen. Dat hebben we gedaan door de gitaar twee keer zo hard te zetten. Dat vind ik persoonlijk erg prettig wer ken. Het is een kant van ons die er altijd in heeft gezeten, die al leen ondergesneeuwd is." Unplugged Voor hetzelfde geld was je de an- tijd akoestische dingen gedaan. 'Blue' is een vrij akoestische plaat." Kienhuis: „Ik had dat een beetje gehad. Ik had weer zin in een spetterende rock 'n roll- plaat. Waarom ben ik eigenlijk begonnen met muziek maken? Dat was gewoon: gitaar inplug gen, opendraaien en gaan. Dat waren we bijna vergeten. Het werd hoog tijd dat we dat weer eens gingen doen. Bovendien hebben we toch altijd de nei ging tegen de trend in te gaan. Het punt is: als je met de trend meegaat, ben je altijd te laat. Daar begin ik dus niet aan." Snelten: „Ons geluid is nu harder, maar het is meer in ba lans. De gitaarsound staat al. Er hoeft niet meer aan gesleuteld te worden om alles naar buiten te krijgen. Dat was vroeger met orgel, gitaar en mondharmoni ca vaak een probleem, omdat ze allemaal in het middengebied zitten te janken. Het zit elkaar in de weg. Dat hebben we nu niet meer. Het podiumgeluid is veel doorzichtiger en duidelijker ge worden. Niet alleen omdat het orgel weg is. Het heeft ook met de nummers te maken. Nu het orgel weg is, kan de gitaar weer ademen en komt de mondhar monica er beter doorheen." Jack of Hearts: „Ons geluid is meer in balans." „Door deze wijziging in be zetting en stijl ook een beetje, voelt het aan als een nieuw bandje. Het was weer spannend om nieuwe nummers te schrij ven en op te nemen. Een hele hoop automatismen die je had, waren er niet meer. Er was geen orgel meer. Dan moet je nieuwe wegen gaan zoeken en dat is heel spannend." Ben jij ook anders gaan schrij ven? Kienhuis: „Nee, ik heb altijd hetzelfde geschreven. Ik zoek wel naar nieuwe onderwerpen en invalshoeken. Ik had al zo veel geschreven over gebroken liefdes, dat ik andere dingen naar boven wilde halen. Zelfs een liefdeslied als 'She ain't Lu cy', dat is toch anders geschre ven. Veel meer tongue-in- cheek. De vorige platen waren veel donkerder. De nummers zijn niet meer zo zwaar op de hand. Ik heb iets meer zin in het leven. Ik heb toch een aantal ja- FOTO KOOS BREUKEL ren vrij donkere teksten ge schreven en dat had zijn weer slag op de muziek. Ik word nog steeds niet flui tend wakker, maar ik heb toch wat meer evenwicht gevonden in mijn leven. Ik ben een stukje vrolijker en sterker dan een tijd geleden." Jack of Hearts zijn op zater dag 29 mei te zien en te horen in het Kasteel, Alphen aan den Rijn. De totale kosten bedragen ruim vijf miljoen, maar dan staan er in het sportpaleis Ahoy' in Rot terdam ook zes opvoeringen van twee opera's op de planken. De opera's 'Cavalleria Rustica- na' van Mascagni en 'Pagliacci' van Leoncavallo worden vol gend jaar januari als duo-opera opgevoerd. Het gaat om een speciaal voor Ahoy' ontworpen enscenering, waarbij het pu bliek rondom het speelvlak zit. Na het overweldigende succes van Verdi's 'Nabucco' (30.000 bezoekers) in januari van dit jaar wordt dit de tweede opera- produktie in Ahoy'. De twee opera's, beide lief desdrama's, worden vaker sa men opgevoerd wegens hun thematische samenhang en hun lengte (elk ongeveer 70 minu ten). De Italiaans-Franse regis seur Bruno Stefano maakt ge bruik van dezelfde enscenering, een zuid-Italiaans dorpsplein met centraal de resten van een kerkgebouw. De 'Cavalleria', be gint bij zonsopgang en eindigt op „het heetst van de dag", 'Pagliacci' begint bij het vallen van de avond en eindigt in de nacht. Net als bij 'Nabucco' zorgt het Opera Orkest uit Boedapest on der leiding van de Italiaaan Ro berto Patemostro voor muzikale ondersteuning van een koor van 170 stemmen en zeven interna tionaal befaamde solisten. Dat zijn de sopraan Nelly Miricioiu, de mezzo-sopranen Gisella Pa- sino en Marie-Ange Todoro- vitch, de tenoren Comeliu Mur- gu en Rein Kolpa en de bariton Claudio Otelli. Het is de bedoeling dat deze produktie ook buiten Rotter dam wordt vertoond. Er zijn on derhandelingen met ondermeer Engeland en België. De totale kosten belopen ruim vijf miF joen gulden. Met deze solisten en met het Boedapester orkest worden binnenkort opnamen van beide opera's gemaakt die in het najaar op cd uitkomen. PIETER VAN LIEROP De Amerikaanse jonge ster-acteur River Phoenix en de Engelse actrice Judy Davis gaan hoofdrollen spelen in de nieuwe film van de Nederlandse regisseur George Slui zer. De film zal Dark Blood heten en in sep tember beginnen de opnamen. George Sluizer, die eerder dit jaar voor de Amerikaanse maatschappij 20-th Century Fox van zijn eigen film Spoorloos een Ame rikaanse versie heeft afgeleverd, werkt dit keer voor Engelse producenten met Ameri kaanse financiering. Het script voor Dark Blood is afkomstig van Jim Barton, een schrijver die in 1990 zelf contact gezocht heeft met de Neder landse filmer nadat hij in Australië de oor spronkelijke versie van Spoorloos had ge zien. Sluizer: „Het centrale thema van Black Blood is 'verlangen'. Het wordt een love story met thriller-elementen. Het gaat over een echtpaar dat tijdens een soort 'tweede huwelijksreis' verdwaald raakt in de woes tijn van Nevada en onderdak vindt bij een merkwaardige jongeman. Tussen die jon- BEELDENDE KUNST Nadat hij eerder bij het maken van The Vanishing door maatschappij Fox gedwon gen vyerd om die film te voorzien van een geforceerd happy end (de Nederlandse ver sie eindigde met de dood van beide hoofd personages), heeft Sluizer bij maatschappij New Line nu het recht op 'final cut' weten te bedingen. Dat is een zeldzaam voorko mend privilege dat inhoudt dat alleen Slui zer zal mogen bepalen hoe de uiteindelijk film gemonteerd zal worden. Noordwijkse kunstenaar laconiek over vermissing kunstwerken NOORDWUK IRENE NIEUWENHUÜSE Kunstenaar Ab Steenvoorden reageert laconiek. Het laat hem zelfs vrij Siberisch wat er met z'n kunstwerken is gebeurd. „Ik heb van de opbrengst geleefd en daarna ben ik ze vergeten." Onlangs werd bekend dat ver schillende kunstwerken van Noordwijkse kunstenaars zijn zoekgeraakt. De gemeente heeft niet bijgehouden aan wie het ei gen kunstbezit, ooit aangekocht via de Beeldende Kunst Rege ling, werd uitgeleend. Daar naast is boven water gekomen dat er behalve aan instellingen ook werk is uitgeleend aan par ticulieren. Voorts is niet precies duidelijk of een collectie, die als 'historisch belangrijk' is gekwa lificeerd, nog geheel compleet is. „Deze werkwijze verbaast me vooral. Enerzijds kan het me in derdaad weinig schelen, omdat de gemeente mij altijd correct heeft behandeld en ik nooit problemen heb ondervonden. Maar anderzijds vind ik het wel ongelofelijk slordig en een beetje amateuristisch. Dit bu reaucratische apparaat verlang de van ons kunstenaars dat we alles tot in de puntjes moesten invullen en allerlei formulieren in zevenvoud moesten indie nen. En nu blijkt dat ze zelf de boekhouding niet al te stipt hebben bijgehouden, moet je toch wel even lachen", is de mening van de Noordwijkse kunstenaar. De gemeente wil nu een be drag van 15.000 gulden beschik baar stellen om het kunstbezit opnieuw te gaan inventariseren. B en w stellen voor de Noord- De Noordwijkse kunstenaar Ab Steenvoorden begrijpt niet wat er zo moeilijk is a ikMÉ het bijhouden van een uitleenboekhouding. wijkse kunsthistorica Olivia van Veen hiervoor aan te trekken. „Ik ben natuurlijk geen econoom en ik heb niet gestu deerd om dit soort zaken admi nistratief te regelen, maar ik denk dat het zorgvuldiger was geweest als dit geld gebruikt had kunnen worden om nieuw kunstbezit aan te kopen. Deze slordigheid van de gemeente kost de gemeenschap onnodig veel geld", klinkt het toch wat wrang. Boete Van Steenvoorden (59 jaar) be grijpt niet wat er zo moeilijk is aan het bijhouden van een uit leenboekhouding. „Als. ik een boek een week te laat terug breng bij de bibliotheek, krijg ik een kaartje. Daarna moet ik boete betalen en ontvang nog wat herinneringen. Tot het mo ment dat ik het boek terug be zorg en de boete betaal, raak ik echt niet uit het systeem." De gemeente Noordwijk DICK HOGEWONING kocht tussen 1974 in 1987 in het kader van de Beeldende Kunst Regeling 537 werken van Steen voorden. In allerlei overheidsge bouwen kwamen werken van de bekende schilder te hangen. In het Noordwijkse politiebu reau kregen er zes een plaats aan de muur. Op dit moment zijn er nog maar vier aanwezig en de andere twee (ter waarde van een kleine drieduizend gul den) zijn spoorloos. Binnenslepen Steenvoorden, surrealist, ging ten tijde van de BKR-regeling ieder half jaar met een map met achttien twintig werken naar de commissie die zijn werk moest beoordelen. Deze com missie zetelde in Leiden. „In al die jaren heeft deze club nooit kunst van mij afgekeurd. De kwaliteit vonden ze steeds goed. De volgende dag reed ik dan met de werken naar het Noord wijkse gemeentehuis en de por tier hielp me daarna met het binnenslepen van de werken en de archivaris tikte vervolgens al les heel zorgvuldig in." Voor de kunstenaar was hiermee de kous af en hij kon weer verder aan de slag. Wat Steenvoorden zich uit die tijd nog goed weet te herinne ren is dat hoge ambtenaren op zijn werk 'afvlogen'. Alles ging in die tijd heel hiërarchisch. De hoogste in rang mocht eerst uit zoeken en daarna kwamen de lagere goden aan de beurt. Ik vond het natuurlijk wel een eer dat men zo om mijn werk vocht, maar nu ben ik wel be nieuwd of één of andere hoge ambtenaar een werk van mij thuis heeft hangen. Het was in die tijd overigens ten strengste verboden dat werk naar parti culieren zou gaan. Het was ten slotte gemeenschapsgeld waar mee de kunstwerken werden aangekocht. Het is wel pijnlijk dat men later blijkbaar van deze voorwaarde is afgeweken." RECENSIE BEN WAGEMAKER Expositie: Penis en Tress Suringh. olieverf schilderijen en collages, tot 2 juni, Galerie '27, Schoolstraat 27, Wassenaar. Ope ningstijden: di t/m vr 10-18 uur, za 11-17 Ach, hij wist zelf natuurlijk ook niet waarom hij die vierkantjes nou zo mooi vond," verzuchtte Dibbets ooit toen hij over Mon driaan sprak. De kunstenaar gaf te kennen dat menig collega het eigen werk niet goed kan ver klaren. Kunstenaars vluchten om houvast dan vaak in glibbe rige verklaringen of, zoals bij Mondriaan, zweverige filoso- fiën. Iets soortgelijks lijkt het geval met Perris (Corrie Riedstra) die de vraag stelt „welke wereld er achter het zichtbare oppervlak, in de onzichtbare ruimte ligt". Wie zo'n vraag tot thema ver heft gaat er vanuit dat er een dergelijke ruimte is. In elk geval ademen de werkstukken van Perris ruimte niet door toepas sing van perspectivische diepte, maar vooral in een genuan ceerd kleurgebruik. Pijlen die van het rechter naar het linker paneel schieten, ruw neergezet te rasters in de hoeken, Perris schépt eerder ruimte dan dat zij een wereld zichtbaar maakt die alleen door ingewijden waarge nomen kan worden. Ontstond er begin vijftig nog een rel naar aanleiding van Ap pels Vragende Kinderen', on denkbaar is het dat 'Family' van Trees Suringh, een olieverf dat sterke vormovereenkomsten met deze vroege Appel verraadt, op protesten zal stuiten. Cobra- invloeden zijn onmiskenbaar, maar dat er desondanks van een eigen beeldidioom sprake is blijkt bijvoorbeeld uit Suringh's 'mediterrane composities'. Een tweetal collages is opgebouwd rondom bladzijden van 'de Zwervelinge', een vooroorlogs drie-stuiver romannetje. Op een van de pagina's valt te lezen: „Wat heb ik overigens te vree zen? Bij het minste ongun stige woord dat hij zich ten mij nen koste veroorlooft, spreekt hij immers ook een vonnis uit." Voor ongunstige woorden was er echter geen reden. Rijnlands Lyceum in Oegst- geest. Zij zongen met piano-be geleiding loepzuiver een twee stemmig duet uit Les Miserabe- les. Op het onderdeel cabaret stak het Valleicollege uit Amers foort met kop en schouders bo ven de overige kandidaten uit. In een razend tempo namen zij het milieu, de school, drugge bruik en de allochtonenpiollie matiek op de korrel. De Indiase dans van een scholiere uit Amersfoort was de enige opvoering waar de jury onverdeeld positief op reageer de. Nadat het meisje had uitge legd welke goden ze in haar dans ging bedanken en wat voor een betekenis haar bewe gingen hadden, danste ze in tra ditionele Indiase kledij de ster ren van de hemel. Echt slecht was alleen het duo dat de verschillende onderdelen van het theaterfestival aan el kaar praatte. Toen het duo ook nog ging zingen 'Er is iets mis in mijn bovenkamertje', werd het door de scholieren hard uitgela chen en uitgejouwd. Voordrachten van middelbare scholieren komen vaak niet ver der dan de aula van het school gebouw. Gisteren grepen VWO- leerlingen van negen middelba re scholen de kans om hun cre atieve produkten in het LAK- theater in Leiden aan een groter publiek te laten zien. Een jury van vakmensen onder leiding van Sjoerd Pleisier beoordeelde de zeer diverse inzendingen en hoewel zij geen prijs gaf en er geen beste of slechtste ploeg werd gekozen, was zij in haar oordeel beslist niet mild. Zo vond de jury dat alle ge dichten, die soms door deelne mers zelf waren geschreven, te snel en te onpersoonlijk werden voorgedragen. En als de jury nog maar even het vermoeden had dat de kandidaten niet hard hadden gewerkt, zoals bij de Boney-M playback-act van een school uit Drunen, dan werd dat duidelijk gezegd. Haast professioneel was de zang van twee meisjes van Het

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25