Boekhouder maakt vogelnestje 'Kijken hoe ver je met zand kunt gaan' Het Gesprek van de Dag Jaap de Vreugd in de VUT: 'Zij zijn minister, ik ben Japie de buschauffeur' ZATERDAG 22 MEI 1993 '.-CHEF MEINDERTVAN D veel geld, maar als je dat omre kent per hoofd van de bevolking dan is dat natuurlijk helemaal niets. En als die man echt wat voor het landsbelang heeft bete kend, nou dan moet dat maar." Schandalig De Vreugd kan het toch niet he lemaal waarderen dat zo met zijn belastinggeld wordt omge gaan. „Ik vind dat toch een wantoestand. Schandalig. Ik vind dat juist die mensen van het ministerie van financiën wat beter op de centen moeten let ten. Wat zij mij hebben aange boden hoeft niet veel te kosten, maar toch vind ik het machtig. Laten zij daar nu eens een voor beeld aan nemen." MEINDERT VAN DER KAAU» OOIT KIEST U VOOR MOOIST De boekhouder beweert dat hij de hele dag in beweging is. Hij stuurt zijn schrijfhand toch in razend tempo over de pagina's? Van links naar rechts, van bo ven naar beneden. Hij klapt zijn ordners toch talloze malen per dag open en dicht? En malen zijn kaken tijdens de lunchpau- niet hevig in het rond? Af en ie een sigaretje kan dan ook geen kwaad, vindt hij. Hij heeft nooit spierpijn, dus heeft hij een getraind lichaam. Ja, werk staalt de spieren. Dus draait hij aan het eind van elke dag flui tend van tevredenheid zijn au tosleuteltje om. De vogels zitten hoestend op een tak, maar dat t hij niet. FNV-voorzitter Stekelenburg wel. Hij zei, op een door de Ne derlandse Sport Federatie geor ganiseerde bijeenkomst 'Bedrijf beweging' in sportcentrum Papendal, dat de gemiddelde werknemer veel te weinig be weegt. Het gebruik van de fiets naar het werk te komen ver dient volgens hem aanbeveling. Dat is goed voor het lichaam en bovendien goed voor het milieu. De kern van zijn betoog vormde echter de stelling dat werkgevers meer initiatieven moeten nemen om 'sportbeoe fening van bedrijfswege te sti muleren'. „Daar ben ik het wel mee eens. Vanzelfsprekend", zegt de Leid- se fysiotherapeut Peter Visser, die ook bij de bijeenkomst aan wezig was. Hij is op dit moment in samenwerking met een paar bedrijven druk bezig met, zoals hij zelf zegt „een aantal projec ten die werknemers in de gele genheid stellen deel te nemen aan bewegingsprogramma's." Dat is noodzakelijk, vindt hij. „Met de fitheid van de gemid delde mens is het slecht gesteld. Dat heeft onder meer te maken met toenemende werkdruk. Ontslagen, minder mensen die dezelfde hoeveelheid werk moeten doen. Mensen komen moe thuis, het sporten schiet er bij in. Ze denken dan niet veel verder dan: afstandsbediening en hamburger. En al dat junk food is natuurlijk niet best. Ook al omdat ze steeds minder be wegen op hun werk, bijvoor beeld door alle automatiserin gen." Vandaar die projecten in het bedrijfsleven. Uitgebreide pro jecten, zegt Visser. Er wordt bij voorbeeld informatie gegeven over wat conditie nu eigenlijk inhoudt. En er wordt een fit heidstest afgenomen. „Om de werknemer te confronteren met zijn fysieke conditie. Hij moet een gezondheidsvragenlijst in vullen, we meten zijn lengte, ge wicht, vetgehalte, cholesterolge halte, longcapaciteit, bloeddruk en dergelijke. We zetten hem op de fietsergometer. En we doen tien testen om de kracht en le nigheid van zijn spieren te me ten. Op grond van alle resulta ten geven we hem een rapport cijfer, uiteraard rekening hou dend met zijn leeftijdscategorie. We hopen dat dat de mensen aanspoort om te gaan sporten." Het werkt in elk geval prima, is de mening van Visser. „Omdat mensen op het werk veel in vloed op elkaar hebben. Als er een paar zijn die enthousiast over sport zijn, heeft dat een positief effect op de rest. De werkgever heeft er ook belang bij. Uit onderzoeken blijkt het gunstige effect van bedrijfsfit ness op ziekteverzuim. Zo'n in- Ni* spanning breekt natuurlijk ook de dag. Dat bevordert het werk- plezier." Dus maakt de boekhouder nu een vogelnestje in de ringen. Fluitend van tevredenheid. de gemiddelde mens is het slecht ge- archieffoto loek zuyderdujn Door het raam ziet hij de voge|s. Ze maken een nestje in zijn au to. Ook fluitend van tevreden heid. Je hebt mensen die niet voor het geluk in de wieg zijn gelegd en soms de raarste dingen meemaken: pechvogels dus. Het Gesprek van Dag bombardeert met een zekere regelmaat een regiogenoot tot 'Pechvogel van de week'. Het Leidsch Dagblad verrast de uitverkorene met een mooie slagroomtaart van banketbakkerij Van Dam. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aamerking komt, aarzel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u familieleden, vrienden of buren voor deze prijs nomineren. U kunt bellen tijdens de werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur op het nummer 071-161352. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54,2300 AB Leiden. De huiskamer hangt vol met oude ballonnen. Ze hangen er nog als aandenken aan het der tigjarig huwelijksfeest van het echtpaar Huitema. Hoewel dat eigenlijk geen tastbaar aanden ken nodig !;eeft, want wat was het een onvergetelijke dag! Met een schitterend feest als afslui ting. En een wild avontuur als opwarmertje, want op weg naar de paardentram die ze naar het feest zou brengen bleven ze in de lift steken van hun flat aan de Leidse Topaaslaan. „Ja, het was me wat met die lift. En die tram maar wachten", be gint mevrouw Huitema. Haar man onderbreekt haar: „Wacht even, er ging nog wat aan voor af." „Ja", zegt zij weer op haar beurt, „de dag voor het feest viel mijn schoonmoeder. Een hersenschudding, kneuzingen- ...ze kon niet meer lopen." „Ze lag gestrekt op de bank", zegt meneer Huitema. „Die kon dus niet meer komen. En mijn schoonvader bleef bij haar thuis", zegt mevrouw. En als twee volleerde nieuwsle zers doen ze vervolgens hun verhaal. Om de beurt vertellen ze een stukje van hun avontuur, zonder de ander te interrum peren. Hij: „We hadden voor de avond een paardentram van De Bles gehuurd." Zij: „Wij naar de lift om kwart over zeven." Hij: „Alle familie erin. We wo nen op vijf hoog. Op drie hoog: bdm, stop!" Zij: „Daar zaten we dan met z'n zevenen. Twee kleintjes erbij. Het kind van acht maanden be gon aan mijn bruidsboeket te plukken. En het jongetje van drie riep: ik wil er uit." Hij: „Toen zijn we maar gaan zingen: we hebben dorst en we hebben niets te drinken. Om die kleintjes bezig te houden hè." Zij: „De hele buurt liep uit. Ze kwamen allemaal voor het raampje kijken." Hij: „En warm dat we het kre gen in die lift. Schei alsjeblieft uit. Want de monteur moest he lemaal uit Katwijk komen. Dat duurde effe lang." Zij: „Na 35 minuten zijn we ein delijk bevrijd. Onder luid ge juich van de buurt. We hebben het nog tot een uur daarna be nauwd gehad." Hij: „De koetsier had al die tijd klaar gestaan met zijn paardjes. Ik zeg tegen hem: we zaten vast." Zij: „Ja en je zei: het spijt me, je zult overuren moeten maken." Hij: „En wij weer zingen: hop, paardje hop. En andere liedjes waar een paard in voorkomt." Zij: „Voor de kinderen. Niet van de opluchting. We hebben niet echt in de put gezeten." Hij: „Komen we in het zaaltje, gelooft de visite ons niet." Zij: „Het feest was al in volle gang. Maar ja, het is nog een heel gezellige avond gewor den." Hij: „Ik zat toch af en toe te denken: jammer dat mijn ou ders er niet bij kunnen zijn." Zij: „Die val van mijn schoon moeder was toch een domper." Hij: „Ik heb haar de andere dag opgebeld. Zegt ze: gut, wat zie lig voor die paardjes." Zij: „Hopelijk zijn mijn schoon ouders er over vijf jaar weer wel bij. We vieren ons huwelijks na melijk elke vijf jaar." Nou ja, de schoonouders heb ben in elk geval de verhalen ge hoord. En ze hebben vast en ze ker de foto's van de feestelijke dag kunnen bekijken. Hij: „Foto's? We hadden ook ie mand gehuurd om een video reportage te maken. Die stond gelijk te filmen als een gek voor die lift." HERMAN JOUSTRA» Bouwen van zandkastelen: spelen met zwaartekracht foto henk bouwman ergens anders, maar pa is de rest van de middag zoet. Zo gaat dat hier nu ook. Je begint eraan en je kunt niet meer stop pen, het werkt verslavend." Aan het project doen opvallend veel studenten bouwkunde en mensen van de kunstacademie mee. „Het zijn bouwkundige principes die hier meespelen, maar daarnaast kan ik ook mijn creativiteit kwijt. Je kunt spelen met de zwaartekracht. Je kunt kijken tot hoe ver je kunt gaan. Op een gegeven moment ga je te ver en stort alles in", aldus Scholten. Dit is het eerste pro ject van de Leidenaar, maar hij heeft de afgelopen tijd genoeg kunnen oefenen in een daar voor ingerichte hal in Delft. Elk van de twaalf sculpturen beeldt een land van de Europe se Gemeenschap uit. Scholten werkt met een collega en twee Engelse studenten aan een ge vaarte dat het land aan de an dere kant van het Kanaal moet uitbeelden. Wat het precies gaat worden weten zij nog niet: de Londense ondergrondse of de dubbeldekkers, maar misschien ook wel de Big Ben. „We moe ten daarover nog met elkaar spreken. Daarnaast denken wij aan het maken van satirische beelden van Tatcher, Major, Lady Di en Prince Charles", al dus Scholten. Nu zijn de vier, die later gezel schap krijgen van een zeer erva ren Amerikaanse 'carver' (een vormen-snijder), nog bezig met de aanleg van de fundering. Dat gaat met behulp van houten mallen. Daarin wordt het zand met water gegooid en vervol gens flink aangestampt met be hulp van een mechanische zandstamper. Pas als alles klaar is gaan één voor één de mallen ervan af, te beginnen bij de bo venste. Dan komt het creatieve gedeelte van het karwei en moeten met behulp van troffels en palletmessen de decoraties en details worden aangebracht. Voor deze gelegenheid is overi gens speciaal zand gebruikt. Het zand dat op de Nederlandse stranden ligt is door de werking van eb en vloed inmiddels qua structuur rond geworden. Net zoals knikkers: dus niet te 'sta pelen'. Vandaar dat hiervoor zand nodig is dat 'hoekig' is. Met water vermengd krijgt dat de stevigheid van klei dat tegen een stootje kan. „Het is heel hard werken", zegt Scholten met roodverbrande kop. „Nu sjouwen wij met zand en emmertjes water, straks komt het precieze werk dat veel geduld vereist. Nee, mij hoor je niet klagen. Ik vind het heerlijk, want het is ook een leuke groep. We gaan er allemaal voor." Het festival is opgezet door de Stichting Toerisme Den Haag en Inaxi Holland. Vorig jaar kwamen maar liefst een miljoen mensen op dit evenement af dat vanaf de boulevard te be wonderen is. „En als het weer meezit", zegt woordvoerster Angélique de Leur, „trekken wij dit jaar weer dat aantal naar Scheveningen toe." De kroon op het werk moet een 15,5 meter hoog bouwwerk worden, een hoogterecord in Europa. Hierin komen culturele elementen aan bod uit de rest van de wereld, zoals Afrikaanse maskers, Indiaanse totempalen een Maya-tempel, een sfinx moskeeën en pagodetempels Hiervoor komt Kenny Kirk, de Amerikaanse grondlegger vooi zandsculpturen, met /ijn nan naar Nederland. (De twaalf kleinere beeldei zijn vandaag klaar. Vanaf ni wordt verder gewerkt aan he grote bouwwerk dat ter hodgt staat van het Carlton Bead Hotel. Alles is klaar op zaler dag 29 mei en te bczichtigci tol en met 20 juni). Het echtpaar Huitema: „En warm dat we het kregen in die lift." Midden tussen zonaanbidders op het strand van Scheveningen ligt een enorme berg met zand. Er bovenop staat iemand met een trilmachine zoals straatma kers die gebruiken om de grond aan te stampen. Een absurd g zicht. Maar het gaat om niets minder dan het Scheveningen International Sand Schulpture Festival 1993. Leiderdorper Gert-Jan Scholten (22), vierde jaars student bouwkunde in Delft, bouwt op dit moment met een grote groep jongeren aan twaalf 'zandsculpturen' op het Scheveningse strand, met het thema 'Ontdek een wereld vol Culturen'. Scholten zegt dat het bouwen met eenvoudige componenten als zand en water een 'enorme kick' geeft. „Het lijkt een beetje kinderachtig, maar dat valt reu ze mee. Je ziet het al bij vaders die van hun kinderen moeten meehelpen bij het maken van een zandkasteeltje. Na vijf mi nuten spelen de kinderen heel De mensen die verantwoorde lijk zijn voor het half miljoen gulden dat voor het afscheid van een topambtenaar is uitge trokken, moeten een flinke tik op hun vingers krijgen. „Ik kijk nooit zo hoog op tegen dat soort gasten. Ik ben net zo be langrijk als Lubbers, denk ik al tijd maar. Zij zijn toevallig mi nister en ik ben Japie de bus chauffeur." En Japie de buschaufeur is Jaap de Vreugd uit Katwijk die deze week afscheid nam omdat hij gaat genieten van de VUT. In derdaad, net zoals directeur-ge neraal Boersma van het minis terie van financiën, die maar liefst zestien afscheidsfeestjes krijgt met als klap op de vuurpijl een feest in de Rotterdamse Doelen waar zo'n 1800 genodig den zijn uitgenodigd. De totale kosten worden geraamd op ruim een half miljoen gulden. Alleen is het afscheid van de buschauffeur op een wat be scheidenere schaal uitgevoerd. „Misschien wat eenvoudiger, maar op zijn minst net zo leuk", zegt De Vreugd. Aanvankelijk zat het feestvarken helemaal niet te wachten op feestelijkhe den. „Ik ben zonder bombarie gekomen en waarom zou ik dus met bombarie vertrekken?" Vanmorgen leek er nog geen vuiltje aan de lucht. Om 6.15 uur klom hij zoals altijd op de bus. „Gelukkig stond de 9400 voor mij klaar, een wagen waar in ik heerlijk zit. Ik heb nogal kleine beentjes begrijpt u. Bo vendien schakelt deze wagen het lekkerst van allemaal. Maar ik was ook blij dat alles normaal was. De jongens in de garage gaven mij nog een hand en wensten mij het beste." Maar bij het eindpunt van de bus naar Santa Maria in Noord- wijkerhout, wachtte er toch een verrassing voor hem. Zijn vrouw, kinderen en kleinkinde ren waren door een NZH-bus opgehaald en stonden hem daar op te wachten met de bus die was voorzien van een groot bord. Zij waren nog allemaal ge tuige van zijn laatste rit naar het station in Leiden. „Er was wat oponthoud geweest en dus moest ik nog doorrijden ook om twee dametjes op tijd hun aan sluiting te laten hebben. Het is gelukthoor." Cadeaubonnen Bij het station kreeg zijn vrouw een grote bos bloemen en was het tijd voor een bakkie koffie samen met rayonchef Bollen streek-Zuid, A.J.C. Vermolen en wat collega's. „De jongens met wie ik in het rooster zat gaven mij nog drie cadeaubonnen. Nou dat kon ik echt waarde ren", aldus De Vreugd. Aardigheidje Zijn chef vertelt dat alle chauf feurs van de NZH die met pen sioen of VUT gaan op een aar digheidje zoals boven beschre ven, worden getracteerd. „Daar naast is er elk kwartaal een rondvaart plus diner voor de ju bilarissen met hun echtgenotes. De directie houdt dan een toe spraak waarin hun levensloop een beetje naar voren komt. De mensen vinden dit altijd heel leuk", aldus Vermolen. Dat voor het afscheid van een topambtenaar een half miljoen is uitgetrokken, lijkt Vermolen rijkelijk overdreven. „Maar aan de andere kant moetje dat toch ook relativeren. Sommige werk nemers of directeuren hebben veel relaties met klanten of be drijven. Die moet je de kans ge ven behoorlijk afscheid te kun nen nemen. Het afscheid van dit soort personen kost dus logi scherwijs wat meer. Maar dat is in het belang van het bedrijf. Bovendien lijkt een half miljoen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17