Ambulancepost uit Oegstgeest Iepenredder verlaat Zoeterwoude 'Onveilige situatie bij Elisabethhof Engelse school in Voorschoten wil uitbreiden Regio 'TGV rijdt niet door polder bij Oegstgeest' ZATERDAG 22 ME11993 chef gertvisser,071-161417.p 'Te veel verkeer in Schoutenburgstraat' Adjunct-directeur gemeentewerken na 36 jaar weg Er rijdt te veel verkeer door de Oegstgeester Schoutenburg straat. Die klacht uit bewoner H Schipper van de smalle straat bij de Lange Voort in een brief aan de gemeenteraad. Volgens de man vertoont zijn huis zelfs scheuren door de trillingen van het zware vracht verkeer dat door de straat wordt geleid. Om de Dorpsstraat en de Oranjelaan te ontlasten, wordt veel verkeer door de Schouten burgstraat geleid. Het verkeer gaat in zodanige hoeveelheden door de smalle straat dat het lawaai ervan en de uitlaatgas sen voor een duidelijke ver mindering van het woongenot zorgen", aldus Schipper. Een verbod voor vrachtwa gens en snelheidsbeperkende maatregelen moeten verbete ring brengen, verwacht hij. Daarnaast vindt Schipper dat de gemeente maatregelen moet nemen om het forensen verkeer in de avondspits te we ren. Zowel in de Schouten burgstraat als op het eerste ge deelte van de Lange Voort zou daarom een 30 kilometer-zone moeten worden ingesteld. De gemeente wil geen com mentaar geven op de brief, die op donderdag 27 mei wordt besproken in de gemeente raad. De ambulancepost Prins aan de Deutsstraat in Oegst geest verhuist volgend jaar naar Noordwijk. De post krijgt dan de naam 'ambulancedienst Zuid-Holland noord' en vervoert patiënten uit de Duin- en Bollenstreek. Ook pa tiënten uit Oegstgeest worden door de ziekenwagens uit Noordwijk naar het ziekenhuis gebracht. vertrek van de ambulancepost. ,,Het is jammer, want het scheelt in de tijd die nodig is om ter plaatse te zijn. Er zijn al lerlei mogelijke rijtijden vastge steld en de tijd van Noordwijk naar Oegstgeest valt wel binnen de marge. Het is dus wel accap- tabel, maar dit is toch geen ont wikkeling waarbij ik sta te jui chen", aldus Kohlbeck. Ook de Oegstgeester huisarts D. van Overvest is niet gelukkig met de verandering. ,,De ambu lance is altijd snel aanwezig, maar in theorie kunnen die paar mifiuten extra wel een cru ciaal verschil maken. Aan de andere kant maakt het in de praktijk misschien niet zo veel uit, omdat de huisarts meestal wel aanwezig is en eerste hulp kan verlenen." oegstgeest liesbeth buitink Volgens eigenares J. Prins gaat de verhuizing uit Oegstgeest niet ten koste van de tijd die no dig is om in noodgevallen ter plaatse te zijn. „We halen nu patiënten uit Noordwijk, dus we kunnen ook vanuit Noordwijk mensen uit Oegstgeest halen", aldus Prins. Vanuit de post aan de Deuts straat doet de ambulance er volgens Prins vier of vijf minu ten over om in noodgevallen een patiënt te bereiken. „Vanuit Noordwijk duurt die rit zes of, zeven minuten. Wettelijk mag een ambulance maximaal vijf tien minuten nodig hebben om ter plaatse te komen." Wethouder T. Kohlbeck (volksgezondheid) betreurt het Kinderboerderij houdt open dag voorschoten De Europese dag van de kinderboerderij wordt ook in Voorschoten gevierd. Zondag 30 mei opent het dieren park in het Burgemeester van der Hoevenpark zijn deuren v< 13.00 tot 17.00 uur. Op het programma staan activiteiten als schapen scheren en wol spinnen. Er zijn ook medewerkers de dierenbescherming en een imker aanwezig. Aanleg golfbaan begint snel voorschoten De aanleg van de nieuwe traditionele negen holes golfbaan in Voorschoten begint in juni. Initiatiefnemer en ont wikkelaar van golfprojecten, Bram van der Velden, durft het avontuur aan nu ruirn 300 leden zich hebben aangemeld. Naar verwachting wordt de baan rond oktober opgeleverd. oegstgeest liesbeth buitink Rijkswaterstaat heeft onder zocht of de TGV door de weste lijke Broek- en Simontjespolder bij Oegstgeest zou kunnen rij den. Dat zou nodig zijn als de hoge snelheidstrein over het be staande spoor gaat lopen. Door een omleiding via de Oegst geester polder kan de trein een bocht afsnijden, zodat geen snelheid verloren gaat. De kans dat het plan doorgaat is echter nihil, zo meldt Rijks waterstaat. Woordvoerder J. Sitshoom noemt het 'een idiote variant'. Volgens hem is de TGV door de Broek- en Simontjes polder alleen onderzocht 'voor de volledigheid'. De polder is aangewezen als woningbouwlo- „Je maakt met zo'n omleiding zo veel kapot en je gaat door een kwetsbaar gebied", ver klaart Sitshoorn. „Het is geen serieuze variant. Maar als je koste wat kost de trein over be staand spoor wilt laten rijden, kom je op dit soort oplossingen uit." Bij het onderzoek naar de TGV over het bestaande spoor zijn bij Rijkswaterstaat meer van dergelijke varianten ont worpen, zegt de woordvoerder. „De trein moet dan door dicht bebouwd stedelijk gebied. Wan neer de trein 300 kilometer per uur moet rijden, betekent dat zowel bij Leiden als bij Delft een omleiding." Volgens Sitshoom is de TGV oVer bestaand spoor een dure en moeilijke variant. Hij kent echter dit niet mi in onderzoek is. „De het bestaande spoor voo wel de doorsnijding den die kwetsbaar zijn. Maar een apart baanvak door de Broek- en Simontjespolder vind ik een onwaarschijnlijke moge lijkheid. Er zijn andere moge lijkheden om de trein op het be staande spoor te zetten, bij voorbeeld door geen 300, maar 200 kilometer per uur te rijden. En de trein zou op poten de bochten af kunnen snijden, hoewel dat er niet fraai uitziet." Ook A. Dorrestein van het Platform Hogesnelheidstrein Nederland verwacht niet dat de TGV over het bestaande spoor bochten moet afsnijden. Vol gens hem moet Rijkswaterstaat de maximumsnelheid van 300 kilometer per uur uit het hoofd zetten. Wanneer de TGV op het bestaande spoor 200 kilometer per uur rijdt, is het niet nodig de bochten af te snijden. Dorrestein vindt dat de vari ant door de Broek- en Si montjespolder een voorbeeld is van de manier waarop Rijkswa terstaat met de TGV over het bestaande spoor omgaat. „Naar ons idee wordt het onderzoek naar het bestaande spoor wel serieus gepresenteerd, maar niet serieus genomen door Rijkswaterstaat. Minister Maij heeft eigenlijk al lang een keuze voor een nieuw tracé gemaakt, maar de variant over het be staande spoor moet nu eenmaal worden onderzocht." VOORSCHOTEN Circus Bavaria geeft 26, 27 en 28 mei voorstel- lihgen in Voorschoten. De tent staat op het terrein van de brand weerkazerne aan het Burgemeester Van der Haarplein. Woensdag 26 mei zijn er voorstellingen om 15.00 em 19.00 uur. Donderdag 27 en vrijdag 28 mei om 16.15 uur. De kassa is op die dagen geopend van 11.00 tot 13.00 uur. De politie maakt zich minder zorgen om de verhuizing. „Ik neem aan dat er niets veran dert, want de verandering moet passen binnen de wettelijke re gels ten aanzien van bereik baarheid", aldus een woord voerder. „Als er al negatieve tijdseffecten zijn kun je die pas later zien. Pas als blijkt dat bij een ongeluk de ambulance in Oegstgeest te laat komt, kun je daarvan wat zeggen. Maar ik neem aan dat de post niet ver huist als dat niet kan." De Oegstgeester patiënten zouden volgens een eerder plan worden opgehaald door ambu lances uit Leiden en Leiderdorp, maar daarvoor voelde Prins weinig. „Vanuit Leiderdorp is de rijtijd nog langer, een mi nuut of acht. Bovendien zit on ze ambulancepost al zestig jaar in Oegstgeest en willen we de patiënten uit Oegstgeest ver voeren", stelt de eigenares. De -post verhuist als de nieuwbouw aan de Krom in Noordwijk klaar is, naar ver wachting in maart 1994. zoeterwoude gerry repel Een echte favoriete plek heeft hij niet in Zoeterwoude en van prestige-objecten wil hij hele maal niet weten. Alles had altijd zijn volle'aandacht. Adjunct-di recteur gemeentewerken van Zoeterwoude, Gerard van Leeu wen, gaat volgende week 'met de VUT' en blikt terug op een zeer afwisselende loopbaan als gemeente-ambtenaar. „Ik heb aan zo veel verschillende zaken gewerkt: huizen, bruggen, stra ten, sportpark, groen." Gerard van Leeuwen stopt vrijwillig met werken. Met zijn 58 jaar en veertig dienstjaren, vier jaar Boskoop en zesender tig jaar Zoeterwoude, mag de ambtenaar van zijn rust gaan genieten. Hij is destijds begon nen als timmerman. Vervolgens werd hij gasfitter, daarna leer ling-tekenaar en tenslotte bracht hij het tot adjunct-direc teurgemeentewerken. Een onverwachte loopbaan, want: „Mijn vader had een krui denierswinkel in Boskoop. En dat werd me in mijn Boskoopse tijd nog weieens onder de neus gewreven. Toen ik eens de lei ding had bij grondwerkzaamhe den is me wel gevraagd: hoe kan een grutjesverkoper nou weten hoe leidingen gelegd moeten worden? En dat wist ik inderdaad ook niet. Maar toen liep ik met een smoes even naar Een prestige-object wil hij het niet noemen, maar dat het verplaatsen is gelukt doet hem wel deugd. de plaatselijke loodgieter en vroeg hem hoe ik die zaak moest aanpakken. En zo lukte het nog ook." Van Leeuwen kwam in 1957 in Zoeterwoude terecht via de directeur gemeentewerken in Boskoop. Hij begon als leerling tekenaar. Zijn eerste opdracht? „Even nadenken, dat was het in tekening brengen van twee on bewoonbaar verklaarde wonin gen op de plaats van het huidi ge Heineken-complex. Daar heb ik trouwens ook aan mee gewerkt, aan het tot stand ko men ervan. En daarmee was te vens een begin gemaakt met de aanleg van het industrieter- Stokje Jammer vond Van Leeuwen het in die tijd dat het idee voor het Burgemeester Smeets-tracé werd afgeblazen „Dat was een plan voor een vierbaansweg, zeg maar vanaf Heineken tot aan de Noordbuurtseweg, een korte verbinding tussen de Rijn dijk en het Dorp, dwars door de polder. Maar ja, het was de tijd van de opkomst van milieu-be weging, hier georganiseerd vanuit de Leidse Universiteit. En de milieu-beweging heeft daar een stokje voor gestoken. We hebben er uiteindelijk een fietspad, het Molenpad, aan overgehouden." Van Leeuwen denkt met ple zier terug aan het 'gedurfde plan' van de Nieuwe VVeg. Drie jaar geleden moest deze weg, tussen dorp en Weipoort, ver nieuwd en verbreed worden. Het was de bedoeling dat de 170 iepen aan een zijde van de weg werden omgezaagd. Dit ging een buurtbewoonster te ver en zij hield, op aanraden van Van Leeuwen, een handte keningenactie. „En na veel pra ten en met veel overredings kracht heb ik de gemeente zo ver gekregen de bomen te spa ren en anderhalve meter te ver plaatsen. Het was een hels kar wei. Maar het is gelukt en daar ben ik best trots op. Slechts drie bomen hebben het niet gered." Van Leeuwen is al een paar maanden aan het afbouwen. Lopende zaken heeft hij afge handeld, nieuwe zaken heeft hij niet meer aangepakt. Inmiddels is hij samen met zijn vrouw ook uit Zoeterwoude vertrokken. Hij woont in Nieuw-Vennep. Woensdag 26 mei krijgt Van Leeuwen een afscheidsreceptie aangeboden van de gemeente Zoeterwoude. van 16.00 tot 17.30 uur in het gemeentehuis aan de Noordbuurtseweg. voorschoten De Engelse school aan de Jan van Hoof- laan in Voorschoten wil uitbreiden met een complex van vijf noodlokalen. Het gaat om een tijdelijk onderkomen voor een a twee jaar, bedoeld voor kinderen van tien jaar die nu nog in Den Haag op school zitten. De afdeling van de Engelse school in Den Haag, bestemd voor kin deren van 3 tot 11 jaar, kampt met ruim tegebrek. In Voorschoten is de afdeling gevestigd voor leerlingen van 11 tot 18 jaar. Het is de bedoeling om de noodloka len te bouwen op een deel van de tennis banen. Pr-manager van de school C. Burrett ontkent dat de Engelse school langzaam maar zeker alle afdelingen in Voorschoten wil concentreren. „Nee, daarover hoeven omwonenden zich geen zorgen te maken. We zijn r teel met de gemeente Den Haag in on derhandeling over een nieuw onderko men voor de leerlingen van 3 tot 11 jaar. Die zitten nu nog verspreid over twee gebouwen." Volgens Burrett is het vrijwel onmoge lijk om alle 700 basisschoolleerlingen uit Den Haag naar Voorschoten te brengen. Terwijl de Voorschotense 'seniorafde ling' ook al 540 leerlingen heeft. „De klassen voor de kleintjes zijn bovendien ook niet zo goed te combineren met de afdeling voor de groteren. Dan zouden we allerlei aparte voorzieningen en sportvelden moeten aanleggen. Volgens Burrrett is één grote Engelse school alleen aan de orde als het aantal leerlingen drastisch zou dalen. „Als de recessie toeslaat en Britse bedrijven hun in het buitenland gestationeerde werk nemers naar Engeland terughalen." zoeterwoude De Zoeterwoudse Broekweg is gisteren tussen half twaalf en twee uur afgesloten geweest omdat een vrachtwagen was gekanteld. De vrachtwagen, die koffie vervoer de, moest uitwijken voor een personenauto en raakte daarbij in de berm. Daar zakte de wagen van het talud af en belandde op zijn kant in het gras. De politie moest de wagen optake len om de Broekweg weer begaanbaar te maken. foto frans roomei Extra ontsluiting moet zorgen voor voldende vluchtwegen leiderdorp roy klopper De Elisabethhof, het bedrijfster rein bij het Meubelplein Leider dorp, is gevaarlijk vanwege een gebrek aan vluchtroutes, zo meent de plaatselijke onderne mersvereniging. Zij acht een tweede ontsluitingsweg nood zakelijk om bij calamiteiten vei lig weg te kunnen komen. Door een tweede toegangsweg bij de A4 neemt ook de verkeersdrukte op de Persant Snöepweg af. Het is de Leiderdorpse On dernemers Vereniniging (LOV) emst met een tweede ontslui tingsweg naar het gestaag uit dijende bedrijfsterrein Elisa bethhof. Het terrein, dat wordt omsloten door de PerSant Snoepweg, Dwarswatering, Rijksweg A4 en Simon Smitweg, is alleen via de laatstgenoemde weg bereikbaar. Dat is volgens de LOV een on houdbare toestand. Niet dat er nu al files staan, maar door het grote aantal 'verkeersbewegin gen' zijn de gevolgen niet te overzien als er een ramp ge beurt. „De kans dat er weer een vliegtuig naar beneden komt is niet groot, maar er kan ook een tankwagen op de A4 ontploffen of een brand uitbreken op het terrein zelf', speculeert secreta ris E. Rob van de LOV. Hij moet er niet aan denken wat er gebeurt als alle mensen die op het terrein werken zich gelijktijdig 4 met de bezoekers van het Meubelplein door de nauwe Simon Smitweg per auto richting veiligheid persen. Het bedrijfsterrein is de laatste jaren immers onstuimig gegroeid. Naast de panden van het Meu belplein staan er ook het Ibis hotel, het kantorencomplex Lei derdorp, het kinderhuis Buiten zorg, het districtsbureau van het politiekorps Hollands Midden en het in aanbouw zijnde Bro cades Pharma. Dat levert het nodige verkeer op. Al in 1989 becijferde een particulier bureau dat op een 'normale dag' (zonder speciale meubeldagen) zo'n 1000 wa gens naar het terrein komen. Daarbij was de invloed van het politiebureau en Brocades nog niet meegerekend. Hetzelfde bureau maakte on langs een ontwerp voor een 1 tweede weg, vlak na de afslag A4, via het Ibis-terrein. Aanleg zou ongeveer 4,5 ton kosten. Zo'n weg zou volgens de LOV ook nog eens gunstig zijn voor de verkeersdrukte. Met een af slag nabij de snelweg hoeft be stemmingsverkeer niet meer over een groot deel van de Persant Snoepweg om bij het Elisabethhof te komen. Het is niet de eerste keer dat dé LOV contact heeft met de ge meente over een tweede ont sluitingsweg^ De eerste ronde leverde niets op. „De toenmalig verantwoordelijke wethouder Den Boeft heeft het dossier in een la gestopt, waar het nooit meer is uitgekomen", aldus Rob. Nu wordt een tweede poging ondernomen. Onlangs kregen alle raadsfracties en het college van B en W een schrijven met het verzoek om de kwestie op nieuw te bezien. Het verzoek werd gesteund door de Kamer van Koophandel. De onderne mers hebben nog geen ant woord op hun verzoek. Wel zijn er informeel wat contacten ge weest. Rob: „Ik geloof dat de ge meente het wel een aardig plan vindt, maar geen geld heeft." Toch meent de LOV-secreta- ris dat het de verantwoordelijk heid van de gemeente is om zo'n weg te betalen. „Het ge meentebestuur wil graag bedrij ven lokken, dan moet het ook zorgen voor goede bereikbaar heid." De suggestie om de weg te financieren met bijdragen van de bedrijven, verwerpt hij. „Hiervoor is de overheid verant woordelijk." De LOV onderneemt voorlo pig geen verdere actie. Ze wil eerst de officiële reactie van de gemeente afwachten. Rob denkt niet dat de nieuwe weg er snel is. „Voor dit jaar reken ik ner gens meer op, maar daarna moet er toch echt iets gebeu- Gemeente kan gaten in Schoolstraat niet vullen voorschoten Winkeliers en klanten moe ten leren leven met dc leeg stand van winkelpanden in de Schoolstraat. Ook de ge meente kan volgens wethou der F. ten Have niets doen aan het probleem. De winkeliers in de School straat ergeren zich groen en geel aan de drie lege panden in hun straat. De straat ver liest erdoor aan levendig heid. Ze storen zich vooral aan het leegstaande nieuw- bouwpand dat is verrezen op de plek van de voormalige bakkerij Tukker. Het glazen gebouw is na ruim een jaar nog steeds niet verhuurd. De winkeliers vragen zich af of de gemeente niets kan doen. Volgens de wethouder is de gemeente echter mach teloos. „Dit is niet onze ver antwoordelijkheid. De pro jectontwikkelaar moet maar zorgen dat het pand wordt verhuurd. Wij kunnen als ge meente moeilijk de markt op gaan."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11