'Parochie toont veerkracht' Kerk Samenleving ZATERDAG 22 ME11993 UIT DE KERKBLADEN Brieven 1 Van tijd tot tijd verschijnen bisschoppelijke brieven over allerlei kerkelijke en maat schappelijke aangelegenhe den. Wat zijn dit voor brie ven? Waarom worden ze ge schreven? Wat moet je er als gelovige mee? Prangende vragen voor menige parochi aan, meende Ton Meijers, medewerker officialaat van het aartsbisdom Utrecht, en hij zette de antwoorden maar eens op een rijtje. Ze zijn deze week onder meer terug te vinden in het Mede delingenblad van de Leidse Antonius-parochie. „De bisschop is de herder van een bisdom, dat wil zeg gen de leider van een bepaal de gemeenschap van gelovi gen binnen de katholieke kerk", zo begint Meijers laag drempelig. ,,De bisschoppen worden genoemd naar de bisdommen waar zij geves tigd zijn en zo kennen we in Nederland de bisschoppen van Utrecht, Groningen, Rot terdam, Breda, 's-Henogen- bosch en Roermond." lot zover alles duidelijk. Brieven (2) Eén van de belangrijkste ta ken van de 'herder en geeste lijk leider van een geloofsge meenschap' is het verkondi gen van het evangelie aan gelovigen en niet-gelovigen, weet Meijers. „Wanneer bis schoppen het evangelie ver kondigen doen zij dit niet zo maar, maar als opvolgers van de apostelen doen zij dit met gezag. En als zodanig gaat htm verkondigingstaak terug op de opdracht die Jezus Christus aan de apostelen gaf." De bisschop verkondigt het evangelie op verschillen de manieren, vervolgt Meij ers. „Hij kan van parochie tot parochie gaan om daar te preken. Hij kan op bijzonde re gelegenheden de mensen als bisschop toespreken. Hij kan een geloofsboek schrij- Brieven (3) Maar de bisschop kan ook een brief sturen. Zo'n 'her derlijk schrijven' heeft een officieel karakter, „De bis schoppen doen dit in navol ging van de apostelen die ook brieven schreven aan de kerkgemeenschappen. In het Nieuwe Testament vinden we een aantal van deze brie ven, zoals de brieven van Paulus. Bisschoppelijke brie ven zijn dus een goede ge woonte in de kerk, een tradi tie." Brieven (4) Maar wat moeten de paro chianen nu met zo'n brief? Meijers: „Van de gelovigen wordt geen blindelingse ge hoor/aamheid verwacht. Van gelovigen wordt verwacht het door de bisschoppen ge schrevene welwillend ter harte te nemen en daarin het evangelie te herkennen, dat de bisschoppen verkondigen. Met de brieven richten de bisschoppen zich tot alle mensen, ook tot niet-gelovi gen. Zij worden uitgenodigd ills mensen van goede wil de brieven te lezen, vanuit de overtuiging dat ook de bis schop als mens van goede wil zich tot hen richt en ge dreven wordt het algemeen welzijn te bevorderen." Het visioen van Jesaja Met 'Het visioen van Jesaja' heeft Raymond Fung, tot voor kort als secretaris voor de evangelieverkondiging verbonden aan de Wereldraad van Kerken, een oecu menische strategie voor de evangelieverkondiging vanuit de plaatselijke gemeente geschreven. Het vi sioen van de profeet ('Want zie, Ik schep een nieuwe hemel en een nieuwe aarde') is voor Fung meer dan een troostende droom van een toekomstig heil. Het is voor hem bovenal een gemeenschappelijk perspectief voor nu, een richtsnoer voor kerkelijke gemeenten en andere groeperingen die zich, zoals hij zelf, aangespro ken voelen door 'het grote plan van God'. Het boek is uitgegeven in de Allerwegen-reeks, onder BOEKBESPREKING verantwoordelijkheid van een redactie die is benoemd door de organen van zending en werelddiakonaat van de Nederlandse Hervormde Kerk en die van de Gerefor meerde Kerken in Nederland, door de Nederlandse Zendingsraad en door de Interkerkelijke organisatie voor ontwikkelingssamenwerking ICCO. Het visioen van Jesaja een oecumenische strategie voor de ver kondiging van het evangelie vanuit de plaatselijke gemeente. - Kampen Kok, 1993. - 58 p. ISBN 90-242-6974-1. Prijs 14,90 gul- Ogen om te zien Hoe kan men op de manier waarop Ignatius van Loyola (1491-1556) dat beschreven heeft, leerling van Jezus zijn en in hoeverre heeft dit nu in deze tijd ook voor ons nog waarde? Die vragen staan centraal in het boek 'Ogen om te zien, oren om te horen' van David Lonsda le. Deze priester en professor aan het Institute of Spiri tuality, Heythrop College, woont in een kleine jezuïten- gemeenschap in Harknev. Hij richt zich met deze uitga ve vooral op de 'geëngageerde leek' en schreef zodanig dat het bestuderen van deze eerste kennismaking met de Ignatiaanse spiritualiteit geen specialistische kennis vereist. Ogen om te zien, oren om te horen Een kennismaking met de ignatiaanse spiritualiteit David Lonsdale. - Averbode Altiora Den Bosch Katholieke Bijbelstichting, 1992. - 210 p. ISBN 90- 6173-564-5. Prijs34,50 gulden. DICK VAN DER PLAS COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgever Damiate bv. DIRECTIE J de Vries. G P. Arnold (ad, HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Nypek. Henk van der Post (adi) HOOFDKANTOOR 'itle Singel 1.2311 BG Leiden Jefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Bekend patroon De markante luchtmassa-grens, die dagenlang boven Nederland heen en weer zwabberde, schoof in de nacht van donderdag op vrijdag definitief naar het oosten op. Ter wijl in grote delen van Midden-Eu ropa hoogzomerse temperaturen tot rond 30 graden werden opgete kend, verbleven wij vrijdag in het wolkenmoeras aan de koele zijde van het front. Onder een sombere hemel en een kille zuid-westen wind moest een temperatuur van hooguit 13 a 14 graden worden ge accepteerd. 's Avonds begon het vanuit Zeeland op te klaren als voorbode van een verregaande weersverbetering, die dit weekein de zijn beslag krijgt. Op de weerkaarten voor de komen de dagen zien we een bekend pa troon. Al sedert medio april, toen de eerste zomerse dagen zich aan dienden, is de westelijke stroming van de oceaan sterk geblokkeerd doordat hogedruk boven het noor den van Europa tegengas geeft. Oceaandepressies kiezen hierdoor een andere trekroute, die niet zoals normaliter langs Schotland en IJs land voert, maar naar het zuidoos ten wordt afgebogen. Landen zoals Zweden en Denemarken profiteren volop van dit stromingspatroon. Het is daar - evenals vorig jaar in mei - al wekenlang warmer dan bij voorbeeld een gerenommeerd va kantie-oord als de Algarve, dat steeds maar de kou en nattigheid van de aan lager wal geraakte lage drukgebieden over zich heen krijgt. En ook nu weer zet een storing van oceaan koers naar het zuidwesten van Europa. Aan de voorzijde van het systeem wordt een nieuwe par tij warme lucht uit het westelijk bekken van de Middellandse Zee opgepompt naar West- en Midden- Europa. Vandaag ligt er een kleine hoge- drukcel boven ons land en bij toe nemend zonnig weer is het al een stuk warmer dan vrijdag. Vanaf zondag wordt de stroming oost tot zuidoost en krijgt het weer een volop zomers karakter met maxi ma, die al spoedig op een niveau van 25 graden liggen. Aan zee is er in de middaguren wel kans op een frissere aanlandige wind. Tegen het midden van de week wordt de atmosfeer wat onstabieler. De hoge temperatuur kan dan in de middag of avond door een onweersbui wor den afgestraft. HET WEER IN EUROPA Pastoor W. Heijster vertrekt op moment dat Leidse St. Petrus 'goed terugkomt ZONDAG 23 MEI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 05.32 Zon onder 21 36 Maan op 06 49 Maan onder 23.37 Waterstanden Katwijk Hoogwater 5.04 en 17.29 Laag water 1.06 en 13.25 MAANDAG 24 MEI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 05.31 Zon onder 21 37 Maan op 07.52 Maan onderOO.OO Waterstanden Katwijk Hoogwater 5.40 en 18.09 Laag water 2.47 en 14.11 „Het moeten belijden dat je geen pastoor meer kunt zijn, dat heeft me wel wat gekost. Je neemt zo'n be slissing toch in een tijdsge wricht waarin er een ge weldig tekort aan priesters is." Bij die innerlijke strijd liet pastoor W. Heijster van de Leidse St. Petrus-paro chie zich letterlijk leiden door z-ijn hart. Na een eer der infarct begon dat vorig jaar oktober opnieuw pro blemen te geven. Op het moment dat de geplaagde parochie goed terugkomt, zoals Heijster tevreden vaststelt, vertrekt de pas toor. LEIDEN DICK VAN DER PLAS Het diepe dal waar hij met zijn gelovigen doorheen moest na het ontdekken van een om vangrijke fraude door de toen malige penningmeester, heeft het proces niet versneld. „Op het moment dat mijn gezond heid me weer parten begon te spelen, was de parochie juist met een enorme veerkracht or de op zaken aan het stellen. De rechtszaken waren alweer enige tijd afgehandeld, ook die tegen mij persoonlijk." Heijster moest zich verantwoorden voor het uit de boeken houden van een gift van 25.000 gulden, maar werd uiteindelijk vrijgesproken. De toenmalige penningmeester, die een bedrag van 1,4 miljoen gulden van de St. Petrus had verspeeld, werd veroordeeld tot anderhalfjaar cel. Heijster, die volgende week 58 jaar wordt, wijt zijn gezond heidsklachten aan een zwak aderenstelsel. „Dat heb ik waar schijnlijk van mijn vader geërfd." Hij verruilt het drukke pastorale werk straks voor een baan als studentenbegeleider op het opleidingsinstituut voor priesters 'Vronesteyn', in Voor burg. Ook nu al is hij daar een dag in de week te vinden en straks wordt dat dienstverband waarschijnlijk met twee dagen uitgebreid. Maar hij laat de Leidse parochianen niet 'ver weesd' achter. Zijn directe col lega, pater M. de Korte, blijft aan 'de Petrus' verbonden. Zelf zal hij incidenteel nog wel eens voorgaan in de mis, maar verder neemt hij met een verhuizing naar de omgeving van Ommen bewust afstand van Leiden. „Hier blijven wo nen maakt het veel moeilijker om in het werk een stap terug te doen. Tegen wie zeg je 'ja' en tegen wie zeg je 'nee' als er een beroep op je wordt gedaan?" Streekfunctie Voordat de in Soest geboren en in Vianen opgegroeide Heijster naar Leiden kwam. was hij al 24 jaar priester. Na zijn wijding op rijper." Tegenover de menselij ke tragedies die zich rond de af faire hebben afgespeeld - waar over Heijster zich nog altijd lie ver niet publiekelijk uitlaat - én het verlies van het parochie-ka pitaal, staan volgens de pastoor ook positieve kanten. „De saamhorigheid is er enorm door bevorderd. Iedereen was doordrongen van het besef dat wanneer we ergens voor zou den gaan staan, we ook zouden overwinnen. Er zijn acties ont ketend, mensen bleken bereid op alle gebieden de handen uit de mouwen te steken en er werd financieel orde op zaken gesteld." Met 'enige hulp van het bisdom' - dat een langlo pende renteloze lening verstrek te, is de parochie volgens Heijs ter goed tëruggekomen. Het geloof biedt volgens de pastoor ook de veerkracht om het geschonden vertrouwen in de kerk te herstellen. Hij trekt een parallel tussen wat in de St. Petrus is voorgevallen en wat bisschop Bar onlangs is overko men. „Onder de priester-stu denten die ik begeleid heeft dat ook een enorme schok teweeg gebracht. Hoe kunnen mensen binnen de kerk elkaar dit aan doen?, was de reactie. Op de dag dat het terugtreden van Bar bekend werd gemaakt hebben we met de studenten lange ge sprekken gevoerd, hebben we de videobanden bekeken met daarop de reacties van onder meer kardinaal Simonis en heb ben we gezamenlijk geprobeerd om de hoop voor de toekomst levend te houden. Want het werk moet doorgaan, juist voor de mensen die samen de kerk Dat de kerk toekomst heeft, daarvan is Heijster overtuigd. Maar dan moet er wel wat ver anderen. De recente ontwikke lingen binnen de Anglicaanse Kerk, waar straks ook vrouwen tot priesters worden gewijd, werken volgens hem emancipe rend naar andere kerken toe. „Het zou onrealistisch zijn om die beweging te ontkennen. Het is heel opvallend dat er wat dat betreft in de Nederlandse, de Duitse en de Belgische kerkpro vincies dezelfde verlangens le ven." En wat het tekort aan pries ters betreft, Heijster zou graag zien dat er - ook door de pas toors - weer wat 'agressiever' geworven werd. „Priesters heb ben er over het algemeen wel kijk op wie geschikt voor het ambt zou kunnen zijn. je hoeft iemand dan niet te pressen, maar je kunt wel wat bij hem in de week zetten." Met veel vol doening vertelt hij over iemand uit zijn vorige parochie Leer dam, die hij heeft gestimuleerd te kiezen voor het priesterambt. Volgend jaar wordt hij gewijd. „Ik stap er dan zelf wel uit, maar mijn opvolging heb ik in elk geval nog geregeld. Als elke pastoor dat nou eens zou doen..." -rf"\ bewolkt onv regen cSS sneww.. H opklaringen h>ge, j- xomig 19 ten H hogedruk KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Wolkenvelden. Op zater dag kans op een regen- of onweersbui. Maxima circa 22 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het algemeen bewolkt Wales en zuidwest-Enge- lan d nu en dan regen of een bui. Maxima langs de Schotse oostkust circa 13 graden. Elders middag- temperaturen tussen de 15 en 20 graden. België en Luxemburg: Flinke perioden met zon en droog Maxima zater dag rond 19 graden, zon dag rond 23 graden. Noord- en Midden-Frank- Warmer weer met flinke zonnige perioden. Droog. In Bretagne op beide dagen echter min der zonnig en mogelijk wat regen. Maxi ma zaterdag uiteenlopend van 17 gra den aan de Kanaalkust tot 23 graden in de Savoie, zondag overal iets warmer. Portugal en Madeira: Portugal: In de Algarve perioden met zon en droog. Verder naar het noorden Costa Verde kans op wat regen. Maxima van 18 graden bij Porto tot 24 in de Al garve. Madeira: Geleidelijk meer wol kenvelden en vooral zondag kans op re gen. Middagtemperatuur ongeveer 21 Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: In het noordwesten wolkenvel den en op beide dagen kans op wat re gen of een bui, bij maxima rond 18 gra den. Elders flink wat zon en droog. Mid dagtemperatuur aan de oostelijke Cos ta's circa 23 graden, op de stranden in het zuiden rond 26 graden; in het Spaanse binnenland op veel plaatsen nog iets warmer. Canarische Eilanden: Enkele wolkenvelden, maar vooral op de zuidstranden flinke zonnige perioden én droog. Maxima van 22 graden aan de noordzijde van de eilanden tot 26 gra den op de zuidstranden. Marokko en Tunesië: Marokko: Flinke zonnige perioden en droog en maximumtemperaturen rond 23 graden; landinwaarts veel warmer. Tunesië: Perioden met zon, maar zater dag ook enkele wolkenvelden. Droog. Maxima tussen 27 en 32 graden, vlak aan zee enkele graden lager Zuid-Frankrijk: Zomers weer met flinke perioden met zon. DroOg. Middagtemperatuur zater dag rond de 23 graden, zondag tussen de 25 en 29 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur oplopend tot boven de 25 graden op zondag. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Overwegend zonnig. Maxima rond 25 graden, vooral in het zuiden plaatse lijk hoger. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en droog, maar zaterdag vooral op Sardinië ook nog kans op enkele wol kenvelden. Middagtemperaturen rond 24 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig, in de loop van beide dagen op het Griekse vasteland kans op een bui Maxima aan zee tussen 23 en 27 graden, in het binnenland plaatselijk nog enkele graden hoger. Turkije en Cyprus: Flinke perioden met zon en in het bin nenland van Turkse plaatselijk een re gen- of onweersbui Maxima langs de kusten en op Cyprus rond 24 graden. Duitsland: In het zuidwesten regelmatig zonne schijn. Elders wolkenvelden en zaterdag vooral ten noorden en oosten van de El be kans op enkele regen- of onweersbui en Maxima zaterdag tussen 16 en 20 graden,zondag rond de 22 graden. Zwitserland: Van het westen uit flinke zonnige perio den. Droog. Geleidelijk oplopende tem peraturen. met op zondagmiddag maxi ma rond 25 graden. 11 juni 1960 werkte hij achter eenvolgens in Poeldijk, Rijswijk, de Vijffierenlanden en Everdin- gen/Leerdam. Toen hij aan het begin van de jaren tachtig te kennen gaf dat hij best wel naar het westen zou willen, kwam al snel het verzoek van het bisdom om in Leiden 'de Petrus te gaan doen'. Zijn benoeming werd een jaar vertraagd vanwege de ingrijpende hartoperatie die hij moest ondergaan, maar uitein delijk kon hij hier in oktober 1984 aan de slag. Heijster omschrijft de St. Pe trus als een 'wat behoudende, goede parochie', waar de ver grijzing behoorlijk heeft toege slagen. „Maar wat dat betreft denk ik dat we momenteel op een omslagpunt zitten. De hui zen die vrijkomen doordat mensen sterven of naar een be jaardenoord gaan, worden weer bewoond door jonge gezinnen. En dat begin je langzaam te merken. Het aantal begrafenis sen dat ik in een jaar leidt, schommelde altijd zo rond de 33. Nu groeien we naar een si tuatie waarin het aantal geboor ten in de wijk daarmee zo'n beetje gelijke tred houdt." Van de 5000 geregistreerde parochianen bezoeken er elk weekeinde tussen de 300 en 350 de mis. „Dat stabiliseert zich. Er zijn jaren geweest dat het er elk jaar honderd minder werden. Maar dit verschijnsel is zo alge meen dat je je erbij neerlegt. Het is wel weer een uitdaging om voor de gemotiveerde men sen die blijven komen, goede diensten voor te bereiden." Saamhorigheid De omvangrijke fraudezaak waarmee de St. Petrus in '91 en '92 maandenlang in het nieuws kwam, hebben de parochie en haar pastoor volgens Heijster niet gesloopt. „Als ik even voor mezelf spreek: ik ben er niet ge desillusioneerd of gefrustreerd uit tevoorschijn gekomen. Wel Pastoor W. Heijster „Ik ben niet gedesillusioneerd of gefrustreerd. Wel rijper." foto hielco kuipers -

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10