Onderwijs wii ook 2,5 procent het ultieme wonen stoutenbeek Binnenland Kamer houdt Ter Beek scherper in de gaten 'Ik heb nog nooit zoveel gebeden als op deze Justitie pakt nieuw spel aan in casino Meer invloed psychiater op intrekken van rijbewijs Discriminerende werkgever riskeert een forse geldboete 'Uitvoering WAO was een familiezaak, waar je niet aan kwam' NDINTERLÜBKELEO NZJVRTIFORT GELDEI EOLU //uiooncentrum Weer liquidatie op snelweg VRIJDAG 21 ME11993 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdiens Muizenman komt om bij brand den haag Een 72-jarige Hagenaar is woensdag bij een brand in zijn woning om het leven gekomen. De man was volgens de brandweer verzamelaar van honderden muizen en leefde afge zonderd. De GGD zou woensdag de woning ontsmetten. De brandweer vermoedt dat de bejaarde de brand daarom zelfheeft aangestoken. De schade bedraagt twee ton. Behalve de etage van de man, liep ook de tweede etage van het huis schade op. Koningin ontvangt Rigoberta Menchu Amersfoort» Koningin Beatrix en prins Claus zullen Rigoberta Menchu, de Guatemalaanse winnares van de Nobelprijs voor de Vrede in 1992, op zaterdag 12 juni ontvangen. Menchu verblijft in juni in Nederland op uitnodiging van de Vastenactie en Soli- daridad, de interkerkelijke adventsactie voor Latijns-Amerika. Bewaker verdacht van drughandel den haag Een 49-jarige gevangenbewaarder uit Den Haag wordt verdacht van drughandel in de gevangenis in Schevenin- gen. De man is 28 april samen met zijn vrouw in Den Haag aan gehouden in het bezit van harddrugs en geld. Op Koninginne dag zijn zij voorgeleid aan de rechter-commissaris. Het perso neel van de gevangenis is deze week door de gevangenisdirectie ingelicht. De bewaarder zit inmiddels drie weken in preventieve hechtenis. Zijn vrouw heeft een schorsingverzoek tegen haar hechtenis ingediend en is inmiddels vrijgelaten. Cees Koning weer op vrije voeten almelo» De drie vrouwen en twee mannen die er van worden verdacht vorig weekeinde te hebben ingebroken bij Hollandse Signaal in Hengelo, zijn vrijgelaten in afwachting van hun be rechting. Het vijftal, onder wie de bekende vredesactivist Cees Koning, moet 15 juni terechtstaan. De officier van justitie tilt zo zwaar aan de zaak dat deze wordt behandeld door de meervou dige kamer van de rechtbank in Almelo. De vijf zouden vertrou welijke bedrijfsinformatie hebben gestolen. Visser slaat mortieren aan de haak Rotterdam Een visser heeft gisteren, tijdens een middagje hen gelen in een afwateringskanaal in Rotterdam, een metalen hou der met drie mortiergranaten gevangen. De projectielen werden met een dreg boven water gehaald, nadat de visser met zijn haakje 'ergens' achter was blijven steken. De Explosieven Oprui mingsdienst (EOD) stelde ter plekke vast dat de explosieven van Nederlandse makelij waren en nog in goede staat verkeerden. Nederlandse militairen dumpten hun wapens en munitie in dit water, nadat de capitulatie in 1940 een feit was. Topambtenaar volgt Frinking op den haag Het Tweede-Kamerlid A. Frinking van het CDA, die per 1 juli staatssecretaris van defensie wordt, wordt opgevolgd door dr. J. van Dijk. Van Dijk (38) is thans hoofd van de afdeling technologiebeleid van het ministerie van economische zaken en part-time hoofddocent.bestuurskunde aan de Erasmusuniversi- teit. den haag gpd De Tweede Kamer zal minister Ter Beek van defensie scherp in het oog houden bij het moder niseren en verkleinen van de krijgsmacht. Over twee jaar wil de meerderheid van de Kamer bekijken of gezien de dan gel dende omstandigheden de plannen wel verder kunnen worden uitgevoerd. Tijdens een debat over de Prioriteitennota schaarden de WD en de kleine christelijke partijen zich achter een voorstel van CDA'er Van Vlijmen voor een tweejaarlijkse evaluatie. Daarmee zet de Kamer zelfs de afschaffing van de opkomst plicht voor dienstplichtige mili tairen op losse schroeven. Zeer tegen de zin van Ter Beek en zijn staatssecretaris Van Voorst wil de meerderheid van de Tweede Kamer dat De fensie geen aparte gevechtsheli kopters aanschaft voor de lucht mobiele brigade. De bewinds lieden wilde drie verschillende typen helikopters: grote trans portheli's, kleine transportheli's en gevechtsheli's. De Kamer vindt dat veel te in gewikkeld en wil dat de kleine transportheli's en de gevechts heli's worden vervangen door een gecombineerde helikopter, waarin twaalf personen kunnen en die voldoende gevechts kracht leveren om de grote transporthelikopters te kunnen beschermen tegen aanvallen. Knarsetandend zegden de be windslieden een onderzoek hiernaar toe, maar zij lieten er geen misverstand over bestaan dat wat hen betreft de uitkomst daarvan al vast stond. amsterdam anp Werkgevers die discrimineren bij het aannemen van personeel riskeren forse geldboetes. Het gerechtshof in Amsterdam heeft een vrouw vijfduizend gulden schadevergoeding/smartegeld toegekend, omdat zij op grond van haar sekse is afgewezen voor een functie als keuringsla- borante. De vrouw kreeg van de werk gever te horen dat zij niet ge schikt zou zijn, omdat het ging om een functie waarvoor enige fysieke kracht is vereist in ver band met het tillen van zware verfblikken. Volgens het Clara Wichmann Akkoord over CAO energie- en nutsbedrijven den haag»anp-gpd Ook het onderwijs eist een loonsverbetering van 2,5 pro cent. Hiermee trekken de onderwijskundigen één lijn met rijks-, provincie- en gemeente-ambtenaren. Met 360.000 werknemers is het onderwijs de grootste over heidssector. Het overleg begint volgende week woensdag. plan-Simons voor de gezonds- heidszorg. Volgens de bonden hebben deze zaken negatieve gevolgen voor de koopkracht. Bovendien moet één procent op tafel komen om meer werk te scheppen in de onderwijssec tor, onder meer door arbeids duurverkorting en deeltijdar- Behalve een algemene loons verhoging van 2,5 procent eist het onderwijs ook compensatie voor de gevolgen van de verzelf standiging van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) en verdere invoering van het beid. Om dat mogelijk te maken moet de kinderopvang goed worden geregeld en willen de bonden uitbreiding van ouder- schaps- en verzorgingsverlof. Inmiddels is overeenstem ming bereikt tussen werkgevers van energie- en nutsbedrijven en vakbonden. Partijen zijn ak koord met een structurele loonsverbetering van 2,25 pro cent voor alle 35.000 werkne mers en een eenmalige uitke ring van 0,5 procent in decem ber. Overigens is er een kans dat een afgesloten CAO in de toe komst niet meer automatisch geldt voor de hele bedrijfstak. Minister De Vries van sociale zaken wil CAO's weer inhoude lijk gaan toetsen. Dat geldt niet voor de CAO's voor 1994. In houdelijke toetsing van CAO's vindt al zo'n 45 jaar niet meer plaats. De Vries wil zijn nieuwe aan pak op 9 juni voorleggen aan werkgevers en vakbonden. Met zijn standpunt neemt de minis ter de mening over van een groot aantal kroonleden van de Sociaal-Economische Raad (SER). De wet geeft de minister de mogelijkheid CAO's op hun fi nanciële inhoud te toetsen. Bij 'gegronde redenen' kan worden geweigerd ze algemeen verbin dend te verklaren. Redenen om in te grijpen kunnen onder meer zijn de algemene econo mische toestand, te hoge mini mumlonen (die nadelig zouden kunnen zijn voor de economie) en verstarring van belonings verhoudingen. funchal» bert janssen De 43-jarige Henk de Velde is er gisteren, toen hij voor het eerst in de spiegel mocht kijken, ook van geschrokken. Het hoofd van de onfortuinlijke solozeiler is „verpakt in een witte tulband", om een centimeters lange snee over zijn schedel te laten helen. De neuro-chirurg van het Cruz de Carvalho-ziekenhuis op het Portugese eiland Madeira heeft de scalpel van het ene naar het andere oor gehaald om bloed- propjes rond Henks ogen met diepblauwe bloeduitstortingen omrand, te verwijderen en zijn gebroken voorhoofdsbeen met dertig hechtingen aan elkaar te zetten. Zijn haardos is hij kwijt, zijn geloof zeker niet. „Als God be grijpbaar was, was hij geen God. Die man daarboven heeft me wel honderdduizend keer ge holpen en nu, deze ene keer niet. Maar ik zou het verraad noemen als ik Hem nu zou ver loochenen. Er zijn te veel men sen die alleen in God geloven als ze in nood zitten. Ik heb nog nooit zoveel gebeden als op de ze reis. Windstilte zat." Mogelijk komt De Velde maandag terug naar Nederland. Hij kan dan worden verpleegd in het ziekenhuis van Kampen, dicht bij zijn ouders in IJssel- muiden. Onder het gebutste schedel dak gist het al weer. Zijn eerste poging om de oceanen te be dwingen is vier jaar geleden in een vliegende storm in de Indi sche Oceaan mislukt. De twee de aanval op het wereldrecord solozeden is zondagmiddag ge strand door een losgeslagen container. Maar er komt een nieuwe reis. Drie maal is scheepsrecht? „Dat hoor je me nog niet zeggen, maar als ik thuis zit, wil ik weer weg." Op Isolamento 1 ligt de verlo ren zoon Henk de Velde. Zijn hoofd is ingepakt met witte bandages, zijn linkeroog gaat, bloeddoorlopen, maar moei zaam open, het voorhoofdsbeen is gebroken, maar de geest is helder en opgeruimd. „Ik eet weer gewoon, maar m'n favo riete chocolade-ijsje heb ik nog niet gehad." Hij probeert voor zichzelf de 'film' terug te draaien, over de botsing van 'De Zeeman' en mogelijk een container. „Om twaalf uur zondagmiddag heb ik mijn positie in kaart gezet. Het was redelijk weer, met niet al te harde wind. Ik wilde een uurtje op mijn kooi gaan liggen, daar was het de eerste weken niet van gekomen. Opeens hoorde ik een enorme klap, het bloed stroomde meteen uit mijn neus, ik bloedde als een rund. De pannen uit de kom buis lagen in mijn kooi. Met de computer, die toch muurvast zat." Henk is meteen bloedend en wel aan dek gekropen, op han i Henk de Velde in het ziekenhuis op Madeira. den en voeten. „Mijn mast was mijl een Russisch schip. Ik ben naar beneden, dat zag ik met een handdoek naar ze gaan meteen. En ook zag ik, op een zwaaien. Ze hebben me meteen opgepikt en in bed gestopt." 's Nachts, aan boord van het Rus sische vrachtschip 'Harry Pollit', werd hij wakker. „Ik dacht: ik droom. Maar het was werkelijk heid, de reis was over." Hij beleefde mooie maar ook angstige momenten. Ijsbergen toen hij op 58 graden zuider breedte, in de buurt van de Zuidpool voer. Of de 'ontmoe ting' met een walvis, in een rim pelloze Indische Oceaan. „Ik lag rustig op mijn kooi en hoor een geschuur. In ging naar buiten, met zo'n bergbeldimmerslamp op mijn hoofd. Ligt er een wal visje een kleintje van 7,5 me ter tegen mijn schip te schuren. Die wilde even contact maken. Dan gebeurt er wat met je. Als je zoiets overkomt, luister je met heel andere oren naar de Wereldomroep, over de walvis- senconferentie in Japan." alkmaar» anp De Alkmaarse politie heeft woensdagavond een inval ge daan in een casino aan de Olympiaweg in Alkmaar. De speeltafel, de roulette en de fi ches van het nieuwe spel 'Dro- mus 24' zijn daarbij in beslag genomen. Volgens de politie is Dromus 24 een verboden kans spel, aldus een woordvoerder van de politie. Dromus 24 wordt sinds enke le weken in casino's gespeeld als opvolger van 'Golden Ten', 'Observatie-roulette' en daar mee verwante spelen. Volgens de casino's is geen sprake van een kansspel, omdat het speel balletje mechanisch op de rou letteschijf wordt geworpen. Omdat dat altijd met dezelfde snelheid en in dezelfde baan zou gebeuren, kan een gerouti neerde speler voorzien op welk winnend nummer het balletje terechtkomt, aldus de exploi tant van het casino. Vier medewerkers van het ca sino zijn aangehouden en na verhoor vrijgelaten. 'Beroepsmilitair heeft geen keus' den haag gpd Beroepsmilitairen zijn verplicht te gaan, wanneer ze worden uit gezonden. Ook wanneer de missie buiten de NAVO-grenzen is. Dat zei luitenant-generaal H. Couzy, bevelhebber van de landstrijdkrachten, gisteren tij dens een zogenoemde Thuis- frontdag in Zoetermeer. Couzy: „Een aantal beroepsmilitairen veronderstelt dat er nog discus sie bestaat. Die discussie is er niet." den haag anp Steeds meer automoblisten ra ken hun rijbewijs kwijt na on derzoek door de psychiater. In 1992 werden zo 2.500 rijbewij zen afgenomen en dat aantal stijgt nog steeds. Voor 1994 ver wacht verkeersminister Maij door tussenkomst van de psy chiater zeker 10.000 rijbewijzen in te trekken. Maij wil daarmee de verkeersveiligheid vergroten. In de meeste gevallen gaat het om automobilisten die te veel alcohol hebben gedronken, zware medicijnen gebruiken, dementerende ouderen of men sen die psychisch verward zijn. Instituut, het wetenschappelijk instituut voor vrouwen en recht, is deze uitspraak „grensverleg gend". Volgens het oude Bur gerlijk Wetboek was immaterië le schadevergoeding alleen mo gelijk als sprake was van licha melijk letsel. De discrimineren de handeling vond plaats vóór dat het Nieuw Burgerlijk Wet boek van kracht werd, maar het Hof heeft dat toch als grondslag voor het arrest genomen. Het Wichmann Instituut ziet in de uitspraak nieuwe mogelijkhe den om succesvol te procederen bij discriminerende personeels- werving of het niet uitvoeren van voorkeursbeleid. :aam open, het voorhoofdsbeen wel aan dek gekropen, op han- meteen. En ook zag ik, op een zwaaien. Ze hebben me meteen senconferentie in Japan." sen die psychisch verwan den haag«gpp-anpBegin jaren zeventig was al duidelijk topambtenaar bij Sociale Zaken, ver- Pogingen van Wolfson en di De WAO werd in de jaren zeventig en tachtig gebruikt om overtollig perso neel te dumpen. De politiek ondernam niets omdat ze daar belang bij had. Alle aandacht was gericht op beteugeling van het aantal werklozen. Door met ontslag bedreigde werknemers in de WAO te stoppen, werd het werkloos heidscijfer kunstmatig laag gehouden. Daarom ondernam de politiek niets om dat te veranderen. Dat zei F. Kruse, tussen 1971 en 1988 topambtenaar bij Sociale Zaken, afge lopen woensdag op de vierde dag van de openbare parlementaire enquête werknemersverzekeringen. Iedereen misbruikte de WAO. Werk gevers konden gemakkelijker hun be drijf saneren, werknemers kregen een hogere uitkering dan in de WW en het werkloosheidscijfer bleef laag. „Het af dweilen van de arbeidsmarkt via de WAO, was een bewuste strategie", al dus Kruse. Begin jaren zeventig was al duidelijk dat het aantal WAO-uitkeringen on rustbarend steeg. Er werd niets gedaan om instroom van het aantal WAO'ers te stoppen. In plaats daarvan ging de hoogte van de WAO-uitkering iets om- laag. D. Wolfson, oud-topambtenaar bij Financiën en van '82 tot '91 kroonlid van de Sociaal-Economische Raad die het kabinet adviseert, vertelde dat der tien jaar geleden al bekend was dat dertig tot vijftig procent van de WAO'ers daar niet in thuishoorde. Maar de politiek liet zich de wet voorschrijven door de machtige sociale partners, werkgevers en werkhemers, die niet wilden dat er iets veranderde. En omdat de sociale partners de dienst uitmaakten in de bedrijfsverenigingen die de uitkeringen verstrekten en de toezichthouder daarop, de Sociale Ver zekeringsraad (SVr), gebeurde niets. „Dit is een brug te ver, komt u over tien jaar maar terug", zeiden FNV- voorzitter Kok (nu minister van finan ciën) en VNO-topman Van Veen in 1985 tegen staatssecretaris van sociale zaken De Graaf en zijn minister De Ko ning toen ze hun machtspositie wilden breken. De Graaf en De Koning had den zich daar maar bij neer te leggen, omdat ze vakbonden en werkgevers te vriend wilden houden. Ook A. den Broeder, van '83 tot '88 topambtenaar bij Sociale Zaken, ver telde dat experimenten om het aantal WAO-uitkeringen terug te dringen op „onwil bij de sociale partners stuitte die geen macht wilden verliezen". Den Broeder noemde een gesprek tussen overheid en werknemers waar bij de toenmalige FNV-voorzitter Kok zei: 'Als dit gesprek ook over de sociale zekerheid moet gaan, zijn we binnen vijf minuten klaar' „Vervolgens werd het punt van de agenda gevoerd en daarmee was het probleem opgelost", zei Den Broeder lachend. Werkgevers en werknemers in de SVr en de SER waren oppermachtig. Wolfs on omschreef uitvoering van de WAO als „een familie-aangelegenheid waar je niet aan mocht komen." Volgens Den Broeder had het minis terie van sociale zaken ook ongelooflijk weinig belangstelling voor de uitvoe ring van de sociale zekerheid. „Men was zeer bedreven in het maken van wetten, maar wat daarna moest gebeu ren wist men niet." Pogingen van Wolfson en de zijnen om het toezicht op de uitvoering van de WAO onafhankelijk te maken, wer den gezien „als een motie van wan trouwen". Bij het ministerie van sociale zaken werkten de afdelingen Arbeidsvoorzie ning (belast met arbeidsbureaus) en sociale zekerheid niet met elkaar sa men. Volgens Den Broeder was het mi nisterie „sterk gebalkaniseerd": een ei landenrijk waarbij afdelingen geen in menging op eikaars terrein dulden. Dat was fnuikend voor de pogingen de ar beidsbureaus en uitkerende instanties onder één dak te brengen. Er was geen minister of staatssecretaris die poogde de verkokering te doorbreken. De verhoren gaan maandag verder. Dan worden opnieuw leden van de SER en de SVr aan de tand gevoeld, evenals een oud-lid van het werkloos heids- en arbeidsongeschiktheids fonds. DE FAUTEUIL Cassina model Wink design: Toshiyuki Kita. Ingenieuze konstruktie, veelzijdig zitcomfortultieme vormgeving. In vele kleurvariaties. r\ U D IVTIZ*^ model Debut DS-2011, design: DeSede Opmerkelijk model, L/Lj IJ l\l l\ solide staalkonstruktie, schitterend leder met karakteristieke naden. Stoutenbeek is synoniem aan 'het ultieme wonen'. De uitgebreide exclusieve collectie is het neusje van de zalm. Van chique klassiek tot gewaagd modern. De uitstraling zal u aangenaam trelTen. Onze service, informatie en kwaliteit zijn spraakmakend voor de gehele meubelbranche. U bent van harte welkom in Beverwijk of Leiderdorp. Beverwijk: Parallelweg 10 (02510) 29033 Leiderdorp: Meubelplein 1 (071) 899323 amsterdam gpdtcit van de man te achterhalen", aldus een politiewoordvoerder. Deze afrekening gebeurde op dezelfde manier als de liquida tie van een Gooise zakenman eind maart op de A2, die in zijn auto op de snelweg met kogels werd doorzeefd. De politie heeft deze moord nog niet opgelost en onderzoekt nu of er een ver band tussen beide liquidaties bestaat. De moord van gisteren is de zevende afrekening in de Amsterdamse onderwereld in elf weken tijd. Een nog onbekende man is gis termiddag dood aangetroffen in een donkerblauwe Ford Croma, die op een afrit van de snelweg in Amsterdam-Zuidoost stond. Volgens een politiewoordvoer der is de man door een aantal pistoolschoten om het leven ge komen. Ook in de auto zijn ko gelgaten aangetroffen. De recherche kon vanmorgen nog geen nadere details over de toedracht verstrekken. „We ho pen zo snel mogelijk de identi-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3