Spanje ontdekt de Hillary-factor' Vrijlating op borgtocht opent weg naar rechtsongelijkheid Feiten &Meningen Schenken beter dan erven VRIJDAG 21 ME11993 De een is lid van het parle ment, behoort tot de gene ratie van de studentenop standen van 1968, is ver taalster van Italiaanse poë zie en een vrouw die zich als we de geruchten mo gen geloven van haar man zou verwijderen. De ander is juriste bij het mi nisterie van financiën, een vrouw die graag benadrukt dat ze thuis onvervangbaar is en dat haar belangrijkste taak is haar man bij te staan. Beiden zijn jong, aantrekkelijk en intelligent. MADRID PHIL DAVISON THE INDEPENDENT De twee vrouwen strijden om de titel van Spanje's LaSegunda Dama of Tweede Dame (de Eer ste Dame is koningin Sofia). Zij zijn getrouwd met Spanje's par tijleiders Felipe Gonzalez, de zittende socialistische premier, en José Maria Aznar, de conser vatieve oppositieleider en zij zullen een grote invloed hebben op de uitkomst van de algeme ne verkiezingen van 6 juni. Net zo'n invloed die Barbara Bush en Hillary Clinton hadden op de Amerikaanse presidentsverkie zingen. De 'Hillary-factor', zoals de Spaanse kranten het noe men, heeft Spanje bereikt. Tot voor kort waren de echtge noten van kandidaten in de Spaanse politiek niet zo belang rijk. Spanje heeft een hoog ma cho-gehalte. Toen Gonzalez in '82 plotseling doordrong tot de macht, waren vrouwen nog maar net begonnen uit de lange schaduw van de Franco-dicta tuur te kruipen. Om nog maar te zwijgen van de voorafgaande vijf eeuwen katholicisme. Dus bemoeide Carmen Ro mero, de vrouw van Gonzalez, hoewel actief partijlid, zich in 1982 niet met de verkiezingen. Zij was zelden in de openbaar heid, behalve toen ze in '83 in Mexico in avondjurk van de trap viel en werd gefotogra feerd. De rechten van de vrouw, en te gelijk daarmee haar zelfbewust zijn en assertiviteit, zijn sinds die tijd onherkenbaar veran derd, voor een groot deel dank zij het beleid van Gonzalez en zijn socialistische partij. In 1987 werd de Wet Gelijke Kansen aangenomen. Maar oude ge woonten zijn moeilijk uit te roeien: vrouwen verdienen met hetzelfde werk gemiddeld 20 procent minder dan mannen en seksuele intimidatie is nog steeds een soort nationaal tijd verdrijf. Meer dan de helft van de kie zers zijn vrouwen. En zij maken steeds vaker zelf uit hoe zij stemmen, in plaats van de keu ze van hun man te volgen. Op dat punt kan de Hillary-factor een rol gaan spelen. Verlegen Romero is 45 en, net als haar man, een Andalusische uit Se- villa. Zij hebben twee zoons en een dochter, die alle drie stude ren. Ze is verlegen, introvert, ar tistiek. Ze gebruikt weinig ma- ke-up, kleedt zich conservatief en mijdt interviews als de pest. Maar toen in oktober 1989 de laatste verkiezingen werden ge houden, vertelde ze vrienden dat ze er „schoon genoeg van had mevrouw de premier te zijn" en dat ze besloten had Felipe Gonzalez en echtgenote Carmen Romero. foto ap middellijk het etiket opgeplakt van 'Spanje's Hillary' toen ze eerder dit jaar haar man op par- tijreizen vergezelde. Ze ontdeed zich even krachtig van deze ver gelijking als Romero van het eti ket 'mevrouw de premier', met de uitspraak dat ze niet van plan is zitting te nemen in de regering, mocht Aznar winnen. Niettemin laat ze steeds vaker doorschemeren de rol van 'me vrouw de premier' te willen op waarderen tot een zelfstandige nuttige baan. „Ik heb nooit een Hillary willen zijn", zegt ze in een recent in terview, „Ik ben veel huiselijker. In mijn huis ben ik onvervang baar. Maar ik zou graag mijn baan opgeven voor de verplich tingen van La Segunda Dama. Ik wil alleen maar mijn man helpen." „Ik denk dat ze een belangrijke rol kan spelen in de verkiezin gen", zegt Pilar Rodriguez, een 30-jarige reclame-maker die in het verleden op de socialisten heeft gestemd maar het deze keer nog niet weet. „Meer dan ooit tevoren gaan de vrouwen deze keer stemmen zoals ze zelf willen. Felipe (Gon zalez, red.) is degene met het charisma. Aznar niet, maar zijn vrouw wel. Ik denk dat zij zo aantrekkelijk is omdat zij een normaal gezin heeft. Zij is su pernormaal en lijkt superveel van haar man te houden." VERTAUNG: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET BELASTING BELICHT Oppositieleider José Maria Aznar. haar eigen weg te gaan. Zij be sloot om het parlementslid maatschap te strijden, als socia listische kandidaat voor de An dalusische provincie Cadiz. Met haar naam op de lijst was de partij al bijna zeker van een ver kiezingsoverwinning. Dit jaar is dat anders, omdat de Volkspar tij (PP) van Aznar in het tradi tioneel socialistische zuiden in opmars is. Voor veel Spanjaarden is Ro mero ook een teleurstelling ge worden. Ze verafschuwt spre ken in het openbaar, wat een verklaring kan zijn voor haar zwijgzaamheid in de grondwet gevende vergadering. In Cadiz heeft ze geen onbesproken re putatie, hoewel niet wegens ge brek aan daadkracht. Ze verlaat regelmatig de woning van de premier, het Moncloa-paleis in Madrid, om projecten in Cadiz bij te wonen, waarbij ze wordt vergezeld van een blonde lijf wacht. „Ik denk dat Carmen Romero het beste kan worden omschre ven als een zoethoudertje", zegt Malen Aznarez, redacteur van de Spaanse krant El Pais. „Ik denk dat veel feministen meer van haar hadden verwacht, ge zien de positie die zij heeft, maar zij zijn teleurgesteld." Een andere collega was scherp er: „Het aantal keren dat zij in het parlement heeft gesproken is te tellen op een hand waar mee het overwinningsteken wordt gemaakt." Klooster Haar rivale, Ana Botella, is 39 en komt uit Madrid. De Aznars hebben ook twee jongens en een meisje, allemaal in de schoolgaande leeftijd. Net als Romero is Botella opgevoed in een klooster, in haar geval door Ierse nonnen in de hoofdstad. Zij was praktisch onbekend, tot dat haar man dit jaar in belang rijkheid plotseling omhoog- foto reuter desmond boylan schoot, toen de conservatieven voor de eerste keer in de mo derne democratische geschie denis van Spanje de socialisten in de opiniepeilingen inhaal den. Vreemd genoeg werkt ze voor Gonzalez' mannen op het mi nisterie van financiën. In recen te interviews bagatelliseert ze haar baan. „Ik stel juridische rapporten op. Meer wil ik niet zeggen." Meer vanwege het tijdstip van de Amerikaanse verkiezingen dan om iets anders kreeg ze on- TOM JANSSEN Bij overlijden moet over de nalatenschap van de overledene successierecht worden betaald. Door vroegtijdig te handelen en daarbij handig gebruik te maken van voorzieningen in de wet kan men de te betalen belasting tot een minimum beper ken. Vooral bij vermogensoverheveling van ou ders aan kinderen gaat dit vaak gemakkelijker dan menigeen denkt. Erven kinderen ouder dan 23 jaar, dan hebben ze een zogenaamde drempelvrijstelling. Dit bete kent dat als het kind 43.633,- of minder erft, er een vrijstelling geldt van 14.544,- (1993). Erft het kind echter meer dan 43.633,- dan vervalt de vrijstelling en moet over het hele bedrag suc cessierecht worden betaald. Al met betekent dit, dat als de kin deren minder dan 14.544,- er ven, er nooit successierecht hoeft te worden afgerekend. Voorziet men nu al dat men hier boven komt, dan is het ver standig om zo snel mogelijk ac tie te ondernemen. Dit kan door een deel van het vermo gen vóór overlijden aan de kin deren te schenken. Het gemak kelijkst is om geregeld een be drag aan de kinderen te schen ken. Deze schenkingen moeten wel tijdig gebeuren, want over lijdt de ouder binnen 180 dagen nadat hij de schenking heeft ge daan, dan wordt de schenking alsnog bij zijn erfenis opgeteld. Het beste is natuurlijk als de schenking geheel belastingvrij kan gebeuren. Voor 1993 be draagt de schenkingsvrijstelling 7.272,-. Schenkt men meer dan valt het schen kingsrecht reuze mee. Schenkt men bijvoorbeeld ƒ14.000,-, dan hoeft maar 336,- belasting te worden betaald. Maar het liefst betaalt men natuurlijk niets. Het is dan ook goed om te realiseren dat de schen kingsvrijstelling elk (kalender)jaar weer opnieuw geldt. Wil men 14.000 schenken, dan kan men bijvoorbeeld op 31 december 1993 ƒ7.000,- schenken en in het nieuwe jaar op 1 januari 1994 nog eens 7.000,-. Binnen een tijdspanne van 24 uur heeft men dan 14.000, - geschonken, maar men bespaart wel 336,- schenkingsrecht, en daar kan je heel wat vuurwerk en champagne voor kopen. Aan kinderen tussen de 18 en 35 jaar kan één •keer in het leven een bedrag van 36.361,- belas tingvrij worden geschonken. Hier moet men ech ter wel om verzoeken bij de aangifte. Van deze vrijstelling kan ook gebruik worden gemaakt als het kind ouder is dan 35 jaar, maar zijn of haar echtgenoot tussen de 18 en 35 jaar oud is. Een andere reden waarom het verstandig is om vroegtijdig vermogen naar de kinderen over te he velen, is om te voorkomen dat het vermogen in het bejaardenhuis moet worden 'opgegeten'. In een bejaardenhuis moet men namelijk zelf de pensionkosten betalen 2.500,- tot 3.500,- p.p.p.m.). Kan men dit niet uit het inkomen betalen dan moet het vermogen worden 'opgegeten' tot een bedrag van ca. 5.500,-. Het is daarom verstandig om het vermogen veilig bij de kinderen neer te zetten. Dit moet dan wel tijdig gebeuren. Men gaat bij de bepaling van het vermogen na melijk uit van het vermogen van twee a drie jaar terug. Een voorbeeld ter verduidelij king: Al enkele jaren hebben de ouders van Nadine een vermo gen van 100.000,-. Omdat ze denken binnenkort naar een be jaardenhuis te gaan, schenken zij op 1 mei 1993 ƒ20.000.- aan Nadine. Het vermogen van haar ouders komt hierdoor op 80.000,-. Een maand later, op 1 juni 1993 worden de ouders van Nadine op de zogenaamde indi- catielijst voor het bejaardenhuis geplaatst. Voor de bepaling van het vermogen van Nadinés ouders gaat men eerst terug naar 1 januari 1993, daarna gaat men nog twee volle kalenderjaren terug. Het vermogen op 1 januari 1991 is dus van be lang. Toen was hun*vermogen 100.000,-, en dit vermogen moet nu 'opgegeten' worden. Dit bete kent dat er geen rekening wordt gehouden met de schenking van 20.000,- aan Nadine. Samenvat tend kan gezegd worden dat als men het vermo gen veilig bij de kinderen weg wil zetten, dit moet gebeuren drie jaar vqordat men op de indicatie- lijst van het bejaardenhuis wordt geplaatst. •■Ss. aangiftebiljet DEN HAAG GUS SCHREUDERS JURIDISCH MEDEWERKER Wie Amerikaanse politieseries op de televi sie volgt, zal het bekend in de oren klinken: vrijlating op een borgtocht van honderddui zend gulden. In de Verenigde Staten is het heel gewoon dat verdachten tijdelijk op vrije voeten worden gesteld tegen betaling van een soms torenhoge waarborgsom. In Nederland daarentegen komt zoiets alleen bij hoge uitzondering voor. Rechtsongelijk heid ligt op de loer als het voor rijke ver dachten mogelijk zou zijn zich als het ware vrij te kopen. Tenzij er sprake is van een strikte toepassing van het draagkrachtbe ginsel, opent vrijlating op borgtocht de weg naarklassejustitie. Om die reden is de Nederlandse recht spraak tot dusver nogal terughoudend ge weest op dit punt. Toch bestaat ook hier wel degelijk de mogelijkheid dat kapitaal krachtige criminelen het huis van bewaring verlaten met achterlating van een grote geldsom die zij natuurlijk kwijt zijn als ze niet meer komen opdagen. De rechtbank in Dordrecht heeft een van cocaïnehandel beschuldigde Abcoudenaar, tegen wie tien jaar gevangenisstraf is geëist, in de gelegenheid gesteld tijdens zijn voor arrest om de twee weken een bezoek te brengen aan zijn zieke moeder tegen zeker heidsstelling van honderdduizend gulden. Op zichzelf is zo'n schorsing van de voorlo pige hechtenis wegens bijzondere familie omstandigheden niet ongebruikelijk. Het Wetboek van Strafvordering biedt de moge lijkheid verdachten los te laten uit de voor lopige hechtenis voor - bijvoorbeeld - een examen, de begrafenis van een familielid, doktersbehandeling en dergelijke. De rechtbank, die in raadkamer (achter ge sloten deuren) over de schorsing van de voorlopige hechtenis beslist, kan aan de tij delijke vrijlating bijzondere voorwaarden verbinden, waaronder het betalen van een borgsom door de verdachte zelf of door een borg. Het bijzondere is dat er in dit geval een ton op tafel werd gelegd. In de praktijk maakt de rechtbank een afweging tussen het persoonlijke belang van de verdachte bij schorsing van de voorlopige hechtenis en het belang dat de samenleving erbij heeft de betrokkene veilig achter slot en grendel te houden. Daarbij spelen het vluchtgevaar, de kans op herhaling en de aard van het gepleegde delict een rol. Een psychopatische moordenaar of een ver krachter heeft minder kans op schorsing van de voorlopige hechtenis dan bijvoor beeld een inbreker. Dat is meteen een belangrijk verschil met het Amerikaanse systeem van vrijlating op borgtocht. De enige grond voor voorarrest en ook voor borgstelling is daar dat men wil garanderen dat de verdachte ook werkelijk op de rechtszitting verschijnt. Andere be langen, zoals beveiliging van de samenle ving, tellen er niet zolang er geen veroorde ling is en de betrokkene dus nog voor on schuldig moet worden gehouden. Bij ons is het voorarrest vaak al een soort voorschot op de uiteindelijke straf. Het Amerikaanse systeem biedt duidelijke voordelen aan mensen die over grote so men geld kunnen beschikken. Arme ver dachten zijn er aangewezen op zogeheten bail bonds men', handige zakenlieden die profiteren van de dwangsituatie waarin ie mand verkeert die borg moet betalen. De 'bail bonds men'schieten een deel van het geld (meestal tien procent) voor en stellen zich garant voor de rest. In ruil daarvoor krijgen zij vergaande bevoegdheden om de verdachte op te sporen en aan het gerecht over te leveren, waarbij het weinig zacht zinnig toegaat. In 1988 heeft de toenmalige minister van justitie Korthals Altes voorgesteld ook in Nederland vaker gebruik te maken van de mogelijkheid verdachten uit voorlopige hechtenis te ontslaan tegen betaling van grote borgsommen. Op deze manier hoopte hij het aantal mensen dat daadwerkelijk in voorarrest zit te verminderen, zodat er meer cellen vrij zouden komen. Zijn voorstel ont moette een storm van kritiek, omdat het ge vaar van een ongelijke behandeling van ge lijke gevallen levensgroot is. Alleen wie een borgtocht kan betalen, zou kunnen profite ren van het plan om het voorarrest terug te dringen. In de Dordrechtse zaak gaat het niet om het terugdringen van het voorarrest, maar om de persoonlijke omstandigheden van de verdachte. In de regel wordt het bezoek aan een zieke moeder echter toegestaan zonder borgtocht. Als de in Dordrecht gestelde bij zondere voorwaarde normaal wordt, is zon neklaar dat milieus waarin geld een rol speelt, er het meeste profijt van hebben, tenzij het draagkrachtbeginsel strikt wordt toegepast. Voor grote drugshandelaars is een ton een peuleschil. Een garantie dat de betrokkene terugkeert in het huis van bewaring geeft de betaling van een borgsom bij dit type ver dachten niet, zoals onlangs bleek toen een van de hoofdverdachten in de geruchtma kende XTC-zaak niet meer kwam opdagen nadat hij de begrafenis van een familielid had mogen bijwonen. Natuurlijk: sommige buitenlandse drugsdealers is Nederland lie ver kwijt dan rijk. Liever dan iemand twaalf jaar of langer kost en inwoning te verschaf fen, incasseert de staat dan de borgsom. Maar dit kan wel de tendens versterken dat kapitaalkrachtige verdachten over grotere mogelijkheden binnen ons rechtssysteem faan beschikken dan armoedzaaiers. Hier- ij valt overigens niet alleen te denken aan borgstelling, maar meer nog aan de moge lijkheid door middel van schikkingen met het Openbaar Ministerie de strafvervolging Elf te kopen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2