'Schuurfeesten moeten blijven' 'Tien keer leuker dan op school' School maakt plaats voor zes woningen Rijn- en Veenstreek 'Het spijt me, maar ik ga niet naar een kliniek Huizen in plaats van kassen Presentatie van ponyclub Verkeersdrempels te laag in Aarlanderveen VRIJDAG 21 ME11993 2± Wandelaar mishandeld alphen aan den run» In het Bospark aan de Prins Bernhardlaan in Alphen is woensdagavond een 56-jarige Alphenaar mishandeld. De man liep in het park te wandelen en werd aangereden door een nog onbekende fietser. Toen de Alphenaar daar een opmer king over maakte kreeg hij een klap in zijn gezicht. Daarna ont stond een vechtpartij waarbij de wandelaar letsel opliep aan hoofd en schouders. Tevens werden twee brillen van hem kapot geslagen en werd zijn overhemd aan flarden gescheurd. Beveiligings-beambten bedreigd alphen aan den run Twee beveiligings-agenten zijn woensdag middag in een winkelcentrum in Alphen bedreigd met een mes door een 32-jarige Alphenaar. Waarom de verdachte dat deed kon de politie vanochtend niet vertellen. De 32-jarige man is een bekende van de politie. Ongeluk op kruising alphen aan den rijn Bij een aanrijding tussen twee auto's op de kruising van de N11 en het Rietveldsepad in Alphen is een 17-ja- rige Leidse woensdagavond gewond geraakt. Zij was de inzitten de van een personenauto, bestuurd dooreen 22-jarige vrouw uit Beesd. Deze kreeg op de kruising geen voorrang van een 23-jari- ge vrouw uit Woubrugge. De auto's botsten tegen elkaar en de Leidse is met een gebroken neus naar het Rij noordziekenhuis gebracht. Vijf mensen licht gewond alphen aan den rijn Vijf Alphenaren zijn woensdagavond licht gewond geraakt bij een een aanrijding tussen twee auto's op de kruising van de Kennedylaan met de Troubadourweg/Parelvis- sersweg. De twee auto's kwamen met elkaar in botsing doordat een 27-jarige man geen voorrang verleende. De drie inzittenden (27,28 en 28 jaar) van deze auto en de twee (45 en 45 jaar) inzit tenden van de andere wagen zijn allen met lichte verwonndin- gen naar het ziekenhuis gebracht. Inbraak in stationsrestauratie alphen aan den rijn Inbrekers hebben woensdagnacht snoep en sigaretten gestolen uit de stationsrestauratie. Zij hebben een deur opengebroken en vervolgens de ruiten van de automaten kapotgeslagen. Er is voor ongeveer 300 gulden aan genotsmid delen gestolen. aarlanderveen Op de plek van de Mariaschool in Aarlanderveen mogen woningen worden gebouwd. De provincie" Zuid-Holland is daarover positief ge stemd. Dat deelde wethouder G. van As woensdagavond mee tijdens de vergadering van de Belangenvereniging Aarlanderveen (BVA). Volgens Van As is er ruimte voor zes woningen. Deze week is de gemeente met een onderzoek begonnen naar de haalbaarheid van de bouw van woningen op deze naast de kerk gele gen locatie. Bekeken wordt hoe duur het project wordt en of de grond gekocht kan worden. Een deel van het gebouw, dat per 1 augustus leeg staat, is al eigendom van de gemeente. Een ander deel is echter van het schoolbestuur. Ook moet nog onderzocht worden of het schoolgebouw kan blijven staan; wellicht kan het pand verbouwd worden tot wonin gen. Van As verwacht dat het resultaat van het onderzoek in het najaar bekend wordt. Op z'n vroegst kan er volgens hem in de loop van 1994 worden begonnen met de woningbouw. Voorzitter W. Davelaar van de BVA sprak zijn voorkeur uit voor sociale koopwoningen. Dat daaraan grote behoefte is, bleek onlangs uit een enquête onder de woningzoe kenden van Aarlanderveen. Teraarse verdacht van poging tot doodslag ter aar/den haag marieta kroft „Ik doe niet in psychologie", zei de 42-jarige Teraarse woensdag in de rechtszaal in Den Haag toen ze een jaar opname in een psychiatrische inrichting tegen zich hoorde eisen. „U moet zelf maar een psychologische be handeling ondergaan, want u spreekt mijn naam verkeerd uit", brieste ze in de richting van rechter Timmermans. De vrouw moest woensdag voorkomen omdat ze op 19 maart haar ex-schoonzus een paar keer met een hamer op haar hoofd heeft geslagen. Haar werd een poging tot doodslag ten laste gelegd. Het is dat de zoon van de verdachte tussen beide kwam, anders had het in Alphen wonende slachtoffer het misschien niet overleefd, zo luidde een verklaring van moe der en zoon. Advocaat Croes van de ver dachte was het eens met de eis van de officier van justitie: geen celstraf, maar een jaar opname in een psychiatrisch ziekenhuis. Zo luidde ook het advies van de psychiater en de psycholoog. De deskundigen zeggen dat de \touw ontoerekeningsvatbaar was. De verdachte vertaalde dat als 'onschuldig'. De Teraarse is het in het ge heel niet eens met de opname. Psychische behandeling vindt zij grote onzin. „Ik moet naar huis, mijn huur betalen en ik wil halve dagen gaan werken", zei ze. Ze zat helemaal vooroverge bogen op het verdachtenbankje en maakte een gespannen in druk. Op 19 maart was ze een stuk je gaan fietsen. „Ik ging tuintjes kijkenherinnerde ze zich. Vol gens haar was het toeval dat ze ook bij de tuin van de zus van haar ex-man terecht kwam. Ook was het toeval dat ze een klauw hamer bij zich had. „Ik had die nodig omdat ik telefoonhaakjes in de muur moest timmeren." Toen haar ex-schoonzus een schreeuw gaf en vervolgens een duw, pakte ze als 'reactie op een actie' de hamer en sloeg haar een keer op haar hoofd, zo luid de de lezing van de verdachte. „Het spijt mij geweldigpro beerde de Teraarse de rechter ten slotte te overtuigen. „Maar ik ga niet naar een kliniek. Ik heb recht op een zelfstandig le ven." Uitspraak 1 juni. koudekerk aan den run Tot vorig jaar werden erin dit gebied in Koudekerk in kassen nog bloemen en planten gekweekt. Nu is aannemer Jos Jansen uit Rijpwetering al bezig met de tweede bouwfase van het bouwplan in De Sniep, zoals het wijkje heet. In de eerste fase zijn er 25 wo ningen gebouwd en kort geleden is een begin gemaakt met een serie van 19 huizen die in de loop van het jaar worden opgeleverd. Alle wonin gen zijn inmiddels verkocht. Binnenkort wordt begonnen met de bouw van de laatste zeven huizen voor het wijkje. Dat zijn dure woningen die ruim 400.000 gulden moeten opbrengen. foto ben de bruyn Massaal verzet in Rijnwoude tegen plannen van burgemeester Burgemeester M. Boelen van Rijnwoude stuit op massaal verzet nu hij kenbaar heeft gemaakt de schuurfeesten in zijn gemeente aan banden te leggen. Er zijn vergunnin gen nodig en organisatoren moeten zich gaan houden aan strenge voorschriften. runwoude evelyne lammerping De jongeren hebben het gevoel dat hen iets 'zonder pardon' wordt afgepakt. CDA-raadslid N. van der Hulst uit Rijnwoude doet het schuurfeestenverbod af als onzin. E. Beukhoven, één van de organisatoren vindt het belachelijk. J. van der Werf, die vorig jaar zijn land beschikbaar stelde voor een schuurfeest, vindt het aanvragen van een vergunning voor de feesten overdreven. CDA-gemeenteraadslid Van der Hulst verbaast zich over de maatregelen van Boelen. „Op een gegeven moment kun je al les wel verbieden", zegt hij. „Maar je kunt toch geen feest verbieden als daar geen toe gangsprijs voor wordt gevraagd. Als gemeente moet je wel de openbare orde handhaven, maar deze feesten verlopen al lemaal prima. Het is prachtig om te zien hoe de jongelui met elkaar omgaan op zo'n feest. Er is nooit een vechtpartij." Zijn kinderen hebben vorig jaar een feest in zijn schuur ge geven. „Iedereen vindt het schitterend", is zijn conclusie. Maar de burgemeester wil niet verantwoordelijk zijn voor eventuele ongelukken. „Stel dat er brand uitbreekt. Dan kunnen er geen zevenhonderd man te gelijk naar buiten, omdat er geen vluchtwegen zijn", stelt hij. Onzin, zegt Van der Hulst. „Wij hebben deuren van vijf, zes meter. Als je die opentrekt zijn die paar honderd man bin nen een paar tellen buiten. Daar kan geen café tegenop." E. Beukeboom, oud-voorzit ter van de Katholieke Platte landsjongeren (KPJ) in Rijnwou de, heeft in het verleden schuurfeesten georganiseerd en bezoekt ze nog regelmatig. Zij denkt niet dat de boeren een vergunning gaan aanvragen. „Het is toch belachelijk dat je voor je éigen feest op je éigen erf een vergunning aan de ge meente moet vragen?", meent Beukeboom. „Je geeft een feest en je vrienden komen erop af. Iedereen kent elkaar. Misschien zitten er een paar tussen die je niet zo goed kent. De sfeer is heel ongedwongen." Burgemeester Boelen ge bruikt als argument dat de schuurfeesten de horeca bena delen. „Ik kom ook in het café", zegt J. van der Werf, bij wie vo rig jaar een groot schuurfeest werd gegeven. „En de horeca- mensen heb ik nooit horen kla gen over een daling in de omzet door een schuurfeest. Je viert je verjaardag toch gewoon thuis. Of dat nou in de huiskamer of in de schuur is, dat maakt niet uit. Er is nooit ruzie. Ik vind het overdreven dat je een vergun ning voor een schuurfeest moet vragen." Van de secretaris van de Land- en Tuinbouwbond, J. Kerkvliet, krijgt Boelen steun. „Ik ben persoonlijk geen voor stander van schuurfeesten. Ik ben er wel eens geweest, maar het was mij te massaal. En aan dat massale kleven gevaren. Ik vind het redelijk te noemen dat de burgemeester paal en perk wil stellen aan de feesten. Hij is per slot van rekening die ver antwoordelijk wordt gesteld bij eventueleongelukken." Het voorbeeld van Boelen wordt overigens niet nagevolgd door zijn collega in Alkemade. Burge meester A. Meerburg voelt er niets voor om maatregelen te nemen tegen de schuurfeesten, die in zijn dorpen vaak in kas sen worden gehouden, zo laat hij weten. „Twee jaar geleden is er een keer overlast geweest, maar daarna is dat nooit meer voorgekomen. De organisatoren letten goed op. Wat mij betreft mogen ze gewoon doorgaan." VRUETUD Vossenjacht Speeltuin- en Buurtvereniging Vreugdeoord in Alphen houdt zaterdag 22 mei een vossen jacht voor kinderen. Voor l piek kunnen kinderen vanaf 4 jaar meedoen. Het spel begint om 14.00 uur en wordt gehouden in en rond de speel tuin aan de Vorselenburgstraat. Bazar Buurthuis Westerhaven houdt zaterdag 22 mei van 11.00 tot 17.00 de jaarlijkse bazar/rom melmarkt op het pleintje van het buurthuis. Er is onder meer een rad van avontuur, een kaartspel en voor de kleine kinderen een speciaal programma in de peuterspeel zaal. De opbrengst is bestemd voor het peuter- en kinderwerk van het buurthuis. De spullen wor den opgehaald door de vrijwilli gers van het buurthuis. Tel: 01720-75744. Waarde huizen buitengebieden soms verdubbeld aarlanderveen marieta kroft Bezitters van huizen in de buitengebieden van het Groene Hart lijken het slachtoffer te worden van het stringente woningbouwbe leid van het Rijk. De prijzen van de huizen vliegen om hoog, maar daarmee ook de onroerendgoed-belasting. Dat bleek woensdagavond tijdens de jaarvergadering van de Belangenvereniging Aarlanderveen (BVA). Veel Aarlanderveners zijn onlangs geconfronteerd met een verdubbeling van de on- roerend-goed-belasting. Dit is het gevolg van de vorig jaar gehouden hertaxatie van de huizen in Aarlanderveen. Dat gebeurt eens in de vier jaar. In die vier jaar blijken de hui zen opeens veel meer waard te zijn geworden. „In plaats van 400 gulden vorig jaar moet ik nu 800 gul den betalen", merkte eet) van de aanwezigen veront waardigd op. „Dat moet ik allemaal van mijn AOW'tje betalen." Voorzitter W. Da- velaar van de BVA vulde aan: „En dat allemaal omdat de rijkelui absurde bedragen voor die woningen hier wil len betalen. Daar zijn wij het slachtoffer van. Dit is de straf voor het wonen in het Groe ne Hart. Het is leuk als wij nu onze huizen zouden willen verkopen. Maar we willen helemaal niet weg. Dus wat hebben wij aan die waardes tijging van het huis?" Burgemeester M. Paats be aamde dat de belastingver hoging een gevolg is van het wonen in een buitengebied. Hij wees echter op de moge lijkheid om bezwaar te ma ken als de getaxeerde waarde van het huis niet klopt, of om vrijstelling aan te vragen als de belasting niet kan worden betaald. langeraar Manege De Vosseburch in Langeraar opent zondag 23 mei officieel de nieuwe ponyclub. De club is op één januari dit jaar opgericht en telt inmiddels negentig leden. De jeugdruiters beginnen zondag om 10.00 met de individuele vaardigheidsproeven en na afloop daarvan demonstreren acht jeugdleden om 13.30 uur het achttal rijden. Aansluitend heeft om 14.00 uur de officiële oprit htingshén- deling plaats. De ponyclub presenteert zich aan het publiek door een gezamenlijke parade te lopen. evelyne lammerding De verkeersdrempel in het Noordeindc in Aarlanderveen wordt weggehaald. Ervoor in de plaats komt een voorziening waardoor de weg smaller lijkt. De drempel in de Dorpsstraat wordt opgehoogd. De drempel is nu te laag om als snelheids remmer te kunnen fungeren. Wethouder W. de Jong deed dit voorstel woensdagavond aan de circa 40 aanwezige Aarlan derveners die naar de jaarverga dering van de belangenvereni ging waren gekomen. Binnenkort heeft voorzitter van de belangenvereniging W. Davelaar over de aanpassingen een gesprek met de betrokken ambtenaar van de gemeente Al phen. De derde drempel, die in de Kerkvaartseweg, blijkt daar wel goed te liggen. Al kort na de aanleg van de verkeersremmende drempels in Aarlanderveen. kwamen daar over klachten bij de gemeente binnen: ze werkten namelijk niet. Ze liggen te laag, waardoor hard rijden toch nog mogelijk is. Bovendien klaagde de bij de drempel in het Noordeinde wo nende A. Wahlen over trillingen. „Elke ochtend om kwart voor zes, als de eerste vrachtwagen voorbij komt, word ik wakker van de trillingen en begint mijn hart te bonken", legde Wahlen woensdagavond zijn probleem nog eens uit aan de aanwezige rnUrgrifrirn. IJit een onderzoek door een ambtenaar is gebleken dat hij gelijk heeft. „De overlast blijkt er inderdaad te zijn" merkte wethouder W. de long op. „De drempel is verkeerd aangelegd." De drie snelheidsremmers zijn er op verzoek van de Belan genvereniging Aarlanderveen gekomen. Ze zijn in de tweede helft van het vorig jaar ge plaatst. Aan de orde kwam woens dagavond ook de hinder die de bewoners van de Dorpsstraat ondervinden van het voorbij gaande verkeer. „Tegelijkertijd met de heer Wahlen, trillen de bewoners van de Dorpsstraat 's morgens vroeg wakker van het verkeer", verwoordde Davelaar het probleem van deze mensen. Wethouder De Jong zag ech ter 'geen («klare optorebig*. „Als je de klinkerbestrating ver vangt door asfalt dan is dat een grote inbreuk op het dorpsge zicht. Een mogelijkheid is mis schien om het landbouwverkeer om te leiden via de Achttienka- vels en de Achtermiddertfcfcg." Hij zegde toe dit probleem op 30 juni met de provincie te be spreken. Tijdens dat gesprek wil hij ook pleiten voor de aanleg van een minirotonde op de kruising van de Nieuwkoopseweg, het Noordeindc en de Dorpsstraat. De Nieuwkoopseweg is de doorgaande route van Nieuw* looop naai Alpbeo an and—om Deze druk bereden autoweg snijdt de bebouwde kom van Aarlanderveen. Archeons educatief erf succes bij jeugd alphen aan den run» kees van kuilenburg Zelden zullen de leerkrachten van groep acht van de Alphense rooms-katholieke basisschool Het Spinnewiel het zo gemak kelijk hebben gehad als woens dag. De leerlingen gingen zo op in alles wat het 'educatief erf van Archeon bood, dat de lera ren geen omkijken naar ze had den. De kinderen speelden de hoofdrol bij de opening van het 'educatief erf. Daar kunnen groepen onder begeleiding één of meerdere dagen leven als in het verleden. De jongens en meisjes ver maakten zich opperbest en vonden het tussen de hutten 'tien keer leuker dan op school', zoals één van de leerlingen en thousiast uitriep. De jeugdige Alphenaren hadden de uitnodi ging van Archeon te danken aan het feit dat hun werkstuk over het archeologisch themapark als beste uit de bus was geko men. Dat vond althans de jury: burgemeester Paats, A. de Vreij van de gemeente Alphen, coör dinator B. Beerenhout van het educatief erf en Archeon-direc- teurG. IJzererf. Van de gemeente Alphen kre gen de leerlingen als prijs een Alba aangeboden. Dit is de vijf guldenmunt die ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van Al phen aan den Rijn is geslagen. De munten werden uitgedeeld door de Alphense wethouders Kromhout-den Dunnen en Hommes. Duidelijk werd dat het educa tief erf hoog scoorde bij de Al phense jongens en meisjes. Vooral omdat ze alles konden doen en maken waar ze zin in hadden. Dat was 'gaaf: graan malen, kleren maken, brood bakken, allerhande ambachts- werk, kanoën in uit boomstam men gemaakte kano's en een hunebed bouwen. „Zo wil ik el ke dag wel les hebben", merkte Enthousiast deden de kinderen mee aan de officiële opening van het educatief erf op Archeon. foto ben de bruyn één van de jongens enthousiast op. Camping Duidelijk werd ook dat de kin deren wel vaker naar Archeon zullen komen. „Dit is veel leu ker dan ergens op een cam ping." De jongen die deze op merking maakte besefte terdege dat een vakantie in het zuiden van Frankrijk ook zijn bekorin gen heeft. En dat hij zijn vader en moeder moeilijk van dit va kantieplan kan afbrengen. „Maar ik heb lang vakantie, dus kunnen we best een paar keer naar Archeon gaan", nam hij al vast een voorschotje op een ex traatje. Eén van'de leerlingen opper de een mogelijkheid waar de di rectie van Archeon waarschijn lijk nog niet aan had gedacht. Hij ziet het educatief erf als een goed alternatief voor mensen die geen geld hebben voor een dure vakantie in Frankrijk of Spanje. Laten ze er een cam ping van maken, stelde hij voor. „De hutten staan er tenslotte al en zelf voor je eten zorgen kun je ook." Een mogelijkheid die hij zelf dit jaar niet zal benutten, omdat er al een vakantie naar Amerika staat gepland. Overigens bestaat binnenkort de mogelijkheid om één of meer nachten op het educatief erf door te brengen. Een moge lijkheid waar de inspecteur-ge neraal van het onderwijs, A. de Jager, al op zinspeelde. „In het stro slapen lijkt aardig, maar la ten we dat maar aan de kinde ren overlaten." „Dat lijkt me hartstikke leuk", verheugde Coen Reizevoort zich al. „Kun nen we samen gaan", merkte één van zijn vriendjes op. Ver volgens trok het tweetal zich wen terug in een buL

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21