Auto Peter BnalbejflËl! De Nieuwe Modernen Schrijvende Lezers 07H34700. VRIJDAG 21 MEI 1993965 Aapmens (1) Het Nationaal Natuurhisto risch Museum toont de 'Mis sing link' in het Pesthuis, een tentoonstelling over de aap mens van Java. Als abonnee op uw blad valt het mij op dat uw medewerkers voor Cultuur en Kunst zich aan grove overdrijving te buiten gaan wat betreft de ouderdom van de aapmensch Pithe canthropus en de begeleidende fauna op Java, door Dubois ge vonden nu een eeuw geleden. Om dit feit te herdenken is in het Pesthuis te Leiden een grote tentoonstelling ingericht, geor ganiseerd door het Nationaal Natuurhistorisch Museum. U besteedt daar veel aan dacht aan met foto's en artike len, doch in het nummer van 3 april j.l. onder Cultuur en Kunst staat een foto van „Een ver steend schedeldak van een mensachtige, zo'n 100.000.000 jaar oud", en in het nummer van 15 mei ook onder Cultuur en Kunst een foto van een „Schedel en slagtanden van een olifant, 1.000.000 miljoen jaar oud, die werden opgegraven in 1892 door Eugène Dubois op Java." Deze mooie vondst staat ook opgesteld in het Pesthuis, de tentoonstelling 'Ape Man - Man Ape', 15 mei geopend voor een uitgenodigd publiek en aansluitend open voor het Ne derlandse volk van 10.00 tot 17.00 uur tot en met 31 oktober 1993. Wat de laatst genoemde foto betreft: de afbeelding geeft een 'Stegodon', een fossiele olifant achtige doch géén echte olifant. Dit stuk is in elkaar gezet door mij in 1955 in een verhandeling „Fossil Proboscidea from the Malay Archipeago and the Pun jab", uitgegeven door het Rijks museum van Natuurlijke Histo rie te Leiden als Zoölogische Verhandelingen, no. 28, Leiden, E.J. Brill, 31 augustus 1955, be schreven op pp. 52-54, afbeel ding op pi. VI figs. 1-2; het is Coll. Dubois no. 4980, van Gro- bogan, Java. De tentoonstelling in het Pesthuis vermeldt weinig we tenschappelijke bijzonderheden van de geëtaleerde voorwerpen, is meer op het brede publiek gericht, doch in die tija (1955) was ik conservator van de Col lectie Dubois en publiceerde een aantal verhandelingen over de fossiele zoogdieren door Eu gène Dubois op Java gevonden, publicaties die in de weten schappelijke literatuur zeer be kend zijn en veel geciteerd wor den. Erger dan dit, en dat niet be kend gemaakt wordt op de ten toonstelling dat de reconstruc tie van 'Stegodon' van Java van mijn hand is, vind ik de sterk overdreven ouderdom die in uw blad aan de Pithecanthropus van Java en de begeleidende fauna wordt gegeven. Deze vondsten zijn niet meer dan 1 2 miljoen jaar oud, dus geen honderd miljoen iaar (het sche deldak van de Pithecanthropus) of zelfs miljoen maal miljoen jaar oud (de 'Stegodon' met slagtanden). Dr. D.A. Hooijer, Aert van Neslaan 101, Oegstgeest. (van redactiewege ingekort) Aapmens (2) Ook al zocht Eugène Dubois honderd jaar geleden op Java naar een overgangsvorm tussen aap en mens en noemde hij zijn vondst toen 'rechtoplopende aapmens', sinds dertig jaar is toch algemeen bekend dat 't ei genlijk het een noch het ander In feite is het de (rechtoplo pende) Java-mens, die hij ont dekt heeft, geen overgangsvorm tussen aap en mens, geen 'mis sing link', maar een overgangs vorm tussen de oudere soort' mens, 'Homo habilis', en de jongere, onze eigen soort, 'Ho mo sapiens'. Dit toch wel belangrijke as pect. dat „de grootste schat" van het Nationaal Natuurhisto risch Museum een schedeldak is van de eerste op Java gevon den 'Homo erectus' (en zeker niet van „de rechtoplopende mensaap", zoals het onder schrift bij de betreffende foto vermeldt) vind ik spijtig genoeg niet terug in uw overigens heel informatief artikel over de ten toonstelling 'Man-Ape Ape- Man' (Leidsch Dagblad, 15 mei). In de kop van het artikel had het woord aapmens in ieder ge val tussen aanhalingstekens moeten staan, maar nog liever was mijn oog gevallen op de kop „Miljoen jaar Java-mens". Of er in de tentoonstelling zelf ook zo weinig of geen aandacht aan deze menselijke kant van de zaak wordt besteed zal ik ze ker gaan bekijken, misschien wel meer dan eens. M.J.A. Sijmons, Boslaan 57, Katwijk aan Zee. Visbedrijf Bewoners van het Duinpad in Katwijk zijn boos over de uit breiding van een visbedrijf. Ze vrezen meer overlast. Met verbazing heb ik Valerie Leenheers artikel over de boze Katwijkers gelezen. Wat mij nog het meest stoort, zo niet verontrust, is de consta tering van één van de bewoners, die meent dat de 'meesten' ei genlijk een beetje bang zijn voor de eigenaar van de vishandel. Heel graag zou ik van haar, en eventuele lotgenoten, willen ho ren waar deze angst toch op ge grond is, omdat ik zelf geen en kele reden kan aandragen die deze angst zou kunnen verkla- Op de verdere inhoud van het artikel wil ik ook nog enige kanttekeningen plaatsen. Ten eerste het verkeer, d.w.z. de vrachtwagens, gemiddeld zo'n vier per week. De chauffeurs zijn er niet op uit om zo veel mogelijk lawaai te maken, en zij lossen (laden?) dan ook, tevens op mijn verzoek overigens, zo stil mogelijk. De lopende moto ren zijn trouwens koelmotors, geen automotors. Vervolgens de koelmachine, bij mij aanwezig. Deze is vol gens de thans geldende eisen geïsoleerd, en daarom geluids arm. De kwalificatie „verschrik kelijke herrie" lijkt me dan ook zwaar overdreven. Verder nog de schoorsteen pijp. Deze is verplicht volgens de huidige richtlijnen en wordt daarom in talloze woonkernen aangetroffen, niet alléén bij vis handelaren. N.a.v. de „niet fris se geur van de bakpijp" wil ik alleen maar zeggen, dat ik als vishandelaar al 14 jaar voor 100% garant sta voor mijn pro- dukt. Ik hoop dit ook in de toe komst nog met plezier te blijven doen, alhoewel de toon van uw artikel en het gedrag van een aantal buurtbewoners aanlei ding geven tot andere gedach- tenhierover. K. Hartevelt, Duinpad 1, Katwijk. Ambtenaren De acties van de ambtenaren voor 2,5 procent loonsverho ging, de ontslagen bij Verto, de bouwplannen van de gemeente Leiden: Jos Boerakker wordt niet vrolijker van het nieuws in Het Leidsch Dagblad van de laatste weken. Twee berichten op de voorpagi na: ambtenaren die looneisen stellen en 100 werknemers van Verto die ontslagen gaan wor den. Toch een heel ongezonde situatie. Zeker voor een stad als Leiden die toch al in de top tien van gemeentelijke lasten zit en voorzieningen voor burgers af breekt. Helemaal ruig wordt het dan als je leest dat Leiden nu de be perkte open ruimte binnen de bestaande wijken volgens de notitie Woningbouwlokaties 1993 gaat bebouwen. De ware reden voor bouwen binnen de stad wordt wel duidelijk: niet voor de volkshuisvesting, want daar zijn veel meer woningen voor nodig, maar wel voor de hogere onroerend-goedbelas- ting die deze woningen op brengt en hogere uitkering ge meentefonds omdat de stad weer dichter is bebouwd. De leefbaarheid in de stad wordt opgeofferd om ambtena ren in aantal en prijs te kunnen betalen. Dit bestuur en haar ambtenaren vormen onderhand een bedreiging voor de stad. Jos Boerakker, Mauritsstraat 75, Leiden. Duinfietsers De Noordwijkse politie wil wielrenners die andere wegge bruikers hinderen, harder gaan aanpakken. Ze worden opgewacht en gewaarschuwd. Blijven ze echter onvoldoende rekening houden met hun me de-weggebruikers, dan volgt inbeslagname van hun rijwiel. In reactie op uw artikel d.d. 5 mei j.l. over de overlast door wielrenners veroorzaakt op de fietspaden in duin- en bollen streek wil ik enige opmerkingen maken. Allereerst kan men eruit aflei den dat het weer eens een paar dagen warm, zonnig weer is ge weest, altijd het tijdstip waarop dit soort artikelen ieder jaar weer in de kranten verschijnt bij gebrek aan serieuzer nieuws. Dit genoemde artikel in het bij zonder hangt trouwens als los (duin)zand aan elkaar en ge tuigd van slechte journalistiek. Er worden verschillende groe pen mensen c.q. weggebruikers overéén kam geschoren. Zelf ben ik wielrenner afkom stig uit de Bollenstreek (Lisse) maar nu al enige jaren in Noord-Frankrijk woonachtig. Ik kom nog wel regelmatig op be zoek in de streek om gedurende enige dagen de contacten met vrienden en familie te onder houden. Als semi-professioneel wielrenner ben ik dan wel ge noodzaakt om dagelijks 4 tot 7 uren te trainen. In mijn eigen woongebied levert dat hoege naamd geen problemen op om dat men vrijwel geen verkeer en verkeerslichten tegenkomt, waar een dorpje of kleine stad zelfs een welkome afwisseling vormt op het uitgestrekte plat teland alwaar men ongestoord kan fietsen. In Nederland, en vooral het westen, waar de bevolkings dichtheid ongekende vormen heeft aangenomen, wordt men op trainingstochten voortdu rend in het verkeer opgehouden en door onoplettende automo bilisten gehinderd zodat men natuurlijk die gebieden opzoekt waar de trainingsuren die van de verplichte stops en surplaces overtreffen. Juist in de duinen heeft men, met onderbreking van de enkele badplaatsen, al gauw zo'n 60 a 70 km ongeremd fietsplezier van bijvoorbeeld Hoek van Hól land tot IJmuiden. En dat daar bij op zomerse dagen slinge rend fietsende families, tot 3 of 4 naast elkaar rijdend, omzeild moeten worden en we voortdu rend voor loslopende honden, kinderen en voetgangers op de fietspaden(l) op onze hoede moeten zijn, nemen wij daarbij op de koop toe. Verder rijden de wielrenners ook door de mooie duinstreek als het koud is en re gent, waarbij er dan ook geen klachten van zondagsfietsers komen. Dat er een aantal bij zijn die onbehoorlijk gedrag vertonen zal ik niet ontkennen, maar dit soort stemmingmakerij vind ik, en met mij vele anderen, niet laakbaar. Generalisering leidt dan ook vaak tot stigmatisering, waarbij sommige weggebrui kers misschien zullen denken, „Oh, het zijn maar wielrenners, die snijden we even." Marco Vermeij, 3 Rue André Mathias, 02100 Morcourt, Frankrijk. (van redactiewege ingekort) Sleutelpas De vraag naar de Sleutelpas valt tegen. De Leidse kortings kaart wordt pas echt een suc ces als hij op meer plaatsen in de stad te krijgen is en mensen met een bijstandsuitkering niet eerst een verklaring bij de sociale dienst moeten halen, zegt projectleider M. de Bak ker. Naar aanleiding van het redac tioneel stuk in uw blad van 12- 5-93 onder de kop 'Drempel te hoog voor Sleutelpas' willen wij als korting-organisatie en con- cumenten adviesbureau reage- Dat de Sleutelpas geen succes zou worden was ons in de aan vang al duidelijk. De gewone man zit niet om korting verle gen, daar hij via de uitbundige reclame van bedrijven een veel voud van (fantasie)voordelen krijgt voorgeschoteld, die inte ressanter lijken. De mensen met een zeer laag inkomen kopen zeker niet met een kortingskaart, daar zij hoofdzakelijk inkopen op een moment dat iets heel voordelig wordt aangeboden. Alleen kritische consumenten met de betere inkomens, vaak in kaderfuncties, die met over leg te werk gaan zijn geïnteres seerd in korting. Maar met de Sleutelpas kunnen zij niets be ginnen, want er zijn maar een paar winkels bij met een inte ressant assortiment. De rest be staat uit franje. Meer winkels van enige bete kenis zullen er niet bij komen, daar de winkelier een veel te groot risico loopt aan eigen vas te klanten met korting te moe ten verkopen. Dat is alleen na delig. Bovendien krijgt hij pro blemen met de merkartikelen fabrikant, die onder druk wordt gezet door andere afnemers. Kortom, wat de mensen willen kopen: meubelen, bedden, ser viezen, cassettes, wasautoma ten, koelkasten, audio- en vi- deo-apparatuur en zo nog een reeks andere artikelen, er zijn geen winkels voor. Wel zijn via de Linkanto al 35 jaar bijna alle dagelijkse dingen met korting te koop. Zelfs kor ting op de electro-discountprij- zen. Contributie slechts 12,- afnemend naar 6,-. Wij hebben vorig jaar aange boden met de Sleutelpas samen te werken, maar dit werd zon der meer afgewezen. Jammer. Het vele geld, naar horen zeg gen ca. 100.000,- had nuttiger kunnen worden besteed. Consumenten Organisatie Lin kanto, C. Plomp, Hooigracht 67, Leiden. Quick Boys (1) Vorige week onderzocht zater dageersteklasser Quick Boys de mogelijkheden een kort ge ding aan te spannen tegen de KNVB. Dit naar aanleiding van twee, volgens de Katwijkerts, geschorste spelers bij ARC. Quick Boys eiste dat de laatste wedstrijd van het seizoen over gespeeld moest worden. Vol spanning en met veel ple zier heb ik de voetbalcompetitie in de le klasse A zaterdagama teurs van de KNVB gevolgd. Vol spanning, omdat tot op de laatste competitiedag niet te voorspellen was wie kampioen zou gaan worden Eén ding was mijns inziens in ieder geval zeker: de club, die de meeste punten in de wacht weet te slepen zou zich kam pioen mogen noemen. In dit geval bleek 42 punten genoeg voor het kampioenschap van de v.v. Katwijk, waarvoor van harte proficiat! Uit een artikel, eerder in dit blad geplaatst, bleek echter dat het Quick Boys-bestuur, in de persoon van voorzitter A. Guyt zich via een schijnbeweging van achter de groene tafel alsnog kandidaat dacht te kunnen stel len voor de titel. De vergeetach tigheid van de KNVB inzake het toevoegen van een gewijzigd re geltje (het 'bindend' maken van bekertoernooien als de LD-cup bij het tuchtreglement dat geldt voor de gele kaarten) werd als (on)sportief wapen in de strijd geworpen. Een dag later gaf dhr. A. Guyt te kennen het kort geding tegen de KNVB hierover alsnog ach terwege te laten, i.v.m. de reeds verstreken beroepingstermijn van acht dagen. Het onvoldoende beheersen van deze spelregel lijkt mij in herent aan de amateurstatus van deze vereniging. Professio neler is het, om dit amateur- kampioenschap te bevechten op de groene mat. Overigens, een gele kaart lijkt mij hier zeker, op zijn plaats, maar wat mij betreft hoeft dhr. A. Guyt de eerstkomende wed strijd niet op de bank plaats te Een voetbalsupporter (naam en adres bij redactie bekend) Quick Boys (2) Mag ik reageren op de voetbal wedstrijd in Katwijk van Quick Boys. V.V. Katwijk werd terecht kampioen, waarom moest Quick Boys dan protesteren over onrechtmatige spelers van ARC en waarom heeft Quick Boys dan niet meteen gerea geerd om de termijn van 8 da gen te laten gaan. De Boys heb ben nu terecht het nutteloze er van ingezien en ze moeten niet zeuren nu dorpsgenoot v.v. Kat wijk kampioen is geworden. Was sportief geweest en had ze de handen geschud of desnoods gekust en dan samen een bier tje gedronken, want de kam pioen zit toch weer in Katwijk. Volgend seizoen Quick Boys W. Bodrij, Langegracht 176, Leiden. Strijdkreten De Leidse wethouder economi sche zaken Joop Walenkamp is één van de columnisten op de regionale economiepagina 'Stand van Zaken' in deze krant. Open brief aan column-schrij ver Walenkamp. „Veel bedoelen, weinig zeg gen, doet de burgers 'n kaartje leggen..." Waar komen toch al die ver warrende verkeersgedachten vandaan (straat open, straat dicht) en bovendien nog dat overbodige koopavond-ge- schuifel van Leiden zonder re kening te houden met Winkel hof, Leidschendam, Zoetermeer mét gratis parkeren en grotere assortimenten... Er schijnt - volgens geheime bronnen - nog steeds geen ver- keersbinnenstadcirculatieplan te bestaan. Vandaar die strijdkreten van Walenkamp over de Langebrug, de Morsstraat, de Beesten markt, Stille Rijn. enz. enz. On rust is het gevolg. De basisfout op verkeerstech nisch gebied van het gemeente bestuur is ontstaan door het be drijfsleven niet als gelijkwaardi ge partner aan de tafel te no den, toch? Eerst verkeerde voor waarden scheppen en dan kri tiek spuien over het beleid van die 2 parkeergarages, met zelfs de suggestie het beheer over te nemen!! Je moet er niet aan denken welk een debacle dit ge worden zou zijn: het zijn toch geen dropwinkeltjes... En - net als bij de ANWB - luisteren naar de man/vrouw, die elke dag achter het stuur zit van de taxi, bus of vrachtauto! Want anders ben je onweten schappelijk bezig, toch? Samen de parkeerplekken (onoverdekte parkeerplaatsen) en de lokaties van de parkeerga rages vaststellen voor de ko mende jaren, compleet met be waking en aparte plek voor buurtbewoners, samen bezig met de plan-opzet en financieel beheer, enz. enz. O ja, pak eens een blocnoot- velletje Walenkamp en schrijf eens op wat je werkelijk hebt gepresteerd. En als je toch aan het schrijven bent noteer dan ook even dit: a. Zoek een échte verkeerschi- rurg anders is de patiënt al vóór de operatie overleden. b. Probeer wat extra te doen aan de slechte naam, die Leiden on getwijfeld heeft op het gebied van het wegzetten van je auto... c. En kunnen er naast de gan zenborden nog een paar borden bij, die de buitensteedse fietsers vertellen waar zij de bewaakte fietsenstallingen kunnen vin den? d. En laat je niet verder 'inpak ken' door die slimme MBO-jon- gens met de TU-vlag in top uit Delft... Straks mag je alleen nog handtekeningen zetten en wordt er buiten het gemeente bestuur beleid gevoerd, want de gemeenteraad vindt toch alles goed, inclusief de oppositie!!! Er wordt met een stalen ge zicht een muur langs de zijgevel met kerkboogramen van de Waalse Kerk opgericht, och, dan heb je alleen het bovenste ge deelte van het raam toch nog voor een beetje daglicht? (O, was het een monument? Ja, cul tuurbarbaar!). Indien u reageert op een arti kel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermelden waarop het werd gepubliceerd? Brieven worden in het alge meen in de krant onderte kend met naam, adres en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het met de inhoud De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brie ven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. En dan die geforceerde ingan gen bij het LVC-gebouw en ter plaatse van Van Berge He negouwen: gewoon over de hoofden van bewoners en win keliers heen! En intussen haal je 'even' die functioneel uitste kend werkende Waaghoofdbrug weg en ga je overkluizen (zeker met een trapje links en rechts?) Een stuk van de Stadsgehoor zaal afzagen, enz. enz. e. Mocht je eventueel de Stads gehoorzaal verbouwen, haal er dan eerst een constructeur bij i.p.v. een econoom-op-sloffen met geen begrip voor de gevol gen van zijn verkeerd advies! f. Blijf eens een tijdje uit de krant, alsjeblief zeg! g. Kom - wel vóór de verkiezin gen - terug met een uitgekiend stadsplan! P.S. Veel sterkte met de ach terban van je partij! Koos Barendse, C. Maartensdochterhof 1 Pasteurstraat 2/a, Leiden. Dinosauriërs Zijn Eoraptor en Herrerasaurus (niet Herrara-) met hun 228 miljoen jaar werkelijk de oudste dinosauriërs, zoals Reuters persbericht op de Wetenschap pagina in het Leidsch Dagblad van 11 mei j.l. ons wil doen ge loven? Ik meen dit te mogen be twijfelen. De fossiele resten van de car nivore dinosaurus 'Stauri- kosaurus pricei' Colbert, 1970 gevonden in gesteenten van de Santa Maria Formatie in Zuid- Brazilië, dateren uit het Vroeg- Karnien, de oudste Tijd van de Late Trias, 235 - 231 miljoen jaar geleden. Daarmee is deze dinosauriër meer dan 3 miljoen jaar ouder dan Eoraptor en Herrerasaurus, en naar mijn mening de enige die het predikaat „oudste tot nu toe gevonden" mag dragen. M.J.A. Sijmons, Boslaan 57, Katwijk aan Zee. DAGJE PRETPARK St. Aogtenstroat 18 Leiden H AFGEBEELD NIEUW MODEL FORD TRANSIT 82.- PER DAG EXCL BORA-B0 R A deze fraaie combinatie van I.EOLUX NU VOOR WEL HÉÉL STERK VERLAAGDE PRIJZEN BIJ BAALBERGEN! I! O R A - 15 0 R A in twee heel mooie Ploeg-stotfen naar keuze. 2 zits van 2920,- 2'Azitsvan 3430.- NU 2325,- 2670,- DONDERDAGAVOND en bij aankoop van deze 2 2'h zits combinatie maken wij de bijpassende fauteuil nog EXTRA GOEDKOOP 1795,-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20