ema^ Politiek wil meer inzet bedrijfsleven Oud-strijders herdenken gevallenen Leiden Regio Liever hostess dan verpleegster 'Bloemen komen eerst, daarna pas de mensen' VRIJDAG 21 ME11993 leiden Een protest tegen de waanzin van de oor log. Dat was de herdenking die de Bond van Wa penbroeders op Hemelvaartsdag hield bij het oor logsmonument aan de Haagse Schouwweg. Oud strijders en andere belangstellenden legden giste- mei 1940. Bij de herovering van de brug over de Rijn op Duitse parachutisten verloren 61 Neder landse dienstplichtige militairen het leven. Na de kranslegging in Leiden werden de jonge militairen herdacht met een bijeenkomst in de Nederlands bloemen en kransen bij het monument dat her- Hervormde Kerk en een stille tocht naar de erebe- innert aan de slag bij de Haagsche Schouwbrug in graafplaats in Valkenburg, foto henk bouwman Waar waren de vertegenwoordigers van ondernemers, bedrijfsmakelaars, horeca en ambulante handel? Wet houder J. Walenkamp (CDA/ economische zaken) is er heilig van overtuigd dat de vier groepen uit de Leidse binnenstad dolgraag zitting willen nemen in de nieuwe Stichting Centrummanagement. Maar hun afwezigheid bij de raadscommissie economische zaken en werkgele genheid deed de politici van met name D66, Groen Links en PvdA woensdagavond de wenkbrauwen fronsen. leiden hans koenekooptelhof of de autovrije Beesten markt. Maar bij drie fracties bestaat ook scepsis over de samenwer king. „Is centrummanagement wel zinvol als een convenant daarover niet wordt gedragen door alle belanghebbenden. Waar is het bedrijfsleven van avond", uitte J. Laurier van Groen Links zijn twijfel. En het zinde raadslid T. de Graaf van D66 helemaal niet, dat het bedrijfsleven weigert in de kosten van de stichting bij te dragen. Alleen de gemeente heeft voor de komende twee jaar een ton gereserveerd voor Alle partijen zijn het erover eens, dat centrummanagement een goede zaak is. De binnen stad van Leiden is gebaat bij meer samenwerking tussen be drijfsleven en gemeente. Detail handel, ambulante handel, ma kelaardij en horeca geven in de stichting adviezen over projec ten die bedoeld zijn om de eco nomische aantrekkingskracht van het Leidse centrum te ver groten. De adviezen wegen zwaar bij beslissingen van de gemeente over bijvoorbeeld de bouw van winkelcentrum Sleu- het werk van de nieuwe stich ting. „De gemeente is dus weer de kurk en ik zie voorlopig nog geen babykurkjes", zei De Graaf. Volgens de democraat spekt de oprichting van de stichting voorlopig alleen de kas van de notarissen. „Die stichting is een lege huls. We kunnen beter wachten tot het bedrijfsleven geld en inzet toont. Dan is er pas reden om een rechtsper soon op te richten." Maar wethouder Walenkamp vindt de terughoudendheid van de ondernemers wel te begrij pen. „Zij worden al van vele kanten gevraagd om een finan ciële bijdrage. Als er weer iets nieuws start staan ze niet meteen met de buidel te zwaai en. Zeker niet gezien de huidige economische recessie. Maar dat draait wel bij, denkt de wethouder. „Ik verwacht dat dit overleg vruchtbaar uitpakt en dat uiteindelijk het bedrijfs leven helemaal zelf de kosten voor zijn rekening neemt." Eindexamen aan het Holtlant College plv -chef aad rietveld. 071 -161417 leiden herman joustra Ze lacht wel, maar dat is meer van de zenuwen dan van de pret. De Leimuidense Marjolein Knip heeft een broertje dood aan examens. „Vreselijk, vrese lijk. Dit is niks voor mij. Wat een zenuwentoestand. Gelukkig sta ik nog voldoende voor alle vak ken." Aan dat laatste houdt de 18- jarige scholiere zich dezer da gen dan maar vast tijdens haar eindexamen VHBO aan het Leidse Holtantcollege. „Ik weet dat ik het aankan. Dit is hetzelf de niveau als HAVO. Onze exa mens zijn ook hetzelfde. Het verschil is alleen dat wij een be roepsgericht vak hebben. In mijn geval is dat gezondheids- kunde." Kortom, Marjolein zoekt bin nenkort een baan in de verzor gende sfeer, in de verpleging of zo? „Dat zou je misschien wel zeggen, maar dat is niet zo. Ik heb gezondheidskunde niet met een bepaald doel gekozen. Je kunt in het begin kiezen uit vier vakkenpakketten. Ik wist het nog niet precies en koos het pakket met gezondheidskunde. Veel leerlingen gaan daarmee de verpleging in. Die willen dat graag en dan is het natuurlijk ook perfect. Maar ik ben er ach ter dat dat niets voor mij is. Als ik het opnieuw zou mogen doen, zou ik wat anders kiezen. Dan had ik liever informatica gedaan in plaats van gezond heidskunde." Dat is totaal wat anders, maar het nu eenmaal zo, verzucht Marjolein. Met een beetje bij spijkeren hier en daar denkt ze toch haar toekomstdroom te kunnen verwezenlijken. „Ik wil de pr-kant op. Ik wil graag hos tess worden. De opleiding daar- EXAMENUITSLAGEN Voorlopige uitslagen Engels HAVO woensdag 19 mei (alleen meerkeuze vragen). 1 A;2B;3D;4C;5B;6B;7B;8C:9 D; 10 D; 11 A; 12 A; 13 B; 14 B; 15 B; 16 B; 17 E; 18 B; 19 D; 20 A; 21 C; 22 D; 23 A; 24 B; 25 D; 26 A; 27 C; 28 D; 29 B; 30 A; 31 D; 32 C; 33 D; 34 D; 35 B; 36 B; 37 C; 38 D; 39 B; 40 B; 41 B; 42 C; 43 D; 44 C; 45 A; 46 A; 47 A; 48 A; 49 B; 50 A. Voorlopige uitslagen geschiedenis MAVO C en D woensdag 19 mei (alleen meerkeuze-vragen). MAVO C: 1 D; 2 3 C; 4 -; 5 D; 6 C; 7 -; 8 A; 9 B; 10-; 11-; 12 E; 13-; 14-; 15 A; 16 C; 17-; 18-; 19C; 20B;21 -.22 23 D; 24 D; 25 -; 26 C; 27 D; 28 -; 29 B; 30 -; 31 D; 32 A; 33 -; 34 -; 35 B; 36 -; 37 B; 38 -; 39 -; 40 B; 41 A. MAVO D: 1 C; 2 -; 3 C; 4 -; 5 D; 6 B; 7 -; voor is particulier. Ik ben van plan eerst een jaartje Frans en Spaans te gaan doen. Een avondopleiding. Dan heb ik meer kans om te worden aange nomen. Nu heb ik nog geen ta len en die heb je volgens mij wel nodig." De charme van het pr-werk is duidelijk voor haar. „Ik vind het heerlijk om met mensen om te gaan. Om allerlei dingen te re gelen en uit te zoeken. Ik zit nu ook in de medezezeggen- schapsraad van het Holtlant. Probleempjes oplossen van leerlingen. Mensen opvangen als ze het moeilijk hebben. Dat ligt me wel." En dus is ze van plan haar handen flink uit de mouwen te steken om haar doel te berei ken. 's Avonds boven de studie boeken zitten is niet genoeg, weet ze. „Omdat de hostess-op- leiding duur is, wil ik ook gaan werken. Misschien ga ik wel wat promotiewerk doen in de va kantie. Je weet wel. Over straat gaan en dingen aanprijzen. Vo rig jaar heb ik dat ook gedaan. Voor Nivea onder meer." „En ik denk er over om als chauffeur te gaan werken bij een garagebedrijf waar ik wat mensen ken. Ik heb mijn rijbe wijs al. Bij de garage moet ik au to's van klanten wegbrengen of ophalen. Leuk hoor, autorijden. Normaal gesproken ga ik met het openbaar vervoer naar Lei den, maar ik heb nu een auto geleend voor de examens. Dat is wel prettig." Avondscholieren krijgen verkeerde examenopgaven Enkele tientallen eindexamenleerlingen uit het VWO-avondonderwijs moeten op 22 juni hun examen natuurkunde overdoen. De onderwijs inspectie heeft hiertoe besloten, nadat ze had ontdekt dat deze leerlingen afgelopen maandag de verkeerde opgaven kregen voorgeschoteld. Dit heeft een woordvoerster van het ministerie van onderwijs woensdagavond bevestigd. De verkeerde opgaven werden uitgedeeld op twee scholen: de Joke Smitschool in Amsterdam en een school in het oosten van het land. Welke dat is, wist de woordvoerster niet. Natuurkunde op VWO-niveau wordt sinds dit schooljaar in het gewone dagonderwijs volgens een nieuw examenprogramma gegeven. Het avondonderwijs hoeft dit programma nog niet te volgen en kan nog examens volgens het oude programma afnemen. Door een foute bestelling van de schoolleiding kregen de betrokken leer lingen de verkeerde opgaven. Toen het examen een half uur aan de gang was, werd deze fout ontdekt. De inspectie heeft nu bepaald dat de avond- leerlingen op 22 juni opnieuw examen natuur kunde moeten doen. De herexamens, die eigen lijk op die dag zouden worden afgenomen, zijn hierdoor verschoven naar augustus. Marjolein Knip: „Ik wil graag hostess worden." foto'holvast 8 0; 9 A; 10 -; 11 12 E; 13 -; 14 15 C; 16 0; 17 -; 18-; 19 C; 20 B; 21 -; 22 -; 23 0; 24 D; 25 -; 26 C; 27 D; 28 - 29 A; 30 D; 31 D; 32 33 -; 34 -; 35 D; 36 -; 37 B; 38 -; 39 B; 40 A; 41 -. Voorlopige uitslagen handelskennis en economie 1 MAVO C en D woensdag 19 mei (alleen meerkeuze-vragen). MAVOC: 1 A; 2 C; 3 C; 4 B; 5 B; 6 B; 7 C; 8 C; 9 C; 10 B; 11 A; 120; 13C; 14 A; 158; 16 C; 17C; 18A; 19C;20 C; 21 0; 22 C; 23 E; 24 A; 25 B; 26 A; 27 B; 28C; 29 0; 30C; 31 B; 32 0; 33 C; 34 C; 35 0; (36-50: open vragen). MAVO 0: 1 A; 2 C; 3 C; 4 B; 5 B; 6 B; 7 F; 8 F; 9 A; 10 B; 11 A; 12C; 13C; 14 C; 158; 16 C; 17C; 18 B; 19F; 20 D; 21 0; 22 0; 23 C; 24 0; 25 8; 26 E; 27 B; 28 C; 29 F; 30 B; 31 C; 32 0; 33 0; 34 C; 35 D; (36-50: open vragen). Naam: Marjolein Knip. Opleiding: VHBO Holtlant College VOORAF „Ik zie vreselijk tegen het examen geschiedenis op. We moeten zo gigantisch veel lezen. Zoals dat boekwerk over Europese integratie, met al die commissies. Dat vind ik niet zo interessant. Een an der boek, over een bepaalde periode van de Nederlandse geschiedenis, vind ik een stuk interessan ter. Weet je wat het beroerde van geschiedenis is: het is de eerste keer dat we de stukken moeten le zen. We hebben over deze stof nog niet eerder tentamens gehad. Bij andere vakken is dat natuurlijk wel zo. Daar herhaal je de stof." ACHTERAF „Het viel enorm mee. Iedereen had het trouwens moeilijker verwacht. Het waren wel 38 open vra gen. Dat is natuurlijk gigantisch veel, het was dan ook een race tegen de klok. We moesten boven dien een opstel maken van 250 tot 300 woorden, waarin we acht begrippen moesten verwerken. Wat de EG is bijvoorbeeld. Het opstel moest gaan over waarom Engeland zo moeilijk doet tegen de EG, waarom ze de integratie tegenwerken." De Juwelenbuurt is door een bliksemschoonmaakactie aanzienlijk opgeknapt. Het Maansteenpad kan weer de parel van de Hoge Mors worden genoemd. Maar er blijven natuurlijk wensen. Als de ■Mfe mensen hun B tuintjes BBB gewoon I bijhouden en B hun rommel niet overal neergooien, blijft het hier netjes in de buurt. Rommel trekt rommel aan, zo werkt dat nu eenmaal". Ko Verhoog van bewonerscommissie Samen Verder woont pas twee jaar in een 'urban villa' aan het Maansteenpad, maar heeft al bergen werk verzet voor de Juwelenbuurt. „Ik erger me al geruime tijd aan het onkruid en de troep die overal wordt neergegooid. De wijk verloedert. Daarom hebben we als bewonerscommissie besloten om een schoonmaakactie te houden." De gemeentelijke afdeling Groen werd enkele weken geleden benaderd en zowaar, het mag ook wel eens gezegd worden, er konden ondanks de reorganisatieperikelen snel spijkers met koppen worden geslagen. De gemeentelijke groenmannen stoven deze week met hun machines door de buurt en werkten schouder aan schouder met de bewoners om er iets moois van te maken. Op woensdagmiddag werd door een grote groep kinderen onder leiding van Ko Verhoog eb enkele moeders het speelterrein aan het Maansteenpad schoongebezemd. De medewerking van de bewoners van de flats aan de Agaatlaan viel wat tegen. Slechtse een enkele bewoonster van de benedenwoningen was bereid om hoog opgeschoten onkruid aan de achterzijde van de tuin weg te werken. Ringetje De actie 'Opgepoetste Maansteen', om er maar een naam aan te geven, kon na af loop geslaagd worden ge noemd. De juwelen konden zo gezegd weer door een ringetje worden gehaald, zo netjes lag alles erbij. „Maar nu moeten we proberen het zo te houden. De bewonerscommissie, spreek buis voor 219 gezinnen, zal zich daarvoor blijven inzetten", al dus Ko Verhoog. Maar daar zal het niet bij blij ven. De woningbouwvereniging Leiden, de eigenaar van de flats, zal de komende tijd kritisch worden benaderd ten aanzien van het gevoerde beleid. „De flats zijn in geen tijden geschil derd. En ook aan de binnenkant moet het nodige gebeuren. Ge morst water loopt maar al te makkelijk van de ene naar de andere flat. Een kwestie van be tonrot. Het wordt hoog tijd dat de flats worden gerenoveerd", vindt Ko Verhoog. De bewering van de woning bouwvereniging dat ze geen geld heeft wordt twijfelachtig gevonden. „Met die zes procent huurverhoging moet het toch mogelijk zijn iets aan de flats te doen", vinden Ko en andere be- op Betonrot', de Agaatlaners in betere omstandigheden kan brengen. De verbetering van de wijk kan natuurlijk het beste zo wel binnen als buiten gestalte krijgen. De 'Juwelers' hebben in elk geval nog iets om naar uit te Ko Verhoog, razend actief met 'haar kinderen' op het grasveld aan het Maansteenpad. 'De verloedering moet worden gestopt', foto jan holvast kijken: het grootse wijkfeest van Samen Verder dat op zondag 13 juni wordt gehouden. Brug te steil De brug over de Boshuizerwete- ring bij nieuwbouwwijk de Coe- bel, die vanwege de steilheid al verschillenden malen in deze rubriek Figureerde, is nog steeds niet af. En dus gebeuren er zo nu en dan ongelukken, want waarschuwingen of hekken ont breken al enige tijd. Nietsver moedende Leidenaars lopen er bij tijd en wijle in de val. De brug is eind vorig jaar opge leverd, maar vrijwel direct afge sloten, omdat de oververbin- ding bijzonder steil en bijzon der glad bleek. Aan beide zijden werden hekken geplaatst om de doorgang te verhinderen. Slooplustige stadgenoten zagen echter kans de hekken keer op keer te vernielen, en nu houdt de gemeente het voor gezien. Ze zijn het gewoon zat op het Stadsbouwhuis. „Leidenaars zijn een beetje eigenwijs", ver zucht bruggenspecialist W. MacGillavry. Hij geeft toe dat het gebrek aan waarschuwingen wel een beetje vervelend is voor nietsvermoedende Fietsers en voetgangers.Ach, misschien moeten we er maar een hoop zand voor gooien, dan kun je er echt niet meer over." De afgelopen maanden zijn er vijf officiële Wachten ingediend bij de gemeente. Slachtoffers van valpartijen, al of niet met letsel. Aan dat rijtje wordt bin nenkort de naam van Stevens hof-bewoonster Janneke van Duijl gevoegd. Zij maakte maandag een flinke smak met als gevolg een gekneusde voet en ontwrichte enkelbanden. Het was de eerste keer dat ze brug wilde overgaan. Maar haar snorfiets kon de helling niet ne men en ze kwam ten val. Dat er geen bordje of hekken bij de brug staan vindt ze onbegrijpe lijk. .Al stond er maar een bord je met de tekst: u gaat voor ei gen risico over deze brug." MacGillavry zegt dat de ambte naren op het Stadsbouwhuis het de afgelopen tijd te druk ge had met hun eigen besognes een grootscheepse reorganisatie om zich te buigen over een aanpassing van de gewraakte brug. Ideeën zijn er al sinds de cember. Zo kan de deklaag 'op- geruwd' worden om wegglijden te voorkomen of kunnen de hel lingen aan weerszijden wat minder steil worden gemaakt. MacGillavry, die voor de bouw al tegenstander van het ontwerp was: „Het is echt niet zo dat we het zo laten als het nu is. We gaan proberen er iets aan te doen." Colombianen in Rijnsburg runsburg valerie leenheer Ze kweken typisch Hollandse bloemen als anjers, rozen, chry santen en gipskruid, maar snij den de bloemen met hun nagels tot hun vingers kapot zijn, mo gen niet met elkaar praten tij dens het werk, de radio mag nooit aan. ze werken voor een hongerloon en als ze giftige be strijdingsmiddelen gebruiken dragen ze geen beschermende kleding of maskers. De drie Colombianen die woensdagochtend het Kwekers- bedrijf Van der Boog en Van der Bosch cv. in Rijnsburg bezoch ten, luisterden dan ook vol ver bazing naar de arbeidsvitami nen die een kleine radio de kas sen instuurde. „Dat mag bij ons helemaal niet", vertelt Maria Ortiz, een medewerkster van een bloemenkwekerij in Colom bia. „In Colombia is het werken, werken en nog eens werken. Niet praten, geen muziek en een bepaald aantal bloemen per dag plukken om niet ontslagen te worden. De bloemen komen op de eerste plaats en daarna pas de mensen." Het groepje Colombianen komt uit de vallei rond Bogota. Op uitnodiging van de FIAN, een Duitse organisatie die de arbeidsomstandigheden van werknemers in de bloemenkwe- kerijen onderzoekt, zijn zij twee weken in Europa. Het drietal verblijft in Duitsland, maar is AGENDA nu een paar dagen in Neder land. Ze bezoeken kwekerijen en praten met de FNV. „Wij komen hier vooral om te kijken naar de arbeidsomstan digheden en de veiligheid van de werknemers in de bloem kwekerijen", vertelt Maria Ortiz via haar tolk. „De arbeidsom standigheden in Colombia zijn echt verschrikkelijk. Wii komen hier in Nederland om ideeën op te doen. Die willen wij meene men naar Colombia om de situ atie daar een beetje te verande- Gabriel Rueda, arts in Colom bia en gespecialiseerd in de ge zondheid van de mensen die daar in bloemkwekerijen wer ken, is heel verdrietig over de huidige situatie. „Er zijn men sen die doodgaan omdat ze met bestrijdingsmiddelen hebben gewerkt. Op de overlijdensakte komt dan een andere doodsoor zaak te staan." In de Colombiaanse kwekerij en zijn ongeveer 140.000 men sen werkzaam, waarvan 70 pro cent vrouwen. Volgens Rueda is het met die vrouwen het slechtst gesteld. „Uit onderzoek is gebleken dat vrouwen zeven keer zoveel bestrijdingsmidde len in hun moedermelk hebben dan is toegestaan. F.n met zwangere vrouwen wordt al he lemaal geen rekening gehou den. Als ze niet doorwerken, zijn ze hun baan kwijt", aldus Rueda. 'Leiden e o.' m de kantine van Cro nesteyn. Boerenpad 1raai open 19 30 uur. aanvang 20 00 uur. Klaverjassen, jokeren en sioeien bij Speeltuinvereniging StevemtrofC. van Bruggepad 2. aanvang 20.15

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19