Leiden Zes boten nodig voor watermetro Leidenaar maakt leven 'ex' tot hel 'Geestelijke gezondheidszorg vanaf de grond weer opbouwen' Eigen tv in Zuid-Holland Zijl Boot in de vaart Itoeede Pinksterdag gratis! Auto Peter 071-134700 VRIJDAG 21 MEI 1993 971 Ï5 chef gert visser, plv.-chef aad rietveld, 071-1 Brand in Genestetstraat leiden Een uit de hand gelopen binnenbrand in een huis aan de Genestetstraat heeft donderdagochtend vier woningen onbe woonbaar gemaakt en voor ongeveer 150.000 gulden schade aangericht. De 21-jarige Leidse bewoonster kwam omstreeks half vier thuis en zette een pan vet op het vuur om een snack te maken. De vrouw viel in slaap en werd pas wakker toen haar huis vol rook stond. Het vet had vlam gevat. Bij een poging het vuur te doven gooide de vrouw de pan om en vloog de keuken in de brand. Omdat bij 06-11 niet direct werd opgenomen moest de vrouw eerst naar buiten om lucht te happen. Daarna belde zij opnieuw en was de brandweer snel ter plaatse. De Leidse moest met ademhalingsproblemen naar het AZL. Autokraker in Den Haag gepakt leiden Op Hemelvaartsdag is in de wijk Noorderkwartier een reeks inbraken in auto's gepleegd. Aan de Willem de Zwijger laan, Bernhardkade, Bernhardstraat, Prins Fredrikstraaten Oude Rijn werden auto's opengebroken. In Den Haag is gistermiddag een 24-jarige Leidenaar aangehouden die in het bezit was van een vijftal autoradio's, vermoedelijk uit die auto's. Kluis weg bij Catena leiden Studentenvereniging Catena blijkt al enkele dagen de kluis te missen. Dat werd pas duidelijk toen met een van de giro- passen die in de kluis zat de afgelopen week 500 gulden van de reking werd gehaald. Wanneer de kluis werd gestolen is niet be kend. Behalve giropassen bevatte de kluis ook een bedrag van 500 gulden. Meubels uit vrachtwagen leiden Bij een meubelzaak aan de Verdamstraat zijn donder dagmorgen enkele meubels gestolen uit een geparkeerde vracht wagen. Een leren bank en stoelen worden vermist. De waarde van de buit bedraagt enkele duizenden guldens. Radio West en Radio Rijnmond beginnen in Zuid Holland een provinciaal televisiestation. Sa men hebben ze met de Neder landse Omroep Zendmaat*- schappij (NoZeMa) een huur contract afgesloten, waarmee zij per 1 augustus kunnen begin nen met uitzenden. Het station krijgt de naam ZH-TV en kan zowel via de ether als over de kabel worden ontvangen. ZH- TV zal ongeveer 2,5 miljoen kij kers bereiken. Volgens woordvoerder Jack Kroes van Radio West begint Energieminister Rusland houdt lezing De Russische minister van energie loeri Sjafranik is maandag 24 mei de gast van het Internationaal Instituut voor Energierecht van de Rijksuniversiteit Leiden. De bewindsman houdt die dag om half vier 's middags een lezing. Dinsdag wordt hij ontvangen door mi nister Andriessen van.economische zaken. Beide heren wisselen dan van gedachten over de Nederlandse financiële steun aan de Gos-republieken, die momenteel 30 miljoen gulden per jaar be draagt. Later die dag praat Sjafranik ook nog met minister-presi dent Lubbers. Gezag yi De nieuwe burge- 1/ meester van Leider dorp moet gezag uitstra len, warm en betrokken zijn, en liefst van D66-hui- het televisiestation in de eerste week van augustus, met één uur televisie per week. Later kan de uitzendtijd misschien worden uitgebreid, maar dat is afhanke lijk van de inkomsten van het televisiestation. Die moeten ge heel komen uit reclameop brengsten, want de provincie Zuid-Holland is niet van plan er geld in te steken. Bovendien mogen Radio West en Radio Rijnmond hun eigen reclame opbrengsten niet in het televi siestation steken. Over de programma's die het station gaat uitzenden is nog niets bekend. leiden» Over de Zijl vaart vanaf gisteren da gelijks de Zijl Boot heen en weer. Een ambte naar heeft deze naam verzonnen voor de nieuwe pont die het Joppepad met de Zijldijk verbindt. De veerpont zet alleen voetgangers en fietsers over in de maanden mei tot en met september. Tijdens de officiële doop op woensdag noem de de Leidse wethouder J. Walenkamp (CDA- /toerisme) het varen van de pont een staaltje regionale samenwerking. De aanlegsteigers liggen op Warmonds grondgebied, de Zijl is provinciaal water, de boot komt uit Voorscho- iense en de bemanning ten slotte is Leids. Het zijn werknemers van de Zijl Bedrijven. Dankzij de veerpont onstaat er een aantrek kelijke en snelle wandel- en fietsroute tussen de Leidse Merenwijk en het Kaagse piassen- gebied. Maar ook Warmondse en Alkemade- se kinderen die aan de oostelijke oever van de Zijl wonen, kunnen nu via een kortere en vei liger weg naar school fietsen. Voor de prijs hoeven ze het in elk geval niet te laten. Een overtocht kost een voetganger twee kwartjes, een fietser betaalt er eentje meer. De pont vaart op werkdagen van 7.45 tot 10.00 uur en van 15.00 tot 17.00 uur. In de weekeinden en op feestdagen gaat de Zijl Boot tussen 10.00 en 18.00 heen en weer. FOTO HENK BOUWMAN Officier eist tien maanden cel LEIDEN MARIETA KROFT Vijftien maanden cel waarvan vijf voorwaardelijk hoorde een 33-jarige Leidenaar woensdag voor de Haagse rechtbank tegen zich eisen. De Leidenaar wordt ervan verdacht dat hij in de nacht van 14 februari zijn ex- vriendin op de Oude Varkens- markt in Leiden met de dood heeft bedreigd. Toen hij haar met eeh vriend zag lopen, haal de hij een mes tevoorschijn en schreeuwde: „Ik maak jullie ka pot." Hij schopte en sloeg zijn ex. De Leidenaar moest ook voorkomen omdat hij drie da gen later, op 17 februari, een ademtest weigerde. Voor dat delict eiste officier van justitie mr. Keltjens negen maanden ontzegging van de rijbevoegd heid en 2000 gulden boete. De man heeft het afgelopen jaar drie keer de auto van zijn ex in brand gestoken en haar dreigbrieven geschreven. „Sinds juni veroorzaak je een hel bij deze mensen", zei rechter Tim mermans vol afschuw tegen de Leidenaar, die schijnbaar emo tieloos op het verdachtenbankje zat. De verdachte vond zijn ge drag helemaal verklaarbaar. Hij vertelde dat hij zich zorgen maakt over zijn bijna 2-jarige dochtertje, dat bij zijn ex-vrien din woont. De vrouw zou een slechte moeder zijn. „Als ze weggaat laat ze haar kind achter bij een 15-jarig meisje. Dat kan toch niet?" „Dus daarom gaat u maar meppen, zwaaien en dreigen met messen en vernielen", Lege huls A Q Wethouder Walen- 117 kamp heeft vertrou wen in de stichting cen trummanagement, maar raadsleden noemen het 'een lege huls. Verzet yi De strenge regels I voorschuurfeesten die de gemeente Rijnwou- de wil invoeren kunnen re kenen op massaal verzet. vroeg de rechter. „Zo te horen moeten we u maar weer vast zetten. Ik houd mijn hart vast." Ook de officier van justitie acht te het niet uitgesloten, dat de verdachte in herhaling valt. Vo rig jaar oktober kreeg hij al een straatverbod. Hij mocht zich niet meer in de buurt van zijn ex-vriendin vertonen. „Maar de terreur is gewoon doorgegaan." Voor rechter Timmermans is de maat nu echt vol. Op 1 juni doet zij uitspraak. „En je houdt je rustig hè", waarschuwde zij. Twee opties voor vervoer over water Zes comfortabele overdekte boten denkt de Amsterdam se rederij Naco nodig te hebben om een commercieel aantrekkelijke vorm van openbaar vervoer over water in Leiden te beginnen. Directeur P. de Boer van Naco heeft zijn plannen gepresenteerd aan wethouder J. Walen kamp (CDA/vervoer). Een onderzoek van Naco, gemeen te en Rijkswaterstaat moet nu uitwijzen of die plannen ook financieel haalbaar zijn en of de routes eventueel aangepast moeten worden. leiden» aad rietveld De rederij heeft twee plannen bij Walenkamp op tafel gelegd. Het ene behelst een geregelde bootdienst door de binnenstad, langs de drukke winkelstraten. Het andere is speciaal op ver zoek van de wethouder ge maakt: een bootverbinding van parkeerterreinen aan de A4 en de A44 naar het centrum van Leiden. Automobilisten zouden daar hun voertuig kunnen laten staan en verder de boot nemen. Voor beide opties denkt rederij Naco zes boten nodig te heb ben. Ruwe opzet Het plan van Naco is nog maar een ruwe opzet. Het moet door zowel de gemeente als Rijkswa terstaat kritisch worden beke ken. „De routes, de vaarfre- quentie, het type bootje, hoe veel personeel we nodig heb ben: dat staat er allemaal wel in. Maar er moeten nog heel veel dingen onderzocht worden. Voor er een definitief plan op tafel ligt zijn we maanden ver der", aldus De Boer. Van de gemeente verwacht de rederijdirecteur, dat zij de rou tes kritisch tegen het licht hou den. „Wij weten bijvoorbeeld niet of al die singels en grachten diep genoeg zijn voor het type boot dat wij in gedachte heb ben. En het kan dat de gemeen te nog bepaalde wensen heeft: dat ze stopplaatsen bij parkeer garages wil bijvoorbeeld. Rijkswaterstaat moet onder zoeken of de bootmetro ook in aanmerking komt voor subsidie. De Boer: „Dit soort plannen maak je niet op de achterkant van een sigarendoosje. Voor we weten welke kant het op gaat zitten we in het najaar. Maar dat is voor zo'n plan nog steeds redelijksnel." Voordelig auto's huren betekent bij MultiRent dat u voor het hele Pinksterweekend slechts 2 dagen huur betaalt. Informeer snel bij uw MultiRent-vestiging! Auto en Motorverhuur ÖÜJ MultiRent Cnnt-A/ Aurvn KVótórm*! Leidse verpleegkundigen naar Roemenië LEIDEN FRANK BUURMAN De Leidse brandweer en woon- en leefgemeenschap voor ge handicapten Swetterhage in Zoeterwoude moeten hen een jaar missen. Brandweerwacht eerste klas Rieneke van der Reij- den en haar echtgenoot, Z-ver- pleegkundige Richard Fraikin vertrokken vandaag naar Sopir- lita in Roemenië om daar te werken in een tehuis voor gees telijk gehandicapte ouderen. „Het zal niet makkelijk worden, maar het is bijzonder bevredi gend dat je iets voor die men sen kunt betekenen", zegt Ri chard Fraikin. Van der Reijden en Fraikin hebben een jaar onbetaald ver lof genomen bij hun werkgevers en reizen in een Volkswagenbus in enkele dagen naar hun be stemming. De auto is een ge schenk van de jubilerende Leid se brandweer. „De auto zal goed van pas komen om van al les aan te voeren voor het te huis, zoals meel om brood te bakken, kolen voor de verwar mingsinstallatie en dergelijke", vertelt Rieneke van der Reijden, die kort voor haar vertrek nog werkte aan het Ronald McDo- naldhuis aan de Boerhaavelaan in Leiden. Dat huis, een hotel voor de ouders van zieke kinde ren die in het Academisch Zie kenhuis Leiden zijn opgeno men, wordt gedeeltelijk inge richt door de Leidse brandweer. Het volgende project van Van der Reijden heet Stichting On dersteuning Roemeense Zorg (SORZ). Die stichting werd op gericht in 1990, kort na de val van de Roemeense dictator Ceaucescu. Toen werd duidelijk dat in de tehuizen voor geeste lijk gehandicapten sprake was van mensonwaardige omstan digheden. Water, beddegoed, wasserijen, voedsel en be kwaam personeel waren nau welijks voorhanden. Kinderen Richard Fraikin maakte in die begintijd al eens een reis naar Roemenië. In Cezieni, een klein dorp in het zuidwesten van het land, wordt een oude gammele villa gebruikt voor de verzorging van 81 geestelijk gehandicapte kinderen van 6 tot 18 jaar. „Ik heb niet eens het allereerste be gin meegemaakt, toen de ra men kapot waren en de vrijwel onverzorgde kinderen in de winter blootstonden aan vries kou. Er was al het nodige ge- BEZOEK DE NEDERLANDSE DAYTON A PINKSTEREN OP TERSCHELLING St. Aogtenstroot 18 Leiden AFGEBEELD DE HONDA VT 600 F. 110.00 PER DAG AFGEBEELD DE HONDA HAWK F. 95.00 PER DAG EXCL BRANDSTOF daan toen ik kwam, maar er moet nog veel gebeuren." „Het Roemeense personeel werkt niet methodisch, ze rom melen eigenlijk maar wat aan. Je moet ze bijbrengen om een vaste dag te nemen om bijvoor beeld de kleren te wassen. Ove rigens is het niet zo dat wij gaan om de mensen daar de les te le zen. Alles gaat in overleg met de Roemenen, de zaak wordt vanaf de basis weer opgebouwd en het is de bedoeling dat ze het straks zelf gaan doen. Wel blij ven we vanuit Nederland mate riële steun verlenen", zegt Frai kin. Drie maanden werken in Ce zieni was eigenlijk te kort. „Van daar dat ik nog een keer voor langere tijd wilde terugkeren", vertelt Fraikin. Echtgenote Ftie- neke, die indertijd bij Richard in Roemenië op bezoek ging, was vastbesloten om mee te gaan. „Voordat ik bij de brandweer werkte was ik ook verpleegkun dige. Ik ga er dus heen als Z- verpleegkundige, niet als brand weervrouw, hoewel het niet uit gesloten is dat ik op het gebied van brandveiligheid het een en ander kan doen. Maar dat is voor de mensen daar niet de eerste prioriteit." Ook in Sopirlita zal de gehan dicaptenzorg vanaf de grond moeten wortlen opgebouwd. De mensen moeten eten krijgen, hun kieren moeten gewassen worden, ze moeten zelf gewas sen worden. „Eten blijft een groot probleem. Vooral in de Ondercommandant H. Baardscheer van de Leidse brandweer overhandigt de sleutels v echtgenoot Richard Fraikin en Jos Schleedoom van de SORZ. n de Volkswagen aan Rieneke van der Reijden. Rechts winter. De prijzen voor voedsel zijn weer enorm gestegen", zegt Fraikin. Overigens profiteert vaak het hele dorp van de vooruitgang bij een tehuis. Het personeel is vrijwel altijd uit de plaats af komstig. Verder zal het Neder- jaar de nodige steun verlenen. Swetterhage bracht al een keer een flink bedrag bij elkaar voor Cezieni, de Leidse brandweer gaat actie voeren voor Sopirlita. Richard en Rieneke komen niet met lege handen in Roeme- zit een landse thuisfront het komende nierdialyseapparaat, bestemd voor een ziekenhuis in Craiova. „Het wordt een jaar hard wer ken. We zitten daar intern en er is heel veel te doen. Maar het is prachtig als je ziet dat je voor uitgang boekt, dat de mensen weer een menswaardig bestaan kunnen gaan leiden", zegt Rie neke. FOTO JAN HOLVAST (De SORZ heeft verschillende projecten lopen ter ondersteu ning van de Roemeense ge zondheidszorg. De stichting heeft behoefte aan donateurs. Die kunnen zich aanmelden via postbus 310, 7500 AH In Enschede).

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15