'Concave' nieuw hoogtepunt Cultuur&Kunst Bollenstreekband boeit Chaotische expositie bij Stelling Ondeugend maar keurig 'cabaret' ShopRjppfr CLIP&PiPER "VRIJDAG 21 ME11993 chef annemiek ruygrok, 071-161423. piv -chef jan rijsdam. 071-161415 Nieuwe opleiding popmuzikanten alphen» 'Ligte hoofdpijn' en 'Woensdaggehaktdag' treden op tijdens een concert ter kennismaking met de Popschool Alphen, een nieuwe opleiding voor popmuzikanten. Het concert, op dinsdag 25 mei in de concertzaal van de Streekmuziekschool aan het Burgemeester Visserpark, begint om 20.00 uur. De Pop- school Alphen leert popmuzikanten in spé in de basisbezetting van een popgroep spelen. De cursus, voor jongeren vanaf 15 jaar, begint in september. Expositie De Reus bij Kunstuitleen leiden Gerard de Reus exposeert tot en met 1 juni zijn airbrush- werken bij de Kunstuitleen aan de Lammermarkt 29-35 in Lei den. De surrealistische wezens in zijn werk vertalen De Reus' ge dachten over oorlog, geweld, genetische manipulatie en milieur ampen. De expositie is te zien op dinsdag t/m zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Boek- en prentveiling leiden» Brieven van Hendrik de Vries, een studie van Albert Ver- wey over Willem de Zwijger, boeken over open haarden, water passen en elektriseermachines. Het is een kleine greep uit de ar tikelen die van dinsdag 25 mei tot en met donderdag 27 mei on der de hamer komen op een veiling van Burgersdijk Niermans in Leiden. De prenten, brieven, manuscripten en boeken zijn morgen te bezichtigen tussen 10.00 en 17.00 uur en op zondag 23 mei van 12.00 uur tot 17.00 uur aan de Nieuwsteeg 1. Shattered Illusion in Noordwijk noord wijk» De Engelse band Shattered Illusion en Miniature Horses uit Leiden geven zaterdag 22 mei een optreden in het Join-centrum aan de Weteringkade 2 in Noordwijk. Shattered Il lusion speelt rock met een stevig randje. Miniature Horses brengt gitaarrock. Het concert begint om 22.00 uur. Vioolbibliotheek verdwijnt den haag De internationale vioolbibliotheek van oud-concert meester Willem Noske dreigt nog dit jaar naar de Verenigde Sta len te verdwijnen. Noske moet haar uit geldnood verkopen. Een Amerikaanse instelling heeft al geld gereserveerd om de collectie aan te schaffen. De collectie moet een kleine tien miljoen op brengen. Fotograaf Hans Aarsman bekroond amsterdam De fotograaf Hans Aarsman heeft voor zijn boek 'Aarsmans Amsterdam' de Maria Austriaprijs 1993 gekregen. Aan deze tweejaarlijkse prijs voor de fotografie is een bedrag van 15.000 gulden verbonden. Op 5 november krijgt hij de prijs in Paradiso in Amsterdam overhandigd. Leidse Kokosnootbeker geveild amsterdam Sotheby's Amsterdam veilt op 8 juni een vroege Ne derlandse kokosnootbeker met verguld zilveren monturen uit de tweede helft van de 16de eeuw. De kokosnootbeker wordt toege schreven aan de Leidse goudsmid Jan Jansz. van Griecken die veel opdrachten voor de stad Leiden, de Leidse universiteit en het Hoogheemraadschap van Rijnland uitvoerde. Uit de archie ven blijkt dat Van Griecken in de Donkersteeg in Leiden woon de. Hoewel uit de 17de eeuw een aantal kokosnootbekers be waard is gebleven is een 16de eeuws exemplaar, zoals nu ter vei ling aangeboden, vrij zeldzaam. De waarde van de beker wordt getaxeerd op tussen de 60.000 en 80.000 gulden. De kijkdagen bij Sotheby's zijn van 4 t/m 7 juni van 10.00-16.00 uur. foto pr muziek recensie annet de jong Railroad Steel: Rikkert Meilof (zang), Philip Tilli (gitaar), Jacques Sperwer (gitaar), Stefan van Duyn (bas), Hans Stokman (drums). Gezien: 19/5, LVC, Leiden. 'Songs of The Beatles, songs of The Stones, sometimes on good days songs of our own', luidt de tekst van een van de sterkere nummers van Railroad Steel ge titeld 'Rock 'n Roll Music'. De jonge muzikanten van deze 'Leidse Bollenstreek Band' ko- njen er openlijk voor uit dat ze houden van muziek die een aantal jaren geleden werd ge maakt en ze plaatsen zich daar mee tussen de vele retro-rock bands die Nederland tegen woordig rijk is. Railroad Steel mocht woens dagavond een bomvol LVC ver welkomen bij een voor het vijf tal zeer speciaal optreden, na melijk de presentatie van hun debuut-cd 'Railroad Steel', een mijlpaal in de carriere van het vijftal. Ze bewezen het publiek Dansgroep De Chatel volgende week in LAKTheater Met 'Concave' heeft Krisztina de Chatel opnieuw een grandioos hoogtepunt aan haar repertoire toegevoegd. De verbindende schakel tussen haar choreografieëen is het thema: isolement en opgeslotenheid. Met haar dui delijk herkenbare bewegingsstijl heeft ze dit thema in het verleden zo nauwkeurig en veelzijdig uitgewerkt, dat je na elke voorstelling van Dansgroep Krisztina de Chatel met het gevoel van iets compleets naar huis gaat. Je vraagt je af of er in een volgend programma nog iets nieuws over dit thema toegevoegd kan worden. En iedere keer blijkt De Chatel weer een verrassend vervolg gevon den te hebben. Dit geldt zeker ook voor 'Concave'. sen waarmee telkens van rich ting gewisseld wordt: het zijn heel simpele gegevens, maar voor De Chatel zijn het bouw stenen voor een geheel waar je niet op uitgekeken raakt. Het is telkens weer een raad sel hoe De Chatel met haar hel der uitgedachte bewegingen, volgens uitgekiende lijnen op de vloer, zoveel emotie weet over te brengen. Je voelt het golvende ritme, dat zijn basis heeft in telkens herhaalde pas sen, en dat in de loop van het stuk tot een geweldige climax wordt opgevoerd. Je voelt bij el ke nieuwe beweging die wordt ingevoegd, hoe vloeiend deze aansluit op de reeks andere ge baren. En je voelt ook de sfeer van het onverbiddelijke isole ment tussen de mannen en de vrouwen èn tussen alle dansers van de groep afzonderlijk. Dit thema krijgt halverwege een bijzondere wending. De mannen kruipen tussen de tra lies door uit hun bollen. De mu ziek gaat over in heftig Japans slagwerk en het is spannend wat de mannen gaan doen. Wordt het isolement opgehe ven? Maar het blijven zes een zame pionnen, ook al is er één moment waarop de mannen en de vrouwen elkaar echt aankij ken. De vrouwen hervatten de dans, maar nu fel. De vrijgeko men mannen volgen hen, niet alleen in de bewegingen, ze trekken ook dezelfde blauwe rokken aan. Subliem en meesle pend is de dans die dan volgt. In rijen die soms door elkaar schuiven, of in driehoeksforma ties dansen de vrouwen- en alphen maarten baanders De Chatel werkt dikwijls samen met beeldend kunstenaars. In 'Concave' is dit Peter Vermeu len, die ook het decor van de vorige voorstelling, 'Paletta', ge maakt heeft. Eenvoudige, fun damentele vormen beheersen het toneel en worden als uit gangspunt gebruikt voor de ontwikkeling van dansbewegin gen. In 'Paletta' stonden er drie doorzichtige cilinders op het to neel, waarin drie danseressen opgesloten waren en dansten. Om hen heen dansten vier dan- In 'Concave' zijn het de drie danseressen die vrij over de vloer bewegen. De mannen zijn opgesloten in twee bolvormige kooien. Hun bewegingen wor den bepaald door de zwaarte kracht, door het zoeken naar een evenwicht tussen hun li chaam en hun omgeving. Zij sturen de bollen feilloos over de vloer en het is prachtig te zien tot welke lichaamshoudingen dit leidt. Zij hebben eerst iets onderzoekends, later, als ze de bollen sneller verplaatsen, wordt hun uitstraling krachtig. Intussen bewegen de drie dan seressen ertussendoor, ingeto gen en zonder contact met de mannen. Zoals we van Krisztina de Chatel gewend zijn, zijn de be wegingen eenvoudig: een draai met de heup, achterover, voor over of zijwaarts buigen, knie buigingen, een hand op heup of schouder, rukkende armbewe gingen met in elkaar grijpende handen en daarbij diverse pas- Beslotenheid en intimiteit versus de zwaartekracht in het nieuwste ballet van De Chatel. foto ben van duin mannengroepen, soms precies bij de in het begin gekozen be- De Voorstelling: 'Concave1 gelijk, soms met een fase-ver- wegingen blijft, maar deze nu door Dansgroep Krisztina de schil. Het is ongelooflijk boei- tot een overweldigende extase ChStel is op 26/5 en 27/5 te end te zien hoe dicht De Chatel opdrijft. zien in het LAKtheater, Leiden. dat platenbaas Willem van Kooten niet voor niets zijn oog juist op hen heeft laten vallen en wisten de zaal te boeien met zo'n anderhalf uur onvervalste rock 'n roll met stevig gitaar- en zangwerk. De band kreeg voor de spe ciale gelegenheid versterking van ex-Fatal Flowers Cor Wil- lemse, die enigzins op de ach tergrond het geheel compleet maakte met zijn ondersteunen de Hammondorgel. Railroad Steel, dat pas drieëneenhalf jaar bestaat, speelde de stevige rock nummers van haar debuut-cd stuk voor stuk met overtuiging. Het gitaargeweld werd slechts twee maal onderbroken, name lijk door de ballad 'Things that we shared' en het meeslepende nummer 'Jimmy', beide te vin den op de cd 'Railroad Steel'. De band sloot de avond af met een nummer van hoe kan het ook anders The Stones. Rail road Steel wist het publiek tot en met dit 'Brown Sugar' te boeien en liet zien dat ze in ie der geval op het goede spoor zit. beeldende kunst recensie irene van beveren Expositie: Disposable heroes, tot 7/6, do t/m za 14-17 uur, zo 14-18 uur, in Stel ling, Burgsteeg 14, Leiden. „Acht authentieke weggooi-hel- den van ons eigen tijdsgewricht zullen tezamen een pandemo nium van indrukken genereren, dat de Sleutelstad nog lang zal heugen." Deze pretentieuze aankondiging doet Stelling in haar kwartaalbulletin om haar laatste tentoonstelling in de Burgsteeg aan te prijzen. De tekst bralt verder dat deze expo sitie van louter Leids werk „een even chaotisch als adequaat overzicht (zal) geven van hoe het er in de Leidse kunst vóór staat." Dat adequate roept vraagte kens op voorzover dit eenzijdi ge, overwegend met sex, drugs en rock& roll te associëren beeld een compleet overzicht moet geven van de Leidse kunst. Maar misschien moeten die uitlating en de titel 'Disposable heroes' anders worden gezien en houden zij verband met de onzekere positie van kunste naars die hun blijkbaar oproept tot agressief werk. Astrid Beumer, één van de ex posanten, ontkent dat. Hoewel ze de titel van toepassing op zichzelf en gelijkgestemden Stevige en toch soepele dans recensie maarten baanders 'Perfect Skin lil', 'Nisi Dominus', 'Rameau' door Scapino Ballet. Gezien 19/5 schouw burg, Leiden. 'We were too greedy baby' van Joke van Bilsen, inkt op papier op katoen. vindt. Beumer: „Disposable be tekent beschikbaar en weg- werpbaar. En dat ben je als kun stenaar." Maar dat is verder niet de kern van de zaak, vindt ze. Ze legt uit dat 'Disposable heroes' is ontleend aan de naam van een rapband. En net als die rappers willen de Leidse helden een persoonlijk en kri- winnaar ako literatuurprijs 1993 --> MARCEL MÖRING <-- Zaterdag 22 mei van 15.00 tot 16.00 uur Boekhandel Kooyker*) Breestraat 93, Leiden Tel: 071 -160500 tisch beeld van de maatschappij geven. Beumer doet dat zoals altijd, maar nu heel toepasselijk met wegwerpmateriaal, zoals plastic poppetjes, oude foto's en ande re prullaria. Daarvan heeft zij een serie lustobjecten bij elkaar geplakt. De agressie in Beumets werk komt bij de meeste exposanten terug. De paus moet het in één van de heavy-metal airbrushes van Gerard Reus ontgelden. Ge hoornd als een duivel bedient de heilige vader een griezelige machinerie die niet veel goeds inhoudt voor de wereld. Even precies uitgewerkt, maar dan met penseel, zijn Thom Vinks fleurige landschapjes, waarin hazen en beren elkaar met messen bewerken. Cock Sjardijn toont in grauwe tonen Marinus van der Lubbe voor het brandende Reichsdaggebouw. José den Hartog besluit de ne gatieve kijk op de wereld met een weemoedige terugblik. Zij heeft boven slappe benen van gietrubber een zwart korset be vestigd met een glazen stolp als buik, waarin vertederende fami liekiekjes uit de oude doos zijn te zien. Allart Lakke en Joke Bilsen hebben in een gezamelijk pro ject een minder spectaculair onderwerp aangepakt. Hun li tho's en tegeltjes tonen het klei ne lief en leed van pubers. Heel ingetogen en daarom een vera deming bij het groteske en daardoor nauwelijks schokken de maatschappijbeeld van de eerder genoemde exposanten. Bert Kienjet is de achtste ex posant en tevens het buiten beentje. Zijn bijdrage bestaat uit twee groot formaat doeken. Een met het woord 'links' onder elkaar in spiegelbeeld geschil derd en een Ideurige vlakjes compositie geïnspireerd op Escher. Ze doen denken aan de keurig ingevulde pagina's uit een kleurboek. En wat ze doen tussen alle maatschappijvisies is een raadsel. Maar de expositie zou chaotisch zijn volgens het bulletin. Die belofte is tenmin ste ingelost. Met het programma dat het Scapino Ballet uit Rotterdam woensdag in Leiden heeft uitge voerd, oogstte de groep onlangs tijdens buitenlandse tournees veel succes. Dat is niet verwon derlijk: de dansers dansen ste vig, zeer precies en toch soepel en ongedwongen. Het programma bestond uit drie reprises van de vaste cho reograaf van het Scapino Ballet, Ed Wubbe. De verbindende schakel tussen deze stukken is de muziek, die uit de Barokpe riode stamt. In de eerste twee choreogra fieën gebruikt Wubbe veel klas sieke bewegingen: wijde armge baren, spagaten en spitzendans. Het ziet er sierlijk, elegant en netjes uit, maar ook een beetje braaf, doordat er weinig ontwik keling en spanningsopbouw is. Een aangrijpend hoogtepunt is een duet uit 'Perfect Skin III', op het langzame deel uit het con cert voor twee violen van Bach, waarin de danser en de danse res veel hartstocht uitstralen en zeer op elkaar zijn betrokken. Veel verrassender is 'Rame au'. Dit stuk verschilt van de an dere twee, doordat Wubbe hier als uitgangspunt het contrast heeft gekozen. Terwijl de majes teitelijke muziek klinkt, zitten de dansers in badpakachtige kostuums en leren jasjes en met alledaagse schoenen aan ont spannen op banken rondom de dansvloer. Telkens treden enke len van hen naar voren om in verschillende combinaties dan sen uit te voeren. De bewegin gen zijn speels, niet ingeperkt door klassieke regels en worden met humor uitgevoerd. Halverwege stopt de muziek en vergeten de dansers elke dis cipline. Ze zitten elkaar achter na en ze vechten, totdat de mu ziek hen weer tot de orde roept. In 'Rameau' is een herkenbare ongedwongen sfeer gecombi neerd met mooie, verrassende bewegingen en dat maakt de choreografie tot een plezier om naar te kijken. theater recensie dick van teyungen Het Nabonale Toneel speelt Decadence van Steven Berkoff Vertaling en bewer king: Marcel Otten Regie: Johan van Doesburg. Decor en kostuums Elly op 't Land Gezien op 19 mei in het LAKthea ter In Decadence van Steven Ber koff zoeken vier mensen, twee uit de hoogste en twee uit de ar beidersklasse, moeizaam naar bevrediging, vooral op het seksuele vlak. De voorstelling die het Nationale Toneel van het stuk heeft gemaakt is uitver koren voor het Theaterfestival, en behoort dus volgens toneel kenners tot de interessantste produkties van dit jaar. De tekst is rijk, gemaniëreerd, rijmt, is virtuoze vunzige poë zie. Gijs Scholten van Aschat en Jacqueline Blom spelen goed en soms uitstekend. De vertaling van Marcel Otten is hier en daar briljant, neigt soms tot rederij kerij, maar is toch een prestatie. Het decor is smaakvol en sim pel: een hoogpolig vloerkleed, een roodbonte sofa en de ka- potgesneden versie van het schilderij Who's afraid of red, yellow and blue. Je ziet in de scheuren in het vuurrood al snel allerlei lippen. En toch, ondanks dat alles, heb ik zitten wachten op het einde. Ik werd van deze Deca dence niet koud en al helemaal niet warm, al het gekronkel in taal, in de geest en fysiek ten spijt. Er zullen best wat onberis pelijke Haagse echtparen ge schokt zijn door wat de opvol ger van hun Comedie laat zien en horen: taal als die van Ber koff is zeldzaam in het theater. Zo heeft het gezelschap weer eens voldaan aan de eis die haar geschiedenis in combinatie met de artistieke normen van nu aan haar stelt. Er moet gemor reld worden aan het imago van keurige Haagse toneelclub, maar het zou zonde zijn om dat zo hard te doen dat het oude publiek niet meer komt. Die po sitie is heel lastig en kan leiden tot half werk. Zoals dit. Decadence preten deert grof en geil te zijn, maar is in wezen in en in keurig. Neem nou Jacqueline Bloms outfit: groen broekpakje waarin ze zonder aanstoot te geven haar benen wijd kan doen, een schuchtere poging tot decolleté, geen kousen, maar glimmende panties en zwarte pumps met gouden kettinkje. Zo erotisch als een bos kreupelhout. Alleen dankzij haar acteertalent brengt ze soms toch vuur over. Gijs Scholten van Aschat, in keurig pak met een loshangend zijden sjaaltje als lustig detail, switcht makkelijk tussen plat en bekakt Haags - wat Blom niet goed lukt en van slaafje tot macho. Wie deze Berkoff regisseert, moet tot op de bodem gaan, en daar is Johan Doesburg ver van daan gebleven. Schokken en vermaken kan tegelijk, maar de ze Decadence is een soort on deugend cabaret waar keurige mensen bij kunnen giebelen. Ricoh fax 240 Geavanceerde geheugenfax met autom. fax/tele foonschakeling 9 pag A4 geheugen uitgesteld verz. mogelijk fine mode autom. papier- afsnijder Bij aankoop van aan Ricoh lax. 1 dooi i 6 laxrollan kado. Shopïoppers zijn aktie-artikelen van Clip Paper, een landelijke keten van Kantoorsupers voor een Superkantoorl Bel de dichtstbijzijnde vestiging voor toezending van de aktuele aktiekrant Koopavond en zaterdag open. Varesewea 41. Rotterdam Tel 010-2621022 Tiber 40. Leidschendam Tel 070-320 30 04 Hanzeweg 11. Gouda Tel 01820-723 88 De Hamman 23. Drachten Tel 05120-421 21

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11