Rusland wil praten over voor opvolging Kohi militair ingrijpen Bosnië Leven in Armenië is één grote ontbering Buitenland Lafontaine meldt zich Mysterieuze ziekte slaat Cubanen met blindheid Wapenlevering aan Suriname lijkt steeds waarschijnlijker 'Milieuclub VN moet geloofwaardig worden' Lappen laten stemhokjes links liggen 'Maastricht treedt in januari in werking' DINSDAG 18 ME11993 Pres se ANP Algemeen NedefUrtds Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Pres se Agentur CPD Gemeenschappen ke Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR* Reuter UPl United Press International Vader schiet zoon en dochter dood camden Een man in het Amerikaanse Camden, in de staat Ten nessee, heeft per ongeluk zijn 12-jarige zoon en 15-jarige doch ter doodgeschoten. De man liep met zijn jachtgeweer over de schouder de trap af, toen het wapen per ongeluk afging. Zijn zoon en dochter, die vlak achter hem liepen, werden dodelijk getroffen. De man wordt niet vervolgd. Italiaanse politie pakt maffiabaas op rome» De Italiaanse politie heeft maffiabaas Benedetto 'Nitto' Santapaola opgepakt, een van de meest gezochte mannen van het land. Santapaola werd vannacht aangehouden in een land huis in de Oostsiciliaanse streek Catania. De politie vermoedt dat hij rechtstreeks was betrokken bij de moord op de anti-ter- reurexpert Carlo Alberto dalla Chiesa in september 1982 op Sici lië. 'Nitto' leidde de maffia van Catania en is de rechterhand van de al eerder opgepakte Toto Riina. Explosie munitiedepot Siberië moskou Een munitiedepot van de Russische strijdkrachten in Siberië is de afgelopen nacht in de lucht gevlogen. Dat meldde het persbureau Itar-Tass. Het depot stond in de buurt van Bratsk en bevatte meer dan 4.500 tank- en artilleriegranaten. Volgens het persbureau raakte niemand gewond. Na de explosie brak brand uit. De brandweer slaagde er pas na enkele uren in de brand te blussen. Reizigers TGV slaan ruiten in tonnerre Passagiers in een Franse hogesnelheidstrein (TGV) hebben zondag ruiten kapotgeslagen, omdat ze geen frisse lucht meer kregen. De air-conditioning was uitgevallen na een motor storing. Drie reizigers moesten voor behandeling naar een zie kenhuis. Elf jaar cel voor weduwe Hoxha tirana» Nexhmije Hoxha, de weduwe van de vroegere commu nistische leider van Albanië, is gisteren in Tirana in hoger be roep veroordeeld tot een gevangenisstraf van elf jaar. Dat is twee jaar meer dan de straf die zij in januari in eerste instantie kreeg opgelegd voor het verduisteren van overheidsgeld. Ook Olivetti betaalde smeergelden milaan» Giovanni Cherubini, ex-directeur van computergigant Olivetti, heeft zichzelf gisteren bij de politie aangegeven om te worden verhoord in het gerechtelijk onderzoek naar de betaling van smeergelden door het Italiaanse bedrijfsleven. Zondag gaf Olivetti-baas Carlo de Benedetti toe dat zijn bedrijf meer dan 12 miljoen gulden aan smeergelden heeft betaald. Het meeste geld werd naar politieke partijen gesluisd in ruil voor overheidscon tracten. Algerije: Verbod islamitische kledij algiers De Algerijnse regering heeft ambtenaren en werkers in staatsbedrijven verboden islamitische kleding te dragen. De maatregel is bedoeld om moslim-extremisten de wind uit de zei len te nemen. De stap is vooral gericht tegen de gewaden en baarden die synoniem zijn geworden voor het Islamitische Red dingsfront (FIS), de fundamentalistische beweging die vorig jaar maart werd verboden. Proces aanslag Mölln begonnen sleeswuk In het Duitse Sleeswijk is gisteren het proces begon nen tegen twee skinheads die worden verdacht van brandstich ting in het Noordduitse Mölln. Bij de brand kwamen een Turkse vrouw en twee Turkse meisjes om het leven. De twee wordt moord, poging tot moord en bijzonder zware brandstichting ten Karadzic verontschuldigt zich voor uitlatingen Mladic bonn DPA-AFP-Rtr Oskar Lafontaine is beschikbaar als SPD-kandidaat voor het ambt van bondskanselier. Dat heeft Lafontaine. die premier is van de Duitse deelstaat Saar land, gisteren bekendgemaakt in het dagelijks bestuur van zijn partij. De SPD zit zonder kandi daat-regeringsleider sinds Björn Engholm onlangs terugtrad. Volgend jaar zijn er in Duits land parlementsverkiezingen, waarna een nieuw kabinet wordt gevormd. Het is vrijwel zeker dat de huidige kanselier, de christen-democraat Helmut Kohl, beschikbaar is voor een nieuwe termijn van vier jaar. In 1990 bezorgde Kohl dezelfde Lafontaine een pijnlijke neder laag, kort nadat de Duitse een wording een feit was geworden. De 49-jarige Lafontaine kreeg met zijn SPD maar 33,5 procent van de stemmen, het slechtste resultaat sinds de jaren vijftig. Nu Lafontaine heeft laten we ten dat hij verreweg het liefst re geringsleider wil worden, en minder belangstelling heeft voor het partijvoorzitterschap, is Gerhard Schroder, de premier van Nedersaksen, de enige vooraanstaande SPD'er die bei de functies ambieert. Het partijbestuur van de SPD besloot gisteravond dat een bui tengewoon partijcongres nog voor het zomerreces (dat op 12 juli begint) moet bepalen wie namens de SPD een gooi gaat doen naar de functie van bondskanselier. Tot op heden wilde het partijbestuur niet eer der dan in september een keuze maken. mexico-stad ap Een Bosnisch-Servische vrouw rouwt bij de resten van haar zoon die vorig jaar juni is omgekomen bij gevechten rond Srebrenica. Het massagraf met de resten van 21 Bosnische Serviërs werd onlangs in de buurt van Fakovici gevonden. foto reuter ai/los cvetkovic De wereld moet beginnen met het uitvoeren van het vre desplan van bemiddelaars Vance en Owen, hoewel de Bosnische Serviërs het plan massaal hebben verworpen. Dat heeft de Russische premier Vitali Tsjoerkin gisteren in Moskou gezegd. Hij zette ook de deur open voor on derhandelingen over militaire interventie. Tot nu toe wil de Moskou daarvan niets horen. komende stappen. De VS hebben inmiddels een voorstel van Moskou afgewezen om deze week nog deel te ne men aan een bijeenkomst van de Veiligheidsraad. Washington vindt het te vroeg, aldus de woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken. De officiële uitslag van het za terdag en zondag onder Bosni sche Serviërs gehouden referen dum wordt pas morgen ver wacht. Maar volgens de Servi sche media heeft meer dan 95 moskou/sarajevo rtr-afp-upi De uitlating van Tsjoerkin dat „geen enkele optie kan worden uitgesloten" is een ommekeer in het standpunt van Moskou. De Russische betrokkenheid bij het vredesproces wordt nauw lettend gevolgd omdat de Rus sen zich historish, politiek, et nisch, religieus en taalkundig verwant voelen met de Serviërs. Rusland is bovendien voorzitter geworden van de Veiligheids raad; die moet beslissen over de procent van de Bosnische Ser viërs het plan afgewezen. Bel grado, dat druk op de Serviërs in Bosnië uitoefent om het vre desplan te tekenen, zweeg giste ren in alle talen. De VS en de EG blijven erbij dat ze geen waarde hechten aan een referendum dat wordt gehouden in gebied dat grotendeels is gezuiverd van Kroaten en moslims. Karadzic, de leider van de Bosnische Serviërs, heeft zich gisteren verontschuldigd voor de „idiote en onverantwoorde lijke uitbarsting" van de Bosnisch-Servische generaal Mladic, die had gedreigd met terreur tegen westerse hoofdste den in het geval van een militai re interventie. Karadzic zei Mla dic op het matje te hebben ge roepen en dat tegen de generaal „disciplinaire maatregelen" zul len worden genomen als deze zijn uitlatingen herhaalt. Lord Owen en zijn medebe middelaar Stoltenberg, de op volger van Vance, vliegen van daag naar de Kroatische haven stad Split. Op een nog onbeken de plaats zullen zijn praten met de Bosnische president Izetbe- govic en zijn Kroatische ambt genoot Tudjman. Wat er zal worden besproken, is nog niet bekend. Groot-Brittannië overweegt een militaire interventie in Bos nië is tegen opheffing van het wapenembargo tegen de mos lims. Dat heeft de Britse minis ter van defensie, Rifkind, giste ren gezegd. Opheffing van het wapenembargo, zoals de VS be pleiten, noemde hij „olie op het vuur gooien". Een geheimzinnige aandoening die leidt tot gehele of gedeelte lijke blindheid heeft duizenden Cubanen getroffen. De artsen staan voor een raadsel en heb ben internationale organisaties voor hulp benaderd. De Wereldgezondheidsorga nisatie (WHO) en de daarmee verbonden Pan-Amerikaanse Gezondheidsorganisatie heb ben inmiddels specialisten naar Cuba gestuurd. Ze onderzoeken of de ziekte mogelijk verband houdt met de voedselsituatie op Cuba. Die is slecht door het Amerikaanse handelsembargo, doordat de vroeger overvloedige hulp van Moskou is weggeval len en doordat de Cubaanse landbouw-oogsten uiterst ma ger zijn. Volgens de Cubaanse onder ministervan gezondheid, Perez, zijn tot nu toe 26.000 gevallen van de ziekte gemeld. Perez zei eerder deze maand op een bij eenkomst in Genève dat ae ziekte mogelijk verband houdt met het zenuwgestel. Hij ver klaarde dat in de medische lite ratuur niets over de ziekte is ge vonden. Aanvankelijk werd gedacht dat de patiënten gebrek hebben aan vitamine B als gevolg van de schaarste op Cuba aan zui- velprodukten, vlees en granen. Later werd een virus of het ge bruik van onkruidverdelgings- middelen als oorzaak genoemd. Olie-industrie VS verspilt jaarlijks 42 miljard liter washington ap De olie-industrie in de VS ver liest jaarlijks 42 miljard liter aardolie door lekkages. Dat blijkt uit een rapport van de milieuorganisatie Friends of the Earth. De organisatie ba seert zich op cijfermateriaal van het Amerikaanse Petrole um Instituut (API).Volgens de milieu-organisatie gaat de olie verloren door het lekken van pijpleidingen en opslagtanks. Het API, een onafhankelijke organisatie die cijfers over de olie-industrie publiceert, be strijdt het rapport. Volgens vice-voorzitter O'Keefe gaat het om een ongefundeerde aanval op de olie-industrie, die het zich nooit zou toestaan zo veel olie te verspillen. paramaribo-willemstad anp Dat Nederland afgelopen zater dag wapens heeft geleverd aan het Surinaamse leger lijkt steeds aannemelijker. Maar Neder landse en Surinaamse autoritei ten ontkenden gisteren nog steeds dat het Orion-vliegtuig dat zaterdag vanaf de Antillen naar Suriname vloog, wapens heeft gebracht. De Nederlandse ambassadeur in Paramaribo, Peter Koek, wil bevestigen noch ontkennen dat het om een wapenzending ging. Op de vraag of een dergelijk transport ook vorige week had kunnen worden uitgevoerd, zei Koch echter dat zo'n operatie toen veel moeilijker zou zijn ge weest. Zaterdag diende de oude Surinaamse legertop haar ont slag in en trad de door de rege ring benoemde bevelhebber Ar- thy Gorré aan. Vorige week „hadden we nog niet te maken met een leger dat functioneert binnen de democratische struc turen. Nu wel", aldus Koch. Volgens de Nederlandse de fensieattaché, kolonel Van Nug- teren, had de Orion zo'n dui zend kilo vracht aan boord. De vlucht werd volgens de kolonel uitgevoerd in het kader van de militaire samenwerking tussen Nederland en Suriname. Het was echter pas de tweede noe menswaardige leverantie aan het Surinaamse leger sinds vo rig jaar op Bonaire afspraken zijn gemaakt tussen de minis ters van defensie van de twee landen, Ter Beek en Gilds. In december vorig jaar kwam een lading kleding en computerap paratuur in Suriname aan. Over dat transport sprak de Neder landse ambassade toen zeer open. Het Nederlandse ministerie van defensie ontkende zondag dat het transport van zaterdag geheim was. Volgens een woordvoerder ging het om een gewone leverantie. Die sussen de woorden staan echter haaks op uitlatingen van marine woordvoerder Jan Willem Toe ring in Willemstad (Curasao). Hij verklaarde dat het maar heel zelden voorkomt dat een toestel van de Koninklijke Marine naar Suriname vliegt. „De vlucht van een Orion afgelopen zaterdag vanaf Curasao was een uitzon dering. Er is geen schema voor vluchten naar Paramaribo", al dus Toering. Welke goederen de Orion aan boord had, wilde ook hij echter niet zeggen. UNEP haalt bezem door eigen gelederen van de in 1972 opgerichte UNEP weer een geloofwaardige organisatie te maken die de enorme milieuproblemen in de wereld goed te lijf kan gaan. Dat zei UNEP's nieuwe baas, de Ca nadese Elizabeth Dowdeswell, gisteren in de Kenyaanse hoofd stad Nairobi. Ze opende de ze ventiende Beheersraad, die wordt bijgewoond door milieu ministers uit de hele wereld. In haar toespraak leverde Dowdeswell ook indirect kritiek op haar voorganger, de Egypte naar Mostafa Tolba, door te be nadrukken dat niet alle beslis singen binnen UNEP moeten worden genomen door de hoogste bazen, maar dat er meer aan lagere niveaus moet worden overgelaten. Zo hoopt zij de creativiteit en het intellec tuele talent binnen de organisa tie beter tot hun recht te laten komen. Vier jaar geleden al stelde de toenmalige milieuminister Ed Nijpels de kwaliteit van de UNEP-medewerkers aan de kaak met zijn opmerking dat deze in nogal wat gevallen dui delijk beneden de maat was. nairobi frans van den houdt correspondent Het milieuprogramma van de Verenigde Naties (UNEP) gaat haar personeel aan een nauw keurig onderzoek onderwerpen. Iedereen die niet aan de kwali- teiteisen voldoet, hangt ontslag boven het hoofd. De beste men sen kunnen echter op promotie rekenen. Dat is de enige manier om kopenhagen jos heymans Het Verdrag van Maastricht over de eenwording van Europa kan op 1 januari in werking tre den. Dat verwacht de Deense premier Poul Nyrup Rasmus sen. Hij gaat er vanuit dat de Denen vandaag 'ja' zullen zeg gen 'Maastricht'. „En Groot- Brittannië zal nog in de loop van dit jaar volgen", zo stelde Rasmussen gisteravond. Het optimisme van de Deens premier is gebaseerd op de pei lingen onder de bevolking. Die voorspellen een overwinning voor de voorstanders van Euro pa. Bij het eerste referendum, juni vorig jaar, stemden 1.650.000 Denen tegen. Het ver schil met het aantal ja-zeggers bedroeg slechts 50.000 stem men. Het jongste opinie-onder zoek geeft aan dat zes procent van de 'nee'-stemmers van vo rig jaar nu 'ja' zal zeggen, waar door de balans net naar de an dere kant zal doorslaan. Ook ex-minister van buiten landse zaken, Uffe Elleman-Jen- sen, gelooft in een overwinning. De leider van de oppositionele Venstre-partij was vorig jaar een van de grootste pleitbezorgers van 'Maastricht' en was zicht baar geschokt toen de Denen toch 'nee' zeiden. „Maar het Deens 'nee' heeft uiteindelijk geleid tot iets positiefs. De openheid is vergroot, de bu reaucratie van Brussel is ver minderd en onze wensen zijn vervuld. Er is sprake van een nieuwe situatie. In tegenstelling tot vorig jaar zijn de jonge kie zers nu in meerderheid voor standervan Maastricht." jeravan christoph schmidt/ips Het leven in de Armeense hoofdstad Jeravan is een voortdurende ontbering voor de inwoners. Ze zijn weliswaar ge wend aan ongemakken, maar toch is het een vreemde verrassing om te merken dat er maar een paar uur per dag stroom is. 's Avonds zijn de straten van Jeravan leeg en donker. Niemand gaat de deur uit. Het risico om in een van vele gaten in de weg te vallen is te groot. Burgemeester Vahagn Khachatrian heeft een gedetailleerde lijst waarop staat wanneer de verschillende wijken in de stad worden voorzien van hun rant soen elektriciteit. Maar in werkelijkheid floept het licht op geheel willekeurige momenten aan en uit. Khachatrian is zich daarvan bewust. „De situatie veran dert elke dag." Het energietekort in Armenië is het ge volg van de economische blokkade door Azerbajdzjan, het buurland waar Arme nië al vijf jaar mee in oorlog is over Na- gomo Karabach, de Armeense enclave in Azerbajdzjan. De Azeri's sloten de be langrijke gastoevoer naar Armenië vier jaar geleden. De situatie werd nog erger voor de Armeniërs toen Turkije, histo risch bondgenoot van Azerbajdzjan, de grens met Armenië in april afsloot. Maar buiten Jeravan is de situatie nog veel erger. De stad Leninakan is nauwe lijks hersteld van de aardbeving in de cember 1988. Veel gebouwen wachten nog op reparatie en duizenden mensen wonenn nog steeds in provisorische hui zen gemaakt van hout of ijzer. Ook benzine is schaars in Armenië. Slechts een paar bussen kunnen hun routes nog volbrengen. Op het Plein van de Republiek, vroeger het Leninplein, in het centrum van Jeravan is het rustig. Auto's van particulieren rijden er nauwe lijks. Nu de prijzen, net zoals in het gehele Gemenebest van Onafhankelijke Staten, ook in Armenië stijgen, is de roebel nog nauwelijks het papier waard waarop het is gedrukt. De huidige koers is 900 roebel voor een dollar. Het is de Verwachting dat de duizend roebel-grens nog deze maand wordt gebroken. Armenië is hopeloos op zoek naar nieuwe handelspartners, nu Moskou is weggevallen. Maar die zijn moeilijk te vinden. Het land is omringd door landen die alle in- of uitvoer blokkeren. Azat Le- von Arshakian, voorzitter van de kleine oppositiepartij Christen Democratische Unie van Armenië, is pessimistisch over de economische toekomst van zijn land. .►Alle economische banden met de bui tenwereld zijn gebroken." Het conflict met Azerbajdzjan over STOCKHOLM ips n eerste onderhoud met zijn Maar weinig mensen gingen foto anp Raymond rutting gisteren naar de stembus voor de eerste verkiezingen voor een eigen parlement in Zweeds Lapland. Nauwelijks de helft van de 12.000 kiesgerechtigden kwam opdagen. Een dieptepunt in de eeuwenoude strijd voor erkenning en autonomie, die vorig jaar resulteerde in de in stelling van een Nationale Raad van Lapland. De geringe opkomst betekent echter niet dat de verkiezingen de Lappen koud laten. De meeste niet-stemmers boycot ten de verkiezingen. Ze vinden dat het parlement te weinig be voegdheden heeft. Het mag al leen beslissen over onderwijs, cultuur, taal en over compensa tie voor herders die rendieren kwijtraken aan hongerige lynxen en wolven. De herders betwijfelen of het parlement hen behoorlijk kan nelpen bij conflicten met grondbezitters over begrazing. De samenstelling van het 31 leden tellende parlement zal pas over twee weken bekend worden. Het parlement zal vier keer per jaar in het noordelijke Kiruna bijeen komen. Nagomo Karabach heeft grote invloed op Jeravan. „We moeten onze landgeno ten in Karabach moreel steunen. We moeten ze ook voorzien van levensmid delen. Iedereen in Jeravan heeft banden in het gebied", aldus de burgemeester. Het probleem van de vluchtelingen legt een zware druk op Armenië. Alleen al in Jeravan zijn 150.000 Armeense vluchtelingen, waarvan 20.000 uit Na gomo Karabach. Van de totale bevolking van Armenië (3.7 miljoen) is bijna tien procent (334.000) vluchteling uit Azerba jdzjan (261.000) of Nagomo Karabach. Volgens D. Stafford van het Hoge Commissariaat voor Vluchtelingen van de Verenigde Naties (unhcr) heeft Arme nië vooral grote problemen met de inte gratie van de vluchtelingen. „Maar", zo zegt TV-joumalist Hrant Sarkissian, .Ar meniërs zijn geduldig."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7