Lease-auto zwaarder belast 'Op zee voel ik dat ik word beschermd' Eén op vier Nederlanders doet beroep op politie Ter Veld doet concessie in Nabestaandenwet Binnenland Staatsloterij wil ook elke dag trekking Vuilophalers laten vuil liggen Éis tuchtschool en cel voor doden oma klasgenoot 'De borst is het beste' Strenger toezicht op vreemdelingen en drugs DINSDAG 18 ME11993 Eis van vijfjaar voor doden vader den bosch Voor het doodsteken van zijn vader moet een 28-ja- rige inwoner van Den Bosch vijf jaar de gevangenis in. Dat heeft de officier van justitie bij de rechtbank gisteren geëist. Vaderen zoon hadden die avond in november allebei gedronken. Toen de gasten weg waren en de moeder naar bed was gegaan, kregen ze ruzie. De zoon liep daarbij een gebroken neus op. Hij ging naar zijn huis, naast dat van zijn ouders, kwam terug met een mes en trapte de voorruit van het ouderlijk huis in. De zoon zegf dat hij pas heeft gestoken toen zijn vader hem bedreigde met iets dat leek op een geweer. De rechter doet uitspraak op 27 mei. 'Ruitentikker' moet naar inrichting den haag De 47-jarige Haagse 'ruitentikker' moet voor een jaar naar een psychiatrisch ziekenhuis. Dat heeft het gerechtshof in Den Haag gisteren bepaald. De man is ontslagen van rechtsver volging. Hij kreeg eerder van de rechtbank TBS opgelegd. De man gooide de afgelopen twee jaar ruim twintig keer tientallen ruiten van ministeries en de Binnenlandse Veiligheidsdienst in. Hij zegt in oorlog met de overheid te zijn. Kleine ondernemer werkt 55 uur den haag Kleine ondernemers werken gemiddeld zo'n 55 uur per week. Ongeveer vijftien uur daarvan zijn ze kwijt aan finan ciële beslommeringen. Dat blijkt uit een onderzoek dat het mi nisterie van economische zaken liet doen onder 2.300 kleine on dernemers met maximaal vijf medewerkers. De resultaten wor den gebruikt bij het samenstellen van de opleiding Algemene Ondernemersvaardigheden, die vanaf 1996 de huidige midden standsopleiding vervangt. Het diploma wordt in 1996 voor ruim zestig bedrijfstakken verplicht. Leden Centrumpartij vrijgesproken Leeuwarden Het gerechtshof in Leeuwarden heeft gisteren in hoger beroep vier leden van de Centrumpartij vrijgesproken van belediging en racisme via het verspreiden van folders. De vier hadden in november 1989 folders met discriminerende teksten in Drachten verspreid. Volgens het hof waren hun uitlatingen niet beledigend, maar overschreden ze soms wel de grenzen van het fatsoen. Eerder al sprak de rechtbank in Leeuwarden de le den van de Centrumpartij vrij omdat met de termen „buitenlan ders" en „asielzoekers" geen specifieke groep mensen wordt aangeduid. Er is daarom geen sprake van rassendiscriminatie, aldus de rechter. VOORBURG ANP Eén op de vier Nederlanders, ongeveer 3,5 miljoen mensen, hebben vorig jaar de hulp van de politie ingeroepen. In de helft van de gevallen ging het om aangifte van een strafbaar feit. Geluidsoverlast en buren ruzies waren de aanleiding van tien procent van de contacten, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ongeveer negentig procent van de mensen die een straf baar feit aangaven, zegt door de den haag gpd Mensen die ongehuwd samen wonen kunnen pas een uitke ring volgens de Algemene Na bestaandenwet (ANW) krijgen als zij ten minste een jaar bij el kaar hebben gewoond en een wederzijdse plicht om voor el kaar te zorgen hebben aan vaard. Dat blijkt uit een voorstel dat staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) gisteren bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Daarmee wordt een wets voorstel veranderd dat al door de Tweede Kamer is aangeno men. De wijziging was nodig omdat de Eerste Kamer onover komelijke bezwaren tegen de Nabestaandenwet had. Daarin stond dat ongehuwden al na drie maanden bij elkaar wonen een uitkering konden krijgen. Nadere eisen werden niet ge- ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappelijke Persdwnst Minister Maij neemt voorstel over van Natuur en Milieu Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat wil het gebruik van lease-auto's en auto's van de zaak verminde ren. Ze denkt er onder meer over de privé-kilometers zwaarder te belasten. Maij heeft daarmee het voorstel overgenomen van de stichting Natuur en Milieu die on langs pleitte voor het aanpakken van de lease-auto. den haag gpd steld. De Senaat vond dat te mager. Om te beoordelen of van een wederzijdse zorgplicht sprake is, heeft Ter Veld vier criteria in de wet opgenomen. De zorg plicht moet blijken uit een no tarieel vastgelegd samenle vingscontract, een testament waarin de partner vruchtge bruik krijgt over de nalaten schap of die nalatenschap ont vangt, een pensioenverzekering waarbij de partner een uitkering krijgt als de verzekerde overlijdt of het feit dat uit de relatie een kind is geboren dat door de man is erkend. De tegemoetkoming aan de Eerste Kamer kost vijf miljoen gulden per jaar. Alleen in 1994 zal dat negentig miljoen gulden zijn. Hoe die extra kosten wor den opgevangen, zegt Ter Veld niet. Volgens Maij veroorzaakt de enorme groei van het aantal lease-auto's, die nu tien procent van het wagenpark uitmaken, veel problemen. Zo leidt het ge bruik van lease-auto's tot onno dig veel extra kilometers, „om dat het financieel weinig uit maakt hoeveel je rijdt". Onder zoek heeft bovendien uitgewe zen dat bestuurders van lease auto's harder rijden en vaker een ongeluk veroorzaken. De auto van de zaak wordt als voorbeeld van fraudegevoelig heid ook genoemd in het Be- heersverslag van de belasting dienst dat staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën giste ren aan de Tweede Kamer stuurde. De belastingplichtige moet een deel van de waarde van de auto bij zijn inkomen optellen. De fiscus kan die gege vens onvoldoende controleren. De belastingdienst heeft niet alleen moeite de gegevens te controleren van de auto van de zaak, maar ook van de kosten voor het levensonderhoud van familie in het buitenland. In het verslag staat ook dat de belas tingdienst vaak worstelt met de ingewikkeldheid van de regels. Het gaat dan bijvoorbeeld om de aftrekbaarheid van kosten die deels zakelijk, deels privé zijn. Voorts zijn er wetten die de belastingdienst belemmeren in het werk. Het gaat dan onder meer om de Wet ketenaanspra kelijkheid. Die bepaalt dat de hoofdaannemer ervoor moet zorgen dat onderaannemers be lastingen en premies betalen. De wet is omslachtig, arbeidsin tensief en leidt vaak tot rechts zaken. Ook de wettelijke bepa ling dat de belastingdienst al leen tussen 08.00 en 18.00 uur bij een bedrijf mag controleren, levert problemen op. De belastingdienst haalde vo rig jaar 153,5 miljard gulden be lastinggeld binnen. Dat was tweehonderd miljoen gulden meer dan in de Miljoenennota 1992 was voorzien. Bij de in komstenbelasting werd voor 3,2 miljard gulden gecorrigeerd. In totaal bleek 15,9 procent van de aangiften onjuist. Beide cijfers waren ongeveer gelijk aan die van 1991. Bij de vennootschapsbelas ting (winstbelasting voor bedrij ven) moest 44,6 procent van de aangiften worden bijgesteld. Dat leverde 4,7 miljard gulden op. Ook die situatie was verge lijkbaar met die van 1991. De achterstand bij het innen van belastinggeld liep vorig jaar op tot 14,5 miljard gulden. Het bedrag aan kwijtgescholden of oninbare belasting steeg tot an derhalf miljard gulden. In 1991 was dat nog 982 miljoen gulden. Oorzaak is een nieuwe vorm van afwikkeling van faillisse menten. den haag anp De Nederlandse Staatsloterij wil dit najaar beginnen met een dagelijkse trekking. De hoofdprijs is vijftigduizend gulden per speeldag. Op zon dag is er geen trekking. Dat heeft een woordvoerster van de Staatsloterij gisteren mee gedeeld. De Stichting Nationale Sporttotalisator (SNS) begon op 14 april met een dagelijks lotto-spel onder de naam Lucky Ten. Dat is in korte tijd zeer populair geworden. De SNS heeft staatssecretaris Kosto van justitie gevraagd de Staatsloterij geen vergunning te geven voor de nieuwe gok- mogelijkheid. politie vriendelijk, zakelijk en correct te zijn behandeld. Over de afhandeling van de aangifte is 64 procent tevreden. Het CBS, dat sinds 1986 dit soort onder zoek uitvoert, constateert een lichte stijging van de tevreden heid over de afhandeling van de aangifte. Van de slachtoffers van mis drijven doet 37 procent aangifte bij de politie. Vooral bij diefstal wordt aangifte gedaan. Men doet eerder aangifte naarmate de schade groter is. Rotterdam Medewerkers van de Rotterdamse reinigingsdienst Roteb haalden gisteren niet al het vuilnis op. Vooral afval dat niet volgens de voorschriften was aangeboden, lieten ze liggen. De medewerkers voer- amsterdam anp Straffen van zes maanden tuchtschool tot vier jaar gevangenisstraf eiste officier van justitie mr. L. Plas gisteren in Amsterdam tegen drie verdachten die betrokken zijn geweest bij de dood van een 80-jarige we duwe. Een van de drie is de 18-jarige klein zoon van de vrouw. Twee jaar geleden zat hij op een koks- school in Amsterdam. Tegen een nu 17-jari- ge klasgenoot schepte hij op dat zijn groot moeder tienduizenden guldens contant geld in huis had. De klasgenoot zei wel te willen inbreken en kreeg de kleinzoon uit eindelijk zover hem het adres van de oma te geven. Hij kreeg ook details over de inde ling van het huis en de plaats waar het geld moest liggen los. Samen met zijn nu 20-jarige vriend smeedde de klasgenoot het plan voor de overval. Het tweetal voorzag zich van een luchtdrukpistool, handschoenen en extra kleding. De 17-jarige jongen trok zelfs te kleine schoenen aan om de politie op een dwaalspoor te zetten. Op de avond van 25 januari 1991 toog het duo met de bus naar de woning van het slachtoffer in Amsterdam-Noord. Nadat een poging een raam te forceren was mis lukt, belden ze aan. Toen de vrouw open deed, sloegen zij haar tegen de grond en vroegen waar het geld was. Omdat de vrouw volgens de verdachten hysterisch werd, trokken zij een jas over haar gezicht. Toen zij het bewustzijn ver loor, doorzochten de jongens het huis. De 73.000 gulden, die in een vrieskist verstopt zaten, vonden zij niet. Uiteindelijk pakten zij de vrouw een paar ringen en een broche af en vluchtten. Omwonenden sloegen de volgende dag alarm omdat het licht nog Vereniging strijdt tegen babyflesvoeding den haag gpd Borstvoeding is beter dan fles voeding en daarom moet het geven van de borst door de overheid worden gestimuleerd. De babymelk-industrie moet worden gebonden aan strenge re regels als ze reclame maken voor hun kunstmatige voeding. Dat zegt het Babyvoeding Actie Overleg (BAO) dat vandaag het rapport 'Zuigelingenvoeding, de witte onschuld' aan de vaste ka mercommissie voor Volksge zondheid heeft aangeboden. Volgens het rapport, dat is ge maakt door de Wetenschaps winkel Rechten van de Rijksuni versiteit van Utrecht, voldoet het in Nederland beschikbare voorlichtingsmateriaal niet aan de gedragscode van de Wereld Gezondheids Organisatie. Deze code stelt juist dat borstvoeding moet worden beschermd en agressieve reclame voor flesvoe ding moet worden geweerd. Ne derland heeft in 1981 met de code ingestemd. Eén succesje heeft de BAO inmiddels al ge boekt. Met ingang van volgend jaar is de reclame voor flesvoe ding (zoals het uitdelen van gra tis monsters) bij wet verboden. Volgens de BAO wordt in de Nutricia-brochure 'Stapje voor stapje' „subtiel" gepleit voor ge bruik van de fles in plaats van de borst. Daardoor zouden aan staande moeders foutieve infor matie krijgen. „Kinderen die flesvoeding krijgen, hebben een grotere kans op hersenvliesont steking of stoornissen aan de maag en darmen", aldus een BAO-woordvoerster. Borstkin deren bouwen ook meer weer stand op, krijgen beter ontwik kelde kaken omdat ze harder moeten zuigen aan de borst dan aan de fles. Verder is borstvoe ding goedkoop, altijd op tempe ratuur en bij de hand. Het gebruik van flesvoeding is de laatste jaren weer op zijn re tour, na een hausse in de jaren zeventig. Toch krijgt momen- tenteel maar één op de drie Ne derlandse baby's van drie maanden en ouder nog de borst, terwijl dat in Scandinavi sche landen drie op de vier ba by's is. „De Scandinavische re geringen hebben daar een grote bijdrage in gehad. Zij zeggen breast is best, oftewel de borst is het beste. Dat zou de Neder landse regering ook moeten doen." FOTO ANP PAUL STOLK Kosto maakt einde aan 'Roosendaal-route' den haag gpd brandde. De politie vond de vrouw dood in de hal. Zij was gestikt. Buurtonderzoek leverde geen enkele aan wijzing op. De geroofde juwelen gingen voor honderd gulden van de hand. Daarvan kreeg de kleinzoon een tientje. Twee jaar lang hielden de jongens hun misdaad ge heim. Ten slotte hoorde de vader van het vriendinnetje van de 17-jarige klasgenoot het verhaal. Hij stapte naar de politie. De jongens bekenden. Tegen de 17-jarige eiste de officier zes maanden tuchtschool en plaatsing in een inrichting voor buitengewone behandeling. Tegen de 20-jarige verdachte eiste de offi cier vier jaar gevangenisstraf. De rechtbank heeft hun zaken aangehouden in afwach ting van het oordeel van een psychiater. In de zaak van de kleinzoon doet de rechtbank uitspraak op 28 mei. De verkeerspolitie, de mare chaussee en de douane gaan in het zuiden van Nederland strenger toezicht houden op vreemdelingen. Daarmee moet worden voorkomen dat illega len de grens overkomen en moet de drugcriminaliteit wor den bestreden. Ook zal Neder land illegale vreemdelingen niet meer zonder overleg bij Roosendaal op te trein zetten. Dat heeft staatssecretaris Kosto van justitie gisteren be kendgemaakt na overleg met de Belgische autoriteiten. Onlangs bekritiseerde de Belgische auto riteiten de Nederlandse han delswijze in scherpe bewoor dingen. Uitzetting via de zogeheten Roosendaal-route kan voortaan alleen nog maar als de Belgi sche autoriteiten daarvoor toe stemming hebben gegeven. De Roosendaal-route werd vaak ge bruikt voor jonge criminele Marokkanen die niet konden worden uitgezet naar hun va derland omdat de Marokkaanse autoriteiten tegenwerkten. Nu Kosto hierover kortgeleden goe de afspraken met Marokko heeft gemaakt, zal uitzetting via Roosendaal toch al minder voorkomen. De afgesproken extra controle op drugs heeft niet alleen plaats aan de grens, maar ook in het achterland. Volgens Kosto gaat het om „gerichte controles" op auto- en treinverkeer dat Ne derland binnenkomt en uitgaat. Eind vorig jaar hebben Ne derland, België en Frankrijk af gesproken dat zij de drugcrimi naliteit in de grensstreken beter zouden aanpakken. De nu aan gekondigde maatregelen vloei en uit die afspraken voort. Familie en vrienden wachten op terugkeer van gewonde zeezeiler Henk de Velde usselmuiden bert janssen De Nederlandse solo-zeiler Henk de Velde is vanmor gen, met ernstiger verwondingen dan eerder werd aan genomen, op het Portugese eiland Madeira aan wal ge zet. De 43-jarige schipper is met spoed vanaf het Russi sche vrachtschip Harri Pollit naar een ziekenhuis ver voerd. Daar ontfermt een neurochirurg zich over de on gelukkige zeeman uit IJsselmuiden. Een ploeg vrienden en relaties vliegt nog vandaag naar Madeira om pools hoogte te nemen. Zondagavond pikte de Harri Pollit, die op weg was naar Haïti, de Nederlander uit zee op, tweehonderd mijl uit de kust van Portugal. Nog onbekend is wanneer De Velde, die na 147 da gen zijn eenmans-wereldreis vol ontberingen - van vlie gende storm tot absolute windstilte - moest staken, naar Nederland terugkeert. Dat hangt ook af van de be handeling in het ziekenhuis op Madeira en het verloop van het ziektebeeld. Gisteren werd nog aangenomen dat de verwondin gen van De Velde meevielen. Gesproken werd over een lichte hersenschudding en uitputtingsverschijnselen. De Velde zou zijn geschampt door een afgebroken mast en zich dagenlang met gedroogde vis en opgevangen regenwater in leven hebben moeten houden. Zijn ouders reageerden daarom gistermiddag redelijk gerust op de eerste, wat vage berichten. De achterban moest vanmorgen een zorgelijker geluid laten horen, na hernieuwd contact met de Harri Pollit. „Het ziet er ernstiger uit dan we hadden gedacht, hij wordt nu ur gent van boord gehaald", aldus PR-man Titus Boven berg in Den Haag, die de zaken van De Velde aan de wal behartigt. Zijn ziekbed stond gisteren al klaar, in de eenvoudige tussenwoning van zijn ouders in IJsselmuiden. „Hij kan d'r zo in; ik wil hem graag weer in de armen sluiten", vertelde moeder Hendrikje (72). Ook vader Jan (75) was opgelucht, na dagenlange onzekerheid over het lot van zijn zoon. „Ik ben blij dat we 'm gauw weer terugzien." Vertegenwoordigers van het textielconcern Zeeman, dat de grootste catamaran van ons land heeft laten bouwen en de ongelukkige zeezeiler sponsort, vliegen vandaag naar Portugal om het achttien meter lange schip van cederhout bekleed met glasvezel te bergen. Dat moet snel gebeuren, anders gaat de 'eerlijke vinder' met de boot van ruim 1,2 miljoen gulden aan de haal. Teleurstelling is er bij videoproducent Herman Schui- veling. Hij zou, met Henk de Velde, een videofilm over de recordpoging maken. „Er ligt nog zeker dertig meter film aan boord. Al vind ik Henk uiteraard belangrijker dan die tapes." De recordpoging is volgens Schuiveling gestrand bij de Falkland Eilanden, rond de honderdste dag van de reis. Daar hebben de zeilen veel averij opgelopen. Ook eerder heeft het De Velde niet meegezeten. Bij Australië is zijn zeilschip een eind teruggeslagen, bij Kaap Hoorn is hij in windstilte verzeild geraakt. Het was niet de eerste Wereldreis voor de IJsselmui- denaar. In 1978 stapten Henk en zijn toenmalige vrouw aan boord van hun zelfgebouwde catamaran. Pas zeven jaar later deed hij weer een Hollandse haven aan, in zijn eentje. Zijn ex-vrouw en hun op Paaseiland gebo ren zoontje Stefan gingen in Zuid-Afrika van boord, na zes jaar ziek van de zee, de stormen en de cycloon Os car. Met de Alisun J&B Q28 - een achttien meter lange ca tamaran - deed De Velde eind 1989 een eerste poging de oceanen in wereldrecordtempo te bedwingen. Woeste golven sloegen echter een gat in het dek; zijn schip moest in een Nieuwzeelandse haven worden op gelapt. Pas na 159 dagen was De Velde terug waar hij begon, aan de kade van het Engelse Falmouth. De Zeeman was uitgerust met vele technische snuf jes: telex, fax, radar, satellietnavigatoren, windsnel- heidsmeters, een weerschrijver. Ze hebben De Velde geen behouden vaart kunnen garanderen. Maar daar had hij ook niet alle hoop op gevestigd. Henk voer op God. „Ik ben een gelovig mens. Ik ga niet zonder mijn bijbel op reis", vertelde hij pas. „Waarom ik telkens te rug wil naar zee? Ik wil terug naar God. Op zee heb ik het gevoel dat ik word beschermd." Henk de Velde: „Dat ik telkens terugga naar zee, komt omdat Ik terug wil naar God." ARCHIEFFOTO UNITED PHOTOS DE BOER

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5