Colombianen maken coke tot Europa' s populairste harddrug China gooit historische gebouwen in de verkoop Den Uyl wilde gedrag communisten nauwkeurig in kaart brengen Feiten &Meningen DINSDAG 18 ME11993 'Fluwelen druggolft via Nederlandse havens Europa binnen jaar een Surinaamse organisa tie die honderden kilo's coke naar Nederland smokkelde, met behulp van jonge koeriers die in Amsterdamse discothe ken, kroegen en coffeeshops werden geronseld. Afgelopen maand bleek dat drughandela ren vanuit Nederland op grote schaal naar verre oorden bel den op kosten van Belgische autotelefoonabonnees. Vooral binnenvaartschippers met tele foons die nog niet tegen mis bruik van buitenaf waren be veiligd, werden de dupe. Ze kregen maandafrekeningen die waren opgelopen tot soms wel 40.000 tot 50.000 gulden. Het leeuwedeel van de telefoontjes ging naar cokecentra in Mid den- en Zuid-Amerika en naar fiscaal aantrekkelijke 'paradij- Met de sterke toename van de coke-aanvoer via Nederland heeft ook het gebruik van dit Zuidamerikaans pepmiddel een hoge vlucht genomen. Lange tijd heette cocaïne de 'fluwelen drug'. Het gebruik bleef voornamelijk beperkt tot een exclusief gezelschap carri èremakers, artiesten en zware jongens. Onderzoek door het Gronings adviesbureau Intra- val leert dat coke al lang niet meer de 'kaviaar' of de 'cham pagne' onder de drugs is. Het pepmiddel is doorgedrongen tot 'alle lagen van de bevolking' en de maatschappelijke achter grond van de gebruikers 'loopt sterk uiteen'. In opdracht van de gemeente Rotterdam bracht Interval vo rig jaar het coke-gebruik in kaart. Het onderzoeksbureau 'telde' in de Maasstad 12.000 gebruikers. In dezelfde stad vond kort daarna een symposi um plaats voor een strikt be sloten gezelschap van genodig den uit de wereld van justitie, politie, wetenschap en bedrijfs leven. De mensenrechtenspe- cialist professor P. Schmid ver dedigde toen nog eens zijn oratie over 'de opkomst van de onderwereld'. Vergeleken met Italië, concludeerde hij, valt het in Nederland natuurlijk nog mee. Maar, waarschuwde hij, misschien lijkt het alleen maar minder ernstig. Schmid: „In Italië is de ambte lijke corruptie de grote cas- hcowvan de georganiseerde misdaad. Hier zijn het vooral de illegale drugs. Een nieuwe ontwikkeling dreigt zich echter voor te doen: er is blijkbaar na de heroïne, en naast de heroï ne, een nieuwe golf van cocaï- neverslaving onder allochtone jongeren en werklozen op komst.'' En hij waarschuwde: „Voor cocaïne bestaat in te genstelling tot voor heroïne geen vervangend middel zoals methadon. Bovendien is cocaï ne een 'upper' en geen 'dow ner', zoals heroïne. Cocaïne maakt agressief, dempt het ge weten en geeft daardoor een vrijbrief voor geweldmisbruik." Het is niet ondenkbaar dat bin nenkort de luxueuze zomerver blijven van voormalige Chinese leiders als Mao Zedong en Zhou Enlai worden bewoond door buitenlanders. De villa's staan op de lijst van historische ge bouwen die de Chinese regering te koop wil aanbieden om ze daarmee voor verval te behoe den. Al langer proberen plaatselijke autoriteiten gebouwen, grond en rustieke landgoederen van de hand te doen, maar nu maakt de Chinese leiding zich zorgen over de reactie van het Chinese publiek. Veel Chinezen hebben minder goede ervarin gen met de verkoop van onroe rend goed aan buitenlanders. Als er van de buitenlandse ko pers een positieve reactie komt en de autoriteiten een goede prijs krijgen, zal de verleiding om het nationale erfgoed te ver kopen groot zijn", zegt een ma kelaar in Hong Kong. „Wat zal dan het volgende aanbod zijn? De Verboden Stad?" Eén van de landgoederen die in de verkoop gaan, is het land goed Lushan, in de provincie Jianxi. Het gebied omvat 21 luxe villa's, die tot 1980 door partij leiders werden gebruikt als zo merverblijf. Het landgoed, on geveer een eeuw geleden opge zet, is van historische waarde. Er vonden belangrijke bijeen komsten plaats van de nationa listen en communisten in de ja ren '30 en '40. Tegenwoordig wordt Lushan als een soort na tionaal monument beschouwd. „In Lushan werden belangrijke zaken voorbereid, die vervol- Colombiaanse drugkartels overspoelen Europa met steeds grotere hoeveelhe den cocaïne, vooral via Nederlandse havens. De Italiaanse maffia, waar mee de Colombianen bondgenootschappen hebben gesloten, lijkt zich daarbij goeddeels afzijdig te houden. De Italiaanse maffia heeft haar Euro pees operatiegebied de laatste jaren tot in Duits land en België uitgebreid, maar tot dusver is niet aangetoond dat ze zich ook in Nederland heeft ge nesteld. Wel is al vaker ge bleken dat de geldtransac ties ook via Nederland lo pen. ROTTERDAM HENK POSTMA Dat beeld doemt op uit rappor ten van Duitse, Italiaanse en Amerikaanse opsporingsdien sten, die de laatste tijd zijn uit gelekt. De bevindingen worden bevestigd door zowel Neder landse criminologen als door de justitiële praktijk. Vooral het Colombiaanse Cali-kartel is in Nederland actief. Volgens de Duitse Bundesnachtrichten- dienst (BND) gaat het daarbij niet alleen om de invoer van cocaïne, maar ook om het wit wassen van de zeer lucratieve winsten, en om investeringen in schepen. Rechercheteams uit Den Haag en Dordrecht zijn de afgelopen anderhalfjaar niet stil blijven zitten. Afgelopen maand meld de justitie trots dat na diep gaand speurwerk een zeer pro fessionele Colombiaanse co- caïnebende was opgerold, die de Haagse cocaïnemarkt in handen had. De transacties werden met computers be waakt. Bij huiszoekingen on derschepte de politie destijds 1100 kilo cocaïne (straatwaar de 110 miljoen gulden). De snelle opkomst van de Co lombiaanse coke-handel in Nederland is zo'n recent feno meen, dat het geruchtmakende overheidsrapport 'De georgani seerde criminaliteit in Neder land' (in september vorig jaar verschenen) er met geen woord over rept. En dat terwijl het aandeel van alle andere na tionaliteiten die met 'hoogge organiseerde' bendes in Ne derland actief zijn, tot op het percent nauwkeurig wordt ge teld. Toch is de belangstelling van Justitie niet van gisteren. Drie jaar geleden al vatte de politie een groep Colombianen in de kraag, die tot de top van een Colombiaans drugskartel werd gerekend. Daarbij werd in IJmuiden een recordvangst ge daan van 2.600 kilo. De vreug de daarover was overigens van Met honderden kilo's tegelijk komt de cocaïne Nederland binnen. Voor sommige partijen moeten scheepson- derdelen worden gesloopt. foto ap korte duur. De twee hoofdver dachten ontsnapten nog geen twee maanden later kort na el kaar, respectievelijk uit De Geerhorst in Sittard en het Arnhemse huis van bewaring. Volgens justitie gedragen de Colombiaanse kwartiermakers zich in Nederland zo onopval lend mogelijk, hebben ze door gaans hoge opleidingen geno ten en zijn ze in eigen land veelal betrokken bij op het oog respectabeleondernemingen. In vergelijking met de Turkse bendes die de Nederlandse he- roïne-markt in handen heb ben, en waarbij meedogenloze liquidaties voorkomen, gebrui ken de Colombianen tot dus ver nauwelijks geweld in Ne derland. Althans, voor zover bekend. Pas vijfjaar geleden begon het langzaam tot de opsporings diensten door te dringen dat Colombiaanse drugkartels zich aan het oriënteren waren op de Europese markt. Toen werd in Europa voor het eerst meer co caïne onderschept (5.300 kilo) dan heroïne. Inmiddels haalt alleen Nederland al bijna een dergelijke hoeveelheid. Verstopt in holle balken hard hout, tussen balen koffie, in va ten fruitsap, in blikjes cham pignons, of gewoon onder de kiel van een schip, worden in de Nederlandse havens tegen woordig partijen van honder den kilo's cocaïne gevonden. Vijftien jaar geleden kon de he le Europese vangst (155 kilo) gemakkelijk in één koffer. Bij de aanvoer spelen overi gens niet alleen Colombianen, maar vaak ook Surinaamse of Antilliaanse bendes een rol. Zo ontmantelde de Amsterdamse narcotica-brigade eind vorig De Verboden Stad staat (nog) niet op de nominatie om te worden ver kocht aan buitenlanders. foto afp gens werden uitgevoerd, inclu sief ideeën die leidden tot de culturele revolutie en de laatste acties tegen de door de vrouw van Mao geleide Bende van Vier", zegt Nelson Wong van het makelaarskantoor Fingers in Hong Kong, dat betrokken is bij de verkoop van villa's in Azië en de Amerikaanse westkust. „Na 1980 werd Lushan steeds minder belangrijk, toen de communistische leiders hun zo merverblijf verruilden voor de badplaats Beidaihe, in de buurt van Peking", zegt Wong. Volgens makelaars in Hong Kong beseft de Chinese leiding maar al te goed dat rijke buiten landse kopers een zwak hebben voor oude gebouwen. Chinese regeringsfunctionarissen zeg gen dat ze op zoek zijn naar een „Chinese overzeese koper met grote liefde voor geschiedenis en de wens om een historische plek in het moederland te be waren." Maar waarnemers zeggen dat het verkopen van Lushan gelijk staat aan het van de hand doen van het Amerikaanse presiden tiële verblijf Camp David of een van de vele kastelen van de Brit se koninklijke familie. Gewone burgers worden niet al leen geconfronteerd met het verlies van historische gebou wen, maar zelfs met het gevaar uit hun huis te worden gezet. In Shanghai bijvoorbeeld heeft het stadsbestuur bewoners uit hun vooroorlogse villa's gezet om de gebouwen vrij te krijgen voor de verkoop. Hoewel dë autoriteiten nieuwe woningen hebben beloofd, heb ben de getroffen bewoners daar niets van gemerkt. Zij beweren dat functionarissen hun eigen zakken hebben gevuld en wij zen veelbetekenend op de ge- importeerde vierdeurs auto's die bij de staatsbedrijven staan geparkeerd. Een kijkje in het archief van Joop den Uyl (deel 3) AMSTERDAM WILFRED SCHOLTEN Oud-PvdA-leider Den Uyl wilde in de jaren vijftig het doen en laten van de communistische aanhang in Amsterdam nauw keurig in kaart brengen, zodat de PvdA-propaganda daar met succes op zou kunnen inspelen. Als gemeenteraadslid adviseer de Den Uyl in een geheime commissie tot de instelling van een grootscheeps semi-weten- schappelijk onderzoek onder de communisten, zonder dat ze het zelf door zouden hebben. I ).it blijkt uit stukken in het ar chief van Den Uyl, dat ter inza ge ligt in het Internationaal In stituut voor Sociale Geschiede nis (IISG). Aanleiding tot het onderzoek naar de 'wortels van het communisme in Amster dam', zoals Den Uyl het in een notitie noemde, was een onver wachte staking in april en mei 1955 onder een deel van de ge meente-ambtenaren. Dat ver oorzaakte, op het hoogtepunt in de Koude Oorlog, grote onrust in de PvdA en de niet-commu- nistische vakbeweging. Een onderzoekscommissie, waarvan ook Den Uyl deel uit maakte, vermoedde dat er naast onvrede over het personeelsbe leid van de gemeente 'sterke politieke krachten en invloeden achter de schermen'(lees: het communisme) een belangrijke rol hebben gespeeld, aldus het eindrapport van de commissie, bestaande uit PvdA'ers en leden van de ambtenarenbond, de Al gemene Bestuursbond. Een sub-commissie kwam op 6 juli 1955 bij elkaar om een stuk van Den Uyl te bespreken over de opzet van een grootscheeps onderzoek. Het raadslid, tevens directeur van het wetenschap pelijk bureau van de PvdA, vond de gegevens die beschikbaar waren uit de volkstelling en ver kiezingsuitslagen onvoldoende om zich een beeld te vormen van de communistische aan hang in de hoofdstad. Daarom •dacht Den Uyl dat 'voor het voeren van een behoorlijke ac tie tegenover de communisten andere gegevens van meer be tekenis zijn'. Onder die gege vens, die volgens onderstaande opsomming zeer gedetailleerd moesten zijn, verstond de per fectionistische sociaal-demo craat: 1. de levensomstandigheden van de communistische aan hang, zoals 'lectuur, lidmaat schappen van verenigingen en radioverenigingen'. Den Uyl wilde zelfs weten wat hun vrije tijdsbesteding was ('bv. welke films zien zij graag, gaan zij bij voorkeur niet naar Amerikaanse films of speelt dat geen rol'). Ook vroeg Den Uyl zich af of ze veel op afbetaling kochten en 'of ze veel geld uitgeven voor snoep en dergelijke.' 2. de arbeidsomstandigheden. Zo wilde Den Uyl weten welk werk de communisten verricht ten en hoe hun instelling was ('zijn het ijverige of luie arbei ders' en 'op welke momenten spreken zij op het werk over po litiek, welke dingen schuiven zij naar voren en welke verzwijgen zij'). 3. de politieke kennis en opvat tingen. Vragen die beantwoord dienden te worden waren onder meer: 'wat weten de commu nisten van politiek', 'welke ge beurtenissen hebben indruk op hen gemaakt en welke niet', 'welke opvattingen hebben zij over de PvdA, over Drees, over Amerika, over de sociale voor uitgang na de oorlog, over het gemeentebestuur, over de wijk centra, enzovoort.' 4. het persoonlijk milieu ('was hun vader ook communist, hoe staat het met de buren, hebben zij er omgang mee als het geen communisten zijn, hoe en wan neer zijn zij communist gewor den, zijn hun vrouwen ook communist'). Om aan al deze gegevens te ko men achtte Den Uyl een 'en quête' onder communisten niet geschikt. Zij zouden daaraan waarschijn 1 ijk niet meewerken als zij al wilden toegeven com munist te zijn. Daarom moes ten partijgenoten, vakbondsbe stuurders en wetenschappers in het geheim, via het 'indirecte interview' met 'buren, de melk boer, de kruidenier, mede-ar beiders, bazen op het werk, krantebezorgers, de dominee en de pastor', de gegevens zien te achterhalen. Een aantal profes soren, arbeiders die met com munisten te maken hebben en ex-communisten moesten in de begeleidende commissie gaan zitten. Op de bijeenkomst waar de no titie-Den Uyl werd besproken, was volgens de notulen veel lof te horen voor de opzet. De aan wezigen lieten over het doel van onderzoek geen onduidelijkheid bestaan: dat moest worden ge bruikt voor 'beïnvloedingvan het betreffende bevolkingsdeel'. Een ander zei dat 'het prakti sche uitgangspunt steeds in het oog moet worden gehouden: het terugdringen van het com munisme in onze stad. Het gaat dus om de vorm en inhoud van onze propaganda'. Den Uyl bevestigde de doelstel ling, evenals de opmerking dat 'het vraagstuk niet uitsluitend vanuit het arbeiderssentiment' moest worden benaderd. 'Ook een niet onbelangrijke groep van intellectuelen en kunste naars is vaak oppervlakkig, maar niet minder gevaarlijk, ge ïnfecteerd door het communis me'. Deze groepen moesten daarom ook worden benaderd. Den Uyl: 'Ook bij een algemene opzet dient inderdaad het ma teriaal te worden gebruikt voor conclusies ten opzichte van onze politieke propaganda. Al zullen ook anderen het materi aal kunnen benutten', aldus de notulen van de vergadering. Of het onderzoek daadwerkelijk van de grond is gekomen, is niet bekend. In het eindrapport over de staking van '55 wordt wel aanbevolen om een sociolo gische instelling op te richten, die zich bezig moet gaan hou den met onderzoeken naar 'mentaliteitsveranderingen en groepsacties in de verschillende sectoren van de Amsterdamse bevolking'. WIM STEVENHAGEN PIE uersezs éuMEN pw WEI Oi£R *ONI VAM WO. imK ve TDp VAT ZE ÉEhl BEETJE. Op AÜBM ZON G.)Pi>/HEN( P£ etóEfO EN HCT ZWEET HE2££W Af" i e^fspcóiV/ zon ww aujo/HOBIUSTBOI ALWEER EEN HALVE ocht&TV PÉSuétief beuJ

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2