'Voor praten is geen tijd' Heerenveen-gevoel is besmettelijk Tafeltennissers weer B-kampioen KNVB wil snel duidelijkheid over rol Cruijff bij WK Sport Driebanders dreigen met boycot op EK DINSDAG 18 ME11993 chef ad van kaam. plv -chef rob onderwater. 071 -161446 FC Lisse ontvangt reserves Dordrecht lisse Het voetbalseizoen zit er bijna op voor FC Lisse. Vanavond om 20.00 uur staat voor de zaterdageersteklasser de finale om de districtsbeker op het programma. Op het eigen sportpark Ter Specke ontvangt de ploeg van trainer Ruud Bröring de reserves van Dordrecht '90. Succes voor taekwondoka Martini leiden Taekwondoka Marcetti Martini heeft een eerste prijs be haald bij de Open Deense kampioenschappen in Frederika. De Katwijkse, lid van de sportschool van Gerard van den Berg, werd winnaar in de categorie tot 51 kilo. Sheffield huurt jet voor Nilsson londen Sheffield Wednesday huurt een privé-vliegtuig om de Zweedse international Roland Nilsson op tijd terug te krijgen voor de replay van de FA Cupfinal tegen Arsenal op donderdag. Nilsson speelt morgen in Stockholm met de nationale ploeg de WK-kwalificatiewedstrijd tegen Oostenrijk. De Engelse bekerfi nale eindigde zaterdag op Wembley in 1-1. De actie kost Shef field 22.000 gulden. Volgens manager Trevor Francis een nuttige en verantwoorde uitgave. Becker breekt met trainer monte carlo Boris Becker heeft een week voor het begin van het toernooi om de open Franse kampioenschappen het con tract met zijn Oostenrijkse trainer Günter Bresnik opgezegd. Volgens manager Ion Tiriac van Becker zijn de twee vriend schappelijk uit elkaar gegaan. Bresnik was de vijfde trainer van Becker na Günther Bosch, Bob Brett, Niki Pilic en Tomas Smid. Monica Seles is voorlopig 'normaal' als eerste geplaatst voor het toernooi om de open Franse kampioenschappen, dat volgende week maandag op de banen van Roland Garros in Parijs begint. De nummer één van de wereld, die eind vorige maand bij een toernooi in Hamburg met een mes in de rug werd gestoken, heeft zich niet officieel afgemeld. Ze revalideert momenteel in de Verenigde Staten. Bij de mannen is Pete Sampras als eerste geplaatst voor Jim Courier, de winnaar van de toernooien in 1991 en 1992. Richard Krajicek staat als dertiende op de rang schikking. Nederland - Zweden in trek den haag Voor de Daviscupwedstrijd Nederland - Zweden, die van 16 tot en met 18 juli in Den Haag wordt gehouden, zijn over drie dagen al 19.000 kaarten verkocht. Op de openingsdag zijn 8.000 tickets gereserveerd, voor zaterdag 5.000 en zondag circa 6.000. De capaciteit van het speciaal voor deze gelegenheid op het Malieveld gebouwde stadion bedraagt 10.000 zitplaatsen. Het duel telt voor de tweede ronde van de wereldgroep. Van Heusden blijft bij Noordwijk noordwuk Keeper Arjan van Heusden heeft definitief besloten om bij Noordwijk te blijven. De 20-jarige ex-doelman van ARC heeft na een gesprek met Sparta (een week geleden) niets meer van de eredivisionist gehoord, terwijl de Kasteelclub beloofde binnen twee dagen uitsluitsel te geven. Van Heusden heeft Haarlem inmiddels zelf afgebeld. Hij kiest daarmee voor nog mi nimaal een jaartje Duinwetering. Een andere ex-ARC'er, Arjan van der Laan, heeft van Sparta een twee-jarig contract aangeboden gekregen. De onderhandelingen zijn nog niet, heerenveen gpd Nog twee nachtjes slapen. Heel voetbal- minnend Friesland verkeert in de ban van de bekerfinale SC Heerenveen-Ajax. Met 173 touringcars, acht dubbeldeks treinstel len, een boot en vele personenauto's trek ken de meer dan 22.000 supporters van de eerste divisieclub naar het Feyenoord-sta- dion. Het legioen gaat zijn beminde Klein Duimpje in de strijd tegen de reus aanvuren als nooit te voren. De fans zullen het Fries volkslied jubelen voor de plattelandse David tegen stadse Goliath ten strijde trekt. De tijden van het glorieuze Heerenveen, dat tussen 1942 en 1950 acht keer op rij noordelijk kampioen werd, herleven. Een nieuwe generatie heeft zich gevoegd bij de aanhang van destijds. Oud en jong zijn weer in de greep gekomen van dat bijzondere, o zo besmettelijke Heerenveen-gevoel. Het voetbalbedrijf Heerenveen heeft nog altijd een grote aantrekkingskracht. Na PSV, Ajax, Feyenoord en Groningen komt SC Heerenveen op de vijfde plaats wat betreft het aantal toeschouwers. Uit alle delen van de provincie - en zelfs van ver daarbuiten - komen de aanhangers naar het Abe Len stra-stadion. Gemiddeld een kleine 9000 mensen op de tribunes, voor een eerste di visieclub een onwaarschijnlijk aantal. Oud en jong, man en vrouw, links en rechts, baas en knecht - telkens weer wordt die grote, trouwe aanhang naar het stadion ge trokken. Eén van die fans, Andries Kramer (63), heeft wel een verklaring voor dat specifieke gevoel. „Heerenveen is van Friesland, Heerenveen hoort bij ons", stelt Kramer, wiens vader een echte Cambuur-aanhanger was. „Maar die club heeft mij nooit zo veel gezegd. Die sfeer bij Heerenveen, die gezel ligheid, daar krijg ik kippevel van". Virus Kramers besmetting met het Heerenveen- virus stamt uit de laatste gloriejaren van de club. Nog altijd wordt in de vaderlandse voetbalkringen met bewondering gespro ken over de successen van het roemruchte team met namen als Abe en Jan Lenstra, Mollo de Jong, Wim Molenaar, Marten Brandsma, Hennie Jonkman en keeper Tie- me 'Vuur' Veenstra. In 1948 trok dit sterren team gemiddeld 18.690 toeschouwers. Nie mand wilde een wedstrijd missen. Net als nu voor de bekerfinale, was het ook in die jaren moeilijk om aan een toegangsbewijs te komen. Bij een hele generatie voetballief hebbers heeft die tijd een onlosmakelijke band met Heerenveen gesmeed. Toch is Heerenveen meer dan alleen een voetbalclub, die veel toeschouwers trekt. Heerenveen is voor velen een gevoel, een beleving, ja soms zelfs een verslaving. Zoals bij Abe Kooistra (41) uit het Noordfriese Ternaard. Daar pal onder de Waddenzee dijk, meer dan vijftig kilometer verwijderd van het stadion, is de verbondenheid met de club ongewoon groot. „Wij zijn helemaal gek van Heerenveen", geeft Kooistra toe. De veepedicure slaat geen wedstrijd over. „Dit seizoen moest ik één keer verzaken wegens ziekte. Daar werd ik alleen maar beroerder van. Ik had de ra dio aan. De stand bleef lange tijd in even wicht, maar uiteindelijk won Heerenveen toch nog. Dat scheelde direct een paar gra den koorts. Niet te filmen, hè?" Blijft de vraag wat de oorzaak is van die enorme aantrekkingskracht van Heeren veen. In het Brabantse Almkerk probeert Bauke Koopmans (49) 'het gevoel' onder woorden te brengen. Deze ondernemer (drie aluminium verwerkende bedrijven met 250 medewerkers) reisde als jongen van negen al met zijn oudere broers per bus van hun toenmalige woonplaats IJs- brechtum bij Sneek naar Heerenveen. Het waren de nadagen van Abe, maar sedert die tijd is Koopmans niet meer losgekomen van het virus., „Heerenveen is de club van het Friese platteland. De club geeft een fijn, warm gevoel van 'samen met elkaar'." stuttgart gpd Het is nog steeds mogelijk dat de profbiljarters uit de stal van Werner Bayer, onder wie Dick Jaspers, niet zullen deelnemen aan het EK driebanden dat van 28 tot en met 30 mei in het Franse Corbeil wordt gehouden. Op de BWA-Grand Prix in het Oostenrijkse Velden kwamen spelers en bestuur van de BWA in vergadering bijeen om zich over de situatie te beraden sinds bekend is geworden dat de profs een boete (500 Zwitserse francs) zullen krijgen na hun deelname aan de 'verboden' GP in het Duitse Backnang. De Nederlandse spelers die in Backnang aanwezig waren, hebben inmiddels de sanctie, met een begeleidend schrijven van de KNBB, op hun adres aangeboden gekregen. Behalve om professional Dick Jaspers gaat het verder om de drieban ders Havermans, Habraken, Velthuis, Broeders, Uytdewilli- gen, Van Uum, Van der Looy en Verkijk. Het aangetekende schrijven is gedateerd op vrijdag 14 mei en voorzien van een briefje, opgesteld door KNBB- secretaris Rinus Krens. Krens: „Daar staat in dat we als Nederlandse bond niet op de hoogte waren van het feit dat het toernooi in Backnang niet door de wereldbond werd er kend en dat we onze spelers daarvan dus ook niet op de hoogte hebben kunnen stellen. Verder vermeldt het briefje dat we de zaak op het congres van de Europese bond, op 4 juni in Sluis, aanhangig zullen maken. Ik verwacht niet dat voor die tijd de boetes worden voldaan. Maar het is wel triest. De biljar ters lijken de dupe te worden van een persoonlijke vete tus sen Bayer en Ritmann (voorzit ter Europese- en bestuurslid wereldbiljartbond-red) De overkoepelende bonden, de Europese CEB en de wereld organisatie UMB hadden willen wachten tot na het EK in Frank rijk om niet de kans te lopen dat de titelstrijd in Corbeil door woedende profs en andere spe lers wordt gedwarsboomd. Maar toen het nieuws van de boetes toch uitlekte, had het weinig zin meer de zaak op te houden. Joop Alberda, bondscoach van de volleybalploeg, geeft aanwijzingen tijdens de training van Oranje. foti Volleyballers richten zich op EK Het woord oefencampagne wil Joop Alberda gebruiken noch horen. Toch beschouwt de nieuwe bondscoach van het Nederlands mannenteam de vrijdag startende World Volleybal League niet als doel, maar als middel. Het ac cent zet hij deze zomer op de Europese titelstrijd, begin september in Finland. „Daar moeten we de finale halen." amsterdam anp De drastisch veranderde om- standigheden staan geen ambi ties op korte termijn toe. Woensdag stond Alberda voor het eerst voor de groep. Vijf mi nuten duurde zijn inauguratie rede. De Groninger uit zich weliswaar makkelijker dan de nu weer als assistent werkzame Wuqiang Pang, maar: „Voor praten is geen tijd, gewerkt moet er worden." De aanloop naar de top ligt uitgemeten in de sporthallen Zuid in Amsterdam, in de scha duw van het Olympisch Sta dion. Op de houten vloer, in het krachthonk. „En zonder bar, zoals vroeger in de Bankras-hal. Gewerkt moet er worden", vult teammanager Gerard Verhalle aan. Alberda verwelkomde woens dag vier .thuiskomers'. Held, Benne, Van der Meulen en Klok zijn uitgerust van hun inspan ningen in Italië en meldden zich weer bij Oranje. Zoodsma bleef nog aan de kant, maar is hersteld van zijn teenblessure. Grabert en Van der Horst speel den al mee in de toernooien van Haarlem en Nafels. „De jongens zijn fris, hebben er zin in", zegt Pang. „De groep is hongerig", knikt Alberda in stemmend. Nog heeft de voor vijf maan den door de Rijksuniversiteit Groningen uitgeleende Alberda de selectie niet rond. In de twee uitwedstrijden tegen wereld kampioen en World League winnaar Italië, vrijdag in Bolog na en zaterdag in Verona, zijn de échte sterren Ron Zwerver en Peter Blangé absent. Zwer ver, op vakantie in de Verenigde Staten, heeft Alberda toegezegd op 25 juni aan te sluiten. Blangé moet worden geopereerd aan een slijmbeursontsteking in de knie, de coach kan slechts ho pen de spelverdeler nog voor het EK te mogen begroeten. „Maar ik sluit een eerdere ren- Instelling Die hoop ontleent Alberda vooral aan de instelling van de spelers. Blangé en Zwerver dan ken hun huidige status aan hun volleyballen in het Nederlands team. „Ze willen daarvoor graag iets terugdoen." Bovendien is met het in Barcelona behaalde Olympisch zilver het maximale nog niet bereikt. „Elke topspor ter wil eens goud halen. Daar is het Nederlands team nog niet in geslaagd. Er resteert nog ge noeg persoonlijke eerzucht." Voor de overige spelers - in Italië, Duitsland en Nederland minder verwend met interna tionale hoogtepunten - lonkt de top nog. Misschien in Finland. „We gaan daar voor een fina leplaats. En voor directe plaat sing voor het wereldkampioen schap", aldus Alberda. Een aan tal spelers heeft eigen drijfveren om goed te presteren. Benne heeft het wel gezien op Sicilië en zoekt een andere club, Klok beleefde een matig seizoen in Napels, de uit de eredivisie ge- recruteerde nieuwelingen willen graag zien tot hoe hoog hun plafond reikt. „De 'bezieling is volop aanwezig", constateert Alberda. foto archief Zweden prolongeert titel göteborg anp De randvoorwaarden zijn door het jawoord van de bonds raad omtrent financiële steun eindelijk tot tevredenheid gere geld. „We kunnen aan de slag", zegt Verhalle. Het al voor de on dertekening van zijn contract afgeronde programma van Al berda kan tot in details worden Na afsluiting van de World League heeft de coach een aan tal testwedstrijden uitgedacht. De tegenstander is nog onbe kend. Evenals de meest geschik te data. Die zijn afhankelijk van de vraag of Nederland wederom bij de beste vier van het stok paardje van FIVB-president Acosta zal komen. In een poule met Italië, Cuba, China, Zuid- Korea en Finland is een plaats bij de beste twee een hele opga ve. Voor Alberda gaat het volley bal-leven echter verder dan de finale, vastgesteld in Sao Paulo. Hoewel zijn verbintenis voorlo pig slechts vijf maanden telt, is een langere ambtstermijn op z'n minst bespreekbaar. Het schoolbord in één van de vele zaaltjes in de sporthallen Zuid is door een anoniem gebleven speler al van passende tekst voorzien. De volgorde: Selinger - Alberda - bond - Atlanta 1996 - Peking 2000? Het Zweeds mannentafeltennis- team heeft gisteravond in Göte- borg de wereldtitel geprolon geerd. In de hoogstaande finale van het landentoemooi werd aartsrivaal China met 3-1 ver slagen. Waldner, Persson en Karlsson brachten de punten binnen. Ma Wenge verraste in de tweede partij Olympisch kampioen Waldner. De Neder landse mannen werden zeven tiende. China behaalde de tiende en laatste titel in 1987 in New Del hi. Sindsdien is Zweden, dat in 1973 voor de eerste keer wereld kampioen werd, aan de macht. Twee jaar geleden beleefde Chi na in Japan een dieptepunt. Voor de eerste keer in twintig jaar vielen de Aziatische mees ters toen buiten de prijzen. Het Nederlands mannentafel- tennisteam mag zich de ko mende twee jaar opnieuw we reldkampioen van de tweede garnituur noemen. De ploeg van de Chinese bondscoach Li verzekerde zich gisteren bij het WK in Göteborg van de zeven tiende positie in het eindklasse ment van het landentoemooi. Twee jaar geleden kwam Oranje in Japan op dezelfde plaats uit. In de derde en laatste plaat singswedstrijd werd Denemar ken met 3-0 verslagen. Danny Heister, Trinko Keen en Henk van Spanje zorgden voor de ne gende overwinning in het tien de duel bij de zevendaagse be proeving. Slechts de cruciale wedstrijd tegen Hongkong ging met 2-3 verloren. Troostprijs Na de gemiste kans op promo tie naar de eerste categorie is de zeventiende plaats niet meer dan een troostprijs voor Oranje. Toch biedt de B-titel enig per spectief. Nederland is over twee jaar bij het WK in China weer eerste reserve voor de eerste ca tegorie. Indien één van de eer ste zestien landen om welke re den dan ook afhaakt, treedt Ne derland automatisch toe tot de elitegroep. Voor het 42ste WK in Zweden viel Joegoslavië af we gens de sportboycot. De aan melding van Noord- en Zuid- Korea, die bij het vorige WK één gezamenlijk team hadden afge vaardigd, weerhield Nederland van een papieren promotie. „Je mag wel zeggen, dat we de laatste jaren weinig geluk met de reglementen hebben ge had", oordeelde Heister, die met elf overwinningen in het enkelspel ongeslagen bleef. „In Japan werden we het slachtoffer van de versterkte degradatie, nu zijn we de dupe van de beperkte promotie. Twee plaatsen voor 66 landen is wel erg weinig." Heister (21) rilde alleen al bij de gedachte, dat Nederland bij het volgende WK opnieuw in de „kleuterklas" moet starten. „De tweede categorie hangt er maar een beetje bij. Je moet op gekke tijden spelen in een zaaltje met saunatemperatuur. Vroeger werd in de tweede categorie nog een bepaalde indeling op kwaliteit gemaakt. Nu worden alle landen op één hoop ge gooid. Partijtjes tegen Mexico, Cyprus of Toerkmenistan heb ben voor ons natuurlijk geen enkele zin." Keen Generatiegenoot Trinko Keen had evenmin genoten van de lange serie teamwedstrijden. „Ik heb drie weken naar het toer nooi toegeleefd en ik heb nu nog niet het idee dat het WK daadwerkelijk is begonnen. Met één of twee nietszeggende par tijtjes kom je de dag niet door. We doen vrijwel niets, ook al omdat de trainingsfaciliteiten bedroevend zijn. Het is best ge zellig in Zweden en het weer is ook goed, maar daarvoor zijn we hier niet gekomen. Soms zit ik mezelf gewoon op te vreten. Ik word moe van het uitrusten." Vandaag begint in Göteborg het tweede deel van het WK. Het speelschema bestaat slechts uit kwalificatiewedstrijden voor het individuele toernooi. Trinko Keen, Henk van Spanje en Emi ly Noor gaan op voor het hoofd nummer, dat morgen van start 'gaat. Haldan, Mirjam llooman en Bettine Vriesekoop stuiten in de eerste ronde op een speler uit het kwalificatietoernooi. Ruud Paauw met vakantie Lugdunum speelt op veld van VELO De supporters van Lugdunum moeten zondag naar Wateringen om hun helden aan te moedigen. Met tegenstander Wippolder en de KNVB kwamen de Kikkers gisteren overeen dat op net veld van VELO de beslissingswedstrijd wordt afgewerkt voor promotie naar de tweede klasse. Drie jaar geleden degradeerden de groenhemden naar de dérde klasse, bij winst in Wateringen keert men direct terug op het oude niveau. Dick Jaspers. foto archief zeist» gpd Het nieuwe bestuur betaald voetbal van de KNVB wil snel licht hebben in de tot dusver schemerig gebleverj zaak-Cruijff. Volgens Martin van Rooijen en Paul Boels van het vorige sectiebestuur, hebben zij met Cruijff de afspraak gemaakt dat hij het Ne derlands elftal als technisch verant woordelijke man begeleidt op de WK- eindronden volgend jaar zomer in Amerika. Mist Oranje zich daarvoor natuurlijk kwalificeert. Hoe de vork ten aanzien van Cruijff precies in de steel zit, is evenwel nog steeds niet duidelijk. Ook niet bij Jos Staatsen. „Het fijne", zegt hij, zijn woorden zorgvuldig kiezend, „weet ik niet van die zaak. Ik weet dat gezegd wordt dat met Cruijff een mondelinge afspraak is bereikt. Ik weet ook dat er een schriftelijke overeenkomst ligt, maar die is door Cruijff nog niet bevestigd. Wij zullen betrokkenen om opheldering vragen. Wij willen precies weten welke afspra ken zijn gemaakt. Afhankelijk van wat we te weten komen, zullen we beslis sen hoe we verder gaan. Als het vorige sectiebestuur een overeenkomst had met Cruijff, hebben wij die uiteraard ook. Dat is niet aan personen gebon den". Worden de algemene ledenvergade ringen van het betaalde voetbal weer toegankelijk voor de buitenwereld? Tijdens het bewind van het vorige sec tiebestuur werd besloten mediaverte genwoordigers daarbij te weren. Staatsen: „Vergaderingen van verte genwoordigende colleges, de Tweede Kamer, een gemeenteraad, en daar zou je de algemene ledenvergadering van de KNVB ook onder kunnen rang schikken. vinden meestal in open baarheid plaats. In beginsel hoort dat ook zo te zijn."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23