Leidsch Dagblad Reclame in de ruimte P*" Machinist freewheelend de bocht uit BEL: Priesteropleiding in Nieuwe Niedorp Voorzitter Duitse bond IG Metall in opspraak Indiaanse belangstelling GOED NIEUWS Alleen in Nederland en 'DDR' is geloof minder DINSDAG 18 ME11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40160 LOSSE NUMMERS ƒ1.60 Machinist Frans Boersma legt de eed af voor de ongevallenraad. foto united photos de boer olaf kraak schiphol maarten kuiper De sleutelhanger aan zijn broek rammelt als hij naar vo ren loopt. Zijn armen zet hij onwennig in zijn zij, dan laat hij ze zakken. Frans Boersma probeert nonchalant over te komen, maar het lukt hem niet zo. Daar staat hij, een simpele machinist, een gewo ne jongen, tegenover tien hooggeleerde piefen. Een ad vocaat-generaal, een oud-bur gemeester, een vice-president van de rechtbank, een hoogle raar, een lid van het koninklijk huis. Hij weet zich maar moei lijk een houding te geven. Wie zal het verbazen? Als machinist van intercity 2127 van Amsterdam naar Vlissin- gen is Frans Boersma's positie allerminst te benijden. De last op zijn schouders is enorm. Of hem nou schuld treft of niet, het was zijn trein die op 30 no vember vorig jaar bij Hoofd dorp ontspoorde. Hij zat in de stuurcabine toen er vijf doden en zestien zwaargewonden vielen. Schuldig of niet, dat draagt hij altijd met zich mee. „Nee. niet echt", is dan ook zijn antwoord op de vraag van Pieter van Vollenhoven of hij er al een beetje bovenop is. „Het heeft een hele diepe in druk op me gemaakt." Dat men er bij de Neder landse Spoorwegen niet aan twijfelt dat hij schuldig is, maakt het er allemaal niet ge makkelijker op. De conclusies van het NS-rapport naar de treinramp liegen er niet om. Frans Boersma heeft gewoon veel te hard gereden. Terwijl hij wist dat ter plekke een snelheidsbeperking gold. Re den dus om hem uit zijn func tie te zetten. Boersma blijft pertinent ont kennen te hard te hebben ge reden. Ook vandaag. „Ik reed 110 kilometer per uur toen ik de Schipholtunnel uitkwam. Toen viel de stroom uit. Ik dacht: Als ik de trein nu laat uitdrijven, kom ik met negen tig kilometer per uur bij de bocht uit, wat ik dacht dat de toegestane maximumsnelheid was." De getuigenis van een NS- onderzoeker laat van Boers ma's verweer weinig heel. „De snelheidsmeters van de trein toonden dat hij 140 kilometer per uur reed toen de stroom uitviel. Die snelheid kon hij niet bij het uitkomen van de Schipholtunnel hebben be haald, want dat was technisch onmogelijk. Dus moest het la ter zijn gebeurd. Als Boersma dan zijn trein had laten free wheelen, zoals hij beweert, reed hij op het moment van de ontsporing minimaal 123 kilo meter per uur." Zo klaar als een klontje. Bij de NS geloven dan ook maar weinigen iets van Boers ma's verhaal. 'Geef het nou maar toe, het is je gewoon ontschoten', lijkt iedereen te denken. Op die paar makkers na dan, die hem met verve verdedigen. „Het is onzin dat- ie te hard heeft gereden", zegt in de wandelgangen hoofd conducteur Van Veen, die meereed op de ramptrein. „De NS heeft er alle belang bij om het zo te doen lijken." Dat Boersma een snelheids beperking zou hebben gemist, dat kan bijna niet, vertelt Van Veen de ongevallenraad. „Hij is een heel precies man, hij wist altijd alles. Hij is een ech te miereneuker." Pagina 18: Veel procedures NS voor verbetering vat baar. Geen kront ontvangen' 071-143241 Brouwer-Rabbae kandidaat-duo Groenlinks den haag cpd Amerikaans bedrijf wil over drie jaar tussen de sterren Het GroenLinks-kamerlid Ina Brouwer wil samen met Mo hammed Rabbae, directeur van het Nederlands Centrum Bui tenlanders, lijsttrekker voor Groenlinks worden bij de ka merverkiezingen van mei 1994. Brouwer heeft dit vanmorgen bekendgemaakt. Enkele weken geleden liet zij nog weten uit de politiek te zullen stappen als zij geen partner voor het lijsttrek kerschap kon vinden. Voor het lijsttrekkerschap hebben zich tot nu toe gemeld: Wim de Boer (fractieleider Groenlinks in de Eerste Ka mer), Ineke van Gend (fractie voorzitter Groenlinks gemeen teraad Groningen), Herman Meijer (gemeenteraadslid Groenlinks in Rotterdam) en het duo Rosenmöller-Sipkes (beide kamerleden Groenlinks) 'Ideële' reclame vanuit de ruimte. Dat is dé toekomst voor het Amerikaanse reclamebedrijf Space Marketing Inc. Het bureau wil in 1996 schitteren. Wanneer de sche mering valt en de eerste sterren aan de hemel verschij nen, zal boven de horizon langzaam het helgroene em bleem van een boom verschijnen met daaromheen de woorden 'Herbebos de Aarde'. londen nicholas schoon the independent Dit logo zal enkele weken lang bij het ochtendgloren en in de avondschemering zichtbaar blijven. Het embleem moet dan bij het grote publiek al bekend zijn van reclamecampagnes op de televisie en van de schappen in de supermarkt. Bedrijven mogen het logo gebruiken als ze herbebossingsprojecten betalen en bijdragen ook aan de lance ring van wetenschappelijke in strumenten die vanuit de ruim te waken over het milieu op on ze planeet. Het reclamebord, met een doorsnede van ruim anderhalve kilometer, moet klein verpakt per satelliet in de ruimte wor den gebracht. Als het pakketje zich op ruim 300 kilometer hoogte in een baan om de Aar de bevindt, ontvouwt zich met behulp van zelfopblaasbare bui zen een dun vlies van de door zichtige kunststof mylar. De re clameboodschap zelf is van re flecterend materiaal gemaakt, dat zonlicht naar de Aarde te rugkaatst en daardoor zichtbaar is. Het reclamebord zal geen be drijven promoten. De instrumenten aan boord van de satelliet zullen voor het milieu belangrijke metingen verrichten, zoals de dikte van de ozonlaag. Na een paar weken zal het door micro-meteorieten doorboorde en aan flarden ge reten vlies terugvallen naar de Aarde en in de dampkring ver branden. De meetinstrumenten in hun baan om de Aarde blij ven echter hun werk doen. De bekende sterrenkundige Carl Sagan heeft het reclame bord veroordeeld als „een gru wel die de weg opent naar poli tieke, ideologische en religieuze slogans aan het firmament". Paul Murdin, directeur van het Koninklijke Observatorium in het Schotse Edinburgh meent: „Niemand heeft het recht om zich op zo'n manier aan onze wereld op te dringen." Reclame in de ruimte is overi gens dichterbij dan menigeen denkt. De eerste door de parti culiere sector betaalde raket een gezamenlijk project van het Amerikaanse ruimtevaartbu reau NASA, industrie en univer siteiten had deze maand moeten worden gelanceerd met een advertentie van Arnold Schwarzeneggers nieuwste film kraker Last Action Hero. Het project is vertraagd, maar een woordvoerster van de filmmaat schappij Columbia Pictures, die 500 miljoen dollar heeft betaald voor de advertentie, houdt vol dat de ruimtevaart „een zeer aantrekkelijke reclamemogelijk heid biedt". Conservatief Derksen steunt initiatief Weekblad Stern: handel met voorkennis berlijn hans hoogenduk correspondent De voorzitter van de Duitse vak bond IG Metall, Franz Stein- kühler, heeft gisteren toegege ven dat hij aan de beurs van Frankfurt tussen half maart en 1 april voor ongeveer een miljoen mark Mercedes-aandelen heeft gekocht. Aan een gedeeltelijke verkoop op 19 april heeft hij naar eigen zeggen 64.000 mark verdiend. Het weekblad Stern heeft het daarentegen over een speculatiewinst van meer dan een ton. Steinkühler ontkent dat hij bij de transactie misbruik heeft ge maakt van voorkennis, die hij kan hebben gehad als commis- Geldwagen om: 46 kilometer file bij Rotterdam rotterdam anp Een gekantelde geldwagen op de rijksweg 16 richting Van Brienenoordbrug bij Rotterdam, heeft vanmorgen geleid tot een totale file van 46 kilometer. Alle snelwegen rond Rotterdam wa ren in de ochtendspits om ne gen uur volledig verstopt. Niet alleen op de rijkswegen maar ook op de toegangswegen naar de ringweg stond het auto verkeer bumper aan bumper. De geldwagen kantelde om streeks zeven uur vanmorgen, na een botsing met een vracht wagen. De omgevallen geldwa gen blokkeerde twee rijstroken. Er moest een zware takelwagen worden ingezet om de geldwa gen weer op de wielen te krij gen. De meeste files waren in de loop van de morgen weer opge lost. saris van het autoconcern. Hij ziet dan ook geen aanleiding om af te treden. Stern meldde dat de vak bondsvoorzitter tussen 18 maart en 1 april 2.100 aandelen in de Mercedes-holding voor zichzelf en op naam van zijn minderjarige zoon had gekocht. Op 1 april begon een tweedaag se zitting van de raad van com missarissen van Mercedes, waaraan Steinkühler als verte genwoordiger van de werkne mers deelnam. Op 2 april werd besloten dat Mercedes-aande len in verhouding één op één konden worden omgewisseld tegen aandelenDaimler-Benz AG. Na het bekendworden van dit besluit steeg de Mercedes- koers in een dag meer dan 80 mark per aandeel. Steinkühler verkocht op 19 april duizend aandelen met dikke winst. De vakbondsbestuurder wees er op dat president-directeur Edzard Reuter van Daimler- Benz heeft verklaard dat hij geen inside-informatie heeft ge had over de concernplannen. „Ik wist niets meer dan elke an dere attente krantelezer", aldus Steinkühler gisteren. los alamos Taos-indianen passeren de Amerikaan se president Clinton tijdens zijn werkbezoek aan het National Laboratory in Los Alamos, California. In het laboratorium waar ooit de atoombom werd ontwik keld, leggen de wetenschappers zich nu toe op civie le projecten. foto afp haarlem maria sitniakowsky Een groep van ruim dertig jon gemannen uit Italië, Polen Spanje en Latijns-Amerika be gint september een priesterop leiding in Nieuwe Niedorp. In het voormalige klooster zouden nieuwe priesters voor het bis dom Haarlem worden opgeleid. De opleiding wordt financieel gesteund door de als zeer con servatief bekend staande P. Derksen. Deze voormalige eige naar van Center Pares is ook in verband gebracht met het aftre den van de Rotterdamse bis schop Bar, die vertrok na ge ruchten over zijn homoseksua liteit. Derksen gaat ervan uit dat de priesterstudenten straks in het bisdom Haarlem gaan werken. Bisschop H. Bomers van Haar lem heeft het initiatief zijn mo rele steun toegezegd, maar kan de vraag of de priesters in het Haarlemse bisdom gaan werken nog niet beantwoorden. Vol gens Bomers is de kwestie reeds enkele malen ter sprake ge bracht in het bisdombestuur. Anderen binnen het bisdombe stuur zeggen echter nauwelijks op de hoogte te zijn. Het neocatechumenaat, zoals de groep zich noemt, richt zich op gewone gelovigen en wil hen 'de rijkdommen van het eigen geloof opnieuw leren kennen', aldus de Italiaanse pastor Costa, die de leiding heeft over de groep. De jongemannen volg den vorig jaar een cursus op de Katholieke Theologische Uni versiteit, maar beheersten het Nederlands te slecht om de les sen voort te kunnen zetten. Volgens Costa is het neoca techumenaat geen beweging, omdat het geen eigen blad heeft en geen centrale organisatie. Een priester in het bisdom Haarlem zegt daarover: „Het is allemaal vreselijk onduidelijk, een beetje vreemd. Bij Opus Dei (een uiterst conservatieve be weging binnen de R.K. Kerk, red.) weet je tenminste wie dat leidt, hier weten we helemaal niets van. Ik sta er dan ook wat huiverig tegenover." Derksen is bij het neoca techumenaat betrokken via zijn Stichting Levend Water, die het voormalige klooster van de Cla rissen in Nieuwe Niedorp heeft aangekocht en het gebouw voor een gulden per jaar aan de nieuwe opleiding verhuurt. Derksen, die formeel alleen via Levend Water met de nieu we opleiding te maken heeft, is overigens geheel op de hoogte van de plannen: „Wij gaan zelf de hoogleraren aanleveren. Dat zullen 'vliegende professoren' zijn uit Rolduc (de priesterop leiding van het behoudende bisdom Roermond, red.) en uit Den Bosch." Er zijn nu dertig tot veertig studenten en wij kunnen er tachtig huisvesten", aldus Derksen, die hoopt dat het voormalige klooster snel te klein zal zijn. „We gaan ervan uit dat ze gaan werken in het bisdom van Bomers. Haarlem is een moeilijk bisdom, omdat er een teveel is aan ex-priesters die bepaalde functies bekleden. Dat is moeilijk voor de bisschop", aldus Derksen. Bomers wil niet ingaan op de uitlatingen van Derksen omtrent de problemen in zijn bisdom. HET WOORD IS AAN Thijs Wöltgens Eerste-Kamerleden? Dat zijn men sen die nog nooit een echte kiezer hebben gezien. VANDAAG 7 ->i Economie/Beurs 6 Familieberichten Feiten en meningen - Gesprek van de dag - Info Programma's11 Randstad18 Regio13.15,16,17 Religie - Sport HET WEER Enkele buien Vanavond en vannacht bewolkt en kans op een regen- of onweers bui Overdag half tot zwaar be wolkt en enkele buien, mogelijk met onweer Minimumtempera tuur omstreeks 15 graden, mid- dagtemperatuur ongeveer 20 Zwakke tot matige wind, kracht 2 3, meest tussen oost en zuid Ongeluk stremt treinverkeer bij Driebruggen utrecht anp Het treinverkeer tussen Woerden en Gouda is sinds acht uur vanmorgen gestremd door een ongeluk. Even voor acht uur reed een personenauto bij Drie bruggen op een onbewaakte overgang tegen een trein. De 46-jarige bestuurder van de au to kwam hierbij om het leven. Bij het ter perse gaan van de ze editie was nog niet duidelijk hoe lang de stremming van het treinverkeer zou gaan duren. Treinpassagiers werden met bussen tussen beide plaatsen vervoerd. i«6ch r>,ghi»j CIA wilde Bouterse in '83 afzetten NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws, Dus neem ik nu een abonnement. washington hans de bruun correspondent De Amerikaanse geheime dienst CIA heeft in 1983 een plan ge maakt om met behulp van Zuidkoreaanse huurlingen het bewind van de toenmalige le gerleider Desi Bouterse in Suri name omver te werpen. De Amerikanen dachten dat Korea- nen wel voor Surinamers zou den kunnen doorgaan en dus makkelijk vanuit Venezuela in Suriname zouden kunnen infil treren. Dat schrijft de vroegere Ame rikaanse minister van buiten landse zaken, George Shultz (1982-1989), in zijn pas versche nen memoires Triumph and Turmoil (Triomf en Onrust). De operatie had door 50 tot 175 commando's uitgevoerd moe ten worden. Shultz veegde het idee meteen van tafel. „Dit was te gek. Ik was geschokt dat de CIA serieus zo'n wild plan naar voren bracht." De ClA-plannen om een ein de te maken aan het bewind van Bouterse werden gemaakt na de moorden op 8 december 1982 op vijftien tegenstanders. Shultz wijdt vijf van de twaalf honderd bladzijden aan Surina- Voorletter* j Postcode: Plaats: i Tel.: r br/wpnjl Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatisch 28.75) i Q Per kwartaal i 0 via acceptgiro 82,85) j 0automatisch (ƒ82.85) chicago »rtr Nederland en de vroegere DDR zijn de eni ge van veertien onderzochte landen waar het geloof in God is verminderd. Dat blijkt uit een onderzoek van de priester en schrij ver Andrew Greeley en het opinie-onder zoekscentrum van de Universiteit van Chi cago. Voor het onderzoek werden bijna 19.000 mensen ondervraagd in de vroegere DDR. de rest van de Duitse Bondsrepubliek, Groot-Brittannië, Hongarije, Italië, Ierland, Noord-Ierland, Noorwegen, Israël. Slovenië, Nieuw-Zeeland, de Verenigde Staten, Ne derland en Polen. In al deze landen, behalve Nederland en de vroegere DDR, gelooft een ruime meer derheid van de bevolking in God. In Ierland en de VS gaat het om 90 procent van de in woners. in Italië 80 procent en in Israël, Groot-Brittannië en Nieuw-Zeeland gelooft tweederde in God. In Nederland was dat iets meer dan de helft. In de vroegere DDR minder dan een kwart. Uit het onderzoek blijkt verder dat het ge loof in een leven na de dood toeneemt. Jon geren geloven meer in het eeuwige leven dan ouderen. Alleen in de vroegere DDR, Is raël en Slovenië gelooft meer dan de helft van de bevolking dat de dood het definitie ve einde is. Atheïsten zijn in vrijwel alle onderzochte landen een kleine minderheid. Alleen in de vroegere DDR en Slovenië is meer dan 20 procent van de bevolking ervan overtuigd dat God niet bestaat. In de vroegere com munistische landen van Oost-Europa is vol gens Greeley geen massale „terugkeer naar de kerk" te signaleren, maar er is wel een „krachtige en onverwachte" heropleving van het geloof. I Nr. bank/giro: i Handtekening -rj /yjóddfa IVir bon in m rmrLf /onder poxi*«*l Murrn nui Uidvh Da«t.U4. I AhomtrrwnKf. AflfMOOfdnr 100*0. 2900 VB Lcidrn Of hd 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1