'Ik doe het wel samen met de buurvrouw' Het Gesprek van de Dag Wie bukt, 'Ze moeten mij altijd hebben' stemt toe Rap geld Thuis via een 'wervende' advertentie Met de NZH naar Minasoussa DINSDAG 18 ME11993 Tweedehands tijdschriften bij Hoogvliet Als je van vliegers houdt, dan zie je ze als kleurige vlammende zwaarden die het zwerk doork lieven. Of als schilderijen aan dunne draadjes. Als je niet van vliegers houdt, dan zie je ze als reusachtige scheermessen aan touwtjes. Of als roofvogels, biddend in de lucht, klaar om zich bovenop een prooi te storten. Het zijn juist deze angsthazen die zich de laatste tijd nogal in het nauw gebracht voelen. Vooral op het strand is voor hen het Grote Beven begonnen. En het Permanente Ontwijken. Overal messcherpe vliegers die met grote snelheid rondcirke len. Voor de guillotine zit je ten minste nog rustig op je knieën! Valt er dan niets te ondernemen tegen deze luchtvervuilers? Waar is de sterke arm der wet? J. Klinkenberg, strandpostcom- mandant van de Katwijkse poli tie heeft in elk geval een toena me geconstateerd in het aantal vliegers op het strand.. „Het zijn er steeds meer. Veel stuntvlie gers ook. Vorig jaar kwamen ze echt bij bosjes het strand op. Daar zijn wel wat ongelukjes mee gebeurd. Éen persoon kreeg een touw in zijn nek, een ander een vlieger op zijn hoofd." Vooralsnog heeft dat in Katwijk nog niet geleid tot extra maatre gelen om het vliegeren aan ban den te leggen. „Er is een alge mene verordening. Daarin staat globaal dat spelen op het strand niet gevaarlijk mag zijn. Als het druk is sturen we daarom men sen met vliegers naar een stil stukje strand. Want we kijken heus goed uit. Maar normaal gesproken laten we ze lekker doorgaan. Je moet iedereen z'n pleziertje gunnen, als het maar niet gevaarlijk is voor andere mensen." Dat vindt P. van den Brink, van de politie in Noordwijk, ook. „Vliegeren hoort bij het sociale gebeuren hè. Vliegeren hoort bij het strandleven. Alleen als er klachten binnenkomen, doen we wat. Op grond van de poli tieverordening. We sturen de vliegeraars dan naar een vrij stuk strand. Overigens geldt dat voor elke vorm van overlast. We kunnen ook optreden als er een paar mensen met een bal spe len. Als er tenminste klachten over binnenkomen, want déar draait het om." R. van der Bom, van de politie in Wassenaar, zoekt even voor ons op welke regels er gelden ten aanzien van het vliegeren. „Artikel 37 van de Algemene Plaatselijke Verordening: het is verboden te spelen op het strand, of bij het baden of zwemmen in zee, indien daar van gevaar of ernstige overlast voor personen dan wel bescha diging van goederen is te duch ten." Dat lijkt ons duidelijk. Maar er is nog meer, zegt Van der Bom. „Er is ook een algemeen vlieger verbod, uit de luchtvaartwet. Omdat vliegveld Valkenburg hier natuurlijk in de buurt is. Als we het echt zouden willen aan pakken, dan kan dat dus." „Maar we laten de mensen vlie geren, totdat er klachten ko men. We hebben tot nu toe niet zo veel klachten binnengekre gen. Dat wil niet zeggen dat men er geen last van heeft. Als er één klaagt, hebben in werke lijkheid tien mensen er last van- ...Voorlopig zien we echter in elk geval nog geen aanleiding om prioriteit te geven aan de si tuatie met de vliegers." Ja, beste mensen, wie bukt, stemt toe. HERMAN JOUSTRA» Het is toch wat: sta je bijna le vensgroot op de voorpagina van de Volkskrant en dan hoor je dat pas als de kiosken gaan slui ten. Niemand herkent je, terwijl je voor hetzelfde geld een volks held voor een dag had kunnen worden. Het overkwam de Voorschotenaar G. (Sjors) Kar- remans gisteren. Zaterdag werd hij vereeuwigd terwijl hij op zijn antieke Harley Davidson meereed in de motor- demonstratie tegen de kabi netsplannen, gisteren stond hij de hele dag in een Haagse bouwput: „En daar lezen we geen Volkskrant". Dat de pers hem er weer uitpik te, verbaast de Voorschotenaar niet: „Ze moeten me altijd heb ben". Neem nou Breda, vorig jaar: duizenden Davidson-fans en wie werd er door het NOS- Journaal uitgepikt? Karremans, 'midden in beeld'. Of dat blad voor jongerenwer kers, Jeugd en Samenleving. Een artikeltje over randgroep jongeren en wie stond er op de foto? Karremans, met het veel betekenende onderschrift dat randgroepjongeren 'over het al gemeen agressief zijn'. Nu wordt de Voorschotenaar niet snel boos, maar ditmaal nam hij een advocaat in de arm. En het werkte. De niet-verspreide bla den moesten worden vernietigd en in het volgende nummer stond keurig dat de foto niet bij het stukje hoorde. Geen wonder dat Karremans zaterdag op zijn hoede was toen de Volkskrant-fotograaf hem van alle kanten vastlegde. Hij stapte geen moment van zijn motor af en bleef maar vragen of het voor een artikel over mo torrijden is. Het resultaat vindt hij 'best gei nig'. Vraag blijft waarom hij er weer werd uitgepikt. Was het de stokoude motor, nog door de Canadezen gebruikt om ons land te bevrijden? Was het de grootste man uit de club van 4500? Of was het die lieve ted dybeer op de voorplecht, als mooi contrast met de stevige, stoere man daarachter? „Ach", zegt Karremans, "misschien is die man wel even lief'. Hij praat in ieder geval graag met de pluche 'overlegpartner' Je moet iedereen z'n pleziertje gunnen, als het maar niet gevaarlijk is voor andere mensen." FOTO DICK HOGEWONING gen motorrijders pas na jaren op een zware motor rijden, ter wijl het zoontje van de bankdi recteur direct een 'dikke Porche onder zijn kont kan krijgen?' „Straks eisen ze nog dat we met zijwieltjes gaan rijden". Kortom, Karremans vreest dat we hem zijn vrijheid gaan afpakken. Dat we hem in een autotje willen stoppen of zijn Harley zo vol hangen met geluiddempers dat het geen Harley meer is. „Ik hoop maar dat die foto mensen aan het denken zet. Zo van. laat die vrije jongen lekker relaxed motorrijden op zijn mu seumstuk. Ieder mens heeft toch wat? De een heeft een tuintje, een ander een motor". voorop. Rijden de automobilis ten weer te hard en te onvoor zichtig? De beer vertelt alles, zo dat Karremans beter ten strijde kan trekken tegen de bemoeials van de overheid. Wat denken ze wel? Dat ze hem kunnen voor schrijven dat hij zijn blote ar men verruilt voor een anoniem apepakkie met fluorescerende strepen, een omgekeerde visse- kom opzet en 'niet méér geluid dan een snorfietser mag ma ken?' "Nooit", laat hij krachtig weten. „Als je geen geluid maakt, druk ken automobilisten je helemaal van de weg af. Want zij mogen wèl geluid maken, kunnen via de speakers het geluid van een motor laten horen". En zo heeft hij meer wrevels: waarom mo- 'Er zijn blijkbaar nog meer domme mensen Het begon allemaal met een ad vertentie in een huis-aan-huis- blad. 'Verdien 5000 gulden per maand met thuiswerk' werd er beloofd. Klonk aantrekkelijk. De eerste stap was het schrijven van een brief naar een adres in Velserbroek. Wel eventjes een postzegel bijsluiten. Binnen een week lag het antwoord in de brievenbus. Twee A4'tjes waarin ene me neer Walkeret uit Frankrijk zijn verhaal doet. Hij vertelt dat hij volledig aan de grond kwam te zitten doordat hij werkloos werd. Maar alles kwam weer op z'n pootjes terecht toen dit heerschap van een vriend een 'truc' leerde. De methode die Walkeret overeind hielp, heet RGT Vertaald in de brief als Rap Geld Thuis. „Ik heb slechts dertig minuten nodig gehad om RGT te begrij pen en slechts twee dagen om het toe te passen. Het zou dom zijn als u er ook niet van zou profiteren en egoïstisch. Deze formule is een uitzonderlijk aanbod als u een project te rea liseren hebt, een droom te ver wezenlijken of een financiële putte delven Klinkt nog steeds fantastisch en het maandje Florida komt dich terbij. Nadeel is alleen dat op de velletjes niet staat omschreven hoe we tot de kringen der wel varenden kunnen gaan beho ren. Om daarachter te komen, hoeven we 'slechts' 41 gulden in een enveloppe te stoppen en deze te zenden naar het con tactadres in Velserbroek. Merkwaardig. Doch, goedgelo vig als we zijn, gaat de tweede brief richting de nieuwbouw wijk. Een klein dossier van der tien bladzijdes is de beloning die na een paar dagen in de bus rolt. Daarin wordt uit de doeken gedaan dat de formule is be stemd voor werkzoekenden, huismoeders, studenten ouder dan achttien jaar, gepensio neerden. gehandicapten, perso nen die geld zoeken om een handelszaak te starten en werk- hebbenden die niet genoeg geld verdienen. Om tot een doel groep te behoren, rekenen we ons gemakshalve tot de laatste categorie. Verder lezend, komen we ra zendsnel tot de conclusie dat we geweldig bij de neus zijn ge nomen. Om geld te verdienen, moeten we precies hetzelfde do^n als onze contactpersoon in Velserbroek heeft gedaan. Dat betekent een advertentie plaatsen in een blad en de in zenders een brief sturen met de mededeling dat ze 41 gulden moeten overmaken voor meer informatie. Deze methode roept vragen op. Daarom bellen we met onze contactpersoon. Mevrouw S. Heilig: „Ik heb op de adverten tie zo'n vierhonderd reacties ontvangen. Daarvan heeft maar een klein deel later de 41 gulden opgestuurd. Nee, negatieve re acties heb ik niet gehoord. Waarom ik dit doe? Ik ben zelf zo dom geweest een keer op zo'n advertentie te reageren. Ik had niet verwacht dat iemand op mijn advertentie zouden re ageren. Maar er zijn blijkbaar meer domme mensen." ARNOLD AARTS „Een goed initiatief, maar wel schunnig dat ze tweedehands bladen weer voor de volle prijs doorverkopen." De 35-jarige Leidenaar Dolf Pasveer is best wel te spreken over het plan van supermarktketen Hoogvliet om tijdschriften te gaan 'verhuren' in de 22 vestigingen. „Maar ik moet nog zien of het doorgaat. De leveranciers schijnen het minder leuk te vinden." In de Boskoopse vestiging ver huurt Hoogvliet al een paar we ken tijdschriften. Klanten die een gekocht blad voor zaterdag middag vijf uur netjes en onbe schadigd terugbezorgen ('niet schrijven, scheuren, kladderen of vetvlekken maken') krijgen de helft van de aankoopprijs te rug. „Het heeft ook wel iets gezel ligs," vindt Pasveer. „Het herin nert me aan de leesportefeuille die we vroeger thuis hadden. We waren de tiende in de rij, dus een blad was al zo'n beetje tot pulp gelezen voordat wij aan de beurt waren, maar voor het leesgenot maakte dat niets uit." Vriendin Diana is het roerend met hem eens. „Bij de kapper lees je toch ook altijd oude tijd schriften, dat vind ik ook niet erg. Zo snel verandert de mode nou ook weer niet." Een andere 'klant' in een kiosk aan de Breestraat maakt het al lemaal niet zo veel uit. „Ik koop gewoon nooit tijdschriften, ik lees ze hier wel", klinkt het la coniek. De verkoper wijst kwaad zijn richting: „Ik ken dat soort. Echt Hollands kijken, kijken, maar niet kopen. En ik blijf met onverkoopbare handel zitten, want die lui hebben meestal nog vuile poten ook. Gestoord word ik van die galbakken." Oegstgeest? Dat wisten we al. Leiderdorp? Oude koek. Rijns burg? Idem dito. Met een bus van de NZH kom je overal in de regio. Maar dat de vervoermaat schappij ook op Minasoussa rijdt, dat is ons nog niet bekend. We zien het toch duidelijk staan op de kaft van de nieuwe dienstregeling: Minasoussa. Te kenaar Frans Piët laat er zijn ei gen helden Sjors en Sjimmie naar toe reizen. „Leuk hè", zegt B. Leeuwen- burgh van de vervoermaat schappij. „We laten al jarenlang een striptekenaar de voorplaat van de dienstregeling tekenen. Vanaf'81 al." Maarten 'Ollie B. Bommel' Toonder bijvoorbeeld en Willy 'Suske en Wiske' Van- dersteen. Een opmerkelijk ini tiatief. „Ach, bedrijven zoeken in de regel iets om zich te profi leren", zegt Leeuwenburgh. „De één doet dat via verschillende takken van sport, wij hebben gemeend dat via de strip te moeten doen. We zijn bijvoor beeld ook sponsor van de strip- driedaagse in Haarlem. De gro te animator is onze directeur, de heer Testa. Hij is een ver woed stripverzamelaar. Dat blijkt, want de NZH laat het niet bij prenten op dienstrege lingen. „We gebruiken ook striptekeningen voor onze nieuwjaarswensen. Dat zijn meestal variaties op de voor kant van onze dienstregeling. En op onze jaarverslagen staan ook tekeningen. Die blijken zeer goed aan te slaan. We verkopen de boekjes zonder twijfel ook aan de echte stripliefhebbers. En natuurlijk aan mensen de gewoon de informatie nodig hebben. Het is dan ook de be doeling om daar mee door te gaan." We maken de woordspeling 'strippenkaart', al vinden we die eigenlijk te veel voor de hand liggen. Leeuwenburgh: „Nou, we hebben écht letterlijk een strippenkaart gemaakt. Voorde stripdriedaagse. Stonden er alle maal leuke tekeningen op die kaart." „Echt Hollands kijken, kijken, m Over het initiatief van Hoogvliet is de kioskhouder weinig en thousiast. Als ik dat ga doen zit ik met allerlei extra administra tie. Bovendien zie je aan de meeste bladen wel dat er in ge lezen is. Je ziet het hier dankzij die lui die de bladen hier, ik zal maar zeggen, tweedehands staan te maken. Die worden ir niet kopen." niet meer verkocht, mensen ne men altijd de tweede of derde van de stapel, omdat die er nog fris uitziet." Een van de redenen voor de ac tie is volgens Hoogvliet dat het milieu gespaard zou worden. Leidse Dolf haalt dit argument op een originele manier onder uit. „Als je speciaal met je auto naar de winkel terugmoet om dat blad te brengen, kun je het beter in de papierbak op de hoek van de straat gooien." Vol gens de verkoper gaat dat niet op. „Iedereen doet toch op za terdag boodschappen, dat kan dan mooi in een moeite door." Een Leidse dame van middelba re leeftijd ziet weinig in het FOTO HIELCO KUIPERS Hoogvliet-plan. „Ik doe al jaren de krant en de Libelle samen met de buurvrouw en m'n schoondochter, die twee blok ken verder woont. Dat is goed koper en je kan ze nog houden ook."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19