Oud-kweker pleit voor bollengebied in duinen E1N&: 'Ons vak is heel vooruitstrevend Leiden Regio Voorhouter regisseert camerateam in Monaco Tulp moet 'de smoel' van Noordwijk worden DINSDAG 18 MEI 1993 GERT VISSER. PIV.-CHEF AAD RIETVELD. 071 -161417 'De kiekendief is ook te zien in Art is' Een nieuw bollengebied van duizenden hectaren in de duinenrand vanaf de Ruigenhoek tot ver voorbij Vo gelenzang. Noordwijkerhouter J.C. Warmerdam ziet het al helemaal voor zich. De 84-jarige gepensioneerde bol- lenkweker is bezig de laatste hand te leggen aan een boek waarin hij zijn plannen ontvouwt. noordwijkerhout. Het boek is een vervolg op het vorig jaar verschenen 'Noord wijkerhout verleden, heden en toekomst' dat door Warmerdam is samengesteld. In het nieuwe boek komt de kweker met sug gesties om de talloze gevaren die de bollenstreek bedreigen het hopfd te bieden. Door dui nen om te ploegen tot bollen velden denkt Warmerdam een gezonde en florerende bedrijfs tak in de Duin- en Bollenstreek te kunnen behouden. In kleine kring heeft hij zijn plannen al kenbaar gemaakt. „De tijd lijkt er rijp voor, ik heb veel bijval gekregen." Warmerdam wil een deel van het duingebied vanaf de Rui genhoek tot voorbij Vogelen zang omploegen, omdat dit stuk aansluit bij andere bollen velden in de streek. Bovendien denkt Warmerdam dat de duin- grond de beste bollengrond van de streek kan worden. Warmer dam baseert die mening op zijn jarenlange ervaring als bollen- kweker. Op allerlei plaatsen in de bollenstreek - tot in Noord- Holland - heeft hij bollen ge teeld. Warmerdam heeft zich ook in het verleden reeds sterk ge maakt voor het omzetten van duingebied in bollengrond. Zo werd er in het Langeveld 190 hectare duingrond bewerkt. Warmerdam denkt dit kunst stukje te kunnen herhalen. De duinen vormen echter een be langrijk waterwingebied, een zeewering, een natuur- en een recreatiegebied. De Noordwij kerhouter kan wel over het ver lies van deze functies heenstap pen. De duinrand tussen Rui genhoek en Vogelenzang is vol gens hem zo breed, dat er best een stuk vanaf kan zonder dat Zuid-Holland direct onder wa ter komt te staan. Over andere functies van het gebied kan hij kort zijn. „De kiekendief is ook te zien in Artis en zeldzame planten zoals de parnassia kun je in de tuin zetten." Dat de bollentelers een boter ham moeten kunnen verdienen, vindt de 84-jarige veel belangrij ker. Hij onderstreept de econo mische en toeristische waarde van de bollenteelt. „Er gaan miljarden in om. Welke be drijfstak kan dat nadoen? De mensen moeten toch aan het werk kunnen blijven? Alleen daarom al is de Duin- en Bol lenstreek niet weg te denken en moet de bollenteelt hier blij- Hij betwijfelt zelfs of de dui nen voor de drinkwatervoorzie ning echt nodig zijn. De Noord wijkerhouter ziet meer heil in het gebruik van rivierwater. „Europa wordt toch één? Ze moeten er straks maar voor zor gen dat Frankrijk ophoudt met het lozen van zout in het rivier water. want Nederland fungeert nu als riool. En hoe lang kun nen ze het oppompen van het water uit de duinen nog volhou den? Water uit de duinen is kal- kwater en dat zorgt voor aan slag in de kraan en verstopt de afvoer." Warmerdam kan zich vooral kwaad maken om de milieu lobby, die de natuur zijn gang wil laten gaan en nieuwe moe rasachtige gebieden in de dui nen wil creëren. „In mijn eerste boek heb ik beschreven hoe het er in Noordwijkerhout vroeger uitzag", zegt Warmerdam. „Het was hier een groot moeras en de mensen waren arm. Boven dien stikt het in moerassen van de muggen. Willen ze die situa tie terughebben?" leiden De leerlingen van de Zijlwijkschool vierden gistermiddag 'oud en nieuw'. Met oliebollen en vuurwerk namen ongeveer 300 leerlingen afscheid van hun oude schoolgebouw aan het Schaduwpad. De school gaat tegen de grond om plaats te maken voor nieuwbouw. Tijdens de bouwperiode zitten de kinderen in het naastgelegen gebouw van de voormalige Dukdalf-school aan het Regenboogpad. foto hielco kuipers Voorhouter Ferdinand Fransen (25 jaar) gaat met medestudent Erwin Kleinjan uit Amsterdam in Monaco een camerateam re gisseren. Het betreft een reportage over de trainingsdagen van de Grand Prix van Monaco. De race met de Formule-1 wagens is op 23 mei. De reportage van Fransen en Kleinjan wordt op 13 juni bij RTL4 uitgezonden. De opdracht vloeit voort uit een prijsvraag van RTL 4 en siga retten fabrikant Phillip Morris die de studenten hebben gewon nen. Voor de wedstrijd moesten ze een zogeheten 'storyboard' schrijven voor de trainingsdagen voorafgaand aan de race. Het draaiboek van de twee studenten werd gehonoreerd, zodat zij binnenkort kunnen afreizen naar Monaco om hun ideeën om të zetten in een beeldimpressie van vijf minuten. Plan voor herinrichting boulevard valt bij politiek in goede aarde noordwijk paul de vlieger Het plan van omgevingsarchitecte Karin Daan voor herinrichting van de Noord- wijkse Koningin Wilhelminaboulevard valt in goede aarde bij de politiek. Voor dat een definitief standpunt wordt inge nomen, willen de meeste partijen echter precies weten wat de kosten zijn. Dat bleek gisteren tijdens een commissiever gadering waarin Daans plan werd be sproken. Van de meeste partijen was er vooral lof voor de ideeën voor de Koningin Wil helminaboulevard zelf. Minder positief werd geoordeeld over de voorstellen voor het Vuurtorenplein en het Palace- plein. Omdat de bijeenkomst van gister avond informatief was, bleven keiharde uitspraken of duidelijke keuzes van de politieke partijen achterwege. Duidelijk werd slechts, dat burgemeester en wet houders de plannen verder mogen uit werken. Erg te spreken waren de aanwezigen gisteren oven de 'vondst' om de tulp een steeds terugkerend element in het ge bied te maken. De bloem moet 'de smoel van Noordwijk' worden, vindt Daan. Over de hele lengte van de boule vard wil de architecte om de 18 meter een tulpvormige armatuur plaatsen, op een drieëneenhalve meter hoge, 'stoere' sokkel. De armaturen vormen de schei ding tussen twee in hoogte verschillende wandelstroken die aan de zeezijde van de boulevard komen. Aan de andere kant van de rijbaan moet in de plannen van Daan een brede flaneerboulevard komen. De plannen om van het Palaceplein een fraai ingericht plein met fonteinen, bankjes en duiven te maken en de auto's daar te weren, wordt gesteund door de ondernemers. Mits de auto's onder het plein worden geparkeerd. Groen Links, WD en PvdA willen vooral weten wat het allemaal gaat kosten. „Wat is de rea liteitswaarde van dit plan? Wat voor een boulevard kan Noordwijk, waar de bo men niet meer tot in de hemel groeien, zich eigenlijk veroorloven? Hoeveel geld heeft de gemeente hiervoor, wat kunnen we aan de burgers vragen en wat betalen de ondernemers mee? Die vragen willen wij eerst beantwoord zien. Anders praten we misschien alleen maar over luchtkas telen", zei PvdA-woordvoerster C. Voor ham. Examen op de instrumentenmakersschool leiden»unda welther .Als ze horen dat ik op de Leid- se Instrumentenmakersschool zit, zeggen mensen soms 'Ik speel ook viool'. Maar dat is dus heel wat anders." Bart van Nunen legt geduldig uit dat de instrumenten die hij maakt, niets met muziek te maken hebben, maar alles met tech niek en mechanica. De school leert het ontwerpen en bouwen van technische apparaten voor ziekenhuizen, natuurkundig onderzoek, luchtvaart, enzo- Gisteren deed de 21-jarige Bart eindexamen constructie leer. „Bij dat vak moet je ont werpen voor instrumenten te kenen en de bijbehorende na tuurkundige krachten uitreke nen. We moeten bijvoorbeeld een kogellager ontwerpen, of een veer met een bepaalde kracht, of een apparaat dat len zen scherp stelt. Het is wel alle maal theorie, met pen en pa pier. Het praktijkexamen komt pas over een paar weken. Dan EXAMENUITSLAGEN Voorlopige uitslag examen Frans HAVO 17 mei (alleen gesloten vragen). 1 D;2D;3A;4B;5B;6A; 7 D; 8 C. 9 D; IOC; 11 A; 12A; 13B. 14C; 150; 16 B; 1 7 B; 18 A; 19 B: 20 Ai 21 C; 22 D; 23 Ci 24 D; 25 A; 26 Di 27 Bi 28 Di 29 Bi 30 E; 31 D; 32 B; 33 B; 34 A; 35 B 36 A. 37 C; 38 C; 39 D; 40 D; 41 C; 42 B; 43 D; 44 D. 45 D; 46 A; 47 A; 48 A; 49 D; 50 C. Voorlopige uitslag eindexamen MAVO C EN 0 Nederlands tekstverklaring (alleen gesloten vragen). MAVO Ci 1 Ci 2 C; 3 C; 4 Ci 5 Bi 6 A. 7 Bi 8 Bi 9 A; 10-; 11 C; 12 B; 13-; 14- 1 5 C; 16 1 7 D; 18 D; 19A; 20 0; 2 1 A; 22 C; 23 C; 24 C; 25 A; 26 -; 27 E; 28 0; 29 B; 30 C; 31 -; 32 C; 33 C; 34 i 35 A; 36 37 -; 38 A; 39 A; 40 C; 41 C; 42 B, 43 A. MAVODi 1 A; 2 3 4 i 5 6 A; 7 Di 8 B; 9 C; 10 A; 11 -; 12 C; 13-; 14 D; 15 C; 16 1 7 C; 18A; 19 A; 20C;21- 22 B. 23 Ai 24 0; 25 C; 26 D: 27 C; 28 Ci 29 B; 30 0; 31 A; 32 -, 33 34 C; 35 B;36 -; 37 C; 38 0; 39 0; 40 A; 41 0. sta ik een week in de werkplaats om bijvoorbeeld een meetin strument te bouwen." Bart heeft ook een uitgebreide materiaalkennis. „We leren over alles, van zagen tot werken met computergestuurde apparatuur. Je begint in het eerste jaar na tuurlijk heel eenvoudig, met vij len. Daar heeft iedereen trou wens een bloedhekel aan." Bart heeft het erg naar zijn zin op de instrumentenmakers school. „Het leuke van dit vak is, dat je steeds met iets anders bezig bent. We zullen nooit tien keer hetzelfde instrument ma ken. En we zijn altijd met de nieuwste technieken bezig. Het vak is heel vooruitstrevend." „Verder moet je van heel veel dingen iets weten. Je moet een ontwerp niet alleen kunnen te kenen en berekenen, maar het ook kunnen produceren en je kennis overbrengen op anderen die het willen gebruiken voor de massaproduktie." Het maakt Bart niet uit in welk vakgebied hij later terecht- Bart van Nunen: „We leren over alles, van zagen tot werken met computergestuurde apparatuur." komt, „of het nu in de lucht vaart, een ziekenhuis of voor mijn part de rioolinstallatie techniek is. Elk vakgebied heeft zo z'n eigen leuke kanten. Op deze school leer je de basisprin cipes, waarmee je later overal terecht kan. Ik heb de techniek als hobby eigenlijk met de pap lepel ingegoten gekregen. Op mijn twaalfde stond ik al achter de draaibank. Mijn vader heeft ook deze school gedaan, dus thuis kan ik lekker discussiëren over constructies." Bart wil na het examen in elk geval verder leren, 'want je kan nog lang genoeg werken'. Maar welke studie hij gaat doen, weet hij nog niet precies. Later, als hij een paar jaar gewerkt heeft, wil hij graag een eigen bedrijfje op zetten, met niet teveel perso neel. Het vak biedt nog steeds goe de arbeidsperspectieven, „hoe wel het vroeger nog beter was. Wij instrumentenmakers mer- FOTO JAN HOLVAST ken ook dat het slechter gaat in de metaal en dat Daf en Fokker inkrimpen. Maar als je van deze school komt, zit je nog steeds gebakken. Je krijgt direct een baan." Examenkandidaten hebben last van herrie Geluidsoverlast was gisteren op de derde dag van het eindexamen de meest voorkomende klacht bij de klachtenlijn van het Landelijk Aktie Komite Scholieren (1AKS). Erg storend was bij voorbeeld dat het MAVO-examen maandag een half uur korter duurde dan het VWO-examen. De vertrekkende MAVO-kandidaten veroor zaakten daardoor veel overlast voor de nog doorzwoegende VWO 'ers. Veel scholen hadden bij de toewijzing van lo kalen geen rekening met dit roosterprobleem gehouden. Het komt vaak voor dat de MAVO- kandidaten in een lokaal naast dan van de VWO'ers zaten; soms zelfs in hetzelfde lokaal. Het LAKS roept de scholen op beter op hinder lijke geluiden te letten. Elk jaar opnieuw is ge luidsoverlast de meest voorkomende klacht bij het examen, terwijl het probleem meestal best te voorkomen is. Zo bleek ook nu weer dat maandag op verschillende plaatsen bouwwerk zaamheden begonnen naast scholen waar exa men wordt Elfgenomen. Volgens de LAKS- woordvoerder wordt het tijd dat scholen eens afspraken gaan maken met de gemeente over dit probleem. Ook zijn er nog steeds scholen die er niet aan denken dat een les handarbeid in het lokaaf naast het examenlokaal voor de kandida ten erg storend is. i Nunen. Opleiding: Leidse Instrumentenma- VOORAF „Ik ga het wel halen. Maar ik moet wel het hele weekeinde nog hard leren. Erg zenuwachtig ben ik niet, ik doe gewoon mijn best en als ik klaar ben, kan ik er toch verder niets aan doen. Maar het is eigenlijk wel goed om een beetje gespannen op het examen te verschijnen, want dan kun je je beter concentreren. Het tentamen duurt honderd minuten en we krijgen acht tot tien opgaven. Dat betekent dus flink doorschrijven. Ik denk niet dat ik tijd teveel heb." ACHTERAF „Het was behoorlijk pittig. Er was veel rekenwerk bij. Het waren in totaal zeven vragen, bij twee moesten we constructievoor beelden geven en bij de rest moesten we krachten en momenten uitrekenen. Maar het ging wel redelijk goed. Ik ga er wel van uit dat ik het gehaald heb." Plantenmarkt in de Hortus Voor de vierde keer houdt de Vereniging Vrienden van de Leidse Hortus zaterdag 22 mei een grote plantenmarkt in de Leidse Hortus Botanicus. Er worden lezingen gegeven door Harry Roskam, voorzitter van de Nederlandse Varenvereniging en Jan de Koning van de Hor tus, die iets vertelt over de bloe menwereld op Kreta. Tussen 10.30 en 16.00 uur staat de hoofdingang aan het Rapen burg 73 open. De entreeprijs bedraagt 3,50 gulden, maar kin deren tot 12 jaar en senioren komen voor 1,50 gulden bin nen. Voor houders van een jaar kaart, een Vriendenkaart of Mu seumjaarkaart is de toegang Open avond bij Holtlant College De opleiding activiteitenbege leiding van het Holtlant College bestaat tien jaar. Voor de school aanleiding om extra aandacht aan deze afdeling te besteden. Vandaag, dinsdag 18 mei, wordt tussen 19.00 tot 21.00 uur een informatieavond gehouden in het schoolgebouw aan de Pot gieterlaan 7 in Leiden. Het be roep activiteitenbegeleider/ster betekent werken in een zieken huis, verpleeghuis of een instel ling voor gehandicapten. Pomphouder eist schadevergoeding Noordwijkerhout den haag noordwu kerhout paul de vlieger P.C. Zandbergen, de eigenaar van het voormalige garagebe drijf ACB aan de Dorpsstraat in Noordwijkerhout, eist schade vergoeding van de gemeente. Volgens Zandbergen heeft een reeks van gemeentelijke maat regelen hem er uiteindelijk toe gedwongen zijn ooit florerende zaak te sluiten. Het conflict tussen de garage houder en de gemeente Noord wijkerhout speelt al jaren. Al in 1976 stonden Zandbergen en de gemeente voor de Raad van Sta te. De garagehouder probeerde toen een verbod af te dwingen voor een aantal braderieën die op zaterdag in de Dorpsstraat werden gehouden. De onderne mer vreesde omzetverlies door dat auto's zijn benzinepomp niet konden bereiken. De Raad van State ging op de eis om de festiviteiten te verbieden niet in. Vervolgens kwam Zandber gen in het geweer toen de ge meente halverwege de jaren ze ventig eenrichtingsverkeer in stelde in de Dorpsstraat en de Havenstraat. Ook die maatregel betekende volgens de onderne mer een afname van het aantal passanten en dus omzetverlies. Noordwijkerhout verwierp de bezwaren. Toen vervolgens de gemeente besloot de Victoriberg door te trekken naar de Herenstraat en er zodoende een rondweg ont stond, betekende dat volgens Zandbergen 'de doodsteek voor het bedrijf. „In 1987 hebben we van ellende de boel gesloten. Tegen al die overheidsmaatre gelen was eenvoudigweg niet op te boksen. We gingen regel recht naar een faillissement toe", aldus mevrouw Zandber gen gisteren voor de Raad van State. Volgens de gemeente kan Noordwijkerhout nooit worden verplicht de schade te vergoe den. Verkeersmaatregelen zou den daar nooit toe kunnen lei den. Een vertegenwoordiger van de gemeente wees er verder op dat de rondweg Victoriberg pas in 1988 gereed kwam. Het bedrijf van de familie Zandber gen was toen al een jaar dicht en verkocht aan de Rabobank, die er een nieuw gebouw neer zette. AGENDA DINSDAG 18 MEI Noordwijk Schoolkorfbaltoernooi, org. Fluks. Sportpark, Nieuwe Zeeweg, aanvang 17.30 uur. Atnemen examens Brevet a-b en 1-2 door de Noordwijkse Reddingsbriga de, Bollenbad, Nieuwe Zeeweg, aan vang 19.00 uur. Alg. Ledenvergadering Ver. voorChr. Onderwijs in Noordwijk-Binnen, Vier- WOENSDAG 19 MEI Leiden Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal De Brug, Wassenaarseweg, van 16.00 21.00 uur Oegstgeest Bridge-drive in "Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 20 MEI Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in Zwembad Poelmeer. Lange Voort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. Rijpwetering 22e Hanepoelloop, org. Gymnastiek vereniging Gyvero, start vanaf het Hertogspark, starttijd 5 km: 10.15 uur, 10 en 21 km: 11.00 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv n fysiotherapeut indeVIie Wonen, Gerestraat 20, v

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16