Oegstgeest: vaart achter besluit over raadhuis 'Leiderdorpse Muur' onontkoombaar Regio Hondenuitlaatplaatsen nog te weinig gebruikt Warmond krijgt lokale tv Zwiepende vlaggetjes Lindehoeve in oude glorie Zoeterwoude heeft te weinig geld VVD: koop tweedehands directiekeet voorjeugd Kraaienkooi weer van dak kazerne DINSDAG 18 ME11993 CHEF GERT VISSER. 071-161417. PLV.-CHEF JANET VAN DIJK. 071-161443 Nog dit najaar moet de gemeenteraad van Oegstgeest een beslissing nemen over de huisvesting van ambtena ren en de toekomst van het raadhuis. Een werkgroep met daarin alle fractievoorzitters uit de raad onderzoekt welke mogelijkheden er zijn om de ambtenaren goed onder dak te brengen. De hoofdvestiging van het raadhuis blijft hoe dan ook aan het Wilhelminapark. oegstgeest liesbeth buitink De werkgroep zegt de varianten te onderzoeken die al eerder zijn genoemd, zoals een depen dance in de Jelgersmakliniek, aan de Geversstraat of een stadskantoor aan de Lijtweg. De groep probeert in elk geval dui delijk te krijgen hoeveel de ge meente wil betalen voor een de pendance. „Rekening houdend met de financiële positie van de gemeente dienen de investe- rings- en exploitatielasten bin nen nader aan te geven grenzen te vallen", aldus de fractievoor zitters. Fietsers ten val op duinpad wassenaar Bij een aanrijding tussen twee fietsers, gistermiddag op het rijwielpad tussen de Wassenaarse Slag en Meijendel, is een 46-jarige man uit Leiden gewond geraakt. Op het moment dat hij (op een gewone fiets) werd ingehaald door een 32-jarige man (op racefiets) uit Zoetermeer, stuurde de Leidenaar naar links. De twee kwamen raakten elkaar en kwamen ten val. De Leidenaar raakte gewond aan arm, been en hoofd en klaagde over pijn in de borst. Hij is naar het AZL overgebracht. Paard gewond door schrikbeweging wassenaar Op de Oostdorperweg in Wassenaar is gistermiddag een paard gewond geraakt. Het dier liep, bereden door een 32- jarige vrouw uit Wassenaar, aan de linkerkant van de weg. Toen zij uit tegenovergestelde richting een vrachtwagen zag naderen, week zij uit naar rechts. Het paard schrok en kwam met zijn achterkant tegen de vrachtwagen, die werd bestuurd door een 37-jarige Hagenaar. Het dier raakte gewond aan achterwerk en achterbenen en is ter plaatse door een dierenarts behandeld. Snelkraak bij snackbar voorschoten Rond half drie vannacht zijn uit een café-snack- bar aan het Planciusplantsoen in Voorschoten enkele munthui zen uit speelautomaten gestolen. De daders probeerden eerst de schuifpui open te breken, maar uiteindelijk gooiden ze een ruit in om binnen te kunnen komén. Binnen werden in een snel tempo de speelautomaten opengebroken en vervolgens verdwe nen de dieven weer in het nachtelijk duister. De inhoud van de munthuizen is niet bekend bij de politie. voorschoten Nog te weinig Voorschotenaren laten hun hond uit op de 23 speciale 'uitlaatstroken' in het dorp. „Het is algemeen bekend dat mensen hun honden toch nog laten poepen op plekken waar dat niet mag.", aldus C. Buijs, hoofd van afdeling Groen van de gemeente. Toch is hij niet ontevreden. „Vroeger kre gen we erg veel brieven over overlast van hondepoep. Nu bij na nooit meer." De afdeling Groen wees vorig jaar zomer 23 terreinen ver spreid door Voorschoten aan als hondenuitlaatplaatsen. Het gaat niet om smalle stroken met om geploegde aarde, zoals in veel andere gemeenten, maar om bestaande groenstroken, zoveel mogelijk aan de rand van wij ken en parken. De gemeente In Warmond wordt op Hemel vaartsdag een proefuitzending van "Warmond Lokaal tv" uit gezonden. Op het kanaal van de Rijnlandse kabelkrant zijn dan beelden te zien van onder meer Koninginnedag en een jeugdvoetbaltoernooi van Warmunda. De uitzending is een initiatief van de lokale ra dio-omroep Warmond Lo kaal' en is bedoeld als test voor de beeldapparatuur. Wanneer de beeldkwaliteit van de uit zending goed is en de omroep positieve reacties van kijkers ontvangt, krijgt Warmond wel licht definitief een eigen lokaal televisieprogramma. De plaatselijke journalist A. Schakenbosch heeft de beel den en interviews voor de proefuitzending gemaakt. „Als de eerste uitzending geslaagd is, kunnen we regelmatig de lucht in. We kunnen alleen buitenopnamen maken, bij voorbeeld van de Kaagweek, dus zullen we onregelmatig uitzenden." De lokale omroep is dan wel afhankelijk van sponsors, hoe wel de apparatuur tot nu toe uit eigen zak is betaald. „Mis schien kunnen we ook ge meentelijke subsidie krijgen De gemeente ziet een eigen te levisie-omroep wel zitten voo de voorlichting", aldus Scha kenbosch. 'Warmond Lokaal tv' zendt op donderdag 20 mei uit tus sen 10.30 en 11.00 uur. Minder ongevallen in Wassenaar Het aantal verkeersongelukken in de gemeente Wassenaar is de af gelopen drie jaar sterk afgenomen. Het totaal van de ongevallen nam in 1990 ten opzichte van het voorgaande jaar af met zes pro cent, in 1991 met tien procent en in 1992 met elf procent. Er vielen minder doden, en er gebeurden beduidend minder ongelukken waarbij mensen letsel opliepen. In 1990 waren er drie ongevallen met een dodelijke afloop en in 1991 was er één dodelijk ongeval. Vorig jaar viel eveneens één dode in het verkeer. De daling van het aantal ongevallen met letsel in het afgelopen jaar heeft Wassenaar een premie van het ministerie van verkeer en waterstaat opgele verd van 26.000 gulden. De werkgroep stelt nadrukke lijk vast dat naar een definitieve oplossing van de gebrekkige huisvesting wordt gezocht. „We zoeken niet naar een oplossing van de knelpunten." De oplos sing die uiteindelijk wordt ge vonden, moet wel flexibel zijn, zo luidt de doelstelling. De werkgroep wil er zo rekening mee houden dat de taken van de gemeente kunnen uitbreiden door het afstoten van taken door de rijksoverheid, waardoor meer ambtenaren nodig zijn. De werkgroep zoekt naar een oplossing die kan rekenen op een meerderheid in de gemeen teraad. De keuze wordt voorge legd aan een extern bureau en vervolgens aan ambtenaren en burgers. De groep wil op 1 juli een eindreportage voorleggen aan de gemeenteraad. Burge meester en wethouders moeten de plannen daarna uitwerken, zodat in het najaar een defini tieve beslissing kan worden ge nomen. In de raad van 27 mei legt de werkgroep aan de gemeente raad uit waarmee ze bezig is. Dan wordt ook gepraat over de manier waarop ambtenaren en burgers worden betrokken bij de speurtocht naar een oplos sing. 'Gat van Kamsteeg' blijft leeg Het zogenoemde Gat van Kamsteeg aan de Oegstgeester Gevers straat blijft voorlopig onbebouwd. De Leiderdorpse aannemer Ar- bouw wilde op het braakliggende terrein seniorenwoningen bou wen, maar het bedrijf is vorige maand failliet verklaard. Eigenaar Kamsteeg en de gemeente zijn nu op zoek naar een nieuwe pro jectontwikkelaar en durven niet te zeggen of ze een bedrijf vinden dat belangstelling heeft voor de bebouwing van het terrein. Het Gat van Kamsteeg ligt al jaren braak. zoeterwoude-dorp Peuterspee lzaal De Floddertjes in Zoeter- woude stond gisteren in het te ken van de 'oranje vlaggetjes'. Bij wijze van uitzondering mocht een aantal kinderen met fiets of step naar de speelzaal komen omdat de eerst vlaggetjes wer den uitgereikt. Voor deze gele genheid had 'juf' Marian haar ei gen fiets ook maar versierd. De 'vlaggetjes' zijn een initiatief van de afdeling Koudekerk van Veilig Verkeer Nederland die vanwege de 'actie -25%' iets voor kinde ren wilde doen. De komende twee weken kunnen alle speel zaalbezoekers een vlaggetje ko pen voor 2,50 gulden. Marian den Haan en Margreet van Teylingen, leidsters van 'De Floddertjes', moesten gisteren af en toe even ingrijpen om kleine ruzietjes om de fietsjes te voor komen. „De kinderen snapten er niets van. Waarom waren er in eens zoveel fietsjes? Maar over de vlaggetjes was iedereen en thousiast, de kinderen maar ook de ouders. Want ook al fietsen die kinderen over het algemeen niet op de weg, ze vallen door dat zwiepende vlaggetje toch be ter op", aldus juf Marian. FOTO JAN HOLVAST denkt op deze manier de over last van hondepoep op speel plaatsen, in parken en gazons terug te dringen. Probleem is echter dat niet met bordjes is aangegeven waar de honden precies mogen ko men. Daarvoor wilde de ge meente vorig jaar geen geld uit trekken. In plaats daarvan kre gen de hondenbezitters vorig jaar een overzicht in de bus van alle hondenuitlaatplaatsen, met een plattegrond erbij. Het over zicht werd tegelijk verstuurd met een aanslagbiljet voor hon denbelasting. De gemeente wil de hondenbezitters elk jaar op nieuw zo'n overzicht toe te zen den. Eind dit jaar wordt het werken met hondenuitlaatstro- ken geëvalueerd en gaat de ge meente kijken hoe het beter kan. voorschoten De 17de eeuwse Voor- schotense Lindehoeve is weer in de oude glorie hersteld. De zijmuren van het monu ment aan het Lindepad zijn vorige week van alle graffiti ontdaan en opnieuw ge voegd. Een kostbaar karwei, dat de huidige eigenaar, huisarts C. Meijer, toch maar liet uitvoeren om de laatste puntjes op de i te zetten van de in 1990 uitgevoerde restau ratie. „Het ziet er nu weer uit als een plaat je", aldus de trotse eigenaar. Juist de graffiti deed nog herinneren aan de bestemming die de Lindehoeve in de ja ren zeventig berucht en beroemd maakte: dat van jongerencentrum. Die tijden zijn allang voorbij. In 1987 brandde de boerde rij bijna geheel af. Het rieten dak ging in vlammen op en de topgevel stortte in. Al leen een deel van de zijmuren en het stal- gedeelte aan de achterzijde stonden nog overeind. De gemeente Voorschoten wilde vervol gens graag van de bouwval af en verkocht de restanten nu vijfjaar geleden. Met be hulp van Monumentenzorg volgde een in grijpende restauratie. Vandaag de dag is de Lindehoeve een medisch centrum, dat behalve aan twee huisartsen ruimte biedt aan onder meer een tandarts, een diëtiste, fysiotherapeuten, een psychotherapeu tisch centrum en drie verloskundigen. FOTO JAN HOLVAST Directeur De Hobbit: 'Onrust niet overdrijven leiderdorp roy klopper Als een denkbeeldige Berlijnse Muur loopt sinds kort een grens door Leiderdorp. De waterpartij tussen de Leysloot, Hofvijver, via de Cor Gordijnsingel en Heinsiuslaan, langs de Engelen- daal en de Laan van Ouderzorg, bepaalt in welk schoolgebouw de 420 Hobbit-leerlingen vol gend jaar les krijgen: wie ten noorden woont gaat naar de Klerkenhof, leerlingen ten zui den gaan naar het gebouw aan het Heelblaadjespad. De 'grensmaatregel' heeft ge leid tot beroering bij ouders. Zij zien hun kinderen lijden onder het naderende afscheid van hun vriendjes en vriendinnetjes die vaak net om de hoek wonen, méar 'aan de andere kant van het water'. De onrust is begrijpelijk, maar maakt de maatregel niet minder onontkoombaar, zo meent di recteur Hans van Dijk van ba sisschool De Hobbit. Zijn school draait nu nog zelfstandig, maar vormt met ingang van het ko mende schooljaar één geheel met de Vogelweid aan het Heel blaadjespad. Ruimtegebrek noopte De Hobbit tot de fusie, die de school volgens Van Dijk 'knar setandend' accepteerde. „Na tuurlijk waren we liever zelf standig doorgegaan, maar we hebben liefst vijf extra lokalen nodig. Je kunt het schoolpein niet volbouwen. Daarbij wilde het college van B en W er niet aan." De eerste berichten over de fusie met de Vogelweid, die vijf lokalen over heeft, werden in eerste instantie gelaten aange hoord door de ouders. „Men vond het w^l best, logisch ook", herinnert Van Dijk zich. Totdat bleek dat er nogal wat verandert met ingang van het nieuwe schooljaar. Om een evenwichti ge spreiding van leerlingen over de twee gebouwen te krijgen, moeten leerlingen verhuizen van het Hobbit-pand naar het onderkomen van Vogelweid. Onverteerbaar Het zit ouders bepaald niet lek ker. Sommigen uitten onlangs kritiek op de schooldirecties. Zij hadden een andere verdeelsleu tel moeten bedenken. Volgens Van Dijk is de 'watergrens' evenwel de beste oplossing. Er is nog gekeken of hele klassen kunnen worden overgeplaatst. Dat bleek onaantrekkelijk. „Dan komen kinderen uit één gezin in verschillende gebouwen." Ook de optie om de grens mid den door straten te leggen werd verworpen. „Het is helemaal onverteerbaar als je vriendje aan de overkant naar een ande re school moet." Enige ouders strijden nog te gen de 'watergrens', maar vol gens Van Dijk moet dat niet worden overdreven. „We heb ben hier 420 kinderen, van wie er negentig verhuizen. In totaal hebben twintig ouders een klacht ingediend, onder wie ook nog velen die pas reageerden toen ze hoorden dat anderen dat ook deden." De bezwaren worden door de schooldirectie beoordeeld. Al leen in zeer schrijnende geval len wordt een kind alsnog op De Hobbit geplaatst. De vraag wat dan 'heel schrijnend' is, laat de directeur open. „Dat moet je per geval bezien." Tweede bezwaar van de pro testerende ouders is dat de fusie het Jenaplan-systeem onder mijnt. De Vogelweid kent deze manier van lesgeven nog niet, maar gaat er met ingang van volgend schooljaar mee aan de slag. 'Hobbit-ouders' vrezen dat hun kinderen als proefkonijnen worden gebruikt. Daarvan is volgens Van Dijk geen sprake. Onderwijzers van de huidige Hobbit verhuizen namelijk mee naar de Vogelweid, zodat conti nuering van het Jena-onderwijs volgens hem is gewaarborgd. De schoolleiding doet er ook al les aan om het ouder ogende gebouw aan het Heelblaadjes pad op te knappen. Er komt een zelfde entree cn ook worden de zelfde leermiddelen en hetzelf de speelgoed 'gekopieerd' van De Hobbit. „Zo moeten de leer lingen zich snel thuis voelen." De grief van de ouders dat de bovenDouw-leerlingen van de Vogelweid 'gewoon' onderwijs blijven volgen, zodat de voor Je- na-leerlingen zo belangrijke 'oudere groep' ontbreekt, wordt volgens Van Dijk overdreven. „Hoe het precies gaat werken is nog niet geregeld, maar vanaf het schooljaar '94-'95 krijgt ook de Vogelweid-bovenbouw een vorm van Jena-onderwijs." Vanavond wordt in de Hobbit een bijeenkomst voor ouders gehouden waarbij de directie nogmaals tekst en uitleg geeft over de maatregelen. Ook ver antwoordelijk wethouder C Huigen is hierbij aanwezig. ZOETERWOUDE De raadsfracties CDA, WD en Progressief Zoeterwoude zijn bezorgd over de financiële posi tie van de gemeente Zoeter woude. Dit bleek gisteravond tijdens een gemeentelijke com missievergadering. R. de Lange (PZ) noemde de situatie voor de jaren 1993 tot en met 1996 'zorgwekkend'. In de 'Voorjaars nota 1993' staat dat de gemeen te dit jaar een kleine 179.000 gulden te kort komt. Bovendien verwacht het college van B en W dat dit tekort in 1996 zal oplo pen tot zo'n 674.000 gulden. De Lange concludeerde dat de gemeente het tekort niet kan wegwerken 'met een beetje schaaf- en plamuurwerk'. Wet houder R. Hogenelst (financiën) was het met haar eens. „We moeten straks kiezen. Of we moeten meer bezuinigen öf we moeten de lasten voor de bur gers verhogen." Waar de gemeente het geld precies vandaan gaat halen, staat nog niet vast. Evenmin is duidelijk hoe zij de reserveposi tie kan verbeteren. B en W gaan er van uit dat de gemeente vrij moet kunnen beschikken over minimaal vier miljoen gulden. Voor 1995 en 1996 staat nu al vast dat deze norm niet haal baar is. Hogenelst kondigde daarom aan dat het college bin nenkort met voorstellen komt die de financiële positie moeten verbeteren. VOORSCHOTEN De Voorschotense wethouder F. ten Have (ruimtelijke ordening) gaat kijken of het mogelijk is een tweedehands directiekeet te kopen als accommodatie voor het jongerencentrum. Het - tij delijke - onderkomen voor de Voorschotense jongeren moet in september komen te staan op de parkeerplaats bij zwembad Het Wedde. Vooral de fractie van de WD wil graag een onderkomen ko pen in plaats van huren, wat het college heeft voorgesteld. „Geef je de jongeren een eigen onder komen aan voelen ze zich er meer voor verantwoordelijk. Ook geef je hen meer vrijheid om het naar eigen smaak te ver anderen. Als je een unit huurt, moet je het in dezelfde staat weer teruggeven", zei WD-frac- tievoorzitter P. Verschoor giste ren tijdens een commissiever gadering. Het kopen van een tweedehands keet is volgens hem bovendien goedkoper. „In Cobouw, het vakblad van aan nemers, worden regelmatig di rectieketen aangeboden tegen redelijke prijzen." De wethouder voelt wel voor het kopen van een unit 'als dat financieel gunstig is'. De keet moet naar zijn mening dan wel 'min of meer dezelfde kwaliteit hebben' als een gehuurd exem plaar. De grote kooi waarin op het dak van de Oegstgeester brandweer kazerne kauwen werden gevan gen, is weggehaald. „De omwo nenden waren er niet gelukkig mee", verklaart een gemeente woordvoerder. De kooi wekte nogal wat consternatie toen be kend werd dat elke ochtend de nek van de gevangen vogels werd omgedraaid. Dierenoe- schermers vonden dat deze ri goureuze methode niet in ver houding stond tot de overlast die de vogels in het dorp ver oorzaakten. Het is nog onbekend hoe Oegstgeest de kauwen nu uit het dorp wil houden. „Het pro bleem bestaat nog onverkort en we hebben alles al geprobeerd", weet de woordvoerder. Zo schoot de gemeente in het ver leden met vuurpijlen en werden er dode kauwen opgehangen. „De enige serieuze oplossing die ook diervriendelijk is. is de sterilisatiepil. Die voorkomt dat de vogels nog jongen krijgen, zonder dat ze er zelf last van hebben. Maar daarnaar moet nog onderzoek worden gedaan en dat is natuurlijk ontzettend duur."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15