Leiden Bewoners Leidse hofjes klagen over restauratie Stichting 5 mei comité dreigt te stoppen 'Droom van Sai Baba' leidt tot Peoples Trust EWR: geen verplichte keuring meer Geen extra hulp voor gehandicapte Chauffeurs geven elkaar de schuld 12 DINSDAG 18 ME11993 CHEF GERT VISSER. PLV -CHEF AAD RIETVELD. 071 -161417 Ontzet yi |- De leerlingen van I 3 De Hobbit in Lei derdorp krijgen na een fu sie les in verschillende ge bouwen. De ouders zijn ontzet Fotogeniek A Q Hariey-Davidsonrij- I der Sjors Karremans uit Voorschoten is voor fo tografen een gewild ob ject. leiden monique lange Bewoners van de Bethaniënhof zijn niet tevreden over de manier waarop de stichting Hofjes Diaconie van de Ne derlands Hervormde Gemeente de restauratie van hun huizen aanpakt. Zij klagen dat de huren veel te hard stij gen en dat ze totaal geen inspraak hebben gehad bij het maken van de bouwplannen. „Straks begint de renovatie, maar de definitieve tekeningen hebben we nog steeds niet gezien", zegt één van hen. trekken. Gisteren gaf wethouder T. van Rij (PvdA/volkshuisvesting) in de Jerusalemshof het startsein voor de renovatie van de vijf hofjes van de diaconie. Hij sloeg met een zware hamer een huis deur van piepschuim in. Als de werkzaamheden naar wens ver lopen. wordt de restauratie in mei 1994 afgerond. De bewoners van de Bethani- enhof hebben hun klachten kenbaar gemaakt in een brief Twee jaar geleden lanceerde de gemeente Leiden het voorstel om de Cathrijn Jacobsdochter- hof, de Cathrijn Maartensdoch- terhof. de Jerusalemshof, de Bethaniënhof en de St. Annahof te restaureren. Volgens de be woners zijn er wel informatie avonden geweest, maar doet de stichting Hofjes Diaconie verder niets om de bewoners bij het vormen van de plannen te be- aan stichting Hofjes van de Her vormde Gemeente. Zij verwijten de stichting een regentenhou ding. „Bewoners zijn pas tevre den als zij door u als volwassen en mondige mensen worden beschouwd. Wanneer u dat. overigens zeer diaconale, uit gangspunt onderschrijft is het vanzelfsprekend dat er eindelijk eens afspraken worden gemaakt over de inspraak." De bewoners vinden dat zij ten minste een vertegenwoordiger in het bouw team moeten hebben. M. Nolles, bestuurslid van de stichting, is verbaasd over de klachten. „Van het begin af aan hebben wij de bewoners betrok ken bij de restauratie. Wij ach ten ons daar echter niet toe ver plicht, omdat wij geen woning bouwvereniging zijn. De bewo ners hebben de definitieve teke ningen nog niet gezien, omdat eerst de leegstaande panden worden gerenoveerd. Daarna zijn de bewoonde huizen aan de beurt. De architect zal van te voren het plan met de huurder doornemen." Een andere klacht van de be woners gaat over de huurverho ging na de renovatie. Sommige bewoners betalen na de renova tie meer dan twee keer zoveel als nu. Volgens bestuurslid Nol- les van de stichting Hofjes is dat gezien de hoge investering in de huizen niet meer dan logisch. In de hofjes worden 68 huisjes op geknapt. Dat kost de stichting Hofjes Diaconie 4,6 miljoen gul den. Nolles heeft de indruk dat sommige bewoners zelf de dienst willen uitmaken bij de stichting. „Het liefst willen ze zeifin het bestuur zitten." Wethouder T. van Rij sloeg met een slopershamer een deur van piepschuim van een woning in de Jerusalemhof ir voor de restauratie van vijf hofjes in de Leidse binnenstad. Dirk Spoor overleden leiden Tijdens het afgelopen weekeinde is op 86-jarige leeftijd Dirk Spoor overleden. Spoor, die een sigarenzaak annex post kantoor had in de Johan de Wittstraat, was tijdens de oorlog ac tief in het verzet en schreef een boekje over de oorlog en de mo derne geschiedenis van de Raadsherenbuurt. Spoor was drager van het verzetsherdenkingskruis, het mobilisatiekruis en Le Croix Combattant de l'Europe. Hij wordt aanstaande vrijdag bij de Groenekerk in Oegstgeest begraven. Moeder redt zoontje leiden Een alert reagerende Leidse moeder heeft gisteren een vierjarig jongetje het leven gered. Hij was aan het spelen bij een sloot achter de huizen van de Stan Kentonstraat. De jongen ver loor zijn evenwicht en verdween onder water. Zijn gewaar schuwde moeder haalde hem uit de sloot. Hij was nog bij be wustzijn en werd overgebracht naar het ziekenhuis. Weer frisdrank gestolen leiden De Nieuwe Vaart, een school aan de Leidse Sumatra- straat is in trek bij inbrekers. Bij de politie werd gisteren gemeld dat het afgelopen weekeinde 1200 blikjes frisdrank zijn gestolen. De inbrekers zijn binnengedrongen via een raam dat ze uit de sponningen hadden verwijderd. Kort geleden was de school ook al doelwit van inbrekers. Ook toen verdween een grote hoeveel heid frisdrank en een computer. Vertrek uit Waag rampzalig voor Bevrijdingstentoonstelling leiden «jan rijsdam Het Leidse 5 mei comité stopt met de organisatie van de jaar lijkse Bevrijdingstentoonstelling als het volgend jaar niet in de Waag terecht kan. De tentoon stelling die de afgelopen weken werd gehouden in gebouw de 'Bakkerij' aan de Oude Rijn heeft nauwelijks publiek getrok ken. De motivatie van het comi té om volgend jaar op dezelfde plek weer een expositie te hou den is tot nul gedaald. Het Leidse gemeentebestuur wil de Waag laten opgaan in een Centrum voor Beeldende Kunst (CBK). Andere gebruikers kunnen niet meer in de Waag terecht. De Bevrijdingstentoon stelling die het 5 mei comité elk jaar in de meidagen in de Waag hield was de eerste activiteit, waarmee moest worden uitge weken naar een ander onderko men. „We hebben voorspeld dat een plek buiten de drukke looproutes in het centrum cata strofaal zou zijn voor het het bezoekersaantal", aldus F. Kromhout, vice-voorzitter van de stichting 5 mei comité. „De praktijk heeft dat nu ook bewe zen." „De tentoonstelling in de Waag trok vorig jaar nog 2500 bezoekers, voor het merendeel langslopers", zegt Kromhout. „In 1991 moesten we ook al eens uitwijken naar de Hoog landse Kerk en trokken we maar 1100 bezoekers. Maar dit jaar was het nog rampzaliger. De af gelopen weken trok de tentoon stelling slechts 350 bezoekers." „Wat ik vooral zo stuitend vind. is dat we wethouder Koek tevoren voor dit resultaat ge waarschuwd hebben, maar dat ze gewoon bleef doen alsof ons een goed alternatief geboden was. De politiek wil gewoon niet zien hoe een tentoonstelling er in slaagt mensen te trekken. En dat is niet op de manier die de gemeente voorstelt. Dat is nu wel duidelijk." „Als we volgend jaar niet in de Waag terecht kunnen met de Bevrijdingstentoonstelling komt er geen tentoonstelling meer," aldus Kromhout. „Zes vrijwilli gers zijn een half jaar bezig ge weest met de organisatie, nog eens zeven mensen hebben als suppoost dienst gedaan. Die za ten daar voor Jan met de korte achternaam. Op sommige da gen kwamen er maar vier men sen kijken. Ik krijg niemand zo gek om volgend jaar weer zo veel tijd te steken in de tentoon stelling. als de politiek er bij blijft dat we niet in de Waag mogen." De geringe belangstelling voor de tentoonstelling van het 5 mei comité heeft de veront rusting doen toenemen onder andere gebruikers van de Waag, zoals jazzpodium Hothouse, Folkclub Horus en de Leidse Amateurfotografen Vereniging. Verwacht wordt dat ook de amateurfotografen weinig trek zullen hebben in de organisatie van een tentoonstelling op een plek waar men nauwelijks in staat is bezoekers trekken. Voorzitter M. Collins van Folkclub Horus laat er ook geen misverstand over bestaan dat het gebouw aan de Aalmarkt de enige goede locatie in Leiden is voor zijn muziekgezelschap. „De Waag is in de afgelopen ja ren voor veel geld geschikt ge maakt om akoestische muziek ten gehore te brengen. En nu moeten de muziekverenigingen eruit. Dat noem ik kapitaalver nietiging", aldus Collins. Op 4 juni wordt burgemeester Goekoop en wethouder Koek (PvdA/cultuur) een boekje aan geboden waarin de gezamenlij ke gebruikers van de Waag er de aandacht op vestigen dat de plannen van de gemeente de nekslag betekenen voor tal van organisaties en evenementen. De gebruikers hopen de politiek alsnog op andere gedachten te kunnen brengen, nu het bezoe kersaantal van de Bevrijdings tentoonstelling zulke duidelijke taal heeft gesproken. De Leidse gehandicapte psy choloog Th. Zwetsloot krijgt vol doende thuiszorg. Dat is de me ning van de Haagse rechtbank president mr. A. van Delden Het ziekenfonds Zorg en Zeker heid en de stichting Thuiszorg Groot-Rijnland hoéven géén ex tra geld uit te trekken om de Leidenaar van dienst te zijn. Zwetsloot had een kort ge ding aangespannen tegen de twee instanties om twee maal per week hulp te krijgen van een verpleegkundige bij de stoelgang. Het gaat om een be handeling die twee tot drie uur duurt. Oorspronkelijk kreeg de Leidse psyscholoog die hulp, maar de stichting Thuiszorg heeft vorig jaar de verpleegkun dige hulp beperkt tot drie maal per dag een uur. Zwetsloot huurde vervolgens zelfhulp in, die hem 800 gulden per maand kost. De psycholoog, die vanaf zijn vijftiende vanaf borsthoogte is verlamd na een duikongeluk, kan dat geld ech ter niet meer opbrengen. Vol gens de rechtbankpresident heeft de stichting Thuiszorg het recht om de thuiszorg te beper ken. Het wonderbaarlijke verhaal van Dirk van de Wijngaard leiden «monique lange Van buiten is het een gewoon rijtjeshuis in de Trompstraat, van binnen een tempel van de Indiase heilige Sai Baba. Dirk van de Wijngaard woont er met zijn vrouw Mina en zijn doch- terje. Zijn huiskamer hangt vol met foto's waarop steeds dezelf de man is terug te vinden. Een donker persoon met een lange oranje jurk aan. In een hoek van de kamer staat een klein altaar en hangt een Indiase kalender, versierd met gouden letters. Dirk van de Wijngaard is op richter van de stichting Peoples Trust, die Indiase kinderen helpt aan schoolgebouwen en onderwijs. Het verhaal van Dirk van de Wijngaard is wonderbaarlijk. Na een periode van zware verliezen in zijn leven werd hij alcoholist. „Ik lag letterlijk in de goot", ver telt hij. „Ik had geen werk en het geld dat ik had, maakte ik op aan drank. Op een nacht kreeg ik een droom van een man met een donker uiterlijk en een moedervlek op zijn wang. Hij had een Afrikaans kapsel en droeg een oranje gewaad. In mijn droom vroeg hij me de liefde die ik in mijn hart had te gebruiken voor een missie. Toen ik wakker werd dacht ik dat ik rijp was voor Endegeest." Van de Wijngaard durfde er met niemand over te praten en liep twee uur na zijn droom een café binnen. „Op tafel lag een boek met de afbeelding van de man uit mijn droom. Er stond boven: Sai Baba Avator. Ik heb het boek gelezen en zag dat er een Sai Baba-groep in Den Haag was. Daar ben ik naartoe geweest." Met dat boek van Sai Baba op een cafétafel waren de wonde ren voor Van de Wijngaard nog niet op. „Een uur nadat ik terug was van die Haagse groep werd er gebeld. Een onbekende stond voor de deur. Hij vertelde mij van mijn droom en gaf mij tweeduizend gulden." Een dag later zat hij in het vliegtuig naar India, het moederland van Ba ba. Na een busreis van zes uur door het armste deel van India kwam hij bij de tempel van de heilige aan. „Vanaf het moment dat ik hem zag heb ik de energie ge kregen om mijn leven te gebrui ken voor arme mensen. Ik heb geen druppel alcohol meer ge dronken", legt Van Wijnaard uit. „Ik ben in contact gekomen met een Amerikaanse missiona ris, die projecten leidde om scholen te bouwen voor arme kinderen. Ik was daar zo van Dirk van de Wijngaard probeert met zijn stichting People's Trust kinderen ii pen. Zijn kracht put hij uit zijn grote voorbeeld Sai Baba. onder de indruk, dat ik op die naar een notaris om een stich- manier ook mijn missie wilde ting op poten te zetten. En zelfs volbrengen." de notaris speelde een rol in de serie wonderlijke verwikkelin- Houding gen j-jjj drukte hem een start- Eenmaal terug in Nederland kapitaal van 600 gulden .in de ging Dirk van de Wijngaard hand. De stichting kreeg de naam Peoples Trust. Van de Wijngaard benadrukt dat het gaat om een levenshouding en niet om een sekte. „De hulp wordt verleend ongeacht de po litieke of religieuze achter grond." Sinds die tijd heeft voorzitter Van de Wijngaard lezingen ge geven over zijn leven en van do naties werden vier grote scho len in het gebied rond Sri Ra- manahalli in zuiden van India opgezet. Ook zijn er drie zieken huizen en een weeshuis ge bouwd. De leerlingen van de vier scholen hebben zulke goe de resultaten behaald, dat ze vorig jaar een gouden onder scheiding kregen. „Daar zijn we natuurlijk reuze trots op. Het bewijs is geleverd dat ook arme kinderen goed kunnen leren als wij ze de kans bieden", zegt Van de Wijngaard. De kinderen van de vier scholen willen volgend jaar vervolgop leidingen volgen. Maar die zijn er nog niet. De stichting Peoples Tmst zamelt geld in om nieuwe scholen te bouwen. Ieder dona tie wordt door stichting De Wil de Ganzen van de IKON ver dubbeld. In totaal zijn er 24 klaslokalen nodigen één klaslo kaal kost 10.000 gulden. De ac tie wordt in heel Nederland ge houden en loopt tot eind juli. (Wie meer wil weten over het project kan contact opnemen met Dirk van de Wijngaard, Trompstraat 11 in Leiden, tele foonnummer 071-211982.) leiden frank buurman De controleur van de Energie- en Watervoorziening Rijnland, die tot voor kort als een soort boeman gas- en elektriciteitsin stallaties in woningen afkeurde en de nieuwe bewoners op kos ten dreef, is er niet meer. Het energiebedrijf is overgegaan op een publieksvriendelijke bena dering en de controleurs wor den omgeschoold tot adviseurs. De EWR verwacht niet dat wo ningen daardoor onveiliger worden. „De betutteling van een ver plichte controle past niet meer in deze tijd", zegt W. Oosthout Controleurs worden omgeschoold tot adviseurs van de EWR. „Wij verkopen een produkt en geven daar advies over. De klant is zelf verant woordelijk voor de elektrische bedrading en de gas- en water leidingen in zijn woning. Dat was vroeger feitelijk ook al zo, maar toen was de controle er nog als een stok achter de deur. Als een installatie niet in orde was moest de afnemer van energie zelf een loodgieter of elektricien inschakelen." De situatie dat het energiebe drijf de toevoer van stroom of gas vervolgens afsloot als de zaak niet in orde was gebracht, is dus voorbij. In extreme geval len, als bijvoorbeeld duidelijk is dat de situatie in een pand ge vaarlijk is, of dat er sprake is van gaslekken kan het energiebe drijf overigens nog wel hande lendoptreden. Bij de 'normale' overdracht van een woning aan de nieuwe eigenaar blijft de zorg van de EWR beperkt tot een advies. De controleurs worden adviseurs. „Zij krijgen'daartoe een aanvul lende opleiding, er hoeven geen mensen te worden ontslagen. Voorlichting over energie is steeds belangrijker geworden. Denk maar aan de energiebe sparing, die landelijk wordt ge propageerd. In ons gebouw aan de Langegracht hebben we een speciaal informatiecentrum over isolatie van woningen, energiezuinige apparatuur en dergelijke", vertelt Oosthout. Het energiebedrijf verwacht niet dat de veiligheid in de wo ningen snel zal verslechteren nu de dwang om de zaak meteen te verbeteren is weggevallen. „Ik ga ervan uit dat de mensen ver standig genoeg zijn om een on veilige situatie in hun woning aan te pakken. Na controle door het energiebedrijf kon een wo ning toch alsnog onveilig wor den, als bewoners allerlei kunst grepen gingen uithalen. Daar was dan verder geen controle meer op. Door uitgebreide voorlichting zullen we de men sen op de gevaren wijzen." Inmiddels is in de Bollen streek een actie begonnen, in samenwerking met de make laars, om een energiekeurings rapport te laten maken van een woning die woriit verkocht. F.en dergelijk rapport kost 75 gulden. Het wordt opgemaakt door een adviseur van de EWR en er staat in Ie lezen ill welke toestand (le elektrische bedrading, de gaslei dingen en dergelijke verkeren. Een gunstig rapport is een ver koopargument voor de aanbie der van de woning. Hei Is de bedoeling dat straks ook in de rest van het verspreidingsge bied zulke rapporten kunnen worden opgemaakt. Een bus van de NZH en een personenauto zijn gistermiddag met elkaar in botsing gekomen op de Nieuwe Beestenmarkt. De 47-jarige buschauffeur en de 27-jarige automobilist die bij het ongeluk betrokken waren beiden I/ndenaars geven el- kaarde schuld. Volgens de buschauffeur reed de auto, die geparkeerd zou hebben gestaan op de Nieuwe Beestenmarkt, plotseling weg toen hij er met zijn bus aan kwam. De auto zou daarbij de bus hebben gesneden. Op de hoek van de Nieuwe Beesten markt en de Lammermarkt zou de automobilist zo hard en plot seling hebben geremd, dat de buschauffeur een aanrijding niet meer kon voorkomen. De buschauffeur beweert, dat de automobilist totaal geen reden had om zo abrupt op de rem te gaan staan. De bestuurder van de perso nenauto vertelde de politie een heel ander verhaal. Hij ontkent dat hij stilstond op de Nieuwe Beestenmarkt. „De bus kwam uit de richting van de Turfmarkt en ik reed ervoor. Aan het einde van de Nieuwe Beestenmarkt moest ik remmen, omdat ik linksaf de 2e Binnenvestgracht op wilde. Toen botste de bus op mijn auto", zo luidde zijn le zing. De schade viel mee. De voor zijde van de bus en de achter kant yan de auto raakten bij de botsing licht beschadigd. Beide partijen zeggen getuigen te heb ben die hun gelijk kunnen be vestigen. Die getuigen worden nog door de politie gehoord. Man trekt mes bij ruzie Een hooglopende ruzie over een verkeerssituatie is gistermiddag met een sisser afgelopen Een 22-jarige leidse automobilist kreeg het op de Plesmanlaan aan de stok met een nog onbe kende man. De twee verweten elkaar de verkeersregels niet na te leven. De onbekende sloeg daarbij de Leidenaar op zijn mond. Daarmee was voor hem de kous nog niet af. Hij volgde de 22-jarige in zijn auto tot een panceerplaats bij «ie Zijldonk tl) de Merenwijk. Daar stapte hij uit met een groot kapmes in de hand. Hij haalde het uit de schede en begon ermee te drei gen. Een 26-jarige getuige trok de belaagde leidenaar de Zijldonk - flat in. De politie werd gebeld Toen die arriveerde was de man met het kapmes verdwenen. De politie beschikt echter over een nauwgezette beschrijving van zijn auto en verwacht hem op korte termijn te kunnen aan houden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13