Groenafval tot compost verwerkt 'Als ik 'm aan de lijn houd, mag het wel' Elk weekeinde een bruiloftj in de dorpskroeg Gemeente verkoopt huizen Buitenlust Regio Verbouwing Lucas duurder door asbest Bewoners Rijndijk-wijkje knappen zelf plantsoen op MAANDAG 17 ME11993 De gemeente Oegstgeest wil veertien sociale huurwoningen in de wijk Buitenlust verkopen. De woningbouwvereniging Buitenlust wil de woningen wel kopen, maar onderzoekt nog hoe duur de noodzakelijke renovatie is. De elf hui zen aan de Javastraat en de drie aan de Bali- straat zijn volgens een woordvoerder van de wo ningbouwvereniging hard toe aan een opknap beurt. Voor de bewoners van de huizen heeft de overname van de huizen waarschijnlijk geen ge volgen. „We berekenen alleen de isolerende voorzieningen door. Dat zal een tientje per maand zijn. De kosten voor groot onderhoud betaalt de woningbouwvereniging", aldus de woordvoerder. voorschoten De gemeente Voorschoten wil groenafval uit gemeente lijke plantsoenen met behulp van speciale apparatuur gaan verwerken tot compost. Dit moet gebeuren op het terrein tussen de sportvelden en de golfbaan in de wijk Adegeest. Het terrein wordt momenteel gebruikt voor de opslag van gemeentelijk groenafval. Volgens C. Buijs, hoofd van de afdeling Groen van de gemeente Voorscho ten, heeft de nieuwe manier van composteren geen ge volgen voor omwonenden. De provincie stelt al enige tijd speciale eisen aan de opslag en verwerking van groenafval. Dat betekent dat de gemeente Voor schoten groenafval niet langer simpelweg mag opslaan, zoals nu gebeurt. Het spul moet vol gens de provincie op een be drijfsmatige manier worden verwerkt. De gemeente Voor schoten staat daarom voor de keuze om het groenafval af te voeren naar een composteerin- richting elders in de regio, of er zelf eentje op te zetten. Dat laatste is stukken goedkoper. Ten opzichte van de oude si tuatie verandert er volgens C. „Het kan zijn dat het omzetten van groenafval tot compost in een composteerinrichting wat geur veroorzaakt. Maar de dichtstbijzijnde woningen aan het Suze Groenewegerf staan toch al gauw zo'n vijftig meter verder. De bewoners zullen daar niets van merken", aldus Buijs. Volgens hem krijgt de gemeente nu ook nooit klachten over stankoverlast van het terrein, waar groenafval ligt opgeslagen dat langzaam verteert tot com post. Buijs, hoofd van de afdeling Groen van de gemeente Voor schoten, niet zoveel. „Het blijft een hoop groenafval omringd door een gordel van bomen en struiken. Alleen huurt de ge meente af en toe een speciaal apparaat, een verkneuzer, om het afval te verkleinen. „Na een aantal maanden heb je com post, dit wordt gezeefd, waarna grove delen, oftewel restmateri aal, achterblijven." Het is de bedoeling alleen ge meentelijk groenafval te verwer ken, zoals onkruid uit plantsoe nen en bermen. Maar Buijs sluit niet uit dat er in de toekomst wellicht ook tuinafval van parti culieren kan worden verwerkt tot compost. Tuinafval wordt nu nog elders verwerkt. „Het zelf verwerken is in elk geval een goedkope oplossing. Het is wel de vraag of we daar voldoende capaciteit voor hebben. Uitbrei ding van het composteerterrein is namelijk niet mogelijk. Wat dat betreft zit je hier gewoon klem tussen de sportvelden." CHEF CERTVISSER. 071-161417. PLV -CHEF Hondebezitter goed op de hoogte van strandverbod wassenaar wilfred simons Hardleers zou je ze kunnen noemen, de hondebezitters die met hun viervoeter bij Wasse- naarseslag het strand opgaan. Want het verbod om daar met een hond te lopen is niet nieuw, maar overtreden wordt het nog steeds. En niet weinig ook. Sinds afgelopen zaterdag geldt tussen paal 91 en 92 weer een hondenverbod. En als er fets duidelijk op de borden staat aangegeven, is het wel het hon denverbod. Tijdens vraaggesprekjes langs de vloedlijn blijkt dat alle bezit ters van het verbod op de hoog te zijn. Maar iedereen heeft wel een argument om zich er niet aan te houden. Dit zijn de meest gehoorde: 'op zondag controleert de politie toch niet'; 'met dit weer liggen er bijna geen mensen op het strand, mijn hond hindert nu nie mand'; 'het kan me niets sche len'; 'ik ga maar een klein stuk je'; 'mijn hond plast en poept hier niet'; 'je mag toch al zo ver domde weinig met een hond' en 'als ik 'm aan de lijn houd, mag het wel'. Op het eerste gezicht valt het aantal honden op het strand mee. Aanvankelijk zijn slechts een zwarte poedel, een dober- mann pincher, een golden re- triever en een airdale terrier te zien. Maar na enige tijd rent er een grote, natte zwarte hond met een tennisbal hijgend langs. Dan een klein bruin vuil nisbakkie met een spitse snoet en een smerig kijkende bouvier. Vervolgens een teckel, weer een poedel, een onbestemd type met hangoren. Al met al een hoop dieren. Hopen liggen er trouwens ge noeg, vooral bij de afgang naar Het hondenverbod op het strand bij Wassenaarseslag werd dit weekeinde weer massaal overtreden. het strand. De Wassenaarse po- de drollen niet weg", aldus een litie geeft dan ook als reden woordvoerder. Wie zijn hond voor het verbod op dat hel niet toch tussen paal 91 en 92 laat prettig is voor de badgasten om lopen, riskeert een boete van tijdens het zonnebaden met de vijftig gulden. „De politiepost uitwerpselen van de dieren te bij de Wassenaarseslag is nog worden geconfronteerd. „In de niet open, maar we patrouille zomermaanden komt de zee ren wel." niet zo hoog en wast het water Wie vanaf de grote parkeer plaats een kilometer door de duinen wandelt, kan voorbij paal 92 met zijn hond het strand op. Vanaf daar tot aan de grens met Katwijk mogen de dieren vrij loslopen. De ge meente Wassenaar heeft deze route naar het strand bewegwij- zerd en veel hondenbezitters FOTO HENK BOUWMAN nemen die omweg ook. Zij wan delen over het schelpenpad en houden hun dieren keurig aan gelijnd. „Ach meneer, wat geeft zo'n stukje om nou", zegt een oudere heer. „Dan krijg ikzelf ook nog wat beweging Hond vier uur in auto wassenaar De politie van Wassenaar trof zaterdagmiddag op de parkeerplaats van de Horsten een hond aan die vier uur lang zat opgesloten in de auto van zijn baas. De tipgever had het raam pje van de auto reeds ingeslagen, maar personeel van de dieren ambulance moest er aan te pas komen om het dier te redden. Zij openden de achterzijde van de wagen. Tegen de eigenaar is pro ces-verbaal opgemaakt. Vrouw gewond na aanrijding wassenaar Een 80-jarige vrouw raakte zaterdagochtend gewond bij een ongeval op de Katwijkseweg. Zij fietste vanaf de Van Bronckhorstlaan de Katwijkseweg op en gaf geen voorrang aan een bromfietser die op de Katwijkseweg reed. Een aanrijding had plaats en de vrouw raakte gewond aan been en hoofd. Zij werd naar het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp gebracht. De 44-jarige Noordwijkse bromfietser liep geen letsel op. Cursus helpt rokers af van sigaret leiderdorp» Wie wil stoppen met roken kan vandaag, maandag 17 mei, om 20.00 uur naar een informatie-bijeenkomst over een cursus 'stop-met-roken'. Deze wordt gegeven in het Kruisge- bouw aan de Berkenkade in Leiderdorp. De cursus is een actie van de Stichting Actieve Gezondheidszorg Rijnstreek en de Stichting Thuiszorg Groot Rijnland. De echte cursus begint op dinsdag 25 mei. Ventilatiekokers moeten worden verwijderd voorschoten judy nihof De verbouwing van het voor malige Lucascollege voor de Stichting Kinderopvang Voor schoten valt weer duurder uit. Uit onderzoek is gebleken dat de ventilatiekokers in het pand van asbest zijn gemaakt. Deze moeten worden weggehaald. Mogelijk loopt de verbouwing hierdoor vertraging op. In-het voormalige Lucascolle ge aan de J.W. Frisolaan is mo menteel de Stichting Kinderop vang Voorschoten gehuisvest. Vanwege een grootscheepse verbouwing vertrekt de stich ting eind deze maand uit het pand. Tijdelijke huisvesting is gevonden in de voormalige Laurentiusschool. Medewerkers en kinderen hopen eind dit jaar in het Lucascollege terug te ke ren. Onderzoek bracht onlangs aan het licht dat er asbest in het gebouw is verwerkt. „Het gaat om ventilatiekokers die zijn weggewerkt achter het pla fond", aldus R. Douma, hoofd van de afdeling onderwijs van de gemeente Voorschoten. Voor de huidige gebruikers van het pand levert de aanwe zigheid van het asbest volgens de gemeente geen gevaar op. „Zolang je het niet aanraakt, is er niks aan de hand." Toch wil de gemeente geen enkel risico nemen. „Nu er asbest is gecon stateerd, kan het beter zo snel mogelijk worden weggehaald." Nog niet bekend is hoeveel asbest zich precies in het ge bouw bevindt. De gemeente gaat een deskundig bedrijf in de arm nemen om dit te inventari seren. Douma schat dat de extra kosten voor de verbouwing hierdoor 'in de tienduizenden guldens' gaan lopen. Het is de tweede keer dat de verbouwing duurder blijkt uit te vallen. In april 1991 kocht de gemeente het gebouw voor kin deropvang. Vanaf het begin was echter duidelijk dat het pand 'Ut Dobbertjebreidt uit maar verandert niet leiderdorp mark bakker Ton de Roode, de nieuwe kaste lein van Ut Dobbertje, kwam al tientallen jaren in deze uitspan ning aan de Zijldijk in Leider dorp. Sinds vijf jaar neemt De Roode (45) aan de 'andere' kant van de toog plaats. Nadat de vo rige eigenaar door ziekte werd geveld, nam De Roode zijn taak 'tijdelijk' over. „De invalbeurt is inderdaad langer geworden dan ik vooraf had gedacht", begint de uitba ter zijn verhaal. „Ik kom al van af mijn twintigste in Ut Dobber tje. De sfeer is in al die jaren niets veranderd. Vroeger was het ook al een gezellige tent." Vooral de stemming op de za terdag en zondagmiddag is vol gens De Roode uniek. Het is dan net een 'klein bruiloftje'. „De klandizie is een grote fami lie. Altijd is een vast koppeltje van een man of dertig aanwe zig. Het is geinpubliek, altijd in voor een dolletje. Rottigheid hebben wij hier nooit. Wie meer dan twee keer ruzie maakt, krijgt een gele kaart en komt er nooit meer in." Doordeweeks komen de mannen alleen, in het weekein de nemen zij hun vrouwen mee. „Ze worden dan effe gelucht", zegt De Roode. De vrouwen van de stamgasten, want 'vreemde wijven' komen niet in Ut Dob bertje. kunnen de meeste zon dagmiddagen genieten van een optreden van Ome Henk. Deze vaste klant komt al meer dan veertig jaar in het etablissement en klimt meestal op de tafel om een 'gitaarsolo met de TL-buis' op te voeren. Vaak krijgt Henk dan bijval van andere klanten die een paar pannen van de muur grissen en deze als trom mels gebruiken. „De polonaise loopt dan vaak door naar buiten", glundert de kroegbaas. „Het is een groot feest. Iedereen klimt overal op. Geen tafel staat dan ook meer stevig op zijn poten." De feest ganger die na een avondje doorzakken achter het stuur wil kruipen, krijgt met de kastelein te maken. „Wie te veel heeft ge had, krijgt zijn sleutels niet. Ik bel dan een taxi voor de dron keman. Moet je op maandag morgen eens komen kijken hoeveel auto's nog op de dijk geparkeerd staan." Op doordeweekse dagen ko men de mannen uit hun werk even langs in Ut Dobbertje. Tot een uur of zeven is het druk. „Daarna wordt het rustiger", vertelt de eigenaar. .Alleen maandagavond gaan we nog weieens door tot in de kleine uurtjes. De andere avonden sluit ik vaak om negen uur. Voor twee klanten blijf ik niet open." De geboren en getogen Leide- naar heeft onlangs een bouw vergunning aangevraagd. De Roode wil zijn café uitbreiden door 'de toiletten naar buiten op te schuiven'. Aan de rechter zijde van de houten kroeg wil hij een groot, beschermd terras De klanten van Ut Dobbertje zijn net een grote familie, zegt de uitbater. aanleggen. ken", meldt Ome Henk. „De Het is niet de eerste keer dat vrouw die de brand stichtte, de uitspanning een gedaante- had ruzie met de toenmalige wisseling ondergaat. Negen jaar kastelein. Het fijne weet ik er aan de inrichting niets zal ver geleden brandde Ut Dobbertje verder niet van. Momenteel zou anderen. „De bar wordt wel ver tot de grond toe af. „Aangesto- zoiets niet zo snel meer gebeu- nieuwd, maar de rest blijft een ren. De klanten staan achter hun kastelein." De uitbater laat weten dat hij FOTO HIELCO KUIPERS ouwe rotzooi. Van al dat moder ne gedoe moet ik niks hebben. Tegenwoordig heb je toch al zo weinig bruine cafés in de stad. Het zijn allemaal bars gewor den." Interesse van Centrum 45 voor Jelgersma afgenomen hiervoor niet geschikt was en dat er flink aan zou moeten worden gesleuteld. Aanvankelijk schatten ambtenaren de kosten van de verbouwing op negen ton. Na een precieze bereke ning door een architectenbu reau, bleek dat verbouwing bij na vier ton duurder uitviel. Volgens Douma bestaat de mogelijkheid dat de verbouwing door het weghalen van het as best enige vertraging oploopt. „Het wordt op zich gewoon in de bouwstroom meegenomen. Maar het kan best dat er nie mand in het gebouw mag wer ken als het asbest wordt wegge haald." OEGSTGEEST UESBETH BUfTlNK Centrum 45, de kliniek voor verzets- en oorlogsslachtof fers in Oegstgeest. ziet mis schien af van vestiging in de lelgersmakliniek. Het Cen trum heeft de voorkeur voor een ander pand. „De lel- germsakliniek is niet meer onze eerste keuze. We heb ben een andere locatie op het oog, waarover we nog onder handelen", aldus directeur J. Schreuder. Centrum 45 zoekt een tweede locatie om getrauma tiseerde asielzoekers op te vangen. Nu verzorgt het Cen trum aan de Rijnzichtweg al leen de opvang van mensen die trauma's hebben overge houden aan de Tweede We- reldoodog. Met de behande ling van politieke vluchtelin gen heeft het Centrum nog geen ervaring. Schreuder wil niet kwijt welke andere locatie hij op het oog heeft. De lelgers makliniek had een paar maanden geleden nog de voorkeur had omdat hel dichtbij de Rijnzichtweg ligt. Dat het niet om het pand van het voormalige dagverblijf voor gehandicapten De Scha kel aan de Prins Hendrik!aan gaat, wil hij wel zeggen. „Dat pand is veel te klein." De lelgersmakliniek zou hoe dan ook nog niet be schikbaar zijn voor hel Cen trum. omdat de gemeente raad nog geen beslissing over de ambtelijke huisvesting heeft genomen. De raad heeft alleen uitgesproken dut er geen nieuwbouw aan de Lijt- weg komt. maar de lelgers makliniek wordt nog altijd ge noemd als mogelijke depen dance van het raadhuis aan het Wilhelminapark. De me dedeling van hei Centrum is volgens Schreuder door de gemeente verkeerd begrepen. „Die denkt dat we helemaal afhaken voor de lelgersmakli niek. maar we hebben nog wel degelijk interesse. Alleen hebben we meer belangstel lingvooreen andere locatie." ZOETERWOUDE GERRV REPEL De bewoners van de Bernhard- straat en een deel Hoge Rijndijk in Zoeterwoude kunnen in het najaar aan de slag om een klein stukje openbaar groen in hun buurt op te fleuren. De gemeen te is bereid hiervoor materiaal en een straatmaker ter beschik king te stellen. De bewoners zelf moeten de rest doen. Ongeveer acht bewoners van de Bernhardstraat en Hoge Rijndijk willen graag dat de groene buffer achter de twee straten anders wordt ingedeeld. „Nu staat het er vol met bomen en struiken", zegt Hoge Rijn dijk-bewoner P. Komijn. „Voor kinderen is er helemaal geen plekje om te spelen. Er wonen in dit wijkje zo ongeveer 30 kin deren onder de tien jaar. En als die ergens willen spelen moeten z8 toch altijd een paar straten oversteken." blijft beplant, een deel wordt opnieuw betegeld, er worden drie banken geplaatst en er ko men twee speeltoestellen. „Voor elk wat wils", merkt Komijn op „Er wonen natuurlijk niet alleen kinderen. Ook de wat oudere bewoners moeten er iets aan hebben. En we hadden met el kaar afgesproken: we moeten het allemaal eens zijn met de plannen, als er ook maar een te gen is gaat het niet door. Maar iedereen kon zich bu rin vin den." De kosten van de herinrich ting komen voor dfl gMMMIllQ nu op een bedrag van 19.000 gulden, wat In verhouding niet veel is. Door de zelfwerkzaam heid van de wijkbewoners wordt een bedrag bespaard van ongeveer 12 000 gulden. De ge meente ziet dit initiatief als een goed voorbeeld van sociale ver nieuwing. De herindeling houdt overi- Morgenavond komt het on- gens niet in dat het helemaal derwerp aan de orde in de com- speelplaats wordt. Een deel missie Grondgebied.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9