Hervormde provincies bang voor te centrale SoW-Kerk 'Modieuze mysticus wil God op een koopje' Kerk Samenleving Acht Mei Beweging niet tegen hiërarchisch model RK Kerk Theologische faculteiten moeten meer samenwerken Warmtegolf ssar™2™ a Sa MAANDAG 17 ME11993 BUITENLAND KORT Zaligverklaring Paus Johannes Paulus II heeft gisteren vier religieu zen, onder wie de Zwitserse missionaris Maurice Tornay 1910-1949)zal ig verldaard. T ijdens de feestelijke kerk dienst in de St. Pieterskerk prees de paus de inzet van de kanunnik van de Grote Sint-Bernhard, die vele ja ren in Tibet heeft gewerkt. Hij werd daar zwaar ver volgd, tijdelijk verbannen en na zijn terugkeer ver moord-. Verder werd de Fran^aise Maria Luisa Tri- chet (1684-1759) zalig ver klaard, Zij was medesticht- ster van de kloosterge meenschap van de 'Doch ters der wijsheid', die in de ze tijd in alle continenten scholen en ziekenhuizen onderhoudt. Disco De bisschop van de Itali aanse stad Arezzo, Giovan ni D'Ascenzi, heeft zater dagnacht een bezoek ge bracht aan de plaatselijke discotheek 'Roxi Rose' om jongeren te mobiliseren voor een bezoek van de paus aan deze stad. Hij werd vriendelijk begroet door de 2000 jongeren die hij daar trof. Zichtbaar on der de indruk van de ont vangst, sprak de bisschop de jongeren een kwartier lang toe. Moeder Teresa Nobelprijswinnares Moeder Teresa krijgt geen uitnodi ging om volgende maand een toespraak tot de Ierse Senaat te houden. Dat heeft een commissie van de Se naat beslist. Zij vreest dat Moeder Teresa van de gele genheid gebruik zal maken om haar behoudende me ning over abortus te geven. Moeder Teresa (82) zou in juni Ierland bezoeken. Dit bezoek is op losse schroe ven komen te staan, nu zij donderdag in een Romeins ziekenhuis is opgenomen na een zware val waarbij zij drie ribben heeft gebroken. Evangelische Kerk De koppeling van priester ambt en celibaat, het beleid van paus Johannes Paulus II en het verbod van kunst matige voorbehoedmidde len. Het zijn allemaal rede nen waarom leden van de Evangelische Kerk (EKD) in Beieren hun kerk verlaten, hoewel de EKD geen paus kent, het gebruik van voor behoedmiddelen toestaat en predikanten het recht geeft te trouwen. De evan gelische bisschop van Beieren, Johannes Hansel- mann, constateerde vrijdag dan ook dat afvallige ker kleden vaak niet weten wel ke kerk zij verlaten. Bomaanslag Paus Johannes Paulus II heeft gisteren de bomaan slag van vrijdagavond in een sjieke woonwijk van Rome veroordeeld. Hij deed dit tijdens zijn wekelijkse Angelusboodschap, gericht tot duizenden gelovigen die zich verzameld hadden op het St. Pietersplein. De poli tie sluit niet uit dat de mafia verantwoordelijk is voor de explosie, waarbij 21 men sen gewond raakten. Waar schijnlijk ging het om een aanslag op de populaire te- levisiepresentator Maurizio Constanzo, die zich ver scheidene keren zeer kri tisch over de mafia heeft uitgelaten. REDACTIE. DICK VAN DER PLAS. 071-161421 De Provinciale Kerkvergaderingen (PKV's) in de Neder landse Hervormde Kerk waarschuwen voor een sterk centralistische Samen op Weg-Kerk, als de concept kerkorde voor deze kerk ongewijzigd zou worden aan vaard. de plaatselijke gemeenten wordt niet kleiner, schrijven de PKV's in hun reactie op de con cept-kerkorde. LEIDSCHENDAM Zij betwijfelen of de voorgestel de kerkorde leidt tot een door zichtiger structuur dan in de drie kerken die in de Samen op Weg-Kerk- opgaan. De afstand tussen de leiding van de kerk en In dit concept, dat de her vormde, gereformeerde en lu therse synodes vorig jaar voor advies aan onder meer de PKVs hebben voorgelegd, is de pro vincie als ambtelijke bestuurs laag geschrapt. Er is alleen nog sprake van kerkeraden, classes (regionale kerkvergaderingen) en de landelijke synode. Vol gens de PKV's wordt daarmee ten onrechte gesuggereerd dat de huidige complexe structuur van de drie kerken en de grote afstand tussen top en basis aan de provincies te wijten zijn. Het bevreemdt de PKV's dat in de concept-kerkorde alleen van de kerkeraad en de synode wordt gezegd dat zij de gelovi gen leiding geven. Betekent dat dat de classis een vergadering van een lagere soort is?, vragen zij zich af. De PKV's zien hierin een teken van de centralistische tendens in de concept-kerkor de. Zij waarschuwen op grond van hun ervaring dat een 'amb telijke rugdekking' voor de uit voering van een aantal taken op regionaal niveau beslist moet worden gegarandeerd. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Wierden (toez.): P.J. Visser te Harderwijk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaarstelling: drs. J.H. van Dam, H. van Boeyenlaan 12, 2273 DB VOorburg, tel. 070-3866343. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Mariënberg-Zuid: P.L. Voorberg te Rouveen. Beroepbaarstelling: drs. ir. E.J. Hem- penius, Pinksterbloem 40. 8265 LG Kampen, tel:05202-26092. NED. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Houten: D.A. Westerkamp, docent aan de Ecole de Butarete Rwanda. GEREFORMEERDE GEMEENTEN te Middelburg-Zuid: P. lieuw-Beijerland; ïijerland: A.J. Gunst te Tholen Oud Bedankt: voor Goudswaard: J.J. Eckeveld te Zeist. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: tweetal te Barendrecht: G. Bouw te Urk (Eben-Haëzerkerk) en D. Plan voor protestants vrouwenklooster slaat aan UTRECHT ANP De Acht Mei Beweging vindt niet dat het 'hiërarchisch model van de Rooms-Katholieke Kerk er niet meer zou moeten zijn'. De voorzitter van de beweging, Hedwig Wasser, die deze uit spraak vorige week zondag deed in het KRO tv-programma Kruispunt, geeft toe dat dit niet het standpunt van de beweging Het afwijzen van het bis schopsambt is geen onderwerp van gesprek geweest in het be stuur of de participantenraad van het platform van zo'n hon derd progressieve rooms-katho- lieke organisaties. In maart 1988 is het zogenoemde 'episcopaal beginsel' wel een serieus ge sprekspunt geweest tijdens een overleg tussen een bestuursde- legatie van de Acht Mei Bewe ging en een delegatie van de bisschoppenconferentie. In een notitie over deze kwes tie erkende de beweging na drukkelijk de eigen plaats van de bisschop in de kerk. Zij schreef het wel erg op prijs te stellen, de paus en de bisschop pen 'niet steeds als leidingge vende functionarissen boven de gemeenschap, maar ook en vooral als broeders in een dienstambt binnen de gemeen schap' te mogen begroeten. De Nijmeegse theoloog prof. dr. E. Schillebeeckx raadde Wasser naar aanleiding van haar afwijzing van het rooms- katholieke kerkmodel aan zich theologisch te laten bijscholen. Haar uitspraak dat de kerk zon der bisschoppen kan is doordacht' en tast een geloofs punt aan, zei Schillebeeckx af gelopen zaterdag voor de KRO radio. De gereformeerde predikante A.J.C.C. van der Pers uit Hoog vliet is 'ontroerd en overwel digd' door de vele positieve re acties op haar plan een con templatief klooster voor pro testantse vrouwen in Neder land op te richten. Haar is al aangeboden een rooms-ka- tholiek klooster aan te kopen, maar het vereiste bedrag van een miljoen gulden gaat haar budget verre te boven. Ongeveer veertig waren zaterdag naar Amers foort gekomen voor een infor matiebijeenkomst over het plan voor een klooster. Van der Pers, die in het begin van de jaren tachtig met de Rooms-Katholieke Kerk brak, kwam nog niet met een duide lijk omlijnd plan. Zij hoopt na de bijeenkomst van zaterdag brieven van vrouwen te ont vangen die met haar een opzet voor het beschouwende kloos ter willen uitwerken. Oegstgeester theologie-opleiding vierde 10-jarig jubileum met conferentiedag OEGSTGEEST DICK VAN DER PLAS Mystiek is 'in'. Voor een confe rentiedag is het dan ook een modieus thema, zo constateer de de gereformeerde predikant K.E. Bras uit Sassenheim afgelo pen zaterdag. Hij begon de vie ring van het tienjarig jubileum van de opleiding Theologie 2e graad bij de Stichting Rijn-Delf land Studies in Oegstgeest, dan ook maar met het wegnemen van deze misvatting: „Mystiek is niet nieuw, maar zo oud als de mensheid." De mystieke kern behoort tot het wezen van alle religies, ver duidelijkte Bras, die onlangs promoveerde op een studie naar 'eros en agape' bij de mys ticus Jan van Ruusbróec. „Wan neer we dus over mystiek spre ken alsof dat een geïsoleerd ver schijnsel zou zijn, dan vermin ken we al bij voorbaat het we zen van de mystiek." En dat is nu het negatieve aan de modi euze aandacht voor het ver schijnsel, meende Bras. „Men wil juist graag mystiek isoleren van bepaalde godsdienstige tra dities omdat men die tradities beschouwt als dogmatische of kerkelijke ballast." Een 'concre te historische gecompliceerde Dominee K.E. Bras: „Wanneer we over mystiek spreken als een geïsoleerd verschijnsel, verminken we al bij voorbaat het wezen van de mystiek." archieffoto wim dijkman werkelijkheid als bijvoorbeeld „Wanneer men de mystici leest het compliceerde geheel van het christendom' wordt daar- en wil verstaan, moet men hen een traditie, maar men wil snel mee aan de kant gezet. niet uit hun context halen." En: tot de kern komen. Haastig wil De gereformeerde dominee „De modieuze aandacht voor men komen tot mystieke erva- noemde dat een tot mislukken mystiek wil God op een koopje, ringen, want als ons iets ont- gedoemde onderneming. Men wil zich niet verdiepen in breek, dan is het tijd. En dit is een illusie. Wij hebben alle tijd. En wij moeten die tijd ook ne men." De predikant vroeg zich ver wonderd af waarom het woord 'nieuw' toch zo in is. Zelf leest hij liever oude boeken dan nieuwe. En de kerkvader Augus- tinus heeft hem meer te zeggen dan moderne theologen als Dorothee Sölle en Eugen Dre- wermann. „Wie niet rent, maar wandelt door de tijd, begrijpt al iets van het mystieke leven. Want dit is niet anders dan 'wandelen met God'. Wie wan delt geniet langer en intenser van de dingen op zijn weg. Ze verouderen niet zo snel. Augus- tinus is dan een tijdgenoot, evengoed als Dorthee Sölle en Eugen Drewermann." Kan mystiek antwoorden ge ven op de belangrijke vragen van deze tijd? Nee, constateerde Bras. „Zij beantwoord onze vra gen niet. Zij zet ons op een weg. De mystieke traditie van het christendom is een bron waar uit men oeroud water kan put ten. Dit water moet men drin ken. Dan wordt het in de mens een bron van levend water, dat steeds weer nieuw is." DEN HAAG/LEIDEN HAAGS REDACTEUR Uiterlijk in 1996 moeten de theologische faculteiten van de openbare universiteiten van Leiden, Amster dam, Groningen en Utrecht de kwaliteit van hun oplei dingen aanzienlijk hebben verbeterd. Op dat moment zal de minister van onderwijs moeten bekijken of 'aan vullende maatregelen' nodig zijn. Als de daling in de studentenaantallen zich voortzet is op dat moment het samenvoegen van faculteiten niet uitgesloten. Deze conclusies zijn afkomstig van prof. dr. A. Smits en mr. J. de Ruiter-Been. Onderwijsminister Ritzen heeft hen in april om advies gevraagd over de opzet van het theologie-onderwijs aan de vier openbare universi teiten. De deskundigen is toen gevraagd een oordeel te geven over de maatregelen, die de faculteiten al hebben genomen om het onderwijs beter te structureren. De adviseurs maken zich zorgen over de daling van het aantal studenten (Leiden: 1982 - 197; 1992 - 113) en over de stijging van de gemiddelde leeftijd van de stu denten. Het is voor hen dan ook de vraag of de vermin derde belangstelling voor theologie het handhaven van het huidige aantal faculteiten in de Randstad rechtvaar digt. Tegelijkertijd zijn Smits en De Ruiter positief over en kele recente aanbevelingen. Er zijn minder studierich tingen, de onderwijsorganisatie is verbeterd, er komt een onderzoekschool van de grond en er zijn afspraken gemaakt over onderwijs-dienstverlening. Het vermin deren van het aantal formatieplaatsen heeft volgens de adviseurs eveneens een gunstige uitwerking. Minister Ritzen reageert binnen enkele weken op de aanbevelingen. HET WEER ROB GROENLAND In deze overgangsmaand komen winter en zomer soms dicht bij el kaar te liggen. West-Europa vorm de eind vorige week een zoge naamd kantelpunt in luchtsoorten. Over het midden en oosten van Eu ropa stroomde zomers warme lucht met zuidenwinden naar het noor den, met tot diep in Zweden en Finland temperaturen boven de 20 graden. Tegelijkertijd maakte het zeegebied tussen IJsland en Schot land een onvervalste uitbraak van poollucht mee. Op diverse plaatsen in Schotland en Ierland ging de re gen over in natte sneeuw bij plus 3 graden. Op de hogere delen van Schotland kwam het tot een sneeuwdek van 10-20 centimeter. Verscheidene weerstations boekten op 14 mei met plus 2 graden een eeuwlaagterecord in de maximum temperatuur van die dag, terwijl precies een jaar geleden op dezelf de dag met 27 graden een eeuw- hoogterecord werd opgetekend. Een deel van de koude lucht be reikte via een omweg op zaterdag ochtend onze regio. Weliswaar wa ren de scherpste kantjes van de poollucht af (lucht is opgewarmd tijdens de reis), maar in de wind voelde het nog behoorlijk fris aan. In de middag werd de kuststrook het zonnigste gebied van Neder land met landinwaarts enkele gro teske witte stapelwolken met op de achtergrond een heldere diepblau we hemel. In het duingebied maakten nogal wat mensen gewag van overlast door zanddeeltjes. Door de straffe zuidwestenwind 5-6 bft, werd op diverse plaatsen zand tot grote hoogte opgewerveld en met de wind horizontaal verder getranspor teerd. Op wat grotere schaal komen we dit effect een aantal keren bo ven Europa tegen, als zand uit de Sahara zo hoog wordt opwerveld dat de straalstroomwinden het kunnen pakken en duizenden kilo meters naar het noorden kunnen meevoeren. De zondag bracht bij een naar zuidwest tot zuid krimpende wind a! minder koude lucht naar onze streken. In de namiddag wist in het stedelijk gebied de temperatuur bijna de 20 graden te halen. In het avondschemer viel volop te genie ten van een fraai golfpatroon in de bovenste lagen van de troposfeer (7-9 kilometer). Deze golven waren een indicatie dat steeds warmere lucht in de bovenlucht begon op te dringen en daarbij schuift over an dere luchtlagen. Vandaag en mor gen worden twee vrij warme dagen met vooral morgenmiddag meer bewolking en kans op enkele (on weersbuien. Later in de week neemt de buienkans af, al daalt de temperatuur dan tot iets onder de 20 graden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Langs de westkust wolken' velden en vandaag dan regen. In het binnen land vooral morgen perio- tot Jen 20 elders. Langdurige perioden zon en droog. Warmer oplopende gen Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind t 22 graden in het zuid- Denemarken: Meest zonnig. Maxima on geveer 20 graden, morgen enkele gfaden hoger. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het algemeen veel be wolking en perioden met regen. In Zuid-Engeland ook enkele opklaringen. Middagtempe- ratuur van 13 graden in Schotland en Ierland tot rond de 20 in Engeland, met wat zon enkele graden hoger. België en Luxemburg: Overwegend zonnig. Morgen langs de kust meer bewolking en mogelijk een bui. Maxima ongeveer 25 graden, mor gen langs de kust lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Overwegend zonnig, maar in Bretagne en langs de Kanaalkust meer bewolking en kans op een bui. Morgen van het wes ten uit tot aan Parijs bewolking en mo gelijk een regen- of onweersbui. Maxima circa 26 graden maar langs de Kanaal- kust niet hoger dan 20. Portugal en Madeira: Portugal: In het algemeen veel bewol king en in de loop van vandaag een en kele bui, morgen mogelijk met onweer. Maxima ongeveer 19 graden, morgen enkele graden lager. Madeira: Wolken velden en een enkele bui. Middagtem- station weer peratuur ongeveer 20 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Amsterdam onbew. Spanje: Veranderlijke bewolking en en- 9®°'" on|*w- kele buien, mogelijk met onweer. Aan- ree!en onr®w' de costa's aan de Middellandse Zee eerst nog overwegend zonnig en maxima H,^ rond de 22 graden. Maxima van 19 gra- Rotterdam onbew den in het noordwesten tot 28 in de om- iwenthe onbew geving van Ssvilla, morgen enkele gra- viissmgen onbew! den lager. Canarische Eilanden: Perio- Maastricht -onbew! den met zon en morgen kleine kans op Aberdeen half bew. een bui. Middagtem peratuur 22 tot 25 Athene half bew. graden, morgen iets koeler. Barcelona half bew. Marokko en Tunesië: Berlijn half bew. Marokko: In het zuiden perioden met Budapest regenbui zon en droog, in het noorden ook wol- Bordeaux zwaarbew. kenvelden en vooral morgen bij Tanger Brussei hchtbew. kans op een bui-. Maxima aan zee tussen ^us onbew- 20 en 25 graden, morgen iets lager. Tu- re8en Zuid-Frankrijk: Innsbruck zwaarbew Overwegend zonnig, maar in het Pyre- Istanbul hchtbew. neëengebied en langs de westkust voor- Klagenfurt hchtbew! al morgen bewolking en een enkele re- Kopenhagenhchtbew! gen- of onweersbui. Maxima vandaag LasPaimas onbew. tussen 23 en 29 graden, morgen langs Lissabon zwaarbew. de westkust afkoeling. Locarno motregen Mallorca en Ibiza: Londen regen Overwegend zonnig met maxima rond de Luxemburg zwaarbew. 25 graden. M30"0 zwaarbew. Italië, Corsica en Sardinië: Malaga Overwegend zonnig. Maxima van 23 gra- Mallorca hal bew. den aan zee tot 26 in het binnenland. "a ta a Bev*; Griekenland en Kreta: Perioden met zon, in het binnenland kans op een bui. Maxima ongeveer 22 in het binnenland enkele buien, r langs de kusten en op Cyprus droog en perioden met zon. Maxima aan zee 22 tot 26 graden. Duitsland: Zonnig en droog. Morgen mogelijk een lokale onweersbui. Maxima ongeveer 25 DINSDAG 18 ME11993 Zon- en maanstanden Zon op 05.39 Zon onder 21.28 Maan op 03.55 Maan onder 18.25 Waterstanden Katwijk Hoogwater 2.07 en 14.33 Laag water 09.51 en 22.46 Weerrapporten 16 mei 20 uur: wzw6 17 8 1

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8