Leiden Woonlasten Slaaghwijk niet omhoog Homovluchtelingen zijn in Nederland het beste af PvdA springt in de bres voor wielrijders Lorentzschool verwelkomt vijfhonderdste leerling Krullevaar voelt zich thuis in Raadsherenbuuit Oude Morsch verdeeld over weren auto's Anti-discriminatiecode op scholen in Leiden Ook deze chopper huur je bij MAANDAG 17 ME11993 chef gert visser. plv -chef aad rietveld. 071-161417 Huurverhoging geen 6 maar 3 procent Het bestuur van woningbouwvereniging De Sleutels be perkt de huurverhoging in de Slaaghwijk tot drie procent. Het maandelijkse voorschot voor de stookkosten gaat bo vendien met 30 gulden omlaag, zodat de totale woonlas ten het komende jaar niet stijgen. leiden erna straatsmathousiast gereageerd op de De Sleutels houdt er rekening mee dat de stookkosten flink zullen dalen door de aansluiting van hun 484 Slaaghwijk-wonin- gen op de 'stadsverwarming'. Huurders van de Kiekendief horst en de Havikshorst hebben al vanaf november van vorig jaar stookkostenvoordeel. De overige huurders kunnen de ko mende maanden dit voordeel verwachten. Met het stookkostenvoordeel kunnen de Slaaghwijk-bewo- ners hun huurverhoging per 1 juli compenseren, verwacht De Sleutels. Een huurverhoging van drie procent komt neer op 20 tot 25 gulden per maand. De Sleutels stelde eerder een huurverhoging van zes procent voor. Na overleg met de bewo nersraad is dat percentage ech ter teruggebracht. Het bestuqr van De Sleutels is het met de de bewonersraad eens, dat de woonlasten in de Slaaghwijk hoog zijn, en in een aantal ge vallen te hoog. De bewonersraad heeft en- De eerste schooldag is al span nend, maar voor de 4-jarige Di- mitri Papaioannou was het van daag wel erg feestelijk. Hij meldde zich vanochtend als 500ste leerling van de Lorent- zschool aan de Van Vollenhove- kade, de grootste openbare ba sisschool in Leiden. Vanochtend werd Dimitri ontvangen door E. Filemon, hoofd van de school en E. Hes- selink van de gemeentelijke di rectie onderwijs. Een beetje on wennig keek het jongetje om Motorfiets gaat in vlammen op leiden Een motorfiets die stond geparkeerd in de Modder manstraat is vannacht afgebrand. De gedupeerde eigenaar is een 40-jarige Leidenaar. De politie vermoedt dat het vervoer middel, dat ondereen dekzeil stond, in brand is gestoken. Enke le auto's in de directe omgeving liepen brandschade op. Ook ging er veel struikgewas verloren. Dieven door gaatje in ruit leiden De politie heeft zaterdagochtend in de Merenwijk drie Leidenaars van 14,19 en 20 jaar in de kraag gevat, die sigaretten hadden gestolen uit een supermarkt in winkelcentrum De Ko permolen. De agenten zagen een gaatje in een ruit, waarschuw den de sleutelhouder en bleven in de buurt. Tot hun verbazing kropen na verloop van tijd drie mannen uit de kleine opening in het glas. Toen ze de agenten in het vizier kregen, zetten ze het op een lopen, maar ze werden toch gepakt. De 14-jarige heeft ook vier auto-inbraken en de diefstal van een scooter bekend. PvdA-raadslid E. van der Veen wil dat op korte termijn acht zwakke plekken in het Leidse fietspadenstelsel worden aange pakt. In een brief aan burge meester en wethouders stelt hij dat er de afgelopen drie jaar veel is verbeterd, maar niet ge noeg. Volgens Van der Veen ontbre ken er hele stukken van fietspa den in de stad. Dat is het geval aan de Gooimeerlaan (ter hoog- te van de Groenoordhallen). steek van het Waardeiland naar Ook het fietspad aan de Pies- Leiderdorp door middel van manlaan (bij Holiday Inn) een fietsbrug, houdt ineens op. Het raadslid mist een goede Van der Veen dringt verder fietsverbinding vanuit het aan op een fietsroute in de Ste- Haagwegkwartier over de venshofjespolder en een door- spoorlijn naar het stadscen trum, via de Vreewijk. Zo'n ver binding is nodig voor fietsers uit de Mors en Stevenshof. Verder wil Van der Veen dat fietsers geen last hebben van verkeersdrempels. Hij wil dat ze aan weerszijden worden 'afge plat'. Het verkeerslicht op de Willem de Zwijgerlaan ter hoog te van de Marnixlaan is wat het raadslid betreft toe aan een 'fietsvriendelijker' afstelling en de smalle fietspadloze Lage Rijndijk moet veiliger voor tweewielers worden gemaakt. voorstellen van het bestuur. Zij ging zonder mankeren akkoord met de besluiten van de wo ningbouwvereniging. Ondanks de betrekkelijk lage huurverhoging waartoe De Sleutels heeft besloten en de verlaging van de stookkosten zullen voor sommige bewoners de flats in de Slaaghwijk te duur blijven. Veel huurders betalen een te groot deel van hun inko men aan huur. Het toewijzings beleid maakt het echter onmo gelijk huurders een huis met een lagere huur aan te bieden. De Sleutels wil die regel gewij zigd zien. Een delegatie van de corporatie overlegt daarover vandaag met wethouder T. van Rij (PvdA/volkshuisvesting). Voor de Slaaghwijk maken De Sleutels een uitzondering op hun algemene, maximale huur verhoging van zes procent. Die zou overigens al niet voldoende zijn om de financiële positie van de corporatie te handha ven. Daarvoor zou een minima le stijging van de totale huur- som nodig zijn van 7,2 procent. leiden* zich heen, maar dat was al snel over toen hij de cadeautjes zag die hij mocht uitpakken. „We zullen het maar niet zo lang maken, Dimitri, want je begrijpt er toch niet zoveel van", zei Fi lemon. Het jongetje had inderdaad alleen maar oog voor het kleuri ge papier en nadat hij zijn nieu we Lego-doos en prentenboek goed bekeken had, ging hij weer terug naar zijn vriendjes in de klas. De andere 499 leerlingen werden echter niet overgesla gen. In de pauze kregen alle kinderen een ijsje. leiden In drie jaar tijd moest er twee keer worden verhuisd, maar volgens directeur Cor Kuyt is kindercentrum Krullevaar er alleen maar beter van geworden. De 'vernieuw bouw' aan de Antonie Duycklaan bevalt haar, het team, de kinderen en de ouders uitste kend. Een van de grote voordelen van het voormalige schoolgebouw is dat er een plein bij zit De Krullevaar is een vogel uit een boek van Annie M.G. Schmidt „Het is een vogel waar van iedereen denkt dat-ie voorgoed is ver dwenen maar toch duikt hij weer op", aldus Kuyt. Een imitatie-Krullevaar opende het cen trum zaterdag door letterlijk met de deur uit huis te vallen. Het verhaal van de Krullevaar is wel een beetje van toepassing op het kindercentrum, meent Kuyt. De Krullevaar is na een verblijf in de Sumatrastraat en St. Ursulasteeg neerge streken naast Het Vogelnest Het bestuur daarvan heeft zich sterk gemaakt voor hele dagopvang, want het Vogelnest biedt slechts enkele uren opvang per dag. De Krullevaar valt onder de Centrale Organisatie Kinderop vang Leiden (COKL). Het dertiende COKL- kindercentrum kostte een half miljoen gul den. De Krullevaar telt een babygroep, twee zo genaamde 'verticale' groepen en doet ook aan buitenschoolse opvang. Per dag lopen en kruipen er ruim vijftig kinderen rond. FOTO HIELCO KUIPERS leiden loman leefmans Moet de Oude Morsch voor doorgaand verkeer worden af gesloten? Precies de helft van de wijkbewoners vindt van wel en de andere helft van niet. Toch maakt 63 procent er geen pro bleem van om de eigen auto, als de wijk autoluw of zelfs autovrij mocht worden, buiten de wijk te parkeren. Dat blijkt uit een verkeersenquête die buurtvere niging De Put de afgelopen drie weken in de Oude Morsch heeft gehouden. Als het nieuwe, Leidse station in 1995 af is, ligt aan de voor kant een autovrij Stationsplein. De gemeente is ook van plan de auto van de driehoekige par keerplaats aan de Beestenmarkt te weren. Beide maatregelen hebben verstrekkende gevolgen voor de verkeersafwikkeling in de wijde omgeving van het sta tion en dus ook in de wijk de Oude Morsch rond Steen- en Morsstraat. Dat was reden voor de buurtvereniging om nu vast een enquête te houden. De Morsstraat en de Beesten markt komen slecht naar voren. Wat verkeer betreft zegt 63 pro cent van de deelnemers dat de Morsstraat onveilig is en 38 pro cent vindt het er 's avonds 'soci aal' niet pluis. Voor iets minder dan de helft van de omwonen den mag de Morstraat ook hele maal autovrij worden, hoewel 31 procent daar tegen is. De getallen voor de Beesten markt, en in mindere mate de Steenstraat, liggen wat lager dan voor de Morsstraat. Toch meent 29 procent dat ook de bussen uit de Steenstraat moe ten. Meer dan driekwart van de buurtbewoners vindt sowieso dat het verkeer in een of meer straten voor gevaarlijke situaties zorgt. 'Donkere bocht' De le Binnenvestgracht is kop loper als het gaat om de sociale 'onveiligheid'. De straat 'met de donkere bocht' wordt in bijna vier van de tien gevallen ge noemd. Hoewel de sociale vei ligheid schijnbaar niets met ver keer te maken heeft, werd deze vraag toch opgenomen door de buurtvereniging op aandrang van bureau Hosper. Dat bureau Discussie bij Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Asbestvrij yt a Een ploeg van tien I V/schoonmakers was bijna anderhalf jaar in de weer om twee kilometer tunnel onder het AZL as bestvrij te maken leiden w1m koevoet Nederland mag zich gerust hét land voor homovluchtelingen noemen. Dat was de slotsom van de discussie die gistermid dag bij de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit (LWH) aan de Langegracht werd gehouden. Drie mannen uit Zuid-Afrika. Hong Kong en Marokko verge leken onder voorzitterschap van de Leidse PvdA-wethouder Hennie Koek (cultuur, emanci patie en onderwijs) de situatie voor homo's in hun geboorte land met die in Nederland. Geen van drie wil definitief te rug. De Zuidafrikaanse spreker, Beven, vroeg als enige aandacht voor de nadelen van de verge vorderde emancipatie van ho moseksuele mannen en vrou wen in Nederland: „In Zuid- Afrika hebben homo's elkaar veel meer nodig dan in Neder land met z'n sterke, goed geor ganiseerde opvangnet. Als je in Zuid-Afrika eenmaal in het cir cuit zit, ontstaat een sneeuw baleffect. je leert steeds nieuwe mensen kennen. Het is er een zoete inval. In Nederland gaat het er tussen homo's veel killer aan toe." Wethouder Koek zei deze 'sociale mankementen' te herkennen. Ze ging er verder niet op in. De gasten in talkshow van de wethouder kwamen alle drie naar Nederland vanwege de duidelijke internationale repu tatie. Alleen in Nederland kun je een homo-bestaan opbouwen. In Hong Kong, Zuid-Afrika en Marokko is homoseksualiteit verboden. Er staan boetes of ge vangenisstraffen op. Om over de sociale gevolgen nog maar te zwijgen. Zeker in Marokko is 'coming out' (bekend maken van de ho moseksuele geaardheid) heel onverstandig, maakte de Marokkaanse gast duidelijk. Zijn familie weet tot op de dag van vandaag niet waarom hij naar Nederland is gegaan. In zijn vriendenkring in Neder land, die vooral uit Marokkanen bestaat en van zijn overwegend Marokkaanse collega's weet niemand dat hij homo is. De antihomo-wetgeving in Marokko is vooral het gevolg van religieuze opvattingen. God schiep Adam en Eva en niet twee Adams of twee Eva's. Met aids, zo zou de heersende op vatting in Marokko zijn, maakt God korte metten met homo seksualiteit. De moraal is echter ontzet tend, aldus de Marokkaanse gast. Want een getrouwde man kan, zeker als hij kinderen heeft, ongestoord avontuurtjes met mannen hebben. Mannen die ongetrouwd blijven hebben het veel moeilijker dan vrouwen. Ongetrouwde vrouwen zijn hoeren en sletten en worden daarom soms de gemeenschap uitgestoten. In Zuid-Afrika is de situatie in elk geval voor blanke mannelij ke homo's wat beter, al meldde Beven aan het einde van de talkshow dat een half jaar gele den een vriend door potenram mers is doodgeslagen. Er zijn le vendige circuits met veel fees ten en in de grote steden is er een op mannelijke homo's toe gespitst uitgaansleven. Voor vrouwen is dat anders: die mo gen niet eens de kroeg in. Dat de zoon van de voormalige pre sident Vorster homo is. was destijds 'een mooie stok om de hond te slaan', aldus Beven. Het afschaffen van de apartheid heeft de homo-emanciaptie nauwelijks in een stroomver snelling gebracht. „Er is ook van de kant van het ANC momen teel meer belangstelling voor de rechten van meerderheden dan voor die van minderheden." Ook in Hong Kong is homo seksualiteit strafbaar, aldus Ben. Volgens hem zijn lesbiennes er in sociaal opzicht wat meer ge accepteerd dan homoseksuele mannen. De politie in zijn land schrikt er niet voor terug aan trekkelijke mannen als lokvogel naar ontmoetingsplaatsen voor homo's te sturen. Ben zelf heeft daar angstaanjagende en verne derende ervaringen mee opge Hondenverbod 9 Tal van hondebezitters lappen het hondenver bod tussen paal 91 en 92 op het Wassenaarse strand aan hun laars leiden w1m koevoet De anti-discriminatiecode moet niet alleen op scholen worden ingevoerd maar ook in buurt huizen, kinderdagverblijven en peuterspeelzalen. PvdA-wet houder H. Koek vindt dat de co de overal waar dat mogelijk is van toepassing moet worden verklaard. Het initiatief tot het instellen van een anti-discriminatiecode komt van WD-fractieleider A. Geertsema. Die kwam tijdens de begrotingsbehandelingen eind vorig jaar met een motie. Volgens Geertsema en Koek heeft de code vooral een sym bolische waarde. De wethouder vindt het een goede zaak om met de code in het onderwijs te beginnen. Alle scholen die de code wil len overnemen, kunnen in schoolkranten verklaren dat ze elke vorm van racisme weerzin wekkend en ontoelaatbaar vin den. Die boodschap moet ook aan de ouders worden meege geven en in benoemingsbrieven van nieuw personeel komen te staan, evenals in huurcontrac ten van medegebruikers van een schoolgebouw. De schoolbevolking spreekt met elkaar af dat ze racistische uitlatingen in woord, op schrift of anderszins signaleren en be strijden. Vergoelijken is er niet bij en er worden passende maatregelen getroffen tegen de gene die zich niet aan de code houdt. Dat kan in het uiterste geval een schorsing zijn. Wethouder Koek zegt met de code geen juridische pretenties te hebben. „De normale regel geving biedt aanknopingspun ten, al blijft de bewijslast een moeizame aangelegenheid. Het gaat er meer om dat scholen duidelijk maken waar ze staan." Volgens onderwijs-ambtenaar E. Hesselink neemt racisme op scholen in Leiden snel toe na bepaalde gebeurtenissen. Zo hadden ten tijde van de Golf oorlog veel allochtone school kinderen last van racistische opmerkingen van hun klasge noten. „Daarvoor kun je overi gens kinderen niet verantwoor delijk stellen. Die praten im mers na wat er thuis wordt ge zegd en beseffen de draagwijdte van hun woorden helemaal niet." Behalve het overnemen van de code kunnen volgens CDA'er H. Kruijt ook preventieve maat regelen worden genomen. Hij wil dat boeken waarin oude rol patronen worden opgehemeld of kleurlingen als dom en lui worden afgeschilderd uit schoolbilbiotheken verdwijnen. Ook pleit hij voor lessen in bur gerschapskunde. Auto- en Motorverhuur JlUMultiRent Icvrrófy fimwt teer onderzoekt de mogelijkheden naar een autovrije Beesten markt. De respons op de enquête was ongekend hoog. Er waren maar liefst 72 inzendingen op de ongeveer 350 adressen in de buurt. Bij een vorige enquête kwam slechts een handjevol formulieren bij de buurtclub te rug. Ook de winkeliers en onder nemers in de wijk deden aan de verkeersenquête mee. Van hen is 31 procent voor een autoluwe buurt en is 21 procent niet te gen het opheffen van de par keerplaatsen aan de Beesten markt. Toch laat 65 procent we ten niet aan het aantal parkeer plaatsen in de wijk te willen tor nen. daan. Hij is net niet 'betrapt'. De gebeurtenissen waren voor hem wel aanleiding naar Neder land te verkassen. Of de allochtone homo's nog behoefte hebben aan een spe ciaal op hun afkomst afgestemd doelgroepenbeleid, wilde wet houder Koek weten. Geen van drieën had wensen in die rich ting. Beven gruwde zelfs van het idee. Speciale disco-avondjes voor homoseksuele allochto nen: hij moet er niet aan den ken. Ben uit Hong Kong had een praktische tip. Als een Ne derlandse homo hem te eten vraagt, dan wil hij graag ook mee naar de winkel om de in grediënten te kopen. .Altijd maar dat praten met bureaus of eettafels ertussen. Het kan al in een eerder stadium gezellig zijn." Ditmaal geen straat, poort, steeg of plein maar toch een echte eigen weg. Het is de gang, de door loop in het Stat- huys aan de Breestraat. Dé ingang van het jongerencen trum. Een van de betaalde krachten in dit centrum was Paulien Verstraaten. Ze werkte van 1983 tot 1992 in het voor malige Breehuys. Bij haar af scheid, vorig jaar, werd de gang waar iedereen doormoet met een straatnaambordje naar haar vernoemd. „Ik werk graag met jongeren, die zijn nog zo bezig hun eigen leven in te vullen. Het Breehuys, zo heette het centrum voor de fusie met 't Stathuys, was echt een jongerencentrum voor ie dereen. Maar verleden jaar kreeg ik een baan op een mbo- school in mijn vak, het sociaal- cultureel werk. Daarom ben ik weggegaan", aldus Verstraaten. Haar afscheid mocht er zijn. EIGEN WEG Sommige kleine straatjes, poorten, stegen of pleintjes nebben geen officiële naam. En toch hangen er blauwe straatnaambordjes. Daar '17 „Het was een groot feest. Ongeveer 150 mensen. Een van de af scheidsca deaus van mijn collega's was het bord je. Het is dan wel geen straat maar een gang, waar toch heel wat voetstapjes staan. Het hangt wel wat hoog want je weet, die bordjes zijn anders zo weg." Ondanks een blijvende herinne ring heeft Verstraaten nog een hartewens met betrekking tot het Stathuys die nog niet in ver vulling is gegaan. „In al die ja ren heb ik zó gehoopt dat het pand door de gemeente zou worden opgeknapt. Een grondi ge verbouwing, want het pand is dan wel niet echt slecht maar wel aan vernieuwing toe. Dat is me in al die tijd dat ik er ge werkt heb maar niet gelukt." Loman l—fmant. tal: 071-161417» Foto: H««tco Kuipen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7