Overleg Oostduitse metaal vastgelopen 'Denen laten zich niets voorschrijven' 'Nooit, nooit zullen wij weer samenleven' Buitenland 'De gek is gedoodjuf en kinderen zijn vrij9 Autobom Rome vrijwel zeker werk van maffia Demirel volgt Özal op als president Turkije Boek: Slechts plicht houdt Elizabeth en Philip bijeen MAANDAG 17 MEI 1993 Pr«ie ANP Algemeen NcderUnds Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappen^ Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI Umted Press international Schietpartij nachtclub: 7 doden fresno Bij een schietpartij in een nachtclub in Fresno, Califor nia, zijn gisteren zeven mensen omgekomen. Een van de daders was in het weekeinde twee keer uit de nachtclub gezet. Na de tweede keer kwam hij terug met een vriend en opende het vuur. De eigenaar van de nachtclub, twee familieleden en vier perso neelsleden kamen om. Prijs voor Mandela en De Klerk Johannesburg» ANC-leider Mandela en de Zuidafrikaanse presi dent De Klerk krijgen op 4 juli de belangrijkste vredesprijs van de Verenigde Staten, de Philadelphia Liberty Medal. De onder scheiding is eerder toegekend aan de Poolse president Walesa, de Amerikaanse ex-president Carter en de voormalige president van Costa Rica, Arias. Deuren geldwagen open: chaos op weg Chicago» Op de autosnelweg Interstate55, in de buurt van de Amerikaanse stad Chicago, was het vrijdag een grote chaos. Na dat de achterdeuren van een gepantserde geldwagen tijdens een rit waren opengeslagen, probeerden automobilisten hun slag te slaan. Pas na een rit van 32 kilometer kwamen de bestuurders van de geldwagen er achter dat hun deuren openstonden. Zo'n 400.000 dollar is uit wagen gevlogen. Eerlijke vinders hebben inmmiddels al 270.000 dollar bij de politie terug bezorgd. Brein achter aanslag Slovo vast Johannesburg De Zuidafrikaanse politie heeft een man gearres teerd die het brein zou zijn achter het voortijdig ontdekte ex treem-rechtse complot om communistenleider Joe Slovo te ver moorden. Volgens het zondagsblad The Sunday Times is de ver dachte een 37-jarige computerexpert. Slovo zou in de loop van deze week voor zijn huis worden vermoord. Grünen samen met Bündnis 90 Leipzig De van oorsprong Westduitse Grünen zijn dit weekeinde gefuseerd met de vroeger Oostduitse dissidente beweging Bünd nis 90. De nieuwe partij sloot gisteren in Leipzig een congres af met de ambitie in Duitsland een 'derde macht' te worden. Brand vernielt Egyptisch dorp cairo. Bij een brand die het Egyptische dorp Kafr Mahmoudia, in de Nijldelta, grotendeels heeft verwoest, zijn zaterdag 45 mensen gewond geraakt. De brand ontstond door kortsluiting in het hooi dat de boeren op de daken van hun huizen opslaan. Ze ker 160 kleistenen huizen werden vernield. Krantenmagnaat Hearst overleden new york. Krantenuitgever en journalist William Randolph Hearst jr., erfgenaam van het door zijn vader opgerichte krante nimperium. is vrijdag op 85-jarige leeftijd in New York overle den. Hearst was de tv\;eede van vijf zonen van de legendarische William Randolph Hearst sr., die model heeft gestaan voor Or son Welles' Film Citizen Kane. In 1974 kwam de naam Hearst in het wereldnieuws door de ontvoering van Patricia, een nichtje van Hearst. Patricia nam de ideeën van haar ontvoerders over en nam deel aan een bankroof, waarvoor zij later terecht moest staan. Extreemrechtse FPÖ wint in deelstaat wenen De extreemrechtse FPÖ van de omstreden Jörg Haider heeft gisteren bij de verkiezingen in de deelstaat Nieder-öster- reich een winst geboekt van 2,8 procent. De in Wenen regerende ÖVP en SPÖ leden verlies. Werknemers wijzen Saksisch akkoord af BERLUN Rtr-DPA De onderhandelingen die gisteren een einde hadden moeten maken aan de staking in de Oostduitse staal- en metaalindustrie zijn vastgelopen. Een woordvoerder van de vakbond IG Metall verklaarde dat werkgevers en vak bond geen overeenstemming konden bereiken en dat het overleg in diverse deelstaten zonder enig resultaat is af gebroken. dat na de Duitse eenwording was gesloten. „De arbeiders zijn woedend dat de partijen niet tot een ak koord konden komen", aldus IG Metall-woordvoerder Böhm. Volgens hem weigeren de werk gevers af te wijken van het Sak- sischecompromis-akkoord. Volgens Böhm zijn de staalar- beiders niet tevreden over dit compromis. „Vooral de finan ciële gevolgen verwerpen ze. Verder biedt de overeenkomst Op tafel lag een ontwerpak koord dat eind vorige week in de Saksische hoofdstad Dresden was ondertekend. Dit compro mis voorziet in salarisstijgingen voor werknemers in het oosten, zodat hun lonen in juli 1996 op dezelfde hoogte zullen komen als de lonen in het westen van Duitsland. Dat is twee jaar later dan oorspronkelijk was voor zien in een principe-akkoord hun inziens weinig helderheid omtrent details." Het ziet er nu naar uit dat de voor deze week geplande uit breidingen van de stakingen ge woon doorgaan. Meer dan 40.000 werknemers in oostelijk Duitsland hebben deelgenomen aan de acties die al twaalf dagen duren. Nog eens 80.000 ande ren sluiten zich vandaag bij hen aan. De onderhandelaar voor IG Metall in de deelstaat Mecklen- burg-Vorpommern vatte het gisteren als volgt samen: „Wij moeten tot een overeenkomst komen die bij deze deelstaat past. Dit betekent dat we het Saksische akkoord niet domweg kunnen overhevelen naar Mec- kelen-Vorpommern. Zo werkt het niet." Zes doden in Gazastrook ta aviv gpd-ap In de Gazastrook is een groot scheepse zoekactie gaande naar de daders van een terreuraan slag die gisteren twee Israëli's en twee Palestijnen het leven kostte. De vier werden vanuit een rijdende auto doodgescho ten terwijl ze aan de kant van de weg onderhandelden over de prijs van een partij groenten. In de Gazastrook zijn gisteren verder een Palestijnse peuter en een 12-jarige jongen doodge schoten door het Israëlische le ger. De kinderen werden door kogels geraakt toen het leger in actie kwam tegen stenengooi ers. Een winkelgalerij en een kan toorgebouw in het centrum van Tel Aviv zijn gistermorgen ge troffen door een explosie en een enorme uitslaande brand. Vol gens de politie zijn zeker twintig winkels in de as gelegd en 36 mensen gewond geraakt. Vol gens de brandweer was buiten het appartementencomplex propaangas opgeslagen. Politici onzeker over uitslag referendum PARUS Rtr-AFP-AR De man die gedurende enkele dagen in de Parijse voorstad Neuilly zes kleuters en hun juf in gijzeling hield, is zaterdag ochtend door een speciale po- litie-eenheid doodgeschoten. Nadat de man in slaap was ge vallen, ging de eenheid de school binnen om de gijzelaars te bevrijden. Toen de man wakker werd, schoot de politie hem dood. Hij had 16 staven dynamiet om zijn middel ge bonden. De kinderen en hun juf, die veel lof kreeg toege zwaaid omdat ze de kleuters zo koelbloedig door het bange avontuur leidde, hebben het drama gezond en wel over leefd. „De nachtmerrie is over", verklaarde de Franse minister van binnenlandse za ken, Charles Pasqua. „De gek is gedood." De overvaller is inmiddels geï dentificeerd als de 42-jarige Fransman Eric Schmitt. Hij had gedreigd zichzelf en zijn gijze laars op te blazen als zijn plan nen in het honderd zouden lo pen. Die plannen had hij uit de doeken gedaan in een brief van acht kantjes aan minister Pas qua: een nauwkeurig beraamde ontsnapping onder het oog van televisiecamera's, eindigend in een in scène gezette eliminatie door de politie waarmee zijn verdwijning moest worden ge maskeerd. Ondanks zijn wens anoniem te blijven en spoorloos te ver dwijnen met de geëiste 33 mil joen gulden losgeld, was Schmitt kennelijk ook op publi citeit uit. Volgens zijn instruc ties moest zijn ontsnapping door de pers worden verslagen en op film vastgelegd. Hij had zelfs de plaatsen langs zijn ont snappingsroute aangegeven waar journalisten moesten wor den geposteerd. Intussen hebben de autoritei ten bekend gemaakt dat Schmitt ook verantwoordelijk was voor de bomaanslag die op 8 mei werd gepleegd op het po litiebureau van Neuilly. In een brief waarin hij zich daarvoor verantwoordelijk stelde, eiste Schmitt het aftreden van minis ter Pasqua en president Mitter rand. „Hij had een missie, het ging niet om geld", zei de psychiater Gilles Nakaab, die bij de onder handelingen betrokken was en de overvaller heeft ontmoet. „Hij was koud, berekenend en zeer intelligent", aldus Nakaab. Daarnaast was hij echter ook „aardig tegen de kinderen, speelde zelfs met hen". Op het Kongens Nijtorv-plein in Kopenhagen speelt een meisje met een gen het Verdrag van Maastricht. gezette groepering die zich ver zet tegen een verenigd Europa. Haar argumenten krijgen voort durend de handen van het pu bliek op elkaar. Minister Olsen erkent na afloop dat hij het niet gemakkelijk heeft gehad, maar heeft er alle vertrouwen in dat de Denen dit keer 'ja' zullen zeggen. „De mensen die ons steunen, zijn vandaag thuis ge bleven. Die weten het al. Hier in de zaal zaten vooral de twijfe laars." De Denen hebben altijd al een haat-liefdeverhouding ge had met de Europese Gemeen schap. Ze erkennen weliswaar de voordelen van een gemeen- ballon waarmee de Denen worden opgeroepen morgen 'ja' te zeggen te- foto ap KOPENHAGEN JOS HEYMANS Het is geen rokerig bovenzaaltje maar de aula van een moderne basisschool. Iets meer dan der tig mensen zijn gekomen voor het debat tussen de Deense mi nister van justitie, Elring Olsen, en de vertegenwoordigster van de Juni-beweging, Drude Dahlerup. Inzet van de discus sie is het referendum waarin de Denen morgen moeten aange ven of ze deze keer wel bereid zijn mee te doen aan vergaande Europese samenwerking. Drude Dahlerup heeft de zaal op haar hand. Ze is van de Juni- beweging, een door burgers op- schappelijke markt, maar zijn doodsbenauwd hun identiteit te verliezen. Die angst, gevoegd bij het feit dat de Denen zich meer Scandinaviërs dan Europeanen voelen, was vorig jaar voldoen de om het Verdrag van Maas tricht af te wijzen. De uitzonde ringspositie die Denemarken nu binnen de EG inneemt, zou ge noeg moeten zijn de Denen de ze keer wel over de streep te trekken. Maar het parlement is niet echt zeker van zijn zaak, hoewel zeven van de acht partijen voor stander zijn van 'Maastricht'. De regering gaat zelfs zover dat ze bereid is de belasting te ver lagen als de Denen morgen 'ja' zeggen. Waarom dan toch die angst voor een nieuwe nederlaag? Omdat de Denen eigenzinnig zijn en zich niet door de politiek laten voorschrijven wat goed voor ze is, zegt Else Hammerich van de Juni-beweging. Honend merkt ze op dat de Deense pers kennelijk niet is geïnteresseerd in de stem des volks. Ze zou ge lijk kunnen hebben: 45 van de 46 kranten in Denemarken heb ben zich onomwonden vóór de Europese Gemeenschap uitge sproken. o* Bomexperts onderzoeken de krater die de zware autobom in het weg dek heeft geslagen. foto epA ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT De maffia heeft de Italiaanse staat, de politiek en vooral de publieke opinie een les willen leren. Dat is de meest gehoorde veronderstelling na de ontplof fing van de autobom die vrij dagavond een straat in de Ro meinse wijk Parioli in as legde en 22 mensen verwondde. On der hen twee lijfwachten van Maurizio Costanzo. een TV- journalist die zich in zijn dage lijkse talk-show kritisch opstelt tegenover de maffia. De Via Ruggero Fauro biedt een dag na de explosie een 'Li- banon-achtige' aanblik. Op de plek waar de met 80 kilo spring stof volgestopte Fiat Uno heeft gestaan, bevindt zich een zwart gat van twee meter doorsnee en 40 centimeter diepte. Zwartge blakerde, misvormde autokar- kassen omzomen de straat dit* bedolven is onder glas. rolluij ken. meubilair en stukken be| ton. ..Het is een wonder dat ef geen doden zijn gevallen", zegl een man die enkele straten ver derop woont. „Ik hoorde een enorme knal. voelde de grond onder mijn voeten trillen en zag hoe de hemel werd verlicht door een wild flakkerend vuur, Ik ben meteen naar mijn doch ter gegaan die in deze straat woont en trof een hels tafereel aan: alle ramen, deuren ert sponningen waren weggesla gen." De autobom heeft niet alleen de rijke en rustige Romeinse wijk in shock-toestand ge bracht. President Scalfaro sprak gisteren van een 'aanslag op de democratie'. ANKARA Rtr Süleyman Demirel is gisteren tot negende president van Tur kije gekozen als opvolger van de op 17 april overleden Turgut özal. Demirel, die een mandaat heeft van zeven jaar, zei een on partijdige president te zullen zijn die zich echter wel zal be moeien met zaken van natio naal belang. De 68-jarige Demirel kreeg 244 van de 450 stemmen in het parlement en haalde daarmee de absolute meerderheid die volstaat om in de derde ronde te kunnen worden gekozen. In de twee voorafgaande rondeis slaagde hij er niet in om de toen benodigde tweederde meerder heid te krijgen. Demirel kreeg de steun van zijn eigen conservatieve Partij van het Juiste Pad (DYP) en van een meerderheid van de soci aaldemocratische SHP die met de DYP in de regering zit. Ook de kleine rechtse Partij van de Nationalistische Beweging steunde hem. LONDEN Rtr-AFP De Britse sensatiekranten Sun day Mirror en News of the World hebben gisteren hun pijlen gericht op koningin Eli zabeth en haar echtgenoot prins Philip. Beide bladen pu bliceerden gisteren passages uit het boek The royal marria ges. Volgens de auteur van het boek, lady Colin Campbell, is het huwelijk van Elizabeth en Philip geheel zonder liefde. Slechts plicht houdt ben bij een. Campbell beweert dat de koningin en haar echtgenoot al meer dan 30 jaar gescheiden levens leiden. Buckingham Palace wilde niet ingaan op de uitspraken van Campbell. Het blad Sunday Times meldde gisteren dat de Britse troonopvolger, prins Charles, zou hebben gezegd dat de ban dopname van een ruzie met zijn echtgenote Diana vals is. De prins zou volgens zegslie den erg boos zijn omdat hij fungeert als pion in een oorlog tussen sensatiekranten. ZVORNIK RUNA HELLINGA CORRESPONDENT OOST-EUROPA „Het Vance-Owen-plan?" De drie vrou wen, klein, boers en gedrongen, rimpe len vragend hun voorhoofd. Dan bekent een van hen eerlijk: „Ik heb geen idee wat dat is". De twee anderen knikken bevestigend. Ze zijn wel naar het refe rendum gegaan, zeker. „We hebben ge vraagd wat we moesten doen en ze heb ben aangewezen dat we op het ene pa piertje 'voor' en op het andere 'tegen' moesten omcirkelen." De bewoners van Bratunac hebben weinig vertrouwen in de Verenigde Na ties en de internationale bemoeienis in het algemeen. Van de inhoud van het Vance-Owen-plan zijn ze nauwelijks op de hoogte, maar een ding weten ze wel: als dat doorgaat, wordt Bratunac toege wezen aan de moslims, en dat wil nie mand. „Nooit, nooit zullen we weer samenle ven", zegt een vrouw in het zwart, die een zoon aan het front heeft verloren. „Mijn man is onlangs overleden, mijn zoon omgekomen, mijn huis platge brand. En waren het nu buitenlandse soldaten geweest, maar het waren onze buren die tegen ons vochten." Het referendum kan haar weinig sche len. „Bij het vorige referendum over de onafhankelijkheid van Bosnië heb ik 'ja' gestemd en daarmee voor de dood van mijn eigen zoon. Maar ik heb wel tegen het vredesplan gestemd. Want één ding weet ik zeker, nooit wil ik meer met moslims samenleven." We spreken niemand die er anders over denkt. Het doet er daarom ook niet echt toe dat het referendum over het Vance-Owen-plan niet overal even pro fessioneel is georganiseerd, dat stemhok jes ontbreken en mensen vaak al aan het bureau van de kiescommissie hun biljet invullen. De uitslag staat bij voorbaat vast: tegen het vredesplan en voor een Groot-Servië. Tussen Bratunac en het veertig kilo meter verderop gelegen Zvornik biedt het ooit adembenemend mooie land schap een troosteloos beeld van ver woesting. Dorp na dorp. huis na huis zijn kapotgeschoten en uitgebrand. Een dorpsmoskee is opgeblazen tot een hoop puin. De minaret is er als een gebroken potlood overheen gevallen. I Stevo Radic, vice-voorzitter van de kiescommissie in Zvornik, geeft de eth- nische zuiveringen in de regio volmon dig toe. Voor de oorlog leefden er ruim 50.000 moslims en 28.000 Serviërs in de stad. Nu zijn misschien nog twee of drie moslim-vrouwen over die met Serviërs zijn getrouwd. In de leegstaande wonin gen zijn inmiddels 32.000 Servische vluchtelingen getrokken. Zvornik zou volgens het vredesplan weer moslimgebied moeten worden. „Maar dat zullen we nooit toelaten", zegt Radic. Dit referendum zal volgens hem bewijzen dat het Vance-Owen-plan dood is, dat de Serviërs maar een ding willen: een gezamenlijk Servisch moe derland. Daarin is voor de moslims geen plaats, meent hij: „Die hebben hier geen historische basis. Die sturen we naar de Kroaten". Radic vindt dat Europa de moslims te veel beschermt: „Daar krijgen ze nog spijt van als over honderd jaar heel Euro pa islamitisch is. Want dat is wat de moslims willen. Er zijn documenten die bewijzen dat ze heel Europa willen ver overen." Veertig kilometer ten noorden van Zvornik, in Bijelina, lijkt het haast alsof er geen oorlog heeft gewoed. De huizen zijn heel. de terrasjes open. de winkels liggen vol. Er zijn zelfs volop westerse si garetten en benzine te krijgen. Maar schijn bedriegt: helemaal aan het begin van de oorlog hebben Servische milities onder leiding van de beruchte comman- dant'Arkan in dit vredige provinciestadje gruwelijk huisgehouden. De vrijwel on bewapende moslims stonden machte loos. Vol trots leidde Arkan een televisie ploeg langs de lijken van zijn slachtof fers. Maar Bijeljina heeft de tijd gehad de kogelgaten te vullen. De lege plekken waar ooit moskeeën stonden, vallen in het voorbijgaan zo snel niet op. Er is geen enkel islamitisch gebedshuis meer over in de stad, hoewel er toch nog steeds zo'n 10.000 moslims wonen. Als we een stemlokaal binnengaan, treffen we daar een ouder echtpaar aan dat zijn ingevulde stembiljet nadrukke lijk onder de ogen van de kiescommissie duwt. Het blijken moslims te zijn, die klaarblijkelijk duidelijk willen laten zien dat ze ook tegen het Vance-Owen-plan hebben gestemd. Gevraagd naar het leven In Bijeljina putten ze zich luidkeels uit in verklarin gen dat alles in orde is. Ze hebben niets tegen de Bosnisch-Servische republiek, verklaart de vrouw uitdrukkelijk: „We hebben zelfs een zoon die aan het front vecht". De moslims in Bijeljina worden ge doogd, tegen een prijs. Ze maken een tiende van de bevolking uit. maar heb ben geen enkele politieke vertegenwoor diging en geen gebedshuizen. VN halen familie medewerkers weg uit Cambodja PHNOM PENH» AP De VN zijn het afgelopen week einde begonnen familieleden van hun medewerkers in Cam bodja te evacueren. De VN wil len hen niet blootstellen aan ge welddaden die worden ver wacht tijdens de verkiezingen die zondag worden gehouden. De meesten /uilen de verkie/in- gen in de Thaise hoofdstad Bangkok afwachten. Dat de maatregel niet voor niets is, werd zaterdagochtend nog eens geïllustreerd. Niet ver van het hoofdkwartier van de VN-missie in Phnom Penh werd een VN-militair uit Uruguay doodgeschoten. Hij droeg op het moment van de aanslag burgerkleding. De dader ont kwam. De afgelopen zes weken zijn in Cambodja ruim veertig VN-vredesmilitaircn doodge schoten of verwond. Onder hen ook enkele Nederlanders. Sommige VN-medewerkers zetten vraagtekens bij het cva- uatiebesluit, omdat hel strijdig lijkt met de inspanningen van de VN om de wankele vrede in Cambodja te handhaven en de bevolking op te wekken vooral naar de stembus te gaan.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5