CDA wil alleenverdiener niet langer bevoordelen De postbezorging rond Hemelvaartsdag. Ritzen en studenten sluiten voorlopige vrede Binnenland Kokend bloed op twee wielen Van Dam wil meer parlementaire enquêtes Fiets is sneller dan bus en auto Ieder z'n eigen foto m- rsöwe Stadspartijen zien niets in een landelijke koers Zeventig arrestaties bij housefeest in Amsterdam VVD: Alleen meeregeren bij bezuiniging 20 miljard MAANDAG 17 ME11993 Anti-depressiemiddel tegen eetziekte den haag Het anti-depressiemiddel Prozac blijkt in een hoge dosering ook geschikt voor bestrijding van boulimia nervosa. Boulimia is een dwangmatige eetziekte die gepaard gaat met braken en het gebruik van laxeermiddelen. Het middel van fa brikant Eli Lilly is al enkele jaren in de handel, maar is nu offi cieel ook goedgekeurd voor bestrijding van boulimia, zo heeft het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen bevestigd. In ons land lijden tussen de 15.000 en 75.000 mensen, voorname lijk vrouwen tussen de 15 en 40 jaar, aan deze kwaal. De be kendste boulimia-patiënt is de Britse prinses Diana. Jongeren bezetten kantoor JWG Amsterdam» Een groep van ongeveer vijftig jongeren heeft van morgen een JWG-kantoor bij het Leidseplein in Amsterdam be zet. Het kantoor is belast met de uitvoering van de Jeugd Werk Garantiewet, de wet die sinds 1 januari 1992 'passend werk' ga randeert voor alle jongeren. De bezetters, die zich 'Jongeren in verzet tegen de staat' noemen, willen dat de wet wordt aange past of anders afgeschaft. Volgens de jongeren moet ook vrijwil ligerswerk onder de strekking van de wet vallen, omdat ook daaruit een vaste baan kan voortvloeien. Onderhoud stormvloedkering duurder middelburg» Groot onderhoud aan de stormvloedkering in de Oosterschelde valt 45 tot 90 miljoen gulden duurder uit omdat het twintig jaar eerder moet plaatsvinden. Oorzaak is de verflaag op 30 van de 62 schuiven waar scheurtjes inzitten. De verf be schermt de schuiven tegen roest. Enkele jaren geleden werden al scheurtjes in de verf ontdekt. Het probleem is echter snel verer- Man gewond door politiekogel amsterdam Een 19-jarige man is het afgelopen weekeinde in Amsterdam in de nek gewond geraakt toen door een politie agent op hem werd geschoten. Hij verkeert niet in levensgevaar. Het slachtoffer zat in een personenauto, die tot stoppen werd gemaand door twee agenten. De man zou erg boos zijn gewor den door de gang van zaken. Hij zou hebben gezegd dat hij de agenten wilde neerschieten. Daarop volgde een worsteling, waarbij het dienstwapen van een van de agenten onbedoeld is afgegaan, aldus de politie. Het slachtoffer bleek niet in het bezit van een vuurwapen, evenmin als de andere inzittenden. De rijksrecherche heeft de zaak in onderzoek. Ter Doest voorzitter FNV-vrouwen zutphen Hilde ter Doest (39) is zaterdag tijdens het congres in Zutphen gekozen tot nieuwe voorzitter van de Vrouwenbond FNV. Zij volgt Maria van Veen op, die vakgroepsecretaris land en tuinbouw wordt bij de Voedingsbond FNV. Ter Doest was de enige kandidaat voor het voorzitterschap. Zij heeft achtereenvol gens gewerkt in het gevangeniswezen en het onderwijs en was de laatste drie jaar bezoldigd FNV-bestuurder in het district Gel derland. In de Vrouwenbond FNV was-zij onbezoldigd voorzitter van de afdeling Nijmegen. SGP tegen bundeling klein-rechts den haag De SGP voelt er niets voor bij de kamerverkiezingen in mei 1994 als drie kleine christelijke fracties uit te komen met één gezamenlijke lijst. De SGP-fractiewoordvoerder verklaarde dit zaterdag in een reactie op de oproep van RPF-fractieleider Leerling, zaterdag op de Federatieraad van zijn partij in Putten, om als SGP, GPV en RPF met één lijst uit te komen. Alleen al het simpele feit dat de RPF-Federatieraad zaterdag een vrouw op de derde en daarmee in theorie verkiesbare plaats op de kandida tenlijst te zetten, is voor de SGP (die intern nogal worstelt met het verschijnsel politiek actieve vrouw in de partij) „reden te meer" de oproep van de hand te wijzen. Dode en gewonde door schietpartij hengelo» Een 32-jarige man uit Almelo is gisteren overleden aan de verwondingen die hij 's ochtends vroeg in Hengelo had opge lopen tijdens een schietpartij. Een evenoude plaatsgenoot raakte hierbij gewond. Beide mannen bevonden zich in een café toen daar gisterochtenckegen sluitingstijd om 05.40 uur door nog on bekende oorzaak ruzie ontstond. Een bezoeker trok een vuurwa pen en schoot een van de Almeloërs in een been. De andere Ale- meloër liep naar buiten en werd daar neergeschoten. Er zijn nog geen aanhoudingen verricht. Een team van twintig rechercheurs werkt aan de zaak. De overheid moet zich verant woorden voor het gebruik van geweld tijdens de demonstratie van studenten vorig weekeinde in Den Haag. Als er schuldigen zijn, dan moeten ze ook worden aangewezen. Dat zei minister Ritzen van onderwijs zaterdag in Delft bij de viering van het tienjarige be staan van de studentenvakbond LSVB. Ritzen zei begrip te heb ben voor de verontwaardiging van de studenten: „We ervaren dat geweld allemaal als een striem over onze rug en ziel." Hij kreeg zelfs een mager ap plausje van de ongeveer hon derd studenten. Op donderdag 20 mei -Hemelvaartsdag- zal er geen bezorging plaatsvinden. De dag waarop uw post wordt bezorgd kunt u terugvinden in onder staande tabel. Heeft u vragen over postzaken in't algemeen, belt u dan met PTT Post Klantenservice: 06-0417. Gepost op woensdag 19 mei voor de middag /avondbuslichting* Streekpost Overige bestemmingen Bezorgd op vrijdag 21 mei Gepost op woensdag 19 mei na de middag-/avondbuslichting*of donderdag 20 mei Streekpost Overige bestemmingen Bezorgd op vrijdag 21 mei Bezorgd op zaterdag 22 mei 'Voor tijdstip zie buslichttngsbord boven onze rode brievenbussen Wij zorgen ervoor, p ■n Nederlands Persbureau GPD*Gemeenschappe Resolutie over leger verdeelt coalitie Belastingvoordelen voor alleenverdieners (die met hun ene inkomen een heel gezin onderhouden) moeten gelei delijk verdwijnen. En in de sociale zekerheid moet de hoogte van uitkeringen in stappen worden afgestemd op de behoefte van een alleenstaande. CDA-fractieleider Brinkman heeft dit zaterdag bepleit op het congres van zijn partij. sen gaan werken. De CDA-partijraad Brinkman in Den Haag kandidaat-lijsttrekker v< kamerverkiezingen van volgend binet overweegt het wapenem bargo tegen Bosnië op te heffen. PvdA-kamerlid Vos heeft giste ren in een reactie gewaar schuwd de besluiten over de jaar. In januari wordt definitief defensieplannen niet nog den haag gpd Het gaat om de zogenoemde 'individualisering': het afstem men van belastingen en sociale zekerheid op het individu en niet meer op de woon- of leefsi tuatie. Van individualisering wordt vooral voor vrouwen voordeel verwacht. Fiscale be lemmeringen om te gaan wer ken, zouden namelijk vervallen. Nu krijgt een mannelijke kost winner wiens vrouw niet werkt nog een dubbele belastingvrije som (het inkomensdeel waar over geen belasting wordt be taald). Brinkman, die zich eerder al in deze richting uitsprak maar er later weer op terugkwam, wil de veranderingen overigens niet ineens doorvoeren. Het zou in eerste instantie moeten gaan om mensen die vanaf een nader te bepalen datum achttien jaar worden. Bovendien wil de CDA'er tussentijds bekijken of zo'n nieuw systeem, dat coali tiepartner PvdA al enige tijd be pleit, goed werkt, dat wil zeggen of het ertoe leidt dat meer men- bepaald of hij de CDA-kar mag gaan trekken. De huidige CDA-voorman, premier Lubbers, hield de par tijraad voor dat zijn kabinet het goed doet. Maar voor de KRO- camera liet Brinkman zich gis teravond kritisch uit: „Dit kabi net is niet goed op gang geko men en dat is jammer. Het is voortdurend met de eigen ach terban in spanning gebleven. Alle maatregelen laten langer op zich wachten. De frustraties blijven ingebakken." Heet hangijzer op de CDA- partijraad was het leger. De par tijraad wil dat minder en lang zamer inkrimpen dan het kabi net. Ook wil het CDA dat het ka- den haag „Motorrij den zit in ons bloed. En dat stelletje bureaucra ten in Brussel heeft dat bloed aan de kook ge bracht", schreeuwde Harm Krol zaterdag vanaf het geïmprovi seerde podium op het Haagse Malieveld. De voorzitter van de Mo torrijders Actie Groep (MAG) was met zo'n tienduizend motorrij ders in optocht van Utrecht naar Den Haag gereden. Ze protesteer den tegen wat zij noe men vergaande betut teling door de Europe se overheid, die de mo torrijders aan strengere regels wil onderwer pen. De voorstellen maken sleutelen aan motoren om ze een ei gen karakter te geven vrijwel onmogelijk. Harley-eigenaarJoop: „Stel je voor dat ik straks mijn eigen mo tor alleen nog kan her kennen aan het kente kenplaatje, dat is toch verschrikkelijk". De de monstranten keerden zich ook tegen het voorstel om het vermo gen van motorfietsen te beperken tot hon derd paardekrachten en tegen het fase-rijbe wijs. Dit rijbewijs ver plicht motorrijders eerst twee jaar op een lichte motor te rijden. FOTO ANP ED OUDENAARDEN hilversum anp De Tweede Kamer moet veel meer gebruik maken van het recht om mensen in het open baar onder ede te verhoren. De volksvertegenwoordiging zou eigenlijk nu al een openbare parlementaire enquête moeten houden naar het besluit van de regering om de veel besproken Betuwespoorlijn bovengronds aan te leggen. Dat heeft VARA-voorzitter en PvdA'er Marcel van Dam, te vens oud vice-voorzitter van de RSV-enquête, gisteren voor de NOS-televisie gezegd. Twee an dere oud-enquêtevoorzitters, Klaas de Vries die de bouwsub- sidies onderzocht, en Loek Her mans die het paspoortproject onderzocht, zijn het met Van Dam eens. Volgens Van Dam is het heel goed dat de Kamer eerst een openbaar onderzoek verricht voordat ze de wetsvoorstellen van het kabinet beoordeelt. Dan pas wordt duidelijk welke be- tilburg» anp De fiets is het snelste vervoermiddel in de stad. Dat bleek zaterdagmiddag in Tilburg bij een verkeerswedstrijd tussen auto, fiets en stads bus. Negen bekende Tilburgse politici, horeca ondernemers en sporters namen het tegen el kaar op. De drie fietsers wonnen de race met glans. De actie van de Vereniging Milieudefensie maakte deel uit van een landelijke campagne voor schoner verkeer in de stad. De komende tijd zullen op dertig plaatsen in het land ver- keersacties worden gehouden. De campagne is onderdeel van een actieperiode van Milieude fensie die loopt van Earthday (22 april) tot en met Wereldmilieudag (5 juni). Alle acties zijn gericht op de burger en de gemeente. Het startsein voor de wedstrijd werd gegeven aan de rand van de stad. Het einddoel was het centrum van Tilburg. Onderweg moesten de deelnemers tussenstops maken bij de Wereld winkel, een natuurvoedingswinkel en een fiet- senzaak. Al na tien minuten arriveerden de drie fiet sers. onder wie judoka Irene de Kok. in het stadscentrum. De automobilisten, onder wie Willem II -voetballer John Feskens, kwamen vanwege parkeerproblemen een kwartier later binnen. De bus deed er het langst over: drie kwartier. der te vertragen. Het CDA vindt de veiligheids analyse van minister Ter Beek (defensie) te optimistisch en wil daarom meer direct inzetbare grondtroepen achter de hand houden. Daarom wil de partij raad dat de zogeheten 'vijfde' brigade bij de landmacht paraat blijft. Het kabinet gaat in de Prioriteitennota, die deze week in de Tweede Kamer wordt be sproken, niet verder dan het in standhouden van een vijfde brigade die alleen in geval van oorlog kan worden geactiveerd. De wens van het CDA kost on geveer 240 miljoen gulden. Brinkman schaarde zich achter de resolutie. De Vries stapt uit de politiek den haag anp CDA-minister De Vries van so ciale zaken en werkgelegenheid houdt het na deze kabinetspe riode voor gezien in de politiek. De Vries is niet beschikbaar voor het ministerschap of de CDA-fractie. Hij gaat tijd vrijmaken voor de „andere dingen" in het le ven. „Ik ben niet uitgekeken op de politiek, maar het is wel een zwaar vak waaraan alles, dus ook je privéleven, ondergeschikt is", zegt hij in een interview met het Algemeen Dagblad. De Vries kwam in 1978 in de Tweede Kamer als opvolger van ARP-collega Boersma, die mi nister van sociale zaken was in het kabinet-Den Uyl. De Vries was elf jaar kamerlid. ARP, KVP en CHU gingen begin jaren tachtig op in het CDA. De Vries werd in november 1982 tot ie ders verrassing gekozen als op volger van CDA-fractieleider Lubbers die toen het premier schap ovemam van Van Agt. De Vries werd in november 1989 minister van sociale zaken en werkgelegenheid in het kabi- net-Lubbers/Kok. Hij speelde begin dit jaar nog een zeer be langrijke rol bij het voorkomen van een kabinetscrisis over de WAO. Bij hem thuis in Berg- schenhoek werd namelijk het zogeheten „bami-akkoord" (vanwege de in allerijl geregelde warme hap door mevrouw De Vries) met de PvdA gesloten. naarden Het fotofestival in Naarden heeft het afgelopen weekeinde meteen na de opening veel bezoekers getrokken. Nog drie weken lang zijn in het vestingstadje dertig exposities te bekijken. ANP-fotograaf Frans Vanderlinde (links) maakt platen van bezoekers in een omlijste doos. Hoe mensen op de foto willen mogen ze zelf bepalen. FOTO ANP PAUL VREEKER rotterdam gpd De stadspartijen beperken zich voorlopig tot de plaatselijke po litiek. Een aanzienlijke meer derheid voelt er niets voor om ook landelijk actief te worden en volgend jaar mee te doen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Dit tot teleur stelling van de groeperingen in de grote steden. „We hadden het graag anders gezien, maar de tijd blijkt er nog niet rijp voor", constateerde voorzitter Hans van Heel van de Rotter damse Stadspartij aan het einde van het congres dat zaterdag in Rotterdam werd gehouden. Zo'n 25 groeperingen hadden zich voor het congres aange meld. Dat is slechts een heel klein deel van het totale aantal puur lokale politieke partijen. Geschat wordt dat zo'n drie honderd plaatselijke partijen in Nederland actief zijn. Inleider Piet de Visser (oud- kamerlid voor de PvdA en sinds kort lid van GroenLinks) hield de aanwezigen voor dat het va ren van een landelijke koers niet reëel is: „Je hebt voortdurend te maken met belangentegenstel lingen tussen vooral de grote steden en plattelandsgemeen ten". Dat hij het bij het rechte eind had bleek later. Vooral groepen uit kleinere gemeenten verzet ten zich fel tegen mogelijke deelname aan provinciale of ka merverkiezingen. Zij hechten aan hun plaatselijke status en zien niet in wat de landelijke politiek voor invloed kan heb ben op puur plaatselijke zaken. Zoals ze eigenlijk ook geen inte resse tonen in zaken die elders in het land spelen. Slechts op organisatorisch gebied zien ze bepaalde vormen van samen werking nog wei zitten. amsterdam anp De Amsterdamse politie heeft in de nacht van zaterdag op zon dag zeventig mensen gearres teerd die waren betrokken bij de organisatie van een house feest in het westelijke havenge bied van Amsterdam. In diverse woningen in de stad werden duizend XTC-pillen, cocaïne, heroïne en vuurwapens gevon den. Volgens een woordvoerder van de politie werd tevens een boekhouding in beslag geno- breda gpd langen van ambtenaren, bedrij ven, actiegroepen of bewinds lieden het zwaarst hebben mee gewogen. De krachten om het spoortra ject toch ondergronds te krijgen zijn nog aan het werk. Inmid dels heeft het Rotterdamse bouwconcern Volker Stevin aangeboden gratis te onderzoe ken of de spoorlijn tussen Deil en Tiel onder het maaiveld kan komen. Volker doet onderzoek in opdracht van de provincie Gelderland. tijdens het congres van zijn par tij in Breda. Tien miljard wil de WD ge bruiken voor „het wegpoetsen van de lastenverzwaringen die dit kabinet heeft doorgevoerd". Met de andere tien miljard wil de WD het financieringstekort verlagen. men. Onder de acht aangetrof fen vuurwapens was een kara bijn. Ook werden stroomstoot wapens in beslag genomen. Behalve in de woningen deed de politie een Inval m de tWSt hallen aan de Elementenstraat waar op dat moment het feest nog op gang moest komen en zich slechts een handjevol men sen ophield. De hallen kunnen ongeveer 1.500 feestgangers herbergen. „We hebben bewust gekozen voor een vroege actie, om risico's te vermijden", aldus de politiewoordvoerder. Van Traa voor tweede maal in Parijse cel De WD wil volgend jaar alleen meeregeren als twintig miljard gulden wordt bezuinigd. Ge beurt dat niet dan blijven de li beralen oppositiepartij. Dat zei WD-fractievoorzitter Bolke- stein het afgelopen weekeinde Chirurgen willen niet opereren Chirurgen in Twente en de Ach terhoek gaan elke maand een week lang het werk neerleggen door geen geplande operaties meer uit te voeren uit protest tegen de bezuiniging van elf procent op de specialistentarie ven. Volgens een woordvoerder van net Medisch Spectrum Twente in Enschede leidt de ac tie tot lange wachtlijsten, slui ting van diverse ziekenafdeling afdelingen en het naar huis stu ren van verpleegkundig perso neel. Aan de actie doen 33 chirur gen van ziekenhui/en in Al melo, Hengelo, Enschede, 01- denzaal en Winterswijk mee. De artsen komen alleen voor spoedgevallen nog in actie in de operatiekamer. De tijd die ze overhouden, besteden ze aan het praten met patiënten op zaal of overlog met collega's. De Twentse chirurgen verwachten dat ook andere specialisten In het land hun voorbeeld zullen volgen. 'Iedereen moet evenveel inleveren' den haag gpd Mensen met hogere- of mid den-inkomens moeten volgend jaar evenveel inleveren als men sen met een laag inkomen of een uitkering. Het kan niet zo zijn dat de bezuinigingen een zijdig worden afgewenteld op de lagere inkomens. Dat heeft PvdA-fractielcider en minister van financiën Kok gisteren voor de AVRO-micro- toon gezegd. Hij vindt dat ver deling van de pijn over alle par tijen inzet en uitkomst van de kabinetsdiscussie over de inko mens voor volgend jaar moeten zijn. „Met een andere uitkomst kan de PvdA niet bij de kiezers aankomen. We kiezen voor een koopkrachtontwikkeling die niet leidt tot nóg grotere ver schillen tussen mensen met een laag inkomen en mensen met een goed gewilde portemon nee", aldus Kok. Dat de geschiedenis zich kan herhalen, ondervond PvdA-ka merlid Maarten van Traa het af gelopen weekeinde aan den lij ve. Hij was met een TV-ploeg van de actualiteitenrubriek AVRO's Televizier naar Parijs getogen om daar herinneringen op te halen aan de woelige stu dentenopstand van 1968. Van Traa werd destijds bij een de monstratie opgepakt omdat hij pamfletten stond uit te delen. Daarna is hij Frankrijk uitgezet. Kort nadat de PvdA'er voor de camera de gebeurtenissen van 25 jaar geleden uit de doeken had gedaan, doken enkele ge ndarmes op die de complete AVRO-ploeg zonder pardon ar resteerden. omdat ze zonder vergunning aan het filmen was. Ook Van Traa werd ingerekend. Vervolgens werd het gezelschap in een overvalwagen afgevoerd naar hel poütiebureau „Mei vijf agenten erbij, want je weet na tuurlijk maar nooit met die cri minele Nederlanders', aldus een nog lichtelijk verbijsterde AVRO-verslaggever Van der Wel. Op het politiebureau aan de Rue de Rivoli werden de ver dachten vervolgens twee uur lang voor verhoor vastgehou den. Daama werden ze weer op straat gezet. Het is overigens nog steeds niet duidelijk waar aan /e hun arrestatie te danken hebben. Het item wordt morgen uitge zonden in WROTl IrlrU/HT (21.16 uur, Nederland 1).

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3